MY.UAНовини
"Плакали всі, навіть я", – ініціатор проєкту Христина Храновська про виставку щоденників українських дітей в Амстердамі
"Плакали всі, навіть я", – ініціатор проєкту Христина Храновська про виставку щоденників українських дітей в Амстердамі

"Плакали всі, навіть я", – ініціатор проєкту Христина Храновська про виставку щоденників українських дітей в Амстердамі

В Амстердамі в Музеї Анни Франк проходить виставка «Щоденники війни: Непочуті голоси українських дітей»: малюнки та записи 14 українських підлітків 9 – 17 років про їхнє життя з моменту початку повномасштабного вторгнення. Вони пережили обстріл, голод, смерть близьких, окупацію, але зберегли можливість мріяти.

Про те, як з'явився цей проєкт, як зараз живуть автори цих щоденників та який резонанс зробила виставка, KP.UA розповіла ініціатор проєкту Христина Храновська.

“Голоси дітей мають бути почуті”

Христина Хранівська. Фото: Фейсбук

- Христино, як вийшло, що ви взялися за цей вкрай важкий емоційний проєкт?

– Я – мама чотирьох дітей і, як ніхто інший, знаю, що діти пережили з початку повномасштабного вторгнення. Вони питали: чому нас бомбять, навіщо ми їдемо, чому живемо без тата? Все це давалося нелегко.

Коли мені на очі потрапив перший дитячий щоденник про війну, зрозуміла: цей матеріал не повинен залишатися лише на папері. Тут і страх, і біль, і страждання очима дітей. Голоси дітей мають бути почуті. Звернулася в агентство Ford – вони допомогли мені організувати виставку.

Сьогодні далеко не всі діти ведуть щоденники. Хтось малює, записує відео, але здебільшого вони бояться, соромляться, лякаються.

Тому ще одна мотивація зробити проєкт – дати можливість дітям висловитись. Зараз ми займаємось інтернет-сторінкою. Поділитися своїми історіями (анонімно чи ні) можна буде на нашій платформі, щоб світ знав, що наші діти переживають щодня.

- Ви пам'ятаєте, як виникла ідея оприлюднити ці щоденники?

- Після повномасштабного вторгнення я перебувала у депресії та переглядала фільми про війну. На очі потрапив фільм про Анну Франк. І зрозуміла: коли бачиш, читаєш такий щоденник, воно раз – і спрацьовує! Так з'явилася ідея показати наші щоденники у Музеї Анни Франк. Вирішила, замість того щоб плакати, дратуватися і шкодувати себе, спрямувати енергію в конструктивне русло.

Весь світ знає історію маленької єврейської дівчинки у нацистській окупації. Анна Франк вела свій щоденник, ховалася у шафі… Дівчинка загинула у концтаборі за кілька місяців до перемоги. Тому, де розмістити цю виставку, питання не виникало.

Я полетіла до Амстердама, до музею Анни Франк. До зустрічі з ним ще не усвідомлювала масштаб всієї історії, не знала, що це музей приватний. Побачила, наскільки там щільно розміщені експозиції. У них просто немає місця на ту кількість історій, які ми хотіли показати.

Однак музей поставився до нашої ідеї з участю і запропонував мерію Амстердама: там великий майданчик. У результаті ми показали 14 живих справжніх історій, написаних дітьми. А в Музеї Анни Франк ми організували воркшоп для дітей, які були в окупації, для дітей, які писали щоденники, для дітей мігрантів, які через війну живуть зараз в Амстердамі. Відома художниця Алевтина Кахідзе малювала з дітьми карту – від минулого до світлого майбутнього.

До речі, Амстердам знаходиться всього за 70 кілометрів від Гааги, це хаб справедливості для всіх, хто постраждав від військової агресії та інших міжнародних злочинів. Ми всі чекаємо якнайшвидшого суду над злочинцями.

Письмові, фото та аудіо свідчення війни очима українських дітей. Фото: надане Христиною Храновською

 


Уривок із щоденника 13-річної Аліни Первуніної, Херсонська область

18.03.2022

Я не хочу жити. Навіщо таке життя без тата та я ще незграбна дитина, яка сама нічого не може зробити та напевно це моє покарання, напевно, що я не змовчала, а позвонила татові не перетерпіла, якщо б я не зателефонувала татові, то все було добре всі були живі.

18.03.2022 20:36

Я ненавижу себя, почему я такая без помічна. чому всі діти грають бігають, а я на лавці сижу, я така дурна і взагалі на що я розраховую, я такою буду завжди. Відкрий лист наш я зрозумію і дам собі всі відповіді на свої запитання.

25.03.2022

Тато я сильно за тобою сумую,, я не бачу далі життя без тебя я не можу повірити що тебе нема. Я дуже надіюсь що ти в раю

Я сильно тебе люблю.

2.06.2023

Тато мама знайшла гроші і ставе тобі паметнік Я впевнена він в тебе буде найкращій люблю тебе Татко.


 

Олена Загреба документувала у світлинах все, що відбувалося з Маріуполем. Фото: надане Христиною Храновською

Ці діти голодували, пережили окупацію, загибель близьких

- Хтось із дітей – авторів щоденників поїхав на виставку до Амстердама??

До Амстердама на виставку приїхав Коля Костенко, який пережив трагедію Маріуполя. Фото: надане Христиною Храновською

– Був Коля Костенко із Маріуполя. Хлопчик провів перші 20 днів у жорстокій окупації. Нині він мешкає в Івано-Франківській області разом із мамою. Його малюнки були представлені на виставці, ми просили його виступити. Незважаючи на те, що жахливі події відбувалися 1,5 роки тому, він все ще напружений, багато мовчить. Видно, що йому складно із людьми.

- З яких регіонів дітки, історії яких представлені? І чи в безпеці вони зараз?

– Маріуполь, Херсон, Харків, Одеса... У нас є не лише діти, які були в окупації, а й діти, які без окупації пережили втрату батьків, сирени, тривоги. Половина з них залишила Україну. Хтось переїхав у безпечніші місця, хтось залишився у своєму місті.

Одна дівчинка віддала телефон батька, який загинув, жетон свого тата, інша - шапку, з якою переходила кордон після окупації Ірпеня. Матеріалів та свідчень дуже багато.

– А як ви обирали учасників проєкту?

– Допоміг Фонд «Голос дітей», який має доступ до дітей в окупації. Наше завдання було знайти діток, які власноручно написали щоденники, робили малюнки, зняли відео. Важливо було їх побачити, щоб зрозуміти: щоденники достовірні, ці діти існують.

І ми знайшли 14 щирих важких історій, написаних реальними дітьми. Одні голодували, хтось переживав, що у батька на тілі не гоїлися рани, у когось бабуся з дідусем загинули на очах.

 


Уривки із щоденника 10-річного Єгора Кравцова, Маріуполь

Война

З ВС: Я хорошо поспал, проснулся, улыбнулся, встал и почитал до 25 ст.

Еще у меня умер дедушка 26:(

 У меня рана на спине, выдрана кожа сестре, ранение головы, маме выдрано мясо на руке и дырка в ноге.

Мне 8 лет, сестре 15 лет, маме 38 лет. Надо делать перевязку. Мама первая, я второй, третья сестра.

4 ПН: Я проснулся, ну как вчера улыбнулся итд. Бабуля пошла за водой, вернулась кстати. У меня скоро день рождения.

И у меня умерло две собаки и бабушка Галя. И любимый город Мариуполь, за это все время начиная за это все время начиная с 24 ЧТ

Хороший этап

12 ВС: Мы выехали из Мариуполя через Бердянск, Запорожье и в Киев на поезде. Было страшно потому что первый раз я выбрал место на втором этаже. Мы были самый последний вагон.


 

Ведуча Катя Осадча. Фото: надане Христиною Храновською.

"Світ забуває, що у нас щодня війна"

- Хто приходить на виставку і як ви плануєте далі нагадувати світові про те, що у цій війні страждають і діти?

- На відкритті були посли України, США, Боснії та Герцеговини, Японії, Литви, тимчасово повірена у справах Хорватії, заступник посла Казахстану.

Після закінчення (після 24 серпня. – Ред.) наша виставка поїде до України. Там ми проведемо круглий стіл із ЮНІСЕФом, вже домовилися з музеєм. Потім виставка поїде до семи столиць Європи та до Америки.

Світ живе у своїй екологічній бульбашці і не стикається з тим життям, яким живемо ми. Світ починає забувати, що в нас щодня йде війна. Це ще один фактор, який змусив мене не зупинятися. Це своєрідна інформаційна боротьба.

Ми в Україні віримо, що всі про нас думають та переживають, але коли приїжджаєш до Європи, розумієш, що це зовсім не так.

– Як відвідувачі виставки реагували на ці дитячі документальні свідоцтва?

- Плакали. Усі плакали, навіть я.

Ведучою у нас була Катерина Осадча, був головний диригент Амстердамської опери. Вони зачитували щоденники англійською та українською мовами – люди плакали. 

У нас є всі оцифровані щоденники російською, українською та англійською мовами. Пройшовши QR-код, глядачі могли перегортати сторінки щоденника, дивитися відео. Це дуже зворушливі, болючі історії.

 


Уривок із щоденника 14-річної Марії Зайцевої, Ірпінь:

Ніколи в житті я не забуду той жахливий день 24.02.2022. Мама не разбудила мене, щоб я пішла до школи, а прокинувшись мені сказали, що почалась війна! Ми бачили, як у вікні пролетіла ракета, було гучно, літали літаки. Тато зателефонував мені зранку, ми домовились бути на зв'язку. 25.02.2023 я бачилась з ним (востаннє). Коли вони з бабусею хотіли виїхати з міста він телефонував мені, почулися вибухи. Тато сказав, що передзвонить. Я чекала дзвонила, але він не відповідав. Мені було невідомо, що з ним сталося. Ми 9 днів сиділи в підвалі, було дуже страшно, думали, що всі загинемо. Коли наважилися виїхати з міста, нас евакуювали. Тато не відповідав. Лише восени я дізналась від мами, що він ще тоді 25 лютого загинув разом з бабусею. Згодом від обстрілу також загинув мій дідусь, батько мами.


 

За словами Христини, відвідувачі виставки були глибоко вражені побаченим. Фото: надане Христиною Храновською

"Ми повинні показати світові, що ми не просто плачемо, але працюємо, щось робимо"

- Вам довелося спілкуватися з травмованими дітьми, це вкрай ювелірна, з психологічної точки зору, робота. Як діти трималися на інтерв'ю? Чи довелося звертатися до психолога?

- Загалом ми працювали з психологами, вони склали нам анкету із запитаннями. Ми розуміли: всіх дітей травмовано, не можна підходити до них безцеремонно, нахрапом.

Трималися вони по-різному. Була одна доросла дівчинка, її тато, військовий, загинув у 2015 році. Вона відповідала холодно, чітко. Мама погодилася, щоби ми взяли інтерв'ю у дочки, але, каже, донька ніколи про цю історію не розповідає. Тож одні плакали, інші поводилися холодно, хтось перескакував з теми на тему. Але ми мали домовленість: діти можуть змінювати тему, ніхто інтерв'ю брати силою не буде.

- Що найбільше вразило вас у дитячих щоденниках?

- Лякає, що діти 10, 12, 14 років, замість того, щоб писати, як я радий, що закінчив школу або поцілувався вперше, дитячими словами описують жахи війни.

Здавалося б, XXI століття, війна, історія вже забуті, але ні – ми знову наступили на ті самі граблі.

- Як вам вдавалося триматися, читаючи дитячі свідчення російських злочинів, спілкуючись та слухаючи недитячі історії з дитячих вуст?

- Ви знаєте, тільки тому й вдається триматися. Гірше було б сидіти вдома, шкодувати себе і голосити: ой-йой, як усе погано, ми залишили дім… Ні, у нас не все погано. Ми маємо об'єднуватися, йти далі, працювати. Ми маємо показати світові, що ми не просто плачемо, а працюємо, щось робимо. Ми не біженці – ми сильні, адекватні, інтелігентні українці. І так ми поводимося у світі.

 


Уривок із щоденника 15-річної Віолетти Горбачової, Нова Каховка

Як пройшов мій рік?

Колись нам у школі задавали твір на тему “Як я провів своє літо?” Ми розповідали про всі ті веселі спогади та нових друзів. Нам не подобалося життя тим, що канікули такі маленькі. Я б хотіла залишити на папері мої спогади за цей рік - лютий 2022 - лютий 2023. Багато речей ще зміниться у житті, тому треба пам’ятати свою історію.

24.02. 2022 _ 4:50

Я прокинулася від того, що мій дім похитнувся. Я майже, не впала з ліжка, тому одразу встала з нього. “Війна» - перша думка. Навіть мені сумно від того, що я одразу все зрозуміла. Вже місяць були розмови про вірогідність вторгнення російських військ, але я не вірила. Бо вірила у цивілізацію. Я помилялася, вона є не всюди. Я почала шукати батьків по нашій квартирі, щоб спитати що робити. Вони відкрили вікно на кухні, щоб хоч побачити щось. Відчули як вібрує повітря. Я пішла будити старшу сестру, але через шок я бігла. Вибухи продовжувалися. Я вважала, що бомби падають з літаків і що у будь-який момент може впасти на наш будинок. Ми відкрили штори у нашій кімнаті та я просто застигла на місці. До того моменту ми ще не були впевнені, чи то дійсно були вибухи. Тепер це було точно. На жаль. Цей вогняний дим, ніби над моєю школою у п’яти хвилинах ходьби. Ми сиділи так дві години, не розуміючи, що буде далі.

355 день війни

Не вірю, що я це пишу. За 10 днів буде рік страху, болю, несправедливості. Моєю захисною реакцією є усмішка. Росіяни брехуни та вбивці. Я не плачу, а веселю близьких. Я вистою все. Українці сильні та єдині. Світ нас чує. Я в чужому місці вже більше ніж пів року. Це факти, які ще рік тому я не підозрювала знайти у своїх думках.

Що вони з тобою зробили? Саме це питання у мене, коли я бачу фотографії свого рідного розбомбленого міста. Моя рідна Нова Каховко. Я не можу думати про тебе і не плакати. Одна думка про те, що у мене забрали мою історію, 13 років мого життя, розриває мені душу. Усі ті місця, люди… Їх більше немає. І чому тільки у такі часи ми реально починаємо цінувати усі ті елементарні речі? Сім’я та цілі - усе, що в мене залишилося. Ніколи не погасне мій вогонь, любов до творчості, світу. Але 13 років стали суцільними спогадами, фотографіями.

Але ми маємо майбутнє. І за нього будемо боротися. Ми не будемо мовчати, наш крик почують всі! Ми можемо змінити світ, я це зрозуміла за цей рік. Усе в наших руках, маленькі кроки - великі дистанції: 30 мільйонів 680 тисяч моментів. Вони позаду. Але скільки ще попереду. Хочу, щоб люди жили зараз, у миті. Це все що ми маємо. Нам невідомо завтра, вчора не повернеться, Це те, щоб ми точно зрозуміли. Якою мовою ми б не говорили, кажіть “Дякую», “Я тебе люблю», «Я зможу». Бо це правда.

Віолетта намалювала сімейний портрет на фотографії. Вони зображені всі разом, але насправді війна розкидала їх різними куточками. Фото: надане Христиною Храновською

 

Теги за темою
ДетиНидерланды
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Блогера-екстремала заарештували в Індії за незаконний візит на територію ізольованого племені
24tv
2025-04-04T18:06:31Z
Сини Бекхемів посварилися через 23-річну дівчину: первісток навіть не приїхав на ювілей батька
Gazeta UA
2025-04-04T18:03:28Z
Сирський розповів про збільшення витрат на навчальні центри ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T17:54:16Z
В Україну вчасно не повернулися до 17% хлопців, які виїхали за програмою обміну студентів
УкраинФорм
2025-04-04T17:43:53Z
Ірина Славінська вдруге стала членкинею Радіокомітету Європейської мовної спілки
Детектор М
2025-04-04T17:37:42Z
Кабмін погодив законопроєкт, який змінює правила відстрочки для студентів і педагогів
24tv
2025-04-04T17:36:26Z
Поліція звернулася до батьків, закликавши вберегти дітей від ворожих маніпуляцій у мережі
Комсомольская правда
2025-04-04T17:19:47Z
Які породи собак за законом повинні гуляти у наморднику: скільки доведеться заплатити власникам-порушникам
TSN
2025-04-04T17:15:32Z
"Це про збереження життів": Сирський розкрив деталі нової підготовки військових
Хвиля
2025-04-04T17:12:56Z
Графіки відключення світла в Києві та області на 5 квітня: чого чекати на тлі погіршення погоди
Политека
2025-04-04T18:00:14Z
Різке похолодання та мокрий сніг: синоптик дала прогноз погоди до Вербної неділі
Хвиля
2025-04-04T18:00:11Z
Покровський напрямок. Десантники розбили колону росіян, уразивши три танки й 11 БМП – відео
Лига
2025-04-04T17:34:53Z
Мороз, сніг та ожеледиця: синоптики назвали регіони, на які налетить шторм
GlavRed
2025-04-04T17:27:23Z
Ігор Ласточкін, який в ЗСУ, вперше за довгий час показався на публіці: як змінився гуморист
24tv
2025-04-04T17:18:02Z
Росія цинічно вдарила по Кривому Рогу у День жалоби
24tv
2025-04-04T17:03:36Z
Україну накриють дощі та грози: де, коли і як довго будуть опади, чи чекати сильних злив
24tv
2025-04-04T17:03:35Z
Прогноз погоди у Львові на 5 квітня: синоптики попередили про сніг та хуртовину
Политека
2025-04-04T17:00:08Z
У Херсоні внаслідок обстрілів пошкоджено будинки, школу та лікарню, є поранені
Комсомольская правда
2025-04-04T16:46:45Z
Зеленський розповів про умови переговорів з РФ та розміщення західного військового контингенту
Хвиля
2025-04-04T18:09:58Z
Рекордна кількість людей претендує на посаду президента Польщі
Европейская правда
2025-04-04T18:09:34Z
Виконує специфічну роботу для Путіна: перемовник Кремля передав Білому дому певний меседж
24tv
2025-04-04T18:09:07Z
Жінка поширювала фейкові новини з проросійських спільнот: їй повідомлено про підозру
InternetUA
2025-04-04T18:01:35Z
Буде велика зустріч, – Зеленський зробив нові заяви щодо угоди про надра зі США
24tv
2025-04-04T18:00:04Z
У Франції закликають до "пропорційної", але "твердої" відповіді на мита Трампа
Европейская правда
2025-04-04T17:52:29Z
Британського стендапера і телеведучого Рассела Бренда звинуватили у сексуальних злочинах
Детектор М
2025-04-04T17:52:19Z
Ближче до Трампа: Марк Цукерберг купив будинок за $23 млн у Вашингтоні
InternetUA
2025-04-04T17:48:13Z
ЗМІ пишуть, що в Раді пропонують запровадити ЗНО після 9 класу: пояснення нардепа
Фокус
2025-04-04T17:45:13Z
Червоний і жовтий – культовий дует: дизайнери розповіли, як поєднувати їх в інтер'єрі
24tv
2025-04-04T17:39:40Z
Віталій Козловський показав, як виріс його син Оскар: фото
Gazeta UA
2025-04-04T17:36:12Z
Пугачова і Галкін прийшли на виставу і здивували своєю поведінкою - деталі
GlavRed
2025-04-04T17:27:51Z
Пісня Квітки Цісик здобула "Оскар", але слава дісталася іншій: чому так сталось
24tv
2025-04-04T17:18:48Z
Віталій Козловський вперше за тривалий час показав сина та як він підріс
TSN
2025-04-04T17:16:04Z
Маша Єфросиніна розкрила правду про 22-річний шлюб з чоловіком і зізналася, чи були зради
TSN
2025-04-04T17:15:31Z
Колишнього чоловіка Кеті Перрі звинуватили у сексуальних злочинах проти чотирьох жінок
24tv
2025-04-04T16:54:01Z
У Запорізькому краєзнавчому музеї відкрилась виставка техніки
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:38Z
Мінекономіки презентувало концепцію українського павільйону на виставці Expo 2025
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:32Z
"Тут починав грати": баскетболіст збірної України прокоментував російський обстріл Кривого Рогу
ZN UA
2025-04-04T18:10:16Z
Провів тренування: Лунін повернувся у загальну групу Реала перед матчем у Ла Лізі
24tv
2025-04-04T18:09:06Z
"Залізний Майк" спрогнозував переможця найочікуванішого бою року
24tv
2025-04-04T18:06:36Z
Україна перемогла Чехію в жіночій Лізі націй з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T18:06:06Z
Легенда німецького футболу та чемпіон світу оголосив про завершення кар'єри
24tv
2025-04-04T17:51:16Z
31-річна українка боротиметься за титул "Міс США": фото
Gazeta UA
2025-04-04T17:40:35Z
УЄФА покарала гравців «Реала» за поведінку після матчу з «Атлетіко»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T17:27:32Z
Реал виявляє інтерес до Бернарду Сілви — ЗМІ
Football.ua
2025-04-04T17:22:08Z
Я ще плакала сиділа: Харлан розповіла, як забула про день народження нареченого
Факти ICTV
2025-04-04T17:12:52Z
Не на 40 гривень: на скільки подорожчають сигарети після введення нових акцизів
Antikor
2025-04-04T18:09:17Z
Компанії "Чудової сімки" втратили 1 трильйон доларів за добу
24tv
2025-04-04T18:06:56Z
Міжнародна гральна мафія: як Soft2bet обходить закони і заробляє мільярди
Antikor
2025-04-04T18:03:33Z
Нові мита Китаю різко знижують ціни на нафту
360ua.news
2025-04-04T17:43:30Z
Подорожчання кави у Львові: скільки доведеться заплатити за напій
Политека
2025-04-04T17:31:56Z
Банкомати ПриватБанку не повертають картки: люди розлючені
GlavRed
2025-04-04T17:27:11Z
Українські мобілізовані-ФОПи накопичили мільйонні борги: що буде робити ДПС
TSN
2025-04-04T16:57:10Z
НБУ відкликав ліцензії у шести небанківських фінустанов
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:30Z
Україна націоналізує активи російського олігарха на понад 2 млрд грн
Gazeta UA
2025-04-04T16:42:22Z
Хотіли до Румунії, а потрапили в біду: у горах ледь не замерзли двоє хлопців
TSN
2025-04-04T18:09:45Z
СБУ затримала агентку рашистів, яку куратори планували підірвати разом з вибухівкою в людному місці Дніпропетровщини
Украина Криминальная
2025-04-04T18:06:39Z
Удар балістикою по Кривому Рогу, теракт у Дніпрі. Головне за 4 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T18:03:02Z
У Франції вилучили 800 кг кокаїну та вперше ліквідували мережу морської контрабанди
Европейская правда
2025-04-04T18:00:13Z
"За що, мамо": моторошні кадри з місця ракетного удару у Кривому Розі
24tv
2025-04-04T17:51:13Z
Тіла дітей розкидало по вулиці. Як зараз виглядає місце влучання у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-04T17:33:30Z
У Туреччині загинула Міс Європа: тікала від поліції
GlavRed
2025-04-04T17:27:10Z
Вибух авто у Дніпрі: що відомо про загибель депутата Юрія Федька
TSN
2025-04-04T17:15:59Z
На Вінниччині вчитель побив школяра, який ігнорував зауваження
Комсомольская правда
2025-04-04T17:15:54Z
Відлякати голубів з городу дуже просто: метод, який працює безвідмовно
24tv
2025-04-04T18:09:45Z
Щасливчики вихідних: три знаки Зодіаку, яким пощастить 5-6 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-04T17:45:20Z
У раю згасло світло: курортний острів у Тихому океані опинився на межі енергетичної катастрофи
Фокус
2025-04-04T17:42:08Z
Ця ошатна брама поблизу метро "Арсенальна" насправді перше, що раніше бачили гості міста
Telegraf
2025-04-04T17:40:49Z
Усього два засоби — і вікна сяють: простий метод, про який знають не всі
Telegraf
2025-04-04T17:27:54Z
Ніжна, не кришиться й ідеально допонює паску: готуємо довершену глазур
24tv
2025-04-04T17:24:35Z
Як приготувати глазур для паски, яка не липне і не обсипається
TSN
2025-04-04T17:16:29Z
Посадіть на городі ці рослини: бур'яни зникнуть за лічені тижні
24tv
2025-04-04T17:15:33Z
Що додати у барвник для крашанок, щоб фарба краще трималася на яйцях
TSN
2025-04-04T17:15:08Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
В Україні відбудуться зміни у вакцинації: яким буде новий календар щеплень
TSN
2025-04-04T15:19:12Z
Як схуднути без щоденного підрахунку калорій: дослідники знайшли ефективний метод
TSN
2025-04-04T15:16:59Z
Що їсти, щоб не було зморшок: дієтологиня назвала ягоду №1 для здоров’я та еластичності шкіри
TSN
2025-04-04T15:16:41Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T18:06:31Z
Подвоїть кількість електроенергії: створено турбіну, яка працює на воді
InternetUA
2025-04-04T18:01:01Z
Вірус для Android може обманути користувачів, маскуючись під налаштування системи
InternetUA
2025-04-04T17:28:51Z
У TikTok почала поширюватися небезпечна гра, що викликає паніку і галюцинації у підлітків
InternetUA
2025-04-04T16:58:54Z
Вчені розгадали таємницю звуку відкривання пляшки пива
ITC
2025-04-04T16:55:44Z
Просто про складне: на YouTube стартував новий авторський проєкт Політична кухня
Факти ICTV
2025-04-04T16:48:11Z
Google DeepMind передбачило майбутнє ШІ: 4 ризики, які можуть загрожувати людству
InternetUA
2025-04-04T16:27:25Z
Українців попередили про новий спосіб обману в Telegram
InternetUA
2025-04-04T16:16:03Z
Анекдоти та меми тижня: Тарифи є? А якщо знайду?
Комсомольская правда
2025-04-04T16:03:34Z
Німеччина відмовляється від Tesla після жорсткого падіння продажів на 62% в першому кварталі
Топ Жир
2025-04-04T18:00:05Z
Американські автомобілі в Україні серйозно подорожчають через нові мита Трампа
Знай
2025-04-04T17:51:05Z
Lіebherr презентує інноваційні рішення для колісних навантажувачів
AutoCentre
2025-04-04T17:31:08Z
Engler лімітовано випустить найшвидший автомобіль Rolls-Roycе
1News
2025-04-04T17:18:06Z
McLaren об’єднується з молодою компанією для запуску нових моделей, можливо, включаючи SUV
Топ Жир
2025-04-04T17:15:05Z
Hyundai припиняє надавати безкоштовне трирічне обслуговування новим автомобілям через високі витрати
Топ Жир
2025-04-04T16:45:17Z
Китай може змусити великі автовиробники об’єднатися
Топ Жир
2025-04-04T16:15:38Z
Новий кросовер Cupra Terramar прибув до України
AutoCentre
2025-04-04T15:46:15Z
Кому-то вдалося придбати BMW M850i на $30,000 дешевше після всього 2 тис. миль пробігу
Топ Жир
2025-04-04T15:15:49Z