Кабінет міністрів спростив отримання статусу учасника бойових дій. Тепер захисникам достатньо надати лише один документ. Відповідний проект постанови від Міноборони підтримав Кабмін на засіданні 22 серпня, заявив міністр оборони Олексій Резніков.
⁃ Ця довідка повинна містити інформацію про документи, які підтверджують участь особи у відповідних заходах, і саме вона стане основою для присвоєння статусу учасника бойових дій (УБД). Цей крок значною мірою допоможе звільнитися від зайвої бюрократії і прискорити процедуру визнання внеску у захист України та присвоєння їм статусу учасника бойових дій, - прокоментував Олексій Резніков, міністр оборони України.
Раніше, захисникам потрібно було пройти чимало кроків аби отримати цей статус:
1. Спершу необхідно було подати на ім’я свого командира рапорт стосовно надання комплекту документів, які є підставою для надання статусу УБД.
2. Тоді керівництво має видати довідку про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони.
3. Один із таких документів теж має надати керівництво: витяги (копії) бойових донесень, з журналів бойових дій, з вахтових журналів, копії польотних листів, матеріалів службових розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.
4. Після цього треба звернутись до комісії з питань розгляду матеріалів про надання статусу УБД.
5. На розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій потрібно було надати: рапорт, вищезазначені документи, згоду на збір та обробку персональних даних, засвідчені копії сторінок паспорта громадянина України з даними про прізвище, ім’я та по батькові, видачу паспорта, місце проживання та документа про присвоєння ідентифікаційного номера або лицьового і зворотного боку паспорта громадянина України у формі картки та документа, що підтверджує місце проживання, дві кольорові фотокартки розміром 3×4 см на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70% фотокартки.
6. Після цього комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій зобов’язана у місячний строк з дня отримання усіх вищеперерахованих документів довести до вас прийняте рішення та роз’яснює порядок отримання посвідчення УБД.
За 9,5 років війни в Україні близько мільйона людей отримали статус учасника бойових дій. У ЗМІ неодноразово зʼявлялися історії бійців, які повернулися з пораненнями та місяцями збирають довідки, щоб отримати статус УБД.
З іншого боку, досвід минулих років показав, що зловживань з отриманням статусу УБД було чимало ще з початку АТО (антитеростичної операції з квітня 2014 року - ред). Тоді був популярний так званий «військовий туризм», коли для уникнення наслідків люстрації посадовці виїжджали на формальні наради на сході Україні та через декілька тижнів вже мали посвідчення УБД. За даними Кабміну, у 2016 році статус УБД отримали 156 тисяч осіб, при цьому як встановили пізніше, фактично в бойових діях були задіяні близько 60 тисяч із них.