MY.UAНовини
Бар'єрний Київ: коли у столиці буде зручно тим, хто втратив кінцівки через війну
Бар'єрний Київ: коли у столиці буде зручно тим, хто втратив кінцівки через війну

Бар'єрний Київ: коли у столиці буде зручно тим, хто втратив кінцівки через війну

Українцям з інвалідністю важко пересуватися в поточній інфраструктурі

Ще у 2021 році в Україні було понад 600 тис. людей з інвалідністю, які потребують технічних засобів реабілітації (ТЗР): протезів, інвалідних візків, ходунків та медичних ліжок. Для порівняння — це населення таких міст, як Миколаїв або Кривий Ріг. Внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну статистика погіршилася — втратили одну чи кілька кінцівок від 20 до 50 тисяч українців. І масштаби цієї проблеми, на жаль, продовжують зростати.

Однією з основних причин ампутацій на початку конфлікту були поранення, отримані під час артилерійських та ракетних обстрілів. Зараз багато людей отримують травми через підриви на мінах, які були встановлені вздовж лінії фронту. А в місцях, де точаться основні бої, з пораненнями, що вимагають ампутації кінцівок, надходять 40-80% пацієнтів.

Реальність така, що з часом людей на візках буде набагато більше. І зручний побут — це найменше, що можна для них зробити. Звідси випливає важлива проблема — високі бордюри та розбиті дороги майже унеможливлюють нормальне пересування. Саме тому Телеграф вирішив розібратися з тим, коли держава планує побудувати повноцінний безбар’єрний простір, і чи є таке в планах взагалі.

Яким є реальний стан інфраструктури для маломобільного населення?

Як розповів транспортний експерт Олександр Гречко, багато хто з наших людей не помічає, якою насправді є ситуація з безбар’єрністю. Більшість почуває себе добре, тож не надають цьому особливого значення. Вони звикли до цих умов і ніколи не мали можливості зіставити їх з іншими. Однак в наявній інфраструктурі справді багато недоліків.

"Найбанальніші недоліки Києва чи інших міст — величезна кількість підземних переходів, які абсолютно не обладнані. Хоча в більшості випадках підземний перехід можна замінити наземним переходом. І це буде найкраще рішення для того, щоб маломобільні люди себе почували вільно та безпечно. Оскільки вони не будуть потребувати чиєїсь допомоги, аби перейти вулицю, спуститися по сходах. Тим паче взимку взагалі можна впасти з тих сходів, якщо їх хтось не прибрав.

Крім того, підземні переходи — це досить великі фінансові навантаження для міських бюджетів. Адже їх треба ремонтувати та обслуговувати", — каже фахівець з транспортних питань в коментарі Телеграфу.

На думку Олександра Гречка, наші політики та чиновники все ще орієнтовані на старі та радянські підходи. Вони роблять переважно автомобільну інфраструктуру: щоб були вулиці безперервного руху, широкі дороги тощо. Тобто заганяють людей у підземні переходи попри те, що це не зручно. Однак це дуже хибний підхід. Наприклад в європейських містах практично немає підземних переходів, за винятком тих, що побудовані для спуску в метро чи вокзал.

"І це ми кажемо лише про підземні переходи. Але ж зрозуміло, що в Україні велика кількість іншої непридатної інфраструктури. Наприклад магазини, в яких не зручно перебувати людям на колісних кріслах, і до яких взагалі складно дістатися. Столиця має необхідність все це змінити, однак в основному влада обирає дорогі дорожні проєкти", — додає Гречко.

Якщо людина має протез нижньої кінцівки, а тим паче пересувається візком, то розбиті тротуари, високі бордюри та круті сходи будуть спричиняти труднощі та надмірні навантаження. А іноді повну неможливість долати такі перешкоди.

Окрім того, у пішохідних зонах є необхідність розмістити достатню кількість лавок або створити місця з доглянутою травою чи покриттям, де можна відпочити. Деякі ампутації кінцівок можуть спричиняти втому від тривалого носіння протезів, тому важливо надати можливість людям сісти або навіть зняти протез на певний час. До речі, проблема з кількістю лав в столиці є постійною.

Незручності міського транспорту

Громадський транспорт наразі теж є непридатним, через неможливість заїхати в салон на візку і виїхати. А стан та якість перевезення звичайними маршрутками вже давно викликає стурбованість у громадян.

"Велику частку наземного транспорту становлять маршрутні таксі, які є абсолютно некомфортними. Міські ради особливо цим не переймаються і не намагаються суттєво подолати проблему. А водії того громадського транспорту, що є пристосованим для маломобільних людей, не завжди виконують зазначені правила.

Наприклад, громадський транспорт не під’їжджає до бордюрів близько. Відповідно навіть якщо в автобуса чи тролейбуса низька підлога, але він не під'їхав на достатню відстань до тротуару, то це нівелює зручність людей. Оскільки треба спершу зійти зі сходинки бордюри, а потім так само піднятися на транспорт.

Звісно лише маломобільні люди зможуть пояснити весь спектр недоліків. Хоча я періодично теж відношусь до маломобільної людини, оскільки в мене є маленька дитина. І навіть з дитячим візком часто виникають проблеми", — зазначає один із засновників "Пасажирів Києва" Олександр Гречко.

Чи робить щось держава?

Ще у квітні 2021 року держава схвалила Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору на період до 2030 року. Уряд повідомляє, що попри війну реалізація проєкту продовжується. Так, вже визначили програму заходів на 2023 і 2024. Серед планів: підвищення інформаційної обізнаності, аналіз та збір інформації про рівень проблеми, розробка заходів, різного роду культурні ініціативи, доступність до відповідних електронних сервісів тощо. Це безумовно є важливим, однак комплексного будівництва правильної інфраструктури та доріг поки не видно.

"Не можна сказати, що влада взагалі нічого не робить — певні зрушення є. Інколи вони помітні, а деколи звісно можна робити краще. Вони точкові та несистемні. Під тиском громади можна побачити, що встановлюються пандуси для людей. І хоч дуже поступово, але бачимо і пішохідні переходи додаються поряд з підземними.

Наприклад: в Києві є близько 250 підземних переходів, які потрібно продублювати наземними. А щоб зробити один наземний перехід на станцію метро Університет, який таки почали будувати, громаді довелося тиснути 4 роки.

Тобто темп є, але він занадто низький. Враховуючи фінансування інших проєктів та будування певної інфраструктури, від якої можна відмовитися. Я вважаю, що необхідніше було б перенаправити ці кошти на побудову інфраструктури для маломобільних людей. На жаль, це зараз дуже актуально", — каже Олександр Гречко.

Марш захисників України. 2019 рік

Транспортний експерт переконаний, що держава робить недостатньо. Тож маємо надію, що Україна досягне безбар‘єрного середовища не через десятиліття. Хоча звісно роботи багато, бо за часів СРСР особливо цим ніхто не переймався. Наразі суспільству треба намагатися привернути увагу до цієї проблеми.

Телеграф звернувся до КМДА, щоб дізнатися, коли буде забезпечений хоча б базовий доступ для всіх громадян бодай в Києві. Адже ці процеси в столиці тривають досить довго, а потреба у зручностях для маломобільного населення нагальна.

Як повідомили у державній адміністрації — замовником будівництва, реконструкції та капітального ремонту об’єктів вулично-дорожньої мережі виступає комунальна корпорація "Київавтодор". На це направляються кошти із загального фонду міського бюджету, а моніторинг проводиться управителями об’єктів один раз на рік.

Заходи щодо забезпечення безбар’єрного середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення визначені державними будівельними нормами та передбачаються в обов’язковому порядку.

На поточний рік вже є деякі обіцянки: заплановано проєктування і будівництво світлофорних об'єктів, які передбачають дублювання підземних переходів наземними за 49 адресами (ред. — це приблизно 20% від загальної кількості підземних переходів). З них у 2023 році планується реалізувати 9 адрес шляхом реконструкції автомобільних світлофорів з добудовою пішохідних фаз. За словами генерального директора "Київавтодор" Олександра Федоренка, роботу в цьому напрямку вже активізовано. Утім чи справді плани влади будуть виконані, стане відомо пізніше.

Загалом у Департаменті транспортної інфраструктури нагадують, що за цей рік вже виконано понад 250 понижень бордюру на пішохідних переходах.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Виїзд дитини на кордон: чи потрібна згода батьків, якщо вони розлучені
ZN UA
2025-04-03T22:21:41Z
"Як риба у воді": генерал НАТО назвав удари ЗСУ по РФ "екстремально ефективними"
GlavRed
2025-04-03T22:00:59Z
У НАТО заявили про підготовку до передачі додаткових F-16 Україні
24tv
2025-04-03T21:54:17Z
Акція Макдональдса з Майнкрафтом викликала ажіотаж у великих містах України
Факти ICTV
2025-04-03T21:42:19Z
Чоловік Заворотнюк привіз доньку на могилу матері: який вона має вигляд
GlavRed
2025-04-03T21:27:51Z
"Невеликий контрнаступ": головнокомандувач НАТО підтвердив операцію ЗСУ в Бєлгородській області
Фокус
2025-04-03T21:27:51Z
Ми все ще опрацьовуємо це питання, – Паліса про контракти для вже мобілізованих
24tv
2025-04-03T21:00:45Z
"Стосується і чоловіків, і жінок": в ОП заявили, що Україна потребує змін в мобілізації
Фокус
2025-04-03T21:00:04Z
Число українських біженок у Польщі, які хочуть повернутися в Україну, значно зменшилося — опитування
Antikor
2025-04-03T20:36:24Z
Російські дрони влучили по цивільній забудові, є жертви: наслідки обстрілу Харкова
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T23:03:53Z
"Суспільне" опублікувало моторошні фото наслідкі удару по харківській багатоповерхівці: чому ця атака є максимально підступною
ZN UA
2025-04-03T22:45:41Z
Війна, день 1135. Україна вважає "енергетичне перемир'я" чинним; рф готується до активізації боїв на кількох напрямках
Football.ua
2025-04-03T22:10:01Z
Зеленський: Українські підрозділи ведуть бойові дії на території ворога — це великий результат війни
Antikor
2025-04-03T21:42:48Z
На Покровському напрямку ЗСУ знешкодили більше 400 окупантів - Генштаб
Gazeta UA
2025-04-03T21:18:59Z
Вибухи в Дніпрі та Броварах: у Києві працює ППО
Antikor
2025-04-03T21:06:12Z
Росія атакує Харків "шахедами": є влучання в будинки, виникла пожежа
Лига
2025-04-03T21:00:30Z
Київ та область атакують ворожі дрони, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T20:48:46Z
Тривога в Києві та кількох областях через загрозу "шахедів"
Antikor
2025-04-03T20:48:43Z
Канада відповідає США 25%-ми тарифами на автомобілі
Европейская правда
2025-04-03T23:15:12Z
Трамп зробив нові заяви про війну в Україні: що сказав президент США
24tv
2025-04-03T22:45:01Z
Рейтинг Трампа впав до найнижчої точки
Gazeta UA
2025-04-03T22:30:47Z
Рейтинг схвалення Дональда Трампа впав до 43% — найнижчий показник з моменту повернення у Білий дім
Antikor
2025-04-03T22:27:09Z
Сибіга запевнив Рубіо, що Україна хоче угоди про надра зі США
Европейская правда
2025-04-03T22:03:12Z
«Трамп симулює обурення Росією. Він не заслуговує на довіру», – сенатор
Antikor
2025-04-03T22:00:21Z
Бізнес США готовий зайняти нішу європейських компаній у РФ, обговорюється відновлення авіасполучення, – спецпредставник Путіна
Antikor
2025-04-03T21:57:58Z
Росія та США «тиснуть руки». Посланець Путіна з Вашингтону говорить про позитивну динаміку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T21:57:44Z
У МЗС Китаю прокоментували нові тарифи Трампа: у торгівельних війнах переможців не буває
ZN UA
2025-04-03T21:43:37Z
Український документальний фільм про війну відзначили на міжнародному кінофестивалі
ZN UA
2025-04-03T23:06:14Z
DISCOMAN - "Фантастична" – 3 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-03T22:36:51Z
Старша донька Вілліса і Мур досі купається з сестрами та спить із матір'ю
GlavRed
2025-04-03T22:33:12Z
Жан-Клод Ван Дам фігурує у справі про торгівлю людьми: розслідування DIICOT
Украина Криминальная
2025-04-03T21:57:05Z
Нестандартний набір дорослої дівчинки: що в сумці у Каті Осадчої
GlavRed
2025-04-03T21:27:41Z
Особлива естетика та атмосфера: 4 високорейтингові серіали про офісних працівників
24tv
2025-04-03T20:30:50Z
"Не хочу з вами працювати": розкрито грандіозну таємницю Софії Ротару
GlavRed
2025-04-03T20:27:18Z
"Зайчик" Сердючки відреагував на чутки про роман з Данилком: "Хтось з кимось спав"
GlavRed
2025-04-03T19:27:40Z
Таємниці дружини голови КРАІЛ: Як Катерина Руда стала об’єктом публічної уваги
Antikor
2025-04-03T19:15:25Z
Пу-холуйство: президенту ФІФА нейметься повернути російського агресора в міжнародний футбол
Украина Криминальная
2025-04-03T22:48:25Z
Грав у Німеччині та забивав "Шахтарю": український ексфутболіст помер у віці 48 років
ZN UA
2025-04-03T22:39:55Z
Пішов із життя відомий український футболіст-чемпіон Гребіножко, який грав у Німеччині, Росії та Білорусі
Antikor
2025-04-03T22:09:32Z
Челсі — Тоттенгем 1:0 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-03T22:03:15Z
ЮКСА підписала сина Ромаріо
Football.ua
2025-04-03T21:57:47Z
Постекоглу встановив черговий антирекорд в якості керманича Тоттенгема
Football.ua
2025-04-03T21:46:58Z
Талант Ювентуса зацікавив деякі клуби АПЛ і Бундесліги
Football.ua
2025-04-03T21:06:57Z
Президент ФІФА видав ганебну заяву щодо повернення Росії
24tv
2025-04-03T20:48:00Z
Палмер відзначився асистом за Челсі вперше за понад чотири місяці
Football.ua
2025-04-03T20:40:53Z
США продовжують блокувати роботу СОТ: торговельні спори залишаються нерозв’язаними
ZN UA
2025-04-03T22:33:11Z
Фондовий ринок США зазнав найбільшого обвалу з 2020 року
Факти ICTV
2025-04-03T22:12:50Z
Експорт залізної руди України під загрозою: світовий ринок очікує падіння цін
Antikor
2025-04-03T21:48:30Z
Ціни на автомобілі можуть підскочити до $20 000 за одиницю: мита Трампа вдарять майже по кожній галузі в усьому світі, — FT
Antikor
2025-04-03T21:39:17Z
Україна отримала від Польщі ще п'ять тисяч терміналів Starlink
УкраинФорм
2025-04-03T21:27:53Z
Ціни на нафту падають через збільшення видобутку країнами ОПЕК+ та американські мита
ZN UA
2025-04-03T21:04:03Z
Крипторезерв США не змінить ринок миттєво, але створює умови для зростання
InternetUA
2025-04-03T20:52:34Z
Криптовалюти стрімко дешевшають через дії США – WSJ
iPress
2025-04-03T20:33:46Z
Українська кукурудза може замінити американську через нові мита Трампа
iPress
2025-04-03T20:33:00Z
Класична паска з родзинками: рецепт головної страви на Великдень 2025
Фокус
2025-04-03T23:06:48Z
Чому не можна прати ввечері: навіть не думайте це робити
24tv
2025-04-03T22:24:41Z
Як сіллю очистити дім від лихого ока: негатив зникне миттєво
24tv
2025-04-03T21:51:01Z
Афганський казан – ваш надійний помічник на кухні
Взгляд
2025-04-03T21:30:30Z
На будь-який смак та вподобання: 3 легкі рецепти глазурі на паску
24tv
2025-04-03T21:00:14Z
Як допомогти коту, який не може поїсти без вашої присутності: пояснення ветеринарки
Знай
2025-04-03T19:51:54Z
Навіть старе насіння "пробудиться" і дасть небачений урожай: замочіть його у копійчаному засобі
24tv
2025-04-03T19:51:03Z
Суп, який обожнюють усі: рецепт неймовірно смачної солянки
24tv
2025-04-03T19:39:57Z
Як зробити свій будинок екологічним: прості кроки до зеленого житла
24tv
2025-04-03T18:57:13Z
На Київщині через ворожу атаку виникли пожежі: постраждав чоловік
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T23:15:16Z
Російські загарбники вдарили “Шахедами” по житловій забудові Харкова: є загиблі та поранені
Украина Криминальная
2025-04-03T22:51:25Z
Завершено розслідування щодо організаторів схеми ухилення від мобілізації через фальшиві діагнози про психічні розлади
Украина Криминальная
2025-04-03T22:45:08Z
Трагедія у Харкові: під завалами троє людей — члени однієї родини, рятувальники деблокували третю жертву російської атаки
Antikor
2025-04-03T22:33:13Z
Внаслідок атаки РФ на Запоріжжя постраждав 63-річний чоловік, в області пошкоджено склад
Antikor
2025-04-03T22:21:48Z
Вибухи у Дніпрі: місто під атакою вдруге за добу
Факти ICTV
2025-04-03T22:21:43Z
Створили фішинговий сайт та ошукали кількох людей - на Харківщині судитимуть злочинну групу
InternetUA
2025-04-03T22:18:52Z
Через атаку російських дронів на Харків загинули дві людини, у місті масштабна пожежа та велика кількість поранених - Терехов
ZN UA
2025-04-03T22:01:02Z
У Харкові після атаки дронів 32 постраждалих, двоє загиблих, ще троє під завалами
Antikor
2025-04-03T21:54:24Z
Знижує тиск і полегшує біль: чому сексом треба займатись частіше
Gazeta UA
2025-04-03T21:39:13Z
Як 2 хвилини стрибань допомагають позбутися токсинів та зміцнюють імунітет
Знай
2025-04-03T20:51:16Z
Колд брю та еспресо: у чому різниця між напоями та який краще обрати
24tv
2025-04-03T19:45:52Z
Чи можна їсти яйця щодня
24tv
2025-04-03T19:06:08Z
Чи допоможуть 10 тис кроків на день скинути вагу: експерти дали відповідь
GlavRed
2025-04-03T18:27:46Z
Навіщо насправді в дитячому садку тиха година - справжню причину знають не всі
GlavRed
2025-04-03T18:27:29Z
Чому головний біль посилюється при яскравому світлі
Знай
2025-04-03T17:51:50Z
Цвіль, вологість або шум з вулиці: на якому поверсі найкраще купувати квартиру
24tv
2025-04-03T17:09:48Z
Як батьківство впливає на ризик депресії
24tv
2025-04-03T17:03:28Z
Найшвидший матч у кіберспортивній історії Dota 2 тривав лише кілька хвилин
InternetUA
2025-04-03T23:01:35Z
Штучний інтелект повернув жінці втрачений 18 років тому голос
InternetUA
2025-04-03T20:31:23Z
Справжній шедевр зі звичайних яєць - рецепт сніданку за 15 хвилин
GlavRed
2025-04-03T19:27:42Z
Кого замінять роботи: список професій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:18:43Z
Альтернатива Starlink на підході: що відомо про запуск нових інтернет-супутників
Фокус
2025-04-03T18:51:11Z
Попри холодний вітер та кригу: українські вчені проводять в Антарктиці важливе дослідження
24tv
2025-04-03T18:45:39Z
Не неї всі задивлятимуться: як зробити волохату паску, яка розірвала інтернет
24tv
2025-04-03T18:27:20Z
Шахраї відкрили полювання на українців у Telegram та Signal: три схеми обману
InternetUA
2025-04-03T18:22:21Z
Merz Gambit: Germany starts historic rearmament
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T18:00:27Z
Ліміт ставок на Dodge Demon 170 досягає $121,000, проте продавці все ще вважають його 2023 року
Топ Жир
2025-04-03T22:45:50Z
Ford повертає працівникам можливість придбати автомобілі за спеціальними умовами саме перед тим, як все зміниться
Топ Жир
2025-04-03T22:00:36Z
У Японії Subaru вдягнула новий Forester у дизайн, натхнений самураївською бронею
Топ Жир
2025-04-03T21:15:41Z
Ексклюзивні моделі Mercedes-AMG CLE 53 Manufaktur поєднують в собі характер і високу продуктивність
Топ Жир
2025-04-03T20:30:20Z
Ford анонсує ще 4 відкликань через проблеми з якістю
Топ Жир
2025-04-03T19:45:04Z
Чи подорожчають авто зі США через нові мита
24tv
2025-04-03T18:36:13Z
VW представляє нову пікап в Південній, але не Північній Америці
Топ Жир
2025-04-03T17:45:23Z
Kia готується до боротьби на Тазманії і не виключає конкуренцію Ford Ranger Raptor
Топ Жир
2025-04-03T17:15:39Z
Шлях одного поршня через шість кордонів, перш ніж він працює у вашому американському вантажівці
Топ Жир
2025-04-03T15:45:41Z