MY.UAНовини
Як росіяни історично змінювали прізвища українців і навіщо це робили в минулому
Як росіяни історично змінювали прізвища українців і навіщо це робили в минулому

Як росіяни історично змінювали прізвища українців і навіщо це робили в минулому

В минулому росіяни масово фальсифікували паспорти та змінювали прізвища українців. Якою була підступна мета окупантів?

Україна понад століття відбивається від росії — країна-агресор здавна намагається не тільки захопити нашу землю, але й знищити українську культуру. Відомо, що нації одна від одної відрізняє спільне етнокультурне походження, ментальність, мова, історична пам'ять і ще багато важливих речей, таких, як, наприклад, прізвище. Політика окупантів у всі роки була спрямована на знищення всього українського.

Один з методів знищення української ідентичності — фальсифікацій у паспортах. Петренко, Іванів чи Сидір – досить змінити всього одну – дві літери й ви вже етнічний росіянин – Петров, Иванов і Сидоров, розповідає кандидатка філологічних наук Наталія Сокіл-Клепар.

"Здавалося б, це дрібниця. Однак насправді прізвище таки важливе для національної ідентифікації. Прізвище є етноментальним маркером. Якщо ми почуємо прізвище Россі, Жмудзінський, Готьє, то одразу можемо зрозуміти, якої національності людина", — зазначає науковиця.

Спадкове родове ім'я мали ще у Стародавньому Римі та у Середньовічній Європі, але тільки знать. На наших теренах за часів Київської Русі побутували лише імена. Родові найменування мали хіба що монархи й шляхта. Зазвичай, на честь засновника династії, наприклад Рюриковичі чи Ростиславичі, або за місцем родинного гнізда – князі Острозькі, бо з Острога. У давні часи просто не було потреби у прізвищах: документів людина не мала, грамоти не знала. Щоб обробляти землю чи годувати худобу імені було достатньо. Втім, коли народилося забагато "Іванів", постала потреба якось їх розрізняти. Так постали прізвиська.

За словами Наталії Сокіл-Клепа, у ХVІ столітті вже з'явилися додаткові іменування, коли утворилися ділові стосунки між людьми. Для цього необхідно було запроваджувати додаткові номінації. Наприклад, Іван Гордий. Такі прізвиська давали один одному часом за рисами характеру, часом за видом діяльності. Вони існували усно.

"Історія кожного роду своя: ми не знаємо, чому предка назвали Мухою – чи він був дрібненький, чи якийсь нав'язливий. Так само може бути Вовк – чи це була агресивна людина, чи смілива й мужня", – розповіла Наталія Сокіл-Клепар.

Звідки походять прізвища

Серед українців найбільша група прізвищ походить від імен батька та мами. З найдавніших часів у прізвища перейшли язичницькі імена Нечай, Жадан, Вторак. Християнство принесло уже відомі нам ймення. Додатковими іменуваннями ставали патроніми або матроніми. Тобто по батькові: Іван, син коваля, був Коваленко або ж Ковальчук. Матроніми були зрідка, адже знаємо, що домінували патріархальні мотиви. Ще українські прізвища походять від назв їжі, місцевості, тварин, рослин – тобто усього, що оточувало людей у побуті. Зараз такі родові ймення є нейтральними, а колись ці слова мали конкретне значення. Наприклад, якщо був Мельник, то він працював на млині.

Які прізвища утворили козаки

Козаки дали нам не лише епоху лицарів і цілий пласт культури, а й креативні прізвища. Якщо ви Перебийніс, Нетудихата, Убийвовк – це означає, що ваші предки були козаками або щонайменше мали до них стосунок. Той, хто втікав на Січ, отримував там нове прізвисько.

"Найчастіше в горнилі Запорізької Січі кували цікаві прізвища, переважно двоскладові, імперативного характеру: Підкуймуха, Неїжборщ. Почуття гумору в них домінувало. Це зараз одна з національних рис українського прізвищевого фонду", – розповіла Наталія Сокіл-Клепар.

Типові закінчення українських прізвищ

Типово українськими були прізвища із закінченнями -енко, -юк, -чук. Наприклад, Шевченко, Шевчук. Однак кожен регіон мав свої суфікси. Якщо ми маємо суфікс -енко, то це найчастіше вказує, що першопоселенці були з теренів Східної й Центральної України. Якщо суфікс -ук, -юк, -щук, то можемо говорити про людей, які є вихідцями з північних теренів України або ж західних.

Як знищували українську ідентичність

Прізвища у сучасному розумінні з'явилися наприкінці XVIII – на початку XIX століть, бо виникла така потреба. Що таке для українців кінець XVIII століття? Етнос роздерли між 2 імперіями: Схід – під Московією, Захід – під Австрією.

Російський агресор прагнув знівелювати будь-які прояви національної ідентичності, бо сірою масою легше керувати.

"Цілком зрозуміло, що імперські уряди дуже часто на цьому спекулювали. Якщо в Австрії це не була особлива проблема, тому що мовні відмінності були достатньо великими, то у Російській імперії це була дійсно свідома системна політика, коли прізвища записували так, як його сприймали на слух", – розповів кандидат історичних наук Василь Кметь.

Зросійщення українських прізвищ почала ще Російська імперія. Їм заважала наша шляхта й дворянські титули. Через це з середини XIX століття імператор Микола І почав переводити аристократів у клас міщан і селян, змінивши їм прізвища з подвійних на поширеніші.

Однак значно жорсткішу діяльність розгорнув Радянський Союз. Для них не існувало української мови й нації, не те що прізвища.

"Кожна влада, яка приходила в Україну, намагалася асимілювати не тільки географічний простір, але й мовний – оце втручання в особовий фонд, антропонімний, в людські іменування", – заявила Наталія Сокіл-Клепар.

Чому зміна прізвищ була вигідною для Росії

Загарбники змінювали назви населених пунктів на свій лад – місто Кам'янське стало Дніпродзержинськом. Тоді ж Мельника переписали на Мельнікова. Навіщо? Московитам потрібно було, щоб всі підневільні нації у Радянському Союзі добровільно злилися зі "старшим братом". Хоча ми ж розуміємо, що московити – не старший і не брат ані для українця, ані для киргиза, ані для грузина. Однак усіх нас насильно перехрещували у паспортах.

Люди пам'ятають як їхній дід, прадід чи батько був змушений записати прізвище. Йому в паспорті додали – був Запорожець, а став Запорожцев,

У радянський період особливо активно асимілювали й творили "покручі" з українських прізвищ. Це робили свідомо, оскільки різноманітну документацію вели в урядових установах, паспортних столах тощо.

В українському прізвищі комуністам достатньо було змінити лише одну літеру або додати чужий для нас суфікс -ов, -ова, -ін і все – ви етнічний росіянин, бажаний для радянської дійсності Петров, Иванов, Сидоров.

Суть прізвищ перекручували на свій лад

Перекручували саму суть прізвища – Коваля записали як Ковальов. Це при тому, що слово "коваль" є лише в українській мові. Російською він мав би бути "кузнец" і відповідно Кузнецов. Швець ставав Шевцов, хоча російською – "сапожник". Це була спланована політика асиміляції. Водночас причиною махінацій часто ставали дрімучі паспортисти, які не розуміли української мови.

Часто російські чиновники чи писарі русифікували прізвища з огляду на власне невігластво. Однак за цим стояла також цілком цілеспрямована політика, коли додавання -ов та нівеляція фрагментів українських закінчень зводилася до того, щоб робити прізвища подібними до загальноросійських. Часто змінювали прізвища й в армії. Хоча були й такі наші земляки, які самі переписували прізвища, аби вислужитися перед "червоною владою".

Родове прізвище – зв'язок поколінь

Нині українці дедалі частіше повертають собі у паспортах справжні ймення. Бо родове прізвище – це наша етнічна ментальність і зв'язок з предками.

Як стверджує науковиця, прізвище – це зв'язок поколінь. Якщо втрачається ця ниточка між поколіннями, то втрачається історія роду, а зрештою й історія народу, тому ми повинні оберігати не тільки нашу географічну й мовну територію, але й антропонімну.

Раніше "Телеграф" писав, які прізвища вказують на приналежність до війська.

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ялинку на Софійській площі у Києві встановлять 2 грудня
Комсомольская правда
2024-11-27T08:30:15Z
Відключення світла в Одесі 27 листопада: у ДТЕК повідомили, де проводитимуться ремонтні роботи
Политека
2024-11-27T08:27:58Z
У Тернополі електротранспорт частково відновив роботу після атаки РФ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T08:27:23Z
Вночі лунали вибухи у Ростовській області: росіяни скаржаться на атаку дронів
GlavRed
2024-11-27T08:27:07Z
В окупованому Криму лунають вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T08:24:17Z
У Севастополі після вибухів здійнявся дим над військовим училищем
24tv
2024-11-27T08:21:55Z
Окупована частина Запоріжжя залишилася без світла
24tv
2024-11-27T08:15:27Z
Понад 200 боїв на фронті, у ЗСУ назвали "пекельний" напрямок: карта бойових дій 27 листопада
24tv
2024-11-27T08:15:25Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на ранок 27.11.2024
Украина Криминальная
2024-11-27T08:04:37Z
Протести в Пакистані набирають обертів
360ua.news
2024-11-27T08:36:55Z
Російська пропаганда на ТОТ в обличчях: Леонард Свідовськов
Детектор М
2024-11-27T08:34:12Z
Україна виконала рекомендації GRECO проти корупції серед депутатів, суддів і прокурорів - НАЗК
УкраинФорм
2024-11-27T08:31:55Z
Попередній діалог мав відбутися: чим може завершитись візит Умєрова в Сеул
24tv
2024-11-27T08:30:40Z
Байден звернеться до Конгресу по додаткове фінансування для України
ZN UA
2024-11-27T08:27:55Z
Із національних іспитів у Грузії вилучили боротьбу з російським імперством
Европейская правда
2024-11-27T08:21:54Z
Литві потрібні 5 малих ядерних реакторів для надійного електропостачання
Европейская правда
2024-11-27T08:21:28Z
Росія погрожує помстою після ударів ЗСУ ракетами ATACMS
360ua.news
2024-11-27T08:18:02Z
У Китаї триває розслідування щодо глави Міноборони за підозрою в корупції — FT
ZN UA
2024-11-27T08:16:43Z
Заробітки зіркових дітей: донька Полякової ворожить на Таро, син Павліка знімається у рекламі
Комсомольская правда
2024-11-27T08:37:40Z
Плювок в режисера, перші сльози і місяці тренувань тіла: топ фактів про новий кліп Мішель Андраде
TSN
2024-11-27T08:36:55Z
Вишукана сукня від Balenciaga: королева Летиція постала на новому офіційному портреті
24tv
2024-11-27T08:30:33Z
Наймодніші штани зими 2025: тренди, які не можна пропустити
24tv
2024-11-27T08:21:52Z
Алек Болдвін назвав серйозну проблему американців
Фокус
2024-11-27T08:15:23Z
Пол Веслі зіграє головну роль у мінісеріалі про війну в Україні
1News
2024-11-27T07:54:27Z
"Гаррі Поттер і філософський камінь": чому фільм має різну назву у Великій Британії та США
24tv
2024-11-27T07:54:12Z
Шевченківська премія 2025 року: відбувся перший тур конкурсу
УкраинФорм
2024-11-27T07:51:34Z
Помер Джим Абрагамс, автор культових комедій "Голий пістолет" та "Гарячі голови"
Комсомольская правда
2024-11-27T07:43:43Z
Виявили ділянку мозку, яка відповідає за якість сну: яке це має значення
24tv
2024-11-27T08:30:56Z
Більшість людей не знають про цей небезпечний побічний ефект алкоголю
Portaltele
2024-11-27T08:01:40Z
Чи може випадати волосся через надлишок тестостерону
24tv
2024-11-27T06:03:30Z
Лікарі розповідають, як уникнути пташиного грипу
Portaltele
2024-11-27T05:01:50Z
Скільки калорій потрібно спалювати, якщо ви хочете схуднути
24tv
2024-11-27T04:18:10Z
У Києві прооперували дівчинку з рідкісною патологією: її статеві органи виглядали як чоловічі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T02:36:43Z
Безоплатні профілактичні обстеження на онкозахворювання можна пройти у 840 медзакладах - НСЗУ
УкраинФорм
2024-11-27T01:42:15Z
Чому сифіліс в Україні відмовляються лікувати одним уколом, як у США
Украина Криминальная
2024-11-26T23:45:24Z
Чому у людей бувають кошмари, чим вони відрізняються від просто поганих снів і як ними керувати
24tv
2024-11-26T21:42:17Z
Гвардіола роздер собі голову та ніс після втраченої перемоги МанСіті у ЛЧ: шокуючий кадр
24tv
2024-11-27T07:48:02Z
Може цілий день провести на кухні: найкраща тенісистка України вразила кулінарними навиками
24tv
2024-11-27T07:39:19Z
Голанд побив рекорд Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T07:24:51Z
GiveMeSport назвав найкращих боксерів у 2024 році
УкраинФорм
2024-11-27T07:22:01Z
Тренер Баєра оцінив дебют наймолодшого українця в історії Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-27T06:54:22Z
17-річний українець дебютував в Лізі чемпіонів за чемпіонів Німеччини та побив низку рекордів
24tv
2024-11-27T06:24:30Z
«Шахтар» сьогодні зіграє з ПСВ в Лізі чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-11-27T05:06:09Z
17-річний українець дебютував за «Баєр» у матчі Ліги чемпіонів, уламки дрона пошкодили будівлю в Києві, є постраждалі: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T04:42:45Z
Фейл російського голкіпера ПСЖ допоміг Баварії здобути перемогу у 5-му турі Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-26T23:12:41Z
Пенсіонерам доплачуватимуть за вік: кому збільшать виплати автоматично
Знай
2024-11-27T08:36:55Z
Долар подорожчає: скільки коштуватиме валюта до Нового року
GlavRed
2024-11-27T08:34:09Z
Нацбанк випустив пам'ятну монету, присвячену бронетранспортеру «Буцефал»
УкраинФорм
2024-11-27T08:31:52Z
Через ставку на електромобілі та спад виробництва: на Volkswagen очікують багатотисячні страйки
AutoGeek
2024-11-27T08:30:53Z
Скільки «з’їдає» оренда у Вінниці? Аналіз зарплат і вартості оренди
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T08:21:53Z
Україна та Данія запровадять fast-track механізм для інвестицій
УкраинФорм
2024-11-27T08:18:48Z
Ввезення готівкової валюти в Україну зросло на понад 80% до нового рекорду
ZN UA
2024-11-27T08:16:28Z
Долар та євро подорожчали в обмінниках та в банках
24tv
2024-11-27T08:09:17Z
Компанія Makosh створила резервуари для зберігання рідкого азотного добрива
AgroNews
2024-11-27T08:07:22Z
У військовому спорядженні: принц Вільям відвідав навчання Валлійської гвардії
24tv
2024-11-27T08:33:10Z
Пенсія по втраті годувальника: як отримати
24tv
2024-11-27T08:30:04Z
В Україні судили жінку, яка продавала власну порнографію через Телеграм
InternetUA
2024-11-27T08:27:59Z
Вночі ворог запустив майже 90 "Шахедів" з 3 напрямків: як відпрацювала ППО
24tv
2024-11-27T08:27:14Z
Сім років до мети: у Туреччині завершили розробку мінометної системи з можливістю ведення вогню на 360°
InternetUA
2024-11-27T08:10:39Z
Над авіабазами США у Великій Британії майже тиждень літають невідомі дрони
InternetUA
2024-11-27T07:57:21Z
Американські розробники представили інноваційну систему ППО проти бойових дронів
InternetUA
2024-11-27T07:55:52Z
Водіїв незаконно штрафують за перевезення дітей: як повернути гроші
Знай
2024-11-27T07:36:47Z
Адвокати-диверсанти підбурюють до саботажу. Хто з-за кордону радить українцям тікати від мобілізації
Украина Криминальная
2024-11-27T07:35:46Z
До 5 років ув’язнення засуджено закарпатця за побиття людини та незаконне поводження зі зброєю
Украина Криминальная
2024-11-27T08:36:43Z
Атака на Київщину: поліція показала наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T08:33:01Z
Правоохоронці затримали причетних до вчинення теракту в Житомирі
Украина Криминальная
2024-11-27T08:30:49Z
На Одещині затримали трьох паліїв адмінбудівель, двоє з них – підлітки
Украина Криминальная
2024-11-27T08:27:57Z
Під виглядом соцпрацівників: жінка з онучкою обікрали пенсіонерку в Одесі
Политека
2024-11-27T08:27:19Z
У Британії затримали одного з найбільш розшукуваних ФБР терористів, який переховувався 20 років
iPress
2024-11-27T07:57:18Z
Одеська поліція розшукує 14-річну дівчину
Украина Криминальная
2024-11-27T07:55:14Z
У Британії заарештували терориста, якого ФБР розшукувало понад 20 років
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T07:51:22Z
Диспетчерам було "весело": в Одесі жінка терироризувала ДСНСків через повітряну тривогу
Фокус
2024-11-27T07:45:59Z
Адвент-календар: не тільки на Різдво, але на всі випадки життя
Фокус
2024-11-27T08:36:21Z
Працює миттєво: чим розчинити накип у чайнику
GlavRed
2024-11-27T08:27:36Z
Із часом їх цінність лише зросте: дизайнери назвали 5 речей для дому, які варто купити зараз
24tv
2024-11-27T07:30:12Z
Забудьте про неапетитну масу: як посмажити картоплю, щоб хрустіла, а не розвалювалася
24tv
2024-11-27T07:30:00Z
Для кого зі знаків зодіаку 2025 рік стане переломним у любовній сфері
24tv
2024-11-27T07:09:18Z
Як звичайна сіль перетворює гарячий шоколад на витвір мистецтва
Знай
2024-11-27T06:51:57Z
Рецепт авдіївської гонорової каші: її готували ще у ХІХ столітті
24tv
2024-11-27T06:12:31Z
Всього за допомогою одного трюку можна перетворити кисле вино на солодке
Знай
2024-11-27T05:51:58Z
Психолог про те, як подолати тривожний стан: Поверніться до рутинного життя і живіть «тут і зараз»
Комсомольская правда
2024-11-27T05:02:45Z
Новий код вашого щасливого номера телефону: Київстар відкрив продажі коду 077
Корреспондент
2024-11-27T08:33:31Z
Українські розробники представили революційного бойового робота-амфібію
InternetUA
2024-11-27T08:31:11Z
Як з'явилася Чорна п'ятниця – розкриваємо секрет популярної традиції
24tv
2024-11-27T08:30:47Z
OpenAI призупиняє роботу відеомоделі Sora після навмисного витоку
InternetUA
2024-11-27T08:16:31Z
Apple хоче відмовитись від сім-карт в iPhone: нові подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T08:15:49Z
Neuralink взялася за розробку роботизованих рук, якими можна буде керувати мозком
24tv
2024-11-27T08:15:27Z
Дослідження підтверджує, що Чумацький Шлях справді є незвичайною галактикою
Portaltele
2024-11-27T08:01:06Z
Android 15 QPR2 пропонує мінімалістичну опцію сповіщень на екрані блокування
Portaltele
2024-11-27T08:01:03Z
У зразках астероїда Рюгу виявили живі організми: чому вчені зовсім цьому не раді
Фокус
2024-11-27T07:51:49Z
Toyota на рік перенесе випуск електромобілів нового покоління
УкраинФорм
2024-11-27T08:15:15Z
Porsche продовжить виробництво моделей з ДВЗ – електромобілі не надто популярні
ITC
2024-11-27T08:10:53Z
Усе й одразу: справжня універсальність від нового Citroen Berlingo
ЗаРулем
2024-11-27T08:04:53Z
Manhart презентував 855-сильний BMW M3 із агресивним дизайном
AutoCentre
2024-11-27T08:04:46Z
Німецькі експерти назвали найбільш проблемні автомобілі
AutoGeek
2024-11-27T07:42:55Z
Понад 3000 машин: в інтернеті показали найбільшу автоколекцію у світі
Фокус
2024-11-27T07:30:10Z
Xiaomi готує новий повнорозмірний кросовер
AutoCentre
2024-11-27T07:10:49Z
Нема керма – нема проблем? Дональд Трамп підтримав безпілотні авто
ЗаРулем
2024-11-27T05:09:21Z
Як зменшити витрати бензину на автоматі: досвідчені водії здивовані про це не знали
GlavRed
2024-11-26T22:27:17Z