MY.UAНовини
Українець-2023. Як змінився національний портрет за останні 10 років
Українець-2023. Як змінився національний портрет за останні 10 років

Українець-2023. Як змінився національний портрет за останні 10 років


Революція гідності та війна кардинально змінили нас та наше ставлення до України. Про наші надії, віру та бачення перемоги – у 32-й День Незалежності

За 10 років українці зміцнили віру у незалежність та демократію. Ми віримо в перемогу у війні проти Росії, прагнемо вступити до ЄС і НАТО та на рекордному рівні пишаємося своєю країною.

Ми дорослішаємо. Ми цементуємо націю. Ми хочемо свободи понад усе.

Разом з провідними соціологами LIGA.net склала новий портрет українця-2023 і порівняла з нами, але зразка 2013. Хто ми тепер?

ЯКІ НАШІ ЦІННОСТІ

Абсолютна більшість українців (94%) пишається своїм громадянством, йдеться у серпневому опитуванні Центру Разумкова. Це значно більше, ніж у 2000 та 2010 роках – близько 22%, і навіть у 2015 – 29%.

Попри втрати, війна стала першим великим міжнародним успіхом України, каже LIGA.net директор соцслужби Центру Разумкова Андрій Биченко.

"Це не тільки героїчний, але й успішний опір противнику, який набагато сильніший за нас, – пояснює Биченко. – Думаю, ми усвідомили, на які великі справи здатна Україна. І почали більше пишатися собою".

За останні 10+ років також зросла важливість демократії для українців. Зараз 73% вважають її найбажанішою формою устрою (у 2010 році – 52%), 75% віддадуть перевагу свободі замість рівності, 84% не хочуть радянських порядків і 73% виступають за європейську модель розвитку.

Дві третини (64%) бачать майбутню Україну як високорозвинену, демократичну та впливову європейську країну.

"Формується політична нація. Демократичні цінності й цінності свободи – серед пріоритетів та рис, які нас ідентифікують", – пояснює Биченко.

ЯК МИ БАЧИМО ПЕРЕМОГУ

У перемозі упевнені 93% українців, йдеться у червневому опитуванні фонду Демініціативи. 31% вірять у перемогу до кінця 2023 року, 32% – протягом одного-двох років, 12% – трьох-п’яти років.

Віра у перемогу – дуже стала, розповідає LIGA.net старший аналітик Демініціатив Сергій Шаповалов. Показник у понад 90% не змінюється майже півтора року. "Люди розуміють мотив росіян: повністю знищити Україну і нас як незалежний народ, – пояснює Шаповалов. – У нас немає іншого виходу, крім перемоги. Інакше – нас не буде".

Водночас 30% хотіли б, щоб війна закінчилася найближчим часом за будь-яку ціну. Це – про певну емоційну втому від війни, каже Шаповалов.

Але коли людей питають про конкретні поступки Росії, то ситуація інша: 85% вважають неприйнятним визнання російськими окупованих територій, 72% – відмову від НАТО, 73% – від ЄС.

"Коли ми говоримо про конкретику, то люди не готові поступатися державними інтересами. Навіть попри емоційну втому, – пояснює аналітик. – Навіть більшість тих, хто хоче припинення війни за будь-яку ціну, вважають неприйнятними територіальні поступки".

КОМУ МИ ВІРИМО І КОГО ХОЧЕМО БАЧИТИ У ПОЛІТИЦІ

Найкращий баланс довіри/недовіри мають ЗСУ (87%), добробати (78%) і волонтери (72%). Поруч з ними – ДСНС (68%), Нацгвардія (67%), прикордонники (62%), йдеться в липневому опитуванні Центру Разумкова.

Найгірше з довірою – у політичних партій (-51%), судів (-51%), чиновницького держапарату (-44%) і прокурорів (–33%),

"ЗСУ завжди були серед лідерів довіри. З початку війни українці поклали на ЗСУ основні надії, – нагадує Биченко. – І ЗСУ показали, що спроможні дуже якісно робити свою роботу".  

Президент займає п'яту сходинку з 65% довіри. Міноборони, попри корупційні скандали, має 56%. Далі – СБУ (42%). Негативні показники мають Верховна Рада (-20%) та уряд (-13%).

"Мені здається, основна причина високого рівня довіри до президента – це сприйняття його як верховного головнокомандувача. Всім інституціям, пов’язаним з обороною, довіряють, – пояснює Биченко. – Натомість уряд і Рада не пов’язуються громадянами безпосередньо з обороною".

Після війни українці могли б довіряти політичній силі з середовища військових – 51%, наявних партій – 26%, волонтерів – 24%.

Потенційно запит на військово-волонтерські сили є, каже Биченко: "Але враховуючи попередній досвід, я припускаю, що чинні політичні сили в перші частини списків просто будуть запрошувати військових або волонтерів. Хоча я не виключаю, що може бути й окрема партія".

КУДИ МИ ХОЧЕМО

Українці хочуть до Європи, йдеться у липневому опитуванні групи Рейтинг. Вступ до ЄС та НАТО підтримують понад 83% громадян.

До 2014-го шлях до ЄС підтримували до половини населення, каже LIGA.net директор Рейтингу Любомир Мисів. З 2014-го до 2022-го підтримка коливалася від 52% до 68%, проти були 20–30%.

"Проєвропейський напрямок зростав еволюційно: збільшувалась кількість молоді, яка традиційно за рух до Європи. Була і безальтернативність на тлі агресії РФ, – пояснює соціолог. – У 2022-му відбулися додаткові зміни: проросійська частина або опинилась в окупації, або переосмислила після злочинів росіян".

Щодо НАТО прогрес є ще більш наочним. На стику 2013-2014 років підтримка вступу до НАТО була лише 15-20%, нагадує LIGA.net виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.

У 2014-21 роках вступ до Альянсу підтримували вже від 40 до 60% українців, проти були до 39%. Зараз підтримка у різних опитуваннях сягає 83-89%, а кількість противників – падає до статистичної похибки.

"Ми намагаємось доносити важливу тезу до Заходу. Що це не прагнення України вступити до НАТО спровокувало Росію напасти. А саме бажання вступати в НАТО є наслідком російського вторгнення", – пояснює Грушецький.

До лютого 2022-го також зберігалися виразні регіональні відмінності, каже соціолог. На Заході вступ до Альянсу підтримувала абсолютна більшість, у центральній частині – відносна, на Півдні та Сході більшість була проти.

"Зараз ми маємо абсолютну більшість у кожному регіоні. Втратило актуальність питання, яке могло драматично розколювати суспільство за регіональними лініями", – каже Грушецький.

З КИМ МИ ДРУЖИМО

Головними друзями українці вважають Польщу – 94%, Велику Британію – 91%, країни Балтії – 90-91%, Канаду – 90%, США та Чехію – 88%.

Позитивну динаміку з початку великої війни демонструє Німеччина, йдеться в опитуванні Рейтингу. 57% вважали її дружньою у березні 2022-го, і 80% – у червні 2023-го.

Німеччина є унікальним прикладом, каже Мисів. У 2021-му на той момент канцлерка Ангела Меркель була найпопулярнішим закордонним політиком серед українців. На початку вторгнення біля керма був ще не відомий канцлер Олаф Шольц зі слабкою позицією щодо зброї.

"Пам'ятаєте мем про постачання касок? Все почало змінюватися влітку 2022-го, – пояснює соціолог. – Була інформаційна політика, що не тільки каски дає Німеччина. Потім – постачання іншої зброї, танків. Ставлення до Німеччини врешті-решт змінилося – як до надійного партнера".

Навпаки, погіршується ставлення до Китаю та Туреччини.

До великої війни українцям була маловідома позиція КНР, каже Мисів. Зараз вони бачать нібито нейтральні заяви Пекіну – та публікації у медіа щодо можливої допомоги Китаю росіянам.

"Новини формують думку як щодо Китаю, так і щодо інших країн", – пояснює соціолог.

З Туреччиною були пов’язані позитивні новини – від "Байрактарів" до звільнення азовців, пояснює Мисів. Але Анкара дотримується особливої позиції, намагається бути між сторін і очевидно дбає про свій інтерес – тож деякі заяви Туреччини сприймаються негативно українським суспільством.

А з Росією українці більше не хочуть мати нічого спільного, йдеться в опитуванні КМІС. До повномасштабної війни майже половина вважала, що Україна та РФ мають бути незалежними, але дружніми. Тепер таких лише 10%, а 79% – хочуть закритих кордонів, віз та митниць.

Це руйнує тези пропаганди про нібито русофобію як причину вторгнення, каже Грушецький: "Майже у 80% людей є хоча б один близький друг або родич, який був поранений або загинув внаслідок агресії РФ. Це потужний клубок емоцій, після яких нормалізація відносин з Росією – неприйнятна".

КОРУПЦІЯ СТРАШНІША ЗА ЯДЕРНУ БОМБУ: ЯК МИ БАЧИМО МАЙБУТНЄ

Майбутнє України найчастіше викликає змішані почуття, йдеться в опитуванні Демініціатив. У більшості це – надія (59%), тривога (42%), оптимізм (33%), упевненість (24%) та страх (23%).

Такий мікс відображає емоційні гойдалки українців, каже Шаповалов. Протягом одного дня можна зрадіти від ударів по Кримському мосту, а потім засмутитися через смерть знайомого чи обстріл.

Але ситуація стабільніша за перші тижні великої війни.

"Тоді під питанням було, чи вистоїть взагалі держава. Після 1,5 року спротиву та західної підтримки зросло відчуття стабільності, – пояснює аналітик. – Невідомо, що буде завтра – обстріл чи ще щось. Але у людей вже не стоїть під сумнівом існування нас як держави".

78% людей, які перебувають в Україні, планують будувати тут своє майбутнє. Поїхати за кордон для возз'єднання з родиною хочуть 6%.

Дані були б коректнішими, якби опитували ще й українців, які перебувають за кордоном, каже Шаповалов. Але цей результат вказує: якщо зараз відкрити кордони, то масового виїзду, найімовірніше, не буде.

В українців також є бачення, що має робити влада після війни. Основні пріоритети – боротьба з корупцією (41%) та залучення інвестицій (40%). За ними – відновлення інфраструктури (39%) та інші аспекти відбудови.

Корупція й у 2014-21 роках конкурувала з економікою та війною за першість у списку проблем, каже Шаповалов. Під час війни це не зникло.

Головний ризик – корупція може руйнувати довіру та єдність народу з військово-політичним керівництвом, попереджає аналітик.

"Ми питали в українців, які безпекові загрози вони вважають найбільшими. Ядерний удар назвали 24%. Корупцію – 34%, – підсумовує Шаповалов. – Виходить, що корупції ми боїмося більше за ядерну зброю (посміхається. – Ред.). Можливо, Буданов заспокоїв, що ядерний удар украй малоймовірний. А про корупцію він такого не казав".

Теги за темою
НАТОукраинцыопрос
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 25.11.2024
Украина Криминальная
2024-11-25T07:57:48Z
Північнокорейські солдати воюють проти України, маскуючись під бурятів і тувинців
24tv
2024-11-25T07:57:04Z
Загроза прориву на фронті, удари ATACMS та причини СЗЧ: головне з інтерв’ю начальника Генштабу
TSN
2024-11-25T07:51:25Z
На Білгородщині жителі почати обтягувати будинки антидроновою сіткою
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T07:45:44Z
Росіяни вдарили по центру Харкова. Вже відомо про постраждалих, половину з яких госпіалізували
ZN UA
2024-11-25T07:42:57Z
Вдарять сильні морози: синоптик назвала дату серйозного похолодання
GlavRed
2024-11-25T07:42:43Z
Втрати ворога станом на 25 листопада 2024 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T07:40:38Z
Росія найзапекліше штурмує на 3 ділянках фронту: карта боїв на 25 листопада
24tv
2024-11-25T07:39:06Z
Полк російських загарбників, що втік
Украина Криминальная
2024-11-25T07:37:34Z
Президент Світового конгресу українців зустрівся з парламентарями Швеції
УкраинФорм
2024-11-25T07:57:29Z
Трамп не розголошує, хто фінансує його команду в перехідний період - NYT
Хвиля
2024-11-25T07:51:53Z
Сирський зустрівся із журналістами та розповів про хід бойових дій
УкраинФорм
2024-11-25T07:51:30Z
Дозвіл бити західними ракетами по РФ створив передумови для докорінної зміни ситуації на фронті – експерт
ZN UA
2024-11-25T07:46:47Z
Румыния против Запада? Станет ли пророссийский популист президентом соседней страны
Европейская правда
2024-11-25T07:43:07Z
Байдену та Харріс шукають заміну: хто стане новим головним демократом США
Политека
2024-11-25T07:42:48Z
Нардеп заявив, що 150 тис. українців повернулися в окупацію. Реакція соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T07:42:36Z
Трамп може змусити Україну і Росію укласти "крихке" перемир'я, – Business Insider
24tv
2024-11-25T07:42:26Z
У зверненні про "Орешник" міг бути несправжній Путін: що не так з диктатором
24tv
2024-11-25T07:42:15Z
"Замислююся про виїзд за кордон": син Потапа зробив приголомшливу заяву
GlavRed
2024-11-25T07:42:58Z
Не змінює раціон 25 років: Вікторія Бекхем розкрила, що їсть через "екстремальну" дієту
24tv
2024-11-25T07:36:23Z
"Світле майбутнє": Максим Галкін наробив багато галасу своїм новим фото
GlavRed
2024-11-25T06:27:10Z
Микита Добринін зізнався, що не воює зараз оскільки зайнятий на іншому "фронті": "Це справді складно"
Знай
2024-11-25T05:51:44Z
Компанія Microsoft стала видавцем книг
InternetUA
2024-11-25T02:01:00Z
3 цікаві українські фільми для вечірнього перегляду
24tv
2024-11-24T20:57:34Z
Серіал «Ззовні», який вподобав Стівен Кінг, продовжений — третій сезон має 100% на Rotten Tomatoes
ITC
2024-11-24T20:57:20Z
Україна на Дитячому Євробаченні й "Міс Всесвіт" та інше: головні події тижня в шоубізі
24tv
2024-11-24T19:33:17Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-11-24T19:13:44Z
Реформа МСЕК: в Мінсоцполітики пояснили, що буде з інвалідністю, виплатами та кого перевірятимуть
Фокус
2024-11-25T07:15:46Z
Пити чи ні: наскільки корисне чи шкідливе шампанське
24tv
2024-11-25T06:06:17Z
Лікарі відкрили секрети самовідновлення людського серця
Portaltele
2024-11-25T05:49:28Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Названо зелень, яка може спричинити тромбоз, хоча вона вважається дуже корисною
TSN
2024-11-24T16:06:26Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
Українські рапіристки вперше в історії стали віцечемпіонками на Кубку світу
24tv
2024-11-25T07:30:27Z
ПСВ – "Шахтар": букмекери зробили прогноз на матч Ліги чемпіонів
ZN UA
2024-11-25T06:46:57Z
«Полісся» та «Зоря» у Житомирі завершать 14-й тур футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2024-11-25T06:39:22Z
Тренер Полісся накинувся на суддю після рятівного пенальті для суперника: скандальне відео
24tv
2024-11-25T06:36:11Z
Анчелотті прокоментував зміну позицій Мбаппе та Вінісіуса
Football.ua
2024-11-24T22:45:20Z
Ван Ністелрой претендує на посаду головного тренера Гамбурга
Football.ua
2024-11-24T22:39:48Z
Лаціо розгромив Болонью
Football.ua
2024-11-24T22:18:47Z
Верес — Олександрія 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-24T21:51:27Z
Барселона хоче влітку підписати захисників на обидва фланги
Football.ua
2024-11-24T21:37:18Z
В Україні цього тижня можуть скасувати графіки відключень світла: експерт назвав умови
Фокус
2024-11-25T07:57:49Z
Україна чекає фінального рішення Німеччини щодо участі у проєкті ZBROYARI
УкраинФорм
2024-11-25T07:51:33Z
Apple Pay, Cash App та інші цифрові гаманці тепер будуть регулюватися подібно до банків в США
InternetUA
2024-11-25T07:46:00Z
В Україні стартує перший етап запуску Єдиного державного реєстру домашніх тварин
УкраинФорм
2024-11-25T07:39:55Z
Вартість огірків знову дереться догори: скільки коштує кілограм
24tv
2024-11-25T07:36:22Z
Польські фермери покинули кордон з Україною: чого хотіли і чи повернуться
AgroPortal
2024-11-25T07:30:39Z
Великий врожай сої спричинив зниження цін і аграрії повернуться до кукурудзи в 2025 році — Висоцький
Agravery
2024-11-25T07:13:28Z
З початку року в Україну ввезли легкових авто на $3,3 млрд: ТОП країн-лідерів
AutoCentre
2024-11-25T07:13:27Z
Нафта дешевшає після тижневого зростання цін
УкраинФорм
2024-11-25T07:09:55Z
Не нафтобазою єдиною: у Калузі під удар міг потрапити і завод "Тайфун"
24tv
2024-11-25T07:52:54Z
Значна частина українців втратить право на бронь від мобілізації, – нардеп Кицак
24tv
2024-11-25T07:51:27Z
Бригада «Гарт» запрошує добровольців для захисту країни: мобілізація спрощена до мінімуму
FaceNews
2024-11-25T07:46:11Z
Роздирають на шматки, – Терен вперше відреагував на критику через його вчинки на "Холостяку"
24tv
2024-11-25T07:43:39Z
Американський майстер презентував ніж для українських військових
InternetUA
2024-11-25T07:40:32Z
Про «журналіста», якого нині порівнюють з Такером Карлсоном та історію із запереченням злочинів режиму
Детектор М
2024-11-25T07:40:05Z
На дім надягнули гігантську шапку Санти: відео з дійсно фантастичним декором
24tv
2024-11-25T07:36:06Z
В Австралії хочуть зобов'язати соцмережі знищувати особисті дані, які користувачі надають для перевірки віку
Детектор М
2024-11-25T07:34:29Z
У Заходу вистачає далекобійних ракет: чому їх не дають Україні
GlavRed
2024-11-25T07:33:44Z
У Львові стався вибух під землею – піднялася бруківка
24tv
2024-11-25T07:58:14Z
У Туреччині через сильні снігопади закривають школи, є загиблий та постраждалі
УкраинФорм
2024-11-25T07:54:38Z
У Франції в кінці листопада була "тропічна ніч" з понад 20°C і вище
Европейская правда
2024-11-25T07:43:57Z
У Вільнюсі обмежено рух транспорту після падіння вантажного літака
Европейская правда
2024-11-25T07:33:36Z
У Литві вантажний літак впав на житловий будинок: є жертви
Фокус
2024-11-25T07:33:34Z
52-річному чоловіку винесли вирок за зберігання дитячої порнографії
InternetUA
2024-11-25T07:28:02Z
РФ вдарила по центру Харкова: є "приліт", спалахнула пожежа, постраждали люди
GlavRed
2024-11-25T07:25:35Z
Росія вдарила по центральній частині Харкова, багато постраждалих
Комсомольская правда
2024-11-25T06:59:36Z
Затопило залізничну станцію і міст: Британія потерпає від шторму
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T06:54:01Z
Зима – пора досягнень: які знаки Зодіаку будуть найбільш продуктивними цієї пори
Знай
2024-11-25T07:51:56Z
Чому не можна зберігати ножі поруч із виделками та ложками
GlavRed
2024-11-25T07:30:20Z
Ви будете здивовані: 5 рослин, якими варто замінити традиційну новорічну ялинку
24tv
2024-11-25T07:30:20Z
Кому зі знаків зодіаку категорично не можна бути разом
24tv
2024-11-25T07:06:15Z
Зануртеся у культуру Японії: як приготувати наваристий рамен
24tv
2024-11-25T06:24:44Z
Імбир можна зберегти свіжим понад місяць: головні секрети
Знай
2024-11-25T04:51:05Z
Плани геть сходять з рейок в Овнів і Стрільців: чоловічий гороскоп на 25 листопада – 1 грудня
24tv
2024-11-25T04:45:19Z
Рецепт тонких млинців: що додати в тісто для ідеального результату
24tv
2024-11-25T04:12:55Z
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Знай
2024-11-25T02:30:32Z
Український розвідувальний безпілотник наділили можливістю транспортування FPV-дронів
InternetUA
2024-11-25T07:55:30Z
Обертання Землі нахилилося на 31,5 дюйма і в цьому на 100% винні люди
Portaltele
2024-11-25T07:52:02Z
Рейтинг кращих смартфонів по тривалості роботи від однієї зарядки в 2024 році
InternetUA
2024-11-25T07:22:00Z
Не твій, от ти й бісишся. Як росіяни реагують на S.T.A.L.K.E.R. 2
Детектор М
2024-11-25T07:01:22Z
У NASA створили роботів для пошуку інопланетян у Сонячній системі: що відомо
Фокус
2024-11-25T06:51:25Z
7 маловідомих функцій Telegram, які полегшать ваше користування месенджером
InternetUA
2024-11-25T06:43:55Z
Як знайти загублений смартфон Android: 3 способи, які допоможуть користувачам
InternetUA
2024-11-25T06:22:10Z
Науковці створили пластик, що повністю розкладається у морській воді
УкраинФорм
2024-11-25T06:21:19Z
Дрон-амфібію розробили українські винахідники: чим допоможе нова модель військовим на фронті
InternetUA
2024-11-25T06:01:49Z
Volkswagen презентував брутальний пікап для серйозного бездоріжжя
Фокус
2024-11-25T07:51:50Z
Представлений Jeep Wrangler 4xe Willys ’41
Portaltele
2024-11-25T05:49:04Z
Тиск у шинах заощадить до 2000 гривень: що треба знати водіям
Знай
2024-11-24T22:30:20Z
Найнадійніші та найгірші авто року за версією TÜV
360ua.news
2024-11-24T20:12:33Z
Який найменший у світі мотоцикл
AutoCentre
2024-11-24T18:13:54Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z