MY.UAНовини
Від Тетриса до Дії: як українці знайомилися з технологіями протягом 32 років незалежності
Від Тетриса до Дії: як українці знайомилися з технологіями протягом 32 років незалежності

Від Тетриса до Дії: як українці знайомилися з технологіями протягом 32 років незалежності

24 серпня 2023 року Україна святкуватиме свій 32-й День Незалежності. І хоча в розриві всесвітньої історії це невеликий термін, за цей час українці встигли пережити дуже багато. Деякі події та технології повністю перевернули життя мільйонів людей – від Тамагочі до Дії та підкорення космосу.

Факти ICTV згадали, як українці знайомилися з технологіями протягом 32 років незалежності.

Інтернет

Уперше доступ до інтернету з’явився в Україні на початку 1990-х. Першим вузлом доступу став Інститут кібернетики імені В. М. Глушкова, а першим національним провайдером 1992 року — Укрінформнет. Щоправда, це був зовсім інший інтернет – дуже повільним, та й кількість користувачів була мінімальною.

Тоді не було звичних соцмереж, швидких і зручних месенджерів та чатботів із ШІ. Однак це дало змогу українцям отримати доступ до величезної кількості інформації. Вже у 2010-ті інтернет став найпопулярнішим засобом для спілкування та доступу до інформації в Україні.

Пейджери

Depositphotos

Перші пейджери з’явилися в Україні в 1990-х роках. Звичайно, тоді вони були доступні тільки бізнесменам і тим, кому було важливо завжди залишатися на зв’язку. З їхньою допомогою можна було передавати короткі текстові повідомлення, не використовуючи телефон. До речі, саме телефони і витіснять пейджери з ринку електроніки. Зараз такий девайс може лише здивувати молоде покоління.

Кабельне телебачення

Перше кабельне телебачення з’явилося в Україні в 1991 році завдяки компанії Реал-ТБ, яка надавала послугу в Києві, а потім і по всій Україні. Кабельне мало значний вплив на українців на початку 2000-х завдяки доступності послуги. В СРСР такого не було, тому величезний вибір каналів і чітка картинка не могли не радувати.

Тамагочі

Вперше Тамагочі в Україні з’явилися наприкінці 1990-х. Це дитяча іграшка, електронний симулятор вихованця. Тварина відображалася на невеликому екрані, і її потрібно було годувати і розважати, щоб вона виросла здоровою і щасливою. Ціле покоління дітей вчилося відповідальності завдяки Тамагочі, а зараз багато хто з них має свої повноцінні сім’ї.

Тетрис

Unsplash

Популярна відеогра Тетрис була повноцінним конкурентом Тамагочі. Тут потрібно було вміло складати блоки на підлозі, заповнюючи порожні простори – багато дітей годинами розвивали логіку, натискаючи на кнопки інтерактивної іграшки. Приставка дитинства працювала на батарейках і навіть відтворювала звуки. Черговий девайс, про який пам’ятають і донині, адже це одна з найпопулярніших ігор на планеті.

Sony PlayStation

Японська компанія Sony випустила свою першу консоль PlayStation 1994 року – через деякий час новинка дісталася України. Проте мало хто міг дозволити собі цю приставку – вона була відносно дорогою, інтерфейс був тільки англійською, та й вибір ігор тоді не здавався дуже великим. Але вже PlayStation 2 стала популярною і в Україні на початку 2000-х. За повноцінними іграми, яких було більш ніж достатньо в доступі, весело проводило час не одне покоління.

Комп’ютери

І хоча історія комп’ютера розпочалася ще в першій половині XX ст., вони стали “домашніми” в Україні на початку 2000-х. Тоді обчислювальний пристрій почали купувати для роботи, відеоігор і навчання – він поступово витісняв телевізор із життя українців.

Через деякий час з’явилася можливість підключити інтернет, і це знаменувало нову еру для нас усіх – з’явилася можливість онлайн-спілкування, отримання корисної інформації та перегляду контенту.

Смартфони та культ Apple

Unsplash

Смартфони отримали популярність в Україні наприкінці 2000-х, коли стали доступними для простих користувачів. Зазвичай вони мали операційну систему Android, але пізніше справжній фурор здійснив Стів Джобс, представивши в 2007 році перший iPhone. Тоді глава Apple заявив, що це абсолютно новий продукт, який поєднує доступ до інтернету, MP3-плеєр і телефон. Зараз у багатьох українців у руках нові iPhone, без яких сучасне життя важко уявити.

Месенджери

З появою інтернету з’явилася і можливість онлайн-спілкування – тоді не було звичних соцмереж, де потрібно заповнювати свій профіль, додавати в друзі та обмінюватися смішними відео чи музикою. Спочатку месенджери були тільки в текстовому форматі – багато хто точно пам’ятає ICQ. Масову популярність месенджери завоювали наприкінці 2000-х, коли смартфони стали доступними. Зараз без Telegram, WhatsApp і Viber важко уявити своє життя.

Соцмережі

Соцмережі – це як телефонна книга зі знайомими, але з розширеним функціоналом. На початку 2000-х популярними в Україні стали російський сервіс Вконтакте та американський Facebook, які були дуже схожими між собою.

Якщо на початку розвитку соцмереж можна було лише додавати знайомих в друзі та писати їм повідомлення, то тепер доступні перегляд відео, запуск трансляцій і навіть замовлення реклами. Разом із сервісами розвивалися й українці, які в соцмережах знайомилися, разом вивчали світ й обговорювали події в країні, як це роблять і донині.

Електрокари

Pexels

Технології розвиваються в усіх напрямах – це стосується і транспорту. Якщо раніше був вибір між бензиновими та дизельними авто, то з початку 2010-х можна звертати увагу на гібриди та електрокари. Екологічно чисті авто продовжують завойовувати ринок. Сьогодні серед популярних моделей — Nissan Leaf, Tesla та Toyota.

Онлайн-банкінг

Практично в кожного з нас є банківська картка. Керувати нею можна через мобільний додаток. Послуга стала популярною у 2010-х. За допомогою смартфона можна миттєво перерахувати кошти, оплатити комуналку або ж зв’язатися зі службою підтримки. Серед найпопулярніших додатків – monobank і Приват24.

Криптовалюта

Unsplash

Цифрові валюти стали популярними в Україні в той самий час, що і в усьому світі – в середині 2010-х. Це було на тлі різкого подорожчання біткоїна та інвестицій у нього. Ті, хто купував ці цифрові монети за кілька доларів, моментально ставали мільйонерами. Зараз Україна є однією з країн, де криптовалюта дуже популярна.

Ймовірно, що найближчим часом це буде окремим сектором економіки. Навіть в умовах війни Україна приймала донати в криптовалюті на допомогу ЗСУ і зібрала мільйони доларів.

Хмарні сховища

Технологія стала популярною відносно недавно. Її суть – використання серверів сторонніх компаній для зберігання важливої інформації або опрацювання даних. Це дає змогу економити на купівлі дороговартісного обладнання та споживанні електроенергії. Хмарне сховище навіть задіяно в сервісі Дія – Мінцифри підписало договір із Google Cloud 2021 року. Тепер частина інформації опрацьовується і зберігається на серверах пошуковика.

Дія та адмінпослуги

Уперше сервіс Дія було запущено 2019 року. Це сервіс з адмінпослугами для українців. У мобільному застосунку Дії відображаються всі важливі для громадянина документи, можна змінити місце проживання, оплатити штраф, податки і навіть отримати довідку про відсутність судимості.

Загалом понад 100 популярних адмінпослуг уже доступні в онлайн-режимі, і їхня кількість збільшується з кожним днем. Завдяки Дії Україна стала першою цифровою державою у світі.

Штучний інтелект

Штучний інтелект – мрія і страх багатьох учених. І хоча комп’ютер досі не може думати, як людина, у мережі вже є сервіси, які імітують її поведінку. Наприклад, наприкінці 2022 року став популярним чатбот Chat GPT – він здатний шукати інформацію в інтернеті, відповідати на запитання, складати вірші та просто вести бесіду, як справжня людина. Багато українців використовують його під час роботи або ж заради економії часу. До речі, нещодавно в Google представили свій чатбот Bard.

Підкорення космосу

Навіть під час війни українці не відмовляються від можливості вивчати космос. Наприклад, SpaceX відправив у космос український супутник PolyITAN-HP-30. Завдання нашого апарата — зробити дослідження щодо функціонування теплих труб для подальшої термостабілізації апаратів. Наносупутник полетів у космос на ракеті Falcon-9.

Unsplash

Інтернет речей

Інтернет речей – доволі нова тема не лише для України, а й для всього світу. Простими словами – це цифрова власність, яка має свою цінність, а її власник має на неї права. Приміром, NFT-токен: знімок, картина, пісня або будь-який інший контент.

Українці вже оцінили інтернет речей – наприклад, 2021 року , а .

Starlink

Starlink – це супутниковий інтернет від Ілона Маска. Він дає доступ до мережі в будь-якому куточку світу. Українці також оцінили можливості сервісу, який запустили п’ять років тому. Від початку повномасштабної війни 2022 року очільник Starlink допоміг українцям, надавши доступ до сервісу та передавши десятки тисяч терміналів, якими користуються військові на фронті донині.

Безпілотники

Якщо дрон у звичному сенсі був створений для транспортування невеликих предметів повітрям, то в Україні літальний апарат має інше призначення. За час війни дрони допомагають українським військовим робити розвідку в повітрі, спрямовувати та коригувати артилерійський вогонь і навіть ліквідовувати живу силу та техніку противника. В Україні також розвивається виробництво безпілотників, адже вони відіграють важливу роль у цій війні.

Озираючись на все перераховане вище, можна сказати, що українці пройшли величезний шлях розвитку, а за свої 32 роки незалежності Україна стала сучасною державою, яка може стати прикладом у деяких аспектах для інших. Розвиток і далі набиратиме обертів, а наше життя буде тільки поліпшуватися.

Фото: ,

Теги за темою
Інтернет
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Потап заявив про повернення до України: артист назвав точну дату
TSN
2025-07-27T16:12:07Z
Зачіски для спекотного літа: ви будете виглядати неймовірно
24tv
2025-07-27T16:06:42Z
Спокусливий кліп від Трінчер, провокативний трек від LIDA LEE й інше: добірка найкращих прем'єр
24tv
2025-07-27T16:03:54Z
Наречений Лесі Нікітюк розкрив секрет щасливих стосунків із ведучою
GlavRed
2025-07-27T15:27:36Z
Джордж Мартін схвалює: «Супермен» здається чудовим, «Андор» став родзинкою року»
ITC
2025-07-27T15:13:51Z
Нові сцени з фільму «Трон: Арес» — на Comic-Con показали видовищні погоні й підтвердили головну сюжетну інтригу
ITC
2025-07-27T15:10:48Z
Сергій Притула показав сюрприз для 8-річної доньки і залишив їй послання на майбутнє
TSN
2025-07-27T14:48:48Z
На сторінках друкованого випуску Vogue з’явилася модель, згенерована ШІ
Детектор М
2025-07-27T14:48:44Z
"О сьомій в неділю": Потап заявив, що приїде в Україну
Фокус
2025-07-27T14:42:30Z
Проста липнева дія зробить виноград вдвічі солодшим: варто знати
24tv
2025-07-27T16:09:29Z
Це візуально зменшує простір оселі: 4 помилки в декоруванні
24tv
2025-07-27T15:15:05Z
Салат із крабових паличок, який витіснить Олів'є: до літнього столу та на кожен день
Telegraf
2025-07-27T14:39:16Z
Унікальна можливість: на продаж виставили острів з замком, фермою і вертолітним майданчиком
24tv
2025-07-27T14:21:46Z
Серед вісімок заховане зайве число: спробуйте знайти за 12 с
Gazeta UA
2025-07-27T13:57:27Z
Чайна ложка на літр води — і вікна сяятимуть чистотою до глибокої осені
TSN
2025-07-27T13:06:34Z
Зникають цілі острови: росіяни гроблять унікальні українські території на популярному курорті
Telegraf
2025-07-27T12:57:47Z
Що варто зробити за кілька годин до польоту: прості поради для комфортної подорожі
24tv
2025-07-27T12:57:36Z
Як приготувати сирну запіканку з сезонними ягодами: простий рецепт від фудблогерки
Gazeta UA
2025-07-27T12:57:01Z
Зеленський нагородив медиків з нагоди професійного свята
УкраинФорм
2025-07-27T16:27:20Z
Це не жарти: як уберегти собак від серйозних небезпек влітку
Telegraf
2025-07-27T16:27:06Z
Зеленський відзначив державними нагородами медиків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T16:18:37Z
Чи правда, що кабачки сповільнюють старіння: скільки треба їсти, щоб омолодитися
TSN
2025-07-27T14:21:02Z
Корисні властивості та ризики: що варто знати про безкофеїнову каву
24tv
2025-07-27T12:12:39Z
Не "лікуючий лікар": як правильно розповісти про роботу медиків
24tv
2025-07-27T12:06:23Z
Скільки годин краще спати, щоб не зашкодити своєму оранізму
24tv
2025-07-27T11:36:51Z
"Наше мислення дійсно дещо інше" - Безугла розповіла, що має синдром Аспергера
Gazeta UA
2025-07-27T11:24:26Z
Чому після схуднення на Оземпік "падають" сідниці
24tv
2025-07-27T08:12:38Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
У Путіна вибухнули цинічною заявою про війну в Україні
GlavRed
2025-07-27T16:27:36Z
"На війні чудес не буває": Залужний розповів, як перемога може розділити союзників
GlavRed
2025-07-27T16:27:24Z
Путін намагався прибрати Зеленського руками Трампа
GlavRed
2025-07-27T16:27:21Z
Зеленський обговорив законопроєкт щодо НАБУ і САП з президенткою Єврокомісії
УкраинФорм
2025-07-27T16:18:07Z
Війська РФ вдарили дроном по автобусу в Сумській області: загинули люди, багато поранених, — ЗМІ
Фокус
2025-07-27T16:15:05Z
Ізраїль призупиняє військову діяльність у пунктах надання допомоги в Газі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T16:06:42Z
Робота над законопроєктом про суд присяжних триває - Мудра
УкраинФорм
2025-07-27T16:03:32Z
Після погроз Трампа Таїланд і Камбоджа можуть провести переговори
iPress
2025-07-27T16:00:26Z
У РФ створюють "невидимий" дрон для евакуації поранених — що не так із проєктом
TSN
2025-07-27T16:30:33Z
Які прізвища українці давали позашлюбним дітям: тепер вони дуже поширені
GlavRed
2025-07-27T16:27:46Z
Помер одіозний аграрій, який за життя збудував собі мавзолей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T16:24:56Z
Чи можна священникам пити пиво: що кажуть у ПЦУ
24tv
2025-07-27T16:21:51Z
У Мін’юсті назвали місто-лідер за кількістю шлюбів
TSN
2025-07-27T16:18:55Z
Скільки пар одружились за першу половину 2025 року і в яких областях найбільше
Фокус
2025-07-27T16:06:39Z
За росіянами на Балтиці стежив незвичайний літак E-3A Sentry: журналісти BI показали його фото
24tv
2025-07-27T15:54:16Z
Сарана в Україні: вчений розповів, звідки взялися комахи та чи варто панікувати
Фокус
2025-07-27T15:45:00Z
Росія вперше скасувала парад до дня ВМФ: х**ло видало дивне пояснення
Украина Криминальная
2025-07-27T15:33:15Z
Шматок металу прошив салон авто: на Київщині сталася моторошна ДТП
24tv
2025-07-27T16:18:35Z
Побиття біля військкомату: Кривий Ріг знову в центрі скандалу
360ua.news
2025-07-27T16:03:38Z
У США літак упав у море - одна людина загинула, пошуки ще двох тривають
УкраинФорм
2025-07-27T16:03:10Z
Росіяни обстріляли автобус у Сумській області: є поранені
ZN UA
2025-07-27T15:34:58Z
У ДР Конго бойовики напали на церкву та вбили 38 людей
УкраинФорм
2025-07-27T15:18:57Z
Війська РФ ударили по автобусу на Сумщині, є постраждалі
УкраинФорм
2025-07-27T15:12:20Z
У Туреччині через рекордну спеку вирують лісові пожежі, є загиблі
УкраинФорм
2025-07-27T15:09:24Z
Понад 50 дітей перепливли море, щоб дістатися з Марокко до Іспанії, – Reuters
24tv
2025-07-27T14:51:37Z
У Туреччині через пожежі евакуйовано десятки сіл і заблоковані траси: моторошні кадри
24tv
2025-07-27T14:51:32Z
Графік відключення світла на тиждень з 28 липня по 3 серпня у Полтавській області: мешканців попередили
Политека
2025-07-27T16:30:40Z
Вороги відступили з Кіндратівки: як російські "воєнкори" ниють про втрати на Сумщині
24tv
2025-07-27T16:30:03Z
Грозовий циклон насувається на Україну: у яких областях буде небезпечна погода
GlavRed
2025-07-27T16:27:19Z
Мінус майже 40 окупантів та ворожа техніка: Сили оборони відбили механізований російський штурм
24tv
2025-07-27T16:24:04Z
Ворог протягом дня обстріляв два райони Дніпропетровщини - постраждав чоловік, пошкоджені будівлі
УкраинФорм
2025-07-27T16:15:51Z
Прогноз погоди у Харкові на тиждень з 28 липня по 3 серпня: місто знову накриє спека, варто очікувати +34
Политека
2025-07-27T16:00:15Z
У Сумах частково немає світла: росіяни знову били по критичній інфраструктурі
24tv
2025-07-27T15:48:29Z
Чому Київ обрали головним містом Русі — пояснення історика
TSN
2025-07-27T15:36:01Z
Масштабні ДТП, затори і сильний дим: Крим накрили потужні пожежі
Telegraf
2025-07-27T15:12:42Z
Друга ліга: Тростянець обіграв Гірник-Спорт, дубль Олександрії сильніший за Діназ, мінімальна перемога Колоса-2
Football.ua
2025-07-27T16:28:02Z
Коломбо перейде до Дженоа на правах оренди
Football.ua
2025-07-27T16:01:26Z
Україна завершила виступ на Всесвітній Універсіаді: 12 медалей
УкраинФорм
2025-07-27T15:57:36Z
Голкіпер Руху перебрався до Польщі
Football.ua
2025-07-27T15:39:38Z
Алаба відмовився розривати контракт з Реалом — AS
Football.ua
2025-07-27T15:21:34Z
Бешикташ хоче підписати українського футболіста після фіаско з Шахтарем
24tv
2025-07-27T14:54:41Z
Ан-Наср зробив пропозицію щодо Антоні – Foot Mercato
Football.ua
2025-07-27T14:54:10Z
Щесни – про ігровий стиль Фліка: Не мій футбол
Football.ua
2025-07-27T14:25:07Z
Ганцко: Сімеоне – одна з найбільших фігур у футболі
Football.ua
2025-07-27T14:06:46Z
Частина українців не отримає пенсії у серпні: кого позбавили виплат
Хвиля
2025-07-27T16:30:01Z
Найбагатша людина у світі: які статки на сьогодні має Ілон Маск
24tv
2025-07-27T15:54:25Z
Зеленський підписав закон щодо факторингу в Україні: що змінилося
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T15:51:53Z
Без турбот за тепло і воду: хто отримує 100% знижку на комуналку
24tv
2025-07-27T15:39:58Z
"Даю гарантію": економіст назвав цінний продукт, який подешевшає у 2025-му
GlavRed
2025-07-27T15:27:19Z
В Україні підвищать тариф на світло: кому доведеться платити більше із 31 липня
Хвиля
2025-07-27T15:00:34Z
Мінімальне податкове зобов’язання, кого звільнили від сплати у воєнний час
360ua.news
2025-07-27T14:51:27Z
Пенсію можна отримувати інакше: як змінити спосіб виплати
24tv
2025-07-27T14:39:08Z
Судитимуть посадовицю, через злочинні дії якої бюджет втратив майже ₴2 млн
Украина Криминальная
2025-07-27T14:24:28Z
Телефон не заряджається — як правильно очистити роз'єм
InternetUA
2025-07-27T15:49:54Z
Дослідники давнього храму в Іспанії зробили несподіване відкриття
TSN
2025-07-27T15:36:45Z
Український мобільний зв’язок допомагає дронам ворога, що з цим робити
360ua.news
2025-07-27T15:27:46Z
Ксеноморфи повертаються: показали новий трейлер Alien: Rogue Incursion для ПК та PS5
ITC
2025-07-27T15:10:18Z
Корисно знати українцям: як і навіщо блокувати SIM-картки на телефоні Android
Фокус
2025-07-27T15:00:57Z
Учені надрукували на 3D-принтері робота-слона, що грає в боулінг
InternetUA
2025-07-27T14:34:05Z
У лінійці iPhone 17 будуть помаранчеві та світло-золоті варіанти
InternetUA
2025-07-27T14:03:36Z
Найбезглуздіші в історії технологій: гаджети, які ніколи не були потрібні
Фокус
2025-07-27T14:00:27Z
Як подовжити час роботи батареї на iPhone та Android: 5 простих порад
Фокус
2025-07-27T13:57:12Z
Range Rover Autobiography нагадує прихований Rolls-Royce, але задні сидіня розкривають його справжню суть: огляд
Топ Жир
2025-07-27T16:21:49Z
План B для Lamborghini: гібрид замість електрокара Lanzador — емоції перемагають технології
ITC
2025-07-27T16:15:56Z
В Україні скорочуються продажі нових автомобілів - Укравтопром
УкраинФорм
2025-07-27T15:39:10Z
На вулиці Відня вийдуть водневі автобуси Rampini Hydron
AutoCentre
2025-07-27T15:07:55Z
Ford Trucks зміцнює позиції на європейському ринку
AutoCentre
2025-07-27T13:03:08Z
Власник Cybertruck повернувся до розрядженого електрокара після двох тижнів зарядки
Топ Жир
2025-07-27T12:36:09Z
Porsche в заручниках: Білл Гейтс 13 років щодня платив по $28 за авто своєї мрії, яким не міг користуватися
ITC
2025-07-27T12:12:02Z
Як чотиривісні вантажівки використовують для перевезення цінностей
AutoCentre
2025-07-27T11:03:33Z
Швидкісний Corvette E-Ray прибуває до Європи за подвійною ціною та з функцією безшумного руху
Топ Жир
2025-07-27T10:51:41Z