Державний борг України сягнув показника 128,8 млрд доларів і через повномасштабне російське вторгнення наближається до погрозливої позначки у 100% до валового внутрішнього продукту, проте станом на сьогодні це не є катастрофою для національної економіки. Про це йдеться у статті УНІАН "Фінансова (не)залежність. Як будемо вилазити з боргової безодні".
Директор з аналітики Concorde Capital Олександр Паращій зазначив, що на цей час наша держава залучає значний об’єм кредитних ресурсів від Євросоюзу у вигляді макрофінансової допомоги.
Ці кредити розраховані на 30 років, до того ж, перші виплати за ними передбачаються за десять років, коли економічний стан в країні має покращитися. Крім того, ЄС компенсує відсоткову ставку по цим позикам, тобто, по суті, вони є безвідсотковими.
"Раніше у нас борг до ВВП був 50-60%, але дуже короткостроковий – протягом 5-7 років весь цей борг потрібно було повернути. Відповідно, кожен рік були дуже великі виплати. Те, що ми зараз залучаємо, наприклад, від ЄС, чи ОВДП від НБУ минулого року, – це дуже довгий борг, до 30 років. Відповідно, у найближчі роки цей борг не буде на нас тиснути, його не треба буде повертати за рік-два", - пояснив він у коментарі УНІАН.
Також експерт вказав на те, що вже у 2025 році видатки на обслуговування (погашення відсотків по державним позикам) та безпосереднє погашення держборгу (погашення тіла кредиту) складуть лише 8% від ВВП, а надалі зменшуватимуться.
"Єдина проблема, що поки ми до 2025 року дійдемо, то борг буде ще більшим. Тому задачею уряду є те, щоб витрати на його обслуговування були якомога меншими", - додав Паращій.
Таку ж думку висловлює і урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца, за словами якого найважливішим є показник не стільки об’єму боргу, а те, наскільки дешевим для держави є його обслуговування.
"Під час війни ми не зможемо зменшити об’єм боргу. Тому він має бути максимально дешевим у обслуговуванні і максимально розтягнутим у часі. Звичайно, після війни постане питання, як ми зможемо скоротити дефіцит бюджету, враховуючи, що будуть видатки на відновлення, і чи зможемо ми ці видатки покрити з інших джерел", - зазначив Буца.
Держборг України
Через повномасштабне російське вторгнення Україна вимушена щомісяця покривати дефіцит державного бюджету у розмірі 4-5 млрд доларів. Для цього в основному використовуються кредити від західних партнерів та міжнародних фінансових організацій.
Вже у 2022 році державний борг України збільшився на 13,4 мільярди доларів – до $120 млрд, а у перші шість місяців 2023 року цей показних зріс ще на 15,6%, сягнувши $128,8 млрд.
За оцінками Міжнародного валютного фонду, до кінця 2023 року співвідношення державного боргу до ВВП може зрости до 98,3%.