MY.UAНовини
Завдання з зірочкою. Чому Захід натякає на вибори в Україні і як це взагалі втілити
Завдання з зірочкою. Чому Захід натякає на вибори в Україні і як це взагалі втілити

Завдання з зірочкою. Чому Захід натякає на вибори в Україні і як це взагалі втілити

Київ зіткнувся з дилемою, яку складно вирішити

Західні союзники України десь із травня почали публічно натякати, що було б непогано провести вибори навіть в умовах війни. Це завдання із зірочкою, бо постає багато викликів: голосування військових, біженців закордоном, безпека людей на дільницях в умовах ракетної загрози, організація зустрічей з виборцями, коли масові зібрання заборонені. "Телеграф" пояснює, чому партнери підіймають тему виборів зараз і як це бачать український уряд:

Звідки взялася ідея

Непублічні заклики почали лунати значно раніше. "Телеграф" ще на початку квітня повідомляв із посиланням на власні джерела у дипломатичних колах, що однією з причин, чому розмови про вибори активно велися в українських кулуарах, була воля західних партнерів, зокрема Америки. Американцям важливо, щоб, попри все, відбувалась змінюваність влади. Тому вони виступають за проведення виборів, їм дуже важлива демократія. Неформально умова звучала як "хочете грошей — забезпечте умови для демократії".

Першим саме публічно про тему виборів заговорив президент Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Тіні Кокс. Він зазначив, що хоча він визнає жахливість боротьби, з якою стикається Україна, країна повинна виконувати свої зобов’язання за міжнародними угодами щодо проведення виборів.

"Від (України, ред.) залежить, як розв'язати цю проблему", — сказав він, додавши, що не буде претензій до України, якщо вибори не будуть ідеальними. Але якщо ми не проведемо вибори, то до нас у всіх будуть питання, адже без виборів демократія неможлива.

А днями вже відкрито у підтримку до цієї тези висловився сенатор США від Республіканської партії Ліндсі Грем. Під час візиту до Києва з нагоди Дня Незалежності 24 серпня Грем звернувся до президента з посланням про те, що в Україні навіть попри війну мають відбутися вибори.

"Моє сьогоднішнє послання до президента: я вражений тим, що зробили ви та ваша країна, чоловіки та жінки. Ми продовжимо боротися, щоб вам надходила зброя, щоб ви могли виграти війну, яку ми не можемо дозволити собі програти. Але також ви повинні робити дві справи одночасно. Наступного року в Україні мають відбутися вибори", – сказав Грем.

В країні мають відбутися вільні та чесні вибори, а американський народ має знати, що Україна змінилась, обґрунтував свій заклик Грем, додавши, що у минулому це була дуже корумпована країна. Нині американці пильно стежать за зброєю та коштами і наступним кроком у становленні демократії мають стати вибори.

Правові нюанси

У жовтні 2023 року в Україні мають пройти парламентські вибори, а це значить, що за 60 днів до цього має розпочатися агітація. У березні 2024 року — черга обирати президента. Але є одне але — у нас діє воєнний стан і на цей сценарій українське законодавство вже має відповідь:

  • ст. 19 Закону "Про правовий режим воєнного стану", відповідно до якої в умовах воєнного стану забороняються проведення виборів президента, депутатів Верховної Ради, органів місцевого самоврядування.
  • Сценарій щодо ВР можна знайти у ст. 83-ій Конституції, де йдеться про закінчення строку повноважень ВР під час воєнного стану — мовляв, її повноваження продовжуються.

Але 28 липня голова ВР Руслан Стефанчук заявив, що Конституція не забороняє проводити вибори під час воєнного стану і натякнув, що готуються зміни до закону про воєнний стан, щоб їх провести.

"Я думаю, що нам треба ухвалити якісь важливі рішення щодо цього, щоб, з одного боку, забезпечити стабільність у державі, щоб держава не була розірвана виборами під час війни, але, з іншого боку, забезпечити ось цей потік демократії, за що Україна загалом і бореться", — сказав Стефанчук.

Слова Стефанчука викликали шквал критики серед юристів та політиків. Коментуючи слова голови Верховної Ради, секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов заявив, що проводити вибори в країні в умовах війни в несправедливий спосіб ніхто не дозволить. Та йому складно уявити, як голосуватимуть хлопці біля Бахмута та на інших ділянках фронту.

Водночас "Телеграф" розповідав із посиланням на джерела, що ця заява радше була зроблена для закордонних партнерів, які в неофіційних розмовах все частіше говорять про вибори, як одну з ознак того, що демократія в Україні не згортається. Втім до цієї події ще треба підготуватися і в Офісі президента розглядали дві потенційно можливі дати: весна 2024 — провести майже одночасно планові вибори президента, вибори в парламент і місцеві вибори. Або вже осінь 2024 року.

Реакція українців

Заява Ліндсі Грема спричинила бурхливі обговорення в українському суспільстві, так, Олексій Данілов в інтерв'ю "Радіо Свобода" висловив думку, що вибори можливі, коли закінчаться воєнні дії, тому що під час війни проводити вибори – це доволі складна річ.

"Держава має забезпечити голосування усіх без винятку громадян, які мають на це право. А під час війни це зробити вкрай-вкрай важко. Тому ми будемо діяти за законом нашої країни, за нашою Конституцією і будемо визначати, коли нам проводити вибори, згідно з нашим законодавством, а не згідно з бажанням тих чи інших поважних наших партнерів, які вважають, що ми можемо порушувати наші закони. Ні, ми порушувати закони не можемо", — сказав Данілов.

Дмитро Золотухін, виконавчий директор громадської організації "Інститут постінформаційного суспільства", критично відреагував на вибори під час війни:

Дмитро Золотухін пропонує США закрити небо, для безпеки на виборах

"Припустимо, що провести вибори з точки зору закону — реально. Як і виключити з виборчого процесу сотні тисяч військових. Я вже не кажу про конфлікти інтересів… Припустимо, до парламенту будуть одночасно балотуватися головнокомандувач Залужний і сержант Маркус, чи означає це, що сержант буде, фактично, вести передвиборчу кампанію проти головнокомандувача, або, навіть, верховного головнокомандувача?", — дивується Золотухін.

У відповідь він запропонував США забезпечити над Україною безполітну зону, бо для виборів ключовим аспектом є безпека.

"Оголошуємо вибори, скажімо, в Закарпатській області. США та НАТО оголошують Закарпатську область безполітною зоною та забезпечують це своїм ППО/ПРО та авіацією. Голосування відбувається безпечно. Потім переходимо до Львівської та Івано-Франківської областей.. Потім наступні 2-3 області так само і так — до Харківської, Сумської, Чернігівської, Дніпропетровської і Запорізької", — підсумував він.

Підприємець, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар заявив, що нас розриватимуть дві протилежні вимоги:

"Вимога проведення виборів ще до завершення війни, аби довести, що Україна є справжньою демократією, і вимога, щоб ці вибори були стовідсотково вільними, чесними та з рівними можливостями для всіх, включаючи військовиків. Як це зробити одночасно, я не знаю. Не провели вибори — ви не демократія. Провели вибори в час війни, але була неминуча халепа з нерівними можливостями — ви не демократія", — пише Пекар.

Проте він підкреслив, що є спосіб довести, що Україна є демократією, і без потрапляння у цю ситуацію. Мовляв, достатньо зняти основні претензії до згортання демократії, які має Захід: монополізація медіа та обмеження свободи слова; згортання децентралізації та тиск на місцеву владу; зменшення ролі парламенту та позапарламентське / позасудове ухвалення рішень; закриті публічні реєстри.

"Прибравши підстави для цих претензій, заявити: а вибори ми будемо проводити чесно, вільно, відкрито та з рівними можливостями тоді, коли для цього будуть безпекові, технічні та організаційні умови", — заявив він.

Різні юридичні та фізичні проблеми проведення виборів під час війни вже встигли спричинити скандал — українців обурила фраза голови Верховної Ради Руслана Стефанчука про можливість проведення голосування без участі військових.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Даша Трегубова и Оксана Гутцайт раздали статуэтки: Как прошла церемония закрытия ОМКФ 2025
Фокус
2025-10-04T20:36:14Z
Сериал "Острые козырьки" получит ещё два сезона после полнометражного фильма
GameMag
2025-10-04T20:12:52Z
Ногти цвета черной вишни: nail-тренд осени-2025
TSN
2025-10-04T16:36:08Z
Трейлер аниме «Скарлет»
Кино-Театр
2025-10-04T14:18:11Z
«Я вижу, вас интересует Львов»
ZN UA
2025-10-04T14:03:44Z
Известный украинский актер ошеломил похудением на 10 кило и раскрыл свой метод
TSN
2025-10-04T13:21:55Z
Замшевые сапоги ставьте в дальний угол шкафа: идеальная обувь под джинсы, захватившая модниц этой осенью совсем другая
TSN
2025-10-04T12:36:39Z
Скандал: рэпер P Diddy получил более 4 лет тюрьмы
Новости Украины
2025-10-04T10:33:40Z
47-летняя телеведущая Инна Шевченко родила сына от французского режиссера: первое фото малыша
TSN
2025-10-04T09:12:11Z
Над Вильнюсом замечено несколько неизвестных летающих объектов
ZN UA
2025-10-04T22:15:11Z
В Европейском союзе снижают тарифы на электроэнергию: у нас они будут в три раза выше
UAToday
2025-10-04T22:09:18Z
Арабские перспективы BioWare: На EA теперь висит долг в размере 20 млрд долларов
GameMag
2025-10-04T21:03:04Z
ПФУ объяснил, какие льготы на коммунальные услуги имеют участники боевых действий
Новости Украины
2025-10-04T20:30:27Z
Россия разбирает грузовые самолёты Boeing из-за нехватки запчастей к пассажирским
UAToday
2025-10-04T18:03:45Z
Забудьте о дипломе: гендиректор Nvidia назвал профессии, где платят $100 000
UAToday
2025-10-04T16:57:09Z
Повышение тарифов на коммунальные услуги в Луцке: объявлены новые цены
Политека
2025-10-04T16:30:52Z
ПФУ сократил финансирование пенсий: что ждет стариков
Знай
2025-10-04T15:36:18Z
"Каннибализм" в авиации РФ: "Аэрофлот" покупает самолеты на запчасти
TSN
2025-10-04T13:21:19Z
Выборы в Чехии: президент готов начать переговоры о формировании нового правительства
ZN UA
2025-10-04T23:45:54Z
Десятки людей погибли в Газе, несмотря на призыв Трампа к Израилю прекратить бомбардировки
ZN UA
2025-10-04T22:57:14Z
ЕС планирует значительно расширить санкционный список «теневого флота» России
TSN
2025-10-04T22:48:04Z
"Впечатляющая победа" и стычки с силовиками: что происходит в Грузии после выборов
UAToday
2025-10-04T22:09:48Z
Бабиш после победы в Чехии высказался об Украине: Продолжим поддержку, но в ЕС вам рано
Лига
2025-10-04T22:09:27Z
"Есть факты": Россия бьет по Украине благодаря разведывательным данным, которые предоставляет Китай, — разведка
Фокус
2025-10-04T21:51:19Z
Сторонники Трампа не удержат власть без диктатуры "Белой Америки" — Портников
TSN
2025-10-04T21:18:31Z
Судья Виктория Джарти пересела на авто S-класса за €200 тыс., но не указала его в декларации
Знай
2025-10-04T20:51:35Z
Протесты в Грузии. Премьер обвинил участников в попытке госпереворота, начались задержания
Лига
2025-10-04T20:36:03Z
РФ бьет по Украине "шахедами" и запускает КАБы: взрывы слышны в Запорожье, что известно
Фокус
2025-10-04T20:30:11Z
В Румынии циклон вызвал перебои с электроснабжением, разрушения и повредил авто
ZN UA
2025-10-04T17:51:34Z
В Шостке россияне ударили по вокзалу и поезду, который ехал в Киев: первые подробности
UAToday
2025-10-04T16:57:00Z
На Харьковщине в канализационном люке нашли тело мужчины: что говорят в полиции
TSN
2025-10-04T16:15:50Z
Руководитель полиции Фастовщины Гарбар получил от жены финансовую помощь для покупки Audi Q5 почти за миллион гривен
Знай
2025-10-04T14:51:42Z
В Сумской области дрон РФ атаковал лодку с рыбаками: стало известно о последствиях
TSN
2025-10-04T14:51:28Z
Смертельная атака на вокзал в Шостке: появилась информация о погибшем
TSN
2025-10-04T14:36:52Z
В Шостке повреждены электрическая сеть, водопровод и систем газового обеспечения — мэр
ZN UA
2025-10-04T13:01:04Z
Болгарию накрыло масштабное наводнение. ВИДЕО
Новости Украины
2025-10-04T12:57:08Z
Россияне подняли в воздух стратегические бомбардировщики Ту-95МС, когда ждем ракеты
ZN UA
2025-10-04T22:51:00Z
В РФ поднялись в небо стратегические бомбардировщики: направляются на пусковые рубежи
TSN
2025-10-04T22:21:41Z
День учителя: история
ZN UA
2025-10-04T21:33:03Z
5 октября 2025 года: мученицы Харитины - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-10-04T21:00:02Z
Минобороны ускорило темпы допуска новых образцов ВВТ
Хвиля
2025-10-04T20:12:51Z
"Минутки про тампоны больше не спасут": украинцы требуют в школах интим-просвет и уроки против фейков
Знай
2025-10-04T20:12:04Z
Ирина Яремчук, назначенная проректором НУ "Львовская политехника", представила "скромную" декларацию об имуществе
Знай
2025-10-04T19:51:25Z
Зеленский поблагодарил спасателей за оперативную работу
Корреспондент
2025-10-04T19:06:43Z
Подарки без праздника: мама первоклассницы удивилась новой "традиции" в школах
Знай
2025-10-04T18:36:05Z
Опасный чай на полках магазинов: как выбрать качественный напиток
Знай
2025-10-04T18:51:44Z
Почему у вас темнеет в глазах при вставании и когда следует срочно бежать к врачу
Знай
2025-10-04T15:51:03Z
Найден совершенно новый способ измерения времени: детали открытия
TSN
2025-10-04T13:06:35Z
Как пережить осень без болезней: простые советы, которые работают
TSN
2025-10-04T12:09:11Z
Целебная сила лимонной цедры для суставов
UAToday
2025-10-04T12:03:43Z
Почему после еды клонит в сон: врач назвал причины и когда это может быть опасно
TSN
2025-10-04T09:36:59Z
Больше антиоксидантов, чем в зеленом чае: эксперты перечислили 5 напитков
UAToday
2025-10-04T09:00:21Z
Магнитная буря 4 октября не утихнет: как защититься
UAToday
2025-10-04T08:00:01Z
Названо лучшее время для употребления рыбы
Comments UA
2025-10-04T07:21:06Z
На дорогах появились авто с загадочными номерами: что важно знать водителям
Хвиля
2025-10-04T19:27:24Z
В Украине появился недорогой семейный электрокар Zeekr с запасом хода более 800 км
Фокус
2025-10-04T11:21:41Z
В Китае электрокар Xiaomi сам завелся и уехал от хозяина
Фокус
2025-10-03T19:57:05Z
Kia обновила собственный рекорд продаж
Корреспондент
2025-10-03T19:00:33Z
Toyota представила укороченный Hilux Champ
Корреспондент
2025-10-03T18:12:52Z
Tesla показала лучший квартал продаж в своей истории
Корреспондент
2025-10-03T18:03:57Z
Сезон холодов наступает: за какую ошибку во время прогревания авто водитель может получить штраф
Comments UA
2025-10-03T13:45:42Z
Сезон холодов наступает: за какую ошибку во время прогревания авто водитель может получить штраф
Comments UA
2025-10-03T13:45:41Z
Сезон холодов наступает: за какую ошибку во время прогревания авто водитель может получить штраф
Comments UA
2025-10-03T13:45:15Z
В Шостке усиливают энергоснабжение после атаки РФ
ZN UA
2025-10-04T23:54:29Z
Силы обороны стабилизировали ситуацию в районе Ямполя на Лиманском направлении - Сырский
UAToday
2025-10-04T22:09:04Z
Газовая труба под Купянском стала "дорогой в один конец" для оккупантов
Хвиля
2025-10-04T21:30:01Z
Краматорск или Покровск — Ступак о новой цели россиян на Донбассе
TSN
2025-10-04T21:21:36Z
Враг активен на всех направлениях: итоги суток от Генштаба ВСУ
Новости Украины
2025-10-04T20:51:10Z
Генштаб: За сутки - более 140 боевых столкновений
Корреспондент
2025-10-04T20:21:53Z
В Донецкой области за сутки восстановили электроснабжение в обесточенных городах
Новости Украины
2025-10-04T19:54:57Z
Россияне убили жительницу Харьковской области
Корреспондент
2025-10-04T19:48:21Z
В трех областях приостановили движение отдельных электропоездов
Корреспондент
2025-10-04T19:06:36Z
День ангела 5 октября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-10-04T21:21:51Z
Гороскоп на 5 октября: попробуйте вырваться из рутины — посетите культурное или светское мероприятие
Новости Украины
2025-10-04T21:00:51Z
Как избежать катастрофы в банках: уксус, который лучше не использовать
TSN
2025-10-04T15:36:37Z
4 ингредиенты, 0 выпечки, 100% наслаждения: утренний десерт, который покоряет с первого кусочка
TSN
2025-10-04T14:36:55Z
Икра из баклажанов: рецепты заготовок на зиму и к столу
TSN
2025-10-04T13:06:14Z
Все дачники делают это неправильно: нужно ли перекапывать огород осенью
Знай
2025-10-04T12:51:12Z
Плохо закончится: 3 фразы, которые никогда нельзя говорить на работе
Фокус
2025-10-04T12:27:18Z
Скрытое в Великобритании: английская жемчужина, где время остановилось
TSN
2025-10-04T12:21:51Z
Как коты влияют на здоровье человека: 4 научно доказанных эффекта
TSN
2025-10-04T11:33:04Z
Судьба следующей консоли Xbox висит на волоске, Microsoft готовит ещё одну чистку в игровом подразделении — инсайдер
GameMag
2025-10-04T23:27:29Z
Долина денег Саудовской Аравии: Ubisoft тизерит анонс DLC Valley of Memory для Assassin’s Creed Mirage
GameMag
2025-10-04T20:30:14Z
"Лина Хан снова оказалась права": Бывшая глава Федеральной торговой комиссии США раскритиковала рост цен на Xbox Game Pass
GameMag
2025-10-04T20:00:50Z
"Безумно рада работать в Bungie": Ведущий продюсер Mass Effect 5 будет спасать Destiny 2
GameMag
2025-10-04T20:00:37Z
Silent Hill f? Clair Obscur: Expedition 33? Ghost of Yotei? Началось голосование за лучшие года на Golden Joystick Awards 2025
GameMag
2025-10-04T20:00:15Z
Велика Британія може укласти угоду з ЄС щодо звільнення від CBAM – The Guardian
AgroNews
2025-10-04T18:39:49Z
Естеван вирвав для Челсі перемогу над Ліверпулем
Football.ua
2025-10-04T18:30:55Z
РФ запустила дрон, который передает данные через спутник: "Флеш" оценил угрозу для Украины
UAToday
2025-10-04T16:57:53Z
Експерти назвали фруктові дерева, які ніколи не слід садити біля будинку
AgroNews
2025-10-04T16:39:58Z
Штрафной удар и добивание стали определяющими в игре Арсенала с Вест Хэмом
Корреспондент
2025-10-04T19:12:48Z
"Переезжаю обратно": Оксана Баюл продает любимый дом в США
Фокус
2025-10-04T18:51:24Z
Старался не привлекать внимания: Усик с сыном посетил концерт Лободы
Фокус
2025-10-04T17:21:36Z
Украинский нападающий Ванат забил эффектный гол в победном матче за "Жирону"
ZN UA
2025-10-04T16:45:18Z
Оболонь та Верес поділили очки в бойовому протистоянні
Football.ua
2025-10-04T15:18:55Z
Пономаренко из сборной Украины U-20 комментирует выход в плей-офф ЧМ-2025
Корреспондент
2025-10-04T14:39:20Z
Вирусная пошесть повалила игроков и тренеров Бенфики перед игрой с Порту
Корреспондент
2025-10-04T14:09:45Z
Бывший президент УАФ Павелко, сбежавший из Украины, получил подозрение по уголовному делу о хищении 9 млн евро
ZN UA
2025-10-04T11:51:13Z
Чисора без сомнений назвал фаворита в бою Паркер - Уордли
Корреспондент
2025-10-04T10:45:25Z