MY.UAНовини
"Навіть якщо ти – не героїчний герой, можеш зробити класне": інтерв'ю з письменницею Матолінець
"Навіть якщо ти – не героїчний герой, можеш зробити класне": інтерв'ю з письменницею Матолінець

"Навіть якщо ти – не героїчний герой, можеш зробити класне": інтерв'ю з письменницею Матолінець

Наталія Матолінець – авторка романів "Варта у Грі", "Варта у Грі. Артефакти Праги", "Варта у Грі. Кров Будапешта", "Гессі", "Всі мої Ключі і Ґайя", "Академія Аматерасу", "Керамічні серця". Ці історія неабияк полюбилися книголюбам не лише в Україні, але й у Європі. Цьогоріч роман "Варта у Грі" вийшов друком у Чехії під назвою Hra temné čarodějky.

У межах проєкту "Книжка з собою" на 24 Каналі ми зустрілися з Наталією за кавою, щоб поговорити про українське фентезі, культурну дипломатію, українців у фокусі світу, а також – прекрасну та сповнену болю історію Львова.

Книги і магія

Нещодавно ваш роман "Варта у Грі" вийшов у Чехії. Просто фантастично уявляти, як десь у затишному куточку Праги читають про наш Львів, сповнений місць для чародійства. Як там зустріли "Варту..."?

"Варта у Грі" (Hra temné čarodějky") у Чехії вже два місяці продається. Вона стала бестселером. І це дуже важливо для українського фентезі, бо раніше мені говорили, що з такою книжкою ти нікуди не зможеш пробитися, адже у світі так багато фентезі! Та я казала "але хіба достатньо фентезі про Львів?" Бачите, сталося, як сталося. Далі – більше.


Hra temné čarodějky / Фото з інстаграму Наталії Матолінець

У "Секретному проєкті" ми вирушимо на відьомський шабаш у Карпати

Як ви обираєте, з якою ідеєю працювати й перетворити її у роман або навіть серію, а якій судилося так і залишитися ідеєю?

Насправді, це – складний процес. Бо після того, як я дописала "Спілку", я взялася за інший потенційно великий цикл, який спершу мав бути однією книгою. Дуже часто мої ідеї перетікають між текстами, й дуже часто я залишаю якийсь гачечок в історії, думаючи, що може я колись за це візьмуся.

Зокрема, зараз я працюю над великим циклом про Австро-Угорщину. Секретний проєкт (в інстаграмі). Це буде те, чим я дуже люблю займатися. Львів у європейському контексті. Це буде чітке проговорення наявності в нас урбаністичної культури, мультикультуралізму, різних сфер руйнування стереотипів. Водночас це буде Прекрасна епоха – час, коли ми трохи починаємо говорити про емансипацію, трохи говорити про те, як різні національності в Австро-Угорщині усвідомлювали себе. Звісно, це буде фентезі. Тому там ми зустрінемо й магічну спільноту (бо куди ж без неї).

Дуже часто історії починаються для мене з якогось одного моменту. З одного гарного кахлика. З однієї гарної кав’ярні. Зі статуї Лібуше Крокової в Празі, яка сидить на балконі. Ніхто не бачить її, а я знаю, де вона. А потім збираєш такі моменти й думаєш: а що я з цим можу зробити. Чи це буде щось маленьке, чи це буде щось велике, або просто поїхали далі.

Розкажіть детальніше про "Секретний проєкт", що вже можна розкривати.

У цьому тексті в нас буде багато-багато Львова. І багато Праги. І нових локацій. Зокрема, ми поїдемо до відьомського шабашу у Карпати. Мені здається, що це буде така драйвова історія (наскільки можна казати "драйвова" до періоду Прекрасної епохи).

Львів – мультикультурний

У "Спілці порятунку кахлів і людей" мовиться про період радянської і німецької окупації Львова. Як ви обрали саме цю епоху?

Це був комплексний підхід. Я дуже давно хотіла написати щось про Львів епохи Другої світової. Але весь час боялася наближатися до цієї теми. Здавалося, що вона – дуже складна й дуже болить. Відбулося дуже багато всього. І ці окупаційні роки... Зміна населення міста. Трагедії. Коли пишеш фентезі, треба бути дуже обережним з балансом того, як подаєш реальний світ, особливо коли говориш про травматичний досвід.

Коли ми з іншими авторками думали, яка буде тематика збірки, вирішили, що спільним знаменником стане Україна. Різні регіони. Різні епохи. Я думала, що писатиму про "Прекрасну епоху" – це тема, яку я найбільше досліджувала. Але інша авторка захотіла цей період. І я вирішила нарешті взятися за період Другої світової у Львові. Хвилювалася, як працюватиму з цим, але мені дуже зрезонувало те, що з одного боку це – історія про конкретний район Львова, про конкретних людей. А з іншого боку це – історія про Львів, який разюче змінюється. Але він все ще залишається домом для тих людей, які намагаються його зберегти. Навіть у кахлях з якихось фасадів.

Ваша історія дуже гарно показує, яким мультикультурним був український Львів, як представники різних націй мирно вживалися на сусідніх вуличках.

Це – теж одна з тем, з якою мені хотілося працювати. Моя родина у Львові – дуже здавна. Я розумію, що цей текст – частина моєї історії.

Мені подобається вивчення мультикультуралізму Львова упродовж епох. Тема саме урбаністичної культури міста. Українці були включені в урбаністичну культуру. Мені дуже хочеться позбуватися стереотипів, що українці жили тільки у селі, що вони не належали до міської еліти. Бо це – не так. Той же приклад Яна (Івана) Левинського нам це гарно доводить.

Від початку було зрозуміло, що головна героїня – Фес – має бути українкою. Головний герой – Стефан – з вірменської спільноти. Спершу я думала, що він буде епізодичним героєм. Але мені настільки сподобався його образ, що я вирішила глибше вивчити, як вірменська спільнота жила у Львові фактично від заснування міста. На жаль, до Другої світової залишився дуже дрібний її відсоток, але у них був діючий банк "Монс Піус" (зараз є ресторан з такою назвою). Є історія про те, як гроші з нього використовували, щоб протидіяти окупантам. Вірменська спільнота дорожила містом, була включена у міське життя. Мені здається, це – ті історії, про які нам треба говорити.

Як нам зберегти це крихке минуле? Хоча б як спогад. Фабрику кахлів Левинського або майстерню шоколаду "Фортуна Нова".

Я, як авторка, можу про це говорити. Можу про це писати. Можу робити це частиною історії. Я можу давати цьому українську призму. Мені здається, це також дуже важливо, тому що часто навіть про наші локації хтось говорив з іншою призмою, яка була не українською.

І, звісно, потрібно, щоб це було доступно для людей. Зокрема, коли ми тільки готували до друку збірку, знімали відео на Кастелівці. Я стояла біля одного з будинків, показувала кахлі, розповідала про них. На зупинці просто стояли люди, чекали на трамвай, але підійшли, запитали: "Тут щось було? А це що таке цікаве? А ви – архітекторка, напевно?"

Багато людей оточені історією. Просто вона не говорить до них, бо вони не знають про це.

Якби був фізичний музей, зокрема, з кахликами, це було б вже можливістю давати людям якусь інформацію.

Навіть якщо ти – не героїчний герой, можеш зробити щось дуже класне

Упродовж останніх років у фентезі був тренд на харизматичних поганців. За ними було набагато цікавіше спостерігати, аніж за героями. А тепер ми маємо у реальності канонічну боротьбу світла проти темряви. Як гадаєте, це вплине на переосмислення фентезі?

Зараз ми перебуваємо у тій дуже гарній точці розвитку жанру, де є дуже багато ніш, і кожна з них може говорити про абсолютно різних героїв. Коли ми говоримо про класичне фентезі кілька десятиліть тому, це буде чіткий розподіл на темне та світле, поганців та героїв, й неодмінно ситуативно з’явиться дама у біді. А потім "Голодні ігри" подарували нам тренд на ігри на виживання, антиутопії. Після "Гаррі Поттера" всі захотіли писати про магічні школи. Мені здається, що саме зараз розвиток фентезійного жанру закриває багато ніш. Ми маємо все: героїчних героїв, харизматичних поганців, ми маємо еротичне фентезі, ми маємо фентезі, яке говорить про якісь психологічні проблеми.

Раніше фентезі-історія дуже часто базувалася на якомусь епосі, власне там ми мали героїчного героя, але частіше герой виконував роль функції історії. Він мав пройти квест та здійснити місію. Зараз все частіше у центрі фентезійних історій – саме персонаж. Ми даємо простір, ми даємо йому можливість мати вади та внутрішню боротьбу.

Це – про інклюзивність: герої з різними характерами, з різними можливостями, герої, які часом геть не героїчні, які не мають ніяких сил на порятунок світу й не хочуть їх мати, ті, які мають дуже велику внутрішню темряву та сильну травму. Саме ця різноманітність наближає героїв до нас й допомагає відчути себе тим, хто може зробити щось дуже класне, навіть якщо ти – не героїчний герой.


Наталія Матолінець – повелителька львівських див / Фото з інстаграму авторки

Як ви вважаєте: вже час для появи фентезі, події якого відбуваються у час повномасштабного вторгнення? Чи наразі, поки травми дуже болять, ще зарано?

Не можна у жодному разі перекладати подвиги та здобутки реальних людей на якусь вигадану силу. Мені здається, наразі ще не час проговорювати повномасштабне вторгнення у фентезійних текстах дуже прямо. Зрозуміло, що воно на них впливає. На те, що пишу я, на те, що пишуть мої друзі-автори. Це впливає на те, як ти дивишся на своїх героїв та їхні моральні компаси.

Зараз – все-таки більше час, коли ми говоримо про якусь документалістику. А осмислення відбуватиметься пізніше.

Але я думаю, що є автори, які зі мною не погодяться. Врешті-решт, у всіх є право на власну думку.

Як фентезі говорить про Україну на міжнародних майданчиках

Як ви вважаєте, фентезі може стати нашою культурною зброєю? Бо одна справа, якщо ми просто розповідатимемо сухі історичні факти. Й – зовсім інша, коли читачі зможуть очима героїв побачити, яким був Львів, і як його знищили росіяни, які й у ХХІ столітті продовжують руйнувати наші міста.

Саме можливості фентезі часто недооцінюють, коли говорять про історичні аспекти. Дуже важливо говорити фактами, дуже важливо говорити на будь-яких міжнародних майданчиках. Але люди люблять читати історії. Люди люблять читати історії, де вони отримують не просто лекцію, а емоційний зв’язок з героями.

Коли писала "Спілку", у певний момент думала: вона – настільки львівська, що, можливо, люди з інших регіонів не настільки оцінять нашу історію з усіма деталями. Але збірка вийшла після повномасштабного вторгнення. Тоді багато людей писали, що історія з ними зрезонувала, бо вони у своїх містах проживають ті самі емоції, які проживала Фес. Коли ти бачиш війну, й навіть у мирній локації, більше не почуваєшся окей. Ти більше не почуваєшся у безпеці. Що всі ці її переживання, все, що вона бачить, це може бути саме тим, що гарно говоритиме до публіки, зокрема, за кордоном. Говоритиме не просто "вбили стільки тисяч людей, вивезли стільки тисяч людей", а розповідатиме їхні історії.

Фентезі у випадку багатьох історій – це гарний шлях. З одного боку – історія, з іншого – пригода, міські легенди, міський простір. Нам потрібно працювати з відновленням нашої історичної пам’яті аби це більше не ставалося.

Зокрема, фентезі руйнує оцей стереотип про "страждання в українській літературі", де всі спершу плакали, а тоді померли. Вперше я прочитала "Варту" у студентські роки, й це було вау-відкриття, що магія може творитися не десь у Лондоні чи Парижі, а у Львові на вулиці Під Голоском, поблизу мого універу.

Коли я бачу, як люди відкривають Україну через ці історії, відчуваю велике задоволення. Щодо читання про Львів, коли багато історій відбувається у Лондоні чи Парижі, для мене це теж знайомо. Бо я теж зростала у час, коли щось класне у книжках відбувалося територіально десь далеко. У певний момент мені, підлітку, навіть здавалося, що фентезі книга на українських реаліях не буде класною.

На західному ринку вже упродовж тривалого часу є тренд саме на інші локації. На героїв зовсім інших національностей. Зокрема, дуже багато англомовного фентезі є на азійському, латиноамериканському, арабському фольклорі тощо. Але ці книги пишуть автори, які належать до західного суспільства, які пишуть англійською. Мені здається, що ось цей тренд на інші локації та міфології частково дійшов до нас. Стало зрозуміло, що своє локальне може бути цікавим нам та світові. Думаю, що цей тренд ще розвиватиметься. Особливо на тлі інтересу світу до України.

На ринку фентезі відбулися суттєві зміни, і це – супер

За останні роки фентезі дуже еволюціонувало як жанр. Як змінилася ситуація на українському книжковому ринку?

Відбулися зміни у дуже позитивний бік. Навіть за останній рік, коли видавнича сфера була у страшній ситуації, як, зрештою, і всі ми. За статистикою, продажі фентезі все одно зросли.

Якщо дивитися загалом, то, коли я дебютувала 5 років тому, на ринку фентезі було набагато менше. Хоча читацький запит був. Але багато видавництв ще не знали, як з ним працювати, як подавати читачам. Я працюю з жанром Young adult. Тоді ще не всі навіть розуміли, що це. А зараз чимало премій мають категорію саме для молодіжних історій.

На нас вплинули західні тренди. На нас вплинуло те, що деякі цикли стали дуже популярними у соцмережах. Вони здобули популярність на Заході, а тоді зайшли на наш ринок.

Також, на жаль, вплинули сумні події в Україні. Тому що для багатьох читачів стало важливим, що ж пишуть наші автори, що виходить у нас. З’явився запит на наші локації та наш досвід. І зараз він лише розвивається.

Читачі хочуть. Читачі купують. Читачі вимагають: давайте ще.


Читачі з нетерпінням чекають нових книг / Фото з інстаграму Наталії Матолінець

Книгосфера продовжує розвиватися: видавці та читачі – одна команда

Як змінився український книжковий ринок після початку повномасштабної війни? Бо з одного боку, багато видавництв, зокрема, Vivat, розташовані у Харкові, який постійно обстрілюють. З іншого боку, зараз ми бачимо набагато більше новинок та анонсів, аніж було.

По правді, коли почалося вторгнення, після тих перших днів у стані повної пітьми, де немає нічого, я сиділа в себе на дивані й думала "ну все, кінець культурної сфери, кінець моєї роботи, кінець видавничної сфери". Це було дуже темне й сумне відчуття. А потім мені одна з редакторок з Харкова подзвонила, й розповідає: "ти знаєш, сидимо ми 24 лютого у метро, все двигтить, все погано, а нам пишуть у соцмережах: "Вибачте, а коли новий том такої-то серії". У цей момент ти розумієш, що все не може так закінчитися.

Зараз дуже важко, звісно. Через те, що найбільші типографії у Харкові, зменшилася швидкість роботи, бо вони не можуть тепер працювати цілодобово. Дуже багато було складнощів, коли вивозили склади у відносно безпечні регіони. Видавничі склади були пошкоджені. Також, на жаль, пошкоджені вже видані книги. Це – дуже великі втрати.

Але вже орієнтовно через пів року після початку повномасштабного вторгнення ті видавництва, з якими я працюю, відновили роботу. Був колосальний читацький запит. Наклади розкупляли, як пиріжечки. Читачі допомогли триматися. Книгосфера, попри все, розвивається.

Культурна дипломатія – дуже складна річ, але вона працює

Що ми можемо зробити, аби зменшити зацікавлення західних читачів до цієї "великої" гнилої культури з Росії? Бо навіть у фентезі, ці теремки й самовари, на жаль, згадують.

Цей інтерес базується на дуже великій роботі, здійсненій болотяним боком.

Минулої осені я була на літературній резиденції у Ґданську. І дізналася, що просто на центральній найгарнішій вулиці міста до березня 2022 року існував центр російсько-польського порозуміння. Відразу після початку повномасштабного вторгнення ухвалили рішення, що його там не буде. Але, зрозуміло, що на це надавалися фінанси. Зрозуміло, що таких центрів було багато, і не всюди вони втратили свою вагу.

Цей інтерес до їхньої культури базується на тому, що вони її показували. Як би сумно це не було, але ми не показували свою культуру. Принаймні, не робили це настільки інтенсивно. У нас не було на це можливостей та часто навіть шансів, згадуючи всю радянську окупацію, згадуючи Розстріляне Відродження, згадуючи навіть новітні часи. У нас не було ще часу, аби здійснити вплив.

Зараз ми говоримо з багатьох майданчиків. У нас – дуже різні тематики, ми говоримо про історію, про літературу. Ми бачимо, що процеси йдуть. Але 1,5 року – це дуже дрібний час. Потрібні колосальна робота, щоб це змінилося.

Культурна дипломатія – це теж дуже складна річ. Багато людей любило говорити, що мистецтво – поза політикою. Багато людей, яких не торкається війна, досі ще мають певні ілюзії.

У мене нещодавно була одна дуже показова історія. Міжнародний фестиваль у Болгарії. Один з локальних видавців після спілкування зі мною сказав, що вони більше не видаватимуть нічого російського. Отак працює культурна дипломатія. Люди, які зараз працюють у культурній сфері на міжнародних майданчиках, закладають підґрунтя того, аби не було більше замилування цією "загадковою" болотяною душею.

Людей за кордоном цікавить наш досвід

Під час міжнародних заходів що про Україну найбільше хочуть дізнатися читачі та видавці? Про що вони найчастіше запитують?

Їх дуже цікавить наш досвід. Сама ідея того, що ти прокидаєшся, п’єш каву й працюєш у місті, де вночі біля твого дому прилетіла ракета. Їм це дуже важко зрозуміти. Але всі дуже дивуються, коли я кажу: ви знаєте, от у нас паперові книги виходять. Як вони там у Харкові друкуються. Одразу в людей очі лізуть на лоба: "Паперові книги… що і книгарні працюють?" Для багатьох це – прояв великого героїзму. Часто такі розмови дуже сильно підкреслюють різницю нашого досвіду.

Але я дуже тішуся, що є цей інтерес. Є колосальна підтримка України. Багато людей з культурної сфери говорять, що вони відчувають певну вину, бо не мали інтересу раніше або, що вони недостатньо щось роблять. Видно, що людей болить питання України.

Як з’явилася ідея Фантастичних talk(s)?

Був COVID-19, було нудно. Ми з дівчатами з проєкту всі дружимо чи ближче чи далі. Якось ми сиділи й сперечалися про Лі Бардуґо на фейсбуці й вирішили "а зідзвонімося, так буде швидше, аніж писати коментарі". Потім ми вирішили провести розмову онлайн, бо раптом хтось ще захоче подивитися, як п’ятеро письменниць сперечаються про Лі Бардуґо.

Потім нам сподобалася ця ідея. Ми вирішили: треба початися збиратися за вином та говорити. Спершу це була така віддушина у час пандемії, коли "живих" заходів – небагато.

Але після початку повномасштабного вторгнення було зрозуміло, що концепція "сидіти за вином й говорити про книги, коли за тобою прилітає", не видавалася доречною. Тоді ми вирішили додати до формату інтерв’ю з іноземними авторами. Це був такий крок у порожнечу. Ми не знали, чи нам хтось відповість, бо канал по мірках ютубу – невеликий, зовсім нішевий. Але ми написали Ребецці Кван, Вікторії Шваб і вирішили, що збиратимемо гроші на "Госпітальєрів", щоб наші розмови також говорили авторам, що відбувається в Україні. Цей формат дуже гарно зайшов як нашим глядачам, так і авторам.

Бо під час скандалу з книгою Елізабет Ґілберт про "загадкову руську душу десь у Сибіру" була така дивна компанія, де говорили "що це за українці на Goodreads, вони що, книжки читають, в них же війна".

Ще ми робили на початку вторгнення серію лекцій "Історія української фантастики". Ми говорили з експертами у сфері і цей цикл лекцій нещодавно отримав відзнаку Єврокон як найкращий онлайн-проєкт щодо фантастики.

Кава – це частина нашої історії

Кава у ваших книгах – одна з головних героїнь. Любите цей божественний напій?

Так, коли я редагувала роман "Кров Будапешта" (третя частина "Варти у Грі") я вирішила задля експерименту порахувати, скільки разів там згадується "кава". Понад 50 разів тільки "кава", не враховуючи "еспресо", "капучино", "дайте подвійну". Мої герої п’ють багато кави. По-перше, це логічно для львів’ян. По-друге, кав’ярня – одна з частин львівської ідентичності. Одна з ниточок нашого минулого. Хоч наша культура кав’ярень під радянською окупацією була фактично знищена, мені дуже подобається те, що Львів відновив свою кавову культуру. Він повернувся до того, що було вагомим. Це – не просто кава. Це – частина нас. Це – частина нашої історії.

Ваші герої постійно ласують різноманітними тістечками. Який ваш улюблений десерт?

Був період, коли я шалено любила лимонні тарти. І героїня Гестія Амалія також їх любила. Я дуже люблю еклери, і наполеони, і макаруни, і круасанчики. І, як любить казати Ґайя: "Я хочу все".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Forbes: Disney потратила на фильм «Звёздные войны: Скайуокер. Восход» почти 600 млн долларов
GameMag
2024-11-16T21:27:51Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
Медиум, говорящая с мертвыми, утверждает, что ее преследовал дух актера Пола Уокера
Фокус
2024-11-16T13:21:07Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
Громкий скандал с ТЦК: в Раде указали, кто в военной форме стрелял в гражданского
Comments UA
2024-11-16T22:18:50Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Лидеры G7 сделали важное заявление накануне 1000 дней войны в Украине
Хвиля
2024-11-17T01:33:08Z
Во дворе резиденции Нетаньяху упали два осветительных снаряда
Корреспондент
2024-11-17T00:06:42Z
МИД раскритиковал разговор Шольца с Путиным
Comments UA
2024-11-15T22:45:17Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Накормили мозг "завтраками": ученые открыли необычный способ контроля потребления пищи
Фокус
2024-11-16T20:42:27Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Министром энергетики Трампа станет бизнесмен, отрицающий климатический кризис
ZN UA
2024-11-16T22:39:58Z
Газпром прекратил поставки газа в Австрию: Нехаммер ответил на шантаж Путина
Хвиля
2024-11-16T22:06:32Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Уроки языка: как сказать на украинском "однофамілець"
ZN UA
2024-11-17T01:04:50Z
Международный день студента: история
ZN UA
2024-11-16T22:33:12Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Польше приняли присягу добровольцы Украинского легиона
Корреспондент
2024-11-16T22:22:11Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Самые распространенные бытовые вещи, который "убивают" слух
Comments UA
2024-11-17T00:30:24Z
Как сделать вкусный десерт на бисквите с шоколадом: для настоящих гурманов
Политека
2024-11-16T23:30:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Женщины с каким размером груди самые желанные: кто в топе
Comments UA
2024-11-16T22:57:08Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
В Киеве объявили воздушную тревогу - в столицу летят "шахеды"
ZN UA
2024-11-17T01:16:12Z
В Киевской области раздались взрывы, столичный регион атакуют ударные дроны россиян
ZN UA
2024-11-17T00:39:12Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Ребров прокомментировал ничью сборной Украины с Грузией в Лиге наций
TSN
2024-11-16T19:54:48Z
Netflix случайно показал голый зад Майка Тайсона: как отреагировали зрители шоу
Фокус
2024-11-16T17:57:36Z
Матч с Албанией рассудит рефери, при котором Украина уже разгромно побеждал
Корреспондент
2024-11-16T15:45:44Z
Матч між Грузією та Україною можуть перенести через погодні умови - журналіст
Корреспондент
2024-11-16T15:45:37Z
"Он нуждается во мне": Пол нацелился на другого зменитого соперника после победы над Тайсоном
Корреспондент
2024-11-16T15:03:13Z
Криштиану Роналду отметился шикарным голом в Лиге наций и установил очередной рекорд
ZN UA
2024-11-16T09:24:16Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Харькове и Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2024-11-17T01:51:08Z
В Китае выпускник колледжа устроил резню в общежитии
Корреспондент
2024-11-16T23:39:57Z
В Киеве мужчину осудили на пять лет тюрьмы: украл куртку в магазине
Политека
2024-11-16T20:25:44Z
На столичном рынке горел павильон - есть пострадавшие
Апостроф
2024-11-16T19:57:16Z
Едва не оказались в лапах медведя: на границе задержали 11 мужчин
Политека
2024-11-16T18:27:26Z
Враг атаковал дроном авто в Херсоне
Корреспондент
2024-11-16T16:09:00Z
Россияне ударили по Харьковщине КАБом. Пострадали три человека
ZN UA
2024-11-16T13:25:52Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
В Париже продали скелет "крупнейшего динозавра"
Корреспондент
2024-11-17T00:36:39Z
По стопам YouTube: На Twitch начался «Рекламный апокалипсис»
GameMag
2024-11-16T21:03:39Z
Датамайнер: Half-Life 3 станет кульминацией 10-летней работы Valve
GameMag
2024-11-16T21:03:17Z
Искали инопланетян совсем не там: ученые раскритиковали популярный метод поиска жизни во Вселенной
Фокус
2024-11-16T21:00:05Z
Мрачная история о маленькой девочке: Вышел хоррор Beyond The Darkness от российских разработчиков
GameMag
2024-11-16T20:27:12Z
Ремастеры, сезоны и дополнения могут стать номинантами любой категории The Game Awards 2024
GameMag
2024-11-16T20:21:30Z
Тонны отходов будут превращены в электроэнергию: как работает необычная технология
Фокус
2024-11-16T19:00:50Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z