MY.UAНовини
Будівельний бум на Подолі: чи з'являться нові "свічки" і що буде з історичними пам'ятками
Будівельний бум на Подолі: чи з'являться нові "свічки" і що буде з історичними пам'ятками

Будівельний бум на Подолі: чи з'являться нові "свічки" і що буде з історичними пам'ятками

"Телеграф" дізнавався, чи загрожує столичній перлині тотальна забудова висотками

Попримасштабну війну з росією і постійні нові воєнні загрози будівельна сфера у Києві продовжує набирати обертів. Однією із частин столиці, яка останнім часом потрапляє в поле зору громадськості та ЗМІ, стає історичний Поділ.

Так, раніше міські активісти застерігали, що департамент охорони культурної спадщини КМДА затвердив документацію, яка збільшує максимальну висоту забудови Подолу в деяких локаціях його історичної частини (з 15 до 27 метрів, а в деяких зонах – до 42 м). Наприклад, з'явились побоювання, що в ареалі "Пивзаводу на Подолі" (вул. Кирилівська) можуть дозволили споруджувати будинки у 13 поверхів.

Підігрівають увагу до Подолу і дії деяких гравців столичного будівельного ринку. Так, тривають пристрасті черездивну пожежу на вулиці Волоській, а до того на вул. Ярославській (теж в історичній зоні)знесли 200-річний будинок, який був зразком київської житлової дерев’яної забудови ХІХ ст. Цього року нове дихання отримав і горезвісний "будинок-монстр" на Нижньому Валу, з яким міська влада веде багаторічну судову війну.

"Телеграф" дізнавався, чи загрожує столичній історичній перлині тотальна забудова "свічками", чому будкомпанії почали динамічніше освоювати цю частину міста, і чи загрожує старому Подолу знищення.

Зміна висотності в окремих локаціях Подолу. Фото - Facebook Георгія Могильного

Як пояснюють висотні новації у Кличка

Як повідомили "Телеграфу" у департаменті культурної спадщини Київської міської державної адміністрації (КМДА), 26 травня минулого року набули чинності зміни до Закону України "Про охорону культурної спадщини". Документ передбачає, що порядок визначення меж і режимів використання зон охорони пам'яток встановлює Кабінет міністрів.

Але станом на сьогодні ці нормативні документи відсутні, "у зв'язку з чим будь-яка науково-проєктна документація у сфері охорони культурної спадщини 2023 року на розгляд до департаменту не надходила, та неможливо визначити графік її розроблення".

Також у КМДА уточнили, що 2021 р. був наказ №65, який оновив науково-проєктну документацію з визначення меж і режимів використання зон охорони пам'ятки архітектури місцевого значення "Пивоварний завод" (Кирилівська, 35), що "розташована на ділянці у зсувонебезпечному районі, біля підніжжя гори Юрковиця (являє собою мис високого правобережного Дніпровського плато, розташованого у північній частині Києва, на захід від Подолу".

Ці правила переписали відповідно до історико-містобудівних досліджень "Оцінка впливу об'єкту проєктування "Будівництво житлового комплексу з об'єктами соціального і громадського призначення та підземним паркінгом в межах вулиць Фрунзе (тепер — Кирилівська), Нижньоюрківської та провулку Мильного у Подільському районі Києва".

Причому, як додають в департаменті, наукову-проєктну документація по тій локації розробили ще 2019 року і її дійсно відкорегували в частині зміни висотності. Нові обмеження підвищили до 27 метрів по лінії забудови пам'ятки ("Пивоварний завод") із підвищенням у глибині кварталу до відмітки 42 м.

Водночас проєктну документацію щодо архітектурних та містобудівних перетворень на Ярославській, 13, (де знищили згадану вище будівлю ХIХ століття) департамент не погоджував із забудовником.

Таким чином, з відповіді департаменту КМДА випливає, що зміни по висотності забудови стосуються лише окремих місць на історичному Подолі, а не охоплюють весь масив.

Що говорять про Поділ і будівельний хаос у Раді

Лідерка партії "Слуга народу", голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк наголосила "Телеграфу", що "дикий марафон знищення історичних об'єктів в столиці триває: майже щотижня в Україні відбуваються подібні знущання над архітектурною спадщиною".

Не слід відділяти свавілля забудовників від представників місцевої влади влади чи Мінкульту — бо все відбувається або за мовчазною згодою, або за тихою офіційною. Донині є чиновники на місцях чи, навіть, у Мінкульті, які дозволяють собі чинити згідно власного бажання чи вигоди. Така зухвала активність в контексті знищення історичних пам'яток триватиме доти, доки ми не запровадимо у містобудівній сфері тотальну цифровізацію, що включатиме наповнення та взаємодію реєстрів, публічність та прозорість всіх дій. І вже на сьогодні ми маємо багато напрацювань, які покроково впроваджуємо у містобудівельну сферу. Наприклад, нові і нові можливості у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕСCБ), — сказала парламентарка.

Але, за її словами, цього недостатньо: "Надзвичайно важливо створити Державний реєстр нерухомих пам’яток України як єдиного публічного джерела даних – тобто, електронний публічний реєстр, який буде містити інформацію про нерухомі пам’ятки культурної спадщини національного та місцевого значення, а також щойно виявлені об’єкти, які також отримують правову охорону на рівні з об’єктами культурної спадщини, включеними до реєстру".

Крім того, треба забезпечити розробку науково-проектної документації щодо встановлення меж режимоутворюючих об’єктів культурної спадщини. Наступний крок – забезпечення постійного і безперервного моніторингу та контролю за дотриманням спеціально уповноваженими органами охорони культурної спадщини вимог законодавства у сфері охорони культурної спадщини. І, звісно ж, убезпечити історичну спадщину від руйнування неможливо без підвищення відповідальності за порушення, які пов’язані з виконанням підготовчих чи будівельних робіт щодо пам’яток культурної спадщини та щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Тому в цьому напрямку слід також працювати, — аргументувала Олена Шуляк.

Що кажуть експерти

У коментарі "Телеграфу" керуючий партнер адвокатської фірми GORO Legal, відомий адвокат Дмитро Овсій (добре обізнаний у темі нерухомості) підкреслює, що чогось надзвичайного і загрозливого на Подолі не відбувається.

Насправді важлива інша річ: Верховний суд, вивчаючи план про історичний ареал Києва, дійшов висновку, що цей статус все ж таки законно встановлений. А до цього була інша практика. Надзвичайної активності забудовників на Подолі нема. Є просто окремі гучні проблеми. В цілому ж на Подолі ситуація нічим не краща і не гірша, аніж по Києву. Є Генеральний план, у ньому міститься історико-опорний план забудови і висотність на рівні 27 метрів. Але разом з тим, є забудова, що склалася. На Подолі, наприклад, вона — нижче 27 м. Відповідно, поряд з такими будівлями можуть встановити висотність нижче 27 метрів. Наприклад, три-чотири поверхи. Тому поряд з ними будувати можна тільки чотири- або навіть п’ятиповерхові будівлі. А вже будівлі висотою 27 метрів — буде порушенням.

Своєю чергою, як теж пояснив "Телеграфу" колишній заступник міністра Мінрегіонбуду, президент Конфедерації будівельників України (КБУ) Лев Парцхаладзе, зараз якоїсь аномальної активізації девелоперів на Подолі нема, але все одно ця частина міста природно розвиватиметься через вимоги часу.

Київ у будь-якому разі буде ущільнюватися, і це неминучий процес. І чим ділянка центральніша, тим більшу вона має привабливість у будівельних компаній. Поділ — це теж центр міста, він також буде забудовуватися. Там багато промислової території, багато старих будинків. Тому нове будівництво там — неминучий процес. Інша річ, що не можна плутати зведення нових об'єктів з історичною забудовою, пам'ятками архітектури чи зеленими зонами.

У цьому контексті Парцхаладзе нагадав, що, згідно з вимогами державних архітектурних норм, які змінили декілька років тому, у кожного міста має бути чіткий розподіл "блакитних" і "зелених" ліній.

— "Блакитні" лінії — це висотність. По всіх містах вона має затверджуватися у Генплані (до речі, у Києві досі не затвердили новий Генплан. — Авт.), і ніхто жодними розпорядженням її не має права змінювати. Так само і по "зелених" лініях (це зелені зони). Тоді не буде конфліктів з місцевими жителями через те, що забудовують парк, сквер чи щось іще. Тому ці вимоги мають діяти, уточнив президент КБУ.

Коментуючи, який саме вид нерухомості з'являтиметься на Подолі в майбутньому, Лев Парцхаладзе акцентував увагу, що природною є тенденція появи там нових офісних центрів.

На ринку є такі види нерухомості: житлова, готельна, офісна, торговельна і промислова. В центрі міста розвивати промисловість якось нелогічно. Навпаки, треба змінювати цільове призначення таких об'єктів. Торговельні об'єкти там можуть бути. У будь-якому разі завжди є такі розрахунки: на тисячу мешканців має бути стільки-то аптек, супермаркетів тощо. Таких об'єктів більше не зробиш, адже попит буде меншим. Відтак, офісна нерухомість і готелі на Подолі — актуальні. Однак треба розуміння, про яку саме частину Подолу ми говоримо. Адже Подільський район можна розглядати і ближче до центру міста, до Хрещатика, а є територія у напрямку Вишгорода. Ось там буде більше житла.

Президент КБУ додав, що плани девелоперів у більшій мірі коригуватиме сам ринок, аніж якісь інші фактори, адже є одна важлива аксіома:

— Якщо хтось будує ТРЦ, він дивиться на конкуруюче середовище. І якщо в певній локації вже щось подібне побудували, то не можна там ще раз таке саме зводити. Бо і сам програєш, і другому не даси можливості заробляти. Грубо кажучи, хто перший побудував, того і капці.

Що стосується історичної зони на Подолі, зрозуміло, її потрібно плекати та обережно розвивати з урахуванням всіх об'єктів, які там несли якусь історичну цінність (ті ж самі пам'ятники архітектури). Тому в таких місцях навпаки потрібно зберігати дані об'єкти, адже у майбутньому, через одне-три покоління, вони взагалі матимуть надзвичайну цінність. І заради цього люди будуть приїжджати туди, ходити і захоплюватися.

Тому це треба бажано зберігати, і максимально наскільки це можливо, — резюмував Лев Парцхаладзе.

Що буде з іншими історичним набутком Подолу?

Таким чином, і влада міста, і центральна періодично змінюються, і так само історичні будівлі з року в рік десятиліттями зникають непомітно в небутті. А система захисту архітектурних історичних пам'яток фактично не працює (і ніколи з 1990-х років не працювала по-справжньому).

Також окремі питання залишаються не тільки до влади міста (адже, справедливості заради, це ж не Кличко на бульдозері руйнує пам'ятки архітектури чи підпалює у вільний від роботи час столітні будинки), а й до правоохоронних органів всіх рівнів (які, нагадаємо, перебувають у вертикалі виконавчої влади) та вітчизняних судів. Останні ж, згідно з Конституцією та євроінтеграційними вимогами ЄС, мали б бути незалежними і виносити справедливі рішення. У разі забудови — на користь громади. Але де-факто, є багато "але".

Своєю чергою дуже часто пасивну позицію займає і громадськість. Адже активність "захисників Києва" обмежується постами у соцмережах, литтям бруду на адресу "злочинної влади міста" (рідше на адресу Банкової і того ж Кабміну). Водночас кількість позовів/скарг/акцій протесту від таких діячів, наприклад, по окремих будівельних кейсах дорівнює нулю.

А отже, можна зробити висновок, що за поточної ситуації поява нових осередків будівельних скандалів на історичному Подолі (і загалом в столиці) — тільки питання часу.

Нагадаємо, у Фонді держмайна України підтвердили "Телеграфу", що історичнийГостинний двір на Подолі після багаторічних судових баталій держава передала в управління Міністерству культури, позбавляючи владу міста прав і доступу до об'єкту.

Водночас в інтерв'ю "Телеграфу" співголова фракції УДАР у Київраді Дмитро Білоцерковець наголошував, що переважна більшістьбудівельних скандалів у Києві пов’язана із землею, виданою ще в період мерської каденції Леоніда Черновецького, у 2003-2012 роках. А міська влада не припиняє юридичної боротьби за об'єкти в історичній частині міста, зокрема на Подолі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Зеленський визначив, хто представить Україну на переговорах з РФ у Стамбулі
Европейская правда
2025-07-23T08:54:50Z
Закон про обмеження повноважень НАБУ і САП набув чинності: текст документа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:54:33Z
Путін розширює повноваження ФСБ і перетворює Росію на військову диктатуру - розвідка
УкраинФорм
2025-07-23T08:54:29Z
В ОЕСР попередили Банкову про наслідки для оборонних інвестицій в Україну через НАБУ
Европейская правда
2025-07-23T08:51:44Z
В Україні вперше з початку повномасштабної війни люди вийшли на акції протесту: що вони розповіли
TSN
2025-07-23T08:51:08Z
Сирському 26 липня виповниться 60 років, але він не піде у відставку, – WP
24tv
2025-07-23T08:48:25Z
У Берліні тривають обшуки у членів ультраправої групи
Европейская правда
2025-07-23T08:48:22Z
МЗС Німеччини: Україну оцінюватимуть за незалежністю антикорупційних інституцій
Европейская правда
2025-07-23T08:42:54Z
Росіяни атакували дроном Пологівський район на Запоріжжі, є пошкодження
УкраинФорм
2025-07-23T08:45:54Z
Пророкували падіння в серні 2024-го: Сирський розповів, як вдається втримати Покровськ
24tv
2025-07-23T08:42:37Z
Негода вдарила по столичному зоопарку: пошкоджено вольєри, огорожі та дерева
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:42:13Z
Ворог проривається на висоти: Братчук повідомив про загострення на Запоріжжі
GlavRed
2025-07-23T08:42:02Z
Спецпризначенці ГУР взяли в полон чотирьох загарбників під час стрілецького бою
УкраинФорм
2025-07-23T08:36:51Z
Українські бійці знешкодили танки, РСЗВ «Град» та РЛС «Гармонь» росіян
УкраинФорм
2025-07-23T08:31:46Z
Липень просто так не відпустить. Що може "потішити" українців 25-27 числа
Telegraf
2025-07-23T08:30:51Z
Не хоче нашкодити людям. Зоолог розповів про дивну поведінку відомої лисиці на одному з пляжів Одеси
Telegraf
2025-07-23T08:09:36Z
На Полтавщині через негоду знеструмлені 8 населених пунктів
УкраинФорм
2025-07-23T08:09:13Z
"Порішати" інвалідність стало важче, та все ще можливо: що не так з реформою МСЕК
Telegraf
2025-07-23T08:33:58Z
5 найнебезпечніших психологічних міфів про схуднення, які заважають вам жити
24tv
2025-07-23T08:27:43Z
ВООЗ занепокоєна новим спалахом вірусу у світі
iPress
2025-07-23T07:33:48Z
Яка дешева риба не містить ртуті, але має найкорисніший склад
24tv
2025-07-23T07:30:04Z
Японія передала для столичних лікарень сучасне реабілітаційне обладнання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T06:36:44Z
Скільки вам залишилося жити: розроблено тест, який може показати, коли ви помрете
Фокус
2025-07-23T06:15:44Z
Сказ і чума атакують: Україна фіксує нову хвилю небезпечних інфекцій серед тварин
Gazeta UA
2025-07-23T04:51:14Z
Кому потрібно більше спати – жінкам чи чоловікам
24tv
2025-07-23T04:39:57Z
ВООЗ б'є на сполох через поширення небезпечного вірусу, який переносять комарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T03:42:39Z
Ретроградний Меркурій у серпні: для 4 знаків зодіаку починається нова глава життя
GlavRed
2025-07-23T08:33:12Z
Неприємний запах з дивану зникне за хвилини: один засіб творить дива
GlavRed
2025-07-23T08:27:01Z
Ці 5 речей роблять вашу спальню безладною: вони є майже у кожного
24tv
2025-07-23T07:45:46Z
Три високогірні озера в Карпатах, про які мало хто знає
24tv
2025-07-23T07:42:34Z
Чому скорочений робочий тиждень вигідний і працівникам, і компаніям: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T07:36:11Z
На 8 днів вистачить 150 євро: назвали секретний грецький острів, який ще не зіпсували туристи
24tv
2025-07-23T07:30:13Z
Нарощування волосся: плюси та мінуси
24tv
2025-07-23T07:06:48Z
Курячий бульйон вийде ще смачнішим: як приготувати його з часниковими галушками
Telegraf
2025-07-23T07:00:17Z
Швидке прання за 15 хвилин: для чого насправді призначений цей режим
24tv
2025-07-23T06:30:38Z
"У мене немає українського паспорта": Олег Винник здивував заявою про свої документи
Фокус
2025-07-23T08:36:20Z
У Києві відкрилася виставка про незламність матерів та дружин загиблих Героїв
ZN UA
2025-07-23T08:36:03Z
Без гриму і прикрас: Klavdia Petrivna з'явилась на публіці без сценічного образу
24tv
2025-07-23T08:15:40Z
Гардероб королеви Єлизавети ІІ представлять на виставці
УкраинФорм
2025-07-23T08:07:06Z
Оззі Осборн помер: останні слова, генетична мутація, коханка з РФ та позиція щодо війни в Україні
TSN
2025-07-23T08:06:30Z
Прийомний син і дочка-наркоманка: що відомо про шістьох дітей Оззі Осборна, яким дістанеться його спадщина
Telegraf
2025-07-23T08:00:30Z
Сяючий манікюр: найтрендовіший дизайн цього літа
24tv
2025-07-23T08:00:02Z
Спадщина Оззі Осборна: кому дістануться величезні статки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T07:51:23Z
Зради, спроба вбивства та самогубства: що відомо про дружину Оззі Осборна Шерон
Telegraf
2025-07-23T07:48:21Z
Туреччина продемонструвала свою першу гіперзвукову балістичну ракету
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:45:04Z
Уже в серпні, – ексофіцер Повітряних сил сказав, на що робитиме ставку Росія під час атак
24tv
2025-07-23T08:42:09Z
Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 14—16 липня 2025 року — резюме 
Детектор М
2025-07-23T08:42:04Z
Розробники Boeing представили новий літак радіолокаційної розвідки E-7 Wedgetail
InternetUA
2025-07-23T08:31:17Z
Деяким українцям суттєво зменшать пенсію: хто у списку
Фокус
2025-07-23T08:30:01Z
Трагічно загинув Давид Дубницький: що відомо про українця знаменитого на весь світ
Фокус
2025-07-23T08:27:38Z
6 стародавніх прізвищ, які сьогодні вважаються дуже рідкісними: перевірте своє у переліку
24tv
2025-07-23T08:27:31Z
Українська продукція ОПК представлена на одній із найбільших оборонних виставок у Стамбулі
УкраинФорм
2025-07-23T08:18:18Z
Розкриті технічні характеристики нової індійської балістичної ракети Prithvi-II
InternetUA
2025-07-23T08:16:24Z
Правоохоронці України та Чехії ліквідували мережу шахрайських call-центрів – фото
Лига
2025-07-23T08:54:22Z
“Сидів” за одне, “досидить” за інше: OLX-злочин наздогнав чоловіка
InternetUA
2025-07-23T08:51:25Z
Шахрайська схема з продажу дронів для ЗСУ зі збитками понад ₴50 млн. Організаторку екстрадовано до України
Украина Криминальная
2025-07-23T08:42:09Z
"Літак врятувати було уже неможливо": Ігнат прокоментував падіння Mirage-2000 на Волині
Фокус
2025-07-23T08:36:09Z
В Італії розбився надлегкий літак: є загиблі
Европейская правда
2025-07-23T08:31:51Z
В Дніпрі біля банкомату вбили жінку: до кривавої розправи може бути причетна дитина
Telegraf
2025-07-23T08:30:50Z
В Австрії засудили літнього італійця за сексуальний злочин проти малолітньої української біженки
УкраинФорм
2025-07-23T08:27:03Z
Судитимуть одеситку, яка вербувала жінок для сексуальної експлуатації за кордоном
Украина Криминальная
2025-07-23T08:15:33Z
Біля грецького Коринфа спалахнула масштабна лісова пожежа: евакуюють села
Европейская правда
2025-07-23T08:12:27Z
Росіяни вдарили по об'єкту АТ "Сумиобленерго"
24tv
2025-07-23T08:51:21Z
У Польщі відкрили найбільше нафтогазове родовище в Балтійському морі
Хвиля
2025-07-23T08:45:54Z
Не Львів і не Ужгород: де найбільше подорожчали вторинні квартири на Заході
24tv
2025-07-23T08:42:39Z
Китай починає будівництво гідроелектростанції за 167 млрд доларів: стане найбільшою у світі
Фокус
2025-07-23T08:36:07Z
Хто має право на дострокову пенсію в Україні: в ПФУ назвали головні умови
GlavRed
2025-07-23T08:31:55Z
«Соєво-ріпакові правки» можуть збільшити переробку олійних, але несуттєво
AgroPortal
2025-07-23T08:30:38Z
Долар трохи знизився по відношенню до гривні, але євро стрімко дорожчає
Известия Киев
2025-07-23T08:28:08Z
Курси долара та євро на середу 23 липня
УкраинФорм
2025-07-23T08:27:39Z
Половина плантацій ожини в Україні — промислові
AgroPortal
2025-07-23T08:00:45Z
Українські арбітри працюватимуть на матчі кваліфікації Ліги конференцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:51:30Z
Челсі близький до узгодження особистих умов із Сімонсом
Football.ua
2025-07-23T08:46:32Z
«Наляканий до смерті». Гравець «Челсі» – про присутність Трампа на нагородженні на клубному чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:42:46Z
ЄЮОФ-2025: Віталій Тарасюк - бронзовий призер у спортивній ходьбі
УкраинФорм
2025-07-23T08:42:40Z
Скрипник: В нас гарна обойма для старту. Хочеться стартувати з перемоги
Football.ua
2025-07-23T08:42:39Z
Тоттенгем є несподіваним претендентом на Родріго
Football.ua
2025-07-23T08:39:23Z
Нам потрібно ще багато працювати: Шовковський – про гру команди
1News
2025-07-23T08:30:45Z
Ідеальний дебют: український форвард забив гол у першому матчі за новий клуб у ЛЧ
24tv
2025-07-23T08:30:27Z
НОК США заборонив трансгендерам брати участь у жіночих змаганнях
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:27:23Z
Землянам не бачити спокою? Чи вирує на Землі магнітна буря
Telegraf
2025-07-23T08:54:56Z
Alibaba запускає модель кодування штучного інтелекту, яку рекламують як найсучаснішу
InternetUA
2025-07-23T08:39:47Z
Рідкісний скарб часів Тридцятилітньої війни: в мідному казані знайшли срібні монети
Фокус
2025-07-23T08:36:03Z
Якою буде серія iPhone 17: всі нові функції
InternetUA
2025-07-23T08:01:04Z
"Вбивця флагманів" на підході: чого чекають експерти від нового смартфона OnePlus
Фокус
2025-07-23T07:51:36Z
Як покращити роботу роутера: простий секрет “правила 10 секунд”
InternetUA
2025-07-23T07:49:50Z
320 мільйонів дерев помирають щороку: названо те, що їх знищує — це не люди
Фокус
2025-07-23T07:45:30Z
Телескоп Габбл уперше сфотографував гостя з іншого світу розміром із велике місто
Фокус
2025-07-23T07:42:18Z
Starship може ніколи не полетіти: чи вдасться SpaceX подолати серію невдач
24tv
2025-07-23T07:36:41Z
У Китаї Xiaomi YU7 перепродають дорожче за новий
360ua.news
2025-07-23T08:51:49Z
Opel представив електричний позашляховик, який може стати серйозним конкурентом для спортивних хетчбеків
Топ Жир
2025-07-23T08:48:49Z
Вже за кілька років: Європа хоче заборонити авто з ДВЗ у прокатних сервісах
AutoGeek
2025-07-23T08:48:31Z
Для небагатих країн: представлено новий 7-місний кросовер Mitsubishi
ЗаРулем
2025-07-23T08:45:47Z
Нове покоління найнадійнішого авто у світі показали до презентації
Фокус
2025-07-23T08:30:39Z
Таких лише 19: на аукціон виставили рідкісний суперкар Ferrari
AutoCentre
2025-07-23T08:09:57Z
Тест-драйв Opel Mokka 2025: простір та збалансовані зміни
ITC
2025-07-23T08:01:32Z
Легенда 60-х: виявлено 58-річний американський спорткар за $150 000 у новому стані
Фокус
2025-07-23T07:18:42Z
Новий колір та багате оснащення: Toyota оновила пікап Tundra
AutoCentre
2025-07-23T07:07:39Z