MY.UAНовини
Український Арлінгтон: знайшли десятки ділянок під меморіал, але всі вони йдуть під забудови
Український Арлінгтон: знайшли десятки ділянок під меморіал, але всі вони йдуть під забудови

Український Арлінгтон: знайшли десятки ділянок під меморіал, але всі вони йдуть під забудови

Національне військове меморіальне кладовище має запрацювати в кінці 2023-го - такі були плани після ухвалення Верховною Радою закону в травні 2022 року. Спорудження місць для поховань розпочнеться восени 2023 року – так скоригував план законопроєкт від цьогорічного березня. На будівництво і утримання кладовища в державному бюджеті-2023 виділено 65 мільйонів гривень.Все уже, здається, вирішили, але...

Спочатку планували побудувати кладовище на Лисій горі, потім у Биківні - всі ці ідеї закінчувались протестами. А зараз знову розворот на 180 градусів, знову все треба починати з “нуля” - і знову назріває скандал. 19 серпня цього року Кабмін затвердив нове місце і нові терміни з будівництва Національного військового меморіального кладовища: тепер у селищі Гатне на Київщині і аж до 30 липня 2025 року.

Військове кладовище за подобою славнозвістного американського Арлінгтону – це єдиний проєкт, втілення якого за часів війни не піддається жодним сумнівам чи запереченням. Однак саме на його долю випала довга та багатостраждальна історія, яка ніяк не добіжить кінця.

Від Януковича до Лисої гори

Ідея створення військового меморіалу виникла ще за часів Януковича. У 2011 році Верховна Рада ухвалила постанову, за якою на новоствореному в Києві цвинтарі мали хоронити й перезахоронювати ветеранів Другої світової, учасників афганської війни, військових, які загинули при виконанні бойових завдань, видатних людей, які боролися за Україну і померли або загинули за її межами.

Нового змісту ідея створення такого кладовища набула у 2014 році, коли в Україні почали з’являтися свіжі могили учасників АТО. В березні 2016 року запрацював спеціальний оргкомітет по розробці концепції меморіалу, але тільки в липні 2021-го Верховна Рада ухвалила закон про військовий поховальний ритуал, який включав необхідність зведення меморіалу.

Власне закон про Національне військове меморіальне кладовище Рада ухвалила, коли вже точилась повномасштабна війна і на звичайних цвинтарях почало бракувати місць для нових могил.

Але за тим нічого не сталося, крім суперечок. На прохання Дениса Шмигаля київська влада виділила під меморіальний комплекс трохи дивне для цього місце – Лису гору в Голосіївському районі.

Екологи відстояли Лису гору. Фото: Стас Клевцов/commons.wikimedia.org

Закон є, але його... немає

Екологи та історики забили на сполох. “Під ножем” мали опинитися столітні дуби, рідкісні рослини, природне річище Либеді, залишки Лисогірського земляного форту 1871-1875 років – пам’ятки національного значення. Сам рельєф Лисої гори перекреслював традиції поховань – меморіали зазвичай розташовуються на відкритих рівнинах.

Подейкували, що скандал був створений штучно. Лиса гора давно муляла очі забудовникам.

- Ця місцевість має заповідний статус, - нагадує директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко. - Під підкриттям патріотизму його хотіли зняти, а там невідомо, як би використали.

Під тиском громадськості від будівництва на Лисій горі відмовилися.

У травні нинішнього року Верховна Рада ухвалила другий закон про Національне військове меморіальне кладовище. Комплекс на 50 тисяч поховань з колумбарієм, ритуальними приміщеннями, музеєм постановили будувати у Деснянському районі Києва біля “Биківнянських могил”, де поховані жертви сталінських репресій. За це проголосували всі 322 депутати, які були в сесійному залі.

Однак тихо знову все не пройшло. Заперечення почали лунати з боку мешканців селища Биківня. Активісти порахували, що цвинтар буде споруджений ледь не впритул до житлових кварталів, дитсадочків та шкіл.

- Биківня знаходиться на території мого виборчого округу, - каже народний депутат Богдан Яременко. – Я однозначно виступав за будівництво меморіалу, бо вважаю це конче важливою справою. Але справді були питання, які зачіпали інтереси людей і які треба було вирішувати. Напругу вдалося зняти.

Міністерство у справах ветеранів обіцяло, що початок поховань на першій черзі нового кладовища буде наприкінці осені. Був розроблений і оприлюднений проєкт меморіалу, зібрані експертні оцінки...

Тільки жодних робіт у Биківні не розпочато. Президент не наклав вето на підписаний депутатами закон, але і не спішив його підписувати.

11 серпня родини загиблих героїв оприлюднили вимогу до Володимира Зеленського - ввести закон в дію. Натомість 19 серпня Кабінет міністрів приймає постанову, якою переносить будівництво меморіалу у селище Гатне під Києвом, а термін продовжує до 2025 року.
За день до цього Український інститут національної пам’яті видає просторову заяву про те, що в Биківнянському лісі треба провести фундаментальні дослідження на предмет не знайдених ще поховань, і що після дотримання всіх необхідних буферних зон площа під такий важливий і величний меморіал виявилася замалою - не нарахували і 45 гектарів.

Кладовище для військових планували побудувати поряд з меморіалом "Биківнянські могили". Фото: Аимаина хикари /commons.wikimedia.org

“Отаке над нами знущання”

- Я не можу зрозуміти, чому всупереч закону, який об’єднав депутатів усіх партій і фракцій, робляться якісь рухи вбік. Перед тим, як законопроєкт потрапив до сесійної зали, він пройшов всі експертизи. Будівництво в Биківні схвалили Український інститут національної пам’яті, заповідник “Биківнянські могили”, історики, археологи. Дуже дивно, що коли минає три місяці і президент не підписує закон, всі експерти, які були “за”, синхронно починають виступати “проти”, - обурюється народний депутат Володимир В’ятрович. – А ще й всупереч закону з’являється постанова Кабміну! Це схоже на якісь політичні ігри з наміром відтягнути будівництво.

Ми живемо в такий час, коли важко заглядати у завтрашній день, а не те що на два роки наперед.

- Кого ми у 2025-му будемо ховати? У мене тимчасове зберігання праху сина в крематорії до листопада, - каже голова громадської організації «Серце нАЗОВні» Віра Литвиненко, мати загиблого воїна “Азову”. - У багатьох цей термін вже завершився. Люди мусять забирати урни і не знають, як їм бути. Дуже багато родин з Маріуполя, які живуть у родичів або за кордоном. Вони не можуть повернутися додому. Де їм ховати своїх синів та чоловіків? Є такі, що тримають прах при собі, а є такі, що вже не витримали – закопали десь на сільському кладовищі. Отаке над нами знущання...

Героїв ховають під парканами

Віра згадує, що в березні, коли йшлося про Биківню, їх запевняли, що кращого місця не знайти. Жодних проблем, земля в державній власності.

- А тепер вже кажуть інше. Мабуть, комусь це потрібно, щоб заговорити тему і нічого не будувати. Або в когось з’явився інтерес до тої землі в Києві. Я була на всіх нарадах, куди мене допускали. Спершу представник від Українського інституту нацпам’яті наполягав, щоб зробили відступи від “Биківнянських могил.” А як це задовольнили – то виявляється мало місця.

Мати загиблого воїна також згадує, що в планах було зробити філії меморіалу в різних регіонах.

- Голосно про це не казали, а на нарадах – так. Бо ж не кожна мати, не кожна жінка, яка має свій дім, наприклад, у Хмельницьку, захоче везти прах рідної людини аж до Києва. Так якщо будуть філії, то місця у Биківні може й вистачить? Чи вже не буде тих філій?

Поки проблема, як каже Віра, заговорюється, місць для поховань наших бійців бракує дедалі сильніше.

- В Києві під Алеї пам’яті виділяють шматки землі під парканами. Труни несуть бочком, розвернутися не можуть. Сором! Ніхто за тими алеями не доглядає. Прапори “Азову” крадуть, могили руйнують. А тим часом під меморіал цілу установу зробили (ДУ «НВМК» в складі Мінветеранів. – Ред.). Хлопці сидять, чекають роботи...

В Київраді навіть узгодили план, де в Биківні буде кладовище. Фото: t.me/semenovatut

“Нас не питають, тільки зобов’язують”

Ділянка в Гатному уже розглядалася як можливе місце будівництва, але була відкинута з міркувань, які місцеві жителі вважають справедливими. Насамперед тому, що поруч з селищем уже є Південне кладовище. І хоч психологічно до такого сусідства звикли, фізично воно дається взнаки.

- Серед людей помітно виросла кількість онкозахворювань, - каже секретар Гатненської територіальної громади Дмитро Шульга. – Централізованого водопостачання у нас немає, а грунтові води дуже забруднені. Коли йшлося про розширення Південного кладовища, нам обіцяли прокласти централізоване, але потім від цього відмовилися, і нам нічого не зробили.

Та не тільки тому до рішення Кабміну в громаді поставилися негативно.

- Дуже негативно, - підкреслює Дмитро Шульга. – До нас навіть формально ніхто не звернувся, не йшлося про жодні громадські слухання. Відповідно до постанови Кабінету міністрів комплекс майже на 280 гектарів не передбачає участі громади чи сільської ради в його створенні. Дозвіл видає районна адміністрація і погоджує з областною. Ми згадуємося тільки в контексті зобов’язань привести містобудівну документацію у відповідність до прийнятих рішень після завершення військового стану.

Про те, що на спорудженні комплексу зможуть знайти роботу місцеві жителі, також мови нема.

Частина Смарагдової мережі

Гектари, на яких збираються будувати кладовище, знаходятся у власності Національного університету біоресурсів і природокористування. Це лісовий масив, який перебуває у користуванні Боярської лісової дослідної станції. Якщо раніше університет був проти передачі ділянки під кладовище, то під тиском обставин змінив думку.

22 серпня на сайті вузу був опублікований звіт про засідання вченої ради, на якому дійшли згоди, що ДП “Ліси України” передадуть НУБІП іншу ділянку зелених насаджень.

Але знову подають голоси екологи: ліс біля Гатного є частиною Смарагдової мережі України, яка, в свою чергу, є складовою европейської Emerald Network. В європейському розумінні це території особливого природоохоронного інтересу. Вирубка понад двох сотень гектарів може спиричинити новий скандал.

- На жаль, Смарагдова мережа в Україні законодавчо не закріплена, - каже директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко. – Де-юре відповідальності за вирубку не буде. Але можуть бути затримки з реалізацією проєкту, бо НУБІП спершу мусить отримати рівноцінну ділянку, а визначити це не так просто.

Дуже проситься питання: чи можна зробити так, щоб нічого не рубати і не ламати? Невже в Києві чи під Києвом немає вільних ділянок землі?

- Таких ділянок ми знайшли з десяток, але то “священні землі” - всі вони віддаються під забудову, - констатує Володимир Борейко.
Згідно з постановою Кабміну, облаштувати Національне військове меморіальне кладовище мусять до 30 серпня 2025 року. Утримання поховань та ритуальних комплексів покладається на державу, отже не приноситиме комусь коштів. А новобудови приноситимуть. Це так – до питання пріоритетів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Работнику Николаевского облтеплоэнерго, корректировавшему вражеские удары по городу, грозит до 12 лет тюрьмы
Апостроф
2024-11-22T11:16:10Z
"Чистый геноцид": чем особенны "Шахеды", которые ударили по домам в Сумах
Фокус
2024-11-22T11:15:52Z
Солдаты все чаще попадают в окружение: кто должен понести наказание
Comments UA
2024-11-21T20:09:57Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T10:51:59Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
Реакция НАТО на новую баллистическую ракету РФ, которая ударила по Украине
Comments UA
2024-11-22T11:14:15Z
РФ передала КНДР зенитные ракеты в обмен на отправку северокорейских военных — Сеул
ZN UA
2024-11-22T11:14:01Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
"Я люблю свою жену": Ричард Гир поделился подробностями личной жизни
Фокус
2024-11-22T11:10:52Z
Зеленский лишил званий Баскова, Киркорова, Повалий, Ани Лорак
Апостроф
2024-11-22T11:05:21Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Ученые назвали один продукт, который нужно добавить в рацион всех мужчин: он повышает потенцию
TSN
2024-11-22T10:36:09Z
Когда нельзя пить пиво: врачи назвали возраст, в котором возрасте нужно отказаться от алкоголя
TSN
2024-11-22T10:24:19Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
В "Челси" назвали главный недостаток украинца Мудрика
ZN UA
2024-11-22T10:12:00Z
Назван главный фаворит на "Золотой мяч"-2025
ZN UA
2024-11-22T09:44:23Z
"Динамо" – "Черноморец": видео онлайн-трансляция матча
ZN UA
2024-11-22T09:29:50Z
Известный певец летом помог новичку АПЛ оформить трансфер игрока
Корреспондент
2024-11-22T07:42:40Z
Родри рассказал, разговаривал ли с Винисиусом после вручения Золотого Мяча
Корреспондент
2024-11-22T07:27:33Z
Чисора узнал имя своего соперника
Корреспондент
2024-11-22T05:18:51Z
Та Самая Пятница в Алло: грандиозный день распродаж
TSN
2024-11-22T09:01:37Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Против Шона "Дидди" Комбса подали очередной иск о сексуальном насилии
Фокус
2024-11-22T11:15:48Z
ГУР сообщили, чем на самом деле били по Днепру: это не «Рубеж» и не «Орешник»
Comments UA
2024-11-22T11:12:17Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Польские фермеры планируют начать забастовку на пункте пропуска "Медыка-Шегини"
Европейская правда
2024-11-22T11:09:13Z
В Украине появится "вторая пенсия": названы риски и недостатки накопительной системы
Политека
2024-11-22T11:02:55Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Классический салат из печени трески: как приготовить вкусный праздничный салат
Фокус
2024-11-22T10:21:39Z
Можно ли подогревать кофе в микроволновке: эксперты дали четкий ответ
TSN
2024-11-22T08:33:50Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Интересный тест: выберите снежинку, чтобы узнать, исполнятся ли ваши мечты в новом году
TSN
2024-11-22T07:36:46Z
Билеты от 20 тысяч гривен: в Британии начнет курсировать рождественский поезд
Фокус
2024-11-22T06:57:29Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Пассажиры самолета связали "командира", который решил открыть дверь и выйти
Фокус
2024-11-22T10:49:15Z
Обстрел Днепра: в городе раздаются взрывы
Comments UA
2024-11-22T10:25:00Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Днепре произошли взрывы
TSN
2024-11-22T10:21:11Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Нерешенная загадка: астрономы предложили новое объяснение происхождению спутников Марса
Фокус
2024-11-22T11:15:57Z
"Летающие" солнечные панели: ученые предлагают получать энергию странным способом
Фокус
2024-11-22T10:51:01Z
Впервые за десятки лет: археологи нашли базилику VI века в Аквилее
Фокус
2024-11-22T10:42:44Z
Разработчики THE FINALS анонсировали версию для PlayStation 4 и выпустили обновление под PlayStation 5 Pro
GameMag
2024-11-22T10:13:58Z
Эти приборы нельзя выключать из сети ни при каких условиях, и вот почему
TSN
2024-11-22T10:09:43Z
Японская компания создала стиральную машину для людей
Корреспондент
2024-11-22T09:10:40Z
Стартап искусственного интеллекта Илона Маска теперь стоит больше, чем Twitter на момент приобретения
ITC
2024-11-22T08:08:47Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z
Культовый американский спорткар 70-х за $500000 простоял более 40 лет на складе
Фокус
2024-11-21T07:45:35Z