MY.UAНовини
Foreign Affairs: «Один пояс, один шлях» загнав цілі країни в боргову яму, Китай ризикує втратити вплив
Foreign Affairs: «Один пояс, один шлях» загнав цілі країни в боргову яму, Китай ризикує втратити вплив

Foreign Affairs: «Один пояс, один шлях» загнав цілі країни в боргову яму, Китай ризикує втратити вплив

Foreign Affairs: «Один пояс, один шлях» загнав цілі країни в боргову яму, Китай ризикує втратити вплив

Водночас китайський проект розпалює глобальну фінансову кризу, оскільки боржники Китаю шукають порятунок у МВФ і інших західних кредиторів.

У 2023-му виповнюється 10 років ініціативі Сі Цзіньпіна «Один пояс, один шлях» - найбільшому і найамбітнішому проекту розвитку інфраструктури в історії людства. У рамках програми Китай надав понад 1 трильйон доларів більш ніж 100 країнам. Ця сума затьмарила витрати Заходу в країнах, що розвиваються, і викликала занепокоєння з приводу поширення влади і впливу Пекіна.

Багато аналітиків характеризують китайське кредитування через «Один пояс, один шлях» як «дипломатію боргової пастки» з метою здобути Китаю важелі впливу на інші країни і навіть захопити їхню інфраструктуру і ресурси. Після того, як у 2017 році Шрі-Ланка затримала виплати за свій проблемний портовий проект Хамбантота, Китай отримав цей об’єкт в оренду на 99 років в рамках угоди про перегляд боргових зобов'язань. Угода викликала занепокоєння у Вашингтоні та інших західних столицях, що справжня мета Пекіна - отримати доступ до стратегічних об'єктів в Індійському океані, Перській затоці та на американському континенті.

«Але за останні кілька років склалася інша картина про «Один пояс, один шлях». Багато інфраструктурних проектів, що фінансуються Китаєм, не принесли тих прибутків, на які розраховували аналітики. А оскільки уряди, які вели переговори щодо цих проектів, часто погоджувалися на підтримку кредитів, вони опинилися обтяженими величезними борговими зобов'язаннями і тепер не в змозі забезпечити фінансування майбутніх проектів або навіть обслуговувати борги, які вони вже накопичили», - пишуть в статті для Foreign Affairs професори Стенфордського університету Френсіс Фукуяма і Майкл Беннон.

Вони зауважують, що все це стосується не лише Шрі-Ланки, але й Аргентини, Кенії, Малайзії, Чорногорії, Пакистану, Танзанії та багатьох інших країн. Проблема для Заходу полягала не стільки в тому, що Китай придбає порти та інші стратегічні об'єкти в країнах, що розвиваються, скільки в тому, що ці країни опиняться в небезпечній заборгованості і будуть змушені звернутися до МВФ й інших західних фінансових інститутів за допомогою в погашенні китайських кредитів.

«У багатьох частинах світу Китай почали сприймати як зажерливого і непохитного кредитора, який не надто відрізняється від західних транснаціональних корпорацій, що намагалися стягнути безнадійні борги в минулі десятиліття. Інакше кажучи, Китай, схоже, йде шляхом, добре протоптаним західними інвесторами, а не відкриває щось нове в ролі хижого кредитора», - пишуть автори.

Однак, роблячи це, Пекін ризикує відштовхнути від себе ті самі країни, які він мав намір підкорити за допомогою проекту «Один пояс, один шлях», і розтратити свій економічний вплив у світі. Він також ризикує загострити і без того болючу боргову кризу на ринках, що розвиваються, яка може призвести до «втраченого десятиліття», подібного до того, яке пережили багато латиноамериканських країн у 1980-х роках.

Щоб уникнути такого жахливого результату і не витрачати кошти західних платників податків на обслуговування безнадійних китайських боргів, Фукуяма і Беннон радять США й іншим країнам наполягати на проведенні широкомасштабних реформ, які б ускладнили використання переваг МВФ, накладаючи жорсткіші критерії для прохачів про допомогу. А також потрібна більша прозорість у кредитуванні від  усіх членів міжнародних фінансових інститутів включно з Китаєм.

Жорсткі торги, м’які ринки

У 1970-х роках гарвардський економіст Реймонд Вернон зауважив, що західні інвестори мали перевагу при укладанні угод у країнах, що розвиваються, оскільки вони мали капітал і ноу-хау для будівництва заводів, доріг, нафтових свердловин і електростанцій, яких відчайдушно потребували бідніші країни. Як наслідок, вони могли укладати дуже вигідні для себе угоди, перекладаючи більшу частину ризиків на країни, що розвиваються. Однак після завершення проектів баланс сил змінився. Нові активи не можна було відібрати, тому країни, що розвиваються, мали більше важелів для перегляду умов погашення боргу або права власності. У деяких випадках суперечливі переговори призводили до націоналізації або суверенного дефолту.

Подібні сценарії розігрувалися в кількох країнах, які взяли участь в «Одному поясі, одному шляху».

«Великі проекти, що фінансувалися Китаєм, принесли розчарування або не змогли стимулювати широкомасштабне економічне зростання, на яке розраховували уряди. Деякі проекти зіткнулися з опозицією з боку корінних громад, чиї землі та засоби до існування опинилися під загрозою. Інші завдали шкоди навколишньому середовищу або зазнали невдач через низьку якість китайського будівництва», - йдеться в статті.

Ці проблеми накладаються на давні суперечки про те, що Китай віддає перевагу використанню власних робітників і субпідрядників для будівництва інфраструктури, витісняючи місцевих контрагентів. Однак найбільшою проблемою, безумовно, стали борги.

В Аргентині, Ефіопії, Чорногорії, Пакистані, Шрі-Ланці, Замбії та інших країнах дорогі китайські проекти підштовхнули співвідношення боргу до ВВП до неприйнятного рівня і спричинили кризу платіжного балансу. У деяких випадках уряди погоджувалися покривати будь-які дефіцити доходів, надаючи суверенні гарантії, які зобов'язували платників податків сплачувати рахунки за невдалі проекти. Ці так звані умовні зобов'язання часто приховували від громадян та інших кредиторів.

У Чорногорії, Шрі-Ланці та Замбії Китай укладав такі угоди з корумпованими або авторитарними урядами, які потім заповідали борг менш корумпованим і більш демократичним урядам, покладаючи на них відповідальність за вихід з кризи. Фукуяма і Беннон зауважують, що умовні боргові зобов’зання перед державними компаніями - це не унікальна риса «Одного поясу, одного шляху». Такі речі відбуваються і з проектами, які фінансуються з приватних джерел.

Але боргові кризи в країнах-учасницях китайського проекту відрізняються тим, що йдеться про зобов’язання перед китайськими державними банками, а не приватними корпораціями.  І Китай веде переговори про перегляд боргових зобов'язань на двосторонній основі. Фукуяма і Беннон зауважують, що країни-боржники все частіше звертаються по допомогу до МВФ замість того, щоб вести переговори з Пекіном про полегшення тягаря. Серед країн, які фонд підтримав за останні роки - Шрі-Ланка, Аргентина, Ефіопія, Пакистан, Еквадор, Кенія, Суринам і Бангладеш.

Деякі з цих країн відновили обслуговування своїх боргів в рамках ініціативи «Єдиний пояс, єдиний шлях» невдовзі після того, як почали діяти нові кредитні лінії МВФ. Наприклад, на початку 2021 року Кенія намагалася домовитися про відстрочку виплати відсотків за фінансований Китаєм проєкт будівництва залізниці, що з'єднує Найробі з кенійським портом в Індійському океані. Однак після того, як у квітні МВФ схвалив виділення кредитної лінії у розмірі 2,3 мільярда доларів, Пекін почав затримувати виплати підрядникам інших проектів у Кенії, що фінансуються Китаєм. В результаті кенійські субпідрядники і постачальники перестали отримувати платежі. Пізніше того ж року Кенія оголосила, що більше не проситиме Китаю про продовження терміну списання боргу, і здійснила платіж у розмірі 761 млн доларів США на обслуговування боргу за залізничним проектом.

«Ставки для Кенії та решти країн, що розвиваються, величезні. Ця хвиля боргових криз може виявитися набагато гіршою за попередні, завдавши тривалої економічної шкоди і без того вразливим економікам і втягнувши їхні уряди в тривалі і дорогі переговори», - застерігають автори.

Приховані цифри

Фукуяма і Бреннон вважають, що Пекін переслідував кілька цілей в проекті «Єдиний пояс, єдиний шлях». Перш за все, він прагнув допомогти китайським компаніям: переважно державним, але також і деяким приватним, - заробляти гроші за кордоном, утримати на плаву величезний будівельний сектор Китаю і зберегти робочі місця для мільйонів китайських робітників. Пекін також, безсумнівно, переслідує зовнішньополітичні цілі, в тому числі отримання політичного впливу, а в деяких випадках і доступу до стратегічних об'єктів.

«Велика кількість маргінальних проектів, реалізованих Пекіном, натякає на ці мотиви: навіщо ще фінансувати проекти в країнах з величезними політичними ризиками, таких як Демократична Республіка Конго чи Венесуела?», - йдеться в статті.

Але, на думку Фукуями і Беннона, звинувачення в дипломатії боргової пастки перебільшені. Замість того, щоб навмисно втягувати позичальників у борги з метою отримання геополітичних поступок, китайські кредитори, найімовірніше, просто не провели належну перевірку.

У 2009 році уряд Чорногорії оголосив тендер на будівництво автомагістралі, що з'єднує адріатичний порт Бар із Сербією. Два приватні підрядники взяли участь у двох процесах закупівель, але жоден з них не зміг зібрати необхідне фінансування. В результаті Чорногорія звернулася до «Китайського експортно-імпортного банку», який не розділив занепокоєння ринку. І тепер автомагістраль стала основною причиною фінансових труднощів Чорногорії. Згідно з оцінкою МВФ за 2019 рік, співвідношення боргу до ВВП країни становило б лише 59%, якби вона не продовжила реалізацію проекту. Натомість прогнозувалося, що цього року цей показник зросте до 89%.

Фукуяма і Беннон визнають, що не всі проекти «Єдиного поясу, єдиного шляху» виявилися невдалими. Але багато з них призвели до того, що країни страждають від величезних боргів і остерігаються глибшої взаємодії з Китаєм. У деяких випадках лідери, які укладали угоди, отримали вигоду, але широкі верстви населення - ні.

«Іншими словами, проект Китаю створює проблеми для західних країн, але основна загроза не стратегічна. Скоріше, «Єдинй пояс, єдиний шлях» створює тиск, який може дестабілізувати країни, що розвиваються, а це, в свою чергу, створює проблеми для міжнародних інституцій, таких як МВФ і ЄБРР, до яких ці країни звертаються по допомогу», - пояснюють автори.

За останні 60 років західні кредитори створили такі інституції, як Паризький клуб, для вирішення питань, пов'язаних із суверенним дефолтом, забезпечення певного рівня співпраці між кредиторами та справедливого врегулювання платіжних криз. Але Китай ще не погодився приєднатися до цієї групи, а його непрозорі процеси кредитування не дають міжнародним інституціям змоги точно оцінити, наскільки серйозні проблеми в тій чи іншій країні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Міс Всесвіт 2024" стала 20-річна танцівниця з Данії
Комсомольская правда
2024-11-17T04:27:24Z
Оля Цибульська скасувала концерт через мобілізацію її музикантів на Рівненщині
Комсомольская правда
2024-11-16T20:42:17Z
"Прокляте селфі на Оскарі": як склалися долі Анджеліни Джолі, Бреда Пітта, Меріл Стріп та інших після 2014 року
Фокус
2024-11-16T20:27:53Z
Дитяче Євробачення-2024: яке місце посів Артем Котенко з України
24tv
2024-11-16T20:27:52Z
Цікавий вечір гарантовано: 4 фільми та серіали про радіо й телебачення
24tv
2024-11-16T20:00:23Z
Гарячий і рельєфний Бекхем схвилював шанувальниць фото в сауні
GlavRed
2024-11-16T19:27:01Z
На «Дитячому Євробаченні 2024» перемогла Грузія. Україна — на третьому місці
Детектор М
2024-11-16T19:25:01Z
Грузія перемогла на Дитячому Євробаченні-2024
24tv
2024-11-16T19:00:01Z
Дитяче Євробачення 2024: онлайн-трансляція
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T18:00:13Z
Повалення, в'язниця та смерть: з'явився несподіваний сценарій падіння режиму Путіна
GlavRed
2024-11-17T04:27:20Z
З акваторії Чорного моря ворог запустив «Калібри», у більшості областей - повітряна тривога
УкраинФорм
2024-11-17T04:18:23Z
Ілон Маск пообіцяв "знайти та знищити" тих, хто повʼязує його з Росією
TSN
2024-11-17T04:03:47Z
Китай може дозволити Москві використати ядерну зброю: журналіст назвав умови
TSN
2024-11-17T04:03:42Z
Світу пояснили, як злочини Путіна проти Сирії стали прелюдією до війни в Україні
Хвиля
2024-11-17T03:30:30Z
Глава українського МЗС обговорив із французьким колегою оборонне співробітництво
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T03:15:43Z
Україна узгодила з НАТО дії щодо фінального етапу створення спільного центру JATEC
УкраинФорм
2024-11-17T02:45:10Z
Шольц подзвонив Путіну з 2 причин
24tv
2024-11-17T02:36:35Z
У WP назвали ключову мету Путіна до початку переговорів із Україною
Хвиля
2024-11-17T02:30:01Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
5 продуктів для здорового та густого волосся: що треба їсти щодня
24tv
2024-11-16T22:18:49Z
Усього 5 хвилин у морозі: як холод зміцнює сон і знижує тривожність
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
6 переваг сирого меду, які можуть підвищити імунітет цієї зими
Фокус
2024-11-16T18:00:58Z
Ціни на ліки мають бути доступними для українців, – Юлія Тимошенко
TSN
2024-11-16T17:51:57Z
Коли краще снідати: час прийому їжі може вплинути на здоров'я
24tv
2024-11-16T16:36:21Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Стартує конкурс для невеликих виробників СИЛА АГРОЗМІН
AgroPortal
2024-11-17T04:30:34Z
Гроші на дрова та субсидії для боржників: як отримати допомогу на холодний період
Знай
2024-11-17T04:06:10Z
До 100 гривень за пачку масла: чому виробники продуктів закладають "запас" у ціни
Хвиля
2024-11-17T04:00:24Z
Стосується кожного: легендарний Баффет назвав інвестицію, яка завжди допоможе досягти успіху
24tv
2024-11-16T23:39:20Z
Схема «азербайджанського газу» втратила сенс: російський «Газпром» позбувся одного з двох постійних клієнтів
Украина Криминальная
2024-11-16T22:57:19Z
Найдорожча валюта світу: де долар коштує абсолютний мізер
24tv
2024-11-16T20:48:04Z
Бензоколонка Путіна на межі краху: російські НПЗ масово скорочують виробництво
Хвиля
2024-11-16T20:30:36Z
На сонячні та вітрові станції чекає серйозне випробування: експерт пояснив причину
24tv
2024-11-16T20:18:05Z
Корисний фрукт помітно здорожчав: вартість хурми зросла на третину
24tv
2024-11-16T20:00:33Z
Президентська тисяча: українцям обмежили перелік витрат – що заборонено
Знай
2024-11-17T04:36:57Z
Нових знань і можливостей: найкращі привітання з Днем студента 2024 у прозі та віршах
24tv
2024-11-17T04:33:15Z
Як сказати "попкорн" українською: лише одиниці знають правильну відповідь
GlavRed
2024-11-17T04:27:25Z
Яке сьогодні свято 17 листопада 2024 року: чому не можна одягати старий одяг
GlavRed
2024-11-17T04:27:13Z
ВМС Ірландії вивели з територіальних вод країни російський корабель-шпигун
УкраинФорм
2024-11-17T04:24:08Z
Київщина отримає з держбюджету додатково понад ₴390 мільйонів для забезпечення житлом родин ветеранів
УкраинФорм
2024-11-17T04:12:37Z
Військовий облік: що може загрожувати 16-річному юнаку, який на нього не стане
ZN UA
2024-11-17T04:03:33Z
З Днем працівників сільського господарства України: зворушливі привітання у картинках і словах
24tv
2024-11-17T04:00:54Z
Міжнародний день студента: привітання у прозі, віршах та яскравих листівках
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T04:00:27Z
Гороскоп на завтра 18 листопада: Терезам - гарний день, Водоліям - несподіваний дохід
GlavRed
2024-11-17T04:27:04Z
Приділяйте більше уваги собі: гороскоп на 17 листопада
24tv
2024-11-17T03:06:54Z
ChatGPT здивував вмінням створювати якісну поезію
InternetUA
2024-11-17T03:03:32Z
Доля підготувала дещо особливе: кого зі знаків Зодіаку чекає романтична зима
GlavRed
2024-11-17T00:27:26Z
Названо найкорисніші види риби, які треба їсти частіше: чим вони особливі
24tv
2024-11-17T00:00:27Z
День ангела 17 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-16T23:57:36Z
Як почистити дерев'яні ложки: жінка у Мережі показала дієвий лайфхак
GlavRed
2024-11-16T22:27:34Z
Не повторюйте ці помилки: ютубер запитав 70-річних, про що вони найбільше шкодують
24tv
2024-11-16T20:21:27Z
Спадний Місяць з 16 листопада 2024 року: що можна і не можна робити
Фокус
2024-11-16T19:30:52Z
Українські партизани провели диверсію на залізниці, щоб зірвати поставки зброї росіянам
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T04:18:26Z
Хмарно з проясненнями та без дощу: прогноз погоди на 17 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T04:00:39Z
Інститут вивчення війни розповів, як дрони допоможуть Україні виграти війну
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T03:42:02Z
Ворог продовжує тиснути та просувається на шести напрямках – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T03:30:07Z
Їм потрібне водосховище: якою є ситуація біля Курахового
24tv
2024-11-17T03:27:01Z
У СБУ показали, як FPV-дрони зупинили ворожу піхоту, яка йшла на штурм
УкраинФорм
2024-11-17T03:18:08Z
Під Вовчанськом прикордонники уразили дронами позиції росіян та знищили військову техніку
УкраинФорм
2024-11-17T02:15:02Z
Росіяни запустили КАБ по Харкову: було чутно вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T02:00:32Z
В Івано-Франківській області пролунали гучні вибухи - "шахеди" долетіли до західних регіонів України, гучно також у Чернігівській та Дніпропетровській областях
ZN UA
2024-11-17T01:49:39Z
Ліга націй УЄФА: Албанія і Чехія зіграли нічийний матч у групі збірної України
УкраинФорм
2024-11-16T23:57:44Z
Ліга націй: Нідерланди розібралися з Угорщиною після зупинки матчу
Football.ua
2024-11-16T23:57:43Z
Збірна Німеччини познущалася з боснійців та достроково виграла групу Ліги націй
TSN
2024-11-16T23:57:06Z
Ліга націй: Швеція обіграла Словаччину
Football.ua
2024-11-16T22:18:57Z
Ексдружина легенди Динамо запалила соціальні мережі пляжним образом: відверті фото дівчини
24tv
2024-11-16T22:18:04Z
Майк мав чудовий вигляд, – Льюїс розхвалив Тайсона попри поразку від блогера
24tv
2024-11-16T22:03:11Z
Україну влаштує лише перемога: всі розклади для команди Реброва перед останнім туром Ліги націй
24tv
2024-11-16T21:54:05Z
Ліга націй: Албанія та Чехія голів не забивали
Football.ua
2024-11-16T21:48:33Z
Ліга націй: дублі Вірца та Кляйндінста допомогли Німеччині розгромити Боснію і Герцеговину
Football.ua
2024-11-16T21:39:25Z
Вночі у Києві пролунали вибухи - ЗМІ
TSN
2024-11-17T04:03:58Z
Вибухи у Полтавській громаді: триває атака ударних БпЛА
24tv
2024-11-17T03:12:13Z
У повітря піднялися 7 бортів Ту-95мс
УкраинФорм
2024-11-17T02:09:34Z
Ворог атакував Харків КАБами: у місті пролунали вибухи
TSN
2024-11-17T02:00:50Z
На Одещині затримали 9 ухилянтів, які намагалися втекти до Молдови
Украина Криминальная
2024-11-17T00:36:47Z
Заарештували нападника, який взяв у заручники співробітників ресторану під Парижем
УкраинФорм
2024-11-17T00:33:27Z
Українця засудили до 7 років позбавлення волі за шахрайство
InternetUA
2024-11-17T00:19:26Z
На Вінниччині шахрай ошукав військового на 100 000 гривень
Украина Криминальная
2024-11-16T23:45:34Z
На Вінниччині пролунали вибухи, Україну атакують "шахеди", нова група дронів зайшла через Сумщину
ZN UA
2024-11-16T23:15:35Z
Не Самсунг і не Айфон: назван "найживучіший" смартфон 2024 року
Хвиля
2024-11-17T04:45:33Z
Український стартап навігаційних систем отримав $2,7 млн інвестицій
InternetUA
2024-11-17T04:03:28Z
Програма ChatGPT для Windows тепер доступна всім користувачам
InternetUA
2024-11-17T02:01:53Z
Кота знайдуть не всі: складна головоломка загнала у глухий кут користувачів соцмереж
GlavRed
2024-11-17T01:27:08Z
Google використовує штучний інтелект для боротьби з шахраями
InternetUA
2024-11-17T00:01:28Z
Останній звіт Пентагону розкриває сотні нових спостережень НЛО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T23:21:53Z
Цей танець під трек 70-х зможуть повторити всі: що нового віруситься у тіктоці
24tv
2024-11-16T22:03:03Z
Apple оголосила про завершення підтримки двох культових моделей iPhone
InternetUA
2024-11-16T22:00:50Z
"Бермудський трикутник" на Алясці: чим цікавий штат, де бачать НЛО та зникають люди
Фокус
2024-11-16T21:36:27Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z