MY.UAНовини
Foreign Affairs: «Один пояс, один шлях» загнав цілі країни в боргову яму, Китай ризикує втратити вплив
Foreign Affairs: «Один пояс, один шлях» загнав цілі країни в боргову яму, Китай ризикує втратити вплив

Foreign Affairs: «Один пояс, один шлях» загнав цілі країни в боргову яму, Китай ризикує втратити вплив

Foreign Affairs: «Один пояс, один шлях» загнав цілі країни в боргову яму, Китай ризикує втратити вплив

Водночас китайський проект розпалює глобальну фінансову кризу, оскільки боржники Китаю шукають порятунок у МВФ і інших західних кредиторів.

У 2023-му виповнюється 10 років ініціативі Сі Цзіньпіна «Один пояс, один шлях» - найбільшому і найамбітнішому проекту розвитку інфраструктури в історії людства. У рамках програми Китай надав понад 1 трильйон доларів більш ніж 100 країнам. Ця сума затьмарила витрати Заходу в країнах, що розвиваються, і викликала занепокоєння з приводу поширення влади і впливу Пекіна.

Багато аналітиків характеризують китайське кредитування через «Один пояс, один шлях» як «дипломатію боргової пастки» з метою здобути Китаю важелі впливу на інші країни і навіть захопити їхню інфраструктуру і ресурси. Після того, як у 2017 році Шрі-Ланка затримала виплати за свій проблемний портовий проект Хамбантота, Китай отримав цей об’єкт в оренду на 99 років в рамках угоди про перегляд боргових зобов'язань. Угода викликала занепокоєння у Вашингтоні та інших західних столицях, що справжня мета Пекіна - отримати доступ до стратегічних об'єктів в Індійському океані, Перській затоці та на американському континенті.

«Але за останні кілька років склалася інша картина про «Один пояс, один шлях». Багато інфраструктурних проектів, що фінансуються Китаєм, не принесли тих прибутків, на які розраховували аналітики. А оскільки уряди, які вели переговори щодо цих проектів, часто погоджувалися на підтримку кредитів, вони опинилися обтяженими величезними борговими зобов'язаннями і тепер не в змозі забезпечити фінансування майбутніх проектів або навіть обслуговувати борги, які вони вже накопичили», - пишуть в статті для Foreign Affairs професори Стенфордського університету Френсіс Фукуяма і Майкл Беннон.

Вони зауважують, що все це стосується не лише Шрі-Ланки, але й Аргентини, Кенії, Малайзії, Чорногорії, Пакистану, Танзанії та багатьох інших країн. Проблема для Заходу полягала не стільки в тому, що Китай придбає порти та інші стратегічні об'єкти в країнах, що розвиваються, скільки в тому, що ці країни опиняться в небезпечній заборгованості і будуть змушені звернутися до МВФ й інших західних фінансових інститутів за допомогою в погашенні китайських кредитів.

«У багатьох частинах світу Китай почали сприймати як зажерливого і непохитного кредитора, який не надто відрізняється від західних транснаціональних корпорацій, що намагалися стягнути безнадійні борги в минулі десятиліття. Інакше кажучи, Китай, схоже, йде шляхом, добре протоптаним західними інвесторами, а не відкриває щось нове в ролі хижого кредитора», - пишуть автори.

Однак, роблячи це, Пекін ризикує відштовхнути від себе ті самі країни, які він мав намір підкорити за допомогою проекту «Один пояс, один шлях», і розтратити свій економічний вплив у світі. Він також ризикує загострити і без того болючу боргову кризу на ринках, що розвиваються, яка може призвести до «втраченого десятиліття», подібного до того, яке пережили багато латиноамериканських країн у 1980-х роках.

Щоб уникнути такого жахливого результату і не витрачати кошти західних платників податків на обслуговування безнадійних китайських боргів, Фукуяма і Беннон радять США й іншим країнам наполягати на проведенні широкомасштабних реформ, які б ускладнили використання переваг МВФ, накладаючи жорсткіші критерії для прохачів про допомогу. А також потрібна більша прозорість у кредитуванні від  усіх членів міжнародних фінансових інститутів включно з Китаєм.

Жорсткі торги, м’які ринки

У 1970-х роках гарвардський економіст Реймонд Вернон зауважив, що західні інвестори мали перевагу при укладанні угод у країнах, що розвиваються, оскільки вони мали капітал і ноу-хау для будівництва заводів, доріг, нафтових свердловин і електростанцій, яких відчайдушно потребували бідніші країни. Як наслідок, вони могли укладати дуже вигідні для себе угоди, перекладаючи більшу частину ризиків на країни, що розвиваються. Однак після завершення проектів баланс сил змінився. Нові активи не можна було відібрати, тому країни, що розвиваються, мали більше важелів для перегляду умов погашення боргу або права власності. У деяких випадках суперечливі переговори призводили до націоналізації або суверенного дефолту.

Подібні сценарії розігрувалися в кількох країнах, які взяли участь в «Одному поясі, одному шляху».

«Великі проекти, що фінансувалися Китаєм, принесли розчарування або не змогли стимулювати широкомасштабне економічне зростання, на яке розраховували уряди. Деякі проекти зіткнулися з опозицією з боку корінних громад, чиї землі та засоби до існування опинилися під загрозою. Інші завдали шкоди навколишньому середовищу або зазнали невдач через низьку якість китайського будівництва», - йдеться в статті.

Ці проблеми накладаються на давні суперечки про те, що Китай віддає перевагу використанню власних робітників і субпідрядників для будівництва інфраструктури, витісняючи місцевих контрагентів. Однак найбільшою проблемою, безумовно, стали борги.

В Аргентині, Ефіопії, Чорногорії, Пакистані, Шрі-Ланці, Замбії та інших країнах дорогі китайські проекти підштовхнули співвідношення боргу до ВВП до неприйнятного рівня і спричинили кризу платіжного балансу. У деяких випадках уряди погоджувалися покривати будь-які дефіцити доходів, надаючи суверенні гарантії, які зобов'язували платників податків сплачувати рахунки за невдалі проекти. Ці так звані умовні зобов'язання часто приховували від громадян та інших кредиторів.

У Чорногорії, Шрі-Ланці та Замбії Китай укладав такі угоди з корумпованими або авторитарними урядами, які потім заповідали борг менш корумпованим і більш демократичним урядам, покладаючи на них відповідальність за вихід з кризи. Фукуяма і Беннон зауважують, що умовні боргові зобов’зання перед державними компаніями - це не унікальна риса «Одного поясу, одного шляху». Такі речі відбуваються і з проектами, які фінансуються з приватних джерел.

Але боргові кризи в країнах-учасницях китайського проекту відрізняються тим, що йдеться про зобов’язання перед китайськими державними банками, а не приватними корпораціями.  І Китай веде переговори про перегляд боргових зобов'язань на двосторонній основі. Фукуяма і Беннон зауважують, що країни-боржники все частіше звертаються по допомогу до МВФ замість того, щоб вести переговори з Пекіном про полегшення тягаря. Серед країн, які фонд підтримав за останні роки - Шрі-Ланка, Аргентина, Ефіопія, Пакистан, Еквадор, Кенія, Суринам і Бангладеш.

Деякі з цих країн відновили обслуговування своїх боргів в рамках ініціативи «Єдиний пояс, єдиний шлях» невдовзі після того, як почали діяти нові кредитні лінії МВФ. Наприклад, на початку 2021 року Кенія намагалася домовитися про відстрочку виплати відсотків за фінансований Китаєм проєкт будівництва залізниці, що з'єднує Найробі з кенійським портом в Індійському океані. Однак після того, як у квітні МВФ схвалив виділення кредитної лінії у розмірі 2,3 мільярда доларів, Пекін почав затримувати виплати підрядникам інших проектів у Кенії, що фінансуються Китаєм. В результаті кенійські субпідрядники і постачальники перестали отримувати платежі. Пізніше того ж року Кенія оголосила, що більше не проситиме Китаю про продовження терміну списання боргу, і здійснила платіж у розмірі 761 млн доларів США на обслуговування боргу за залізничним проектом.

«Ставки для Кенії та решти країн, що розвиваються, величезні. Ця хвиля боргових криз може виявитися набагато гіршою за попередні, завдавши тривалої економічної шкоди і без того вразливим економікам і втягнувши їхні уряди в тривалі і дорогі переговори», - застерігають автори.

Приховані цифри

Фукуяма і Бреннон вважають, що Пекін переслідував кілька цілей в проекті «Єдиний пояс, єдиний шлях». Перш за все, він прагнув допомогти китайським компаніям: переважно державним, але також і деяким приватним, - заробляти гроші за кордоном, утримати на плаву величезний будівельний сектор Китаю і зберегти робочі місця для мільйонів китайських робітників. Пекін також, безсумнівно, переслідує зовнішньополітичні цілі, в тому числі отримання політичного впливу, а в деяких випадках і доступу до стратегічних об'єктів.

«Велика кількість маргінальних проектів, реалізованих Пекіном, натякає на ці мотиви: навіщо ще фінансувати проекти в країнах з величезними політичними ризиками, таких як Демократична Республіка Конго чи Венесуела?», - йдеться в статті.

Але, на думку Фукуями і Беннона, звинувачення в дипломатії боргової пастки перебільшені. Замість того, щоб навмисно втягувати позичальників у борги з метою отримання геополітичних поступок, китайські кредитори, найімовірніше, просто не провели належну перевірку.

У 2009 році уряд Чорногорії оголосив тендер на будівництво автомагістралі, що з'єднує адріатичний порт Бар із Сербією. Два приватні підрядники взяли участь у двох процесах закупівель, але жоден з них не зміг зібрати необхідне фінансування. В результаті Чорногорія звернулася до «Китайського експортно-імпортного банку», який не розділив занепокоєння ринку. І тепер автомагістраль стала основною причиною фінансових труднощів Чорногорії. Згідно з оцінкою МВФ за 2019 рік, співвідношення боргу до ВВП країни становило б лише 59%, якби вона не продовжила реалізацію проекту. Натомість прогнозувалося, що цього року цей показник зросте до 89%.

Фукуяма і Беннон визнають, що не всі проекти «Єдиного поясу, єдиного шляху» виявилися невдалими. Але багато з них призвели до того, що країни страждають від величезних боргів і остерігаються глибшої взаємодії з Китаєм. У деяких випадках лідери, які укладали угоди, отримали вигоду, але широкі верстви населення - ні.

«Іншими словами, проект Китаю створює проблеми для західних країн, але основна загроза не стратегічна. Скоріше, «Єдинй пояс, єдиний шлях» створює тиск, який може дестабілізувати країни, що розвиваються, а це, в свою чергу, створює проблеми для міжнародних інституцій, таких як МВФ і ЄБРР, до яких ці країни звертаються по допомогу», - пояснюють автори.

За останні 60 років західні кредитори створили такі інституції, як Паризький клуб, для вирішення питань, пов'язаних із суверенним дефолтом, забезпечення певного рівня співпраці між кредиторами та справедливого врегулювання платіжних криз. Але Китай ще не погодився приєднатися до цієї групи, а його непрозорі процеси кредитування не дають міжнародним інституціям змоги точно оцінити, наскільки серйозні проблеми в тій чи іншій країні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
"Барселона" разгромила "Вильярреал", одержав шестую победу подряд на старте Примеры
TSN
2024-09-22T21:24:14Z
Довбик забил во втором подряд матче за "Рому"
ZN UA
2024-09-22T19:40:33Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Сборная Украины со счетом 1:7 проиграла на старте чемпионата мира по футзалу. Видео
Обозреватель
2024-09-15T16:46:35Z
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
В нескольких пунктах пересечения границы с Польшей, Румынией и Венгрией могут образоваться очереди: в чем причина
Апостроф
2024-09-22T21:24:40Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Науседа призвал наделить ООН полномочиями остановить Россию
Корреспондент
2024-09-22T23:03:08Z
В МИД среагировали на встречу Лукашенко с Пушилиным
Корреспондент
2024-09-22T22:12:41Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
Президент Израиля опроверг причастность страны к взрывам пейджеров «Хезболлы»
Комсомольская правда
2024-09-22T18:22:02Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Сын Майкла Дугласа поделился впечатлениями об Украине: "Это было приключением всей жизни"
ZN UA
2024-09-23T00:10:39Z
Супергеройская изнанка Лондона: Обзор сериала "Суперген" от Netflix
GameMag
2024-09-22T19:33:40Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
Прямые брови возвращаются в моду и подходят практически всем: в чем секрет
Обозреватель
2024-09-16T16:08:08Z
«Новый сезон-2024»: самые стильные образы российских звезд на фестивале
Marie Claire
2024-09-16T15:25:02Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Украинская Венеция и поселение казаков: чем удивляет город Вилково
Comments UA
2024-09-22T21:45:07Z
Украинское блюдо на новый лад: рецепт вареников с тыквой
Фокус
2024-09-22T18:27:45Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Важно знать: как уберечься от бешенства
ZN UA
2024-09-23T01:04:39Z
Длительная эрекция и здоровое сердце: почему мужчинам полезно мастурбировать
Comments UA
2024-09-22T20:45:04Z
Китайские ученые нашли объяснение, почему женщины чаще болеют старческим слабоумием, чем мужчины
Comments UA
2024-09-22T20:36:23Z
Кортизоловый живот: почему появляется, чем опасен и как от него избавиться
UAToday
2024-09-22T20:24:15Z
Дело не в плохой гигиене: о каких проблемах со здоровьем говорит неприятный запах изо рта
Фокус
2024-09-22T19:06:57Z
Опасный отдых: ветеринар рассказала, почему не стоит спать в кровати вместе с кошками
Фокус
2024-09-22T18:36:57Z
Лечение и реабилитация раненых: несистемная система
ZN UA
2024-09-22T14:03:15Z
Гены, которые передает только мама: как она формирует характер и эмоциональное состояние ребенка
Знай
2024-09-22T13:51:53Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Выехал на встречную полосу: на Киевщине произошла смертельная авария
Корреспондент
2024-09-22T23:54:42Z
В Запорожье выросло число пострадавших
Корреспондент
2024-09-22T23:30:44Z
Новый подозреваемый в деле об избиении ветерана в Смеле: подробности
Comments UA
2024-09-11T17:30:35Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
Пытался убить владельца овощной базы: в Киеве суд вынес приговор фигуранту резонансного дела. Фото
Обозреватель
2024-09-18T17:30:46Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
Уроки языка: как сказать «вилка» на украинском
ZN UA
2024-09-23T00:04:06Z
Военный билет: как правильно хранить и что грозит военнообязанным за потерю
Хвиля
2024-09-23T00:03:06Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
Немецкие истребители сопровождали российские самолеты возле Латвии
Европейская правда
2024-09-13T19:37:07Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Лето продолжается: Диденко и Гидрометцентр порадовали прогнозом погоды
Хвиля
2024-09-23T02:27:55Z
Китайский гороскоп на октябрь 2024: что ждет каждый знак восточного календаря
Marie Claire
2024-09-22T23:42:31Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
США хотят запретить использование российского и китайского программного обеспечения в автомобилях — СМИ
ZN UA
2024-09-22T14:58:25Z
Жажда к скорости с первых дней жизни: Lamborghini презентовала детскую коляску
Знай
2024-09-22T09:51:46Z
Новый спорткар BMW за 100 000 евро использовали для перевозки картофеля
Фокус
2024-09-22T08:51:59Z
Украинцы за восемь месяцев ввезли в страну почти триста тысяч автомобилей
ZN UA
2024-09-21T18:33:40Z
Юные жеребцы и мощные авто - слабости Мадонны: роскошный Jaguar поп-дивы выставлен на продажу
Знай
2024-09-21T15:51:03Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Упаковка уже по 120 грн: супермаркеты резко изменили цены на постное, муку и яйца
Знай
2024-09-23T02:12:37Z
Пенсионеры в панике из-за новых требований: как не потерять последние копейки
Знай
2024-09-22T18:36:47Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Популярную секс-игрушку отзывают с рынка: чем может быть опасна
Comments UA
2024-09-22T20:00:06Z
Выходцы из Sony против дочки миллиардера: Что произошло в Annapurna Interactive
GameMag
2024-09-22T19:46:13Z
Рванула сразу после старта: появились новые фото с места взрыва ракеты "Сармат"
Фокус
2024-09-22T19:42:40Z
To the Moon выходит на консолях 8 октября — ПК-версия получила дополнительный эпизод
GameMag
2024-09-22T19:21:03Z
Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii в 1,5 раза длиннее Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name
GameMag
2024-09-22T19:03:36Z
Мамонтов убила обычная аллергия – неожиданное открытие ученых
Знай
2024-09-22T17:54:56Z