MY.UAНовини
Страчені в пустелі: кривавий геноцид в Судані та невидима рука “Вагнера”
Страчені в пустелі: кривавий геноцид в Судані та невидима рука “Вагнера”

Страчені в пустелі: кривавий геноцид в Судані та невидима рука “Вагнера”

Розслідування про звірства, скоєні протягом одного дня, відкриває вікно в масштаби зловживань, приховані від очей громадськості.

Сотні сімей зібралися в столиці Західного Дарфуру Ель-Генейні 15 червня, плануючи втечу з того, що перетворилося на пекельний пейзаж з висаджених у повітря будівель, розмальованих расистськими графіті, і вулиць, вкритих трупами. Губернатор штату щойно був страчений і понівечений арабськими ополченцями, і цивільному населенню не залишалося нічого іншого, окрім як тікати.

ТСН.ua пропонує вам адаптацію матеріалу CNN з подробицями жахливої різанини, яка вважається одним із найжорстокіших інцидентів в історії суданського регіону, що постраждав від геноциду.

За свідченнями, зібраними CNN, потужні воєнізовані Сили швидкого реагування і союзні їм ополченці полювали на неарабів у різних частинах міста і прилеглих пустельних районах, в результаті чого сотні людей загинули, рятуючись втечею, як свідчать зібрані дані.

CNN проаналізувала відео, фотографії та супутникові знімки, а також зібрала 11 свідчень очевидців і тих, хто пережив насильство в Ель-Генейні, в тому числі гуманітарних працівників, які збирали тіла загиблих, і хірурга, який лікував поранених у Чаді, щоб скласти докупи жахіття 15 червня.

Оскільки вбивства в Судані не припиняються, а насильство, за повідомленнями, набирає обертів, розслідування CNN про звірства, скоєні протягом одного дня, відкриває вікно в масштаби зловживань, здебільшого приховані від очей громадськості.

Рано вранці того дня жителі масово вирушили з південної частини Ель-Генейни, багато хто намагався дістатися до розташованого неподалік суданського військового штабу, де, на їхню думку, вони могли б знайти безпеку. Але, за їхніми словами, їхні спроби були швидко зірвані атаками Сил швидкого реагування. За словами тих, хто вижив, декого страчували просто на вулицях.

Інші загинули в результаті масового утоплення, в них стріляли, коли вони намагалися перетнути річку. Багато з тих, кому вдалося вибратися, потрапили в засідку біля кордону з Чадом, були змушені сидіти на піску, перш ніж їм наказали бігти в безпечне місце, оскільки їх обстрілювали кулями. 

“15 червня було вбито понад 1 000 людей. Я збирав тіла в той день. Я зібрав величезну кількість”, — розповів CNN один місцевий гуманітарний працівник, який попросив не називати його імені з міркувань безпеки. За його словами, загиблі були поховані в п'яти різних братських могилах у місті та його околицях.

Не маючи доступу до міста, CNN не змогли самостійно перевірити справжню кількість жертв, але свідчення збирачів тіл, гуманітарних організацій, лікарів і тих, хто вижив, дають певні підказки.

Конфлікт між силами швидкого реагування і суданською армією спалахнув у квітні. Відтоді, за оцінками Міжнародної організації з міграції, понад мільйон людей втекли до сусідніх країн.

Зараз телекомунікаційне відключення і втеча міжнародних гуманітарних груп практично відрізали Дарфур від зовнішнього світу. Але новини про різанину 15 червня почали просочуватися з регіону від біженців, які втекли до Чаду. Докази, виявлені CNN, свідчать про те, що за завісою таємниці Сили швидкого реагування та їхні союзники ведуть невибіркову кампанію масових вбивств і сексуального насильства, подібних до яких регіон не бачив за останні десятиліття.

Офіційний речник RSF заявив CNN, що організація “категорично” заперечує ці звинувачення.

“Сказати, що ти масаліт — це смертний вирок”, — зазначив Джамал Хамісс, адвокат з прав людини, маючи на увазі своє неарабське плем'я, одне з найбільших у Дарфурі. Хамісс був серед тих, хто розповів, що вони втекли з Ель-Генейни до Чаду, переживши низку позицій Сил швидкого реагування і союзних ополченців, приховуючи свою етнічну приналежність.

За його словами, йому вдалося уникнути страти лише тому, що він переконав бойовиків, що належить до етнічної групи тагой, мовою якої він досконало володіє.

Хамісс пригадує, як 8-річний хлопчик схопив його за руку, коли частина групи йшла до кордону з Чадом, поспішаючи віддалитися від насильства.

“Коли ми прибули до Шукрі, нас схопили, — розповідає Хамісс. — Вони сказали нам тікати. Вони застрелили 8-річного хлопчика. Він намагався втекти, і вони вистрілили йому в голову. 15 червня було одним з найгірших днів за всю історію Дарфуру”.

Відродження сценарію геноциду

Дарфур був спустошений десятиліттями кампанії етнічних чисток, пік якої припав на початок 2000-х років, і яку очолив Мухаммед Хамдан Дагало — широко відомий як Хемедті. Тодішній лідер ополчення Джанджавід, Хемедті, а нині командувач Сил швидкого реагування, схоже, відродив цю тактику в загальнонаціональній боротьбі за те, щоб вирвати контроль над Суданом у військових країни.

До початку нинішньої війни в Судані Хемедті був другою найвпливовішою людиною в суданському уряді. Він об'єднався зі своїм запеклим ворогом, військовим лідером Судану Абдель Фаттахом аль-Бурханом, щоб придушити демократичний рух, який допоміг повалити тодішнього диктатора Омара аль-Башира, а згодом разом очолив переворот проти міжнародно визнаного перехідного уряду.

Коли їхнє суперництво переросло у відкриту війну, Дарфур став гарячою точкою конфлікту. Хемедті подвоїв свої зусилля для зміцнення контролю над неспокійним регіоном, захопивши ключові прикордонні переходи, які допомогли йому збільшити поставки зброї від зовнішніх гравців, таких як російська група вагнерівців, і розпочав жорстокий наступ на місцеві племена, що призвів до масштабних людських жертв.

Через кілька тижнів після початку конфлікту в Судані громадські активісти в Дарфурі попередили, що Суданські збройні сили та їхні союзники прискорили насильство в регіоні, спалюючи великі ділянки землі в селах і цілих районах, свавільно вбиваючи мирних жителів і ґвалтуючи жінок.

Ель-Генейна — найбільше суданське місто, яке потрапило під владу Сил швидкого реагування та його попередника Джанджавід. Протягом декількох тижнів озброєні місцеві жителі боролися проти RSF та їх союзників, оскільки місто зазнавало постійних нападів та обстрілів.

У червні Організація Об'єднаних Націй забила на сполох через етнічні переслідування і вбивства людей з громади масалітів в Ель-Генейні після повідомлень про страти без суду і слідства і “постійні розпалювання ненависті”, включаючи заклики до їхнього вбивства або вигнання.

Переважна більшість тих, кому вдалося вибратися з Ель-Генейни живими, знайшли притулок у прикордонному чадському місті Адре, розташованому приблизно за 35 кілометрів від міста.

За даними організації “Лікарі без кордонів” (MSF), яка керує єдиною лікарнею в Адре, 15 червня місто прийняло найбільшу кількість мігрантів за один день, а також найбільшу кількість жертв — 261 — з моменту початку конфлікту в Судані. Наступного дня кількість поранених, які прибули до лікарні, була ще більшою: 387.

“Звідусіль надходили цивільні особи, яких доправляли всіма можливими способами”, — розповів в інтерв'ю CNN доктор Папі Малоба, єдиний хірург MSF, який працював в Адре 15 червня.

За словами Малоби, більшість поранень, які він лікував, вказували на те, що люди були застрелені під час втечі — вогнепальні поранення в спину, ноги і сідниці. Серед поранених було багато жінок і дітей.

“Я пам'ятаю першу смерть, яку я зафіксував, — сказав Малоба, розповідаючи про 15 червня. — Це була 2-річна дитина, якій кілька разів вистрілили в живіт”.

У період з 15 по 18 червня до лікарні MSF звернулися 112 жінок з вогнепальними пораненнями і травмами, отриманими в результаті побиття та інших нападів. Половина з них були вагітними.

Ель-Генейна вперше була втягнута в нинішній конфлікт у Судані наприкінці квітня. За свідченнями очевидців та громадських організацій, сили швидкого реагування та їхні союзники неодноразово обстрілювали місто, що призвело до сотень смертей у перші місяці насильства.

Бої посилилися на початку червня і завершилися стратою губернатора Західного Дарфуру Хаміса Аббакара 14 червня. Після його смерті з'явилися відеокадри, на яких видно, як Аббакара беруть під варту бійці Сил швидкого реагування. Суданські військові звинуватили RSF у його вбивстві, але вони це звинувачення заперечують.

“Востаннє, коли ми реєстрували кількість загиблих в Ель-Генейні, вона становила 884 особи”, — розповів CNN місцевий гуманітарний працівник з Ель-Генейни, який працює на західну некомерційну організацію. “Це було 9 червня. Після 9 червня все змінилося. Загиблих стала незліченна кількість”".

“Розстрілювали, коли вони тонули”

За словами очевидців, група біженців потрапила в засідку майже відразу після того, як рано вранці 15 червня почала свою втечу. Перший серйозний інцидент стався перед навчальною лікарнею Ель-Генейна, недалеко від центру міста. “У бойовиків були великокаліберні кулемети радянських часів та інше важке озброєння”, — розповів Хамісс, адвокат з Ель-Генейни.

“Я бачив підрозділи ЗС РФ на власні очі. Вони були одягнені у військову форму і головні убори “джанджавід”, — розповів Хамісс. — Вони стояли перед нами і обстрілювали нас кулями”.

За словами джерел CNN, натовп розійшовся. Дехто шукав притулку в сусідніх будинках, а інші продовжили рух на північ до Ардмати, де розташована військова база суданської армії. За словами очевидців і збирача тіл, близько 300 осіб попрямували на схід до річкової долини, відомої як Ваді Каджа, сподіваючись перетнути зазвичай неглибоку річку в спробі врятуватися від наступу Сил швидкого реагування і їхніх союзників.

Але того дня, за словами очевидців, річка була вищою, ніж зазвичай, і це підтверджується супутниковими знімками, що призвело до того, що десятки людей, які не вміли плавати, потонули. Троє очевидців з Ваді-Каджа розповіли, що ополченці стріляли по людях у воді, в тому числі по дітях і літніх людях, які відчайдушно намагалися переплисти річку.

Один гуманітарний працівник, який попросив не називати його імені з міркувань безпеки, сказав, що він був свідком безпосередніх наслідків і нарахував близько 120 загиблих. 

Захра Адам, активістка руху за права жінок з Ель-Генейни, розповіла CNN, що вона врятувала від утоплення двох хлопчиків. “Я намагалася зняти відео, але за мною стояв озброєний чоловік, і я не могла, — сказала Адам. Нас оточили бійці. Вони були всюди”.

CNN перевірила кілька відео, знятих на наступний день після різанини, на яких видно тіла на вулиці і масштабні руйнування в радіусі кілометра від Ваді-Каджа, що допомагає підтвердити свідчення про те, що сім'ї, які тікали, були розкидані в результаті нападів і змушені були бігти до річки.

Відео з купами тіл, поширені в соціальних мережах на початку того ж тижня, також були географічно прив'язані до цієї місцевості, що свідчить про те, що це місце неодноразово ставало місцем насильства. Тіла також можна було побачити на супутникових знімках цієї місцевості від 21 червня. 

Суданський Червоний Півмісяць збирає тіла

Пропагандистське відео, опубліковане RSF на своєму офіційному каналі YouTube 2 липня, ще більше підтвердило твердження про масові вбивства в Ель-Генейні.

На кадрах видно, як командувач RSF в Західному Дарфурі генерал Абдельрахман Джума — який також фігурує у відео з викраденням губернатора Західного Дарфуру — керує операцією з “зачистки” міста.

На відео Джума дякує членам Суданського товариства Червоного Півмісяця за допомогу. Товариство є основним партнером Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Судані, який заявив, що його співробітники допомагають розподіляти гуманітарну допомогу і збирати тіла загиблих з самого початку конфлікту.

На пресконференції 26 серпня офіційний представник Західного Дарфуру Муджиб Рахман Мухаммад Резк заявив, що в Західному Дарфурі і його околицях було виявлено 30 масових поховань, в тому числі у Ваді-Каджа, куди Сили швидкого реагування і їхні союзники скидали тіла. 

Позасудові страти біля кордону з Чадом

За словами тих, хто вижив, втеча з Ель-Генейни стала ще більш небезпечною після того, як сім'ї вибралися з міста, оскільки шлях до кордону з Чадом був всіяний позиціями Сил швидкого реагування і союзних ополченців.

Двоє збирачів тіл з Ель-Генейни розповіли, що натовп потрапив у засідку в чотирьох або п'яти різних місцях на приблизно 7-кілометровій ділянці дороги між містом і Шукрі, поблизу кордону з Чадом.

Один чоловік, який попросив не називати його імені, розповів, що втратив вісьмох членів своєї сім'ї в цьому районі, де, за повідомленнями, базується база арабських ополченців. ООН також повідомляла про це місце як про місце, де відбуваються страти без суду і слідства.

Їх стратили. Вони йшли разом перед Шукрі, і їх застрелили ззаду”, — сказав він. Серед загиблих були його батько і дядько, яких, за його словами, застрелили в упор в голову.

“З ними була моя бабуся. Вона бачила, як на її очах вбили двох її синів”, —  додав він.

Наступного дня після різанини життя в Ель-Генейні завмерло, за свідченнями очевидців і відео з місця подій. Місто перейшло під контроль Визвольних сил Сирії та союзних ополченців, а громадянський опір неарабського населення було придушено.

“Тілами була встелена вулиця від Педагогічної лікарні Генейни аж до південної частини міста”, — розповідає місцевий житель Захві Ідрісс, який зняв відео того дня.

“Це було місто-привид, — сказав він. — Там не було нічого, окрім трупів і жахливих сцен”.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни за добу 80 разів обстріляли Сумщину, поранена цивільна особа
УкраинФорм
2024-11-26T01:58:38Z
Гороскоп на 26 листопада для всіх знаків Зодіаку: Рибам потрібен відпочинок, Водоліям важливо виплеснути емоції
Политека
2024-11-26T01:06:52Z
На вокзалі у Львові встановили орган з фрагментами збитих російських ракет
УкраинФорм
2024-11-26T01:06:35Z
Українські захисники завершили зачистку Куп’янська від росіян – Deep State
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T00:12:31Z
Окупанти готують на Луганщині пропагандистський «міжнародний форум» - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2024-11-26T00:09:00Z
Атака дронів по Україні: у Києві збивають "Шахеди" - що відомо
GlavRed
2024-11-25T23:27:15Z
На Курщині в полон до росіян потрапив 22-річний британець
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:57:45Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-25T22:51:54Z
"Диво якесь": у Харкові вцілів портрет одного з трьох педагогів, вже виникли теорії
Фокус
2024-11-25T22:12:31Z
Обнадіюватися не варто: експерт прямо сказав, чи зміниться ситуація після ударів по РФ
GlavRed
2024-11-26T01:54:22Z
Не чекати, а бити першими: НАТО обговорює превентивні удари по Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T01:33:35Z
Трамп обіцяє в перший день президентства підняти тарифи на товари з Китаю, Мексики й Канади
УкраинФорм
2024-11-26T01:31:17Z
Зеленський оголосив про виробництво "довгих" Нептунів: що відомо про нові ракети
GlavRed
2024-11-26T01:27:45Z
Залежить від одного: чи має Україна шанс отримати ППО проти нових ракет, що вдарили по Дніпру
24tv
2024-11-26T01:24:37Z
Кандидатка в президенти Румунії закликала зруйнувати мрії Москви
Украина Криминальная
2024-11-26T01:18:42Z
"Суїцидальна стратегія": Кремль змінює склад населення РФ за допомогою війни в Україні, — ЗМІ
Фокус
2024-11-26T01:00:39Z
Вибори у Німеччині не вплинуть на підтримку України - генерал Бундесверу
УкраинФорм
2024-11-26T00:48:18Z
Спецпрокурор США подав клопотання щодо припинення двох справ проти Трампа
УкраинФорм
2024-11-26T00:30:38Z
Один актор — 23 персонажі: Лаврін зі "Спіймати Кайдаша" озвучив Stalker 2
Фокус
2024-11-25T22:15:29Z
Популярна пісня Ельзи з "Крижаного серця" знову підкорює мережу
24tv
2024-11-25T22:03:12Z
Вартий очікування: все, що відомо про приквел хітового мультфільму "Думками навиворіт"
24tv
2024-11-25T21:39:21Z
"Найбожевільніший вчинок": Джамала розповіла, на що зважилася під час війни
GlavRed
2024-11-25T21:27:44Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T21:27:01Z
Акторка з Маріуполя знялася в пропагандистському ролику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:21:13Z
Неочікуваний дует: Женя Галич та Lely45 запрем'єрили кліп на пісню "Усе ж таки друзі"
24tv
2024-11-25T21:18:37Z
Колишній чоловік Ані Лорак показав свою нову супутницю - який вона має вигляд
GlavRed
2024-11-25T20:27:36Z
Головні тренди новорічних суконь 2025
360ua.news
2024-11-25T20:15:50Z
Найкращі сніданки на думку дієтологів: десять варіантів
TSN
2024-11-26T01:39:44Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T21:30:55Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Названо ягоду, яка лікує абсолютно все
AgroNews
2024-11-25T17:37:52Z
В Україні презентували першу версію мапи реабілітаційних закладів - Мінреінтеграції
УкраинФорм
2024-11-25T17:36:00Z
Футзал. Україна оголосила заявку на матчі відбору Євро-2026
Football.ua
2024-11-25T22:23:03Z
Вест Гем впевнено обіграв Ньюкасл
Football.ua
2024-11-25T22:01:55Z
Лечче в гостях обіграв Венецію
Football.ua
2024-11-25T21:43:31Z
Полісся — Зоря 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-25T21:39:10Z
Визначилися номінанти на щорічні премії від ATP
УкраинФорм
2024-11-25T20:57:44Z
Президент Ла Ліги: Іноді Перес втрачає зв'язок з реальністю
Football.ua
2024-11-25T20:52:15Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
Ростовську область атакували дрони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T01:00:01Z
Литва передала Україні нову партію військової допомоги
Хвиля
2024-11-26T00:12:17Z
В Україні запускають Єдиний державний реєстр домашніх тварин
Детектор М
2024-11-25T23:13:46Z
Демократії важко перевести економіку на воєнні рейки - німецький генерал
УкраинФорм
2024-11-25T22:51:07Z
Стефанішина: Приїзд європейських інструкторів в Україну для навчання бійців ЗСУ - питання часу
УкраинФорм
2024-11-25T22:23:04Z
26 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:06:40Z
Вся правда про короля Британії Чарльза III: проблеми зі шлунком, статеві зв'язки та загальний розбір матриці долі
Знай
2024-11-25T21:51:49Z
Пентагон відкрив тендери для роботи американських військових підрядників в Україні
УкраинФорм
2024-11-25T21:49:45Z
Німеччина планує навчати українських військових на рівні штабів батальйонів і бригад
УкраинФорм
2024-11-25T21:22:53Z
Нацбанк за тиждень продав понад 590 мільйонів доларів
Хвиля
2024-11-25T21:36:49Z
Україна може подвоїти обсяг аграрного експорту
Хвиля
2024-11-25T21:03:40Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
В грудні "Укрпошта" почне виплачувати українцям по 1000 гривень: кого це стосується
Фокус
2024-11-25T18:25:02Z
У Тернополі втретє за ніч пролунав вибух — ЗМІ
TSN
2024-11-26T01:39:56Z
У Хмельницькому судитимуть неповнолітнього, який побив 15-річного студента у гуртожитку
Украина Криминальная
2024-11-26T00:34:24Z
Вибухи пролунали у Харкові та Києві — ЗМІ
TSN
2024-11-25T23:39:17Z
Суд відправив до тюрми на 15 років жителя Харківщини, який передавав ворогу дані про ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T23:21:15Z
На Тернопільщині померла 13-річна дитина. Це – четверта жертва отруєння цілої родини грибами
Украина Криминальная
2024-11-25T22:57:35Z
Стрілянина у готелі Києва: стрільцю повідомили про підозру та відправили під варту
ZN UA
2024-11-25T22:36:19Z
Рівнянина затримали за замах на умисне вбивство знайомої
Украина Криминальная
2024-11-25T22:09:11Z
Пожежа на Калузькому НПЗ: військовий експерт оцінив масштаби руйнувань
Политека
2024-11-25T21:51:39Z
У Тернополі чоловік написав на фасадах церков «число звіра»: йому загрожує п’ять років ув’язнення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:42:10Z
Морози не страшні: як правильно підготувати виноград до зими - ефективні поради
GlavRed
2024-11-26T01:34:29Z
Лише справжній детектив знайде три відмінності: на пошук є лише 23 секунди
GlavRed
2024-11-26T00:27:56Z
Скільки можна зберігати м'ясо в холодильнику та в морозильній камері
TSN
2024-11-25T23:51:32Z
Рецепт квашеної капусти "Пелюстка" від зірки "Мастер Шеф": дуже хрумка та смачна
Политека
2024-11-25T23:30:37Z
Що буде, якщо подивитися в розбите дзеркало
TSN
2024-11-25T22:51:41Z
Робота мрії: в розкішний готель на Закарпатті потрібна доглядальниця за котами
TSN
2024-11-25T22:09:51Z
Не з ікрою чи шпротами: найкращий рецепт канапок на Новий рік
24tv
2024-11-25T21:57:13Z
8 речей, які ніколи не можна зберігати біля плити: це треба знати кожному
24tv
2024-11-25T21:33:28Z
2024 був кармічним, але чи пройшли ви урок: основні ознаки того, що в 2025 вам буде легше
Знай
2024-11-25T21:30:39Z
Ще один великий виробник смартфонів може інтегрувати штучний інтелект від OpenAI
InternetUA
2024-11-26T01:01:39Z
Вчені з Китаю представили інноваційний штучний інтелект, що перевершить ChatPT
InternetUA
2024-11-26T00:01:26Z
Росіяни намагаються впровадити штучний інтелект у "шахеди" - ЗМІ
Хвиля
2024-11-25T23:12:31Z
Стартап Ubitium розробляє процесор, який об’єднає CPU, GPU, DSP та FPGA
ITC
2024-11-25T23:10:43Z
До Землі несеться астероїд розміром з футбольне поле: чи є загроза для планети
TSN
2024-11-25T22:39:49Z
NVIDIA GeForce RTX 50xx першими отримають пам’ять GDDR7, — інсайдер
ITC
2024-11-25T21:55:47Z
Криптовалютні шахраї викрали криптовалюту у 42 тисяч користувачів Bluesky
InternetUA
2024-11-25T21:51:12Z
Експерти назвали 5 бюджетних відеокарт, до яких варто придивитися у 2024 році
InternetUA
2024-11-25T21:01:50Z
Як стерти всі дані та відновити заводські налаштування на Macbook: інструкція
InternetUA
2024-11-25T20:13:57Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:27:58Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z