MY.UAНовини
Зрадники чи жертви? Як українці ставляться до колаборантів і виборів на деокупованих територіях
Зрадники чи жертви? Як українці ставляться до колаборантів і виборів на деокупованих територіях

Зрадники чи жертви? Як українці ставляться до колаборантів і виборів на деокупованих територіях

"Телеграф" дізнався, кого Україна має судити за співпрацю з окупантами та як відновити довіру до виборів на звільнених землях

Ворог активно намагається ізолювати українців на тимчасово окупованих територіях від зовнішнього світу. Окупанти не просто залякують людей, а будують інформаційну інфраструктуру — перепрофільовують українське телебачення й радіо під свої потреби, а також створюють Telegram-канали для пропаганди. Зараз українці в окупації майже не мають доступу до об'єктивної інформації.

Класичні міфи російської пропаганди на ТОТ: "Щойно території будуть звільнені, Україна негайно почне масову мобілізацію, всіх без винятку звинуватять у колаборанстві, а ті, хто отримав російський паспорт (часто це було примусово або під тиском), потраплять до в'язниць або взагалі підлягатимуть розстрілу". Один з останніх міфів — нібито Україна підірвала Каховську ГЕС і покинула своїх громадян.

При цьому ставлення українців до тих, хто залишився на ТОТ — різниться. Хтось вважає жителів окупованих територій жертвами обставин, а хтось зрадниками та колаборантами. Про відсоткове відношення цих поглядів аналітики Анатолій Бондарчук та Дмитро Баштовий розповіли на презентації результатів дослідження громадянської мережі "Опора", яка відбулася у "Медіацентрі Україна".

Що змушує громадян України залишатися на окупованих територіях. Що підштовхує людей до отримання російських паспортів? Хто має нести відповідальність перед законом за співпрацю з окупаційною владою? Чи має Україна відкладати вибори на окупованих територіях після їхнього звільнення? В складних питаннях розбирався "Телеграф".

Довше окупація — менше довіри

росія зацікавлена посварити жителів окупованих територій з тими, хто живе на підконтрольних Україні землях. Однак, за результатами дослідження "Опори", переважна більшість українців (72%) вважають жителів окупованих після 24 лютого територій жертвами обставин, і лише 12% думають про них як про колаборантів чи байдужих до України. Разом з тим респонденти дещо гірше ставляться до громадян, які жили в окупації останні 9 років — у Криму та окремих районах Донецької й Луганської областей.

Майже всі опитані (94,5%) назвали представників силових структур і військових, які перейшли на службу до окупаційної влади, зрадниками. Такої ж думки респонденти і про людей, які допомагали російській адміністрації організовувати на окупованих українських територіях так звані "вибори" та "референдуми". Ще 92% хотіли б притягнути до відповідальності людей, які балотувалися на цих "виборах".

Частина опитаних вважають, що притягти до відповідальності за колабораціонізм треба й тих, хто брав російські паспорти і виплати, голосував на референдумах, навчав дітей за російською програмою тощо. Більш лояльне ставлення лише до медиків, змушених лікувати російських військових.

Чи справедливі критерії звинувачення?

За словами аналітика Анатолія Бондарчука, стратегія звинувачення всіх жителів окупованих територій є неприйнятною. Тут виникає проблема: не всі українці розуміють контекст вимушеної співпраці. Так сталося, бо:

  • у ЗМІ активно висвітлюють факти колаборантства місцевих політиків і громадян — однак це не масове явище;
  • працює російський міф, що більшість жителів Криму та Донбасу начебто хотіли стати частиною росії. Такі люди були, але їхній відсоток значно менший від тих, хто підтримував цілісність України;
  • бракує інформації про реалії життя на окупованих територіях (тиск, викрадення, складна гуманітарна ситуація тощо).

Ключове послання — більшість людей, які залишилися на ТОТ, попри шалений тиск, чинять спротив окупації (чого лише вартий рух "Жовта стрічка") і чекають звільнення.

— Ми комунікуємо з людьми з окупованих територій. Багато хто відмовляється від рублів, хтось принципово розмовляє українською, отримують українську зарплату. Не розкриваючи, що саме, але люди казали, що окупанти не змогли захопити одразу всі суб'єкти господарювання чи підприємства. Від виплат не відмовляються, наприклад, пенсіонери, — каже Анатолій Бондарчук в коментарі "Телеграфу".

Презентація дослідження "Ставлення українців до тих, хто залишився на тимчасово окупованих територіях"

Кого притягти до відповідальності за колаборанство?

Окупанти передусім чинять тиск на найманих працівників будь-якої бюджетної установи: освітяни, медики та чиновники. Зазвичай саме під тиском вони погоджуються на співпрацю. Як каже Анатолій Бондарчук, визначити критерії того, за що будуть притягувати до відповідальності — кропітка робота української судової служби. Однак деякі критерії мають очевидний характер.

— Обвинувачення не будуть ґрунтуватися лише на заявах. Тоді як розрізняти випадки, коли співпраця з окупаційною владою була зумовлена тиском, від добровільної співпраці? Чи є якісь критичні критерії, за якими одну людину вже можна притягти до відповідальності, а іншу — ще ні?

— Звісно, ми не можемо звинуватити людину необґрунтовано. Та і загалом людей, що залишилися в окупації, багато. Наскільки правоохоронна система з цим впорається? Сказати складно. Адже це виходить за межі Кримінального кодексу. Держава працює над спеціальним законом, який може визначити перелік заходів, під які підпадає та чи інша людина, в колабораційній діяльності.

Ще один важливий пункт — ті, хто добровільно співпрацював з окупантами, після приходу української влади, ймовірно, втечуть. Але як показує практика, дехто залишається. І працювавши в адміністрації інформаційної політики рф, людина скаже: "Я працював, бо не було коштів на життя". Такі історії вже були. Це вирішується на судових засіданнях, й інколи справи завершуються позитивними вироками. Але чіткого законодавства поки нема.

З усім тим розгляд рішень після деокупації маленької громади — це одна історія. А, наприклад, якщо взяти цілу область або Крим — то це інша ситуація. Люди дев'ять років працювали, якось жили в цих умовах, тому всіх ніхто ув’язнювати не буде. Ймовірно, буде розроблена спеціальна амністія та інші механізми. І запитання будуть в основному до тих, хто займає ключові посади в окупаційних адміністраціях. Так само буде впливати публічна поведінка. Буде досліджуватися, якщо людина стояла на камеру з прапором. Загалом роботи багато.

І коли наша влада поверне території, але не почне садити всіх, хто навіть голосував на виборах — деяких наших громадян це може не влаштовувати. Саме з такою частиною населення мають працювати влада, ЗМІ та громадський сектор. Й нашою метою було дослідити відсоткове значення такої категорії, — наголошує Анатолій Бондарчук.

Відтермінування виборів на деокупованих територіях

Як показало дослідження "Опори", більшість українців (68,4%) погоджуються почекати з голосуваннями на звільнених територіях. Адже важливо врахувати побоювання людей, попередній досвід під час чинення спротиву та інші чинники. Як вважає аналітик Дмитро Баштовий, відновлення об'єктивності та довіри до виборів буде систематичною роботою влади та громадського сектору.

— Загалом як можна побудувати довіру до виборів у жителів окупованих територій? Якою має бути політика української влади?

— Довіра повернеться через розуміння стабілізаційних заходів, що відбудуться. І на мою думку, після того, як повернеться справедливість на окупованих територіях. Після того як проведуть чітку організацію виборчого процесу. Не вийде тільки одразу проводити голосування.

Давайте відверто, навіть на українських територіях, що не перебували в окупації, вибори не можуть відбутися без підготовки населення. Тут теж потрібна довіра до політичної системи й вона має бути репрезентативна. Навіть до тої ж Верховної Ради.

Це питання детально продуманої політики. Для цього і потрібна відстрочка, бо важливо максимально інтегрувати людей у нашу політичне життя. І разом з цим — коли буде максимально поетапно, сплановано та продумано, то і повернеться довіра загалом до виборчого процесу.

Загалом безконфліктна реінтеграція — це кінцева мета, до якої має прийти Україна, — резюмує аналітик.

Теги за темою
УкраинаРоссия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Коррупционный скандал в Нацгвардии: "шатается стул" под бригадным генералом Пивненко
TSN
2025-05-12T19:06:47Z
Москва прокомментировала идею временного перемирия: что сказали в МИД РФ
TSN
2025-05-12T19:06:18Z
Путин в бешенстве: как Зеленский совершил "дипломатический гамбит"
Comments UA
2025-05-12T10:46:37Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
День Украины пройдет на Каннском кинофестивале
Корреспондент
2025-05-12T15:54:01Z
В России умерла звезда фильмов режиссера Гайдая
Корреспондент
2025-05-12T15:48:33Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
В ЕС уменьшилось количество украинцев с временной защитой
Европейская правда
2025-05-12T18:18:59Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Ракетная программа и дроны: президент провел совещание
Корреспондент
2025-05-12T18:57:26Z
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
2025-05-12T18:51:37Z
ЕС выделит Украине еще 900 млн евро на закупку оружия за счет доходов от росактивов
Европейская правда
2025-05-12T14:07:06Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
2025-05-12T09:43:21Z
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
2025-05-12T09:00:21Z
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
2025-05-12T08:00:47Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Венгрия замораживает часть бюджетных расходов из-за рекордного дефицита
Европейская правда
2025-05-12T18:16:20Z
Китай увеличил импорт нефти "про запас" - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T17:48:48Z
Всемирный банк выделил Молдове 90 миллионов долларов
Корреспондент
2025-05-12T12:51:59Z
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
2025-05-12T12:40:43Z
Автопроизводитель Nissan уволит 19 тысяч сотрудников - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T12:36:00Z
Украинцы получили рекордную сумму "Нацкешбека" за месяц: детали
Comments UA
2025-05-12T12:12:29Z
Когда и на сколько в Украине собрались поднять минималку
Comments UA
2025-05-12T11:57:53Z
Nvidia модифицирует чип H20 для Китая, чтобы обойти экспортные ограничения США
Хвиля
2025-05-12T11:51:03Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Трое бельгийских военных получили ранения на учениях в Шотландии
Европейская правда
2025-05-12T18:55:02Z
Лондонская полиция расследует пожар в доме премьера Великобритании
Европейская правда
2025-05-12T18:06:39Z
В Харьковской области раскрыли схему присвоения недвижимости умерших
Корреспондент
2025-05-12T17:22:23Z
Выезд за 9 тыс. долларов: ГБР разоблачило правоохранителя в помощи уклонистам в бегстве
Апостроф
2025-05-12T16:06:45Z
Служителей МП отправили под стражу за схему для уклонистов
Корреспондент
2025-05-12T14:30:25Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Историки рассказали о подлинном происхождении названия "Киев"
TSN
2025-05-12T18:49:59Z
РФ атаковала гражданский поезд в Донецкой области: есть пострадавший
TSN
2025-05-12T17:23:10Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Жители Белгородской области подставляют авто под обстрелы ради компенций
Корреспондент
2025-05-12T17:06:34Z
В Сумской области расширили зону эвакуации
Корреспондент
2025-05-12T15:30:21Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T18:03:48Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Руины и тишина: туристов привлекает село-музей под открытым небом, в котором остановилось время
Gazeta UA
2025-05-12T12:51:20Z
Кальциевая бомба: как обычная яичная вода превращается в суперподкормку для растений
Знай
2025-05-12T10:51:49Z
Ничего не стоит: как навсегда вывести из дома муравьев без дихлофоса
Фокус
2025-05-12T09:36:40Z
Усик выразил согласие на проведение третьего поединка с Фьюри
Корреспондент
2025-05-12T18:54:25Z
Мбаппе обратился к болельщикам Реала после поражения от Барселоны
Корреспондент
2025-05-12T18:33:31Z
Техника против физики: тренер оценил поединки Усика с Фьюри и Джошуа
Корреспондент
2025-05-12T18:12:13Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Катмен Усика Расс Анбер подверг критике организацию боя Кроуфорда и Канело
Корреспондент
2025-05-12T16:15:34Z
Тренер Адам Бут поделился своим видением реванша Усика - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-12T16:00:06Z
Звездное трио Шахтера восстановилось к финальному противостоянию с Динамо
Корреспондент
2025-05-12T15:33:15Z
Навыки главнее размеров: Кроуфорд будет побеждать Альвареса методом Усика
Корреспондент
2025-05-12T15:21:17Z
Топ-клуб Италии сумел договориться с Де Брюйне о его переходе
Корреспондент
2025-05-12T15:21:11Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
2025-05-12T16:36:14Z
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
2025-05-12T16:24:23Z
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
2025-05-12T13:58:19Z
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
2025-05-12T13:57:48Z
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
2025-05-12T13:45:16Z
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
2025-05-12T13:31:44Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
2025-05-12T12:51:00Z
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA
2025-05-12T12:48:12Z