MY.UAНовини
Зрадники чи жертви? Як українці ставляться до колаборантів і виборів на деокупованих територіях
Зрадники чи жертви? Як українці ставляться до колаборантів і виборів на деокупованих територіях

Зрадники чи жертви? Як українці ставляться до колаборантів і виборів на деокупованих територіях

"Телеграф" дізнався, кого Україна має судити за співпрацю з окупантами та як відновити довіру до виборів на звільнених землях

Ворог активно намагається ізолювати українців на тимчасово окупованих територіях від зовнішнього світу. Окупанти не просто залякують людей, а будують інформаційну інфраструктуру — перепрофільовують українське телебачення й радіо під свої потреби, а також створюють Telegram-канали для пропаганди. Зараз українці в окупації майже не мають доступу до об'єктивної інформації.

Класичні міфи російської пропаганди на ТОТ: "Щойно території будуть звільнені, Україна негайно почне масову мобілізацію, всіх без винятку звинуватять у колаборанстві, а ті, хто отримав російський паспорт (часто це було примусово або під тиском), потраплять до в'язниць або взагалі підлягатимуть розстрілу". Один з останніх міфів — нібито Україна підірвала Каховську ГЕС і покинула своїх громадян.

При цьому ставлення українців до тих, хто залишився на ТОТ — різниться. Хтось вважає жителів окупованих територій жертвами обставин, а хтось зрадниками та колаборантами. Про відсоткове відношення цих поглядів аналітики Анатолій Бондарчук та Дмитро Баштовий розповіли на презентації результатів дослідження громадянської мережі "Опора", яка відбулася у "Медіацентрі Україна".

Що змушує громадян України залишатися на окупованих територіях. Що підштовхує людей до отримання російських паспортів? Хто має нести відповідальність перед законом за співпрацю з окупаційною владою? Чи має Україна відкладати вибори на окупованих територіях після їхнього звільнення? В складних питаннях розбирався "Телеграф".

Довше окупація — менше довіри

росія зацікавлена посварити жителів окупованих територій з тими, хто живе на підконтрольних Україні землях. Однак, за результатами дослідження "Опори", переважна більшість українців (72%) вважають жителів окупованих після 24 лютого територій жертвами обставин, і лише 12% думають про них як про колаборантів чи байдужих до України. Разом з тим респонденти дещо гірше ставляться до громадян, які жили в окупації останні 9 років — у Криму та окремих районах Донецької й Луганської областей.

Майже всі опитані (94,5%) назвали представників силових структур і військових, які перейшли на службу до окупаційної влади, зрадниками. Такої ж думки респонденти і про людей, які допомагали російській адміністрації організовувати на окупованих українських територіях так звані "вибори" та "референдуми". Ще 92% хотіли б притягнути до відповідальності людей, які балотувалися на цих "виборах".

Частина опитаних вважають, що притягти до відповідальності за колабораціонізм треба й тих, хто брав російські паспорти і виплати, голосував на референдумах, навчав дітей за російською програмою тощо. Більш лояльне ставлення лише до медиків, змушених лікувати російських військових.

Чи справедливі критерії звинувачення?

За словами аналітика Анатолія Бондарчука, стратегія звинувачення всіх жителів окупованих територій є неприйнятною. Тут виникає проблема: не всі українці розуміють контекст вимушеної співпраці. Так сталося, бо:

  • у ЗМІ активно висвітлюють факти колаборантства місцевих політиків і громадян — однак це не масове явище;
  • працює російський міф, що більшість жителів Криму та Донбасу начебто хотіли стати частиною росії. Такі люди були, але їхній відсоток значно менший від тих, хто підтримував цілісність України;
  • бракує інформації про реалії життя на окупованих територіях (тиск, викрадення, складна гуманітарна ситуація тощо).

Ключове послання — більшість людей, які залишилися на ТОТ, попри шалений тиск, чинять спротив окупації (чого лише вартий рух "Жовта стрічка") і чекають звільнення.

— Ми комунікуємо з людьми з окупованих територій. Багато хто відмовляється від рублів, хтось принципово розмовляє українською, отримують українську зарплату. Не розкриваючи, що саме, але люди казали, що окупанти не змогли захопити одразу всі суб'єкти господарювання чи підприємства. Від виплат не відмовляються, наприклад, пенсіонери, — каже Анатолій Бондарчук в коментарі "Телеграфу".

Презентація дослідження "Ставлення українців до тих, хто залишився на тимчасово окупованих територіях"

Кого притягти до відповідальності за колаборанство?

Окупанти передусім чинять тиск на найманих працівників будь-якої бюджетної установи: освітяни, медики та чиновники. Зазвичай саме під тиском вони погоджуються на співпрацю. Як каже Анатолій Бондарчук, визначити критерії того, за що будуть притягувати до відповідальності — кропітка робота української судової служби. Однак деякі критерії мають очевидний характер.

— Обвинувачення не будуть ґрунтуватися лише на заявах. Тоді як розрізняти випадки, коли співпраця з окупаційною владою була зумовлена тиском, від добровільної співпраці? Чи є якісь критичні критерії, за якими одну людину вже можна притягти до відповідальності, а іншу — ще ні?

— Звісно, ми не можемо звинуватити людину необґрунтовано. Та і загалом людей, що залишилися в окупації, багато. Наскільки правоохоронна система з цим впорається? Сказати складно. Адже це виходить за межі Кримінального кодексу. Держава працює над спеціальним законом, який може визначити перелік заходів, під які підпадає та чи інша людина, в колабораційній діяльності.

Ще один важливий пункт — ті, хто добровільно співпрацював з окупантами, після приходу української влади, ймовірно, втечуть. Але як показує практика, дехто залишається. І працювавши в адміністрації інформаційної політики рф, людина скаже: "Я працював, бо не було коштів на життя". Такі історії вже були. Це вирішується на судових засіданнях, й інколи справи завершуються позитивними вироками. Але чіткого законодавства поки нема.

З усім тим розгляд рішень після деокупації маленької громади — це одна історія. А, наприклад, якщо взяти цілу область або Крим — то це інша ситуація. Люди дев'ять років працювали, якось жили в цих умовах, тому всіх ніхто ув’язнювати не буде. Ймовірно, буде розроблена спеціальна амністія та інші механізми. І запитання будуть в основному до тих, хто займає ключові посади в окупаційних адміністраціях. Так само буде впливати публічна поведінка. Буде досліджуватися, якщо людина стояла на камеру з прапором. Загалом роботи багато.

І коли наша влада поверне території, але не почне садити всіх, хто навіть голосував на виборах — деяких наших громадян це може не влаштовувати. Саме з такою частиною населення мають працювати влада, ЗМІ та громадський сектор. Й нашою метою було дослідити відсоткове значення такої категорії, — наголошує Анатолій Бондарчук.

Відтермінування виборів на деокупованих територіях

Як показало дослідження "Опори", більшість українців (68,4%) погоджуються почекати з голосуваннями на звільнених територіях. Адже важливо врахувати побоювання людей, попередній досвід під час чинення спротиву та інші чинники. Як вважає аналітик Дмитро Баштовий, відновлення об'єктивності та довіри до виборів буде систематичною роботою влади та громадського сектору.

— Загалом як можна побудувати довіру до виборів у жителів окупованих територій? Якою має бути політика української влади?

— Довіра повернеться через розуміння стабілізаційних заходів, що відбудуться. І на мою думку, після того, як повернеться справедливість на окупованих територіях. Після того як проведуть чітку організацію виборчого процесу. Не вийде тільки одразу проводити голосування.

Давайте відверто, навіть на українських територіях, що не перебували в окупації, вибори не можуть відбутися без підготовки населення. Тут теж потрібна довіра до політичної системи й вона має бути репрезентативна. Навіть до тої ж Верховної Ради.

Це питання детально продуманої політики. Для цього і потрібна відстрочка, бо важливо максимально інтегрувати людей у нашу політичне життя. І разом з цим — коли буде максимально поетапно, сплановано та продумано, то і повернеться довіра загалом до виборчого процесу.

Загалом безконфліктна реінтеграція — це кінцева мета, до якої має прийти Україна, — резюмує аналітик.

Теги за темою
УкраїнаРосія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
РФ вдарила балістикою по житлових будинках Одеси: є руйнування і постраждалі
GlavRed
2024-11-25T12:18:55Z
РФ зібрала 90-тисячне угруповання: експерт попередив про загрозу для Запоріжжя
GlavRed
2024-11-25T12:18:23Z
Оборонці знищили морський бомбомет РФ у степах України
1News
2024-11-25T12:03:31Z
Світовий стандарт Apple: у Києві відкриваються одразу два магазини iSpace у новому форматі
Корреспондент
2024-11-25T11:54:42Z
У Києві зачинили станцію метро «Вокзальна», виявили підозрілий пакет
УкраинФорм
2024-11-25T11:54:13Z
Ворог вчергове обстріляв Купʼянщину: постраждав мирний мешканець
Мій Харків
2024-11-25T11:45:53Z
Уночі росіяни спробували прорватися через кордон у Харківській області
24tv
2024-11-25T11:42:24Z
Погода в Україні 26 листопада: на деревах - паморозь, сніг - на сході та заході
Комсомольская правда
2024-11-25T11:36:12Z
Ворог ударив по Великому Бурлуку на Харківщині, є руйнування
УкраинФорм
2024-11-25T11:33:19Z
Запуск міжконтинентальних ракет з РФ не може проходити без відома США - Лакійчук
GlavRed
2024-11-25T12:21:50Z
Трамп хоче заборонити трансгендерним людям службу в армії. Доведеться звільнити тисячі осіб
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T12:21:17Z
Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 22 листопада 2024 року
Детектор М
2024-11-25T12:19:15Z
Президент назвав нового начальника Сумської МВА: що відомо про Сергія Кривошеєнка
24tv
2024-11-25T12:19:03Z
Верещук назвала «хайпом для гучних заголовків» заяву про тисячі переселенців, які повертаються на ТОТ
УкраинФорм
2024-11-25T12:18:58Z
Україна повністю переламає хід війни на свій бік, для цього потрібно одне, – військовий експерт
24tv
2024-11-25T12:18:44Z
"У них своя павуча банка": експерт сказав, як генерали РФ "підкидають дрова" у війну
GlavRed
2024-11-25T12:18:44Z
Армія РФ атакувала дроном Куп'янськ, є поранений
УкраинФорм
2024-11-25T12:18:20Z
Протестувальники закидали яйцями парламент Грузії, що розпочав перше засідання без опозиції
Европейская правда
2024-11-25T12:15:52Z
У Житомирі відбудеться фестиваль екранних мистецтв «Пілігрим»
Детектор М
2024-11-25T12:19:53Z
Spotify назвав пісню, яка досягла мільярда прослуховувань найшвидше в історії сервісу
24tv
2024-11-25T12:18:47Z
Рідлі Скотт випустить режисерську версію «Гладіатор 2» тривалістю у 4 години — якщо його «не затягне» триквел
ITC
2024-11-25T12:10:34Z
5 українських фільмів можуть отримати Оскар-2025: кіноакадемія представила список номінантів
24tv
2024-11-25T12:06:33Z
Фізичний біткоїн і келих Джорджа Вашингтогна: у США шукають скрині зі скарбами на $2 млн
Фокус
2024-11-25T12:00:45Z
5 кольорів для інтер'єру, про вибір яких ви не пошкодуєте навіть через 10 років
24tv
2024-11-25T11:51:47Z
Російський стример обурився піснею Соловій у STALKER 2: іронічна реакція артистки
24tv
2024-11-25T11:33:33Z
Прем'єра серіалу про українських курсантів «Прикордонники» відбудеться 2 грудня на каналі НТН
Детектор М
2024-11-25T11:27:12Z
46-річна відома українська ведуча вперше показала фото зі свого весілля в ОАЕ
TSN
2024-11-25T11:18:04Z
Чи допомагають вилікувати ангіну спреї для горла
24tv
2024-11-25T12:06:22Z
Користуйтесь сезоном на повну: 5 причин щодня їсти мандарини
Знай
2024-11-25T11:51:34Z
Бджолине лікувальне ліжко в піраміді: авторська методика оздоровлення Ольшанського
TSN
2024-11-25T10:21:16Z
Дослідження попереджає: бути диванним овочем шкідливо для пам'яті
Фокус
2024-11-25T09:46:40Z
Хвороби крові: які аналізи здати, щоб виявити
24tv
2024-11-25T09:21:59Z
МОЗ посилює контроль над психіатричними оглядами з 2025 року
УкраинФорм
2024-11-25T09:13:47Z
Чому гарячі батареї — ворог вашого сну
360ua.news
2024-11-25T09:09:15Z
Реформа МСЕК: в Мінсоцполітики пояснили, що буде з інвалідністю, виплатами та кого перевірятимуть
Фокус
2024-11-25T07:15:46Z
Пити чи ні: наскільки корисне чи шкідливе шампанське
24tv
2024-11-25T06:06:17Z
Пляжний волейбол: українська пара виграла турнір в Індії
УкраинФорм
2024-11-25T12:03:07Z
Усик назвав боксера, який буде домінувати в хевівейті
24tv
2024-11-25T11:51:09Z
Маханьков – про відбитий пенальті: Знаю Слободяна, я готувався та мав деяку інформацію
Football.ua
2024-11-25T11:25:20Z
Українки здобули історичне "срібло" Кубка світу з фехтування в командній рапірі
TSN
2024-11-25T11:18:10Z
Українські шпажистки - срібні призерки Кубка світу у Ванкувері
УкраинФорм
2024-11-25T11:15:21Z
Реал готує трансферну бомбу: "вершкові" хочуть придбати одного з найкращих у світі бомбардирів
24tv
2024-11-25T11:03:45Z
Егіналду: Для мене було дуже важливо відзначитися дублем і перервати неприємну смугу
Football.ua
2024-11-25T11:01:08Z
Українські боксери виграли 40 медалей Євро серед Балканських країн
УкраинФорм
2024-11-25T10:52:11Z
Салах: Я розчарований, що досі не отримав пропозицію по контракту
Football.ua
2024-11-25T10:49:04Z
Рекордно високі ціни: чому дорожчає вершкове масло
ZN UA
2024-11-25T12:19:09Z
Уряд США та Європейська комісія виділяють ДТЕК Ріната Ахметова 106,6 млн євро на відновлення енергетичної інфраструктури після чисельних російських атак
TSN
2024-11-25T12:18:13Z
Голову Samsung хочуть посадити у в’язницю на 5 років: що він накоїв
InternetUA
2024-11-25T12:16:50Z
Аукціони на промисловий вилов риби поповнять місцеві бюджети на понад 50 млн грн
AgroNews
2024-11-25T12:13:33Z
Що варто знати про ціни на електроенергію?
360ua.news
2024-11-25T12:03:39Z
Оновлено правила відкриття та закриття рахунків: в НБУ попередили, що повинні знати українці
Политека
2024-11-25T12:03:32Z
У Єврокомісії кажуть, що імпортований з Азербайджану газ не може бути російським
Европейская правда
2024-11-25T12:03:11Z
ТАС Агро планує закінчити рік із чистим прибутком у $18 млн
AgroPortal
2024-11-25T12:00:39Z
Україна може заповнити ніші в ЄС після реструктуризації агровиробництва
AgroPortal
2024-11-25T12:00:37Z
Сили оборони атакували низку важливих об'єктів у Брянській, Калузькій та Курській областях - Генштаб
УкраинФорм
2024-11-25T12:18:41Z
Битва двох найобок: чому українці повертаються на окуповані території
Хвиля
2024-11-25T12:15:59Z
Росія знайшла нові місця для перевалки нафти поблизу узбережжя Греції - Bloomberg
УкраинФорм
2024-11-25T12:13:54Z
Бурульки на ялинку своїми руками: як зробити цю трендову прикрасу
24tv
2024-11-25T12:09:45Z
КНДР збільшує потужності заводу з виробництва ракет для Росії – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T12:09:02Z
Третя людина померла внаслідок нового методу страти-"тортури": її останні слова шокували
TSN
2024-11-25T12:06:36Z
Вихід УПЦ з-під контролю Москви має відбуватися в межах закону - ОП
УкраинФорм
2024-11-25T12:00:21Z
Розвідники показали дрони, якими ГУР атакує військові об’єкти агресора
Украина Криминальная
2024-11-25T11:57:49Z
Підрозділ ССО "Рейнджер" отримав FPV-дрони від "Української команди"
24tv
2024-11-25T11:51:31Z
Росіяни перетворили ранок українців на пекло: де сталися "прильоти" та які наслідки
TSN
2024-11-25T12:18:52Z
У Львові припинено діяльність осіб, які незаконно ввозили автомобілі з ЄС під виглядом гуманітарної допомоги
Украина Криминальная
2024-11-25T12:06:36Z
Низка німецьких шкіл отримали погрози про замінування
Европейская правда
2024-11-25T11:58:37Z
Біля Єгипту затонула яхта з туристами: 45 зниклих безвісти, почато пошукову операцію
Фокус
2024-11-25T11:57:25Z
Кількість поранених внаслідок ракетного удару по Одесі зросла до десяти
УкраинФорм
2024-11-25T11:52:36Z
У Британії та Ірландії масові відключення світла через шторм "Берт"
24tv
2024-11-25T11:51:40Z
"А що ви не працюєте": харків'янин після атаки прийшов у вщент розбитий ЦНАП
24tv
2024-11-25T11:51:37Z
У Миколаєві російський дрон атакував пункт видачі гуманітарної допомоги, є постраждалі
Комсомольская правда
2024-11-25T11:49:12Z
Удар "Шахеда" та загибель 14-річної Марійки: у Києві спалахнув гучний скандал через стан багатоповерхівки
TSN
2024-11-25T11:48:02Z
Щоб не злиплися і не розварилися: як і скільки часу варити пельмені
24tv
2024-11-25T12:12:32Z
5 звичок для дому без пилу: забудете про часте прибирання
24tv
2024-11-25T12:06:25Z
Хто оплачує рахунок на першому побаченні у поколінні зумерів
24tv
2024-11-25T12:03:32Z
Чим відмити у ванній іржу: швидкий спосіб, який здивує результатом
24tv
2024-11-25T11:57:28Z
Як перетворити звичайну гречку на справжній кулінарний шедевр: додайте цю спецію
TSN
2024-11-25T11:06:14Z
Ці 4 кімнатні рослини допомагають спати: поставте їх у спальні вже зараз
24tv
2024-11-25T10:57:28Z
Без муки, зайвого цукру та випікання: готуємо супершвидкий шоколадний пудинг з хурмою
24tv
2024-11-25T10:42:02Z
Що категорично не можна давати курям: фермер назвав продукти, які викликають діарею та інші проблеми
TSN
2024-11-25T10:36:20Z
Їх у житті не розлучить ніхто: 3 пари знаку Зодіаку, яким бути разом написано за долею
Знай
2024-11-25T09:51:59Z
Як зробити записування екрану на Android: проста та зрозуміла інструкція
TSN
2024-11-25T12:18:42Z
Буданов з'явився у STALKER 2 і дав цінну пораду росіянам: курйозне відео
24tv
2024-11-25T12:12:17Z
Застосунок «єППО» допомагає Україні закрити небо на 80%
Детектор М
2024-11-25T12:10:47Z
ТОП 5 смартфонів з великою батареєю до 7000 грн
ITC
2024-11-25T12:01:21Z
Шахраї масово розповсюджують віруси через фотографії у месенджерах
InternetUA
2024-11-25T12:01:17Z
Valve розробляє Half-Life 3 із революційними механіками руйнування
InternetUA
2024-11-25T11:49:49Z
Штучний інтелект має потенціал знищити корупцію на планеті
InternetUA
2024-11-25T11:31:22Z
Дизайнер створив унікальну серію меблів, які відтворюють руїни давньогрецьких Дельф
24tv
2024-11-25T11:27:58Z
Найвлучніше око. Вчені зняли "снайпера" зі щупальцями, який стріляє камінням у рибу
Фокус
2024-11-25T11:27:18Z
Chrysler переводить на електротягу популярну модель
AutoCentre
2024-11-25T12:15:25Z
Чорна п’ятниця з Mitsubishi: знижка 5% на кросовери!*
AutoCentre
2024-11-25T11:04:44Z
Volkswagen презентував спецверсію Amarok для суворої бездоріжжя
AutoCentre
2024-11-25T11:04:31Z
На тлі непопулярних електрокарів: Volkswagen повертає у продаж найдешевшу модель
ЗаРулем
2024-11-25T10:46:55Z
Volvo готує новий гібридний кросовер із запасом ходу понад 1000 км
AutoCentre
2024-11-25T10:10:02Z
ТОП автівок, що претендують на звання «Автомобіль року в Україні»
ITC
2024-11-25T09:52:57Z
Представлено новий кросовер Kia Sportage: подробиці та ціни
ЗаРулем
2024-11-25T09:33:34Z
Зміниться до невпізнання: нову Toyota Corolla показали за рік до презентації
Фокус
2024-11-25T09:30:45Z
Ентузіаст побудував стильний спорткар із розбитої Tesla
AutoCentre
2024-11-25T09:04:11Z