Експерти переконані, що повторити успіх 2023 року українське кіно в наступні роки не зможе. Причиною тому стала – відсутність державної підтримки.
В епоху випробувань і викликів, коли війна стала надзвичайно важливим контекстом для суспільства, українське кіно виявляє неймовірну силу та витримку. Не тільки воно виживає в умовах складних реалій, але й б’є рекорди, залишаючи глибокий слід в історії і сучасному кінематографії. Про це Економічна правда.
За перші вісім місяців 2023 року картини українського виробництва зібрали 192 млн грн, що на 12 млн грн більше, ніж за 2019 рік.
Наприклад, Мавка. Лісова пісня, яка вийшла 2 березня, стала найкасовішим українським фільмом незалежності зі зборами в понад 150 мільйонів. Лише за перший тиждень прокату стрічка зібрала 25 мільйонів переглядів, а за п’ять тижнів – майже 100 мільйонів.
Також вдалим прокатом став фільм режисера Антоніо Лукіча Люксембург. Люксембург, який за перший вікенд зібрав 5,5 мільйона гривень.
За словами генеральної директорки FILM.UA Group Вікторії Ярмощук, після початку війни український прокат відновився у червні 2022 року, і за результатами року частка українського кіно в національному бокс-офісі досягнула визначних 27%, тоді як до війни цей показник коливався в межах 4-7%.
На кінець серпня, після виходу в прокат Барбі і Оппенгеймер, частка українського кіно впала до 21%. Однак, наразі є один реліз, який здатен збільшити частку зборів українського кіно. Річ йде про стрічку Довбуш, який вже за перший вікенд прокату зібрав 8,7 млн гривень.
Також варто зауважити, що в Україні під час повномасштабного російського вторгнення показали 60 картин, тоді як 24 лютого 2022 року цей показник становив 160 картин на рік. Однак велика війна не одна причина яка грає проти українського кінопрокату. Також роль відіграє і страйк акторів та сценаристів у Голлівуді.
Варто зауважити, що прем’єра другої частини фантастичного фільму режисера Дені Вільнева – Дюна, перенесена на 2024 рік.