MY.UAНовини
Тікають з Китаю до В'єтнаму та Індонезії. Де великий світовий бізнес шукає нову промислову базу
Тікають з Китаю до В'єтнаму та Індонезії. Де великий світовий бізнес шукає нову промислову базу

Тікають з Китаю до В'єтнаму та Індонезії. Де великий світовий бізнес шукає нову промислову базу

Потужні міжнародні корпорації виводять своє виробництво з КНР. І йдеться не про одиничні випадки – близько 90% міжнародних компаній, які мають виробництво у Китаї, задумуються про перенесення свого бізнесу до інших країн. Фокус розбирався, чому КНР впала у немилість до міжнародних компаній та як може виглядати світова економічна система у XXI ст.

У світі немає жодної кімнати, де не було б речей, виготовлених в Китаї. Цей постулат мав стати основною економіко-виробничою догмою XXI ст. Проте вже зараз відбуваються процеси, що спонукають сумніватися у тривалій життєздатності цієї тези. Промисловий аналітик UBS Кріс Снайдер зазначив: раніше, коли великій компанії було потрібно збудувати новий завод, локація проєкту була однозначною – КНР, тепер же кожна компанія кілька разів подумає, де краще розмістити нове підприємство і що робити з уже спорудженими.

Чому схема "офіс тут, а завод за океаном" виявилася нежиттєздатною

Ідея перенесення виробництва з Китаю не виникла зараз і нізвідки. Процес запустився ще у 2017 році, коли до влади у США прийшов Дональд Трамп. Він суто економічними методами (зміною митних та інших тарифів) запустив процес повернення деяких виробництв з-за кордону назад до США. В цьому випадку не йшлося конкретно про Китай. Нову американську владу більше цікавило зміцнення промислової потужності самих США та створення нових робочих місць. Колишні працівники промисловості, що втратили роботу стали золотою картою Д. Трампа на президентських виборах 2016 року. Проте говорити, що причиною такого глобального процесу стали просто електоральні ігри ексцентричного шоумена, який став президентом наймогутнішої країни на світі було б, м'яко кажучи, некоректно.

Важливо Останній бастіон Заходу в Африці: чи розпочнеться велика війна за скарби Нігеру

Доказом цьому є те, що аналогічні процеси запустили інші розвинуті країни світу, зокрема Південна Корея та Японія. Японія навіть запустила цілу державну програму із повернення промислового виробництва на Батьківщину. Кошторис для компаній, які повернуть свої виробничі потужності в Японію становить 243,5 млрд єн ($2,2 млрд). Тобто Трамп швидше першим сказав вголос те, про що усі думали вже давно. Врешті він уже понад два з половиною роки не президент США, а процеси не просто не зупиняються, а ще й набирають обертів. Так, з 2020 року є ще й фактор ковіду та з 2022 року – російської агресії проти України. Проте вони грають роль прискорювача процесів і аж ніяк не його рушія.

Певною мірою щодо російської агресії можна говорити про заміну чинників у причинно-наслідковій системі. Можна стверджувати, що глобальне переміщення виробництва провокує і провокуватиме надалі численні війни на планеті – й першою ластівкою став напад РФ на Україну.

Iз 44 провідних критичних та інноваційних науково-технологічних галузей КНР є лідером у 37-ми
Фото: Getty Images

Так що ж стало першопричиною цієї релокації? Нею є розчарування у самій системі міжнародного розподілу праці, який діяв останні десятиліття. Передбачалося, що у виробничій піраміді США займатимуть місця зверху. Тобто в Штатах будуть зареєстровані транснаціональні корпорації, розміщуватися центральні офіси, менеджмент, дизайнери, наукові та інноваційні розробники ("мізки" компанії) інженери та інші провідні фахівці. Натомість низькокваліфіковані працівники виконуватимуть елементарну безпосередньо технічну роботу в країнах третього світу. Таким чином, основна додана вартість осідатиме у США (за цією ж схемою мали намір працювати й головні союзники американців – інші високотехнологічні держави на кшталт Японії, Південної Кореї, Великобританії тощо).

Проте вільний ринок на те й протиставляють плановій системі економіки, що в таких умовах далеко не завжди все йде за планом. Виявилося, що коли основна виробнича база знаходиться в одній локації, а центральний офіс в іншій, то з часом провідні інженери, дизайнери, наукові працівники та навіть менеджери опиняться поруч з виробництвом. Особливо ці процеси прискоряться, якщо поруч з місцем виробництва знаходяться логістичні вузли та основні ринки збуту продукції, яка виготовляється, а також, якщо місцевий уряд поставив собі за мету трансформацію від сировинно-складального придатка до повноцінного гравця на ринку продукцій та високих технологій.

Саме такий збіг різних факторів отримав місце у випадку з Китаєм. В результаті як зазначили американські публіцисти Натан Гітчен та Роберт У. Паттерсон на цю мить із 44 провідних критичних та інноваційних науково-технологічних галузей саме КНР є лідером у 37-ми. США ж лише поки лідирують у 7-ми таких галузях. Автори впевнені, що саме розташування основних виробничих потужностей призвело до такого результату. Погоджується з ними і технологічний аналітик Gavekal Dragonomics Ден Ванг, який зазначає, що неможливо комерціалізовувати самі ефемерні технологічні ідеї, винаходи без швидкого їх практичного втілення у виготовленій продукції.

Важливо Самі за себе: Як В'єтнам відбився від Франції, Китаю та США

Нерозривність процесів інновації та виробництва сформулював як аксіому почесний професор навколишнього середовища та географії Університету Манітоби Вацлав Сміл. Тобто перенісши виробництво за океан, американські компанії стали транснаціональними та на перших етапах справді суттєво збільшили свій прибуток, проте у середньостроковій перспективі вони опинилися лише зі своїми патентами – нікому не потрібними без можливостей практичної реалізації папірцями (чи в сучасних умовах скоріш електронними носіями), натомість Китай отримав потужну промислову базу, до якої як бджоли на мед почали злітатися провідні спеціалісти з усього світу.

Уряд Китаю не радий втраті промислової бази, яка фактично стала запорукою його успіху
Фото: Pexels
Уряд Китаю не радий втраті промислової бази, яка фактично стала запорукою його успіху
Фото: Pexels
Уряд Китаю не радий втраті промислової бази, яка фактично стала запорукою його успіху
Фото: Pexels

Тож КНР отримала виробничі потужності, якісних спеціалістів та зрештою і самі патенти, адже їх впроваджували на виробництві, підконтрольному китайському урядові (у Піднебесній встановлено аж ніяк не вільний та правовий режим) – промислове шпигунство ніхто не скасовував. Виявилося, що центральним елементом технологічного розвитку все ж є не люди (принаймні не завжди), які можуть легко переміщуватися у просторі, а потужна промислова база, яка вибудовується роками. А вже навколо неї формується та сама постіндустріальна сфера послуг.

Пандемія та війна остаточно змінили правила гри

Розмова про це точилася у США та інших технологічно розвинених державах протягом останнього десятиліття, проте було необхідно знайти людину достатньо авантюристичну та екстравагантну, яка б наважилася виступити проти наявних економічних канонів та перевернути ситуацію з ніг на голову – робота саме для Дональда Трампа. А вслід за ним вже пішли уряди Японії, Південної Кореї та інших держав. Потім пандемія Covid-19 з її крахом логістичних ланцюжків лише підлила олії у вогонь. Саме по собі руйнування логістичної структури не обов’язково мало б призвести до релокації виробництва на батьківщину. Теоретично можна було б перенести центральний офіс у КНР. Таким шляхом, здається, мають намір піти деякі американські кампанії, зокрема StarBucks планує, що зрештою китайська частка компанії стане більшою за американську.

Важливо Бразильські козирі: як новий світовий лідер вклиниться у протистояння США та Китаю

Вагомішим фактором стали політичні чинники. Найяскравішим з яких, звичайно стала російська агресія проти України. Колишній керівник апарату Міністерства торгівлі США Майкл Волш вважає, що компанії попри все не дуже поспішали з виходом із КНР поки не загострилася політична ситуація. Чимало підприємців задумалися про перспективи їх бізнесу в авторитарному Китаї, наприклад у випадку його спроби повернути під свій контроль Тайвань. У всіх перед очима стоїть згортання автономії Гонконгу із наслідками, зокрема для юридичних компаній. Переслідування захисників протестувальників переросли у тиск на усіх юристів, які захищають інтереси нелояльних або просто не пов’язаних із владою підприємців. Це призвело до згортання своїх послуг деякими юридичними компаніями – адвокат не та професія, яка може якісно працювати віддалено, а ніхто не хоче працювати та жити під постійною загрозою арешту. Вслід за юристами про вихід думають і фінансисти.

Чимало компаній були змушені піти через репутаційні втрати, пов’язані із репресіями влади КНР проти населення Сіньцзян-Уйгурського автономного округу. Стало відомо, що для виробництва деяких типів сировини, особливо для компаній, що виготовляють одяг, використовувалася примусова праця в’язнів трудових таборів, куди комуністична влада відправляла жителів регіону. У демократичних країнах почали проводити аналогії з рабською працею, що вдарило по авторитету компаній, які закуповували сировину для своєї продукції з цього регіону КНР.

Чимало підприємців задумалися про перспективи їх бізнесу в авторитарному Китаї
Фото: Pexels

Ситуація з агресією РФ проти України, кризою навколо Тайваню та згортання автономії Гонконгу вказують, наскільки для нормального розвитку економіки, побудованої на підприємницькій ініціативі справді важливі такі поняття як безпека, верховенство права та економічна свобода.

Де буде нова промислова база світу

Врешті число охочих залишити ринок КНР зросло зі 70% у 2018 р. до згаданих вже 90%. І тут виявилося, що це зробити не так просто. Комуністичний уряд Китаю не радий втраті промислової бази, яка фактично стала запорукою його успіху і її різкий вивід може повернути його у 70-ті роки XX ст., тобто до статусу аграрної держави. Тому компаніям, які хочуть покинути КНР, створюються усілякі бюрократичні перепони на шляху цього процесу. Сінгапурський економіст, експерт S&P Global Ratings вважає, що вихід іноземних підприємств, яким би масовим він не був все одно не зруйнує економіки КНР і навіть наводить цифри зростання у 2022 році таких важливих показників як експорт (зріс на 3,1%, що є найповільнішим показником, за винятком "ковідного" 2020 року) та прямі іноземні інвестиції (26,1 % і становили понад $ 74 млрд — 50 % зі США). Проте водночас експорт з В’єтнаму, куди власне і переноситься значна частина промислових потужностей за цей час зріс на 30,4 %, тобто вдесятеро перевищив темпи зростання китайського експорту.

Web-послуги можуть з Китаю переміститися до Сінгапуру
Фото: Pexels

Масштабний вихід міжнародних гігантів з КНР з промисловою базою вартістю якщо не трильйони, то сотні мільярдів американських доларів породив цікавий феномен у міжнародних відносинах – боротьбу за право стати новою локацією для розміщення американських промислових підприємств. Адже якщо японські та корейські компанії переміщують своє виробництво назад у свої держави, то далеко не усі американські компанії мають намір повернутися до США. І ось тут буде цікаво поспостерігати які саме чинники гратимуть провідну роль у виборі таких локацій.

Об’єктивні "ринкові" суто економічні чинники – митно-податкова політика приймаючих держав, вартість робочої сили, правова система, близькість до логістичних вузлів тощо чи військово-політичні, тобто лояльність уряду до США та його передбачуваність. Адже який сенс у високому рівні розвитку портової мережі Індонезії, якщо вона вже завтра може опинитися у ворожому блоці. Чи який сенс у розвинутій інфраструктурі Кенії, якщо завтра її уряд може бути зміщений проросійськими військовими або прокитайськими фінансово-політичними елітами? Розміщення промислових потужностей – це не дешевий та тривалий у часі процес, щоб повторювати його занадто часто. Тому найближчим часом ми спостерігатимемо ситуацію коли карти економічної взаємодії та логістики збігатимуться з картами військових союзів та політичної співпраці.

Приклади перенесення виробництва з КНР з 2017 р.

Потужні міжнародні корпорації виводять своє виробництво з КНР
Теги за темою
Япония
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Balatro добавили в Game Pass — подписчики могут сыграть в карточный «рогалик» бесплатно
GameMag
2025-02-25T13:13:37Z
В Великих озерах обнаружили крохотные опасные частицы: ученые призывают принять меры
Фокус
2025-02-25T13:12:56Z
В России наблюдается увеличение популярности компьютерных клубов
GameMag
2025-02-25T13:07:44Z
NASA сделало заявление по поводу астероида-"убийцы" YR4
Корреспондент
2025-02-25T12:57:41Z
Чистим зубы не только зубной пастой: названа ошибка, превращающая уход за полостью рта в кошмар
Фокус
2025-02-25T12:30:37Z
«Лучший ИИ для айтишников»: Anthropic представила гибридную модель, которая «думает»
ZN UA
2025-02-25T12:24:12Z
Каково это — быть проглоченным большой белой акулой: ученые засняли удивительное видео
Фокус
2025-02-25T11:57:27Z
не спасла: Krafton уволила большую часть сотрудников Striking Distance Studios
GameMag
2025-02-25T11:46:45Z
Энергия на 30 лет: вертикальная турбина мощностью 10 КВт заменит солнечные панели
Фокус
2025-02-25T11:30:12Z
Интим – не всегда близость: может ли быть любовь без секса
Знай
2025-02-25T12:51:50Z
Как использовать кофейную гущу на огороде, в саду: что говорят эксперты
TSN
2025-02-25T12:21:34Z
Черная магия: миф или реальность, 10 тревожных признаков магического воздействия
Знай
2025-02-25T10:51:45Z
Бюджетно, просто и вкусно: нежная запеканка из макарон с курицей и томатами, рецепт на ужин
Знай
2025-02-25T09:51:06Z
Какие растения не стоит покупать как рассаду: они будут плохо расти и не будут родить
TSN
2025-02-25T09:24:16Z
15 причин, почему стоит пригласить на свидание мужчину, который вам нравится
Marie Claire
2025-02-25T08:00:45Z
С куриной печенью: рецепт вкусного салата
Фокус
2025-02-25T05:06:11Z
Бьюти-находки дня: двухцветный стик для скульптурирования лица Ninelle, матирующая пудра Essence и сатиновый блеск-глазурь Thim
Marie Claire
2025-02-25T04:15:00Z
Не сравнить с магазинным: рецепт невероятно паштета, который будет таять во рту
GlavRed
2025-02-25T01:27:56Z
В Конго вспышка неизвестной болезни унесла жизни 50 человек
Корреспондент
2025-02-25T12:45:57Z
Известную мошенницу и экс-директора представительства компании FOREX MMCIS group Юту Романченко заметили в Дубай на конференции Sigma
Новости Украины
2025-02-25T12:13:34Z
Российская агентка готовила теракты в Одессе: СБУ задержала диверсантку
Comments UA
2025-02-25T11:57:43Z
Взрывы на Харьковщине: оккупанты устроили авиабомбардировку
Comments UA
2025-02-25T11:42:48Z
Перед судом предстанет экс-правоохранитель, "сливавший" данные об умерших
Корреспондент
2025-02-25T11:42:14Z
Рухнул в прямом эфире: падение моста в Южной Кореи попало на видео
Фокус
2025-02-25T10:00:51Z
В Запорожье саперы обезвредили российский УАБ-500
Корреспондент
2025-02-25T09:06:47Z
Россияне атаковали Житомирскую область: есть последствия и пострадавшие
Корреспондент
2025-02-25T08:24:50Z
Муж отомстил бывшей, слив интимные фото: еще и привлек несовершеннолетнюю дочь
Знай
2025-02-25T05:51:28Z
В Турции хотят возбудить уголовное дело против футбольного тренера Моуриньо
ZN UA
2025-02-25T12:52:11Z
Нокаутировал бы любого: Тренер Паркера оценил победу над Баколе
Корреспондент
2025-02-25T12:42:37Z
Сын Виталия Кличко дебютировал в сборной Украины по баскетболу
Фокус
2025-02-25T12:15:27Z
Стало известно, сколько матчей пропустит Забарный из-за дисквалификации за красную карточку в АПЛ
TSN
2025-02-25T12:06:41Z
Галатасарай обвинил Моуринью в расизме и подаст в суд
Корреспондент
2025-02-25T12:03:31Z
План не изменился: Промоутер озвучил главную цель Джошуа
Корреспондент
2025-02-25T11:03:01Z
Энтони Джошуа считает, что Фьюри на пенсии, но еще имеет шансы вернуться в большой бокс
Известия Киев
2025-02-25T08:27:59Z
Накатани нокаутом защитил титул WBC в легчайшем весе
Корреспондент
2025-02-25T04:57:42Z
Украина в дебютном матче сына Виталия Кличко одолела Португалию
Корреспондент
2025-02-24T23:21:37Z
Укрывались среди могил на кладбище: в ГУР показали, как уничтожили оккупантов с помощью FPV-дронов
Апостроф
2025-02-25T13:12:45Z
У ВСУ есть новый успех у Покровска - DeepState
Корреспондент
2025-02-25T13:10:53Z
Стихийные свалки в Дарницком районе Киева: Госэкоинспекция требует решить проблему до марта
Знай
2025-02-25T12:42:15Z
Пленный российский боец вспомнил, как послал начальника штаба «в ад» и ушел в СЗЧ
Апостроф
2025-02-25T12:27:14Z
Из-за транспортного коллапса в Киеве сервисы такси безумно задрали цены: известны суммы
TSN
2025-02-25T12:06:34Z
Кличко поймали на манипуляции: в Киевсовете указали, какую информацию мэр скрыл от киевлян
Comments UA
2025-02-25T11:24:10Z
Киев встречает весну 2025: прогноз синоптиков на март
VGorode
2025-02-25T11:15:56Z
Синоптики сообщили, каким будет первый месяц весны
Корреспондент
2025-02-25T11:09:31Z
Киевлян призвали закрыть окна и включить воздухоочистители
Корреспондент
2025-02-25T11:06:20Z
Меган Маркл снова заподозрили в плагиате: при чем тут Памела Андерсон
Фокус
2025-02-25T13:06:02Z
Дженнифер Лопес рассказала о неудачной любви
UAToday
2025-02-25T13:03:42Z
Племянницы леди Ди на фронт-роу и Кафельникова на подиуме: 8 ярких событий Недели моды в Лондоне
Marie Claire
2025-02-25T13:01:40Z
Неописуемая красавица: Геймплей за Анну Уильямс в Tekken 8
GameMag
2025-02-25T13:01:14Z
Меган Маркл уличили в копировании Памэлы Андерсен: что появилось у жены Гарри
GlavRed
2025-02-25T12:57:08Z
Современная сказка: Анна Пересильд и Милош Бикович в тизере фильма «Алиса в Стране Чудес»
GameMag
2025-02-25T12:49:04Z
Вдохновилась или скопировала? Меган Маркл обвиняют в плагиате кулинарного шоу Памелы Андерсон
Marie Claire
2025-02-25T12:12:48Z
"Ради чего все это?" В сети возмутились интервью Эммы Антонюк с российскими военнопленными
Апостроф
2025-02-25T12:06:56Z
Фото Зеленского в кругу иностранных гостей пошло в мемы - увидели также косплей на «Запорожцы пишут письмо...»
Апостроф
2025-02-25T11:54:16Z
Можно ли оформить загранпаспорт за пределами Украины, без военного билета
Знай
2025-02-25T13:12:05Z
Повышенная опасность: корабли РФ снаряжены 30 ракетами
Comments UA
2025-02-25T13:09:18Z
Банда из 5 человек украла золотой унитаз с названием "Америка": что с ними стало
Фокус
2025-02-25T13:07:49Z
В Бразилии нашли первое в истории изображение поцелуя, которому 50 тысяч лет
Апостроф
2025-02-25T13:06:26Z
На вооружение ВСУ будут поставлять высокоскоростные дроны Ведьмак
Корреспондент
2025-02-25T13:06:18Z
Новая денежная помощь для населения от Правительства: что известно
Comments UA
2025-02-25T12:57:15Z
57% поляков считают, что Украина должна быстро заключить мир с Россией
Европейская правда
2025-02-25T12:19:49Z
Догнать Китай: в США создают ракету класса "воздух-воздух" AIM-260A нового поколения
Фокус
2025-02-25T12:16:30Z
«Ведьмак» в бою: ВСУ получили сверхбыстрые дроны
Comments UA
2025-02-25T12:09:42Z
Психическое здоровье украинцев под угрозой: почти половина населения страдает из-за войны
TSN
2025-02-25T12:06:20Z
Выживаемость возросла на 83%: ученые назвали продукты, спасающие мозг от деменции
Фокус
2025-02-25T12:00:10Z
Какие продукты нужно обязательно есть людям за 60: защищают от рака, деменции и ломкости костей
TSN
2025-02-25T11:33:34Z
Поспешите к семейному врачу: правила кардинально меняются с 1 марта
Знай
2025-02-25T11:30:38Z
Шелковое полотенце: стоит ли оно своих денег и как влияет на состояние волос
Marie Claire
2025-02-25T11:16:28Z
Срочно уберите эти предметы из кухни: они являются рассадниками плесени и неприятного запаха
TSN
2025-02-25T10:36:27Z
Чем заменить кофе: 5 бодрящих напитков, которые повысят вашу энергию
UAToday
2025-02-25T10:03:10Z
Добавьте к утреннему кофе одну популярную специю — сможете влезть в старые джинсы к лету
TSN
2025-02-25T09:33:37Z
Это масло чудодейственное для мужского здоровья
Comments UA
2025-02-25T09:27:32Z
Индексация пенсий: вырастут ли выплаты по инвалидности в марте 2025 года
Фокус
2025-02-25T13:12:54Z
Польша предоставит Украине больше терминалов Starlink
Корреспондент
2025-02-25T13:06:09Z
Украинские компании должны предложить Европе экологические продукты, которые производятся прозрачными и ответственными предприятиями, — Антипов
Фокус
2025-02-25T13:00:09Z
В Украине подскочит цена на некоторые продукты: эксперт рассказала, что в зоне риска
Фокус
2025-02-25T12:57:35Z
Доллар и евро в Украине снова начали дорожать - курс валют на сегодня
Известия Киев
2025-02-25T12:46:56Z
Пенсия в размере 50% от зарплаты: кому это доступно
Фокус
2025-02-25T12:45:47Z
Названа необходимая сумма на восстановление Украины
Корреспондент
2025-02-25T12:16:22Z
МВФ может не предоставить Украине критически важный транш: стала известна причина
Comments UA
2025-02-25T11:57:13Z
В РФ фиксируют рекордные убытки: по какой отрасли больно ударили санкции
Comments UA
2025-02-25T11:51:37Z
Вдвое дешевле Tesla Cybertruck: дебютировал корейский электропикап за $33 500
Фокус
2025-02-25T12:51:56Z
Роскошь из 90-х: обнаружен культовый 35-летний Mercedes W126 в новом состоянии
Фокус
2025-02-25T12:06:37Z
Падение акций Tesla: среди причин – политическая активность Маска
Апостроф
2025-02-25T11:03:15Z
В Украине появится новый флагман Opel: цены и подробности
Фокус
2025-02-25T10:00:07Z
Монстр для бездорожья: известная студия собрала двухместный пикап-спорткар Jeep Wrangler
Знай
2025-02-25T06:51:32Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Шмыгаль рассказал о подготовке соглашения с США
Корреспондент
2025-02-25T13:10:02Z
Российский певец Shaman получил подозрение от СБУ
Корреспондент
2025-02-25T13:01:54Z
Теперь США против Украины: почему Трамп поддержал Путина на заседании ООН
Фокус
2025-02-25T13:00:33Z
Канадцы призывают лишить Маска гражданства
Хвиля
2025-02-25T13:00:18Z
«Три бл**и подставили»: украинский писатель рассказал, почему его «запаяли в полиэтилен»
Апостроф
2025-02-25T12:57:07Z
Белый дом опустил Маска: теперь его игнорируют, а миллиардер бесится
Comments UA
2025-02-25T12:48:57Z
В Украине заговорили об «окне возможностей» в прекращении войны с Россией
Comments UA
2025-02-25T12:48:18Z
Еврокомиссия опровергла слухи о новом соглашении с Украиной по недрам
Корреспондент
2025-02-25T12:48:10Z
Кремль назвал этапы "нормализации" отношений с США
Корреспондент
2025-02-25T12:42:53Z