MY.UAНовини
Тікають з Китаю до В'єтнаму та Індонезії. Де великий світовий бізнес шукає нову промислову базу
Тікають з Китаю до В'єтнаму та Індонезії. Де великий світовий бізнес шукає нову промислову базу

Тікають з Китаю до В'єтнаму та Індонезії. Де великий світовий бізнес шукає нову промислову базу

Потужні міжнародні корпорації виводять своє виробництво з КНР. І йдеться не про одиничні випадки – близько 90% міжнародних компаній, які мають виробництво у Китаї, задумуються про перенесення свого бізнесу до інших країн. Фокус розбирався, чому КНР впала у немилість до міжнародних компаній та як може виглядати світова економічна система у XXI ст.

У світі немає жодної кімнати, де не було б речей, виготовлених в Китаї. Цей постулат мав стати основною економіко-виробничою догмою XXI ст. Проте вже зараз відбуваються процеси, що спонукають сумніватися у тривалій життєздатності цієї тези. Промисловий аналітик UBS Кріс Снайдер зазначив: раніше, коли великій компанії було потрібно збудувати новий завод, локація проєкту була однозначною – КНР, тепер же кожна компанія кілька разів подумає, де краще розмістити нове підприємство і що робити з уже спорудженими.

Чому схема "офіс тут, а завод за океаном" виявилася нежиттєздатною

Ідея перенесення виробництва з Китаю не виникла зараз і нізвідки. Процес запустився ще у 2017 році, коли до влади у США прийшов Дональд Трамп. Він суто економічними методами (зміною митних та інших тарифів) запустив процес повернення деяких виробництв з-за кордону назад до США. В цьому випадку не йшлося конкретно про Китай. Нову американську владу більше цікавило зміцнення промислової потужності самих США та створення нових робочих місць. Колишні працівники промисловості, що втратили роботу стали золотою картою Д. Трампа на президентських виборах 2016 року. Проте говорити, що причиною такого глобального процесу стали просто електоральні ігри ексцентричного шоумена, який став президентом наймогутнішої країни на світі було б, м'яко кажучи, некоректно.

Важливо Останній бастіон Заходу в Африці: чи розпочнеться велика війна за скарби Нігеру

Доказом цьому є те, що аналогічні процеси запустили інші розвинуті країни світу, зокрема Південна Корея та Японія. Японія навіть запустила цілу державну програму із повернення промислового виробництва на Батьківщину. Кошторис для компаній, які повернуть свої виробничі потужності в Японію становить 243,5 млрд єн ($2,2 млрд). Тобто Трамп швидше першим сказав вголос те, про що усі думали вже давно. Врешті він уже понад два з половиною роки не президент США, а процеси не просто не зупиняються, а ще й набирають обертів. Так, з 2020 року є ще й фактор ковіду та з 2022 року – російської агресії проти України. Проте вони грають роль прискорювача процесів і аж ніяк не його рушія.

Певною мірою щодо російської агресії можна говорити про заміну чинників у причинно-наслідковій системі. Можна стверджувати, що глобальне переміщення виробництва провокує і провокуватиме надалі численні війни на планеті – й першою ластівкою став напад РФ на Україну.

Iз 44 провідних критичних та інноваційних науково-технологічних галузей КНР є лідером у 37-ми
Фото: Getty Images

Так що ж стало першопричиною цієї релокації? Нею є розчарування у самій системі міжнародного розподілу праці, який діяв останні десятиліття. Передбачалося, що у виробничій піраміді США займатимуть місця зверху. Тобто в Штатах будуть зареєстровані транснаціональні корпорації, розміщуватися центральні офіси, менеджмент, дизайнери, наукові та інноваційні розробники ("мізки" компанії) інженери та інші провідні фахівці. Натомість низькокваліфіковані працівники виконуватимуть елементарну безпосередньо технічну роботу в країнах третього світу. Таким чином, основна додана вартість осідатиме у США (за цією ж схемою мали намір працювати й головні союзники американців – інші високотехнологічні держави на кшталт Японії, Південної Кореї, Великобританії тощо).

Проте вільний ринок на те й протиставляють плановій системі економіки, що в таких умовах далеко не завжди все йде за планом. Виявилося, що коли основна виробнича база знаходиться в одній локації, а центральний офіс в іншій, то з часом провідні інженери, дизайнери, наукові працівники та навіть менеджери опиняться поруч з виробництвом. Особливо ці процеси прискоряться, якщо поруч з місцем виробництва знаходяться логістичні вузли та основні ринки збуту продукції, яка виготовляється, а також, якщо місцевий уряд поставив собі за мету трансформацію від сировинно-складального придатка до повноцінного гравця на ринку продукцій та високих технологій.

Саме такий збіг різних факторів отримав місце у випадку з Китаєм. В результаті як зазначили американські публіцисти Натан Гітчен та Роберт У. Паттерсон на цю мить із 44 провідних критичних та інноваційних науково-технологічних галузей саме КНР є лідером у 37-ми. США ж лише поки лідирують у 7-ми таких галузях. Автори впевнені, що саме розташування основних виробничих потужностей призвело до такого результату. Погоджується з ними і технологічний аналітик Gavekal Dragonomics Ден Ванг, який зазначає, що неможливо комерціалізовувати самі ефемерні технологічні ідеї, винаходи без швидкого їх практичного втілення у виготовленій продукції.

Важливо Самі за себе: Як В'єтнам відбився від Франції, Китаю та США

Нерозривність процесів інновації та виробництва сформулював як аксіому почесний професор навколишнього середовища та географії Університету Манітоби Вацлав Сміл. Тобто перенісши виробництво за океан, американські компанії стали транснаціональними та на перших етапах справді суттєво збільшили свій прибуток, проте у середньостроковій перспективі вони опинилися лише зі своїми патентами – нікому не потрібними без можливостей практичної реалізації папірцями (чи в сучасних умовах скоріш електронними носіями), натомість Китай отримав потужну промислову базу, до якої як бджоли на мед почали злітатися провідні спеціалісти з усього світу.

Уряд Китаю не радий втраті промислової бази, яка фактично стала запорукою його успіху
Фото: Pexels
Уряд Китаю не радий втраті промислової бази, яка фактично стала запорукою його успіху
Фото: Pexels
Уряд Китаю не радий втраті промислової бази, яка фактично стала запорукою його успіху
Фото: Pexels

Тож КНР отримала виробничі потужності, якісних спеціалістів та зрештою і самі патенти, адже їх впроваджували на виробництві, підконтрольному китайському урядові (у Піднебесній встановлено аж ніяк не вільний та правовий режим) – промислове шпигунство ніхто не скасовував. Виявилося, що центральним елементом технологічного розвитку все ж є не люди (принаймні не завжди), які можуть легко переміщуватися у просторі, а потужна промислова база, яка вибудовується роками. А вже навколо неї формується та сама постіндустріальна сфера послуг.

Пандемія та війна остаточно змінили правила гри

Розмова про це точилася у США та інших технологічно розвинених державах протягом останнього десятиліття, проте було необхідно знайти людину достатньо авантюристичну та екстравагантну, яка б наважилася виступити проти наявних економічних канонів та перевернути ситуацію з ніг на голову – робота саме для Дональда Трампа. А вслід за ним вже пішли уряди Японії, Південної Кореї та інших держав. Потім пандемія Covid-19 з її крахом логістичних ланцюжків лише підлила олії у вогонь. Саме по собі руйнування логістичної структури не обов’язково мало б призвести до релокації виробництва на батьківщину. Теоретично можна було б перенести центральний офіс у КНР. Таким шляхом, здається, мають намір піти деякі американські кампанії, зокрема StarBucks планує, що зрештою китайська частка компанії стане більшою за американську.

Важливо Бразильські козирі: як новий світовий лідер вклиниться у протистояння США та Китаю

Вагомішим фактором стали політичні чинники. Найяскравішим з яких, звичайно стала російська агресія проти України. Колишній керівник апарату Міністерства торгівлі США Майкл Волш вважає, що компанії попри все не дуже поспішали з виходом із КНР поки не загострилася політична ситуація. Чимало підприємців задумалися про перспективи їх бізнесу в авторитарному Китаї, наприклад у випадку його спроби повернути під свій контроль Тайвань. У всіх перед очима стоїть згортання автономії Гонконгу із наслідками, зокрема для юридичних компаній. Переслідування захисників протестувальників переросли у тиск на усіх юристів, які захищають інтереси нелояльних або просто не пов’язаних із владою підприємців. Це призвело до згортання своїх послуг деякими юридичними компаніями – адвокат не та професія, яка може якісно працювати віддалено, а ніхто не хоче працювати та жити під постійною загрозою арешту. Вслід за юристами про вихід думають і фінансисти.

Чимало компаній були змушені піти через репутаційні втрати, пов’язані із репресіями влади КНР проти населення Сіньцзян-Уйгурського автономного округу. Стало відомо, що для виробництва деяких типів сировини, особливо для компаній, що виготовляють одяг, використовувалася примусова праця в’язнів трудових таборів, куди комуністична влада відправляла жителів регіону. У демократичних країнах почали проводити аналогії з рабською працею, що вдарило по авторитету компаній, які закуповували сировину для своєї продукції з цього регіону КНР.

Чимало підприємців задумалися про перспективи їх бізнесу в авторитарному Китаї
Фото: Pexels

Ситуація з агресією РФ проти України, кризою навколо Тайваню та згортання автономії Гонконгу вказують, наскільки для нормального розвитку економіки, побудованої на підприємницькій ініціативі справді важливі такі поняття як безпека, верховенство права та економічна свобода.

Де буде нова промислова база світу

Врешті число охочих залишити ринок КНР зросло зі 70% у 2018 р. до згаданих вже 90%. І тут виявилося, що це зробити не так просто. Комуністичний уряд Китаю не радий втраті промислової бази, яка фактично стала запорукою його успіху і її різкий вивід може повернути його у 70-ті роки XX ст., тобто до статусу аграрної держави. Тому компаніям, які хочуть покинути КНР, створюються усілякі бюрократичні перепони на шляху цього процесу. Сінгапурський економіст, експерт S&P Global Ratings вважає, що вихід іноземних підприємств, яким би масовим він не був все одно не зруйнує економіки КНР і навіть наводить цифри зростання у 2022 році таких важливих показників як експорт (зріс на 3,1%, що є найповільнішим показником, за винятком "ковідного" 2020 року) та прямі іноземні інвестиції (26,1 % і становили понад $ 74 млрд — 50 % зі США). Проте водночас експорт з В’єтнаму, куди власне і переноситься значна частина промислових потужностей за цей час зріс на 30,4 %, тобто вдесятеро перевищив темпи зростання китайського експорту.

Web-послуги можуть з Китаю переміститися до Сінгапуру
Фото: Pexels

Масштабний вихід міжнародних гігантів з КНР з промисловою базою вартістю якщо не трильйони, то сотні мільярдів американських доларів породив цікавий феномен у міжнародних відносинах – боротьбу за право стати новою локацією для розміщення американських промислових підприємств. Адже якщо японські та корейські компанії переміщують своє виробництво назад у свої держави, то далеко не усі американські компанії мають намір повернутися до США. І ось тут буде цікаво поспостерігати які саме чинники гратимуть провідну роль у виборі таких локацій.

Об’єктивні "ринкові" суто економічні чинники – митно-податкова політика приймаючих держав, вартість робочої сили, правова система, близькість до логістичних вузлів тощо чи військово-політичні, тобто лояльність уряду до США та його передбачуваність. Адже який сенс у високому рівні розвитку портової мережі Індонезії, якщо вона вже завтра може опинитися у ворожому блоці. Чи який сенс у розвинутій інфраструктурі Кенії, якщо завтра її уряд може бути зміщений проросійськими військовими або прокитайськими фінансово-політичними елітами? Розміщення промислових потужностей – це не дешевий та тривалий у часі процес, щоб повторювати його занадто часто. Тому найближчим часом ми спостерігатимемо ситуацію коли карти економічної взаємодії та логістики збігатимуться з картами військових союзів та політичної співпраці.

Приклади перенесення виробництва з КНР з 2017 р.

Потужні міжнародні корпорації виводять своє виробництво з КНР
Теги за темою
Японія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Конференція ЄС-Україна у Варшаві: DFC підписала угоду про перестрахування воєнних ризиків
УкраинФорм
2024-11-13T18:19:32Z
У Росії зменшили утричі розмір виплати військовим за поранення в Україні
УкраинФорм
2024-11-13T18:18:44Z
Трамп пожартував, що може стати президентом США втретє
Европейская правда
2024-11-13T18:13:50Z
Росіяни готують наступ на Балтію: у ЦПД назвали терміни
24tv
2024-11-13T18:12:33Z
Ядерна зброя стримує пряме втручання НАТО в Україну
360ua.news
2024-11-13T18:12:33Z
В Австрії намагаються створити трипартійну коаліцію без ультраправих
УкраинФорм
2024-11-13T18:06:54Z
Підтримка України матиме ключове значення у найближчу зиму - Рютте
УкраинФорм
2024-11-13T18:06:28Z
США посилюють співпрацю в Азії для протидії союзу РФ і КНДР
УкраинФорм
2024-11-13T18:04:04Z
У Путіна будуть серйозні проблеми – на це вказують певні дії Трампа: аналіз від Світана
24tv
2024-11-13T18:03:39Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Стало відомо, у якому віці пити пиво найбільш шкідливо для здоров’я
AgroNews
2024-11-13T17:22:54Z
Забруднене повітря підвищує ризик аутизму
Portaltele
2024-11-13T17:14:50Z
Курка чи яйце: який продукт більше насичений білком
24tv
2024-11-13T16:06:54Z
Уряд хоче контролювати фінанси лікарень: чому медична спільнота проти
24tv
2024-11-13T15:45:30Z
Робимо запаси: яка їжа легко зберігається і не псується вдома
Комсомольская правда
2024-11-13T15:24:50Z
Дослідження показує, що батьки довіряють ChatGPT більше, ніж лікарям
24tv
2024-11-13T14:36:56Z
Число смертей від раку подвоїться в найближчі 25 років
Portaltele
2024-11-13T14:13:02Z
Чому підліткам подобаються електронні цигарки: результати дослідження
24tv
2024-11-13T13:03:06Z
Святковий одяг на Новий рік: чи варто діставати найкращу сукню з гардеробу
GlavRed
2024-11-13T18:06:59Z
Після звинувачень у невірності: Нікітюк "замаскувалася" та змінила імідж
GlavRed
2024-11-13T18:06:19Z
Скандал навколо фільму "Глухі коханці": у Естонії не скасують показ стрічки російського режисера
Фокус
2024-11-13T18:06:03Z
Талліннський кінофестиваль відмовився зняти з програми фільм про кохання українки і росіянина
Детектор М
2024-11-13T18:00:36Z
Лауреаткою Букерівської премії стала британська письменниця Саманта Гарві
Детектор М
2024-11-13T17:26:40Z
Фільм «БожеВільні» зібрав у прокаті майже 3,5 мільйона гривень після другого вікенду
Детектор М
2024-11-13T17:25:48Z
Львівська галерея мистецтв розвиває «Цифровий архів»
Детектор М
2024-11-13T17:22:23Z
Apple та студія A24 працюють над фільмом про Сема Бенкмана-Фріда — руйнівника криптобіржі FTX
ITC
2024-11-13T17:10:47Z
Ліам Пейн тероризував сім'ю екскоханої інтимними знімками та відео, — ЗМІ
Фокус
2024-11-13T17:06:36Z
Мобілізацію у 2025 році продовжать для оборони та виконання військових цілей, – Умєров
24tv
2024-11-13T18:18:10Z
Військова «Ракета»: Найбільша проблема в армії - командири, засліплені владою
УкраинФорм
2024-11-13T18:12:44Z
Військова «Ракета» у «Станції Краматорськ»: Мене не хотіли брати в армію без медичної освіти
УкраинФорм
2024-11-13T18:01:49Z
«Червоної риби тут не дають, але…». Як харчують щойно мобілізованих в «учебці» і скільки це коштує державі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T18:00:11Z
Польща отримала нову партію південнокорейських САУ K9
Европейская правда
2024-11-13T17:58:55Z
Виграла в лотерею життя: жінка несподівано дізналася, що вагітна четвірнею
Фокус
2024-11-13T17:57:05Z
Процес займає декілька хвилин: в Міноборони пояснили нові правила переведення військових
24tv
2024-11-13T17:51:41Z
Турецький "Байрактар" завершив перші випробування надзвукової ракети IHA-230
InternetUA
2024-11-13T17:43:52Z
Скандал з куртками для ЗСУ: у родичів «слуги» Касая знайшли елітні квартири в Дубаї
Петр и Мазепа
2024-11-13T17:37:26Z
І відкривачка не потрібна: з цим способом будете відкривати банки за лічені секунди
24tv
2024-11-13T18:12:42Z
"Національний кешбек": які ризики приховує нова карта для українців
24tv
2024-11-13T18:03:03Z
"Покрита відходами" ділянка стала джерелом "зеленої" енергії: що вигадали у США
InternetUA
2024-11-13T18:02:52Z
Українців попередили про підвищення цін на хліб: попереднього здорожчання виявилося "недостатньо"
Политека
2024-11-13T18:02:36Z
Відновлення України: Мінфін підписав угоди зі Світовим банком на $750 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-13T17:51:24Z
Картки Монобанку тепер можна поповнювати в Укрпошті
24tv
2024-11-13T17:42:07Z
Вимкнення світла під час ракетних загроз: енергетики радять українцям приготуватись
Знай
2024-11-13T17:36:40Z
Євросоюз закликає європейський бізнес інвестувати у відновлення та реконструкцію України
iPress
2024-11-13T17:26:02Z
Фінансові установи попередили українців про нову шахрайську схему
InternetUA
2024-11-13T17:22:13Z
Окупанти у формі ЗСУ намагалися прорвати оборону на Куп’янському напрямку - Генштаб
УкраинФорм
2024-11-13T18:18:26Z
Активний наступ почався: в ЗСУ розповіли про загострення і хід боїв на Півдні
GlavRed
2024-11-13T18:15:24Z
Велодоріжки на Вокзальній площі: експерт пояснив нововведення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T18:12:26Z
"Знайшов на вулиці і перевірив справність": київського любителя салютів очікує тюрма
TSN
2024-11-13T18:09:39Z
Дикий накинувся на чоловіків у тилу: винні у проблемах на фронті
Знай
2024-11-13T18:06:46Z
Як довго ще будуть дощ і сніг: коли припиняться опади
24tv
2024-11-13T18:03:44Z
Правозахисники сказали, скільки політв'язнів у окупованому Криму і скільки серед них кримських татар
ZN UA
2024-11-13T18:02:40Z
Під час ранкової атаки на Київ пошкоджено павільйон проєкту «МастерШеф»
Комсомольская правда
2024-11-13T17:58:23Z
Цивільних можна долучити до збиття ворожих "Шахедів" — ветеран АТО
TSN
2024-11-13T17:51:57Z
Приголомшлива головоломка з морозивом: лише одиниці знайдуть 3 пусті ріжки за 30 секунд
GlavRed
2024-11-13T18:09:59Z
Вікна більше не плакатимуть: як проста кухонна хитрість рятує від конденсату
Знай
2024-11-13T17:51:49Z
Так миють посуд в ресторанах: на поверхні не буде розводів, а скло не потьмяніє
TSN
2024-11-13T17:21:42Z
Що робити, щоб малина не вимерзла: дієві методи мульчування від садівників
24tv
2024-11-13T17:21:29Z
Засіб котрим можна швидко та без подряпин почистити холодильник: він є у кожного на кухні
Знай
2024-11-13T16:52:19Z
Турист відвідує різні країни кожні вихідні, не витрачаючи гроші на житло: скільки він платить
TSN
2024-11-13T16:51:01Z
Обробіть лопату цим перед зберіганням — вона ніколи не заіржавіє: простий спосіб, який працює
TSN
2024-11-13T16:34:48Z
Експерт із сексуальних збочень назвав 5 найдивніших фетишів
TSN
2024-11-13T16:33:09Z
Спровокуєте квітіння орхідеї за кілька днів: візьміть чайний пакетик, мед і часник
TSN
2024-11-13T16:33:03Z
Майк Тайсон – Джейк Пол: де дивитися і ставки букмекерів на бій легенди боксу проти зірки YouTube
TSN
2024-11-13T18:09:13Z
ЗСУ ліквідували тренера з боксу з Бурятії, який лише у серпні став контрактником
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T17:54:25Z
Вернидуб обійшов Максимова за кількістю ігор на чолі Кривбасу
Football.ua
2024-11-13T17:46:40Z
Лідер Манчестер Юнайтед урятував життя пасажира під час авіарейсу
360ua.news
2024-11-13T17:33:18Z
Україна в ООН пояснила, чому Росію не можна допускати до міжнародних спортивних змагань
УкраинФорм
2024-11-13T17:30:55Z
Мальдіні потрапив до сфери інтересів п'яти клубів Серії А
Football.ua
2024-11-13T17:22:28Z
"Це складне завдання": у Жироні зізналися, що їм важко знайти заміну Довбику
24tv
2024-11-13T17:21:04Z
Бельгія – Італія: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги націй
TSN
2024-11-13T17:06:45Z
Ярмолюк: Успіхом на цьому зборі буде дебют та дві перемоги
Football.ua
2024-11-13T16:46:53Z
Полтавські вибухотехніки знешкодили уламки збитих російських дронів «Герань-2» та «Гербера»
InternetUA
2024-11-13T18:20:08Z
Російський обстріл пошкодив знімальний павільйон «МастерШеф»
Детектор М
2024-11-13T18:04:19Z
У одеському військкоматі чоловік порізав собі вени на обох руках
FaceNews
2024-11-13T17:54:58Z
Іспанію накрили дощі після сильних повеней: тисячі людей евакуювали
Европейская правда
2024-11-13T17:49:59Z
15 000 доларів США за оформлення другої групи інвалідності: у Харкові затримано ділка
Мій Харків
2024-11-13T17:43:14Z
Ворог знову обстріляв Купʼянськ: поранено двох людей, серед яких водій «швидкої»
Мій Харків
2024-11-13T17:37:49Z
Привласнила понад ₴1,2 млн. – на Хмельниччині повідомлено про підозру експрацівниці банку
Украина Криминальная
2024-11-13T17:37:00Z
На Херсонщині внаслідок обстрілу «швидкої» постраждали фельдшерка та двоє водіїв
УкраинФорм
2024-11-13T17:33:45Z
Удар по Кривому Рогу: 11-річний Платон врятував маму і сестру у зруйнованому будинку
TSN
2024-11-13T17:33:25Z
"Капсула часу": люди помітили під кригою на ковзанці яскравий iPhone
24tv
2024-11-13T18:21:06Z
Жінка 6 годин прикрашала ялинку, яку тролі назвали "найгіршою": як виглядає скандальне дерево
24tv
2024-11-13T17:48:42Z
В Антарктиді вперше знайдено бурштин: про що це свідчить
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T17:48:32Z
Заощадить мільярди: новий винахід запобіжить катастрофі із сонячними панелями
Фокус
2024-11-13T17:22:42Z
Американські розробники створили інноваційний лазер, що може виявляти бойові міни
InternetUA
2024-11-13T17:02:06Z
Microsoft прощається з трьома старими програмами на Windows 11, оскільки їх замінює одна нова
InternetUA
2024-11-13T16:40:55Z
В Україні за час війни зросла кількість злочинів з використанням месенджерів, — «ЕП»
Детектор М
2024-11-13T16:35:10Z
Яке створіння на Землі не пʼяніє від алкоголю: вчені розкрили справжній феномен
GlavRed
2024-11-13T16:27:15Z
Стартап побудує пасажирський лайнер зі змішаним крилом на 200 пасажирів
InternetUA
2024-11-13T16:23:45Z
Як в Україні із сідлових тягачів роблять самоскиди
AutoCentre
2024-11-13T18:02:21Z
Чи їздили вони взагалі? Як в Україні "омолоджують" пробіги старих авто
Знай
2024-11-13T17:21:42Z
Сummins показав концепцію двигунів стандарту Євро 7
AutoCentre
2024-11-13T17:16:29Z
Huawei Luxeed S7: електромобіль з HarmonyOS 4, системами допомоги водієві, розгоном до «сотні» за 3 секунди та ціною від €30,9 тис
ITC
2024-11-13T17:10:32Z
Volkswagen оновив Golf GTI та Golf R
AutoCentre
2024-11-13T16:16:00Z
Hennessey перетворила пікап Ram 1500 на 1000-сильного монстра
AutoCentre
2024-11-13T15:13:26Z
У Mazda назвали умову повернення на конвеєр популярного седана
AutoCentre
2024-11-13T14:09:55Z
Король зникаючого сегменту: Volkswagen Golf VII
AutoCentre
2024-11-13T13:10:32Z
Ще більше потужності: Porsche показав одразу дві нові версії електромобіля Taycan GTS
AutoGeek
2024-11-13T13:09:58Z