MY.UAНовини
Чи приймуть українці узурпацію влади?
Чи приймуть українці узурпацію влади?

Чи приймуть українці узурпацію влади?

Чи приймуть українці узурпацію влади?

Спершу — трохи історичних аналогій, бо як без них.

Колись у вуличних фотографів були такі мальовані фанерні декорації з вирізаними для обличчя дірками. Вони й досі є. Вставляєш туди свого щасливого писка, дурнувато посміхаєшся на вимогу фотографа, й оп-ля, ти вже — принцеса, принц або кінь у сферичному вакуумі.

Отак, із дурнуватими посмішками або трагічними гримасами, ми постійно вставляємо себе й своїх політичних лідерів у якісь історичні аналогії. Хоча писана історія — це ще ті фанерні розмальовки. Чия влада надворі, того й декорації.

Коли закінчиться війна і, чого достатньо для перемоги: Українці відповіли на питання соціологів

9 листопада 1799 року (18 брюмера за революційним календарем) невеликий загін гренадерів під барабанний гуркіт промарширував у паризький будинок «Люксембург», де засідали депутати двох палат Легіслативної Ради. Соратник Наполеона генерал Мюрат наказав військам очистити приміщення та розігнати парламент Директорії.

Хвилину тому юрба прагнула роздерти корсиканського зухвальця. Але в присутності солдат таких відчайдухів зосталося лише декілька. Лояльним зачитали  «Декрет про публічну безпеку та конституційність». Сказали, що на часі, бо недобиті якобінці готують реванш і республіка в небезпеці. Тим часом недобиті французькі монархісти з цікавістю споглядали цей революційний цирк, але вже з протилежного, безпечного боку Ла-Маншу.

Було в декреті три вимоги, цілком зрозумілі нам, прийнятні й сьогодні:

  1. Розпуск парламенту через корупцію та бездарність.
  2. Створення принципово нового виконавчого органу.
  3. Відновлення порядку та стабільності.

Близько другої ночі рада старійшин і деякі спеціально запрошені члени парламенту ухвалили необхідні зміни до Конституції. Було сформовано новий уряд, який очолили три консули: Наполеон Бонапарт, Жозеф Сієс і Роже Дюко.

За п’ять років і шість місяців перший консул Наполеон стане імператором.

На момент розгону парламенту минуло десять років від початку Великої Французької революції (на фанерні ідеали якої досі моляться ліваки всього світу).

Революційна  французька влада у форматі Директорії за цей час перетворилася на  огидну корумповану й зажерливу структуру, поглинуту кар’єрними інтригами.

За п’ять років і 13 днів по штурму Бастилії революціонери вчинили (звісно ж, виключно під революційними гаслами) свій перший, «термідоріанський» переворот. Відправили на гільйотину Робесп’єра, Марата, Сен-Жюста, Дантона, Бабефа та інших романтичних упирів, співців терору й прав людини та громадянина (16 тисяч страчених аристократів і священників не вважалися людьми та громадянами). До речі, Декларацію прав людини і громадянина ухвалили ще за короля Людовіка XVI. Це в них був такий короткий апофеоз національної єдності — короля стратили за чотири роки.

Узурпаторами цих стародавніх французьких «дзержинських» ніхто не називав. Бо в революції кожен громадянин — сам собі вождь, герой і кат.

Ярлик узурпатора причепили до Наполеона монархічні режими того часу. Й не сказати б, що геть незаслужено. Його особистість не була аж такою сонцесяйно величною й бездоганною. Але політичне оточення Наполеона за десять років вельми здрібніло й спаскудилося.

Талановита людина із сильним характером і, головне, добрим знанням артилерії на цьому тлі виглядала генієм і обранцем долі.

Коли говорять про історичних персонажів-узурпаторів, за цією наполеонівською традицією, надмірну увагу приділяють їхнім особистим якостям. Це створює культ, але не пояснює феномену.

Бо якщо приділяти увагу тому, що й чому відбувалося з іншою країною, до влади в якій прийшов узурпатор, то можна внаслідок аналізу причин «вийти на самих себе» у власній країні.

Тому розповідають романтичні байки. Оце народився узурпатор, і в колисці тяжку думу думає: як би то прийти до влади незаконним шляхом. Ні цицьки, ні пустушки не бере, а хоче крові ворогів так, що аж плаче. А як уже повзунок, то нестримно лізе з повним памперсом узурпації в бік виборчих органів влади.

Узурпація дослівно — «захоплення», «оволодіння». Як-от Нігер чи Габон зараз. Як те, що минулого століття часто відбувалося в Латинській Америці. Справжня узурпація не передбачає навіть перехідного періоду до демократичних процедур.

Але узурпація в сучасному розумінні слова передбачає низку складних інтриг і змов, які їхні законні очільники держави проморгали. Бо не можуть або не хочуть бачити. Й часто самі є учасниками цих змов. Наприклад, Піночет був міністром внутрішніх справ в уряді Альєнде й навіть придушував попередній, вересневий «танковий» путч.

Якщо змови вдаються, то під них швидко підводять політологічне обґрунтування, яке надає їм рис законності та справедливості.

Тут ключове слово — «швидко», що завжди вигідно відрізняло Наполеона від його конкурентів усередині країни та ворогів іззовні.

На чільній політичній посаді законним шляхом опиняється людина, яка створює під себе таку систему законодавства, в якій монополізація влади виглядає цілком законно.  Або вже приповзає з такою готовою пропозицією «під ключ».

Ну й ця головна гусінь обіцяє, що сама ось-ось перетвориться на метелика. Й усіх перетворить. Тільки зараз не на часі.

Якщо не називати зміни системи влади якимись нехорошими словами, а навпаки, називати хорошими та ще кращими, то народ це сприйматиме досить спокійно, справа технології. Погані слова вживатиме політична опозиція, бо програла. А лайливі нарікання тих, хто програв, лише зміцнюють авторитет переможців.

У нас було кілька змін різних варіантів гібридної демократії з різними наслідками.  Наприклад, режим Кучми важко було назвати ліберальним, але закінчилося все зразково-ліберальною «Помаранчевою революцією» й дотриманням демократичних процедур.

Режим Януковича принципово відрізнявся від усіх попередніх не лише тим, що Янукович був самовпевненим дурнем. Його режим принципово й демонстративно плював на всі цінності, крім власної матеріальної вигоди.

Нині заднім числом неможливо точно сказати, як розвивалися б події, якби не відбулося побиття студентів. Кажуть про сценарій «білорусизації» України. Та є принципова розбіжність у політичній історії двох народів.

Білорусів узурпація влади спіткала в 90-х, а українці вже пожили й виховали нове покоління в умовах вільної демократичної країни. З усіма поправками на специфіку  нашої демократії, в нас уже тоді було і зараз є, що захищати.

Це про ситуації, коли якийсь політичний чорт влазить в українську владу законним шляхом. Але невдовзі починає всередині неї творити чортзна що.

Водночас (радянської за своїм єством) суті влади, з усіма її міністерствами, інституціями, механізмами реалізації, урочисто успадкованими в масі своїй від УРСР, як ота залізна баба на горбочку, ці чорти радикально не змінювали. Щось покращували, щось погіршували. Декорації, звісно ж, перемальовували.

А якщо узурпатор прийде не з політичного середовища, не з кубла чиновників- хробаків чи політичної гусені? А з вогню й диму війни, в заслуженій славі та почестях, як Наполеон після Італії та Єгипту? Фінальні воєнні результати генерала на той час були такими собі, попри його особистий героїзм і таланти полководця. Суворов — в Італії, Нельсон — у Єгипті… Та чи це обходило цивільних парижан і парижанок?

Це такий погано прихований медійний кошмар європейських лібералів і москволюбців, який щедро оплачується з російської казни.

Дивитися на соціологію — це як дивитися на тілисту людину. Якщо в анфас, то, либонь, не в кожні двері пройде. А якщо в профіль — то легко, ще й місце залишиться. Соціологія дає таку предметну вибірку показників, шо з неї за потреби можна накомбінувати будь-яку картину. Що меншу кількість показників брати до уваги, то драматичнішим виходить заголовок у медіа.

Соціологія в Україні справді показує стрімке зростання націоналізму та зменшення кількості ліберальних настроїв. Це один із показників, але перелякані «рожеві поні» драматично вимахують саме ним на всі боки.

Другий показник — це стрімке об’єднання громадян навколо ідей української державності, європейської перспективи та членства в НАТО, понять свободи і справедливості. Національні держави та їхні цінності теж лібералам так собі, однак — війна, не надто покритикуєш.

Третій менш широко цитують, бо суть його в тому, що основні налаштування українців (так звані патерни) не змінилися по суті за останні кілька років.

У всіх цих базових налаштуваннях ключовим є поняття справедливості. Але такої, що має прийти десь іззовні, й швидко. У вигляді того ж таки Євросоюзу чи НАТО.

«Чи діждемося Вашингтона з новим і праведним законом?» — риторично запитував класик. Прізвища впродовж десятиліть змінювалися, але запит на казкового вождя, який усе нарешті змінить радикально, залишився.

Власне, на цьому очікуванні виграв свою виборчу кампанію теперішній президент України.

Це був такий розгорнутий косплей гасла «Бандитам — тюрми!», й люди вкотре повірили, бо запит на ліквідатора поточного стану справ нікуди не дівся, а лише загострився. І вкотре пересвідчилися, що життя — це не кіно. Й навіть не серіал.

Тепер розгляньмо, крім цієї прекрасної картини приходу нового Спасителя, менш естетичні, але не менш реальні варіанти. Вони між собою функціонально переплітаються, але подивімося на них у спрощеному вигляді.

Варіант перший. Владу узурпує ставленик організованої злочинності. Організована злочинність — це стійка система економічних зв’язків високого рівня й кваліфікації,  зав’язаних на надприбутках. Із яких вони легко можуть отримувати своїх людей на офіційних посадах у владі. Організована злочинність завжди брала активну участь у виборах, і далеко не тільки у вигляді хуліганів на виборчих дільницях. Ба більше, організована злочинність не просто фінансує своїх кандидатів, а й надалі супроводжує їх економічно в їхній парламентській діяльності або виконавчій владі.

До речі, організована злочинність у всьому світі справді дуже ефективно бореться зі стихійною, вуличною злочинністю на територіях своєї відповідальності, бо «Техас мають грабувати лише техасці».

Варіант другий. Владу узурпує ставленик Кремля. Не поспішайте заперечливо махати руками. А згадайте, наприклад, Ангелу Меркель або Мілоша Земана. Можна й Віктора Орбана. Про Папу Римського взагалі промовчу. Росія має колосальний досвід агентурного проникнення у вищі ешелони політичної влади в цілому світі.

До речі, про фемінітиви. Ставлениці вищезгаданих сил у принципі мають значно більше шансів у сьогоднішнього електорату, якщо вирізати правильну дірку в правильній фанері. Слово «електорат» у цьому випадку зовсім не означає, що можуть бути якісь вибори узурпатора. Це може бути просто емоційне схвалення більшістю, як на старовинних козацьких радах, коли чиїсь виборці голосніше кричали й вище кидали шапки вгору.

Відмінність узурпування влади від традиційного політичного шахрайства — в тому,  що узурпатор у своїх гаслах каже таку правду, яку чинні політики бояться озвучити. Обманом займається його почет або учасники змови, які виконують технічні функції. Завдяки цьому узурпатор виглядає цілком харизматично й відповідає запитам мас на радикальні чудотворні зміни в країні.

Один із таких запитів — на репресії та революційне насильство стосовно тих, кого суспільство вважає своїми безпосередніми ворогами або винними в поточному стані справ. «Революція пожирає своїх дітей», — сказав Дантон перед стратою на гільйотині. Але насправді вона пожирає не лише «дітей», а й узагалі всіх родичів і друзів революцій. Це знання приходить згодом, разом із запізнілим питанням: «А нас за що?».

Доки держава реалізує монополію на насильство в наближенні до уявлень громадян про справедливість, вони лише пліткуватимуть про самостійне наведення порядку.

Другий запит — це стилістична відмінність образу узурпатора від усіх, хто був раніше й кого він чи вона покликані змінити. Тут є два моменти: молодість і особливості. Наполеон став першим консулом у 30 років, імператором — у 35. Його армію назвали «армією двадцятирічних». Специфічність, яка запам’ятовується: Буонапарте, як правильніше було б його називати, довго говорив із сильним корсиканським акцентом, був худим і довговолосим брюнетом, навіть у свої генеральські часи досить скромно вбраним.

Тут можлива поява різних колоритних персонажів, але все-таки в українців уже виробився певний нюх на аферистів, хоч і недосконалий. Справжність політичного лідера є його питомою прикметою, вродженою характеристикою особистості. А не  акторською майстерністю, набутою на різноманітних тренінгах.

Третій запит — це обіцянка швидкого загоєння історичних травм. Наведу приклад Шарля де Голля, який, технічно кажучи, узурпував владу у Франції 1944 року. Знаючи, що в американців — геть інші плани щодо майбутнього його країни, й досить похмурі, під час визволення Парижу він негайно зайняв військове міністерство на вулиці Сен-Домінік, а наступного дня в ратуші оголосив, що Франція завдячує своєму визволенню здебільшого героїчним французам. Тотальне колаборантство залишилося «за кадром», французи були вдячно розчулені.

1958 року де Голль, відновивши свою політичну кар’єру, пообіцяв не віддавати Алжиру (де сам на той час жив), а за чотири роки офіційно віддав, бо Париж був того вартий. За це пережив два замахи з боку націоналістів, які раніше були його основною політичною опорою.

Як свідчить практика попередніх років війни, українці болісно реагують на фактичну здачу своїх територій, але не всі. І не настільки, щоби перейти від політичних звинувачень до фізичних спроб змінити владу. В пошуках винного українці негайно розпадаються на різні політичні секти. Це малоприємний факт із погляду національної самооцінки. Але масова соціальна активність зі зміни влади, яка справді була результативною, сталася лише 2014 року, коли Янукович, як то кажуть,  конкретно «дістав» кожного.

Що маємо в сухому залишку стосовно узурпації? Масовий запит на таке месіанське пришестя справді існує. Але він нічим не відрізняється від таких самих настроїв протягом усіх попередніх десятиліть. Якщо його технічна реалізація пов’язана з певними індивідуальними ризиками для громадян, то останні ще подумають, перш ніж це діло схвалювати. Адже комфортність у базових установках так само важлива й значуща, як і потяг до свободи.

Радикалізація суспільства справді є, але вона виникла через зовнішні обставини й спрямована в бік ворога. Зміна того, що в психології називають локусом контролю, на внутрішнє середовище є нереалістичною. Для цього треба змінити ціннісні орієнтації. А, як уже зазначалося вище, вони роками залишаються досить стабільними. До того ж масштабне політичне насильство зовсім не є необхідним чинником для узурпації влади. Йдеться про прихід до влади, а не про її втримання.

Політичні змови трапляються в усіх країнах без винятку, — такою є природа політики. У переважній більшості випадків їх ніколи не реалізують, бо зрештою втілюють у якомусь відносно легітимному проєкті. Усілякі придворні «розбірки» не потребують формального перепризначення лідера, якщо над ним можна встановити ефективний контроль, не звертаючись по допомогу до народних мас.

Українська політична традиція останніх десятиліть, власне, рясніє такими прикладами контролю над президентами й прем’єрами ізсередини, з їхнього найближчого оточення. Ну що тут скажеш: яка республіка, такі й Талейрани.

Тобто набрати залікову кількість балів потенційному узурпатору майже неможливо. Винятком може стати той факт, коли чинна влада або її очільник припускаються помилки або вчиняють дію, що стає для них фатальною. Під фатальністю треба розуміти не критичну оцінку політичної опозиції або просто активістів громадянського суспільства. Це величини вже істотні, але ще геть не критично значущі в теперішніх умовах війни.

Окреслювати всерйоз контури такої помилки — справа геть невдячна й безперспективна. Всі ті кризові моменти в економіці, соціалці, навіть військовій сфері, про які кваліфіковані люди кажуть як про можливі поворотні події, є тригерами лише для тієї частини населення, яка може зрозуміти їхню важливість. А ця частина кількісно точно не є критичною.

Адже для того, щоб оцінити помилку як надзвичайно важливу, теж має бути сума певних соціально-психологічних чинників, а це величини динамічні, вони постійно змінюються. Треба, як то кажуть, щоб «зірки правильно зійшлися».

Широковідому фразу «це гірше, ніж злочин, — це помилка» щодо розстрілу герцога д’Анжу, члена французької королівської династії, якого звинуватили в змові проти Наполеона, вимовив не Фуше й не Талейран, а нині забутий юрист Антуан де ла Мерт. Змова була реальною, та це лише посилило єдність антинаполеонівської коаліції.

Тобто мем «злочинна влада» вже давно не спричиняє організованого спротиву. Мовляв, а яка влада не злочинна? А от помилка… Злодіїв у нас толерують, а дурнів — ні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Продажі «бюджетного» Apple iPhone SE 4 стартують у лютому, але офіційної презентації не буде, — Bloomberg
ITC
2025-02-07T10:10:07Z
Айтівці зі Львова розробили месенджер Bridge, що працює за низької швидкості інтернету
Детектор М
2025-02-07T10:07:28Z
Гаррісон Форд розкритикував ШІ та похвалив актора з гри Indiana Jones and the Great Circle
24tv
2025-02-07T09:57:24Z
GitHub навчив Copilot генерувати код по фото і розуміти голосові команди
ITC
2025-02-07T09:55:49Z
iPhone 16 Pro Max і Samsung Galaxy S25 Ultra протестували в іграх: смартфон Apple виявився кращим
InternetUA
2025-02-07T09:46:58Z
Дискові борони Wishek потребують мінімального технічного обслуговування
AgroNews
2025-02-07T09:46:50Z
«Приголомшливо»: новий найспекотніший січень в історії спостережень здивував вчених
ZN UA
2025-02-07T09:46:48Z
Вчені виявили несподівані мінуси сонячних панелей
InternetUA
2025-02-07T09:39:01Z
Українські вчені запропонували нове рішення для використання нейронних мереж у критично важливих сферах
Фокус
2025-02-07T09:36:28Z
В жодному разі не зберігайте соняшникову олію в кухонній шафі, і ось чому
TSN
2025-02-07T09:48:35Z
7 рідкісних жіночих імен, які запам'ятаються кожному
24tv
2025-02-07T09:48:12Z
Названі 15 речей, які не дають спати вночі: що з цим робити
TSN
2025-02-07T09:36:45Z
Як обрати стигле авокадо в магазині: простий лайфхак, який займе менше хвилини
24tv
2025-02-07T09:36:24Z
Здогадуються лише одиниці: чому губки для миття посуду різного кольору
GlavRed
2025-02-07T09:27:39Z
Китайський гороскоп на завтра 8 лютого: Мавпам - гнів, Тиграм - осуд
GlavRed
2025-02-07T09:27:16Z
Треба лише шматочок скла: як за секунду перевірити якість сметани
24tv
2025-02-07T09:18:59Z
Тільки гаєте свій час: 5 помилок під час прибирання, яких припускаються всі
24tv
2025-02-07T08:45:22Z
Сухий шампунь вам більше не потрібен: чим можна легко замінити цей засіб
24tv
2025-02-07T08:06:46Z
У Харкові припинено роботу нелегального покер-клубу
Мій Харків
2025-02-07T10:13:46Z
В Одесі цивільне подружжя затримали за підозрою в розповсюджені наркотиків
Украина Криминальная
2025-02-07T10:12:37Z
В Іспанії викрили трудову експлуатацію понад 50 громадян Румунії
Европейская правда
2025-02-07T10:10:56Z
У Чернівцях помер чоловік в обласному ТЦК - поліція встановлює обставини
УкраинФорм
2025-02-07T10:09:56Z
Вибух біля ТЦК на Хмельниччині: повідомили про стан постраждалих
Gazeta UA
2025-02-07T10:06:07Z
На Буковині чоловік помер під час проходження ВЛК у військкоматі: поліція розпочала перевірку
Политека
2025-02-07T10:01:26Z
Росія вдарила КАБами по прикордонню Сумщини: двоє загиблих, під завалами можуть бути люди
УкраинФорм
2025-02-07T10:01:25Z
Чергова смерть в ТЦК: поліцейські Буковини з’ясовують обставини
Украина Криминальная
2025-02-07T09:48:19Z
На Харківщині загинув 10-річний хлопчик від вибуху невідомого вибухонебезпечного предмету
Gazeta UA
2025-02-07T09:48:10Z
Бандура став тренером воротарів ЮКСА
Football.ua
2025-02-07T10:13:35Z
Волошин: Хочу приносити більше перемог Динамо й забивати більше голів
Football.ua
2025-02-07T10:07:36Z
Король рингу: Усик прикрасив обкладинку авторитетного журналу The Ring
24tv
2025-02-07T09:51:59Z
Слот: Перемагати завжди приємно. Ліверпуль звик грати у фіналах
Football.ua
2025-02-07T09:46:27Z
ЛНЗ – Ольборг: онлайн-трансляція контрольного товариського матчу
Football.ua
2025-02-07T09:28:54Z
Федерація лижного альпінізму допустила до змагань прапорщика російської армії Прохорову
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T09:27:41Z
Постекоглу: Ліверпуль виявився надто сильним для нас
Football.ua
2025-02-07T09:24:56Z
Син Мессі забив 11 голів у матчі у США
ZN UA
2025-02-07T09:13:47Z
Мельгоса: Головне завдання молодіжної збірної у відборі на Євро-2027 — продемонструвати свою найкращу версію кожного ігрового дня
Football.ua
2025-02-07T09:04:39Z
Влаштували масштабний "бадабум": бійці "Хижака" провели контрдиверсійну операцію у Торецьку
Фокус
2025-02-07T10:12:58Z
Кого можуть мобілізувати з 18 років у 2025 році
24tv
2025-02-07T10:06:43Z
Морози посиляться, буде -12 градусів: Україну накриває антициклон Elvira
GlavRed
2025-02-07T10:03:43Z
Ситуація загострюється: росіяни зробили три проходи у каналі біля Часового Яру
Хвиля
2025-02-07T09:57:19Z
Ворог знову вдарив по Куп'янську, постраждала жінка
УкраинФорм
2025-02-07T09:55:00Z
На узбережжі Одещини зафіксували масовий викид медуз, забруднених мазутом
УкраинФорм
2025-02-07T09:45:53Z
У Києві розповіли про впровадження ізраїльської системи раннього оповіщення
УкраинФорм
2025-02-07T09:39:59Z
Затяжних хуртовин чекати не варто? Скільки ще сніжитиме в Україні
Telegraf
2025-02-07T09:33:42Z
Україні треба у 10 разів більше солдатів, щоб повністю зупинити росіян, – WSJ
24tv
2025-02-07T09:30:18Z
Ірена Карпа зустрілася із Далай-ламою і подарувала йому прикрасу з літерою «Ї»
УкраинФорм
2025-02-07T10:06:30Z
Hulu випустив фільм про загиблу українську операторку Галину Гатчінс
1News
2025-02-07T09:57:47Z
Більше не білявка: Емма Робертс кардинально змінила імідж
24tv
2025-02-07T09:42:10Z
Нових «Месників» очолить Сем Вілсон , а Роберт Дауні-молодший стане головним лиходієм
ITC
2025-02-07T09:31:56Z
Стрижка "медуза" - новий тренд у світі моди 2025 року
TSN
2025-02-07T09:06:36Z
Трейлер фільму «Фантастична четвірка» зібрав 200+ млн переглядів за добу — і це третій кращий результат для Marvel
ITC
2025-02-07T08:58:11Z
У США відбулись покази українського документального фільму «Квіти України»
Детектор М
2025-02-07T08:54:23Z
Герцогиня, але не Сассекська: як Меган Маркл називали працівники палацу
Фокус
2025-02-07T08:51:57Z
Marvel звинуватили у використанні ШІ для постерів Фантастичної четвірки
1News
2025-02-07T08:51:04Z
Нідерланди передають Україні лабораторію для розслідування воєнних злочинів
360ua.news
2025-02-07T10:12:35Z
Директор Департаменту мобілізації Міноборони Вадим Жураковський заробляє на ухилянтах
360ua.news
2025-02-07T10:12:22Z
Курс Data Analyst у DAN-IT: навчання з працевлаштуванням за 6 місяців
Детектор М
2025-02-07T10:09:39Z
У польському місті розгорівся конфлікт через житло для українців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T10:09:25Z
В Україні суттєво зріс запит на психологічну допомогу - Зеленська
УкраинФорм
2025-02-07T10:07:36Z
Капусняк з Чернігівщини віднесли до нематеріальної культурної спадщини
AgroNews
2025-02-07T10:07:16Z
Українську культуру представили на «Міжнародному вечорі» у столиці Катару
УкраинФорм
2025-02-07T10:06:19Z
Чоловік, який ніколи не був одружений, став "батьком" для більш ніж 700 дітей
Фокус
2025-02-07T10:06:00Z
Німецькі розробники назвали основні недоліки крилатої ракети Land Cruise Missile
InternetUA
2025-02-07T10:01:29Z
Заборона USAID б'є і по медицині? На Київщині лікарі залишилися без зарплати за січень
Telegraf
2025-02-07T10:12:36Z
Зі шлунка дівчини видалили 1 кг волосся
TSN
2025-02-07T10:06:47Z
Ідеальний обід за 20 хв.: як приготувати салат-мікс від Джеймі Олівера
Gazeta UA
2025-02-07T10:06:32Z
На Дніпропетровщині підліток потрапив до лікарні після 10 банок енергетика
24tv
2025-02-07T08:00:19Z
Як приготувати тонкі дієтичні млинці без борошна: зберігайте простий рецепт
Gazeta UA
2025-02-07T07:51:34Z
Понад 70% вартості ліків в Україні формують виробники, – дослідження Proxima Research
TSN
2025-02-07T07:51:17Z
Як харчуватись при гастриті, щоб уникнути загострень
24tv
2025-02-07T06:03:03Z
Здоровий сніданок, в який ви закохаєтеся: тости з авокадо та яйцем пашот
24tv
2025-02-07T04:12:15Z
Що таке зимове безсоння і як з ним боротись
Gazeta UA
2025-02-06T22:39:55Z
«Укрнафта» готова будувати нову парогазову ТЕЦ
Петр и Мазепа
2025-02-07T10:09:54Z
Підтримка добудови Хмельницької АЕС серед українців зросла до понад 80%, – опитування
Telegraf
2025-02-07T10:06:17Z
Шокуючі борги за газ: чому українцям приходять платіжки на сотні тисяч гривень
24tv
2025-02-07T10:00:40Z
Стартував експорт біометану трубопроводом з України
AgroPortal
2025-02-07T10:00:38Z
Популярна авіакомпанія заборонила павербанки в ручній поклажі
InternetUA
2025-02-07T09:58:58Z
Клієнтка не оцінили сарказм працівника Приватбанку та поскаржилася на хамську відповідь: деталі скандалу
Telegraf
2025-02-07T09:54:56Z
Держава у січні заощадила ₴2 мільярди на закупівлях через Prozorro Market - Мінекономіки
УкраинФорм
2025-02-07T09:45:58Z
В Україні на один банк стане менше
24tv
2025-02-07T09:42:55Z
Під окупацією знаходиться близько половини ресурсу корисних копалин України
ZN UA
2025-02-07T09:37:56Z
Nissan не об’єднуватиметься з Honda і шукає нових партнерів
AutoCentre
2025-02-07T10:12:11Z
Оприлюднено зарплати пілотів Формули-1 у 2025 році: цікавий рейтинг
ЗаРулем
2025-02-07T10:12:09Z
Оприлюднили рейтинг найпопулярніших в Україні вживаних авто із США
Gazeta UA
2025-02-07T09:54:34Z
Mercedes-Benz інтегрує сенсорні екрани в колеса
AutoGeek
2025-02-07T09:48:49Z
Tesla вдруге за зиму різко підняла ціни на електрокари у США
УкраинФорм
2025-02-07T09:39:37Z
Subaru Forester дебютував у гібридній та позашляховій версіях
AutoCentre
2025-02-07T09:07:54Z
Штраф за грюкання дверима авто: скільки доведеться заплатити
ТСН
2025-02-07T08:48:58Z
Через дії Маска продажі Tesla обвалюються по всій Європі: які країни бойкотують компанію
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T08:15:53Z
Раритетний трицикл Honda у заводській упаковці продали за нечувану суму
AutoCentre
2025-02-07T08:13:50Z
Заява Трампа про втручання в Газу повинна налякати Путіна — The Telegraph
ZN UA
2025-02-07T10:13:25Z
Представники Департаменту Маска увійшли до Управління океанічних і атмосферних досліджень - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-07T10:12:51Z
Тіла діставали з-під завалів: Росія завдала удар КАБами по житловому будинку
GlavRed
2025-02-07T10:12:37Z
Захід і Україна здатні розхитати кремлівські еліти сумнівами про легітимність Путіна - Пономарьов
GlavRed
2025-02-07T10:12:16Z
В Азербайджані заарештували ще двох журналістів за звинуваченнями у «контрабанді іноземної валюти»
Детектор М
2025-02-07T10:07:54Z
Гурт Kalush Orchestra оскандалилися відмовою підтримати збір коштів для ЗСУ
TSN
2025-02-07T10:06:26Z
Клименко: Росія вербує для терактів у ТЦК молодих українців, але гроші не віддає
Лига
2025-02-07T10:06:09Z
РФ офіційно "засудила" офіцера ЗСУ за літак ДРЛВ А-50, збитий 23 лютого 2024 року, деталі
Фокус
2025-02-07T10:06:07Z
Україна планує відкрити всі кластери переговорів з ЄС у 2025 році: Стефанішина розкрила графік
Европейская правда
2025-02-07T10:04:42Z