MY.UAНовини
Що означає енергетична суперечка Парижа і Берліна для Європи та України?
Що означає енергетична суперечка Парижа і Берліна для Європи та України?

Що означає енергетична суперечка Парижа і Берліна для Європи та України?

Що означає енергетична суперечка Парижа і Берліна для Європи та України?

Німецьке видання Bild розмістило 28 серпня 2023 року статтю «Німецька політика проти атома є «історичною помилкою», її швидко передрукували багато англомовних видань, а особливого розголосу, як видається, вона набула у російськомовному медіапросторі.

«Це було б історичною помилкою позбавити нас атомної енергії або сповільнити інвестиції в атомну енергетику і атомні інновації у Європі», — такі слова, як зазначає Bild, виголосив президент Франції Емманюель Макрон перед своїми дипломатами в рамках 29-ї Конференції послів. При цьому він закликав порушувати цю тему в спілкуванні з німцями, щоб переконати їх у правомірності позиції Франції щодо продовження розвитку атомної енергії. Остання теза не присутня у російськомовних передруках, що насправді значно змінює контекст промови французького президента.

У Європейському Союзі і надалі діє принцип суверенного права кожної держави-члена визначати загальну структуру енергопостачання та умови використання своїх енергоресурсів, а також робити вибір між різними джерелами енергії. І хоча він ускладнює розвиток загальноєвропейського енергетичного ринку, ЄС наразі не має політичної волі для зміни цих положень Договору про функціонування Європейського Союзу. Компромісних рішень удається досягати завдяки тривалим і складним переговорам на рівні дипломатів і топ-політиків, вони забирають значну кількість часу і зусиль, тоді як енергетичний ринок потребує їх сьогодні.

Франція і Німеччина вже тривалий час ведуть дискусії про основні принципи розвитку ринку електроенергії в ЄС. Великою мірою розбіжності виникли через історичні передумови розвитку національних секторів електроенергетики. Так, після нафтового ембарго 1973 року Франція розпочала інтенсивно нарощувати потужності атомної генерації, в той час як Німеччина (і комуністична НДР, і капіталістична ФРН) більше зосередилася на використанні власних покладів вугілля і збільшувала імпорт вуглеводнів із СРСР, розбудовуючи вугільну і газову генерацію. Водночас у Німеччині стрімко набирав популярності екологічний рух, який системно виступав проти атома, пропагував розвиток відновлюваної енергетики і знайшов підтримку серед широких верств населення.

22 квітня 2002 року було внесено зміни до закону про атомну енергетику, які запровадили скорочення термінів експлуатації діючих реакторів, зменшення прогнозних обсягів генерації на наступні роки та заборону будівництва нових атомних блоків. У грудні 2010-го християнські демократи з вільними лібералами спробували подовжити терміни експлуатації діючих АЕС і надати атомній генерації статусу «перехідного енергоносія» в рамках «Енергетичного переходу», однак аварія на «Фукусіма-1» 11 березня 2011 року поставила остаточну крапку в розвитку атомної енергетики у Німеччині. Трохи більше як через десятиліття, 15 квітня 2023 року, останні три німецькі АЕС було виведено з експлуатації.

За публічною турботою про безпеку і зростанням громадської підтримки екологічної політики в Німеччині намагалися не помічати справжнього бенефіціара «енергетичного переходу», якому послідовно допомагали найбільш рейтингові політики у 2000–2010-х роках. Замість атома статус «перехідного енергоносія» отримав природний газ, безперебійне постачання якого обіцяли «надійні» російські партнери через ними ж новозбудовану безтранзитну газотранспортну інфраструктуру. І хоча повномасштабна війна Росії проти України різко погіршила статус «надійного», а Німеччина за рік спромоглася позбутися, здавалося б, критичної газової залежності, підхід до захисту власної структури енергетичного ринку і шляху декарбонізації через тимчасове збільшення використання викопних видів палива не зазнав змін. Заради справедливості необхідно також відзначити, що Франція теж має серйозну залежність від постачань збагаченого урану зі Сходу — з Казахстану, чий урановий експорт фактично контролює Росія. Така залежність суттєво перешкоджає розширенню санкцій ЄС на «Росатом». З огляду на військовий переворот у Нігері і відмову хунти постачати урановмісну сировину у Францію, стан паливного забезпечення французької атомної енергетики погіршується.

Німеччина і Франція є найбільшими в ЄС виробниками і споживачами електричної енергії, а також великими експортерами та імпортерами. Розвиток транскордонної торгівлі і міждержавних перетинів сприяє зростанню кількості операцій на європейському оптовому ринку електроенергії, які передусім диктуються попитом і пропозицією та відповідними ціновими сигналами без прив’язки до національного ринку. Так, за підсумками першого півріччя 2023-го, як повідомляє німецьке агентство AG Energiebilanzen e.V., Німеччина експортувала на 3,1 млрд кВт·год більше електроенергії, ніж імпортувала. Але після закриття АЕС у квітні, протягом другого кварталу 2023 року, імпорт перевищив експорт на 6,4 млрд кВт·год. Цьому також сприяли нижчі ціни на електроенергію в сусідніх країнах, зокрема, завдяки зростанню виробітку на французьких АЕС і на ГЕС альпійських і скандинавських країн при одночасному скороченні генерації німецькими відновлюваними джерелами енергії через несприятливі погодні умови. Натомість улітку 2022 року, коли Франція потребувала імпортної електроенергії через низку аварійних зупинок АЕС і брак води для систем охолодження, Німеччина збільшувала виробництво на своїх вугільних і газових електростанціях, незважаючи на розпал енергетичної кризи в Європі, ініційованої Росією, з неймовірно високими цінами як на первинні енергоносії (газ, вугілля), так і на електроенергію. Тобто не можна в односторонньому порядку звинувачувати Німеччину за імпорт атомної електроенергії на тлі закриття власних АЕС, і так само Францію — за імпорт «суміші» зеленої та викопної електроенергії.

Німеччина і Франція сперечаються не лише про роль атомної та вугільно-газової генерації в електроенергетиці. Непорозуміння також мають місце в транспортній сфері, а саме щодо умов і термінів використання двигунів внутрішнього згоряння. При цьому занепокоєння викликають не так самі непорозуміння, як спроби захищати національні інтереси, блокуючи рішення загальноєвропейських органів шляхом внесення поправок в останню хвилину, як це зробив міністр фінансів ФРН Крістіан Лінднер у березні 2023 року.

Масштабна енергетична криза в Європі, що її довго і цілеспрямовано готувала Росія як частину стратегії бліцкригу проти України, потребує солідарності та взаємної підтримки. Громадяни Німеччини і Франції розглядають свої країни як економічний двигун ЄС, здатний запустити довгостроковий процес декарбонізації європейської енергетики та економіки, а спільну скоординовану енергетичну і кліматичну політику — як необхідну запоруку успішності таких дій.

Можна сподіватися, що публічні заяви Макрона є лише спробами привернути увагу до актуальних викликів енергетичного сектору Франції, а не провісниками тривалої політичної кризи та розбрату між найбільшими економічними потугами ЄС. Як очікується, це сприятиме активізації політичного, дипломатичного і експертного діалогу між Німеччиною і Францією щодо спірних питань, щоб дійти взаємоприйнятних компромісів. Зокрема, в рамках реалізації Плану дій REPowerEU очікується посилення співпраці з метою уникнути нових інвестиційних проєктів з розбудови інфраструктури для викопних видів палива, які можуть виявитися непотрібними у майбутньому. Країни повинні активізувати координацію зусиль із подальшого реформування загальноєвропейського ринку електроенергії та розбудови з’єднувальної інфраструктури, щоб інтегрувати відновлювану енергетику і балансувати попит і пропозицію через збільшення обсягів транскордонної торгівлі.

Від Німеччини і Франції очікують лідерства в ініціативах, які сприяли б розвитку виробництва чистих технологій в Європі, щоб подолати критичну залежність від китайського імпорту. Понад те, об’єднання зусиль обох держав мало б у подальшому сприяти розвитку діалогу ЄС із США, щоб виклики, пов’язані із впровадженням Закону про скорочення інфляції, перетворити на конкурентні переваги західного демократичного світу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Які речі мають обов’язково бути в гардеробі кожної жінки взимку 2024/2025
TSN
2024-11-17T16:33:41Z
Неочікуваний дует Julik й Kristonko і пісня про кохання від Golubenko: 7 крутих музичних новинок
24tv
2024-11-17T16:33:23Z
День народження на кладовищі: вдівець Руслани Писанки показав щемливий кадр
GlavRed
2024-11-17T16:27:26Z
Чоловік покійної Руслани Писанки показав, який вигляд має могила акторки
TSN
2024-11-17T16:15:57Z
Могилевська показала, як в обіймах донечок ховалася в бомбосховищі: "Збили ракету над головою"
TSN
2024-11-17T16:15:28Z
Melovin влаштував черговий гей-маніфест. Співак звернувся зі сцени до коханого
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:00:00Z
Фінал VI Фестивалю-премії «GRA» пройде у Львові, Івано-Франківську та Києві
УкраинФорм
2024-11-17T14:18:09Z
Підпирали двері у сарай: на аукціоні за шалену суму продадуть мармуровий бюст
24tv
2024-11-17T14:09:33Z
"За задоволення доводиться платити": режисер Девід Лінч розповів про своє захворювання
Фокус
2024-11-17T13:51:57Z
"Молдова не терпітиме спроб дезінформації": у Кишиневі засудили пропаганду посла РФ
ZN UA
2024-11-17T16:37:45Z
"Поборник викопного палива": Трамп доручить Міністерство енергетики США бізнесмену з нафтогазової сфери
Хвиля
2024-11-17T16:33:09Z
КНДР може відправити до РФ 100 тисяч військових – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:27:40Z
КНДР десять днів поспіль глушить GPS-навігацію на кордоні з Південною Кореєю
iPress
2024-11-17T16:27:08Z
Перше засідання нового парламенту Грузії заплановане на 25 листопада - прем’єр
УкраинФорм
2024-11-17T16:27:01Z
Що передбачає мирна угода Трампа для України: версія CNN
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:27:00Z
Зеленський анонсує новий "план стійкості" на наступному тижні: деталі від The Times
TSN
2024-11-17T16:18:50Z
Російські дипломати залишають Познань: Сікорський відповів, чи займуть їх місце українці
TSN
2024-11-17T16:16:04Z
Коли чекати наступної атаки РФ: експерт оцінив можливості РФ
TSN
2024-11-17T16:15:57Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Як літнім людям захистити кишківник і шлунок від захворювань: 3 кроки до міцного здоров’я
TSN
2024-11-17T16:15:44Z
Як уникнути хронічного болю в спині і залишатися активним
360ua.news
2024-11-17T16:12:27Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
Чи накривати кришкою страви під час приготування
24tv
2024-11-17T12:18:09Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T12:09:36Z
Повний список хвороб, які точно звільняють від мобілізації
24tv
2024-11-17T11:42:45Z
На Рівненщині без світла залишаються 20 тисяч споживачів, введені екстрені відключення
УкраинФорм
2024-11-17T16:30:20Z
Гороскоп Таро на 18 листопада для всіх знаків Зодіаку: Всесвіт піде вам назустріч
Политека
2024-11-17T16:30:07Z
Через дефіцит електроенергії у столиці замінять тролейбуси на автобуси
360ua.news
2024-11-17T16:27:46Z
Росіяни обстріляли передмістя Херсона, троє поранених
УкраинФорм
2024-11-17T16:24:54Z
До 1 листопада планували захопити Куп’янськ-Вузловий: командир "Ахіллеса" про наступ РФ на Харківщині
TSN
2024-11-17T16:16:26Z
На Вовчанському напрямку прикордонники відбили російський штурм
УкраинФорм
2024-11-17T16:15:16Z
Британська розвідка проаналізувала посилення тиску російських військ на Куп'янськ
Европейская правда
2024-11-17T16:06:47Z
Військові за допомогою HIMARS знищили на Запоріжжі скупчення російської піхоти
УкраинФорм
2024-11-17T16:01:46Z
ЗСУ знищили надважливий для окупантів комплекс за 200 мільйонів доларів
GlavRed
2024-11-17T15:27:49Z
Інвестиції у «зелену» енергетику підтримують енергобезпеку України – гендиректор ДТЕК на СОР29
TSN
2024-11-17T16:15:57Z
В Україні різко здешевшав популярний овоч
TSN
2024-11-17T16:15:03Z
Українцям відповіли, чи зміниться тариф на електроенергію у грудні: названо ціну за кіловат
Хвиля
2024-11-17T16:01:27Z
Ілон Маск продовжує ставати все заможнішим: як зріс капітал найбагатшої людини у світі
24tv
2024-11-17T15:30:38Z
Якою буде максимальна пенсія у 2025 році
24tv
2024-11-17T15:30:22Z
Завтра будуть введені графіки відключення світла
360ua.news
2024-11-17T15:12:18Z
Чи дійсно Трамп зможе опустити ціни на нафту та які наслідки будуть для Росії
24tv
2024-11-17T15:03:19Z
Як пенсіонери можуть збільшити розмір своїх виплат
24tv
2024-11-17T14:39:21Z
Воррен Баффет розсекретив, які акції придбав після продажу Apple: одна компанія працює в Україні
24tv
2024-11-17T14:39:09Z
Приписка від 17 років: у ТЦК пояснили для чого вона потрібна і чи це потрібно робити всім
Политека
2024-11-17T16:27:51Z
Ви точно присідаєте у парку на "скамейку" – краще з'ясуйте український відповідник
24tv
2024-11-17T16:24:37Z
Перший постріл й одразу влучання. Повітряні сили ЗСУ показали військову, яка збила крилату ракету
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:24:34Z
Нацгвардійці збили крилату ракету з кулемета Browning
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:15:55Z
В Івано-Франківську викладач проводив заняття російською: все, що відомо про мовний скандал у виші
TSN
2024-11-17T16:15:21Z
Готуйтесь до непопулярних рішень мобілізації: журналіст про необхідність поповнення
Знай
2024-11-17T16:06:19Z
Принц Вільям "був наляканий" хворобою Кейт Міддлтон, — ЗМІ
Фокус
2024-11-17T16:00:55Z
"Добрий ранок" чи "Доброго ранку": як сказати правильно українською
24tv
2024-11-17T16:00:09Z
Неїжпапа відвідав військових, які тримають оборону на Херсонському напрямку
УкраинФорм
2024-11-17T15:49:31Z
Перевірте, чи правильні режими встановлюєте: що означають символи на духовці
24tv
2024-11-17T16:30:01Z
Яка приправа може зіпсувати бульйон: шеф-кухар розповів деталі
24tv
2024-11-17T16:24:08Z
Які цифри у даті народження означають, що на вас чекає щастя й велике кохання
TSN
2024-11-17T16:15:37Z
Як гарно прикрасити камін: 3 ідеї святкового декору
24tv
2024-11-17T16:15:10Z
Пасуть задніх: 3 знаки зодіаку, яким не вистачає мотивації для розвитку
24tv
2024-11-17T16:03:55Z
Ще про «а мені ваша математика в житті не знадобилася»
ZN UA
2024-11-17T15:08:13Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T15:03:48Z
За якої температури можна прати абсолютно всі речі: поради експертів
TSN
2024-11-17T14:12:55Z
Як за допомогою оцту позбутися плодових мушок на кухні: цей лайфгак працює на відмінно
TSN
2024-11-17T14:12:12Z
Легендарний Холіфілд відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-17T16:15:20Z
"Я ледь не помер у червні": Майк Тайсон зробив відверте зізнання після поразки від Джейка Пола
TSN
2024-11-17T16:15:05Z
Хтось побачив нашого "Пічічі", – Леоненко знищив лідерів збірної України за нічию з Грузією
24tv
2024-11-17T15:45:43Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T15:04:50Z
ЧС-2024 з пауерліфтингу. Збірна України здобула 8 нагород та ліценції на Всесвітні ігри
УкраинФорм
2024-11-17T14:51:50Z
Джейк Пол програв парі Майку Тайсону: скільки грошей заплатить блогер легенді боксу
24tv
2024-11-17T14:42:12Z
Ліга націй-2024/25: хто вже вийшов до 1/4 фіналу
TSN
2024-11-17T14:12:13Z
Хорватія – Португалія: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T14:12:07Z
"Ми не травмпункт": у Палмейрасі відреагували на питання про підписання Неймара
24tv
2024-11-17T13:54:55Z
Українець ошукував довірливих людей, сидячи в СІЗО
InternetUA
2024-11-17T16:24:28Z
У Японії стався потужний підводний землетрус
УкраинФорм
2024-11-17T16:15:41Z
Диверсія на залізниці в Запорізькій області: агент "Атеш" вивів з ладу важливе електрообладнання
24tv
2024-11-17T16:15:26Z
Псевдобанкір обшахраював жителя Тернопільщини на 100 тисяч
Украина Криминальная
2024-11-17T15:06:57Z
Літак здійснив екстрену посадку через 130 хом’яків
360ua.news
2024-11-17T15:03:01Z
Атака на Миколаїв: загинула вагітна жінка
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T14:48:15Z
У Херсоні кількість загиблих зросла до трьох
УкраинФорм
2024-11-17T14:36:06Z
На Житомирщині горів рейсовий автобус - вогонь пошкодив моторний відсік
УкраинФорм
2024-11-17T14:33:01Z
У Бурштині на Івано-Франківщині через ворожий обстріл відсутнє теплопостачання
УкраинФорм
2024-11-17T14:27:26Z
Названо топ найпопулярніших і небезпечних паролів у світі
InternetUA
2024-11-17T16:22:12Z
Останній Супермісяць року “дістався” до Києва
Комсомольская правда
2024-11-17T16:13:06Z
Що не встигає за попитом в українських мережах
360ua.news
2024-11-17T15:45:24Z
У WhatsApp з'явилася нова функція – користувачі чекали на неї багато років
InternetUA
2024-11-17T15:36:14Z
Представлено найбільший у світі SSD-накопичувач ємністю 122 ТБ
InternetUA
2024-11-17T15:01:14Z
Valve вперше показали кадри зі скасованого продовження Half-Life 2
24tv
2024-11-17T15:00:55Z
26 листопада буде представлений планшет MatePad Pro 13.2 другого покоління
Portaltele
2024-11-17T14:57:59Z
Як уникнути шахрайства при бронюванні житла через соцмережі
InternetUA
2024-11-17T14:34:02Z
Вчені знайшли два таємничі кам'яні кола, які нагадують Стоунхендж
TSN
2024-11-17T14:12:54Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z