MY.UAНовини
Зустріч Ердогана та Путіна: чому переговори потрібні Росії більше, ніж Туреччині
Зустріч Ердогана та Путіна: чому переговори потрібні Росії більше, ніж Туреччині

Зустріч Ердогана та Путіна: чому переговори потрібні Росії більше, ніж Туреччині

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган вирішив не чекати в Анкарі на Володимира Путіна та їде до Сочі особисто. Візит заплановано на 4 вересня. Фокус з’ясовував, яка необхідність цієї зустрічі та які можливі наслідки цих перемовин для України.

Головна мета зустрічі — пошук рішення щодо "зернової угоди" й глобального постачання зерна. Туреччина, яка позиціонує себе як посередницю, намагається знайти рішення після виходу Росії із "зернової угоди" 17 липня 2023 року. Після цього, як відомо, світові ціни на зерно зросли, а Кремль почав масовані обстріли інфраструктури Одеси й дунайських портів.

"Президент Ердоган до цього часу проводив інтенсивну дипломатію, аби допомогти запобігти глобальній продовольчій кризі", — сказав речник провладної турецької політсили "Партії справедливості і розвитку" Омер Челік виданню Daily Sabah, коментуючи майбутній візит.

Напередодні міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан побував у Києві та Москві. Він готував ґрунт для серйозної розмови про зернову кризу. Також чиновник порушував питання миру в Україні та звільнення українських військовополонених. Але наразі Росія продемонструвала, що ці теми не є для неї актуальними. Хоча дещо все-таки відбуватиметься й за зачиненими дверима.

У Путіна гостра необхідність вийти з ізоляції

Спочатку йшлося, що Путін наважиться полетіти в Анкару на зустріч із Ердоганом. Але це твердження викликало розумні сумніви — російський президент уже кілька місяців намагається не залишати свою країну, побоюючись арешту через виданий Міжнародним кримінальним судом у березні 2023 року ордер. Тож не дивно, що Кремль візит до Туреччини майже одразу не підтвердив.

"Очевидно, що Путін не хоче провести решту свого нікчемного життя в одиночній камері, тому шукає способи, як зберегти свою рукопожатність і легітимність на міжнародній політичній арені, принаймні з авторитарними лідерами, без виїзду за межі РФ. Проте такі зустрічі, як із Ердоганом, важливі для нього — він може продати їх внутрішній публіці, продемонструвати свою впливовість", — говорить Фокусу політичний експерт Максим Джигун.

Путін не наважився прилетіти в Анкару на зустріч з Ердоганом, він побоюється арешту за міжнародним ордером
Фото: Скріншот

Ці зустрічі для Путіна важливі й із точки зору виборів 2024 року, на яких він знову планує переобиратися президентом.

"Йому важливо продемонструвати свою велич, вміння вести дипломатичні відносини зі стратегічними партнерами та грати на публіку. І не тільки з Ердоганом, але й головою КНР Сі Цзіньпіном — у жовтні Путін планує летіти в Китай, — продовжує експерт. — Не знаю, чи можна розраховувати за результатами цих зустрічей на якісь радикальні зміни у відносинах між цими державами, але те, що вони потрібні як просто прояв медійності Росії, — це ключова мета рухів із боку Путіна. Путін прагне показати себе активним гравцем міжнародної політики. Це важливий пропагандистський інструмент. Він потребує медійної підтримки, картинки на телебаченні, аби вигравати вибори. Навіть зараз, коли він має такий шалений ресурс, усе одно залишається питання: як переконливо перемогти, як довіряти команді, партії та своїм пропагандистам".

Важливо Трибунал для Путіна. Чому вирок президенту РФ зробить неможливими перемовини про мир з ним

А ще Путін хоче поговорити з Ердоганом про економіку. "Туреччина — неофіційний експортер підсанкційних товарів у Росію. Росія значно краще почала почуватися за рахунок цього, ніж у перші місяці після введення санкцій", — додає Джигун.

Як відомо, вразливість Ердогана у відносинах із Росією полягає в тому, що Туреччини сильно залежить від російських енергоресурсів. Минулого року Росія стала найбільшим для Туреччини експортером за вартістю, випередивши Китай. Анкара придбала великі обсяги російської нафти, газу та вугілля за зниженими цінами, яких уникає Захід.

Імовірно, президент Туреччини згадає і про необхідність обміну українських полонених, як військових, так і цивільних, передусім кримських татар. Проте ця розмова з Путіним заздалегідь визначається як безрезультативна — Ердоган дозволив президенту України Володимиру Зеленському забрати командирів оборонців Маріуполя.

"Зернова угода", але не та, що раніше

Ердоган же ховає в кишені свій козир — зерно. Воно для Туреччини є доволі серйозним інструментом впливу й економічного розвитку, особливо в контексті падіння турецької ліри та пошуку шляхів виходу з кризи, у якій опинилася Туреччина. У розумінні Туреччини зерно має стати важливим інструментом економічного відновлення в країні. І, як пише турецька преса, певні напрацювання в цьому питання напередодні зустрічі двох президентів є.

Як стало відомо напередодні, Туреччина готова переробляти російське зерно, яке надходитиме за "зерновим коридором", на борошно та відправляти його в бідні країни Африки.

"Коли планується подібний візит, це означає, що певних домовленостей буде досягнуто. Можливо, нині тривають ще переговори. Але я, зі свого боку, не бачу бажання Росії повернутися до "зернової угоди" в будь-якому форматі. Путін продовжує розповідати про те, що будь-яка співпраця з Україною шкодить російсько-турецьким інтересам. Відповідно, російський президент продовжує гнути свою лінію, і жодного сигналу немає, що він може цю лінію змінити", — говорить Фокусу директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

План Ердогана — вмовити Росію погодити пакетну угоду: зернову за участі України, а також тристоронню — Катар-Туреччина-Росія
Фото: Анадолу

Натомість експерт згадує план Ердогана вмовити Росію погодити пакетну угоду: зернову за участі України, а також тристоронню — Катар-Туреччина-Росія. Остання передбачає транспортування 1 млн тонн російського зерна за заниженою ціною під фінансові гарантії Катару. Їх перероблятимуть на турецьких підприємствах і відправлятимуть у країни, які йього найбільше потребують, передусім в Африці.

"Остання вигідна для Туреччини. Вона, як завжди, отримує свій гешефт, але ні за що не відповідатиме. У відповідь Анкара пропонуватиме, аби Росія погодилася на повернення "зернової угоди". Це та пропозиція, яка на столі. Іншої я не бачу", — додає Семиволос.

Важливо Росію запросять у фіналі: Який варіант миру для України привезли з Саудівської Аравії

Саме цю тристоронню угоду мали обговорювати раніше в Будапешті. В угорську столицю в середині серпня приїздив і очільник російського регіону Татарстан Рустам Мінніханов. Він раніше заявляв про "підтримку вторгнення Росії в Україну", нині перебуває під санкціями США, але не ЄС. В Угорщину їздив на перемовини щодо зерна.

"Росія намагається побудувати поза Україною альтернативний шлях для російського зерна та вкраденого українського. Але пакетне голосування Москві не потрібно, як і взагалі українська "зернова угода". Тому Путін навряд на неї погодиться. Тема зерна для Москви завжди була політичною. Вона погодилася на українську "зернову угоду" у відповідь на звернення з 2022 року африканських країн до Росії щодо необхідності підтримки зернового коридору, продовольчої безпеки. Росія неодноразово пропонувала країнам Африки зерно безплатно, зокрема на зустрічі з лідерами африканських країн у Москві. Тоді всі відмовилися. І зараз знову постало питання. Туреччина пропонує Росія стати рятівником африканських країн", — підсумовує Семиволос.

Росія намагається побудувати поза Україною альтернативний шлях для російського зерна та вкраденого українського
Фото: Flickr

Але угода за участі Катару Росії вигідна не лише політично — Анкара хоче мати й фінансові впливи в Африці. Проте існують ризики.

А вони в тому, що Росія прагне торгувати краденим українським зерном. Україна вже заявила, що будь-яка "зернова угода" за винятком Києва спонукатиме Росію красти більше зерна з окупованих територій України.

Чи готова Туреччина торгувати краденим? Експерти говорять: навряд. І все тому, що Туреччина останнім часом прагне показати себе у світі як доброчесного партнера, особливо в той момент, коли Анкара знову прагне на Захід.

Ідеться про те, що турецька преса пише, що Туреччина прагне вступити до ЄС, а також уже наблизилася до купівлі винищувачів F-16, продаж яких раніше блокували США.

"Ердогану зараз час задуматися про пріоритети, чи він хоче торгувати краденим зерном на крові українців, чи вибудовувати стратегічні стосунки із Заходом, тим більше в умовах, коли потрібно повертати рівень своєї валюти й виходити з глобальної кризи, залучивши додаткові інвестиції", — зауважує Джигун.

Туреччина — новий посередник Європи, а не РФ

Ще одним можливим наслідком зустрічі Ердогана та Путіна може бути розмова про наближення Кремля до прямих перемовин із Заходом. Москва не приховує своїх прагнень зменшити санкції та підключити її банки до SWIFT — обмеження діють і впливають на російську економіку.

"РФ не припиняє свої пропозиції до іноземних держав, Заходу й України про відновлення переговорів, щоб шукати способи для порозуміння, — зауважує політичний експерт Максим Джигун. — Цей трек існує, хоч іноді інформаційно приглушений. Звичайно, вони зацікавлені в цьому. Туреччину Росія розглядає як країну, яка може бути посередником у подібних перемовинах чи-то Росії з Україною, чи-то Росії із Заходом. Особливо якщо врахувати, що свого часу щодо "зернового коридору" вдалося досягнути домовленостей за посередництва Туреччини".

Тому Ердоган усе ще вірить в ідею Туреччини як пріоритетного посередника у відносинах між Україною та Заходом, Україною та Росією.

Москва не приховує своїх прагнень зменшити санкції та підключити її банки до SWIFT
Фото: Ілюстративне фото

"Ердоган така людина, яка намагається будувати свій особистий імідж політика світового масштабу, котрий то відкриває газові родовища в Чорному морі, то запускає електрокари, розбудовує космічні програми, — продовжує експерт. — Окрім того, щоб витягти країну з кризи, в нього зараз є ще одне завдання — залишитися в історії як великий лідер Туреччини. Звичайно, він хотів би масштабуватися й може використовувати Росію як фактор тиску на Захід і навпаки. Це питання довгострокових задумів, а він думає про найближчий час. Ердоган реально прагне відновити перемовини про вступ країни до ЄС, адже розуміє, що це його останній термін, він більше не зможе балотуватися, якщо не змінить конституцію. Але потрібно завершити на позитивній ноті, а зробити це можна лише за сприяння Заходу".

Проте зараз експерти говорять, що в Ердогана немає важелів впливу на Захід, які можуть цікавити Путіна. А той якраз тисне, що Захід має "виконати свої зобов’язання щодо власного експорту зерна Росією". Мовляв, російський експорт зерна й добрив не підпадає під санкції Заходу, накладені через агресію в Україні, але в Кремлі заявляють, що "обмеження на платежі, логістику та страхування були перешкодою для постачань".

Тож зустріч у Сочі буде, найімовірніше, черговим етапом перемовин двох сторін. У нинішніх умовах Ердоган радше тиснутиме на Росію, прагнутиме стати посередником Заходу у відносинах із Росією, аніж навпаки.

Важливо Туреччина завершує та виграє. Чому Ердоган повернув командирів "Азову" та впустив до НАТО Швецію
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Том Хендерсон: Ubisoft уверена в релизе Assassin's Creed Shadows 20 марта — игроки оформили 300 тысяч предзаказов
GameMag
2025-02-18T14:34:44Z
В Москве прошел LAN-финал Astrum League Championship по тактическому шутеру Warface — как это было
GameMag
2025-02-18T14:34:29Z
Больше не генерируют энергию: старым солнечным панелям нашли новое применение
Фокус
2025-02-18T14:15:02Z
Почему коты любят ложиться на клавиатуру и как их отучить от этого
Знай
2025-02-18T13:51:17Z
Когда Луна превратилась из расплавленного мира в твердый спутник Земли: ученые нашли ответ
Фокус
2025-02-18T13:42:47Z
Самое дорогое вещество на Земле: почему антиматерия стоит триллионы за грамм
TSN
2025-02-18T13:21:01Z
На смену громоздким аппаратам: создана одежда, отслеживающая качество нашего сна
Фокус
2025-02-18T13:12:55Z
Как выбрать аккумуляционную емкость для отопления и водоснабжения
Gazeta UA
2025-02-18T13:12:15Z
Баланс между ценой и продуктивностью: Обзор ноутбука HONOR MagicBook X16
GameMag
2025-02-18T12:54:58Z
Офисные супруги: феномен среди работников офиса, который вышел за рамки мемов
Marie Claire
2025-02-18T14:49:26Z
Легкий вкусный салат из пекинской капусты "по-китайски"
TSN
2025-02-18T14:48:44Z
Почему опытные огородники всегда сажают на одной грядке морковь и лук: это нужно запомнить
TSN
2025-02-18T14:09:33Z
Как избавиться от невезения и злой судьбы: мудрец раскрыл секрет счастливой жизни
TSN
2025-02-18T13:39:53Z
Чем можно отмыть черную плесень в ванной комнате: проверенные чудо-средства из доступных компонентов
TSN
2025-02-18T13:39:20Z
Если на карте 50 гривен — приготовьте это блюдо: куриные сердечки станут идеальным дополнением к картофелю
Telegraf
2025-02-18T12:12:27Z
Пять вещей, которые ни в коем случае нельзя чистить пищевой содой: советы экспертов
TSN
2025-02-18T11:51:06Z
Для любителей гор и активного отдыха: эти собаки сделают отпуск незабываемым
Фокус
2025-02-18T10:36:36Z
Как быстро избавиться от ржавчины и известкового налета: даже старая сантехника станет, как новая
TSN
2025-02-18T10:21:06Z
18-летний отец вытащил новорожденного сына из рюкзака и оставил его на асфальте — фото
TSN
2025-02-18T14:48:57Z
Водолазы спасли собаку из ледяного Днепра: как она там оказалась
TSN
2025-02-18T14:48:21Z
Госэкоинспекция на Днепре задержала браконьера: ущерб государству – 216 тысяч гривен
Знай
2025-02-18T14:42:33Z
Россияне нанесли авиаудар по поселку на Харьковщине
Корреспондент
2025-02-18T14:18:12Z
В Украине разоблачили масштабную наркогруппировку
Корреспондент
2025-02-18T14:06:25Z
Выявлена самая масштабная схема переправки мужчин за границу
Comments UA
2025-02-18T14:06:09Z
В Польше из моря выловили груз кокаина
Корреспондент
2025-02-18T13:58:04Z
Во Львове адвокат наживался на женах военных
Корреспондент
2025-02-18T13:57:02Z
На Львовщине адвокат обманул двух жен военных
TSN
2025-02-18T13:45:23Z
Капитан мужской сборной Украины получил травму на ЧМ по биатлону
Корреспондент
2025-02-18T14:03:55Z
В России в один день загадочно умерли два футболиста одной команды
Telegraf
2025-02-18T14:00:26Z
"На д*билов не обижаются": в России ополчились на украинского футболиста
Telegraf
2025-02-18T13:03:48Z
Усик будет защищать диссертацию: тема вас удивит
Telegraf
2025-02-18T12:54:49Z
Украинский футболист погиб в боях за Украину
Апостроф
2025-02-18T12:51:59Z
Украинец поделился подробностями спарринга с Усиком
Корреспондент
2025-02-18T12:48:06Z
Дом чемпиона мира по футболу ограбили в США
ZN UA
2025-02-18T12:34:31Z
Боксер Усик решил стать доктором
Апостроф
2025-02-18T12:27:22Z
Фроч предложил Усику провести бой по правилам UFC
Корреспондент
2025-02-18T11:42:10Z
"Слепили врагов и вымещают злость": военный рассказал о своей службе в ТЦК
Фокус
2025-02-18T14:00:15Z
В Харькове на разработку сайта горсовета потратят более 1,7 миллиона гривен
Comments UA
2025-02-18T13:54:09Z
Зима "возмещает" потерянное: в Укргидрометцентре рассказали, когда ждать потепления
Апостроф
2025-02-18T13:15:58Z
На Закарпатье уже прилетели журавли - возле Ужгорода зафиксировали стаю из почти тысячи птиц
Комсомольская правда
2025-02-18T12:52:00Z
Синегубов: В Купянской громаде остается около 1,6 тысячи жителей
ZN UA
2025-02-18T12:46:22Z
Ситуация на фронте на утро 18 февраля
UAToday
2025-02-18T12:33:41Z
Фортуна на вашей стороне: три знака Зодиака, которым повезет весной 2025 года
Фокус
2025-02-18T11:42:59Z
Угрожают ли Киеву 150 тысяч оккупантов с территории Беларуси: что известно
Comments UA
2025-02-18T11:42:03Z
Что сейчас происходит на разных направлениях фронта - новые данные Генштаба ВСУ
Известия Киев
2025-02-18T11:37:53Z
Известный музыкант назвал европейского лидера «куском д*рьма»
Comments UA
2025-02-18T14:33:06Z
Рейтинг 100%: зрители в восторге от криминальной истории Netflix о гениальном грабителе
Фокус
2025-02-18T14:30:52Z
Увела из семьи и родила ему единственную дочь: как выглядит вдова известного сатирика Задорнова
Telegraf
2025-02-18T13:30:08Z
Тома Хэнкса раскритиковали после пародии на сторонников Трампа
Фокус
2025-02-18T13:27:14Z
В чем выйти замуж в 2025 году — идеи от королевских особ
Marie Claire
2025-02-18T13:01:52Z
Британская кинозвезда сравнила Трампа со злодеями/Актер из «Доктор Кто» сравнил американского лидера с Битлджусом и Носферату
Апостроф
2025-02-18T12:57:27Z
"Что за гадкий кокошник?": украинцы раскритиковали новый сезон "Бриджертонов"
Фокус
2025-02-18T12:06:17Z
Анатолич жестко прошелся по беглецу Волошину, который з-за границы спел о грусти по Украине
TSN
2025-02-18T12:00:31Z
Ньютон прогнозировал конец света в 2060 году: о чем говорится в его трактовке Книги откровений
Апостроф
2025-02-18T11:54:02Z
"Наведались в гости": нацгвардейцы выследили операторов БПЛА РФ по оптоволокну
Фокус
2025-02-18T14:27:34Z
Минобороны допустило к эксплуатации FPV-дроны U13 и U15
Корреспондент
2025-02-18T14:22:18Z
Впервые вертолет американских ВМС Bell AH-1Z Viper заметили с новыми дальнобойными ракетами
Фокус
2025-02-18T14:15:30Z
Произошло чудо: супруги воссоединились с собакой спустя 7 лет после ее похищения
Фокус
2025-02-18T14:06:14Z
Уничтожит рой дронов автоматически: лазерное оружие ВМС США получит функцию ИИ
Фокус
2025-02-18T13:49:27Z
Миграционная служба разъяснила, как будут выдавать паспорта мужчинам за границей
Хвиля
2025-02-18T13:42:34Z
Известный украинский ресторатор чудом избежал гибели в Афганистане/Ресторатор Савелий Либкин рассказал о резких поворотах
Апостроф
2025-02-18T13:33:02Z
Педагог-организатор из школы №309 в Киеве покинула должность из-за сценки с избиением военного ТЦК
BigMir
2025-02-18T13:15:32Z
СМИ: Игорь Хмурый анонсировал спецпроект о срыве закупки бронежилетов для ВСУ
Comments UA
2025-02-18T13:12:30Z
Украину атакует опасная болезнь: в нескольких регионах – карантин
TSN
2025-02-18T14:09:05Z
Этот симптом никогда нельзя игнорировать: когда следует бежать к врачу
Comments UA
2025-02-18T13:30:48Z
Биохакер, одержимый молодостью, назвал три причины преждевременного старения организма
Фокус
2025-02-18T12:42:54Z
Задыхаются еще в утробе: ученые открыли новую опасность для беременных
Фокус
2025-02-18T12:42:26Z
Какие овощи нельзя есть, если вы хотите похудеть
UAToday
2025-02-18T12:33:50Z
Семь продуктов, которые снижают высокое АД
Gazeta UA
2025-02-18T12:12:33Z
Действительно ли кофе обезвоживает организм человека
Знай
2025-02-18T11:51:20Z
Пять линз за одним глазом: врачи случайно сделали шокирующее открытие – фото
TSN
2025-02-18T11:21:12Z
Разрывы импланта, повторные операции и другие тяжелые последствия пластической хирургии, о которых не принято говорить
Marie Claire
2025-02-18T11:01:29Z
"Точно в этом году, но есть два сценария". Когда IKEA возобновит работу в Украине
Лига
2025-02-18T14:46:45Z
Уровень потребления электроэнергии в Украине растет - отключения сегодня введены только для бизнеса
Известия Киев
2025-02-18T14:40:57Z
Продажа бизнеса в Украине: в каких регионах наибольший спрос
Comments UA
2025-02-18T14:33:57Z
Курс валют на 19 февраля: сколько будут стоить доллар, евро и злотый
TSN
2025-02-18T14:33:19Z
Про домашний фарш забываем, кило мякоти - 199 грн: магазины обновили ценники свинины, курятины и сала
Знай
2025-02-18T14:12:25Z
Европа продлила финансирование подготовки Украины к возобновлению авиаперелетов
Лига
2025-02-18T14:09:15Z
Стремительное падение цен: в Украине резко изменилась стоимость яиц
GlavRed
2025-02-18T14:00:52Z
Фондовый индекс Аргентины опускается из-за скандала с криптовалютой с участием президента
Comments UA
2025-02-18T13:36:56Z
Стаж сверх нормы, а доплата копеечная: что предлагают пенсионерам
Знай
2025-02-18T13:30:08Z
Мощный и доступный: новый электрокроссовер Honda показали до презентации
Фокус
2025-02-18T14:21:12Z
Как правильно прогреть автомобиль на морозе и сохранить двигатель
Gazeta UA
2025-02-18T13:03:25Z
Представлен новый Volvo XC60 2025: как изменился премиальный кроссовер
Фокус
2025-02-18T11:51:37Z
Цена — до $20 000: презентован яркий и недорогой электрокроссовер Chevrolet
Фокус
2025-02-18T09:21:22Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Volkswagen за $10000 впервые заметили на дорогах
Фокус
2025-02-18T07:27:57Z
110 000 долларов: водителю BMW выписали огромный штраф за незначительное нарушение ПДД
Фокус
2025-02-17T18:06:06Z
Geely собрала электрический аналог Volkswagen Jetta на 200 "лошадок": новенькая - $11 тыс
Знай
2025-02-17T17:51:40Z
Более 45 000 кВт*ч энергии в год: как работает необычный генератор "4 в 1"
Фокус
2025-02-17T17:42:29Z
Необычный дизайн и просторный салон: дебютировал новый большой кроссовер Volkswagen
Фокус
2025-02-17T15:36:37Z
Мораторий на атаки по энергетике: Лавров раскрыл детали переговоров с США
TSN
2025-02-18T14:48:56Z
Почему Европу охватил переполох из-за войны в Украине: на что может рассчитывать Киев
Comments UA
2025-02-18T14:45:46Z
"Неготовность к вторжению: просчеты, которые стоили Украине слишком дорого", - волонтер "Украинской команды" Криштафович
Знай
2025-02-18T14:42:23Z
После переговоров в Эр-Рияде в Кремле заявили о "суверенном праве" Украины вступить в ЕС
Фокус
2025-02-18T14:36:58Z
США готовы идти на уступки Путину для скорейшего завершения переговоров
Comments UA
2025-02-18T14:33:49Z
США предложили отказаться от взаимных ударов по энергетике: что ответили в России
Comments UA
2025-02-18T14:33:38Z
Украина не примет ультиматумы Путина, как не приняла в начале войны, - Зеленский
Хвиля
2025-02-18T14:27:14Z
Украина может повторить судьбу Афганистана - Зеленский
Gazeta UA
2025-02-18T14:24:29Z
Назначение послов, объединение усилий и «необходимость урезонить» Зеленского: Лаврв выступил после переговоров с США
ZN UA
2025-02-18T14:22:26Z