MY.UAНовини
Дніпро міліє. Це загрожує не лише нестачею води, а й електроенергії
Дніпро міліє. Це загрожує не лише нестачею води, а й електроенергії

Дніпро міліє. Це загрожує не лише нестачею води, а й електроенергії

Від розпеченого сонця і задухи весь серпень (та й протягом літа) люди шукали порятунку на берегах Дніпра. І з подивом відзначали, що наша велика річка ніби стає меншою. І не тільки в Запорізькій області, яка потерпає від наслідків теракту на Каховській ГЕС, а й у Києві, Черкасах, які вище за течією. Збільшується довжина прибережних мілин, з води виринають піщані острівці, до яких можна дістатися вбрід...

Винна в цьому скажена спека? Певною мірою так, але вона аж ніяк не головний чинник. Наші блакитні артерії, на превеликий жаль, втрачають здатність до повноцінного самовідновлення. KP.UA з’ясовувала чому.

Притоки не в змозі “нагодувати”

Про обміління Дніпра екологи забили на сполох років 10 – 12 тому.

- І цілком справедливо, - каже завідувач відділу водних ресурсів Інституту водних проблем і меліорації Анатолій Шевченко. – Саме тоді стало очевидно, що клімат в Україні змінюється. Зменшується кількість снігових накопичень за зиму, зростають середньорічні температури, а отже - збільшується інтенсивність випаровувань. Середня кількість опадів хоч і залишається сталою, але міняється їхній характер. Дуже рясні, але короткочасні зливи влітку не встигають глибоко просочувати землю, значна частина вологи випаровується.

От і цього літа, яке ще й скупе було на опади, великі площі Дніпра зазнали випаровувань. І це суттєві втрати.

Живити велику річку покликані притоки. Дніпро має їх у своєму басейні більше 15 тисяч, та насправді це не дуже багато. Більшість приток – невеликі річки зі слабкою течією, та ще й перекриті дамбами. Вони переживають ті ж проблеми, що і головна артерія. Та ж Десна, що відноситься до класу великих річок, кілька років поспіль помітно втрачає у рівні води. “Нагодувати” Дніпро так, щоб йому було вдосталь, притоки не в силі.

- Притоки живляться грунтовими водами, а їх рівень падає, - пояснює Анатолій Шевченко. – Ми фіксуємо зменшення води у колодязях, болотах. І це відбувається не тільки влітку. Просто спекотної пори року такі процеси помітніші, бо багато води забирається на зрошення полів та городів, на забезпечення комунальних потреб. Кількість зрошувальних площ, порівняно навіть з п’ятьма роками тому, в Україні дуже зросла. Звісно, в Київській області, Черкаській, Дніпропетровській є свої локальні системи водопостачання. Але так чи інакше вода все одно забирається з басейну Дніпра.

Цьогоріч, за словами науковця, на рівень води вплинув ще й підрив дамби Каховської ГЕС.

- Між сучасним руслом річки та водосховищами був сталий баланс, а тепер він порушений, - констатує гідролог.

Для порівняння. Черкаси, квітень 2023 року після водопілля, і серпень 2023 року. Фото: Архів КП

Люди крадуть у річки русло

Рибалки скаржаться не тільки на обміління, а й на замулення води.

- Колись були спеціальні служби, які працювали на Дніпрі, Десні, на водосховищах. Вони визначали фарватер і, якщо десь утворювалися мілини, вирівнювали дно. Тобто копали земснарядами там, де треба було. Чи є ще такі служби, чи вже немає, чи грошей у них не вистачає - я не знаю. Але зараз копають де попало, аби добувати пісок. Тому річки і міняють свої русла, вигини, затоки, - каже керівник Асоціації рибалок-промисловців Микола Шинкаренко. – Все це теж призводить до обміління.

Експерт згадує, як береги Дніпра забудовувалися елітними дачами та маєтками. Біля особняка викопали собі “гарну річку”, а що далі по руслу піску та мулу насипали, то це чужий клопіт. Або просто засипали береги, крадучи у річки шматки русла.

- Біля Канівського водосховища ширина Дніпра була 300 метрів. А коли всі, хто хотів і міг, побудувалися, то залишилося не більше 100 метрів.

А ще річки забиваються сміттям – промисловими та побутовими відходами.

- З берега не так видно, а коли пливеш по воді, просто жах, скільки в ній непотребу, пластикових пакетів та пляшок. Десь все це осідає, прибивається до берега, закорковуючи підземні витоки, - констатує професійний рибалка.

Обміління річок та водосховищ згубно впливає на рибний промисел.

- Особливо, коли в нерестовий період енергетики швидко скидають воду. Цю проблему піднімав і рибоохоронний патруль, і Агентство рибного господарства: з тої ікри, яка зверху на мілинах плаває, нічого не народиться. А за останні двадцять років державне зариблення раз було чи двічі. Всі інші акції проводили користувачі, які ведуть промисел за свої кошти. Люди дуже перед природою винні, дякувати Богу, що вона нас досі ще терпить. Та якщо далі так буде, то прогнози невтішні, своє слово мусить сказати наука, - каже Микола Шинкаренко.

Берегти болота

Щодо науки, то вона не перший рік міркує, як поновити водорегулювання.

- Конче важливо зберегти і посилити відновлювальну роль боліт Полісся. Це природний акумулятор води, який має повністю “заряджатися” під час повеней, щоб у періоди посухи живити водою річки, - каже Анатолій Шевченко з Інституту водних проблем.

Однак свого часу, особливо за період радянщини, болота активно культивувалися.

- Ті меліоративні системи, які були побудовані, мали подвійне призначення – на відведення води, коли її забагато, і на затримання, коли мало. Та здебільшого вони виконували осушувальну функцію. Коли води в річках було багато, це мало хоч якийсь сенс. А тепер, коли її не вистачає, треба все налагоджувати навпаки – на затримання та акумуляцію води, - пояснює науковец.

Другий напрямок – покликати на допомогу Дніпру річку Дунай. Вона також втрачає в рівні, але не так інтенсивно, і для України це має менш серйозні наслідки, ніж обміління Дніпра.

- Ми говоримо про те, щоб задіяти дунайську воду додатково до дніпровської. Були плани на будівництво каналу Дунай – Дніпро, але відтоді технології просунулися вперед, і зараз є можливість сполучити дві річки через трубопроводи. Це не вимагатиме великих площ робіт і зменшить випаровування.

Програма оздоровлення Дніпра є, але не виконується

На переконання експерта, конче необхідно врегулювати проблему забудов на заплавах річок. Точніше – припинити це варварство.

- Заплава – то законна територія річки. Коли навесні вона розливається, то насичує землю довкола себе водою, а потім цю воду висмоктує, компенсуючи літнє випаровування. А коли заплави забудовуються, робляться бетонні береги, зводяться дамби, греблі - річці ніде тримати запаси. Нинішнє законодавство забороняє будівництво тільки на заплавах малих річок, для великих такі норми фактично не діють. Я би повністю заборонив будівництво на заплавах, і так багато чого вже втратили.

Анатолій Шевченко наводить побутовий приклад:

- Коли ми купуємо літрову пляшку води, то не вважаємо це за суттєву витрату. А коли заходить мова про кубометр води, то це – ой, дорого, треба економити. Так от одразу треба думати про куб. Бо коли води буде мало, як не економ, проблеми не вирішиш.

Власне, щоб допомогти Дніпру, не треба вигадувати велосипед. У 2012 році була прийнята програма екологічного оздоровлення нашої головної річки терміном до 2021 року. У 2021-му ухвалили нову. Але більшість завдань зі старої не виконано. З тої причини, що фінансувалася вона на 10–20 відсотків від потреб.

Київська Русанівка, серпень 2023. Фото: Архів КП

Коментар експерта з енергетики

Через обміління відключення можуть бути довші і триваліші

- Обміління Дніпра до рівнів, які можуть позначитися на енергетиці України, вже відбулося, - констатує співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук. - Зараз важко сказати в цифрах, яких збитків це завдасть Укргідроенерго. Але факт, що і у минулі посушливі роки це відображалося на наповненні водосховищ, а звідси – на роботі гідроелектростанцій.

Експерт нагадує, що електроенергія від ГЕС закриває ключові потреби в пікові періоди споживання – вечірній та ранковий час.

- Минулої осені та зими Укргідроенерго дуже активно спрацьовувало водний ресурс, який може накопичити Дніпро. Ним закривали “діри” під час віялових відключень. Навесні та влітку також активно використовували воду, бо зупиняли на ремонт атомні блоки, а ТЕЦ економили на вугіллі. Ще й додалися наслідки підриву Каховської ГЕС. Укренерго давало команду Укргідроенерго включатися в позаплановий час.

За словами експерта, зараз гідроелектростанції на Дніпрі виробляють суттєво менший обсяг енергії – орієнтовно на чверть від минулорічного аналогічного періоду.

- Це може створити проблеми в опалювальний сезон. За природними компонентами, за розрахунками водосховища не досягнуть того рівня, який дозволить повноцінно працювати в холодну пору року. Зазвичай ГЕС виробляють 9–10 мільярдів кіловатт-годин електроенергії. Цей показник може впасти до 6 мільярдів.

Через те, що минулої зими підстанції були зруйновані російськими обстрілами, не було можливості передавати через них великий обсяг енергії.

- Ця проблема, судячи з усього, перетягнеться і на цю зиму. Якщо до неї додасться ще й проблема з Укргідроенерго, може збільшитися частота та тривалість відключень електроенергії, - прогнозує Юрій Корольчук.

Теги за темою
Экология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Як Трамп атакує Світову організацію торгівлі і чи зможе вона встояти
Европейская правда
2025-05-06T12:34:32Z
Данія може заборонити нелегальним мігрантам керувати авто
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T12:33:35Z
Скандальний Браун зірвав у Катовіце прапор ЄС і витер ним взуття
Европейская правда
2025-05-06T12:31:58Z
Армія оборони Ізраїлю опублікувала "термінове" попередження про евакуацію міжнародного аеропорту Сана в Ємені
ZN UA
2025-05-06T12:31:42Z
Прем’єр Канади прямує на першу зустріч з Трампом
Европейская правда
2025-05-06T12:28:55Z
ЗМІ: другий раунд виборів канцлера Німеччини у Бундестазі пройде ще у вівторок
Европейская правда
2025-05-06T12:28:35Z
Спецтрибунал щодо злочину агресії РФ проти України: документ підпишуть 9 травня
Факти ICTV
2025-05-06T12:28:05Z
Чому світ досі не визнав Путіна злочинцем?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T12:27:48Z
Пєсков: Пропозиція Путіна щодо перемирʼя на три дні все ще актуальна
ZN UA
2025-05-06T12:27:43Z
Учасника Нацвідбору на Євробачення-2025 затримала поліція - що сталося
GlavRed
2025-05-06T12:30:59Z
Повертаються додому: шотландський музей отримав колекцію з десяти дунських пістолів
Фокус
2025-05-06T12:30:02Z
13 зупинок серця: померла 11-річна зірка серіалів Netflix
InternetUA
2025-05-06T12:28:57Z
"Якийсь треш": онук Пугачової розкрив свій невиліковний діагноз
GlavRed
2025-05-06T12:27:55Z
"Один з останніх шістдесятників": помер видатний український письменник
GlavRed
2025-05-06T12:27:52Z
Автотравень – 2025: ОТП БАНК виступить партнером фестивалю KYIV CAR FEST
Фокус
2025-05-06T12:15:06Z
Сергій Притула архівним фото привітав матір з 70-річчям
Gazeta UA
2025-05-06T12:15:04Z
У Ніцці розпочався фестиваль українського мистецтва KobzART-2025
УкраинФорм
2025-05-06T11:46:14Z
Романтичне побачення на червоній доріжці: 7 найкрасивіших зіркових пар на Met Gala-2025
24tv
2025-05-06T11:42:45Z
Командування армії США збираються скоротити
Gazeta UA
2025-05-06T12:33:42Z
Сирський відвідав Покровський напрямок та нагородив військових – фото
Лига
2025-05-06T12:30:26Z
"Засліплять" ворога: представлено БПЛА StormShroud для роботи з винищувачами
Фокус
2025-05-06T12:30:09Z
Що таке конклав і як відбуваються вибори Папи Римського у Ватикані
Факти ICTV
2025-05-06T12:25:11Z
У Ватикані повністю відключають мобільний зв'язок — обиратимуть нового Папу Римського
Комсомольская правда
2025-05-06T12:21:42Z
Коли прибирати на цвинтарі у травні: встигніть до Зелених свят
24tv
2025-05-06T12:21:36Z
Реформа ЗСУ за доктриною застосування військ НАТО. Залужний розповів про нюанс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T12:21:15Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Львові: як зареєструватися
Политека
2025-05-06T12:16:48Z
Зеленський відзначив кілька бригад Сухопутних військ та присвоїв генеральські звання
УкраинФорм
2025-05-06T12:16:26Z
Подорожчання хліба в Харкові: ціни рекордно стрибнуть вверх
Политека
2025-05-06T12:31:32Z
"Моршинська" попередила АРМА, що обраний нею управитель не зможе в законний спосіб забезпечити цього року бюджетних надходжень
Telegraf
2025-05-06T12:30:15Z
Європейський газ подорожчав на тлі зростання попиту в Азії
Gazeta UA
2025-05-06T12:30:00Z
Пенсія в Україні: чи зростуть виплати з 1 червня
Фокус
2025-05-06T12:27:41Z
Стан фінансування соціальних виплат у травні 2025 року
Факти ICTV
2025-05-06T12:19:37Z
Африканська чума свиней в Україні: з початку року зафіксовано вже 37 спалахів
Факти ICTV
2025-05-06T12:16:47Z
Росія змінить правила для своїх нафтових компаній, аби фінансувати війну – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T12:15:17Z
Справа на ₴5,8 мільярда: у міжнародний розшук оголосили ексголову нафтопереробного концерну
УкраинФорм
2025-05-06T12:12:39Z
Майже 600 грн "на вітер": Укрзалізниця втрапила у новий скандал і вигадала дивну відмову
Telegraf
2025-05-06T12:09:54Z
Охматдит оголосив закупівлю будівельних робіт для капремонту лікувально-діагностичного корпусу
УкраинФорм
2025-05-06T12:25:02Z
Трамп заборонив США фінансувати дослідження хвороб за кордоном
24tv
2025-05-06T10:52:56Z
Названо найдоходніші медичні компанії України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:49:35Z
Свині стануть загрозою для людей? Небезпечний вірус лютує у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:48:38Z
У МОЗ підтвердили, що заборона маркетингу не вплинула на ціни на ліки, – Сердюк
24tv
2025-05-06T10:42:19Z
Військові та ветерани можуть отримати безкоштовні засоби реабілітації: як подати заявку
Хвиля
2025-05-06T10:37:36Z
Що їсти на роботі, щоб обід заряджав енергією, а не спричиняв утому
24tv
2025-05-06T10:30:23Z
20 пільг для УБД, про які ви могли не знати
24tv
2025-05-06T10:03:50Z
Хірурги провели унікальну операцію: пухлину хребта видалили через око
24tv
2025-05-06T09:34:30Z
Пожежа на Радіоринку в Солом'янському районі Києва: на місці працюють рятувальники
24tv
2025-05-06T12:33:36Z
Львівська політехніка звільнила працівника, який ображав захисника України у банку
24tv
2025-05-06T12:25:20Z
Чоловік втратив 170 тис. грн після розмови із фейковим банкіром
InternetUA
2025-05-06T12:10:44Z
Любовна афера на кордоні: чоловік одружився з сусідкою, щоб виїхати до дружини
24tv
2025-05-06T12:03:53Z
Смертельна ДТП під Полтавою: правоохоронцю оголосили підозру
1News
2025-05-06T11:52:23Z
70-річний чоловік протаранив ворота маєтку Дженніфер Еністон
Фокус
2025-05-06T11:27:59Z
У Польщі повідомили про виявлення у Пужниках останків щонайменше 42 людей
УкраинФорм
2025-05-06T11:27:46Z
Нове "досягнення" російської ППО: у Московській області в багатоповерхівці застряг снаряд
24tv
2025-05-06T11:22:49Z
"Волочили по дорозі": у ТЦК прокоментували відео із силовим затриманням чоловіка у Львові
24tv
2025-05-06T11:18:20Z
Україна повернула з російського полону 205 воїнів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T12:33:24Z
Жовтий рівень небезпеки. На Київщині очікуються нічні заморозки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T12:27:22Z
Гинуть за медалі до 9 травня: Ступак розповів про втрати РФ на гарячому напрямку
GlavRed
2025-05-06T12:27:00Z
В яких областях будуть дощі, а де очікувати грозу: прогноз погоди на 7 травня
24tv
2025-05-06T12:18:11Z
Алкогольна вечірка у кабінеті: у КМДА пояснили відео про пияцтво та розповіли, хто був у ролику
Фокус
2025-05-06T12:12:50Z
Квартири у Києві для доларових мільйонерів. Три найдорожчі пропозиції
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T12:12:46Z
Погіршення погоди в Україні: синоптики розповіли, де будуть сильні зливи й заморозки
Фокус
2025-05-06T12:12:01Z
"Залишилося 3 км до кордону": в ОСУВ "Хортиця" розповіли про ситуацію на Новопавлівському напрямку
Фокус
2025-05-06T12:03:24Z
Графік відключення світла в Запоріжжі на 7 травня: понад 80 вулиць залишаться без електроенергії
Политека
2025-05-06T12:00:56Z
Нова електрична модель Chevrolet може з’явитися у вашій країні, але не в США
Топ Жир
2025-05-06T12:30:40Z
Для кросоверів: Renault представила нову гібридну систему
AutoGeek
2025-05-06T12:27:58Z
Через широкі крісла: електромобілі Volkswagen ID.Buzz відкликають з дивної причини
AutoGeek
2025-05-06T11:57:41Z
Майстер своїми руками відтворив найвідоміший спортивний Mercedes 90-х
Фокус
2025-05-06T11:27:46Z
Nissan випустить недорогий і економічний кросовер преміумкласу на базі X-Trail
Фокус
2025-05-06T11:25:37Z
Skoda презентувала оригінальну версію кросовера Elroq
AutoCentre
2025-05-06T11:25:35Z
Brabus презентував ідеальний Гелендваген для тих хто в тилу й при грошах
Топ Жир
2025-05-06T11:21:09Z
Ретро-стильована Toyota Corolla FX Edition надихається 80-ми, але не досконала
Топ Жир
2025-05-06T11:15:42Z
Mercedes-Benz Sprinter відзначає 30-річчя моделі: основні етапи розвитку
AutoGeek
2025-05-06T11:00:44Z
Поворотний момент: 4 зодіаки зодіаку, на яких чекають зміни в травні
GlavRed
2025-05-06T12:30:06Z
Вручну чи в посудомийці: як економніше мити посуд
GlavRed
2025-05-06T12:27:10Z
Навіть сліду не залишиться: як відмити хну з рук за 5 хвилин
GlavRed
2025-05-06T12:27:03Z
Як позбутися мушок вдома: ефективні поради для чистого простору
24tv
2025-05-06T12:12:38Z
На келихах взагалі не буде розводів: ось секрет, як їх мити
24tv
2025-05-06T12:03:24Z
Adjari Orange та Adjari Cherry: революція у світі коньяку
Фокус
2025-05-06T11:45:00Z
Ідеальна випічка до чаю у дощові дні: готуємо вишневий баскський пиріг
Gazeta UA
2025-05-06T11:31:35Z
3 причини не фарбувати стіни на кухні в білий колір
24tv
2025-05-06T11:27:37Z
Як прибрати плями кави з одягу: прості та ефективні способи
GlavRed
2025-05-06T11:25:36Z
Топклуби АПЛ полюють на Беллінгема-молодшого
Football.ua
2025-05-06T12:31:54Z
У Росії не знайшли грошей на футбольний матч із Бразилією
Telegraf
2025-05-06T12:27:18Z
Усик публічно зізнався, кого боїться у своєму житті
24tv
2025-05-06T12:21:44Z
"Набрав потужний імпульс": олімпійський призер оцінив шанси Дюбуа в реванші з Усиком
24tv
2025-05-06T12:15:56Z
Лунін – у шортлисті Астон Вілли: Емері бачить у ньому заміну Мартінесу
Football.ua
2025-05-06T12:04:23Z
Представник Дюбуа пояснив, чим є конфлікт з Усиком
Gazeta UA
2025-05-06T12:00:53Z
Колишній суперник Усика та Кличка планує придбати англійський клуб, де грає син Шевченка
24tv
2025-05-06T11:58:29Z
"Планував відвідати Україну": ексчемпіон світу розповів про свої відносини з Усиком
24tv
2025-05-06T11:51:41Z
Hator Race Daytona – фінал українського NASCARу визначив переможців
AutoCentre
2025-05-06T11:43:18Z
Компанія OpenAI вирішила залишитися некомерційною
УкраинФорм
2025-05-06T12:33:18Z
Тепер смартфони неможливо буде вкрасти: що придумали розробники
InternetUA
2025-05-06T12:31:03Z
Поклик природи. Найбільші тварини на Землі дивним чином не дають "пустелям" з'явитися в океані
Фокус
2025-05-06T12:30:52Z
YouTube тестує новий варіант преміум-підписки, яким може підійти саме вам
24tv
2025-05-06T12:12:43Z
Понад 1000 працівників Xiaomi розробляють власний процесор Xring — він може вийти вже цього місяця
ITC
2025-05-06T12:07:33Z
Що відбувається в мозку, коли читаємо: відповідь нейробіологів
Gazeta UA
2025-05-06T12:03:32Z
Провідна сценаристка Clair Obscur Expedition 33 спершу прийшла в проєкт зовсім на іншу роль
24tv
2025-05-06T11:51:34Z
Безмежна енергія все ближче: фізики вирішили 70-річну проблему термоядерних реакторів
Фокус
2025-05-06T11:45:34Z
Обережно, спори: п’ятий епізод «Останніх з нас» / The Last Of Us покаже один із найскладніших елементів гри
ITC
2025-05-06T11:37:20Z