MY.UAНовини
Дніпро міліє. Це загрожує не лише нестачею води, а й електроенергії
Дніпро міліє. Це загрожує не лише нестачею води, а й електроенергії

Дніпро міліє. Це загрожує не лише нестачею води, а й електроенергії

Від розпеченого сонця і задухи весь серпень (та й протягом літа) люди шукали порятунку на берегах Дніпра. І з подивом відзначали, що наша велика річка ніби стає меншою. І не тільки в Запорізькій області, яка потерпає від наслідків теракту на Каховській ГЕС, а й у Києві, Черкасах, які вище за течією. Збільшується довжина прибережних мілин, з води виринають піщані острівці, до яких можна дістатися вбрід...

Винна в цьому скажена спека? Певною мірою так, але вона аж ніяк не головний чинник. Наші блакитні артерії, на превеликий жаль, втрачають здатність до повноцінного самовідновлення. KP.UA з’ясовувала чому.

Притоки не в змозі “нагодувати”

Про обміління Дніпра екологи забили на сполох років 10 – 12 тому.

- І цілком справедливо, - каже завідувач відділу водних ресурсів Інституту водних проблем і меліорації Анатолій Шевченко. – Саме тоді стало очевидно, що клімат в Україні змінюється. Зменшується кількість снігових накопичень за зиму, зростають середньорічні температури, а отже - збільшується інтенсивність випаровувань. Середня кількість опадів хоч і залишається сталою, але міняється їхній характер. Дуже рясні, але короткочасні зливи влітку не встигають глибоко просочувати землю, значна частина вологи випаровується.

От і цього літа, яке ще й скупе було на опади, великі площі Дніпра зазнали випаровувань. І це суттєві втрати.

Живити велику річку покликані притоки. Дніпро має їх у своєму басейні більше 15 тисяч, та насправді це не дуже багато. Більшість приток – невеликі річки зі слабкою течією, та ще й перекриті дамбами. Вони переживають ті ж проблеми, що і головна артерія. Та ж Десна, що відноситься до класу великих річок, кілька років поспіль помітно втрачає у рівні води. “Нагодувати” Дніпро так, щоб йому було вдосталь, притоки не в силі.

- Притоки живляться грунтовими водами, а їх рівень падає, - пояснює Анатолій Шевченко. – Ми фіксуємо зменшення води у колодязях, болотах. І це відбувається не тільки влітку. Просто спекотної пори року такі процеси помітніші, бо багато води забирається на зрошення полів та городів, на забезпечення комунальних потреб. Кількість зрошувальних площ, порівняно навіть з п’ятьма роками тому, в Україні дуже зросла. Звісно, в Київській області, Черкаській, Дніпропетровській є свої локальні системи водопостачання. Але так чи інакше вода все одно забирається з басейну Дніпра.

Цьогоріч, за словами науковця, на рівень води вплинув ще й підрив дамби Каховської ГЕС.

- Між сучасним руслом річки та водосховищами був сталий баланс, а тепер він порушений, - констатує гідролог.

Для порівняння. Черкаси, квітень 2023 року після водопілля, і серпень 2023 року. Фото: Архів КП

Люди крадуть у річки русло

Рибалки скаржаться не тільки на обміління, а й на замулення води.

- Колись були спеціальні служби, які працювали на Дніпрі, Десні, на водосховищах. Вони визначали фарватер і, якщо десь утворювалися мілини, вирівнювали дно. Тобто копали земснарядами там, де треба було. Чи є ще такі служби, чи вже немає, чи грошей у них не вистачає - я не знаю. Але зараз копають де попало, аби добувати пісок. Тому річки і міняють свої русла, вигини, затоки, - каже керівник Асоціації рибалок-промисловців Микола Шинкаренко. – Все це теж призводить до обміління.

Експерт згадує, як береги Дніпра забудовувалися елітними дачами та маєтками. Біля особняка викопали собі “гарну річку”, а що далі по руслу піску та мулу насипали, то це чужий клопіт. Або просто засипали береги, крадучи у річки шматки русла.

- Біля Канівського водосховища ширина Дніпра була 300 метрів. А коли всі, хто хотів і міг, побудувалися, то залишилося не більше 100 метрів.

А ще річки забиваються сміттям – промисловими та побутовими відходами.

- З берега не так видно, а коли пливеш по воді, просто жах, скільки в ній непотребу, пластикових пакетів та пляшок. Десь все це осідає, прибивається до берега, закорковуючи підземні витоки, - констатує професійний рибалка.

Обміління річок та водосховищ згубно впливає на рибний промисел.

- Особливо, коли в нерестовий період енергетики швидко скидають воду. Цю проблему піднімав і рибоохоронний патруль, і Агентство рибного господарства: з тої ікри, яка зверху на мілинах плаває, нічого не народиться. А за останні двадцять років державне зариблення раз було чи двічі. Всі інші акції проводили користувачі, які ведуть промисел за свої кошти. Люди дуже перед природою винні, дякувати Богу, що вона нас досі ще терпить. Та якщо далі так буде, то прогнози невтішні, своє слово мусить сказати наука, - каже Микола Шинкаренко.

Берегти болота

Щодо науки, то вона не перший рік міркує, як поновити водорегулювання.

- Конче важливо зберегти і посилити відновлювальну роль боліт Полісся. Це природний акумулятор води, який має повністю “заряджатися” під час повеней, щоб у періоди посухи живити водою річки, - каже Анатолій Шевченко з Інституту водних проблем.

Однак свого часу, особливо за період радянщини, болота активно культивувалися.

- Ті меліоративні системи, які були побудовані, мали подвійне призначення – на відведення води, коли її забагато, і на затримання, коли мало. Та здебільшого вони виконували осушувальну функцію. Коли води в річках було багато, це мало хоч якийсь сенс. А тепер, коли її не вистачає, треба все налагоджувати навпаки – на затримання та акумуляцію води, - пояснює науковец.

Другий напрямок – покликати на допомогу Дніпру річку Дунай. Вона також втрачає в рівні, але не так інтенсивно, і для України це має менш серйозні наслідки, ніж обміління Дніпра.

- Ми говоримо про те, щоб задіяти дунайську воду додатково до дніпровської. Були плани на будівництво каналу Дунай – Дніпро, але відтоді технології просунулися вперед, і зараз є можливість сполучити дві річки через трубопроводи. Це не вимагатиме великих площ робіт і зменшить випаровування.

Програма оздоровлення Дніпра є, але не виконується

На переконання експерта, конче необхідно врегулювати проблему забудов на заплавах річок. Точніше – припинити це варварство.

- Заплава – то законна територія річки. Коли навесні вона розливається, то насичує землю довкола себе водою, а потім цю воду висмоктує, компенсуючи літнє випаровування. А коли заплави забудовуються, робляться бетонні береги, зводяться дамби, греблі - річці ніде тримати запаси. Нинішнє законодавство забороняє будівництво тільки на заплавах малих річок, для великих такі норми фактично не діють. Я би повністю заборонив будівництво на заплавах, і так багато чого вже втратили.

Анатолій Шевченко наводить побутовий приклад:

- Коли ми купуємо літрову пляшку води, то не вважаємо це за суттєву витрату. А коли заходить мова про кубометр води, то це – ой, дорого, треба економити. Так от одразу треба думати про куб. Бо коли води буде мало, як не економ, проблеми не вирішиш.

Власне, щоб допомогти Дніпру, не треба вигадувати велосипед. У 2012 році була прийнята програма екологічного оздоровлення нашої головної річки терміном до 2021 року. У 2021-му ухвалили нову. Але більшість завдань зі старої не виконано. З тої причини, що фінансувалася вона на 10–20 відсотків від потреб.

Київська Русанівка, серпень 2023. Фото: Архів КП

Коментар експерта з енергетики

Через обміління відключення можуть бути довші і триваліші

- Обміління Дніпра до рівнів, які можуть позначитися на енергетиці України, вже відбулося, - констатує співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук. - Зараз важко сказати в цифрах, яких збитків це завдасть Укргідроенерго. Але факт, що і у минулі посушливі роки це відображалося на наповненні водосховищ, а звідси – на роботі гідроелектростанцій.

Експерт нагадує, що електроенергія від ГЕС закриває ключові потреби в пікові періоди споживання – вечірній та ранковий час.

- Минулої осені та зими Укргідроенерго дуже активно спрацьовувало водний ресурс, який може накопичити Дніпро. Ним закривали “діри” під час віялових відключень. Навесні та влітку також активно використовували воду, бо зупиняли на ремонт атомні блоки, а ТЕЦ економили на вугіллі. Ще й додалися наслідки підриву Каховської ГЕС. Укренерго давало команду Укргідроенерго включатися в позаплановий час.

За словами експерта, зараз гідроелектростанції на Дніпрі виробляють суттєво менший обсяг енергії – орієнтовно на чверть від минулорічного аналогічного періоду.

- Це може створити проблеми в опалювальний сезон. За природними компонентами, за розрахунками водосховища не досягнуть того рівня, який дозволить повноцінно працювати в холодну пору року. Зазвичай ГЕС виробляють 9–10 мільярдів кіловатт-годин електроенергії. Цей показник може впасти до 6 мільярдів.

Через те, що минулої зими підстанції були зруйновані російськими обстрілами, не було можливості передавати через них великий обсяг енергії.

- Ця проблема, судячи з усього, перетягнеться і на цю зиму. Якщо до неї додасться ще й проблема з Укргідроенерго, може збільшитися частота та тривалість відключень електроенергії, - прогнозує Юрій Корольчук.

Теги за темою
Екологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Реліз Grand Theft Auto VI, як і раніше, заплановано на осінь 2025 року, – Take-Two
InternetUA
2025-02-07T11:16:01Z
Продажі «бюджетного» Apple iPhone SE 4 стартують у лютому, але офіційної презентації не буде, — Bloomberg
ITC
2025-02-07T11:12:20Z
Зовсім недавно Земля пережила найзеленіший період в історії: що змусило рослини процвітати
Фокус
2025-02-07T11:00:30Z
У Британії будують підводні модулі для життя на глибині у 200 метрів
УкраинФорм
2025-02-07T10:54:49Z
Компанія Samsung повертає перше місце у світовому рейтингу виробників напівпровідникових чіпів
InternetUA
2025-02-07T10:46:36Z
У Британії працюють над першим океанічним поселенням
1News
2025-02-07T10:24:02Z
Геймер отримав NVIDIA RTX 5090 замість 5080, але зарано зрадів
ITC
2025-02-07T10:19:46Z
GitHub навчив Copilot генерувати код по фото і розуміти голосові команди
ITC
2025-02-07T10:19:17Z
Скільки робочих місць може замінити штучний інтелект у майбутньому: експерти назвали цифри
InternetUA
2025-02-07T10:16:01Z
Не ризикуйте: 8 речей, які не можна прати в пральній машинці
24tv
2025-02-07T11:06:24Z
Про неприємний запах з взуття можете забути: ось як його легко позбутися
24tv
2025-02-07T11:03:21Z
Кімнатні рослини для лінивих, які не потребують щоденного догляду
Gazeta UA
2025-02-07T10:54:05Z
Найкращі цитати про успіх, які надихають: 100 мотивуючих висловів великих людей
24tv
2025-02-07T10:42:45Z
Троянди та півонії пишно цвістимуть: як використовувати кавову гущу як добриво
GlavRed
2025-02-07T10:39:34Z
Якщо розсада не сходить, приготуйте ефективний розчин: всього дві склянки води і популярний засіб
TSN
2025-02-07T10:36:48Z
Що треба знати перед купівлею індукційної плити: 5 факторів, на які слід звернути увагу
24tv
2025-02-07T10:36:39Z
3 інгредієнти й 30 хвилин: як легко приготувати згущене молоко вдома
24tv
2025-02-07T10:36:18Z
Чи можна прати рушники одночасно з одягом: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-02-07T10:30:34Z
Не перший випадок, – у Повітряних силах підтвердили збиття КАБу біля Запоріжжя
24tv
2025-02-07T11:21:57Z
На Санторіні оголосили надзвичайну ситуацію через підвищену сейсмологічну активність
УкраинФорм
2025-02-07T11:18:48Z
Понад ₴10 млн. збитку на закупівлях: судитимуть екскерівницю Національного антидопінгового центру
Украина Криминальная
2025-02-07T11:18:22Z
Росія вдарила КАБами по прикордонню Сумщини: двоє загиблих, під завалами можуть бути люди
УкраинФорм
2025-02-07T11:15:12Z
На Алясці зник літак з пасажирами
24tv
2025-02-07T11:07:48Z
Військовому присудили п’ять років тюрми за смертельну ДТП
1News
2025-02-07T11:03:34Z
Житомирянин отримав довічне ув’язнення за жорстоке вбивство жінки та її дитини
Украина Криминальная
2025-02-07T10:57:46Z
Схема БАДів: шахраї вимагали кошти у літніх осіб
1News
2025-02-07T10:48:29Z
Житель Житомирщини вчиняв розпусні дії стосовно малолітньої та примушував знімати порновідео
Украина Криминальная
2025-02-07T10:30:16Z
"Русофобія та ненависть": у Захарової почалася істерика після нових санкцій проти Росії
Telegraf
2025-02-07T11:21:41Z
Шалені кошти: стало відомо, скільки заробив Джошуа за кар'єру
24tv
2025-02-07T11:18:11Z
Українізація триває: Трабзонспор націлився на ще одного футболіста Шахтаря
24tv
2025-02-07T11:06:54Z
Торрес оформив найшвидший хет-трик Барселони за останні 16 років
Football.ua
2025-02-07T11:04:14Z
У півзахисника Кіріана Родрігеса стався рецидив раку
Football.ua
2025-02-07T10:57:56Z
Кубок IBU. Норвежець Шевдаль виграв переслідування в Ріднау; Тищенко - 20-й
УкраинФорм
2025-02-07T10:51:15Z
Промоутер озвучив умову для реваншу Усика з Дюбуа
Gazeta UA
2025-02-07T10:42:52Z
Фаворитка Путіна не повернула медалі, зароблені під допінгом
Telegraf
2025-02-07T10:42:14Z
Клуби Ла Ліги вимагають покарання для Реала через скарги на суддівство
Football.ua
2025-02-07T10:34:20Z
Ворог форсує Оскіл і накопичує сили на правому березі, – ЗСУ про ситуацію на Харківщині
24tv
2025-02-07T11:12:36Z
На фронті росіяни не припиняють масові штурми: військові назвали найважчий напрямок
GlavRed
2025-02-07T11:03:55Z
На ресторані «Вітряк» у Києві осипається мозаїка Алли Горської
УкраинФорм
2025-02-07T11:00:20Z
Іншого виходу немає: відому стелу з Донецької області планують евакуювати
24tv
2025-02-07T10:54:20Z
Бійця, якого вважали зниклим безвісти, зустріли з полону на Вінниччині
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T10:42:32Z
"Сафарі по цивільних": волонтерка показала страшні кадри з Покровська
24tv
2025-02-07T10:42:04Z
Сніг ненадовго, а лопати — на роки. У Києві чиновники пояснили скандальну закупівлю
Telegraf
2025-02-07T10:30:25Z
Більше ніяких ЖЕКів: хто тепер стежитиме за вашим будинком
Знай
2025-02-07T10:30:00Z
Морози посиляться, буде -12 градусів: Україну накриває антициклон Elvira
GlavRed
2025-02-07T10:27:18Z
Без білизни: Анджеліна Джолі вразила новим виходом й показала татуювання на спині
24tv
2025-02-07T11:12:16Z
Фіналістка Нацвідбору на Євробачення-2025 FIЇNKA розповіла про залаштунки шоу: "Всі змучені"
24tv
2025-02-07T10:51:51Z
Красива, але вибаглива: яку кімнатну рослину просто обожнює дружина Роберта Паттінсона
24tv
2025-02-07T10:42:39Z
Байопік «Малевич» презентують на Мюнхенській конференції з безпеки
УкраинФорм
2025-02-07T10:42:34Z
3 найновіші українські серіали, у які вже встигли закохатись глядачі
24tv
2025-02-07T10:36:38Z
Брітні Спірс підтримує стосунки з колишнім бойфрендом та його дітьми: деталі
Фокус
2025-02-07T10:21:31Z
Нових «Месників» очолить Сем Вілсон , а Роберт Дауні-молодший стане головним лиходієм
ITC
2025-02-07T10:19:24Z
Ірена Карпа зустрілася із Далай-ламою і подарувала йому прикрасу з літерою «Ї»
УкраинФорм
2025-02-07T10:06:30Z
Hulu випустив фільм про загиблу українську операторку Галину Гатчінс
1News
2025-02-07T09:57:47Z
У Міноборони заявили, що 70% зброї, яку ЗСУ використовують на фронті, – допомога партнерів
Лига
2025-02-07T11:18:23Z
ТСУ: 1,7 млн одиниць зброї недоотримала армія через відсутність держзамовлень
Хвиля
2025-02-07T11:12:48Z
В Україні знову зростає кількість укладених шлюбних договорів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:22Z
В Україні почали штрафувати за порушення хвилини мовчання: яке покарання загрожує порушникам
Политека
2025-02-07T11:04:05Z
У Сумах готуються до відкриття військового ліцею: подробиці освітньої ініціативи
24tv
2025-02-07T11:03:31Z
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 27–29 січня 2025 року — резюме
Детектор М
2025-02-07T11:01:28Z
Літак п'ятого покоління. Програма F-35 компанії Lockheed Martin зрушила з мертвої точки?
Фокус
2025-02-07T10:57:49Z
Молитовний сніданок у Вашингтоні: Україна розповіла про злочини РФ проти християн, деталі
Фокус
2025-02-07T10:57:39Z
У рідних військовополонених шахраї вимагають гроші за посилки
Украина Криминальная
2025-02-07T10:54:27Z
Чому каву варто замінити на зелений чай: думка японських науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:38Z
Зі шлунка дівчини видалили 1 кг волосся
TSN
2025-02-07T11:03:01Z
Заборона USAID б'є і по медицині? На Київщині лікарі залишилися без зарплати за січень
Telegraf
2025-02-07T10:15:25Z
Ідеальний обід за 20 хв.: як приготувати салат-мікс від Джеймі Олівера
Gazeta UA
2025-02-07T10:06:32Z
На Дніпропетровщині підліток потрапив до лікарні після 10 банок енергетика
24tv
2025-02-07T08:00:19Z
Як приготувати тонкі дієтичні млинці без борошна: зберігайте простий рецепт
Gazeta UA
2025-02-07T07:51:34Z
Понад 70% вартості ліків в Україні формують виробники, – дослідження Proxima Research
TSN
2025-02-07T07:51:17Z
Як харчуватись при гастриті, щоб уникнути загострень
24tv
2025-02-07T06:03:03Z
Здоровий сніданок, в який ви закохаєтеся: тости з авокадо та яйцем пашот
24tv
2025-02-07T04:12:15Z
Аграрії просять уряд продовжити бронювання працівників до кінця березня
AgroNews
2025-02-07T11:21:36Z
Україна не веде переговорів з ЄС щодо продовження транзиту російського газу - Стефанішина
УкраинФорм
2025-02-07T11:21:03Z
За рік портфель військових ОВДП зріс майже вдвічі - до ₴168 мільярдів
УкраинФорм
2025-02-07T11:18:37Z
Російські атаки на західноукраїнські ПСГ розлякали західних газотрейдерів – оглядач
ZN UA
2025-02-07T11:13:14Z
Підтримка добудови Хмельницької АЕС серед українців зросла до понад 80%, – опитування
Telegraf
2025-02-07T11:12:57Z
Прохання Трампа не почуто: Саудівська Аравія піднімає ціни на нафту для Європи та Азії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:09Z
Навіть після війни: ЄБРР інвестуватиме до 3 млрд євро в Україну щороку
Петр и Мазепа
2025-02-07T11:04:44Z
Підприємство на Херсонщині працює завдяки грантам, кредити — недоступні
AgroPortal
2025-02-07T11:00:07Z
Найсприятливіший час для вкладів: що буде з депозитними ставками у лютому
24tv
2025-02-07T10:57:00Z
Майбутні моделі Mercedes-Benz можуть одержати колеса з дисплеями
AutoCentre
2025-02-07T11:06:46Z
В Україні вперше на АЗС замінили заправну колонку на зарядку для електромобілів
AutoGeek
2025-02-07T11:06:16Z
Знайомий, але інший: тест-драйв нового Hyundai Tucson
Фокус
2025-02-07T10:42:30Z
Які нові автомобілі обирають українці у 2025 році: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T10:36:39Z
Експерти назвали п’ять проблемних німецьких автомобілів, яких варто уникати
ТСН
2025-02-07T10:36:13Z
Електричний Jeep Wagoneer S суттєво подешевшав та отримав спецверсію
AutoGeek
2025-02-07T10:24:20Z
Nissan не об’єднуватиметься з Honda і шукає нових партнерів
AutoCentre
2025-02-07T10:12:11Z
Оприлюднено зарплати пілотів Формули-1 у 2025 році: цікавий рейтинг
ЗаРулем
2025-02-07T10:12:09Z
Оприлюднили рейтинг найпопулярніших в Україні вживаних авто із США
Gazeta UA
2025-02-07T09:54:34Z
Мерц пообіцяв поскаржитися Трампу на Маска
Европейская правда
2025-02-07T11:22:59Z
В Азербайджані заарештували ще двох журналістів за звинуваченнями у «контрабанді іноземної валюти»
Детектор М
2025-02-07T11:21:51Z
12 країн закликали G7 зменшити доходи, які Росія отримує від продажу енергоносіїв
УкраинФорм
2025-02-07T11:21:42Z
Швеція після смертельної стрілянини хоче посилити закони щодо зброї
Европейская правда
2025-02-07T11:18:04Z
«Вірус Крупи». Правоохоронці трусять депутатів-інвалідів місцевих рад
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:12:58Z
Москва більше не зможе шантажувати країни Балтії після їхнього відключення від енергосистеми РФ - Каллас
УкраинФорм
2025-02-07T11:12:40Z
Україна не планує зменшувати роль міжнародних експертів при доборі на посади - Стефанішина
УкраинФорм
2025-02-07T11:09:31Z
Аж 37 нардепів «відрядились» до США. Не в Херсон, не на Харківщину, не в Запоріжжя, не в Суми…
Украина Криминальная
2025-02-07T11:09:03Z
Експосол України в Білорусі пояснив, чого досяг Лукашенко, розмістивши у себе ядерну зброю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:37Z