MY.UAНовини
Лачинський коридор та розв'язання проблем Карабаху: як Азербайджан справляється з проблемним регіоном
Лачинський коридор та розв'язання проблем Карабаху: як Азербайджан справляється з проблемним регіоном

Лачинський коридор та розв'язання проблем Карабаху: як Азербайджан справляється з проблемним регіоном

Ситуація в Карабаху очима журналіста "Телеграфу"

Навіть після майже трьох років з завершення другої карабаської, або 44-денної, війни ситуація у регіоні Карабаху, а саме без приставки Нагорний радить називати регіон азербайджанська сторона, досі напружена. Цього разу чергова ескалація конфлікту сталась через так званий Лачинський коридор, який, як стверджує Азербайджан, вірмени використовують для транспортування контрабанди. Своїми очима нинішню ситуацію у регіоні та те, як влада відбудовує Карабах, побачила журналіст "Телеграфу".

В ході 44-денної війни за звільнення Карабаху, Азербайджану вдалось повернути дві третини втрачених у 1994 році територій, але попри це, самопроголошена Нагорно-Карабаська республіка залишає за собою контроль решти територій. На азербайджанській території тепер також знаходиться так званий російський миротворчий контингент.

Вони мають знаходитись на території Карабаху до 2025 року, з можливістю автоматичного продовження їхньої місії.

У 2025 році миротворці мають покинути ці території. Якби це сталось, рф значно б зменшила свій вплив у цьому регіоні Кавказу.

Частина територій Карабаху після звільнення — це, частково, міста-привиди. Після 30-річної окупації та бойових дій міста Агдам, Фізулі фактично стерті з лиця землі. Наприклад, у Фізулі не залишилось жодної цілої будівлі, Агдам взагалі називають містом-привидом. Вцілілою залишилась лише будівля місцевої мечеті, й те, тому що, за словами азербайджанської сторони, вона використовувалась вірменами як спостережний пункт.

Будівлі у колишніх окупованих містах дуже часто руйнувались не через бойові дії чи обстріли, а через спеціальну недбалість вірменських солдатів та неповагу до азербайджанської культури.

В Агдамі вірменські військові, за словами азербайджанської влади, продавали домівки за 200-300 доларів, а потім спалювали їх.

Мечеті в регіоні знищувались, у них вірмени принципово тримали свиней та інших тварин, через що будівлі фактично перетворювались у хлів. Одну таку, у Фізулі, влада Азербайджану хоче залишити у напівзруйнованому стані, на пам’ять для наступних поколінь. Тут ще досі можна побачити залишки перебування тварин і пір’я. Всі інші зруйновані мечеті влада буде відновлювати та реставрувати.

Кладовища в регіоні також були зруйновані. Військові навіть виривали золоті зуби з черепів та руйнували могили.

Також в регіоні Карабаху після війни досі знаходять масові могили азербайджанців. Станом на зараз знайшли лише понад 10. А їх, як кажуть у місцевій прокуратурі, значно більше.

Ще одна проблема регіону — велика територія мінувань. Як розповідає спец представник президента Азербайджану у звільненій частині Карабаху Араз Іманов, територію розміновують з 2020 року, найбільш замінованими є вже згадані Агдам та Фізулі, а загалом на процес розмінування, за підрахунками влади, піде не менше десяти років і знадобиться близько 25 млрд доларів. За приблизними розрахунками, на території знаходиться не менше мільйона мін, це приблизно як територія Катару чи Лівану.

На території знаходиться не менше мільйона мін

З 2020 року через підрив на мінах постраждало понад 300 людей, 50 — загинуло.

Через достатньо складний процес розмінування, держава залучає для цього сучасні технології, зокрема, штучний інтелект та дрони. А також, використовують досвід африканських країн і для більшої ефективності залучають пацюків, які мають вагу меншу, ніж собаки, але достатню для розмінування. Проблема розмінування одна як для Азербайджану, так і для України, тому всіма цими технологіями азербайджанська сторона вже зараз ділиться з Україною. Як і іншою гуманітарною допомогою, зокрема, генераторами, які допомогли Україні пережити непростий сезон.

Ще одне місто — Лачин, яке у майбутньому цілком може стати туристичною перлиною регіону, також було частково зруйновано і 30 років знаходилось під окупацією вірмен. До першої карабаської війни тут жило 80 тисяч людей, зараз — 700. Під час візиту у це місто журналіст "Телеграфу" на власні очі побачив велику родину, яка повернулась в Лачин через 30 років після того, як покинула його. Всі азербайджанці покидали територію Карабаху і залишали свої домівки через загрозу окупації і терпляче чекали повернення на рідну землю. Жоден азербайджанець не залишився у регіоні, який згодом зайняли вірмени.

Загалом, до 2040 року Азербайджан планує відновити дев’ять зруйнованих міст. До кінця 2026 року на звільнені території планується повернути 35 тисяч сімей.

За офіційними підрахунками, 67% людей готові повернутись на свою рідну землю без жодних умов, ще 98% готові, якщо влада забезпечить їх житлом.

Влада вже зараз готова і надає житло на відновлених територіях власним коштом, і ще й на три роки люди, які готові вертатись, позбавляються обов’язку платити за комунальні послуги. Все це бере на себе держава.

Але наразі однією з найбільш проблемних частин регіону залишається так званий Лачинський коридор поблизу міста Лачин.

Вірмени заявляють про так звану "блокаду" з боку Азербайджану, але це не відповідає дійсності, адже вірменські етнічні меншини мають змогу спокійно переміщуватись, зокрема і за допомогою Міжнародного комітету Червоного Хреста, що на власні очі бачив журналіст "Телеграфу".

Навесні офіційний Баку встановив контрольно-пропускний пункт на мосту Хакарі, це і є, по суті, частиною так званого Лачинського коридору. Але потім його закрили і заявили, що таким чином хочуть унеможливити доставку до Вірменії живої сили, мін та зброї. Досі на території Карабаху знаходиться до 10 тисяч військових вірменського походження, а частина мін вірменського виробництва, які подекуди знаходять у районі Карабаху, датується останніми роками, що якраз може свідчити про те, що ці міни були доставлені нещодавно. Ці факти безліч разів документувались представниками медіа, як з української, так і з західної сторін. Крім того, за наявною інформацією, для доставки контрабанди були використані навіть машини Комітету Червоного Хреста.

Вірменія ж своєю чергою звинувачує Азербайджан у тому, що він не дає проходити гуманітарним вантажам і це сприяє виникненню голоду в регіоні. Але ці тези з боку Вірменії також не витримують критики, адже численні відомості і фотографії з соціальних мереж кажуть про інше: на тих територіях спокійно працюють ресторани, люди відвідують їх, справляють дні народження і весілля.

Крім того, влада Азербайджану заявляє, що вони готові, по перше, доставляти гуманітарну допомогу самі, по друге, відкрити іншу дорогу — Агдамську. Вірмени усіляко блокують таку можливість. Прихильники російсько-вірменського кримінального олігарха Рубена Варданяна, якого в регіон відправив Кремль, заблокували цю дорогу з Агдаму бетонними плитами, тим самим, взяв у заручники близько 30 тисяч людей, які там проживають.

По суті, вірмени майже дзеркально хочуть повторити дії Росії, яка у 2015 році також заявляла про "гуманітарну кризу" на Донбасі, якої насправді не було.

Голова Центру аналізу міжнародних відносин Фарід Шафієв каже на це, що питання контролю Лачинського коридору — це, по суті, питання національної безпеки держави Азербайджан. Вірмени хочуть отримати цей коридор без будь-якого контролю, аби мати змогу доправляти у Вірменію контрабандою купу різних товарів, зброю, зокрема, й дрони. Але Азербайджан підкреслює, що все необхідне може надходити через їхню територію.

Для вирішення конфлікту азербайджанська влада пропонує тим вірменам, які хочуть продовжувати жити на території Карабаху, отримати азербайджанські паспорти та інтегруватись в азербайджанське суспільство з повним збереженням усіх прав та свобод вірмен.

Це б дозволило вирішити багаторічний конфлікт вже у мирний спосіб.

Але єдності щодо частини Карабаху та Лачинського коридору немає навіть у світової спільноти. Наприклад, держсекретар США Ентоні Блінкен закликав відкрити Лачинський коридор, а мер Парижу Анн Ідальго готова супроводжувати гуманітарні вантажі з Вірменії. В Азербайджані натомість у цій ситуації акцентують на головному — збереженні поваги до територіальної цілісності країни. І згадують, що навіть прем’єр Вірменії Пашинян нещодавно визнав: Карабах — це частина Азербайджану.

А отже саме Азербайджану диктувати правила для вирішення багаторічного непростого карабаського конфлікту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Гороскоп на 30 листопада для всіх знаків Зодіаку: Овни покинуть зону комфорту, Стрільцям буде непросто
Политека
2024-11-30T01:03:55Z
Синоптики оголосили І рівень небезпеки у шістьох областях
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T00:00:13Z
Ворог окупував кілька сіл і просунувся на фронті: карта DeepState
24tv
2024-11-30T00:00:01Z
Штучний інтелект показав, як виглядатиме відновлений Маріуполь після війни
Фокус
2024-11-29T23:51:57Z
Війна, день 1010. Зеленський допустив припинення війни в обмін на вступ до НАТО
Football.ua
2024-11-29T23:01:27Z
В окупованому Криму оштрафували чоловіка, який 5 років тому вилаявся на адресу Путіна у соцмережі
Детектор М
2024-11-29T22:57:04Z
Незначні морози, снігопади та тумани: якою буде погода в Україні у грудні 2024 року
Фокус
2024-11-29T22:30:17Z
Карта бойових дій в Україні станом на 30 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T22:24:24Z
На фронті загинув український поет Мирослав Герасимович
Комсомольская правда
2024-11-29T22:00:03Z
"Били, дай боже": у Лукашенка знайшли концтабір із катівнею для українців – ЗМІ
GlavRed
2024-11-30T01:03:19Z
Джонсон виступив за розміщення європейських миротворців на кордоні України в разі "мирної угоди"
24tv
2024-11-30T00:51:59Z
Експерт Defense Express пояснив, як Росія готується до наступної ракетної атаки по Україні
TSN
2024-11-30T00:48:25Z
Група громадян Болгарії стежила за розслідувачем Христо Грозєвим та обговорювала його вбивство
ZN UA
2024-11-30T00:45:54Z
Чад припиняє співпрацю з Францією в галузі безпеки
УкраинФорм
2024-11-30T00:39:41Z
РФ може випробовувати відданість НАТО принципу про "взаємну оборону" — німецька розвідка
Хвиля
2024-11-30T00:09:47Z
Зеленський пояснив, як вступ України до НАТО сприятиме завершенню гарячої фази війни
УкраинФорм
2024-11-30T00:09:09Z
СБУ затримала проросійських агітаторів у різних регіонах України
InternetUA
2024-11-29T23:39:54Z
Протести в Грузії спалахнули з новою силою: поліція застосовує силу
GlavRed
2024-11-29T23:27:36Z
Ферменти від переїдання: чи допомагають і які препарати не варто приймати
24tv
2024-11-29T20:03:47Z
Міцелярна вода замість сухого шампуню: перукар попередила про небезпеку
GlavRed
2024-11-29T19:27:46Z
Довго не міг номально їсти та дихати: в Києві військовому провели унікальну операцію
Фокус
2024-11-29T18:15:25Z
Вчені знайшли просту добавку, яка змушує клітини раку самознищуватися
Portaltele
2024-11-29T17:16:45Z
Новий біомаркер мозку дає надію на раннє виявлення психозу
Portaltele
2024-11-29T17:16:08Z
Які кімнатні квіти не лише очищають повітря, а й захищають від вірусів
TSN
2024-11-29T16:09:08Z
Лікарі розповіли, чому варто відмовитися від ковбаси та сосисок
TSN
2024-11-29T15:39:28Z
Це допоможе вам не заразитись: 8 найпоширеніших міфів про герпес
24tv
2024-11-29T15:30:59Z
7 способів почати худнути у животі всього за 10 дів: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-11-29T14:42:53Z
BAM BAM: що відомо про новий трек, який завірусився у мережі
24tv
2024-11-29T23:00:43Z
Вірусний тренд у TikTok: пісня Бруно Марса та виконавиці Розе опинилась у топі
24tv
2024-11-29T22:00:59Z
"Холостяк" 13 сезон 5 випуск: хто з дівчат покинув проєкт
24tv
2024-11-29T22:00:09Z
Шоуранер «Хлопців» / The Boys: «Ми не відтворювали реальність — світ змінився, щоб відобразити шоу»
ITC
2024-11-29T21:35:58Z
Рідкісне фото Брюса Вілліса: доньки поділилися зворушливим кадром
GlavRed
2024-11-29T21:27:44Z
Що дивитися взимку: 3 різдвяні серіали, які подарують святкову атмосферу
24tv
2024-11-29T21:09:49Z
"Завжди обирає себе": Оля Цибульська заговорила про проблеми у шлюбі
GlavRed
2024-11-29T20:27:23Z
Неприємно і боляче, – учасниця "Холостяка" зізналася, як реагувала на поцілунки Терена з іншими
24tv
2024-11-29T19:48:36Z
"Прямо нерозуміння": Женя Кот і його дружина чесно зізналися про труднощі
GlavRed
2024-11-29T19:27:38Z
Вступ до ЄС: Україна розпочала пре-скринінг законодавства у сфері залізничного транспорту
Хвиля
2024-11-30T01:09:35Z
Канадські медіакомпанії подали позов проти OpenAІ: що сталося
InternetUA
2024-11-30T01:04:56Z
Meta планує прокласти власний глобальний підводний кабель за $10 млрд
InternetUA
2024-11-30T00:01:51Z
Американська компанія-виробник відомої горілки Stolichnaya збанкрутувала
ZN UA
2024-11-30T00:01:07Z
У Мінцифри нагадали: бронювання з 1 грудня - лише через «Дію»
УкраинФорм
2024-11-29T23:30:46Z
Побили 7-річний рекорд: в Україні рвонули вгору ціни на популярний овоч
GlavRed
2024-11-29T21:36:57Z
У Фінляндії почнуть виробляти дрони для України
Хвиля
2024-11-29T21:36:02Z
Кабмін пояснив, які податки підвищаться з грудня, а які з січня
ZN UA
2024-11-29T21:27:25Z
Автолюбителям спрогнозували вдалий грудень: на пальне очікуються знижки
Знай
2024-11-29T21:12:33Z
Без суржику: як сказати українською «янтарь»
ZN UA
2024-11-30T01:04:45Z
У центрі Вашингтона зібрали сотні плюшевих ведмедиків у пам’ять про загиблих дітей в Україні
УкраинФорм
2024-11-30T01:03:31Z
Популярний міф про першість: на якому місці за складністю українська мова
GlavRed
2024-11-30T00:42:45Z
Львівська область стала першою в Україні, де не залишилося жодної парафії УПЦ МП, - Козицький
Детектор М
2024-11-30T00:18:09Z
Пункти пропуску на кордоні з Румунією та Молдовою призупинили роботу
УкраинФорм
2024-11-30T00:09:15Z
Може летіти 24 години: у Повітряних силах здивували заявою про Шахеди
GlavRed
2024-11-29T23:48:09Z
З окупованих територій вдалося повернути 8 українських дітей - Лубінець
ZN UA
2024-11-29T23:46:53Z
Німецький генерал прогнозує втрату Україною Покровська до початку 2025-го
Европейская правда
2024-11-29T23:30:31Z
Командувач Сухопутних військ Михайло Драпатий: що про нього думають самі ж військові
GlavRed
2024-11-29T23:27:17Z
На Львівщині сержанта засудили до 14,5 років позбавлення волі: деталі злочину
Политека
2024-11-29T21:01:46Z
Росіяни обстріляли Ківшарівку на Харківщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2024-11-29T20:39:55Z
Одружився із троюрідною сестрою, щоб виїхати за кордон: прикордонники викрили псевдоподружжя
TSN
2024-11-29T20:36:13Z
22-річний чоловік втратив 10 000 гривень через телефонних шахраїв
InternetUA
2024-11-29T20:27:29Z
Чоловік купив старовинну пляшку із запискою: що було всередині
GlavRed
2024-11-29T20:27:15Z
Пожежа на нафтобазі в Ростовській області: військовий експерт розповів про втрати ворога
Политека
2024-11-29T19:42:52Z
Тримали в секреті 5 років: вперше показали паризький Нотр-Дам всередині після пожежі
24tv
2024-11-29T19:39:03Z
На Вінниччині затримали виробників порно з дітьми
InternetUA
2024-11-29T19:27:15Z
Українські дрони намагались перекинути наркотики через Гібралтар: подробиці неочікуваного затримання
TSN
2024-11-29T19:09:10Z
Саутгемптон відібрав очки у Брайтона
Football.ua
2024-11-29T22:30:31Z
Валенсія поступилась Мальорці
Football.ua
2024-11-29T22:24:40Z
Українські гандболістки стартували на Євро-2024
УкраинФорм
2024-11-29T22:12:15Z
Гол Пікколі допоміг Кальярі виграти у Верони
Football.ua
2024-11-29T22:01:18Z
Санкт-Паулі впевнено переграв Гольштайн
Football.ua
2024-11-29T21:46:01Z
Шахтар вивісив новий цінник на Судакова: українцем зацікавився топ-клуб з Іспанії
24tv
2024-11-29T21:30:28Z
Визначився склад українських змішаних естафет стартового етапу Кубка світу з біатлону
УкраинФорм
2024-11-29T21:18:43Z
Максимов – після поразки Інгульцю: Сьогодні був не наш день
Football.ua
2024-11-29T21:15:09Z
Ван Ністелрой: Всі, з ким я розмовляю про футбольний клуб Лестер Сіті, сповнені ентузіазму
Football.ua
2024-11-29T20:33:24Z
Що першим бачите на зображенні: тест, який розкриє справжню натуру людини
GlavRed
2024-11-30T00:27:58Z
Швидкий рецепт імбирного печива: завжди виходить смачним і ароматним
Политека
2024-11-29T23:30:20Z
Закарпатські кіфлики: старовинна випічка на Різдво
24tv
2024-11-29T23:27:21Z
Орхідея почне цвісти на очах: як стимулювати ріст рослини корицею
24tv
2024-11-29T23:15:29Z
Де не можна ставити ялинку на Новий рік: важливі поради від експертів
24tv
2024-11-29T22:57:13Z
Неймовірно смачно і вишукано: рецепт салату з руколи
24tv
2024-11-29T22:42:54Z
Що приготувати на Андрія: старовинний рецепт калити
24tv
2024-11-29T21:15:42Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024: ідеальні дні для візиту до перукаря
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T20:06:43Z
Ніколи не викидайте лушпиння картоплі: ось способи його використання
24tv
2024-11-29T20:03:10Z
Роскомнагляд заборонив понад 300 відео про VPN та вимагає видалити їх з YouTube
УкраинФорм
2024-11-29T23:18:38Z
Таємницю Лох-Неського чудовиська розкрито: дослідник пояснив "горби" на воді
GlavRed
2024-11-29T22:27:39Z
Як неандертальці стали майстрами виготовлення клею та стрічок
Portaltele
2024-11-29T22:18:10Z
Чому здувається акумулятор смартфона: 6 головних факторів
InternetUA
2024-11-29T22:07:28Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 отримала перший патч — містить понад 650 виправлень
ITC
2024-11-29T21:01:39Z
Анонсовані MSI Claw 8 AI+ та 7 AI+ — перші портативні консолі з Intel Lunar Lake
ITC
2024-11-29T20:49:48Z
Що робити, якщо мікрофон не працює на смартфоні Android: 6 простих кроків
InternetUA
2024-11-29T20:13:55Z
Створено першу у світі пральну машину для людей: який вона має вигляд і як працює
InternetUA
2024-11-29T19:31:57Z
X працює над лейблами для пародійних акаунтів
Portaltele
2024-11-29T19:18:33Z
Топ-5 найлегших авто у світі: гараж для них можна облаштувати і на балконі
Знай
2024-11-29T21:51:54Z
Покладіть це під килимок, щоб більше ніколи не мерзнути за кермом
24tv
2024-11-29T21:24:38Z
Як перевірити якість роботи після заміни стартера на СТО?
AutoCentre
2024-11-29T19:04:55Z
Постачання шкільних автобусів ЗАЗ продовжується
AutoCentre
2024-11-29T18:03:01Z
Denza показала інтер’єр свого флагманського кросовера
AutoCentre
2024-11-29T18:01:55Z
Точність збиття "Шахедів" підвищиться завдяки спеціальному причепу для пікапів
InternetUA
2024-11-29T18:01:15Z
Chevrolet Equinox в реальних тестах випереджає Tesla Model Y за дальністю ходу, а коштує менше
ITC
2024-11-29T17:47:24Z
Mercedes-Benz відзначає 40-річчя кемпера Marco Polo
AutoCentre
2024-11-29T16:10:17Z
Як правильно розморозити автомобіль взимку: звичайний метод може завдати шкоди
GlavRed
2024-11-29T15:27:13Z