MY.UAНовини
Лачинський коридор та розв'язання проблем Карабаху: як Азербайджан справляється з проблемним регіоном
Лачинський коридор та розв'язання проблем Карабаху: як Азербайджан справляється з проблемним регіоном

Лачинський коридор та розв'язання проблем Карабаху: як Азербайджан справляється з проблемним регіоном

Ситуація в Карабаху очима журналіста "Телеграфу"

Навіть після майже трьох років з завершення другої карабаської, або 44-денної, війни ситуація у регіоні Карабаху, а саме без приставки Нагорний радить називати регіон азербайджанська сторона, досі напружена. Цього разу чергова ескалація конфлікту сталась через так званий Лачинський коридор, який, як стверджує Азербайджан, вірмени використовують для транспортування контрабанди. Своїми очима нинішню ситуацію у регіоні та те, як влада відбудовує Карабах, побачила журналіст "Телеграфу".

В ході 44-денної війни за звільнення Карабаху, Азербайджану вдалось повернути дві третини втрачених у 1994 році територій, але попри це, самопроголошена Нагорно-Карабаська республіка залишає за собою контроль решти територій. На азербайджанській території тепер також знаходиться так званий російський миротворчий контингент.

Вони мають знаходитись на території Карабаху до 2025 року, з можливістю автоматичного продовження їхньої місії.

У 2025 році миротворці мають покинути ці території. Якби це сталось, рф значно б зменшила свій вплив у цьому регіоні Кавказу.

Частина територій Карабаху після звільнення — це, частково, міста-привиди. Після 30-річної окупації та бойових дій міста Агдам, Фізулі фактично стерті з лиця землі. Наприклад, у Фізулі не залишилось жодної цілої будівлі, Агдам взагалі називають містом-привидом. Вцілілою залишилась лише будівля місцевої мечеті, й те, тому що, за словами азербайджанської сторони, вона використовувалась вірменами як спостережний пункт.

Будівлі у колишніх окупованих містах дуже часто руйнувались не через бойові дії чи обстріли, а через спеціальну недбалість вірменських солдатів та неповагу до азербайджанської культури.

В Агдамі вірменські військові, за словами азербайджанської влади, продавали домівки за 200-300 доларів, а потім спалювали їх.

Мечеті в регіоні знищувались, у них вірмени принципово тримали свиней та інших тварин, через що будівлі фактично перетворювались у хлів. Одну таку, у Фізулі, влада Азербайджану хоче залишити у напівзруйнованому стані, на пам’ять для наступних поколінь. Тут ще досі можна побачити залишки перебування тварин і пір’я. Всі інші зруйновані мечеті влада буде відновлювати та реставрувати.

Кладовища в регіоні також були зруйновані. Військові навіть виривали золоті зуби з черепів та руйнували могили.

Також в регіоні Карабаху після війни досі знаходять масові могили азербайджанців. Станом на зараз знайшли лише понад 10. А їх, як кажуть у місцевій прокуратурі, значно більше.

Ще одна проблема регіону — велика територія мінувань. Як розповідає спец представник президента Азербайджану у звільненій частині Карабаху Араз Іманов, територію розміновують з 2020 року, найбільш замінованими є вже згадані Агдам та Фізулі, а загалом на процес розмінування, за підрахунками влади, піде не менше десяти років і знадобиться близько 25 млрд доларів. За приблизними розрахунками, на території знаходиться не менше мільйона мін, це приблизно як територія Катару чи Лівану.

На території знаходиться не менше мільйона мін

З 2020 року через підрив на мінах постраждало понад 300 людей, 50 — загинуло.

Через достатньо складний процес розмінування, держава залучає для цього сучасні технології, зокрема, штучний інтелект та дрони. А також, використовують досвід африканських країн і для більшої ефективності залучають пацюків, які мають вагу меншу, ніж собаки, але достатню для розмінування. Проблема розмінування одна як для Азербайджану, так і для України, тому всіма цими технологіями азербайджанська сторона вже зараз ділиться з Україною. Як і іншою гуманітарною допомогою, зокрема, генераторами, які допомогли Україні пережити непростий сезон.

Ще одне місто — Лачин, яке у майбутньому цілком може стати туристичною перлиною регіону, також було частково зруйновано і 30 років знаходилось під окупацією вірмен. До першої карабаської війни тут жило 80 тисяч людей, зараз — 700. Під час візиту у це місто журналіст "Телеграфу" на власні очі побачив велику родину, яка повернулась в Лачин через 30 років після того, як покинула його. Всі азербайджанці покидали територію Карабаху і залишали свої домівки через загрозу окупації і терпляче чекали повернення на рідну землю. Жоден азербайджанець не залишився у регіоні, який згодом зайняли вірмени.

Загалом, до 2040 року Азербайджан планує відновити дев’ять зруйнованих міст. До кінця 2026 року на звільнені території планується повернути 35 тисяч сімей.

За офіційними підрахунками, 67% людей готові повернутись на свою рідну землю без жодних умов, ще 98% готові, якщо влада забезпечить їх житлом.

Влада вже зараз готова і надає житло на відновлених територіях власним коштом, і ще й на три роки люди, які готові вертатись, позбавляються обов’язку платити за комунальні послуги. Все це бере на себе держава.

Але наразі однією з найбільш проблемних частин регіону залишається так званий Лачинський коридор поблизу міста Лачин.

Вірмени заявляють про так звану "блокаду" з боку Азербайджану, але це не відповідає дійсності, адже вірменські етнічні меншини мають змогу спокійно переміщуватись, зокрема і за допомогою Міжнародного комітету Червоного Хреста, що на власні очі бачив журналіст "Телеграфу".

Навесні офіційний Баку встановив контрольно-пропускний пункт на мосту Хакарі, це і є, по суті, частиною так званого Лачинського коридору. Але потім його закрили і заявили, що таким чином хочуть унеможливити доставку до Вірменії живої сили, мін та зброї. Досі на території Карабаху знаходиться до 10 тисяч військових вірменського походження, а частина мін вірменського виробництва, які подекуди знаходять у районі Карабаху, датується останніми роками, що якраз може свідчити про те, що ці міни були доставлені нещодавно. Ці факти безліч разів документувались представниками медіа, як з української, так і з західної сторін. Крім того, за наявною інформацією, для доставки контрабанди були використані навіть машини Комітету Червоного Хреста.

Вірменія ж своєю чергою звинувачує Азербайджан у тому, що він не дає проходити гуманітарним вантажам і це сприяє виникненню голоду в регіоні. Але ці тези з боку Вірменії також не витримують критики, адже численні відомості і фотографії з соціальних мереж кажуть про інше: на тих територіях спокійно працюють ресторани, люди відвідують їх, справляють дні народження і весілля.

Крім того, влада Азербайджану заявляє, що вони готові, по перше, доставляти гуманітарну допомогу самі, по друге, відкрити іншу дорогу — Агдамську. Вірмени усіляко блокують таку можливість. Прихильники російсько-вірменського кримінального олігарха Рубена Варданяна, якого в регіон відправив Кремль, заблокували цю дорогу з Агдаму бетонними плитами, тим самим, взяв у заручники близько 30 тисяч людей, які там проживають.

По суті, вірмени майже дзеркально хочуть повторити дії Росії, яка у 2015 році також заявляла про "гуманітарну кризу" на Донбасі, якої насправді не було.

Голова Центру аналізу міжнародних відносин Фарід Шафієв каже на це, що питання контролю Лачинського коридору — це, по суті, питання національної безпеки держави Азербайджан. Вірмени хочуть отримати цей коридор без будь-якого контролю, аби мати змогу доправляти у Вірменію контрабандою купу різних товарів, зброю, зокрема, й дрони. Але Азербайджан підкреслює, що все необхідне може надходити через їхню територію.

Для вирішення конфлікту азербайджанська влада пропонує тим вірменам, які хочуть продовжувати жити на території Карабаху, отримати азербайджанські паспорти та інтегруватись в азербайджанське суспільство з повним збереженням усіх прав та свобод вірмен.

Це б дозволило вирішити багаторічний конфлікт вже у мирний спосіб.

Але єдності щодо частини Карабаху та Лачинського коридору немає навіть у світової спільноти. Наприклад, держсекретар США Ентоні Блінкен закликав відкрити Лачинський коридор, а мер Парижу Анн Ідальго готова супроводжувати гуманітарні вантажі з Вірменії. В Азербайджані натомість у цій ситуації акцентують на головному — збереженні поваги до територіальної цілісності країни. І згадують, що навіть прем’єр Вірменії Пашинян нещодавно визнав: Карабах — це частина Азербайджану.

А отже саме Азербайджану диктувати правила для вирішення багаторічного непростого карабаського конфлікту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Генсек НАТО повідомив, коли очікувати прогрес у мирному врегулюванні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T01:06:45Z
WP: Зеленський хотів скасувати переговори з РФ у Стамбулі. Хто втрутився в процес?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T00:36:52Z
Сибіга зустрівся з Рубіо в Анталії перед переговорами з РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T23:18:27Z
Президент Бразилії просив Путіна зустрітись з Зеленським у Стамбулі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T22:45:30Z
Переговори України та Росії в Стамбулі. Стало відомо, чи доєднається Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:54:26Z
Путін дочекався, доки Зеленський сяде в літак на Стамбул, і
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:06:28Z
Переговори у Стамбулі: Зеленський визначить дії України, коли побачить склад делегації РФ
Европейская правда
2025-05-14T20:39:11Z
WP: США і Європа переконали Зеленського не відмовлятись від переговорів у Стамбулі
Европейская правда
2025-05-14T19:48:50Z
Опонент Орбана почав пішу ходу, протестуючи проти підтримки ультраправого Сіміона
Европейская правда
2025-05-14T19:34:29Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T18:12:27Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
Дві країни-партнери України розробляють нову далекобійну високоточну зброю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T00:15:10Z
День вишиванки 2025: історія, традиції та цікаві факти про свято
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:03:44Z
Ветерани війни долучаться до шкільного процесу, але є нюанс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T20:48:49Z
Пісторіус допустив відновлення призову до Бундесверу, якщо добровольців буде мало
Европейская правда
2025-05-14T18:42:30Z
Наші в Іспанії. Інтерв’ю з українським консулом у Барселоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:30:00Z
Курсантам ВВНЗ підвищили стипендію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:24:09Z
«Оголена жінка з автоматом – позорище». У Кременчуці розгорівся скандал через скульптуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:06:35Z
Патріарх Кирило зʼявився на публіці з краденою панагією українського митрополита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:56Z
Мерц заявив про амбіційні зміни в армії Німеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:18:03Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Лінія фронту станом на 14 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:45:39Z
У Сумах оголошено день жалоби після російського удару
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:54:15Z
Суд захистив історичну садибу Дмитрієва на Подолі від забудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:30:56Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:54Z
Укргідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища у Києві та області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:04Z
Масова втеча псевдоволонтерів з дозволу ЛОВА: перші результати розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:39Z
У Сумах окупанти вдарили по промисловому об’єкту: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:21:17Z
У Подільському районі комунальники пересаджують дерева та кущі, які заважають будівництву метро
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:22Z
В Україні розробили унікальну "антидронову стіну", яка може захистити фронт
ТСН
2025-05-14T12:33:53Z
Нові ліміти на перекази з карток з 1 червня: що слід знати українцям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T01:15:17Z
З початку року Росія рекордну кількість разів закривала аеропорти через атаки дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:15:29Z
Рада визнала подорожчання світла помилкою, зате "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зняли "вершки" у 88 млрд грн
FaceNews
2025-05-14T15:39:10Z
Данія розглядає можливість скасування 40-річної заборони на атомну енергетику
Европейская правда
2025-05-14T15:13:39Z
Законопроєкт про залучення інвестицій у рибну галузь пройшов перше читання
AgroPortal
2025-05-14T15:00:07Z
IFC виділила $40 млн Астарті на будівництво заводу з переробки сої
AgroPortal
2025-05-14T14:30:28Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
Замість штрафів після атак газовидобувна галузь потребує підтримки – Оринчак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:42:45Z
У Мексиці сталась автотроща: загинуло більше 20 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T23:51:55Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T17:03:10Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z