MY.UAНовини
За війну доведеться платити: 4 варіанти, як усім світом витрусити гроші з росії
За війну доведеться платити: 4 варіанти, як усім світом витрусити гроші з росії

За війну доведеться платити: 4 варіанти, як усім світом витрусити гроші з росії

Кожна випущена росією ракета збільшує суму збитків

З початку повномасштабного вторгнення росія б'є фактично по кожній сфері життя в Україні, завдаючи шалених збитків. Ракети руйнують домівки, промисловість та інфраструктуру — мости підірвані, а дороги понівечені танковими гусеницями. Все це веде до одного висновку — росія має заплатити. Проте як саме отримати репарації та компенсації від країни-агресора — поки відкрите питання. Адже добровільно рф навряд чи це зробить.

На днях інвестиційний банкір Сергій Будкін оцінив 4 потенційних джерела отримання грошей від рф на відновлення. Серед способів — репарації, конфіскація активів росії на користь України та використання їх для фінансування відновлення, отримання доходів від тимчасово заморожених активів росії, фінансування від союзників, яке якось залежить від активів рф. "Телеграф" розбирається, що саме може зробити Україна для отримання грошей від країни-агресорки.

Чотири варіанти отримати гроші

Будкін стверджує, що перший варіант, репарації, можливий, коли є або поразка однієї з сторін у війні або мирна угода, частиною якої є якась сума виплат зі сторони росії на користь України. Але будь-який з двох сценаріїв зараз має невисоку ймовірність.

Другий варіант, тобто конфіскація активів росії на користь України та використання їх для фінансування відновлення, має кілька проблем. Треба рішення суду або арбітражу, який має юрисдикцію над країною, в якій розташовані активи, що конфіскуються. А такі процеси займають дуже довго, коштують дуже багато, а їхній результат не є завжди передбачуваним. Конфіскувати можна тільки активи, які належать рф як суверенній державі, і які можна знайти в тих країнах, які визнають рішення суду, що виніс рішення на користь України як позивача. А це перш за все дипломатичні установи.

Третім способом є отримувати доходи від тимчасово заморожених активів. Він є найбільш доступним, але коштів може не вистачити на всі потреби — тобто дадуть сотні мільйонів, коли потрібні мільярди.

Ну і четвертим варіантом є фінансування від союзників, яке якось залежить від активів росії, що перебувають під юрисдикцією або на території союзників. І останній варіант інвестиційний банкір назвав найімовірнішим, щоб отримати доступ до великих грошей. Вони будуть де-факто грошами росії, але де-юре такими не будуть. Зараз це – те, над чим б’ються найкращі юридичні мізки в ЄС та США, але юридично виваженого рішення вони ще не знайшли.

А у вільний між пошуками варіантів час Будкін радить звертатися у всі можливі судові інстанції та переслідувати росію та всіх російських олігархів, де це тільки можна. Також він звертає увагу на те, що заарештовані активи мають ризик бути розблокованими назад після виборів. Рішення суду, яке підтверджує правомірність арешту, зробить їх розблокування важчим. Щодо олігархів, Будкін радить подавати в суд від імені держави та постраждалих (приватних осіб та бізнесів).

Репарації

Ця схема здається найзрозумілішою: росія програє, володимир путін із кислим обличчям за день до поїздки в Гаагу виписує Україні чек і все завершується геппі-ендом. Але така картинка, на жаль, поки лише фантасмагорична. Як пояснювала "Телеграфу" заступниця міністра юстиції Ірина Мудра, поки нема ні переможеної сторони, ні переможця, нема бажання агресора припустити, що він зобов'язаний сплатити репарації. Тому доречніше говорити про інші варіанти — не про класичні репарації, а про компенсації.

До того ж репарації сплачують на користь держави, а не окремих постраждалих. Після Другої світової репарації сплачували промисловими товарами, будматеріалами, обладнанням для заводів і фабрик, технологіями, будівництвами критичних об'єктів на території СРСР.

"росія, принаймні за цього політичного керівництва, ніколи не змириться з тим, що потрібно щось сплачувати Україні. Можливо, це будуть наступні покоління, але про це ми зараз не говоримо. Тому коли ми після повномасштабного вторгнення почали роздумувати, а який же юридичний інструмент дати людині чи державі, щоб компенсувати збитки, то шукали серед діючих механізмів: Європейський суд з прав людини, Міжнародний суд ООН, міжнародні арбітражі, національні суди", — пояснювала Мудра, додавши, що жодна з них не забезпечує ефективної і швидкої виплати компенсацій за збитки, завдані у воєнний час.

Для репарацій обов'язково треба угода, а компенсація збитків починає поступати тільки після неї, пояснював голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський. Повоєнна мирна угода мала б зафіксувати фіксує зобов’язання рф компенсувати завдані збитки. Плюс в угоді має бути прописаний чіткий механізм міжнародного примусу рф сплатити репарації Україні і покарання за відмову.

Конфіскація активів рф на користь України

Сергій Будкін зазначає, що це здається найбільш бажаним для України сценарієм, але вимагає неймовірних бюрократичних зусиль:

  • рішенням суду або арбітражу, який має юрисдикцію над країною, в якій розташовані активи,
  • суди тривають дуже довго, коштують багато,
  • активів росії як держави не так вже й багато, їх треба шукати в тих країнах, які визнають рішення суду, що виніс рішення на користь України як позивача. В історії є тільки два випадки, які можна до деякої міри використати в цьому контексті, обидва були в США. Один – це історія з золото-валютними резервами Венесуели, які були в США, і які були спочатку заморожені, а потім США передали їх у використання іншій стороні. Другий – це історія з золото-валютними активами Афганістану в розмірі 7 мільярдів доларів, які було заморожено в США після падіння президента Ашрафа Гані та приходу до влади Талібану.

Як зазначила Ірина Мудра у Facebook, це пріоритетний на сьогодні шлях, яким йде Україна та пояснила, які юридичні інструменти існують для отримання компенсацій (не репарацій) за завдану шкоду. До судових входять лише чотири способи: ЄСПЛ, Міжнародний суд ООН, інвестиційні арбітражі та нацсуди. На жаль, усі вони не забезпечують швидкого і повного отримання компенсацій.

Щодо ЄСПЛ:

  • Україна з 2014 року подала 5 (на сьогодні 4 через об’єднання двох справ в одне провадження) позовів до рф щодо порушення Конвенції про захист прав людини. Останній позов стосується повномасштабного вторгнення, яка на сьогодні об’єднана зі справою "Україна та Нідерланди проти росії". Мін'юст буд вимагати компенсацію за завдану громадянам та приватним юрособам шкоду майну (порушення права власності), початково вказали орієнтовно 80 млрд дол.
  • Відсутні інструменти виконання таких рішень. росія не є стороною Конвенції і не є членом Ради Європи.
  • В ЄСПЛ знаходиться більше 2 тис. індивідуальних рішень проти рф, які не мають жодних перспектив виконання.
  • Практика винесення єспл рішень в міждержавних спорах щодо присудження компенсацій в міждержавних справах доволі скупа.

Щодо МС ООН:

  • Ініціювати спір Україна може 3 конвенцій: Міжнародна конвенція про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, Міжнародна конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму та Конвеція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.
  • Україна звернулася до МС ООН щодо двох перших конвенцій ще в 2017 році (триває розгляд по суті), щодо третьої конвенції Україна отримала наказ про тимчасові заходи, які повинна була виконати росія ще в березні 2022 року. росія відмовилася виконувати.
  • Репарації будуть заявлені Україною у всіх 3 справах на пізніших стадіях розгляду.

Інвестиційні арбітражі:

  • позови можуть бути подані приватними інвесторами.
  • Україна розглядає можливість заявити state-to-state claim проти рф (ст.10 BIT), проте це має відбуватися в рамках дипломатичного захисту інвестицій постраждалих приватних інвесторів (не самої держави).
  • Прецедентів подачі позовів від приватних інвесторів до рф за втрачені кримські активи вже є вдосталь (Нафтогаз, Укренерго, Укрнафта тощо).
  • Поданих позовів щодо втрачених активів на окупованих східних територіях – поки 0 через юридичні нюанси.
  • Подання інвестпозовів щодо майна, втраченого в результаті військових дій на підконтрольній території України – безперспективно.

Національні суди:

  • Громадяни чи компанії можуть звертатися до суду України про відшкодування шкоди, завданої в результаті збройної агресії. Але такий висновок не дуже допомагає на міжнародній арені. Виконати рішення українського суду за кордоном буде вкрай складно
  • В Україні не багато російських державних активів. На сьогодні жодних проваджень по виконанню винесених в Україні рішень про стягнення компенсації з рф не зареєстровано.

Мін'юст працює над запуском міжнародного Реєстру збитків в рамках нової організації, яка має розглядати заяви постраждалих, присуджуючи суму компенсації. Створення такої організації було схвалено ООН спеціальною резолюцією Генасамблеї ще в листопаді 2022 року. Угоду підписали понад сорок країн, останньою до реєстру приєдналася Швейцарія. За компенсацією збитків в рамках цього механізму можуть звернутися не лише фізичні та юридичні особи, а й держава Україна. На сьогодні основний трек уряду України – якнайшвидший запуск міжнародного реєстру збитків та визначення разом з партнерами правових підстав для укладення договору про створення комісії та компенсаційного фонду, який має наповнюватися в першу чергу російськими активами.

Доходи від заморожених активів

Заморожені в інших країнах російські активи можуть приносити прибутки на користь України. Але розмір фінансування з цього джерела відносно усіх потреб на відновлення невеликий, підкреслює Будкін.

Приміром, пропозиція, яку розглядає Європейський Союз, передбачає спрямування відсотків, отриманих від заморожених російських активів в Україну. Але юрисконсульт з організації Razom for Ukraine Юлія Зіскіна каже, що це становитиме 3 мільярди доларів на рік. Тобто, цього недостатньо. Що цікаво — кремль чинить спротив навіть цим спробам. москва збирається розцінювати як крадіжку використання Євросоюзом та іншими країнами російських активів для підтримки України, погрожуючи судом.

Український Мін'юст копає і в цьому напрямку та працює з різними країнами. За словами Ірини Мудрої, в ЄС думали, як використовувати заморожені активи: реінвестувати з метою отримання дивідендів (кошти йдуть в Україну) чи запровадити спеціальний податок на прибуток від них. Перший варіант виявився складнішим та не був підтриманий з боку Німеччини та Європейського Центрального Банку. Другий варіант обговорювали на останньому саміті Європейської Ради в червні — пропонували використовувати заморожені активи Центробанку рф, які продовжують приносити прибуток. За даними бельгійського депозитарію Euroclear, в якому зосереджено близько 180 мільярдів євро заморожених російських активів, в 2022 році прибуток від таких активів склав 822 мільйони євро, а у першій половині 2023 року – 1.74 мільярди євро. Україна чекає пропозицію Єврокомісії з цього питання.

Канада першою впровадила законодавство про конфіскацію активів рф, тривають процедури конфіскації літака АН-154 Волга-Днепр і активів Абрамовича. На розгляді Сенату США перебуває текст законопроєкту щодо конфіскації суверенних активів рф "Rebuilding Economic Prosperity and Opportunity for Ukrainians Act (REPO for Ukrainians Act)", який підтримує концепцію створення міжнародного компенсаційного механізму відшкодування збитків, завданих збройною агресією російської федерації проти України. В США на сьогодні очікується рішення Блінкена на передачу конфіскованих Мін’юстом у Костянтина Малофєєва 5,4 млн дол. Україні.

Загалом США від початку великої війни арештували активи російських олігархів в інших країнах на понад 1 млрд доларів, передає CBS News. А заступниця генерального прокурора США Ліза Монако сказала, що прагне отримати від Конгресу повноваження, які дозволять використовувати отримані кошти на користь українського народу.

Активи рф, що перебувають під юрисдикцією союзників

Будкін пояснює, що цей сценарій справді відкриває шлях до отримання Україною великих грошей. Варіант передбачає отримання фінансування Україною від союзників від активів росії, що перебувають під юрисдикцією або на території їхніх країн. Гроші будуть де-факто грошами росії, але де-юре такими не будуть. Проте над механізмом треба попрацювати.

Раніше "Телеграф" писав, що іпсля перемоги у війні з росією Україна може вимагати від агресора репарацій,розмір яких становитиме не менше 1 трлн доларів, які наша економіка втратила внаслідок російського вторгнення.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ученые выяснили, что произойдет, если астронавт эякулирует в космосе
TSN
2025-02-07T15:48:44Z
В 200 раз быстрее: создана камера, которая распознает объекты со скоростью света
Фокус
2025-02-07T15:43:41Z
Commandos: Origins выйдет 9 апреля — релиз отложили на месяц
GameMag
2025-02-07T15:28:25Z
Продажи PlayStation 5 и Xbox Series X|S приближаются к 100 миллионам консолей — Sony лидирует с большим отрывом
GameMag
2025-02-07T15:22:20Z
Не только генерирует, но и хранит энергию: создана необычная солнечная батарея
Фокус
2025-02-07T15:21:18Z
Полнолуние и новолуние в феврале 2025 года: астрономические события месяца
VGorode
2025-02-07T15:12:30Z
Продажи Dragon Quest III HD-2D Remake превзошли ожидания Square Enix — компания очень довольна
GameMag
2025-02-07T14:52:02Z
В США сделают конкурента китайскому ИИ DeepSeek за 50 долларов: как это получится
Фокус
2025-02-07T14:51:45Z
Джейсон Шрайер: Rocksteady Studios хочет вернуться к созданию одиночных игр про Бэтмена
GameMag
2025-02-07T14:30:55Z
Гороскоп для знаков зодиака на выходные 8-9 февраля 2025 года
Корреспондент
2025-02-07T15:39:19Z
Лунный посевной календарь на март 2025 года: пришла пора заняться огородом
TSN
2025-02-07T15:36:55Z
Семь лучших специй для спагетти: какие пряности усилят вкус любимого блюда
Gazeta UA
2025-02-07T14:51:59Z
Как отбелить пластиковый подоконник: 3 лучших метода для решения проблемы
TSN
2025-02-07T14:48:12Z
Мясо без мяса: в Великобритании создали уникальный корм для собак
Фокус
2025-02-07T14:21:17Z
Секрет идеального теста для блинов: что нужно добавить в муку, чтобы получить наилучший результат
TSN
2025-02-07T14:21:13Z
Как накормить всю семью на 160 гривен: экономный рецепт, когда три дня до зарплаты
Telegraf
2025-02-07T14:06:35Z
Как ухаживать за фикусом зимой: главные ошибки и важные советы
Знай
2025-02-07T13:51:51Z
Туристический путеводитель по Солнечной системе, где одна планета еще хуже другой
Фокус
2025-02-07T13:42:26Z
В Якутию прибыл самолет, заполненный телами мертвых окупантов: очевидцы шокированы
TSN
2025-02-07T15:48:16Z
Украинку экстрадировали из Польши: что она сделала
Comments UA
2025-02-07T15:42:26Z
СБУ разоблачила 17 организаторов "схем для уклонистов"
Корреспондент
2025-02-07T15:42:02Z
Подросток сдала в ломбард драгоценности матери, чтобы купить себе сережку для пирсинга
Фокус
2025-02-07T15:30:00Z
Суд наконец-то наказал мужчину, который пьяным зарезал девятиклассника в Киеве
Telegraf
2025-02-07T15:21:20Z
Масштабные схемы уклонения от мобилизации: среди задержанных глава ВЛК и начальник РТЦК
Comments UA
2025-02-07T14:57:57Z
"Списывали" бойцов со службы: в Виннице задержали чиновника и двух врачей
Апостроф
2025-02-07T14:51:12Z
Резонансе убийство в Ровно: мужчину забили до смерти прямо на вокзале
TSN
2025-02-07T14:48:29Z
Шесть криминальных авторитетов на скамье подсудимых: масштабная спецоперация
Comments UA
2025-02-07T13:27:34Z
Чисора - Валлин: букмекеры не верят в успех друга Усика
Telegraf
2025-02-07T15:33:19Z
Экс-игрока Милана уволили с должности тренера и восстановили в тот же день
Корреспондент
2025-02-07T15:21:49Z
Мужская сборная Украины по биатлону объявила состав на чемпионат мира-2025
TSN
2025-02-07T13:36:31Z
Наставник Ливерпуля высказался о шансах на исторический квадрупл
Корреспондент
2025-02-07T13:33:31Z
Легенда "Реала" и сборной Испании Серхио Рамос нашел новый клуб
TSN
2025-02-07T13:24:25Z
Международная федерация баскетбола продлила отстранение россиян
ZN UA
2025-02-07T12:45:48Z
Экс-чемпион предположил, кто победит в бою Усик - Кличко
Корреспондент
2025-02-07T12:24:52Z
"Cтарый русофоб": в РФ набросились на друга Украины
Telegraf
2025-02-07T12:12:28Z
Паркер охладил намерения Дюбуа провести реванш с Усиком
Корреспондент
2025-02-07T11:57:52Z
Лайфхак от львовского водителя, как оригинально припарковать авто
Telegraf
2025-02-07T15:33:42Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 8-9 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-07T15:18:26Z
Ситуация критическая: россияне атакуют на неожиданном направлении
Comments UA
2025-02-07T15:12:10Z
Враг увеличил количество атак на Курщине - Генштаб
Корреспондент
2025-02-07T15:00:52Z
Гороскоп на 8 февраля: Овнам — трудности, Весам — романтика
Telegraf
2025-02-07T15:00:43Z
Антициклон принесет головные боли и мороз до -10: какой будет погода на выходных
Фокус
2025-02-07T14:45:44Z
"Россия оккупировала Торецк": что говорят в Украине
Comments UA
2025-02-07T14:33:43Z
В РФ заявили о полной оккупации Торецка Донецкой области: что известно о судьбе города
Фокус
2025-02-07T14:06:00Z
В Харькове уберут старые сирены: как теперь будут оповещать об опасности
Comments UA
2025-02-07T13:48:09Z
Бывшая избранница "Холостяка" Терена ответила, возможно ли их воссоединение: "Есть грань"
TSN
2025-02-07T15:48:06Z
Что посмотреть с детьми: лучшие семейные комедии для всей семьи
Comments UA
2025-02-07T15:33:40Z
Рецепт идеального свидания: чем порадовать себя и близких ко Дню влюбленных
Marie Claire
2025-02-07T15:27:00Z
Где сейчас Юрий Хусточка, который играл в "золотом" составе "Океана Эльзы"/Что известно о жизни и гражданской позиции музыканта
Апостроф
2025-02-07T15:18:56Z
"Измена от девушки, которую любил": актер-военный Девизоров впервые назвал причину развода
Фокус
2025-02-07T14:42:16Z
Актер "Властелина колец" Элайджа Вуд женился
Комсомольская правда
2025-02-07T14:06:57Z
"Зовите меня Йедольф!": Канье Уэст написал с десяток оскорбительных сообщений в Х
Фокус
2025-02-07T13:51:52Z
"Им это не интересно": Анджелина Джоли рассказала об увлечениях своих детей
Фокус
2025-02-07T13:51:33Z
Абие: о манифесте против насилия, магии числа "40" и пути к Евровидению 2025 — интервью Фокусу
Фокус
2025-02-07T13:30:34Z
Из-за терактов в ТЦК на военных объектах в Украине усилены меры безопасности: что известно
Фокус
2025-02-07T15:48:44Z
Военную службу в Украине реформируют: что изменится
BigMir
2025-02-07T15:39:50Z
РФ опозорились в Индии: что показала вместо новейшего самолета, которому «нет аналогов»
Comments UA
2025-02-07T15:33:32Z
Мобилизация 18-летних: военная объяснила, нужно ли призывать юношей
Знай
2025-02-07T15:30:19Z
"46% НПЗ в России уничтожено": перехват ГУР разговора россиянина с Брянщины
Апостроф
2025-02-07T15:27:24Z
В Украину хлынут тысячи мигрантов: индусы, африканцы и азиаты займут рабочие места
Знай
2025-02-07T15:12:50Z
Большей половиной населения Земли правят мужчины, которым за 70 лет, - Bild
UAToday
2025-02-07T15:03:45Z
В РФ в детсаду показали представление о колобке, идущем в армию
Корреспондент
2025-02-07T15:03:23Z
В Минобороны заговорили о реформе в ТЦК и СП: что изменится в мобилизации
Comments UA
2025-02-07T15:00:34Z
Повышают риск диабета в разы: ученые назвали напитки, приводящие к развитию болезни
Фокус
2025-02-07T15:48:10Z
Компрессионные гольфы - защита и здоровье ног
Gazeta UA
2025-02-07T15:24:25Z
Женщина ежедневно ест только мясо: как изменилось ее самочувствие и тело за это время
Фокус
2025-02-07T14:57:01Z
Врачи потеряют бронь и пойдут в ВСУ: какие специалисты нужны армии
Фокус
2025-02-07T14:21:42Z
Будут решения, которые снизят цены на лекарства в аптеках, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-02-07T14:21:03Z
Можно ли котам давать тунец в собственном соку: окончательный ответ ветеринаров
TSN
2025-02-07T13:39:19Z
Черви защитят наш кишечник: ученые использовали их для борьбы с его воспалением
Фокус
2025-02-07T12:51:35Z
Как убрать жир на животе: названы главные секреты
UAToday
2025-02-07T12:45:19Z
Сокрушительный удар по здоровью: с чем нельзя пить кофе
TSN
2025-02-07T11:36:06Z
Льготы и жилищные субсидии на коммунальные услуги для многодетных семей: где и как оформить
VGorode
2025-02-07T15:48:53Z
Зеленский отчитался о рекордных объемах морского экспорта Украины
Хвиля
2025-02-07T15:30:32Z
Вернуть Запорожскую АЭС и прекратить обстрелы: что нужно требовать у РФ в обмен на транзит газа
Фокус
2025-02-07T15:21:58Z
Графики отключения электроэнергии 8 февраля 2025: к чему готовиться украинцам
Политека
2025-02-07T15:21:12Z
Тарифы в Украине могут измениться и больно ударить по кошелькам: появились прогнозы на 2025 год
Политека
2025-02-07T15:00:22Z
Работать нужно с гривнами? Известный таролог дал прогноз по валюте на 2025 год
Знай
2025-02-07T14:51:20Z
Ощадбанк взимает долг за старые карты: срок истек, но платите проценты
Знай
2025-02-07T14:30:15Z
Сотни мер контроля и протоколов: Госэкоинспекция назвала главных нарушителей экологического законодательства за неделю
Знай
2025-02-07T14:21:54Z
Махинации с добычей угля на миллионы: во Львовской области завершили расследование
TSN
2025-02-07T14:12:58Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Новейший спорткар BMW за $225 000 разбили во время журналистского тест-драйва
Фокус
2025-02-07T08:36:39Z
ArcelorMittal инвестирует в новый завод в Алабаме
Корреспондент
2025-02-06T19:09:42Z
В Европе стремительно снижаются продажи Tesla
Корреспондент
2025-02-06T18:27:37Z
Subaru представила экономичный гибрид и экстремальный кроссовер для бездорожья
Фокус
2025-02-06T16:42:04Z
Мастера превратили старую Toyota 90-х в яркий суперкар
Фокус
2025-02-06T15:57:54Z
Многолетний посол Украины в Беларуси подал в отставку
ZN UA
2025-02-07T15:45:23Z
В США объяснили, почему членство Украины в ЕС и НАТО выгодно Западу
Comments UA
2025-02-07T15:42:56Z
План Трампа по завершению войны в Украине может стать большим сюрпризом – Telegraph
TSN
2025-02-07T15:36:59Z
Есть все необходимые условия: в Украине заговорили о появлении "грязного ядерного оружия"
Comments UA
2025-02-07T15:27:02Z
У Зеленского назвали большую беду Украины: чьим станет источник силы
Comments UA
2025-02-07T15:18:39Z
Кот Пальмерстон возвращается: бывший мышелов МИД снова на службе
TSN
2025-02-07T15:18:38Z
Тайное послание шляпы Мелании Трамп: как первая леди переиграла всех
Marie Claire
2025-02-07T15:15:46Z
У РФ стало меньше возможностей атаковать Украину "Шахедами": что произошло
Comments UA
2025-02-07T15:12:31Z
В МИД готовят встречу Сибиги и Рубио
Корреспондент
2025-02-07T15:09:51Z