MY.UAНовини
The Economist: Спецслужби України здатні тихо вбивати зрадників і ворогів, але агенти хочуть більш чітку стратегію
The Economist: Спецслужби України здатні тихо вбивати зрадників і ворогів, але агенти хочуть більш чітку стратегію

The Economist: Спецслужби України здатні тихо вбивати зрадників і ворогів, але агенти хочуть більш чітку стратегію

The Economist: Спецслужби України здатні тихо вбивати зрадників і ворогів, але агенти хочуть більш чітку стратегію

Джерела в СБУ кажуть, що кадри досі лишаються слабкою ланкою, яка заважає збудувати «український Моссад».

Операція готувалася місяць. Міський голова Великого Бурлука Євген Юнаков був ідентифікований як колаборант росіян. Командир спецпідрозділу «Кавказ» і група місцевих офіцерів отримали завдання. Його люди ретельно стежили за своєю мішенню протягом декількох днів: коли він ходив за покупками, коли і куди пересувався, який у нього був рівень захисту. Підірвавши бомбу, вони зникали в таємних укриттях на окупованій території. Група повернулася на підконтрольну Україні територію лише через кілька тижнів після того, як місто було звільнене. Тіло Юнакова так і не знайшли.

За 18 місяців війни десятки людей на зразок Юнакова стали мішенями під час хірургічно точних операцій на окупованих територіях і в самій Росії. Їх розстрілювали, підривали, вішали і навіть іноді труїли фальсифікованим коньяком, - пише The Economist.

Україна не говорить відкрито про свою причетність до вбивств. Але мало хто сумнівається, впізнаючи все більш чіткий професійний почерк українських служб безпеки. Самі відомства лише натякають.

«Будь-яка людина, яка зраджує Україну, стріляє в українців або запускає ракети по українцях, повинна розуміти, що за нею стежать і вона буде притягнута до відповідальності», - каже офіцер ГУР Андрій Черняк.

У липневому інтерв'ю його начальник генерал Кирило Буданов, пішов далі: «Якщо ви питаєте про створення свого аналогу Моссаду... Нам це не потрібно. Вона вже існує».

Згадка про ізраїльську шпигунську агенцію збуджує українців, які відчайдушно прагнуть справедливості. Хоча Моссад багато чому навчився у спецслужб радянських часів і у свого засновника Павла Судоплатова, який народився в Мелітополі. За примхою історії, Судоплатов у 1930-х роках намагався проникнути в українські націоналістичні групи і особисто підірвав одного з їхніх лідерів бомбою, закладеною в коробку з-під шоколаду. Він також був організатором вбивства Льва Троцького у 1940 році.

«У сучасній Україні таємні вбивства вчиняються щонайменше з 2015 року, коли СБУ створила новий орган після російської окупації Криму і частини Донбасу. Елітне 5-те управління контррозвідки розпочало свою діяльність як диверсійний підрозділ у відповідь на вторгнення. Пізніше воно зосередилося на тому, що евфемістично називають «мокрою роботою»», - пише The Economist.

Валентин Наливайченко, який очолював СБУ в той час, каже, що переорієнтація відбулася після рішення тогочасного українського керівництва, що самого лише ув’язнення колаборантів недостатньо. Тюрми були переповнені, але мало кого це зупиняло.

«Ми неохоче дійшли висновку, що потрібно ліквідувати терористів», - сказав Наливайченко.

Колишній офіцер управління описує це схожим чином.

«Нам потрібно було принести війну до них самих», - сказав співрозмовник видання.

The Economist пише, що у 2015 і 2016 роках 5-те управління було пов'язане з вбивствами ключових командирів Росії на Донбасі: Михаіла Толстих, відомого як «Гіві», Арсена Павлова, відомого як «Моторола», Алєксандра Захарченка.

Інсайдери розвідки стверджують, що 5-те управління СБУ відіграє центральну роль у контрросійських операціях. Відносний розмір і бюджет Служби безпеки України у 5 разів більший, ніж у ГУР. Це означає, що відомство здатне виконувати найскладніші завдання, наприклад, організувати вибух на Керченському мосту в жовтні 2022 року. Інші, однак, підкреслюють роль ГУР з її підпільними мережами і підвищеною увагою у воєнний час.

«Ми здебільшого офісні працівники», - наполягає анонімний представник СБУ.

Ще одним дедалі важливішим гравцем на окупованій частині України залишаються Сили спеціальних операцій (ССО). Це відносно нова група, яка координує «Рух опору», українських партизанів. Наприклад, операція в Харкові була проведена саме ССО. Денис Ярославський, офіцер ССО, каже, що зараз служба домагається більших повноважень для проведення операцій у самій Росії. В українському розвідувальному співтоваристві це не всіма вітається.

Вважається, що президент України санкціонує найбільш суперечливі операції, хоча інші рішення делегуються. Високопоставлене джерело в уряді, обізнане з цією роботою, відмовляється обговорювати деталі: «Важливо не коментувати і навіть не думати про такі операції». Але співрозмовник видання додав, що Володимир Зеленський віддав чіткий наказ уникати супутніх втрат серед цивільного населення.

«Президент доносить цю вказівку до людей формально, а іноді й накричавши на них», - сказало джерело The Economist, додавши, що Україні варто було ретельно обирати свої цілі, але вона «не завжди робила це».

Українське керівництво опинилося під особливою увагою в жовтні, коли газета New York Times повідомила, що американський уряд покладає на Київ відповідальність за вибух замінованого автомобіля, в результаті якого загинула Дар'я Дугіна, дочка російського націоналіста Алєксандра Дугіна. Це загострило і без того жваву внутрішню дискусію в українській розвідці. Було незрозуміло, чи смерть Дугіної була запланована. За деякими даними, вона помінялася машинами зі своїм батьком.

Але подальша серія операцій, спрямованих проти пропагандистів середньої ланки, продемонструвала тенденцію, якою мало хто з інсайдерів, опитаних The Economist, був задоволений.

«Це маргінальні фігури. Мені від цього не по собі», - каже одне з джерел у контррозвідці СБУ.

Колишній офіцер 5-го управління СБУ припускає, що операції були покликані справити враження на президента, а не наблизити перемогу.

«Клоуни, повії і жартівники - це константа навколо російського уряду. Вбийте одного з них, і на його місці з'явиться інший», - каже він.

Колишній шпигун каже, що він стурбований тим, що українська кампанія вбивств керується імпульсом, а не логікою. За його словами, деякі вбивства відіграють корисну психологічну роль: підвищують ціну військових злочинів і піднімають дух пересічних українців. Це «безумовно» стосується Станіслава Ржицького, колишнього командира підводного човна, який, як вважають, випустив ракети, що вбили 38 українців у Вінниці в липні 2022 року. Він був застрелений через рік під час пробіжки в парку в Краснодарі. Але інші операції свідчили про відсутність стратегії. Вони ризикували викрити джерела, методи і масштаби української інфільтрації в Росію.

«Наші спецслужби не повинні робити щось просто тому, що вони можуть», - сказав один зі співрозмовників видання.

Представник ГУР Андрій Юсов наполягає, що Україна уникає «сліпого терору». За його словами, мета - «не налякати ворога», а «витіснити його з окупованих українських земель». Але українські шпигуни продовжуватимуть «виявляти і використовувати російську психологію і вразливі місця», де б вони їх не знаходили.

«Звісно, і зворотне теж вірно. Інфільтрація російських агентів в українські спецслужби залишається великою проблемою. За оцінками деяких інсайдерів, це найбільша перешкода для будь-яких спроб створити український Моссад», - пише The Economist.

Колишній голова внутрішньої безпеки СБУ втік з України, оскільки він перебуває під слідством у справі про державну зраду. Довіра залишається проблемою в службі, оскільки всі операції за винятком найменш чутливих проводяться невеликими групами.

«Люди завжди залишаються нашою найслабшою ланкою. Вони - найбільш слизька частина наших розрахунків», - каже представник контррозвідки СБУ.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Маша Ефросинина попала в больницу и показалась в палате под капельницей
TSN
2025-09-20T14:18:26Z
Трейлер фильма «Песня любви»
Кино-Театр
2025-09-20T14:18:06Z
Миша Романова призналась, общается ли ее 7-летний сын с отцом
Комсомольская правда
2025-09-20T13:12:35Z
Вряд ли вы помните ее такой: как в молодости выглядела топовая ведущая ТСН Алла Мазур
Telegraf
2025-09-20T13:06:10Z
Дмитрий Волканов похвастался результатом похудения за 2 года
Комсомольская правда
2025-09-20T12:48:40Z
Помады сезона: оттенки, задающие тренд осенью 2025 года
TSN
2025-09-20T12:36:27Z
Екатерина Кузнецова раскрыла причины проживания за границей: "Это вынужденная мера"
TSN
2025-09-20T12:36:02Z
Юрий Никитин после развода озадачил обращением к Ольге Горбачевой в годовщину их брака
TSN
2025-09-20T09:06:37Z
Не Шатунов и Круг. От каких украинских песен фанатели люди в 90-х
Telegraf
2025-09-20T08:30:35Z
Ментальное благосостояние — ключ к экономическому восстановлению Украины
ZN UA
2025-09-20T14:03:02Z
Monobank и офшоры: как совладелец Олег Гороховский перевел активы на Кипр
Знай
2025-09-20T13:51:21Z
Евро по 55: экономист спрогнозировал, когда валюта "взлетит" до этой отметки
GlavRed
2025-09-20T13:27:18Z
Госстат оценил падение производства агропродукции в Украине
ZN UA
2025-09-20T12:54:14Z
Покупка страхового стажа: выгодно ли будущему пенсионеру тратить деньги
Знай
2025-09-20T12:12:18Z
Утешительных прогнозов нет: что будет с долларом в 2026 году
Знай
2025-09-20T11:12:58Z
Повышение тарифов на ЖКХ с 1 октября в Харьковской области: части украинцев придется заплатить больше, кого коснется
Политека
2025-09-20T11:00:24Z
Эксперт спрогнозировал курс евро на 2026 год: сколько будет стоить
TSN
2025-09-20T09:51:40Z
Овощи дешевеют, а фрукты дорожают: как изменились цены на рынках Украины
TSN
2025-09-20T09:33:13Z
Дикий дебош и увечье на всю жизнь: всплыли детали жуткой тайны родителей Путина
GlavRed
2025-09-20T14:27:41Z
Путину срочно придется искать выход из ситуации: почему продолжение войны под вопросом
Comments UA
2025-09-20T13:51:49Z
Защита военной тайны или наступление на свободу слова? Пентагон запрещает публикацию информации без согласования
ZN UA
2025-09-20T13:36:27Z
Зеленский анонсировал новый обмен пленными и рассказал о следующих переговорах между Украиной и Россией
Telegraf
2025-09-20T13:27:25Z
В Сенате выступили с важным предложением: какие средства хотят перечислять Украине
Comments UA
2025-09-20T13:24:05Z
В России сделали заявление об их истребителях в воздушном пространстве Эстонии — Reuters
TSN
2025-09-20T13:06:00Z
Может Трамп повлиять на Китай, чтобы Си Цзиньпин заставил Путина прекратить войну: Портников ответил
TSN
2025-09-20T12:51:40Z
Украина договаривается с РФ об обмене 1000 пленных – Зеленский
Лига
2025-09-20T12:18:17Z
Европе "лучше быть готовой" поддерживать Украину без США в будущем - Келлог
UAToday
2025-09-20T12:09:08Z
Загадочные смерти российских топ-менеджеров: в Москве обнаружили мертвым директора дочерней компании «Росатома»
TSN
2025-09-20T12:51:44Z
В России еще одного важного чина нашли мертвым: какая связь с производством "Шахедов"
Comments UA
2025-09-20T12:51:33Z
В Кременчуге мужчина «заминировал» Офис Президента: что известно?
Новости Украины
2025-09-20T12:39:06Z
Подожгла в нетрезвом состоянии две машины в Киеве: какое наказание получила женщина
TSN
2025-09-20T12:36:22Z
Стало известно, куда именно попали российские оккупанты в Днепре
TSN
2025-09-20T12:18:50Z
Россияне в панике: 149 украинских дронов атаковали территорию страны
Новости Украины
2025-09-20T12:12:47Z
Волонтер помог раскрыть загадочное убийство двух девушек-подростков, над которым полиция билась 5 лет
TSN
2025-09-20T12:06:33Z
«Шахеды» атаковали автомобили, медиков и полицейских в Черниговской области: есть раненые
Новости Украины
2025-09-20T12:03:55Z
В Хмельницкой области заметили сброс неизвестных веществ в Южный Буг
Новости Украины
2025-09-20T10:24:22Z
Украинцы за границей смогут "зарабатывать" пенсию для родных: что нужно знать
Знай
2025-09-20T14:12:47Z
Треть поляков планируют сбежать из страны в случае нападения России
UAToday
2025-09-20T14:03:09Z
Истребители РФ над Эстонией: почему страна не могла сбить самолеты, как Турция
TSN
2025-09-20T13:48:19Z
Расширенные санкции от ТЦК: уклонистам запретят управлять автомобилем
Знай
2025-09-20T13:12:04Z
Момент прилета ракеты в Днепре попал на видео
Корреспондент
2025-09-20T12:18:39Z
31 из 40 российских ракет и 552 из 579 дронов обезврежены над Украиной, атаку отражали F-16
UAToday
2025-09-20T12:09:49Z
Мужчин озадачили новым статусом в "Резерв+": что он значит и как реагировать
Знай
2025-09-20T11:30:56Z
"Запакуйте три, пожалуйста". Украинцев развеселил "вольер для детей"
Telegraf
2025-09-20T11:24:28Z
Звонят и молчат: почему "немые" звонки могут стоить вам денег и как этого избежать
Знай
2025-09-20T10:51:15Z
С Днем хирурга! Яркие поздравления в открытках и картинках с профессиональным праздником
Telegraf
2025-09-20T13:36:40Z
Расстройства пищевого поведения у детей: какие тревожные сигналы вы можете не замечать
Знай
2025-09-20T13:30:42Z
Что будет с давлением, если есть яблоко каждый день: кардиолог раскрыл преимущества
UAToday
2025-09-20T12:09:41Z
Улучшают память: диетологи назвали 5 самых полезных продуктов осени
UAToday
2025-09-20T12:09:06Z
Делайте это каждый вечер, чтобы избавиться от стресса и иметь крепкий сон
Comments UA
2025-09-20T07:00:22Z
Диетологи указали, какое варенье является самым опасным
Gazeta UA
2025-09-20T06:36:19Z
Все тренировки проходят "впустую": 5 главных ошибок, которые мешают похудеть
Знай
2025-09-20T04:51:03Z
Достаточно пол часа в день: в ВОЗ раскрыли метод, который поможет укрепить здоровье
Знай
2025-09-20T03:51:03Z
Потеря обоняния может стать предвестником смерти в течение 5 лет, - ученые
Новости Украины
2025-09-19T20:57:25Z
Водителям напомнили про 10 "железных" законов: это важнее любых правил
Хвиля
2025-09-20T03:30:01Z
Kia выводит K4 на европейский рынок
Корреспондент
2025-09-19T20:57:07Z
Hyundai готовит расширение линейки моделей N
Корреспондент
2025-09-19T17:45:20Z
Mercedes, Lexus и BMW: сотни дорогих авто четыре дня стояли затопленными на паркинге
Фокус
2025-09-19T15:27:30Z
Зеленый, как Халк: Brabus представил сверхмощный "Гелендваген"
Фокус
2025-09-19T14:21:45Z
Xiaomi отзывает 116,8 тыс. электромобилей SU7
Корреспондент
2025-09-19T12:39:28Z
Заброшенный раритет: в Киеве обнаружили спортивный седан с двигателем Ferrari
Фокус
2025-09-19T10:51:09Z
Революционные изменения: тест-драйв нового кроссовера Opel Grandland
Фокус
2025-09-19T09:51:19Z
7 мифов о Kia и Hyundai, в которые мы верим даром: моторист с 20-летним стажем раскрывает правду
Знай
2025-09-19T02:51:20Z
На Львівщині фермерка створила плантацію лохини за підтримки облпрограми
AgroNews
2025-09-20T14:18:31Z
Гороскоп на 21 сентября: Львов ожидает непростой выбор, а Водолеев — неожиданный звонок
Telegraf
2025-09-20T14:03:38Z
В поезде в Яремче появилась надпись «слава россии»
Новости Украины
2025-09-20T13:57:37Z
Фронт на бумаге: враг фальсифицирует отчеты о захвате Донбасса
Gazeta UA
2025-09-20T13:39:40Z
Покровская "мясорубка": в самые жестокие штурмы Россия бросает солдат с ВИЧ и гепатитом
TSN
2025-09-20T13:06:56Z
В Україні поменшало корів
AgroNews
2025-09-20T13:03:33Z
Жаркие выходные: синоптик рассказал, будет ли дождь
ZN UA
2025-09-20T13:00:14Z
Оккупанты продвинулись в трех областях: в DeepState раскрыли детали
Comments UA
2025-09-20T12:27:45Z
Украина прощается с летом: синоптик Диденко "анонсировала" осень - заморозки и снег не за горами
Хвиля
2025-09-20T12:15:28Z
Проклятое место: в Шотландии предлагают купить замок с привидениями
Фокус
2025-09-20T13:21:26Z
В асоціації бобових розповіли про наймаржинальнішу культуру сезону
AgroNews
2025-09-20T12:12:40Z
Готовится из простых продутков, но именно его «сметают» со стола первым: салат "Красный бриллиант"
TSN
2025-09-20T11:33:30Z
Париж: отреставрированные башни Нотр-Дам открыли доступ туристам
Новости Украины
2025-09-20T10:12:09Z
Там осенью не только бюджетно, но и красиво: где находится самый старый город Украины и чем он удивляет
Telegraf
2025-09-20T09:30:07Z
Эти методы отгонят всю нечисть: как защитить свой дом от ведьм - лучшие обереги
Знай
2025-09-20T08:51:04Z
Полтора миллиона с одного гектара: как вырастить оливки в Украине и заработать
GlavRed
2025-09-20T07:30:54Z
Яблочный крамбл: простой рецепт, который сделает утро особенным
Telegraf
2025-09-20T06:03:15Z
Выходные, которые изменят всё: чья жизнь заиграет новыми красками
Gazeta UA
2025-09-20T05:42:29Z
Sony удалит эти игры для PS4 и PS5 из расширенной подписки PS Plus в октябре — успейте поиграть
GameMag
2025-09-20T14:27:12Z
Якумо проникает в штаб Ордена Дракона в демонстрации геймплея Ninja Gaiden 4
GameMag
2025-09-20T14:21:34Z
Скоро в Game Pass: 3 минуты геймплея Xbox-эксклюзива Keeper от разработчиков Psychonauts
GameMag
2025-09-20T14:21:03Z
Ученые нашли новые следы жизни в марсианском кратере
ZN UA
2025-09-20T14:03:04Z
Межзвездная комета зеленеет: ученые не знают, почему
ZN UA
2025-09-20T13:36:50Z
Археологи нашли под водой порт, который использовала Клеопатра
ZN UA
2025-09-20T13:27:52Z
Для чего может пригодиться порт USB: топ 5 совершенно неожиданных способов применения
Фокус
2025-09-20T13:00:10Z
Ученые открыли новый вид кораллов: его назвали именем героя "Звездных воен"
ZN UA
2025-09-20T12:45:56Z
Создатели «Смуты» выпустили демоверсию игры «Земский собор»
GameMag
2025-09-20T12:24:54Z
Магучих и Левченко борются за медали: онлайн-трансляция ЧМ-2025
Telegraf
2025-09-20T14:03:29Z
Золотой мяч-2025 будет вручаться при участии Роналдиньо
Корреспондент
2025-09-20T13:36:33Z
Футболист "Динамо" - лучший в мире по важному показателю
Telegraf
2025-09-20T12:33:40Z
Бывший претендент на титул Усика нокаутировал соперника в 46 лет
ZN UA
2025-09-20T12:33:29Z
Легенда "Баварии" и чемпион мира: известный немецкий футболист завершил карьеру
ZN UA
2025-09-20T12:00:38Z
Украинская песня поставила на уши всю Россию
Telegraf
2025-09-20T11:51:36Z
Украинец начнет матч с Ливерпулем с первых минут
Корреспондент
2025-09-20T11:27:11Z
"Идиоты": Роналду набросился на блогеров, заговоривших о "позоре" португальца
Telegraf
2025-09-20T11:18:32Z
Звезда биатлона сломал руку во время футбольного матча
Корреспондент
2025-09-20T09:21:20Z