MY.UAНовини
Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном
Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном

Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном

Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном

Зима завжди починається несподівано. На жаль, війна цього антиправила не змінила. Принаймні в освіті.

За півтора року великої війни, за день до початку навчального року, коли класи вже було сформовано, вчителів — протарифіковано й вони розпочали роботу, МОН нарешті видало на загал нову освітню програму для школярів, які через війну виїхали за кордон.

«Наприкінці минулого навчального року таких дітей було близько 500 тисяч. Зазвичай, перебуваючи за кордоном, діти зобов’язані відвідувати місцеву школу. Тож, аби уникнути подвійного навантаження, але зберегти зв’язок українських дітей із рідною країною, ми створили освітню програму, що передбачає вивчення лише українознавчого компонента», — заявив міністр освіти і науки Оксен Лісовий.

Чи дасть змогу нова освітня програма уникнути подвійного навантаження? Вочевидь, так. Чи збереже зв’язок українських дітей за кордоном із рідною країною? Щодо цього є великі сумніви.

Нова програма передбачає обов’язкове вивчення української мови та літератури в усіх класах. Для 1–4 класів — іще предмет «Я досліджую світ (у частині Історії)» (загалом шість годин на тиждень разом із годиною на індивідуальні заняття та консультації). Для 5–9 класів додаються «Історія України», «Всесвітня історія», «Правознавство», «Географія» (загалом шість-вісім годин, із них дві — на консультації). У 10–11 класах — плюс «Громадянська освіта»  та «Захист України» (вісім годин, із яких дві — на консультації).

Водночас чітких інструкцій, як саме виконувати цю програму, МОН досі не надало, обмежившись рекомендацією щодо дистанційної форми. Але хто конкретно має проводити онлайн-уроки за програмою «український компонент»? Хто і як це фінансуватиме? Як завжди, МОН пише накази, а потім починає дописувати те, що не передбачило відразу.

Ще в другому семестрі 2022/2023 навчального року чимало українських шкіл на тилових територіях добровільно-примусово випхали дітей, які через війну переїхали за кордон, із дистанційки на індивідуальну (сімейну) форму навчання, тобто навчатися самостійно. За проводом батьків, якщо ті мають змогу, сили, час і натхнення. Більшість, на жаль, не має. Але змушені були написати заяву, що за якість освіти своїх дітей нестимуть відповідальність виключно самі. Бо серед альтернатив — або шукати іншу школу, де досі є дистанційка (а це додаткові стрес і навантаження для дитини, шкільні заняття якої в країні перебування до того ж досить часто збігаються з часом проведення уроків в українській школі), або переводитися до приватної школи, лояльнішої до потреб дитини (та чи всі батьки, котрі перебувають у чужій країні, можуть собі це дозволити фінансово?).

Водночас діти мали виконувати певні завдання й здавати контрольні, щоб учителі могли виставити їм семестрові та річні оцінки (проте вчительських ресурсів досить часто бракувало навіть на те, щоб ці завдання дітям вчасно надіслати). Рекомендації МОН зараховувати оцінки за предмети, які вивчають і в закордонних, і в українських школах, переводячи їх у 12-бальну або двобальну шкалу («зараховано»/«не зараховано»), чимало українських шкіл ігнорувало. І в цьому був свій резон. А як це робити? Адже програми різні. Просто перевести оцінку, не беручи до уваги, який саме матеріал проходили учні? А якщо предмети різні? Просто дивитися на схожість їх назв? А як виставляти оцінки з предметів, якщо навіть схожих у закордонній школі немає? Наприклад, у США, як свідчать батьки, у 7-му класі немає географії, фізики, біології та хімії, а рівень математики приблизно відповідає українському за 5-й клас.

Чи свідчить це про ґрунтовнішу українську освіту з цих предметів? Питання лежить у тій самій площині, що й якісніша за європейську українська медицина. Завжди потрібно дивитися на кінцевий результат. У випадку з медициною — на середній рівень життя в країні. А щодо освіти — досить пригадати шокуючі результати міжнародного дослідження PISA, проведеного до війни, яке показало, що більшість наших підлітків не знає математики. А заодно й фізики, хімії тощо. Є окремі дуже хороші осередки, де ці предмети викладають якісно, — їх можна перерахувати на пальцях. Трапляються хороші вчителі. Однак загалом ситуація з цими науками в середній школі досить сумна. Тому, що в США в 7-му класі на уроках математики вивчають те, що в Україні проходять у 5-му, легко знайде пояснення будь-хто з батьків. Українська програма дуже часто мчить чвалом там, де мала б трохи сповільнитися, аби учні справді могли засвоїти новий матеріал.

Хай там як, та якщо ми говоримо про те, що хочемо повернути в Україну українських дітей, які нині перебувають за кордоном, то маємо думати й про те, як їм потім заповнити прогалини за українською програмою, щоб продовжити навчання в українській школі або скласти ЗНО для вступу до українського вишу. Проте на ці запитання наказ МОН відповіді не дає.

«Наступним кроком визначимо орієнтовно по пʼять шкіл у кожному регіоні, що дистанційно навчатимуть дітей, які перебувають за кордоном», — заявляє заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків. Найімовірніше, новий наказ уже на юстуванні.

Чи вирішить це проблему? По-перше, для багатьох дітей, які навчаються в школах за кордоном, можливість хоч інколи відвідувати дистанційне навчання в своєму класі та спілкуватися з учителями й однокласниками часто була чи не єдиною мотивацією «тягнути українську школу».

За майже пів року навчання в школі на Заході України та рік очного навчання в місцевій школі за кордоном, із яких останні пів року в українській — на індивідуальній (сімейній) формі, я запитала в доньки: «Ти скучаєш за домом?». І вона відповіла: «Чесно? Не дуже. В мене там не залишилося друзів. А тут вони вже з’явилися».

По-друге, наскільки вдасться налагодити навчання в таких школах і як буде враховано різницю в часових поясах? Найімовірніше, небагато батьків погодяться переводити своїх дітей до незрозумілої школи (критеріїв добору немає) до того ж, можливо, в іншому районі або навіть місті. Це щонайменше додатковий стрес.

Наприклад, у Києві в кожному районі є опорні дистанційні школи. Деякі школи відкрили дистанційні класи, оскільки є діти, котрі навчалися лише в українських школах (синхронно чи асинхронно), бо країна перебування не вимагала обов’язкового відвідування місцевої школи. Що тепер робити з ними?

Чи спонукає бажання здобути українську освіту повернутися додому, де небезпечно? Навряд чи.

«Пріоритет №1 на 2023/2024 навчальний рік — безпека. І фізична, й ментальна», — каже Оксен Лісовий, зазначаючи, що на 1 вересня «84% шкіл мають облаштовані укриття, наявність яких є базовою вимогою для повернення закладу до очного навчання». Проте реальність для багатьох дітей і батьків виглядає інакше. Наприклад, укриття в нашій київській школі, що розпочала офлайн-навчання, — це паркінг під житловим будинком. Так, він розташований за 100 м від школи, що відповідає рекомендаціям МОН. Але висота стелі в ньому — 160 см. Зріст моєї доньки — 167 см. І на паркінгу — ані лавок, ані карематів.

Психологічна безпека — теж під питанням. Цього року до очного навчання в Києві, за словами директорки Департаменту освіти і науки Олени Фіданян, вирішили повернутися 82% школярів. І за два навчальних дні, сповнених повідомлень про тривоги та замінування шкіл, 12 із них отримали «двійки», як свідчить електронний журнал. Цікаво, чого вже встигли навчити вчителі, а школярі — із цим не впоратись? — розмірковує директорка.

До цього варто додати й те, що другий рік поспіль п’ятикласники розпочинають навчальний рік без підручників із математики. Цього року до них додалися ще й шестикласники. На сьогодні коштом держбюджету для них надруковано лише 66% підручників.

Усе це разом лише підштовхне молодь вступати до закладів освіти тієї країни, де вони наразі перебувають, обрати конкурентоспроможну європейську освіту й диплом, який визнаватимуть у всьому світі.

Тож якою тоді є мета зазначених ініціатив МОН? Наразі виглядає так, що єдиним їх обґрунтуванням є економія. Оскільки дітей уже не буде в школах, де вони раніше навчалися, відповідно, зменшиться й освітня субвенція на заклад. Зокрема й на зарплати вчителям, які ніколи не були високими, а з війною їх іще й позбавили всіх надбавок, що становили істотну частину їхніх доходів. Вочевидь, у тих п’ятьох школах на область, що їх буде визначено як дистанційні для дітей, котрі перебувають за кордоном, за ведення цих дистанційних уроків вчителі отримають доплату. Та загалом проблеми відтоку кадрів — через скорочення чи звільнення — це не вирішить.

Щоправда, цього року в школах з’явилася давно не бачена кількість учителів-чоловіків. Це, з одного боку, начебто не може не тішити. А з іншого — є темою вже для геть іншої розмови. 

Тож цілком можна зрозуміти, хоч і не виправдати, знервованість і роздратування деяких учителів, які відповідають засмученим батькам: «То й живіть і навчайтеся в тій Європі, а не знущайтеся над учителями, які мають лише 24 години на добу й одну жебрацьку зарплату! Особливо ті, хто втік туди НЕ з прифронтових і окупованих, а з тилових територій. Чому вчителів знову змусили геть безкоштовно, з подвійним безоплатним навантаженням, працювати з дітьми за кордоном або з тими, хто просто не забажав іти до школи й сидить по квартирах чи хатах біля шкіл? Тут ледь устигаєш із тими, хто в класах сидить, і груповий онлайн проводити — а з вами ночами займатися, чи як?».

Ну й наостанок — іще одне, дуже важливе запитання: чи можна навіть під час війни заощаджувати на освіті (та й на медицині)? І якщо сьогодні школи втратять учнів, то де завтра наберуть собі студентів університети? А хто потім відновлюватиме країну?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Шлях від цивільного до бойового командира: як війна змінила життя "Агента" Нацгвардії
24tv
2025-04-02T08:54:48Z
У дитсадках можуть приймати дітей від трьох місяців: МОН готує важливі зміни
24tv
2025-04-02T08:54:21Z
Декому з українців розширили можливості для бронювання
Telegraf
2025-04-02T08:51:54Z
У Росії заявили про атаку понад 90 безпілотників
УкраинФорм
2025-04-02T08:45:04Z
Впливова персона купила золотий браслет за $10 тисяч: тепер він змінив колір
Фокус
2025-04-02T08:42:54Z
Рідкісні весняні квіти з Червоної книги помітили у Чорнобилі
Telegraf
2025-04-02T08:42:06Z
Повітряні сили збили за ніч понад 40 ударних дронів РФ
Gazeta UA
2025-04-02T08:39:17Z
В Італії українські віряни здійснили паломництво за мир в Україні
УкраинФорм
2025-04-02T08:34:22Z
Ізраїльські розробники представили високоточну далекобійну ракету LORA класу «земля-земля»
InternetUA
2025-04-02T08:31:35Z
У Сенаті США підготували законопроєкт про посилення санкцій проти РФ
ZN UA
2025-04-02T08:51:56Z
Білий дім анонсував першу міжнародну поїздку Трампа
360ua.news
2025-04-02T08:51:48Z
Не їв і не ходив у туалет: сенатор Букер провів рекордну 25-годинну промову проти Трампа
24tv
2025-04-02T08:51:29Z
Чехія розширить співпрацю з українським виробником гвинтівки Bren-2
InternetUA
2025-04-02T08:46:47Z
Звільнення Київщини від росіян стало сигналом усьому світу, що Україну не зламати - Сирський
УкраинФорм
2025-04-02T08:43:46Z
В Конгресі США хочуть зобов'язати Маска здавати тести на наркотики
Европейская правда
2025-04-02T08:37:25Z
Зеленський надіється домовитися з новим канцлером ФРН щодо ракет Taurus
1News
2025-04-02T08:33:32Z
США запровадили санкції проти постачальників компонентів для іранських дронів
Факти ICTV
2025-04-02T08:31:36Z
Президентські рейтинги в Румунії: ультраправий кандидат лідирує, але програє у другому турі
Европейская правда
2025-04-02T08:31:05Z
Ексдепутат Одеської облради Бойченко і експрокурор Мараховський отримали 10 та 8 років за ґратами з конфіскацією всього майна
Antikor
2025-04-02T08:51:58Z
Квітневе похолодання: синоптикиня розповіла, скільки воно триватиме
ZN UA
2025-04-02T08:46:32Z
Ворог готує масштабний наступ: у ЗСУ назвали місяць, коли чекати удару
GlavRed
2025-04-02T08:42:27Z
Росіяни атакували прифронтову громаду на Запоріжжі: є жертви
Хвиля
2025-04-02T08:42:22Z
Генштаб повідомив про ситуацію на фронті: свіжі карти бойових дій
Gazeta UA
2025-04-02T08:39:53Z
На Запорізькому напрямку прикордонники дронами зруйнували три укриття росіян
УкраинФорм
2025-04-02T08:34:42Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 2 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-02T08:33:59Z
Новий графік руху автобусів у Дніпрі: стало відомо, що зміниться у квітні
Политека
2025-04-02T08:31:31Z
Втрати росіян на покровському напрямку зросли втричі — 59 ОШБр
ZN UA
2025-04-02T08:27:53Z
Не сплачено понад 80 млрд грн. Хто з українців найбільше боргує за "комуналку"
Telegraf
2025-04-02T08:54:36Z
Імітація виробництва: як KTD Group Олександра Громико продає чайники Saturn і "українські" дрони Jupiter
Antikor
2025-04-02T08:48:34Z
У Литві бачать потенціал для збільшення імпорту газу зі США через термінал у Клайпеді
Европейская правда
2025-04-02T08:43:06Z
Нова ера ризиків: тарифи Трампа створять зміни для глобальної економіки
24tv
2025-04-02T08:39:31Z
Чи штурмуватиме валюта вершини в квітні: банкір здивував, по якій ціні буде 100$
GlavRed
2025-04-02T08:36:11Z
Visa пропонує $100 млн, щоб стати новим партнером Apple Card замість Mastercard
AIN
2025-04-02T08:30:53Z
Глава МВФ спрогнозувала, як мита Трампа вплинуть на світову економіку
Хвиля
2025-04-02T08:30:29Z
В Україні можуть зрости ціни на газ: у чому причина
GlavRed
2025-04-02T08:27:44Z
Алкоголь і сигарети стануть розкішшю: що буде з цінами з 1 квітня 2025 року
GlavRed
2025-04-02T08:27:20Z
Павло Зібров тепло привітав поета Юрія Рибчинського та його дружину з річницею весілля
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T08:51:25Z
Полює за футболістом: Сєдокова пригледіла нову жертву і вже робить успіхи
GlavRed
2025-04-02T08:48:48Z
Вдячний екіпажу, Богу і всесвіту: літак Двейна Джонсона здійснив екстрену посадку
Факти ICTV
2025-04-02T08:48:39Z
Мережа просто гудить: чесні відгуки українців про новий детективний серіал "Ключі від правди"
24tv
2025-04-02T08:48:06Z
«Джон Вік» отримає мультфільм-приквел з голосом Кіану Рівза та «живий» спіноф про сліпого вбивцю Кейна
ITC
2025-04-02T08:37:35Z
Помер Вел Кілмер – зірка фільмів « Бетмен назавжди» та «Кращий стрілець»
Комсомольская правда
2025-04-02T08:03:52Z
Анна Трінчер розповіла про нещодавній дзвінок від батька, з яким не спілкувалася 7 років
24tv
2025-04-02T07:57:08Z
6 романтичних фільмів: історії, що зачіпають за живе
Вива
2025-04-02T07:45:03Z
Алхім та Валеулін: дружина бізнесмена відреагувала на слова його коханки
Фокус
2025-04-02T07:36:08Z
МЮ бездарно розпоряджається футболістами. Еланга та Антоні підсвітили велику проблему
Football.ua
2025-04-02T08:55:50Z
Анчелотті прокоментував скандальний епізод за участі Вінісіуса у Кубку Іспанії
24tv
2025-04-02T08:54:48Z
Бойчук: Було відчуття, ніби граємо у Лізі чемпіонів
Football.ua
2025-04-02T08:46:55Z
Готовий віддати всі свої пояси, – Усик зізнався, чи заслужив Трамп на його титул
24tv
2025-04-02T08:45:12Z
Яна Суркіс показала, як президент «Динамо» бавиться з внуком
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T08:33:03Z
Альгуасіль: Реал Мадрид — велика команда, і їм не потрібна допомога арбітрів, щоб обіграти Реал Сосьєдад
Football.ua
2025-04-02T08:31:47Z
Буковина — Вікторія 2:1 Відео голів та огляд матчу Кубку України
Football.ua
2025-04-02T08:19:20Z
Українські параволейболістки - бронзові призерки Кубка чемпіонів
УкраинФорм
2025-04-02T08:12:57Z
Провал чи збіг обставин: в Іспанії оцінили гру Луніна, який пропустив 4 м'ячі в півфіналі Кубка
24tv
2025-04-02T08:09:25Z
Буде дрібною і гіркою: що не можна садити поруч із морквою
GlavRed
2025-04-02T08:30:43Z
Китайський гороскоп на завтра 3 квітня: Бикам - драма, Тиграм - ревнощі
GlavRed
2025-04-02T08:27:15Z
Виявилася однією з найуспішніших угод в історії. Що США отримали від придбання Аляски у Росії
Telegraf
2025-04-02T08:15:18Z
Нагадує зачарований ліс: який вигляд має столітній будинок, що стоїть посеред природи
24tv
2025-04-02T08:12:33Z
Усі зазиратимуть у ваш кошик: запікаємо ароматну шинку в медовій глазурі на Пасху
24tv
2025-04-02T07:54:28Z
Винуватиця нещасть і бід: ось як правильно позбутися старої сумки
24tv
2025-04-02T07:42:24Z
5 зодіаків, які є найкращими супутниками життя
GlavRed
2025-04-02T07:27:53Z
Є одне важливе правило: коли обрізати троянди для пишного цвітіння
Telegraf
2025-04-02T07:00:57Z
Смачнішої капусти вже не буде: як її приготувати на гарнір чи як основну страву
Telegraf
2025-04-02T07:00:34Z
Застрелений через борг: ексзаступника мера Кам’янського Плахотніка вбито кількома пострілами, підозрюваного затримано
Antikor
2025-04-02T08:51:30Z
На Хмельниччині затримали 60-річного чоловіка, який зарізав свого гостя
Украина Криминальная
2025-04-02T08:48:29Z
Мрія ювелірів: київські митники запобігли незаконному вивезенню унікального бурштину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T08:42:46Z
Судитимуть зловмисника, який викрав кошти, призначені на лікування важкохворої дитини
Украина Криминальная
2025-04-02T08:39:36Z
Нічна атака дронів: у Харкові кількість постраждалих зросла до дев’яти
УкраинФорм
2025-04-02T08:31:16Z
Двоє російських агентів готували теракт у Львові: що планували зробити
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T08:21:57Z
На Херсонщині через атаку дронів постраждали двоє поліцейських
УкраинФорм
2025-04-02T08:21:50Z
Судитимуть організаторку фіктивних шлюбів ухилянтів з жінками з інвалідністю
Украина Криминальная
2025-04-02T08:15:03Z
Вінничанина підозрюють у шахрайстві із земельною ділянкою вартістю майже ₴1 млн
Украина Криминальная
2025-04-02T08:06:10Z
Прокинувся – як у підвалі? Чому вранці смердить і що з цим робити
Знай
2025-04-02T08:51:46Z
Чехія інвестує €100 мільйонів на оновлення українських лікарень
УкраинФорм
2025-04-02T08:49:16Z
Грипозний сезон: за тиждень захворіли майже 157 тисяч українців
УкраинФорм
2025-04-02T08:19:43Z
Йога та схуднення: чи допоможуть регулярні заняття позбутися зайвої ваги
24tv
2025-04-02T08:12:21Z
Рік з чипом у мозку: пацієнт Neuralink розповів, як почуває себе і чи має побічні ефекти
24tv
2025-04-02T08:09:08Z
Популярні ліки можуть викликати раптову зупинку серця
24tv
2025-04-02T07:33:55Z
Розчинна чи заварна: вчені визначили, яка кава є кориснішою
24tv
2025-04-02T07:18:23Z
В Угорщині зафіксували новий спалах небезпечної хвороби тварин
24tv
2025-04-02T07:06:49Z
Чи можуть мобілізувати з гіпертонією у 2025 році
24tv
2025-04-02T06:57:13Z
Українські полярники досліджують, чи є в прісних водах Антарктики мікропластик
Комсомольская правда
2025-04-02T08:51:15Z
«Підпишіть петицію»: українців попередили про нову шахрайську схему
Детектор М
2025-04-02T08:43:17Z
Ксенія Мішина повідомила про шахраїв, які діють від її імені: "У мене немає слів"
24tv
2025-04-02T08:33:57Z
Породження незвичайних сил: як формується дощ, що заморожує все, чого торкається
Фокус
2025-04-02T08:27:10Z
Infinity Blade 2 отримала порт на ПК — покращена графіка та підтримка клавіатури
ITC
2025-04-02T08:21:53Z
Перші подробиці про iPad Pro на M6 розкрито відомим інсайдером
InternetUA
2025-04-02T08:19:52Z
Унікальний мозковий імплант повернув жінці голос без затримки
360ua.news
2025-04-02T08:12:36Z
Нова магнітна буря вже чекає на Землю. Коли вона може зіпсувати настрій
Telegraf
2025-04-02T08:03:14Z
Новий космічний телескоп NASA за $488 млн зробив перші зображення Всесвіту
Фокус
2025-04-02T07:57:58Z
Великих автовиробників оштрафували на 458 мільйонів євро за картельну змову
24tv
2025-04-02T08:33:53Z
Більше електрифікації: розкрито подробиці нового Nissan X-Trail 2026
Фокус
2025-04-02T08:27:42Z
Електрокросовер Hyundai Inster перетворили на ефектний спорткар
AutoGeek
2025-04-02T08:21:22Z
Ford запатентував ручний перемикач передач для електромобілів
AutoCentre
2025-04-02T08:13:20Z
Американці масово крадуть кабелі Tesla Supercharger: з чим це пов’язано
InternetUA
2025-04-02T07:31:55Z
Дизель та плагін-гібрид: Nissan показав новий повнорозмірний пікап
AutoGeek
2025-04-02T07:27:48Z
Xiaomi готує стильний електричний спорткар
AutoCentre
2025-04-02T07:04:39Z
Citroen перетворив електричний паркетник у практичний фургон за 18 000 євро
ЗаРулем
2025-04-02T07:03:42Z
Запас ходу – 1250 км: в Європі з'явиться недорогий електрифікований кросовер Chery
Фокус
2025-04-02T06:45:27Z