MY.UAНовини
Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном
Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном

Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном

Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном

Зима завжди починається несподівано. На жаль, війна цього антиправила не змінила. Принаймні в освіті.

За півтора року великої війни, за день до початку навчального року, коли класи вже було сформовано, вчителів — протарифіковано й вони розпочали роботу, МОН нарешті видало на загал нову освітню програму для школярів, які через війну виїхали за кордон.

«Наприкінці минулого навчального року таких дітей було близько 500 тисяч. Зазвичай, перебуваючи за кордоном, діти зобов’язані відвідувати місцеву школу. Тож, аби уникнути подвійного навантаження, але зберегти зв’язок українських дітей із рідною країною, ми створили освітню програму, що передбачає вивчення лише українознавчого компонента», — заявив міністр освіти і науки Оксен Лісовий.

Чи дасть змогу нова освітня програма уникнути подвійного навантаження? Вочевидь, так. Чи збереже зв’язок українських дітей за кордоном із рідною країною? Щодо цього є великі сумніви.

Нова програма передбачає обов’язкове вивчення української мови та літератури в усіх класах. Для 1–4 класів — іще предмет «Я досліджую світ (у частині Історії)» (загалом шість годин на тиждень разом із годиною на індивідуальні заняття та консультації). Для 5–9 класів додаються «Історія України», «Всесвітня історія», «Правознавство», «Географія» (загалом шість-вісім годин, із них дві — на консультації). У 10–11 класах — плюс «Громадянська освіта»  та «Захист України» (вісім годин, із яких дві — на консультації).

Водночас чітких інструкцій, як саме виконувати цю програму, МОН досі не надало, обмежившись рекомендацією щодо дистанційної форми. Але хто конкретно має проводити онлайн-уроки за програмою «український компонент»? Хто і як це фінансуватиме? Як завжди, МОН пише накази, а потім починає дописувати те, що не передбачило відразу.

Ще в другому семестрі 2022/2023 навчального року чимало українських шкіл на тилових територіях добровільно-примусово випхали дітей, які через війну переїхали за кордон, із дистанційки на індивідуальну (сімейну) форму навчання, тобто навчатися самостійно. За проводом батьків, якщо ті мають змогу, сили, час і натхнення. Більшість, на жаль, не має. Але змушені були написати заяву, що за якість освіти своїх дітей нестимуть відповідальність виключно самі. Бо серед альтернатив — або шукати іншу школу, де досі є дистанційка (а це додаткові стрес і навантаження для дитини, шкільні заняття якої в країні перебування до того ж досить часто збігаються з часом проведення уроків в українській школі), або переводитися до приватної школи, лояльнішої до потреб дитини (та чи всі батьки, котрі перебувають у чужій країні, можуть собі це дозволити фінансово?).

Водночас діти мали виконувати певні завдання й здавати контрольні, щоб учителі могли виставити їм семестрові та річні оцінки (проте вчительських ресурсів досить часто бракувало навіть на те, щоб ці завдання дітям вчасно надіслати). Рекомендації МОН зараховувати оцінки за предмети, які вивчають і в закордонних, і в українських школах, переводячи їх у 12-бальну або двобальну шкалу («зараховано»/«не зараховано»), чимало українських шкіл ігнорувало. І в цьому був свій резон. А як це робити? Адже програми різні. Просто перевести оцінку, не беручи до уваги, який саме матеріал проходили учні? А якщо предмети різні? Просто дивитися на схожість їх назв? А як виставляти оцінки з предметів, якщо навіть схожих у закордонній школі немає? Наприклад, у США, як свідчать батьки, у 7-му класі немає географії, фізики, біології та хімії, а рівень математики приблизно відповідає українському за 5-й клас.

Чи свідчить це про ґрунтовнішу українську освіту з цих предметів? Питання лежить у тій самій площині, що й якісніша за європейську українська медицина. Завжди потрібно дивитися на кінцевий результат. У випадку з медициною — на середній рівень життя в країні. А щодо освіти — досить пригадати шокуючі результати міжнародного дослідження PISA, проведеного до війни, яке показало, що більшість наших підлітків не знає математики. А заодно й фізики, хімії тощо. Є окремі дуже хороші осередки, де ці предмети викладають якісно, — їх можна перерахувати на пальцях. Трапляються хороші вчителі. Однак загалом ситуація з цими науками в середній школі досить сумна. Тому, що в США в 7-му класі на уроках математики вивчають те, що в Україні проходять у 5-му, легко знайде пояснення будь-хто з батьків. Українська програма дуже часто мчить чвалом там, де мала б трохи сповільнитися, аби учні справді могли засвоїти новий матеріал.

Хай там як, та якщо ми говоримо про те, що хочемо повернути в Україну українських дітей, які нині перебувають за кордоном, то маємо думати й про те, як їм потім заповнити прогалини за українською програмою, щоб продовжити навчання в українській школі або скласти ЗНО для вступу до українського вишу. Проте на ці запитання наказ МОН відповіді не дає.

«Наступним кроком визначимо орієнтовно по пʼять шкіл у кожному регіоні, що дистанційно навчатимуть дітей, які перебувають за кордоном», — заявляє заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків. Найімовірніше, новий наказ уже на юстуванні.

Чи вирішить це проблему? По-перше, для багатьох дітей, які навчаються в школах за кордоном, можливість хоч інколи відвідувати дистанційне навчання в своєму класі та спілкуватися з учителями й однокласниками часто була чи не єдиною мотивацією «тягнути українську школу».

За майже пів року навчання в школі на Заході України та рік очного навчання в місцевій школі за кордоном, із яких останні пів року в українській — на індивідуальній (сімейній) формі, я запитала в доньки: «Ти скучаєш за домом?». І вона відповіла: «Чесно? Не дуже. В мене там не залишилося друзів. А тут вони вже з’явилися».

По-друге, наскільки вдасться налагодити навчання в таких школах і як буде враховано різницю в часових поясах? Найімовірніше, небагато батьків погодяться переводити своїх дітей до незрозумілої школи (критеріїв добору немає) до того ж, можливо, в іншому районі або навіть місті. Це щонайменше додатковий стрес.

Наприклад, у Києві в кожному районі є опорні дистанційні школи. Деякі школи відкрили дистанційні класи, оскільки є діти, котрі навчалися лише в українських школах (синхронно чи асинхронно), бо країна перебування не вимагала обов’язкового відвідування місцевої школи. Що тепер робити з ними?

Чи спонукає бажання здобути українську освіту повернутися додому, де небезпечно? Навряд чи.

«Пріоритет №1 на 2023/2024 навчальний рік — безпека. І фізична, й ментальна», — каже Оксен Лісовий, зазначаючи, що на 1 вересня «84% шкіл мають облаштовані укриття, наявність яких є базовою вимогою для повернення закладу до очного навчання». Проте реальність для багатьох дітей і батьків виглядає інакше. Наприклад, укриття в нашій київській школі, що розпочала офлайн-навчання, — це паркінг під житловим будинком. Так, він розташований за 100 м від школи, що відповідає рекомендаціям МОН. Але висота стелі в ньому — 160 см. Зріст моєї доньки — 167 см. І на паркінгу — ані лавок, ані карематів.

Психологічна безпека — теж під питанням. Цього року до очного навчання в Києві, за словами директорки Департаменту освіти і науки Олени Фіданян, вирішили повернутися 82% школярів. І за два навчальних дні, сповнених повідомлень про тривоги та замінування шкіл, 12 із них отримали «двійки», як свідчить електронний журнал. Цікаво, чого вже встигли навчити вчителі, а школярі — із цим не впоратись? — розмірковує директорка.

До цього варто додати й те, що другий рік поспіль п’ятикласники розпочинають навчальний рік без підручників із математики. Цього року до них додалися ще й шестикласники. На сьогодні коштом держбюджету для них надруковано лише 66% підручників.

Усе це разом лише підштовхне молодь вступати до закладів освіти тієї країни, де вони наразі перебувають, обрати конкурентоспроможну європейську освіту й диплом, який визнаватимуть у всьому світі.

Тож якою тоді є мета зазначених ініціатив МОН? Наразі виглядає так, що єдиним їх обґрунтуванням є економія. Оскільки дітей уже не буде в школах, де вони раніше навчалися, відповідно, зменшиться й освітня субвенція на заклад. Зокрема й на зарплати вчителям, які ніколи не були високими, а з війною їх іще й позбавили всіх надбавок, що становили істотну частину їхніх доходів. Вочевидь, у тих п’ятьох школах на область, що їх буде визначено як дистанційні для дітей, котрі перебувають за кордоном, за ведення цих дистанційних уроків вчителі отримають доплату. Та загалом проблеми відтоку кадрів — через скорочення чи звільнення — це не вирішить.

Щоправда, цього року в школах з’явилася давно не бачена кількість учителів-чоловіків. Це, з одного боку, начебто не може не тішити. А з іншого — є темою вже для геть іншої розмови. 

Тож цілком можна зрозуміти, хоч і не виправдати, знервованість і роздратування деяких учителів, які відповідають засмученим батькам: «То й живіть і навчайтеся в тій Європі, а не знущайтеся над учителями, які мають лише 24 години на добу й одну жебрацьку зарплату! Особливо ті, хто втік туди НЕ з прифронтових і окупованих, а з тилових територій. Чому вчителів знову змусили геть безкоштовно, з подвійним безоплатним навантаженням, працювати з дітьми за кордоном або з тими, хто просто не забажав іти до школи й сидить по квартирах чи хатах біля шкіл? Тут ледь устигаєш із тими, хто в класах сидить, і груповий онлайн проводити — а з вами ночами займатися, чи як?».

Ну й наостанок — іще одне, дуже важливе запитання: чи можна навіть під час війни заощаджувати на освіті (та й на медицині)? І якщо сьогодні школи втратять учнів, то де завтра наберуть собі студентів університети? А хто потім відновлюватиме країну?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Найменший із бакланів опинився під загрозою зникнення в Україні
Telegraf
2025-04-21T14:18:42Z
Наступний понтифік. Хто замінить померлого Папу Франциска?
iPress
2025-04-21T14:09:53Z
США та Філіппіни вперше відпрацюють під час навчань повноцінну участь у бойових діях
УкраинФорм
2025-04-21T14:09:49Z
УГКЦ планує створити літній театр у Митрополичих садах Львова
УкраинФорм
2025-04-21T14:04:51Z
Семиденну жалобу за Франциском оголосили у найбільшій католицькій країні та на батьківщині папи
Лига
2025-04-21T14:03:39Z
Міноборони та Генштаб ЗСУ розпочали підготовку до впровадження військової версії SAP
InternetUA
2025-04-21T14:01:05Z
Чи можна отримати статус "дитина війни" через Дію та які документи треба
24tv
2025-04-21T13:57:44Z
В конклаві після смерті Папи Римського візьме участь українець
24tv
2025-04-21T13:54:57Z
Чим запам’ятався Папа Римський Франциск: найгучніші заяви про Україну
GlavRed
2025-04-21T13:54:32Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Загалом росіяни з талібами тепер один народ, - Михайло Шейтельман
Знай
2025-04-21T14:21:53Z
У Росії українського військового засудили до 15 років за участь в Курській операції
УкраинФорм
2025-04-21T14:21:06Z
У Білому домі заперечують можливе звільнення Гегсета після нового скандалу із Signal
Европейская правда
2025-04-21T14:13:43Z
США неохоче тиснуть на Путіна, тому це повинні зробити країни Європи - Bloomberg
УкраинФорм
2025-04-21T14:09:55Z
росія все більше мілітаризує освіту – розвідка Британії
iPress
2025-04-21T14:09:54Z
Хусити звинувачують США у нових авіаударах по центральній частині Сани
iPress
2025-04-21T14:09:33Z
Трамп зібрав рекордні $239 мільйонів на інавгурацію
iPress
2025-04-21T14:09:02Z
Глава Пентагону накинувся на "брехливі ЗМІ" після нового скандалу із Signal
Европейская правда
2025-04-21T14:09:00Z
Україна закупила в Ізраїлю препарат від радіаційного опромінення на випадок ядерної загрози
УкраинФорм
2025-04-21T14:12:59Z
Все залежить від одного фактору: скільки часу можна зберігати яйця, аби не отруїтися
Telegraf
2025-04-21T13:33:12Z
Цей ранковий ритуал може зіпсувати ваш метаболізм
360ua.news
2025-04-21T13:03:55Z
Українська компанія підписала договір з ізраїльською фірмою для виготовлення ліків від променевої хвороби
ZN UA
2025-04-21T13:01:53Z
Підготовка до ядерної аварії: Україна закупила у Ізраїля препарат проти променевої хвороби
Фокус
2025-04-21T12:15:46Z
Найкращий чай для заспокоєння розладу шлунка: варто мати під рукою
24tv
2025-04-21T11:39:27Z
Найкорисніші продукти для мозку, які попереджують ризик появи інсульту та хвороби Альцгеймера
Gazeta UA
2025-04-21T11:15:31Z
Як розрізнити укуси комах: характері ознаки, які допоможуть уникнути ускладнень
Gazeta UA
2025-04-21T08:30:04Z
Експерти назвали чотири дивні ознаки старіння
Факти ICTV
2025-04-21T07:54:05Z
Відомий хітмейкер заборонив Повалій виконувати свої пісні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T14:00:33Z
У Харкові відбудеться прем’єра новаторської опери-кабаре про Тараса Шевченка
УкраинФорм
2025-04-21T13:48:34Z
"Рідкісний випадок": Міша Кацурін розповів, у чому унікальність Dorofeeva
GlavRed
2025-04-21T13:27:02Z
Ведучий М1 Андрій Чорновол став багатодітним батьком
Комсомольская правда
2025-04-21T13:19:31Z
5 наймодніших суконь на літо: їх вже носять європейські модниці
24tv
2025-04-21T13:18:33Z
SLAVIA пояснила, чому досі не одружилася з новим обранцем, від якого чекає дитину
24tv
2025-04-21T13:12:26Z
Померла актриса театру Лесі Українки Ізабелла Павлова-Рушковська
Детектор М
2025-04-21T13:06:43Z
Грузія на Євробаченні 2025: що відомо про Маріам Шенгелію та скандал довкола неї
Факти ICTV
2025-04-21T12:33:05Z
У Римі відкрили виставку «Писанка – тендітна краса українського мистецтва»
УкраинФорм
2025-04-21T12:24:43Z
На Львівщині позашляховик зіткнувся з вантажівкою, троє загиблих
УкраинФорм
2025-04-21T14:01:01Z
У Китаї дівчинка вижила після падіння з 25-го поверху
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T13:36:18Z
На Тернопільщині 19-річна породілля покинула новонародженого сина на вулиці - її знайшла поліція
УкраинФорм
2025-04-21T13:34:35Z
На Харківщині третю добу горить ліс
Комсомольская правда
2025-04-21T13:34:24Z
Ще можуть вивергнутись: де в Європі є активні вулкани
24tv
2025-04-21T13:24:57Z
ВАКС арештував майно та готівку підозрюваного у махінаціях у Києві Комарницького, – журналіст
24tv
2025-04-21T13:24:45Z
На Одещині зловмисники видали себе за військовослужбовців ТЦК та незаконно позбавили волі чоловіка
Украина Криминальная
2025-04-21T13:15:49Z
Військовий, якого побила група молодиків в Гідропарку, виявився нацгвардієць у відпустці
Khreschatyk
2025-04-21T13:12:43Z
Підліток може провести “десятиліття за ґратами” після того, як він влаштував підпал кібервантажівок
Топ Жир
2025-04-21T13:00:30Z
Спека до +25 по всій країні, але будуть і грози: прогноз погоди на 22 квітня
24tv
2025-04-21T14:21:06Z
Росіяни відступають із західних околиць Покровська - Трегубов
УкраинФорм
2025-04-21T14:12:14Z
Росія закриє декілька шахт на окупованому Донбасі через нерентабельність
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T14:12:05Z
Новий графік маршруток у Запоріжжі: мешканців попередили, що зміниться найближчими днями
Политека
2025-04-21T14:01:51Z
На Лопанській набережній до середини травня заборонений рух транспорту
Мій Харків
2025-04-21T13:58:00Z
Росіяни намагалися через річку на Харківщині перекинути додаткові сили
ZN UA
2025-04-21T13:46:40Z
У Києві на тиждень обмежать пішохідний рух у підземних переходах на Майдані та Європейській площі
УкраинФорм
2025-04-21T13:42:16Z
Евакуація на Харківщині триває: виїзд обов’язковий із сотень населених пунктів
Telegraf
2025-04-21T13:39:53Z
У застосунку «Київ Цифровий» стартувало опитування щодо перейменування вулиці Лаврської
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T13:36:42Z
Узбекистан запроваджує "золоті візи"
iPress
2025-04-21T14:09:13Z
П’ять фішок відмінної пам’яті
ZN UA
2025-04-21T14:04:21Z
Китайська молодь все більше обирає готелі для постійного проживання
360ua.news
2025-04-21T14:03:11Z
Чому не росте кріп на городі: основні причини
GlavRed
2025-04-21T13:55:06Z
Ніколи не робіть це на кухні: 4 помилки, яких слід уникати
24tv
2025-04-21T13:12:55Z
Броварня у Дніпрі запускає мистецьку лінійку пива
AgroPortal
2025-04-21T13:00:47Z
Скільки годин має спати собака: ветеринар дав несподівану відповідь
GlavRed
2025-04-21T12:27:19Z
Як захистити гараж від злому за допомогою звичайної локшини для басейну: практичний лайфхак
24tv
2025-04-21T12:18:13Z
Що додати у борошно, щоб не заводились міль та жучки
Знай
2025-04-21T11:52:46Z
Олімпійський призер жорстко нокаутував опонента: відео переможного удару
24tv
2025-04-21T14:06:09Z
18-річний українець став найкращим гравцем матчу в МЛС
24tv
2025-04-21T14:00:48Z
Куртуа: У Вальверде дуже крутий удар
Football.ua
2025-04-21T13:58:52Z
ЗСУ ліквідували російського футболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T13:39:13Z
Леонов залишив Актобе
Football.ua
2025-04-21T13:21:39Z
Бійця ММА з Афганістану заарештували перед боєм через сексуальні злочини проти дітей
24tv
2025-04-21T13:18:10Z
Ван Дейк: Трент — фантастичний гравець, але ми не знаємо, що станеться
Football.ua
2025-04-21T12:55:32Z
Бронзовий призер ЧС з боротьби, який представляв Україну, став тренером в Росії
24tv
2025-04-21T12:48:16Z
Збірна України зі спортивної акробатики здобула 13 нагород на чемпіонаті Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T12:33:00Z
Фонд держмайна минулого тижня залучив від приватизації ₴195,38 мільйона
УкраинФорм
2025-04-21T14:18:46Z
У Податковій назвали галузі-лідери з наповнення бюджету у першому кварталі 2025 року
УкраинФорм
2025-04-21T13:55:42Z
З 19 квітня в Україні діють нові правила митного контролю
Agravery
2025-04-21T13:52:55Z
Бензин змінить склад: що потрібно знати водіям з 1 травня
GlavRed
2025-04-21T13:51:57Z
Податкова отримає дані про рахунки та сейфи українців: що відомо про новий законопроєкт
24tv
2025-04-21T13:51:14Z
Час обмежений: українці до 1 травня мають сплатити обов'язковий податок
GlavRed
2025-04-21T13:42:48Z
Китай застеріг країни від укладення торгових угод із США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T13:37:51Z
Власник "Сільпо" відкрив магазин Carrefour у Польщі – перший у партнерстві
24tv
2025-04-21T13:36:43Z
Переговори концерну VW з адміністрацією Трампа про мита
Топ Жир
2025-04-21T13:30:17Z
Тотальна економія місця у шафі: як правильно зберігати зимові пуховики
GlavRed
2025-04-21T14:12:50Z
На небі 25 квітня можна буде бачити «космічний смайл», утворений планетами
ZN UA
2025-04-21T13:58:30Z
З початку 2025 року ЦПД зафіксував 191 інформаційну операцію Росії, здійснену за допомогою ШІ
Детектор М
2025-04-21T13:49:46Z
Найменша квадроберка в Україні: з'явилося відео дівчинки-собачки
Telegraf
2025-04-21T13:45:48Z
Google обмежить додатки, які виснажують батарею смартфона
InternetUA
2025-04-21T13:42:23Z
Adata представила SD 8.0 Express — першу карту пам’яті зі швидкістю зчитування до 1,6 ГБ/с
ITC
2025-04-21T13:40:21Z
Nothing Phone та Pro вже в Україні: Snapdragon 7s Gen 3, Glyph-інтерфейс та ціна від 16 тис. грн
ITC
2025-04-21T13:40:04Z
Розробники Lockheed Martin хочуть побудувати систему протиракетної оборони Золотий купол для США
InternetUA
2025-04-21T13:37:35Z
Виявлено новий вірус для Android, що краде банківські дані через NFC
24tv
2025-04-21T13:33:18Z
Спортивний автомобіль з 4-циліндровим двигуном від Honda ніколи раніше не виглядав таким диким
Топ Жир
2025-04-21T14:15:51Z
Tesla випустить спрощену версію Model 3 на тлі падіння попиту на електрокари
AutoCentre
2025-04-21T14:04:13Z
Залишилося лише фото: чоловік 10 років збирав гроші на Ferrari і втратив його одразу після покупки
Фокус
2025-04-21T13:51:34Z
Найкращі авто з пробігом: автомеханік назвав ТОП-2 моделі, які не підведуть
GlavRed
2025-04-21T13:33:07Z
Дивовижно, цей Понтіак вижив після масового знищення реплік з менше ніж 1 тисячею миль на одометрі
Топ Жир
2025-04-21T12:15:28Z
Citroen C4 виходить на український ринок у новому вигляді
360ua.news
2025-04-21T12:00:39Z
Напарник Ферстаппена потрапив в аварію на старті гонки Формули-1: відео зіткнення
24tv
2025-04-21T10:51:52Z
Перший електричний седан від компанії Leapmotor під назвою B01
Топ Жир
2025-04-21T10:45:57Z
Продажі нового Opel Combo та Opel Combo Electric в Україні набирають обертів!
AutoCentre
2025-04-21T10:37:13Z