MY.UAНовини
Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном
Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном

Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном

Втрачене покоління. Як держава скинула з себе відповідальність за освіту українських дітей за кордоном

Зима завжди починається несподівано. На жаль, війна цього антиправила не змінила. Принаймні в освіті.

За півтора року великої війни, за день до початку навчального року, коли класи вже було сформовано, вчителів — протарифіковано й вони розпочали роботу, МОН нарешті видало на загал нову освітню програму для школярів, які через війну виїхали за кордон.

«Наприкінці минулого навчального року таких дітей було близько 500 тисяч. Зазвичай, перебуваючи за кордоном, діти зобов’язані відвідувати місцеву школу. Тож, аби уникнути подвійного навантаження, але зберегти зв’язок українських дітей із рідною країною, ми створили освітню програму, що передбачає вивчення лише українознавчого компонента», — заявив міністр освіти і науки Оксен Лісовий.

Чи дасть змогу нова освітня програма уникнути подвійного навантаження? Вочевидь, так. Чи збереже зв’язок українських дітей за кордоном із рідною країною? Щодо цього є великі сумніви.

Нова програма передбачає обов’язкове вивчення української мови та літератури в усіх класах. Для 1–4 класів — іще предмет «Я досліджую світ (у частині Історії)» (загалом шість годин на тиждень разом із годиною на індивідуальні заняття та консультації). Для 5–9 класів додаються «Історія України», «Всесвітня історія», «Правознавство», «Географія» (загалом шість-вісім годин, із них дві — на консультації). У 10–11 класах — плюс «Громадянська освіта»  та «Захист України» (вісім годин, із яких дві — на консультації).

Водночас чітких інструкцій, як саме виконувати цю програму, МОН досі не надало, обмежившись рекомендацією щодо дистанційної форми. Але хто конкретно має проводити онлайн-уроки за програмою «український компонент»? Хто і як це фінансуватиме? Як завжди, МОН пише накази, а потім починає дописувати те, що не передбачило відразу.

Ще в другому семестрі 2022/2023 навчального року чимало українських шкіл на тилових територіях добровільно-примусово випхали дітей, які через війну переїхали за кордон, із дистанційки на індивідуальну (сімейну) форму навчання, тобто навчатися самостійно. За проводом батьків, якщо ті мають змогу, сили, час і натхнення. Більшість, на жаль, не має. Але змушені були написати заяву, що за якість освіти своїх дітей нестимуть відповідальність виключно самі. Бо серед альтернатив — або шукати іншу школу, де досі є дистанційка (а це додаткові стрес і навантаження для дитини, шкільні заняття якої в країні перебування до того ж досить часто збігаються з часом проведення уроків в українській школі), або переводитися до приватної школи, лояльнішої до потреб дитини (та чи всі батьки, котрі перебувають у чужій країні, можуть собі це дозволити фінансово?).

Водночас діти мали виконувати певні завдання й здавати контрольні, щоб учителі могли виставити їм семестрові та річні оцінки (проте вчительських ресурсів досить часто бракувало навіть на те, щоб ці завдання дітям вчасно надіслати). Рекомендації МОН зараховувати оцінки за предмети, які вивчають і в закордонних, і в українських школах, переводячи їх у 12-бальну або двобальну шкалу («зараховано»/«не зараховано»), чимало українських шкіл ігнорувало. І в цьому був свій резон. А як це робити? Адже програми різні. Просто перевести оцінку, не беручи до уваги, який саме матеріал проходили учні? А якщо предмети різні? Просто дивитися на схожість їх назв? А як виставляти оцінки з предметів, якщо навіть схожих у закордонній школі немає? Наприклад, у США, як свідчать батьки, у 7-му класі немає географії, фізики, біології та хімії, а рівень математики приблизно відповідає українському за 5-й клас.

Чи свідчить це про ґрунтовнішу українську освіту з цих предметів? Питання лежить у тій самій площині, що й якісніша за європейську українська медицина. Завжди потрібно дивитися на кінцевий результат. У випадку з медициною — на середній рівень життя в країні. А щодо освіти — досить пригадати шокуючі результати міжнародного дослідження PISA, проведеного до війни, яке показало, що більшість наших підлітків не знає математики. А заодно й фізики, хімії тощо. Є окремі дуже хороші осередки, де ці предмети викладають якісно, — їх можна перерахувати на пальцях. Трапляються хороші вчителі. Однак загалом ситуація з цими науками в середній школі досить сумна. Тому, що в США в 7-му класі на уроках математики вивчають те, що в Україні проходять у 5-му, легко знайде пояснення будь-хто з батьків. Українська програма дуже часто мчить чвалом там, де мала б трохи сповільнитися, аби учні справді могли засвоїти новий матеріал.

Хай там як, та якщо ми говоримо про те, що хочемо повернути в Україну українських дітей, які нині перебувають за кордоном, то маємо думати й про те, як їм потім заповнити прогалини за українською програмою, щоб продовжити навчання в українській школі або скласти ЗНО для вступу до українського вишу. Проте на ці запитання наказ МОН відповіді не дає.

«Наступним кроком визначимо орієнтовно по пʼять шкіл у кожному регіоні, що дистанційно навчатимуть дітей, які перебувають за кордоном», — заявляє заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків. Найімовірніше, новий наказ уже на юстуванні.

Чи вирішить це проблему? По-перше, для багатьох дітей, які навчаються в школах за кордоном, можливість хоч інколи відвідувати дистанційне навчання в своєму класі та спілкуватися з учителями й однокласниками часто була чи не єдиною мотивацією «тягнути українську школу».

За майже пів року навчання в школі на Заході України та рік очного навчання в місцевій школі за кордоном, із яких останні пів року в українській — на індивідуальній (сімейній) формі, я запитала в доньки: «Ти скучаєш за домом?». І вона відповіла: «Чесно? Не дуже. В мене там не залишилося друзів. А тут вони вже з’явилися».

По-друге, наскільки вдасться налагодити навчання в таких школах і як буде враховано різницю в часових поясах? Найімовірніше, небагато батьків погодяться переводити своїх дітей до незрозумілої школи (критеріїв добору немає) до того ж, можливо, в іншому районі або навіть місті. Це щонайменше додатковий стрес.

Наприклад, у Києві в кожному районі є опорні дистанційні школи. Деякі школи відкрили дистанційні класи, оскільки є діти, котрі навчалися лише в українських школах (синхронно чи асинхронно), бо країна перебування не вимагала обов’язкового відвідування місцевої школи. Що тепер робити з ними?

Чи спонукає бажання здобути українську освіту повернутися додому, де небезпечно? Навряд чи.

«Пріоритет №1 на 2023/2024 навчальний рік — безпека. І фізична, й ментальна», — каже Оксен Лісовий, зазначаючи, що на 1 вересня «84% шкіл мають облаштовані укриття, наявність яких є базовою вимогою для повернення закладу до очного навчання». Проте реальність для багатьох дітей і батьків виглядає інакше. Наприклад, укриття в нашій київській школі, що розпочала офлайн-навчання, — це паркінг під житловим будинком. Так, він розташований за 100 м від школи, що відповідає рекомендаціям МОН. Але висота стелі в ньому — 160 см. Зріст моєї доньки — 167 см. І на паркінгу — ані лавок, ані карематів.

Психологічна безпека — теж під питанням. Цього року до очного навчання в Києві, за словами директорки Департаменту освіти і науки Олени Фіданян, вирішили повернутися 82% школярів. І за два навчальних дні, сповнених повідомлень про тривоги та замінування шкіл, 12 із них отримали «двійки», як свідчить електронний журнал. Цікаво, чого вже встигли навчити вчителі, а школярі — із цим не впоратись? — розмірковує директорка.

До цього варто додати й те, що другий рік поспіль п’ятикласники розпочинають навчальний рік без підручників із математики. Цього року до них додалися ще й шестикласники. На сьогодні коштом держбюджету для них надруковано лише 66% підручників.

Усе це разом лише підштовхне молодь вступати до закладів освіти тієї країни, де вони наразі перебувають, обрати конкурентоспроможну європейську освіту й диплом, який визнаватимуть у всьому світі.

Тож якою тоді є мета зазначених ініціатив МОН? Наразі виглядає так, що єдиним їх обґрунтуванням є економія. Оскільки дітей уже не буде в школах, де вони раніше навчалися, відповідно, зменшиться й освітня субвенція на заклад. Зокрема й на зарплати вчителям, які ніколи не були високими, а з війною їх іще й позбавили всіх надбавок, що становили істотну частину їхніх доходів. Вочевидь, у тих п’ятьох школах на область, що їх буде визначено як дистанційні для дітей, котрі перебувають за кордоном, за ведення цих дистанційних уроків вчителі отримають доплату. Та загалом проблеми відтоку кадрів — через скорочення чи звільнення — це не вирішить.

Щоправда, цього року в школах з’явилася давно не бачена кількість учителів-чоловіків. Це, з одного боку, начебто не може не тішити. А з іншого — є темою вже для геть іншої розмови. 

Тож цілком можна зрозуміти, хоч і не виправдати, знервованість і роздратування деяких учителів, які відповідають засмученим батькам: «То й живіть і навчайтеся в тій Європі, а не знущайтеся над учителями, які мають лише 24 години на добу й одну жебрацьку зарплату! Особливо ті, хто втік туди НЕ з прифронтових і окупованих, а з тилових територій. Чому вчителів знову змусили геть безкоштовно, з подвійним безоплатним навантаженням, працювати з дітьми за кордоном або з тими, хто просто не забажав іти до школи й сидить по квартирах чи хатах біля шкіл? Тут ледь устигаєш із тими, хто в класах сидить, і груповий онлайн проводити — а з вами ночами займатися, чи як?».

Ну й наостанок — іще одне, дуже важливе запитання: чи можна навіть під час війни заощаджувати на освіті (та й на медицині)? І якщо сьогодні школи втратять учнів, то де завтра наберуть собі студентів університети? А хто потім відновлюватиме країну?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Позбавитись алергії на котів допоможуть кури: несподівані результати дослідженння
TSN
2025-07-05T21:18:27Z
Як не зіпсувати лікування ранковою кавою
360ua.news
2025-07-05T19:18:02Z
Чому пораду пити два літри води варто переглянути
360ua.news
2025-07-05T18:30:04Z
Науковці вперше виявили мікропластик у несподіваному місці людського організму
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T17:30:07Z
Короткозорість серед молоді стрімко зростає через цифрові пристрої
360ua.news
2025-07-05T16:30:13Z
Учені розповіли, чим відрізняється звичайна вода від збагаченої та лужної: яка з них корисніша
Фокус
2025-07-05T16:15:46Z
Як допомогти підліткам впоратися з депресією через соцмережі
360ua.news
2025-07-05T15:51:40Z
Зеленський анонсував нові домовленості з партнерами щодо газу для України
24tv
2025-07-05T19:57:48Z
Не для всіх пенсіонерів: ПФУ пояснив, кому щомісяця доплачуватимуть по 5000 гривень
Хвиля
2025-07-05T19:30:07Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Дніпропетровській області: яким воно буде
Политека
2025-07-05T19:00:57Z
НБУ ввів в обіг нову монету: як вона виглядає
Хвиля
2025-07-05T18:45:43Z
Податки та онлайн-шопінг: бізнес вимагає нових правил для міжнародних посилок
24tv
2025-07-05T18:21:23Z
Перевірте тричі: "Ощадбанк" списує комісію за ненадані послуги
Знай
2025-07-05T18:06:25Z
Вертикальні та водонепроникні гроші: ТОП найдивніших валют світу
24tv
2025-07-05T17:15:07Z
США погрожує ввести 17% мита на експорт продуктів харчування з ЄС
iPress
2025-07-05T17:09:14Z
Подорожчання продуктів у Харківській області: що відбувається з цінами на базовий товар
Политека
2025-07-05T17:00:16Z
Маск оголосив про створення нової політсили в США, America Party
УкраинФорм
2025-07-05T21:21:57Z
Аятола Хаменеї вперше з'явився на публіці після припинення вогню з Ізраїлем
24tv
2025-07-05T21:21:42Z
У Боснії скасували ордер на арешт лідера сербських сепаратистів
ZN UA
2025-07-05T21:12:11Z
Китай та Росія втратили інтерес до БРІКС: The Guardian пояснив чому
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T21:00:58Z
Медведєв пригрозив Рютте "сибірським табором" і звинуватив у вживанні "​чарівних грибів"
GlavRed
2025-07-05T20:57:39Z
На Харківщині повідомили про підозру прихильнику російської агресії
УкраинФорм
2025-07-05T20:57:04Z
Маск заявив про створення своєї партії «Америка»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T20:54:27Z
Китай может заставить Россию напасть на НАТО, - Марк Рютте
Новости Украины
2025-07-05T20:48:57Z
Рютте попередив про нову війну: Медведєв заявив, що йому може знадобитися у таборі в Сибіру російська
Фокус
2025-07-05T20:42:18Z
Ніхто не здогадається, що це не спагеті: геніальний рецепт з кабачків, який готується за 5 хвилин
Telegraf
2025-07-05T21:00:36Z
Розкішний напій власними руками: рецепт вина зі смородини
24tv
2025-07-05T20:54:01Z
Кожного четвертого американця ця проблема позбавляє сексу
24tv
2025-07-05T20:48:57Z
Афганістан став популярним серед туристів-авантюристів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T20:12:03Z
Подивіться, як ви тримаєте кермо: це розкриває дещо цікаве про ваше інтимне життя
24tv
2025-07-05T20:03:39Z
Куди поїхати, щоб відпочити на Дністрі: локації та ціни
24tv
2025-07-05T19:27:00Z
Один із найгарніших будинків із сумною історією: який вигляд мав Будинок Руссова в Одесі раніше
Telegraf
2025-07-05T19:15:09Z
Психолог розповів про дві найсильніші реакції в коханні: вони протилежні та небезпечні
Фокус
2025-07-05T19:06:29Z
Як виглядати на 20 років молодше: японські секрети краси
Знай
2025-07-05T18:51:51Z
На ТОТ Луганщини пасажироперевезення скорочують, а тарифи на проїзд підвищують
УкраинФорм
2025-07-05T21:18:25Z
Розпочато розслідування за фактом шахрайства щодо допомоги військовим на Тернопільщині
Украина Криминальная
2025-07-05T21:09:13Z
Хронологія війни – день 1229: загарбники рвуться до Дніпропетровської області та запускають дрони
Telegraf
2025-07-05T21:03:29Z
Окупанти посилюють атаки на українські позиції - Генштаб
Gazeta UA
2025-07-05T20:45:03Z
Ворог посилив штурми на несподіваному напрямку: огляд фронту від Генштабу
24tv
2025-07-05T20:30:54Z
На Полтавщині попрощалися зі Станіславом Поповичем, який загинув через влучання БпЛА у ТЦК
24tv
2025-07-05T20:12:35Z
Метеорологи попередили українців про надзвичайну пожежну небезпеку
Комсомольская правда
2025-07-05T20:12:04Z
Внаслідок удару по Донеччині ліквідовано полковника Василя Скирневського
24tv
2025-07-05T19:33:50Z
Нова система оплати за проїзд у Запоріжжі: містянам розповіли про зміни
Политека
2025-07-05T19:30:33Z
Категорично не робіть цього 6 липня, щоб не втратити гроші та удачу
Telegraf
2025-07-05T21:21:15Z
Україна без західного озброєння: Берлінська окреслила три сценарії
TSN
2025-07-05T21:18:50Z
Кілька груп ударних БПЛА атакують Україну, у низці областей - повітряна тривога
УкраинФорм
2025-07-05T20:45:29Z
За останні три місяці кількість загиблих і поранених дітей в Україні зросла втричі - ЮНІСЕФ
УкраинФорм
2025-07-05T20:42:51Z
Скільки часу знадобиться росіянам, щоб відновити 155 бригаду після втрати її керівництва
24tv
2025-07-05T20:42:45Z
Недешево: скільки грошей треба заплатити за вивчення англійської у вишах
24tv
2025-07-05T20:39:12Z
В аеропортах Росії – колапс: сотні пасажирів годинами не випускають через загрозу БпЛА
24tv
2025-07-05T20:27:19Z
Робота для пенсіонерів у Миколаєві: хто може заробляти від 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-05T20:00:59Z
Вступники до коледжів на базі 11 класів вже можуть подавати заяви
24tv
2025-07-05T19:57:55Z
"Я боюся": сестра Жанни Фріске у сльозах опинилася на операційному столі
GlavRed
2025-07-05T20:36:23Z
У 2024 році співачка Тіна Кароль показала фото у військовій формі зі зброєю в руках. Як з’ясувалося, артистка пройшла військову підготовку. Тоді багато хто вирішив, що Тіна піариться, але...
FM-TV
2025-07-05T20:21:40Z
Як змінювались бікіні за останні 100 років: ви не повірите у чому купалися наші бабусі
24tv
2025-07-05T20:12:05Z
Зіркові актори й незвичний сюжет: на Netflix вийшла блискуча драма 2004 року, що варта перегляду
24tv
2025-07-05T20:03:26Z
Я псіханув, – Притула пояснив, чому образився на "Новий канал" і зізнався, чи досі тримає злість
24tv
2025-07-05T19:00:56Z
Мел Бі з Spice Girls вийшла заміж у Лондоні
Gazeta UA
2025-07-05T18:12:02Z
У 26-ту річницю весілля: Девід Бекхем показав рідкісні кадри з коханою і дітьми
24tv
2025-07-05T18:06:41Z
У Харкові пройшов благодійний вечір, де збирали кошти на облаштування сцени в укритті театру «Березіль»
УкраинФорм
2025-07-05T17:12:49Z
Потап показав нове дивне відео від ШІ: цього разу з Поляковою та Могилевською
Фокус
2025-07-05T17:06:48Z
У Ніжині на залізничному вокзалі через ураження струмом загинув 15-річний хлопець
УкраинФорм
2025-07-05T20:00:38Z
Кількість постраждалих від учорашньої атаки на Київ зросла до 32 людей
УкраинФорм
2025-07-05T19:51:51Z
Рятувальника, який перевів колег в укриття під час обстрілу, усунули з посади: що сталось
Фокус
2025-07-05T19:45:56Z
В Ірландії засудили трьох українців у справі про найбільшу партію наркотиків в історії країни
24tv
2025-07-05T19:42:26Z
Зеленський висловив співчуття США через повені у Техасі
УкраинФорм
2025-07-05T19:27:35Z
На залізниці у Ніжині від удару струму загинув підліток, ще одна дівчина – у реанімації
24tv
2025-07-05T18:57:21Z
У Варшаві чоловік узяв таксиста в заручники і вимагав сигарети "у м'якій упаковці"
Европейская правда
2025-07-05T18:42:40Z
Підрозділи ДСНС отримали перший пожежний робот від українського виробника
УкраинФорм
2025-07-05T18:33:39Z
Хмельниччину атакували "Кинджали": в ОВА розповіли про наслідки
24tv
2025-07-05T18:15:41Z
Найменший електромобіль Toyota має зв’язок із Suzuki та жартівливу алюзію на Land Cruiser
Топ Жир
2025-07-05T20:03:47Z
Ексклюзив: Після оновлення програмного забезпечення мій Volvo втратив гальма і зіткнувся на гірській дорозі
Топ Жир
2025-07-05T17:48:53Z
Я протестував китайський електричний позашляховик Stellantis за $30 тисяч — він може скласти конкуренцію Tesla
Топ Жир
2025-07-05T15:33:38Z
Nissan відкликає 450 тис. авто через ризик відмови двигуна VC-Turbo — можуть зупинитись просто на ходу
ITC
2025-07-05T14:04:25Z
Цей вражаючий концепт демонструє, яку модель BMW варто створити наступною
Топ Жир
2025-07-05T12:03:59Z
Водії хапатимуться за голову - уряд планує підвищення штрафів ПДД: які порушення зроблять банкрутом
Знай
2025-07-05T11:51:30Z
Tesla, посунься: новий Xpeng G7 пропонує до 702 км пробігу, адаптивну підвіску та ціну від $27325
ITC
2025-07-05T11:31:36Z
Як з’явився український мультикар – незвичайний транспорт для міста
AutoCentre
2025-07-05T11:16:33Z
Як убезпечити автомобіль від перегріву: догляд за салоном, акумулятором та шинами в спеку
24tv
2025-07-05T11:03:55Z
Галтьє призначений головним тренером Неома, Булка – черговий літній новачок клубу
Football.ua
2025-07-05T21:15:33Z
Жіночий Євро-2025 з футболу. Нідерланди розгромили Вельс, Франція обіграла Англію
УкраинФорм
2025-07-05T21:00:33Z
Динамо Київ — Кішварда 0:2 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-05T20:48:57Z
Мюллер провів свій останній матч за Баварію
Football.ua
2025-07-05T20:37:44Z
Це був би мегабій, – Дюбуа зухвало кинув виклик жертві Усика
24tv
2025-07-05T20:18:27Z
Інтер Маямі хоче возз’єднати зірок збірної Аргентини — Мессі і Де Пауля
Football.ua
2025-07-05T20:06:30Z
Баскетболістки збірної України виграли в Азербайджану на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-05T19:57:00Z
Бірмінгем придбав екс-лідера Селтіка
Football.ua
2025-07-05T19:51:08Z
Ястремська відреагувала на вислів пропагандистів про "головну русофобку України"
24tv
2025-07-05T19:21:56Z
Вперше з 2019 року: логотип iPhone перемістять через більший блок камер
InternetUA
2025-07-05T20:46:59Z
Учені знайшли в Римі взуття величезного розміру: воно належало гігантам зростом понад 2 метри
Фокус
2025-07-05T19:57:43Z
Будівельники в Перу були ошелешені тисячорічною знахідкою: на що вони натрапили
TSN
2025-07-05T19:51:32Z
"Навіть сирена втомилася": незвичайний сигнал тривоги став приводом для жартів у мережі
Telegraf
2025-07-05T18:21:11Z
Як подовжити час роботи Samsung Galaxy: прості поради для економії батареї
InternetUA
2025-07-05T18:12:18Z
США хочуть наповнити Мексику мільйонами мух: для цього вони будують спеціальні фабрики
Фокус
2025-07-05T17:36:05Z
Чому деякі кабелі мають чорний циліндр на своєму кінці
InternetUA
2025-07-05T17:16:57Z
Українські полярники показали, як виглядає зимовий океан біля станції "Вернадський"
Комсомольская правда
2025-07-05T16:46:28Z
Астронавтка NASA сфотографувала рідкісну спрайтову блискавку: вчені досі погано вивчили це явище
24tv
2025-07-05T16:42:47Z