Гутерреш пропонує Росії зняти частину санкцій в обмін на відновлення зернової угоди - Bild
Вімецьке видання Bild заявило про наявність листування генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша із російським міністром закордонних справ Сєргєєм Лавровим від 28 серпня, у якому ООН пропонує Росії значні поступки для відновлення роботи зернового коридору.
Як пише видання, у листі Гутерреш пропонує Ларову «чотири конкретні наріжні камені угоди між Секретаріатом ООН і Російською Федерацією», яка має «призвести до відновлення Чорноморської ініціативи». Як зазначає видання, усі чотири пункти містять позитивні відповіді на вимоги президент РФ Владіміра Путіна:
1. Державному банку РФ дозволять повернутися до SWIFT
Гутерреш пропонує скасувати фінансові санкції, запроваджені ЄС проти «Російського аграрного банку» у червні 2022 року. Зокрема, для обходу санкцій генсек ООН пропонує використовувати спеціально засновану дочірню компанію підсанкційного російського банку під назвою «RSHB Capital SA».
«RSHB Capital SA буде обмінюватися повідомленнями з глобальними фінансовими установами через SWIFT», - написав Гуттереш, зазначивши, що це дозволить «взяти на себе роль інтерфейсу та надавати технічні послуги для платіжних операцій, не граючи при цьому ролі банку, тому їй не потрібна банківська ліцензія згідно із законодавством Люксембургу».
Bild зазначає, що представник Європейської комісії підтвердив, що «ЄС висловив Росії через ООН свою відкритість для пошуку більш постійного, конструктивного рішення через призначену дочірню компанію Російського аграрного банку, що дозволяє здійснювати платежі SWIFT відповідно до санкцій ЄС щодо транзакцій сільськогосподарської продукції».
Представник SWIFT також опосередковано підтвердив у відповідь на запит BILD: «Ми знаємо про дискусії на високому рівні, які зараз відбуваються навколо Чорноморської зернової ініціативи, і уважно стежимо за розвитком подій».
2. ООН хоче застрахувати російські кораблі від українських атак
Також Гутерреш пропонує Лаврову застрахувати російські кораблі від українських атак в Азовському та Чорному морях: “Спільно фінансована ООН страхова компанія для російського експорту продовольства та добрив може запрацювати з Lloyd's протягом 4-6 тижнів”.
Глава ООН пропонує не лише «страхування вантажів для російського експорту продовольства та добрив», але також страхування «каско та P&I». Мова йде про комплексне страхування від зовнішніх впливів на судна, що використовуються для транспортування.
Гутерреш обіцяє російському міністру, що «Організація Об’єднаних Націй підтримуватиме страхування, щоб підкреслити важливість російського експорту для глобальної продовольчої безпеки та збільшити кількість учасників ринку з кінцевою метою зниження витрат на страхування для зменшення російських експортерів».
3. Повернути РФ заморожені активи
Серед іншого Гуттереш пропонує допомогти режиму Путіна повернути активи в ЄС, які були заморожені санкціями: «ООН може продовжувати допомагати розморожувати заморожені активи російських компаній з виробництва добрив у Європейському Союзі».
Зокрема генсек ООН запропонував Лаврову «надати список конкретних рахунків або активів» «для відповідних винятків».
4. Дозвіл російським кораблям причалювати у портах ЄС
Також Гутерреш пропонує «забезпечити ефективний доступ російських суден, які перевозять продукти харчування та добрива, до портів ЄС через швидкі портові дозволи».
«ООН готова вивчити подальші варіанти полегшення доступу російських кораблів до портів ЄС у контексті торгівлі сільськогосподарською продукцією, включаючи спрощені процедури видачі відповідних дозволів, у тому числі перед відправленням у російські порти», - йдеться у листі Гутерреша.
Він зазначив, що представники ООН вже «провели обговорення з Європейською комісією та вибраними портовими адміністраціями (Німеччина, Бельгія, Іспанія, Нідерланди)».
Bild запитав Міністерство закордонних справ у Берліні, чи ведеться зараз робота з ООН, щоб полегшити російським кораблям приземлення в німецьких портах.
На запитання Bild Комісія ЄС у Брюсселі багатозначно заявила, що санкції ЄС передбачають “цілеспрямовані винятки, щоб дозволити російським кораблям доступ до портів ЄС, якщо це необхідно для закупівлі, імпорту або транспортування сільськогосподарської продукції та продуктів харчування, включаючи пшеницю та добрива”.
Водночас видання зазначає, що запит до ООН щодо переписки Гутерреша та Лаврова залишився без відповіді.
За інформацією Bild, керівництво Росії зараз уважно вивчає пропозиції ООН і поки не погодилося на них, оскільки в Кремлі вважають пропозиції «занадто гарними, щоб бути правдою» і сумніваються в «технічній здійсненності» оголошених послаблень.
В українських урядових колах кажуть, що пропозиції Гутерреша є «неймовірною образою» та «нагородою за агресивну поведінку Росії» з боку ООН.
“ООН робить усе можливе, щоб відновити угоду. Не для того, щоб допомогти Україні, яка може жити при статус-кво, а тому, що майже три відсотки (725 000 тонн) нині припиненого експорту зерна пішли на користь Всесвітньої продовольчої програми ООН”, - зазначає видання.
У Сочі президенти Туреччини й Росії Реджеп Ердоган і Владімір Путін так і не дійшли згоди щодо поновлення зернової угоди. Проте це був лише перший обережний скринінг пропозицій сторін, після якого, можливо, буде нова домовленість. Про сочинські переговори читайте в статті Володимира Кравченка "Зернова угода по-новому? Чи піде Україна на поступки "дорогим друзям" Путіну та Ердогану".