MY.UAНовини
«Армія примар»: як українці переймають підказки історії
«Армія примар»: як українці переймають підказки історії

«Армія примар»: як українці переймають підказки історії

Регулярні звіти про поповнення нової техніки ЗСУ стали для нас справою вже звичною. Але крім західної допомоги та зброї, виробленої вітчизняними підприємствами, є позиції, які зазвичай залишаються за кадром офіційних заяв. Одна з таких – бутафорська техніка. Так, вона на других ролях. Але чи можна говорити про значущість ролі у справі, коли кожна дрібниця націлена на перемогу?

250 макетів для фронту

Днями група гірничо-металургійних компаній «Метінвест» опублікувала на своєму офіційному сайті повідомлення про передачу військам 250 одиниць макетів бойової техніки. Це точні копії зброї, що знаходиться на озброєнні ЗСУ. Звичайна людина не відрізнить її від справжніх танків, гаубиць і ракетних установок. Призначення таких «пасток» зрозуміле. По-перше, атакуючи обманки, ворог витрачає на них дорогі боєприпаси. По-друге, дезорієнтується в оцінці кількості нашої техніки, стягнутої на тій чи іншій ділянці фронту. По-третє, завдаючи удару по макетах, противник виявляє свої вогневі точки, даючи можливість вже українській артилерії завдати по них удару. Ми не знаємо, де і як використовуються такі обманні пристрої. Досить загального – «на найнапруженіших ділянках фронту». Але, повертаючись до історичного досвіду, можна оцінити значення бутафорської зброї та зрозуміти, як такі військові хитрощі впливали на перебіг баталій у минулому.

Практика застосування обманних маневрів та хитрощів з'явилася одночасно із самою війною. Тисячоліття тому. Про це писав у своєму знаменитому трактаті «Мистецтво війни» ще китайський стратег Сунь-цзи у VI столітті до н. е. Всім відомий також з давньогрецької міфології епізод з Троянським конем. Але ні, так глибоко заглиблюватися в історію ми не будемо. Торкнемося лише ближчого для нас часу - оперативно-тактичного обману у Другій світовій війні.

250 одиниць макетів бойової техніки вже надіслано на фронт. Фото: metinvest.media

Як англійський генерал та його 700 солом'яних танків німецького фельдмаршала обдурили

Осінь 1942 року. Єгипет. У битві за Африку італо-німецькому угрупованню фельдмаршала Роммеля протистоять об'єднані війська країн союзників під командуванням англійського генерала Монгомері. Незважаючи на загальну перевагу в живій силі та техніці, британці в операції при Ель-Аламейні використовують і цілу систему обманних прийомів. Операція «Бертрам» стане згодом хрестоматійною щодо застосування маскування та військових хитрощів.

Один із 720 муляжів танків використаних в операції «Бертрам». Фото: wikipedia.org

Якщо коротко, ситуація була така: союзники мали намір атакувати на північному фланзі лінії Ель-Аламейна. У той самий час активне переміщення техніки противник фіксував на південному напрямі. Розвідка Роммеля повідомляла, що на півночі зосереджені в основному вантажівки та інший допоміжний автотранспорт, а ось на півдні – танки, артилерія та бронетехніка у різноманітному асортименті. Мало того, англійці навіть будували трубопровід для постійного постачання військ водою. Зрозуміло, німці збиралися битися із супротивником на півдні.

Ось тільки вся ця техніка насправді була бутафорською. 720 танків – солом'яні каркаси, обтягнуті брезентом, а гармати - збиті з дерев'яних брусів та фанери. Навіть труби у водопроводі, що зводився, були старими бензиновими бочками.

Застосовувалася англійцями і так звана тактика подвійного обману. Саме ті «вантажівки», помічені німецькою розвідкою на півночі, опинилися насправді танками, зверху замаскованими під звичайні машини. А «танки» на півдні (крім солом'яних муляжів) були вантажівками з танковою «маскою». І це ще не все. Бувало, коли позиції з фіктивною технікою спеціально «засвічувалися» супротивникові. Ті, знаючи, що проти них виставлені муляжі, переставали звертати на них увагу. А даремно. Під покровом ночі обманки змінювалися на справжні гармати і танки, і у вирішальний момент завдавався удар звідти, звідки противник точно його не чекав.

Танк схований в оболонку вантажівки (операція "Бертрам"). Фото: wikipedia.org

Все це супроводжувалося добре продуманою радіогрою, і в результаті супротивник був повністю дезорієнтований. Англійці виграли битву при Ель-Аламейні багато в чому завдяки тактиці обману. Захоплені в полон німецькі генерали хитали головою і твердили, що вони програли через якийсь «фокус». Частково вони мали рацію – одним із залучених до «обманної війни» експертів був відомий англійський фокусник Джаспер Маскелін. Після цієї поразки нацисти відмовилися від активних дій в Африці. Переможці ж англійці досі вважають проведену операцію однією з найкращих в історії своєї армії. А генерал Монгомері саме після цієї перемоги став національним героєм Великої Британії.

Надувний танк виходить на позицію. Фото: nationalarchives.gov.uk

Один із найбільш засекречених підрозділів армії США

Англійці не були б англійцями, якби не вихвалялися своїм успіхом на кожному кроці. А американці не були б американцями, якби не використовували чужий досвід у своїй практиці. Десь переробивши, додавши та видавши в результаті унікальну зброю маскування та обману.

Такі шеврони носили 1100 бійців Армії привидів. Фото: wikipedia.org

У січні 1944 року в США в обстановці найсуворішої таємничості починають формувати нетипову військову частину. Приводом для її появи був успіх англійської операції в Африці. Американці пішли далі, їхня «Армія примар» створювалася не для однієї конкретної операції, а для постійних військових дій.

Відбір у нову частину йшов дуже скрупульозно. З 1100 осіб, які увійшли до неї, більшість були люди творчих спеціальностей – архітектори, дизайнери, художники, актори, фотографи. Та й командиром частини став колишній головний редактор журналу The New Yorker Ральф Інґерсол. Це були фахівці, здатні створити потрібну «картинку» з найдрібнішими деталями та з урахуванням усіх можливих тонкощів. Щоправда, кадрові військові ставали «примарами» згнітивши серце. Не розуміли, як воювати, командуючи надувними танками. Але ж накази не обговорюються.

Першу операцію «Армія примар» провела в Нормандії в червні 1944 року, через кілька днів після висадки союзників на узбережжя. А всього успішно виконаних завдань на її рахунку близько 20-ти.

В арсеналі "Армії привидів" були і надувні літаки. Фото: nationalarchives.gov.uk

Робота частини полягала не тільки у переміщенні на потрібних ділянках фронту надувних танків і макетів літаків. Все було задумано та виконано набагато різноманітніше. «Армія примар» складалася з чотирьох підрозділів: інженерного камуфляжного батальйону, інженерної роти, роти звукового супроводу та формування зв'язківців. У кожного – своя роль та завдання.

Камуфляжний батальйон відповідав безпосередньо за виготовлення макетів та розміщення обманок на територіях, де проводилася операція.

Особлива увага в «Армії привидів» приділялася звуковим ілюзіям. Фото: nationalww2museum.org

Нерозривно пов'язана з ним і рота звукового супроводу. В арсеналі були звуки, записані в студіях Голлівуду та на полігонах армії США. На всі випадки життя. Це і постріли гармат, мінометів, і розмови солдатів, і лайка командирів. Все було продумано до дрібниць. Наприклад, якщо макет «Шермана» (основний танк американської армії) піднімали в гору, йшов звуковий супровід танка (і саме «Шермана»), що рухався вгору, якщо опускали вниз - включався запис машини, що спускалася з гори. Усі звуки «зводилися» у загальний запис та транслювалися за допомогою гігантських динаміків.

Інженерна рота відповідала за безпеку підрозділу. Окрім інших функцій, її солдати (пам'ятаєте акторів у переліку новобранців?) перевдягалися у форму інших частин і вирушали до французьких шинків, де до їх закриття травили військові байки. Мета – привернути увагу німецьких шпигунів, заплутавши їх різноманітністю шевронів та нібито виданими військовими таємницями. Зв'язківців для «примар» збирали по всій армії США. Найкращі фахівці в цій справі могли «замаскуватися» і виступити в ролі будь-якої американської частини. Притаманні кожному з підрозділів стиль та особливості передачі ці люди знали досконально. Тому фальшиві радіопереговори та достатній трафік в ефірі створював ілюзію, ніби у них бере участь як мінімум 2-3 дивізії.

Маскувальники могли створити навіть несправжній караван барж. Фото: nationalarchives.gov.uk

Все було організовано настільки якісно, ​​що на хитрощі ловилися не тільки вороги, а й свої. То бомбардувальник, повертаючись із фронту, помилково посадить літак на бутафорський аеродром, то командир сусідньої дивізії приїде дізнатися, звідки тут з'явилися десятки танків, про які йому не доповіли.

Найбільш масштабною та успішною для "Армії примар" стала "Операція Фірзен", що проводилася з 18 по 24 березня 1945 року. У ній було використано близько 600 надувних макетів, у тому числі надувні понтони і навіть фрагменти мосту, що зводиться. Цей відволікаючий маневр при форсуванні Рейна дозволив бойовим частинам практично без втрат перейти річку в іншому місці.

Таємницю "Армії примар", розпущеної після закінчення війни, зберігали довгих 40 років. Документальні свідчення її існування розсекретили лише на початку цього століття.

Здалеку макети були дуже схожі на реальну техніку (справжній ліворуч). Фото: nationalww2museum.org

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Поливаний понеділок: традиції
ZN UA
2025-04-20T21:33:19Z
Особливий понеділок після Великодня 2025: що можна і не треба робити цього дня
Telegraf
2025-04-20T21:21:18Z
Здоров'я, щастя та удачі: красиві привітання з Поливаним понеділком 2025 у прозі та віршах
24tv
2025-04-20T21:15:29Z
Допомога одиноким пенсіонерам у Києві: як отримати доплату до виплат у 2025 році
Политека
2025-04-20T20:01:03Z
Додому з російського полону повернулися понад 100 морпіхів
24tv
2025-04-20T20:00:57Z
Жінка вирішила розлучитися з коханням всього життя: все через невдалий пранк чоловіка
Фокус
2025-04-20T20:00:34Z
Останній подвиг і відновлена репутація: що зробив капітан "Титаніка" незадовго до смерті
Фокус
2025-04-20T19:51:46Z
Безкоштовне житло для ВПО у Дніпрі: куди звертатися за допомогою
Политека
2025-04-20T19:30:13Z
Кіт-консультант у Полтаві став зіркою ТРЦ і зворушив українців
Telegraf
2025-04-20T19:21:45Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Причетні до війни в Україні? Німецька компанія рік постачала російському оборонпрому важливий метал
Telegraf
2025-04-20T21:54:28Z
За тиждень – вибори у Канаді: яку програму пропонують фаворити соціологів
24tv
2025-04-20T21:42:58Z
«Великоднє перемирʼя» Путіна закінчилось: хронологія подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T21:39:38Z
Посол Китаю застеріг США від ескалації торгової війни та нагадав про уроки Великої депресії
Хвиля
2025-04-20T21:37:27Z
Російська ІПСО про зрив "перемир'я" з боку України провалилася, – ЦПД
24tv
2025-04-20T21:27:27Z
"Зароблятимуть статки": Трамп припустив, що Україна та РФ укладуть угоду вже наступного тижня
Фокус
2025-04-20T21:12:15Z
Герой України розповів, який корупційний скандал його обурив
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T21:09:58Z
Трамп сподівається, що Україна та Росія укладуть мирну угоду: навіть назвав приблизні терміни
Telegraf
2025-04-20T20:57:00Z
Чи шкідливі соцмережі: вчені спростували поширений міф
InternetUA
2025-04-20T20:31:38Z
Продукти, які підвищують рівень серотоніну та покращують настрій
360ua.news
2025-04-20T19:15:57Z
Що найкраще випити перед сном. Оберіть свій напій
Gazeta UA
2025-04-20T18:27:45Z
Назвали найгірші пози для сну, якщо болить спина
Gazeta UA
2025-04-20T18:06:06Z
Як миттєво позбутись запаху часнику з рота. Вчені здивували відкриттям
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:22Z
Шість продуктів, які зменшують тривалість життя
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:21Z
Все життя ви робили це неправильно: як насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-04-20T11:42:52Z
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
2025-04-20T09:57:36Z
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
2025-04-20T07:42:52Z
Музикант Ярмак зустрівся на обміні полоненими зі своїм побратимом: той втратив 40 кілограмів
24tv
2025-04-20T21:12:12Z
"Скромність - сестра бідності": Тіна Кароль дала 4 зухвалі поради
GlavRed
2025-04-20T19:27:28Z
66-річна Мадонна відзначила Великдень у компанії дітей і 28-річного коханця
Фокус
2025-04-20T19:01:37Z
На одному подиху: 3 легкі мінісеріали для вихідного дня
24tv
2025-04-20T18:18:19Z
Майбутнє української рок-музики: діти зіграли легендарну пісню, мережу у захваті
Telegraf
2025-04-20T17:48:30Z
Анна Саліванчук зізналася, навіщо вийшла заміж за експродюсера Студії Квартал 95
GlavRed
2025-04-20T17:27:48Z
"Ти - мій": обраниця Дмитра Кулеби показала романтичне фото з політиком
GlavRed
2025-04-20T16:25:09Z
У Великдень Христина Соловій поділилася рідкісним фото з мамою
24tv
2025-04-20T14:36:25Z
Разом із сином за святковим столом: як відзначає Великдень Софія Ротару
GlavRed
2025-04-20T14:27:14Z
У Києві відзначили світле свято Великодня
ZN UA
2025-04-20T21:12:58Z
У Києві поліція затримала студента: той каже, що правоохоронці вчинили це без причини
24tv
2025-04-20T21:12:32Z
Росіяни збільшують присутність у Маріуполі, – Андрющенко сказав, що це означає
24tv
2025-04-20T21:00:53Z
26-градусна спека буде не скрізь: які регіони заливатимуть грозові дощі
GlavRed
2025-04-20T20:27:55Z
Гороскоп на сьогодні 21 квітня: Ракам - надзвичайна зустріч, Стрільцям - прибуток
GlavRed
2025-04-20T20:27:32Z
Попри "великоднє перемир'я": на фронті – десятки боєзіткнень, ворог тисне біля Покровська
24tv
2025-04-20T20:21:51Z
На фронті в неділю відбулося понад 80 зіткнень, з них 36 – на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-20T20:12:40Z
Лінія фронту станом на 20 квітня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:45:57Z
Ось і все "перемир’я": окупанти просунулися у трьох місцях на фронті та захопили село — DeepState
Telegraf
2025-04-20T18:42:50Z
У Харкові горіла 12-поверхівка
УкраинФорм
2025-04-20T21:27:24Z
На Тернопільщині знайшли покинуту новонароджену дитину
Украина Криминальная
2025-04-20T21:09:44Z
В одній з квартир Харкова стався вибух: вигоріли кімнати, мешканці постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T20:45:31Z
На Вінниччині автобус з пасажирами злетів у кювет: постраждали семеро людей
Факти ICTV
2025-04-20T20:01:48Z
В лікарнях Харкова залишаються ще понад 10 людей, які постраждали внаслідок ракетного обстрілу
24tv
2025-04-20T18:30:32Z
На Харківщині пожежна машина лісгоспу підірвалася на вибухівці, двоє постраждалих
УкраинФорм
2025-04-20T17:51:30Z
На Тернопільщині біля закинутого магазину знайдено новонароджену дитину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T17:46:49Z
Великоднє диво: на Закарпатті поїзд врізався в авто, у людей лише синці та подряпини
Фокус
2025-04-20T17:39:05Z
Румунські рятувальники шукають 40-річного українця, який заблукав у горах
Европейская правда
2025-04-20T17:36:34Z
Пристрасть до чорного: про що розповість ваш улюблений колір одягу
Gazeta UA
2025-04-20T21:39:03Z
«Україномовний» чи «українськомовний»: мовознавиця пояснила, як казати правильно
ZN UA
2025-04-20T21:03:56Z
Як дізнатися, чи перебуваєте ви у стосунках з аб'юзом – і як діяти, якщо відповідь "так"
24tv
2025-04-20T18:45:19Z
Який бізнес можна відкрити в селі – 10 ідей, які легко втілити в життя
24tv
2025-04-20T18:39:56Z
Як позбутися ос в будинку - дієвий та екологічний спосіб
Gazeta UA
2025-04-20T17:27:40Z
Перевірте, чи доживете ви до 100 років – 9 ознак та цікавий тест
24tv
2025-04-20T17:09:43Z
Вчені вивели "формулу успіху": які риси характеру вам необхідні
24tv
2025-04-20T16:21:27Z
Назустріч пригодам: 2 знаки зодіаку, яким у травні треба піти у відпустку
24tv
2025-04-20T16:09:17Z
1100 євро за 3 ночі: у Німеччині готуються запустити найбільший круїзний лайнер у світі
Фокус
2025-04-20T16:03:52Z
Німеччина постачала хром для російських снарядів – ЗМІ
iPress
2025-04-20T21:28:11Z
Тарифна війна між США та Китаєм: покупці повернули літак
ZN UA
2025-04-20T19:36:16Z
Частини українців нарахують нову мінімальну пенсію після певного віку
Хвиля
2025-04-20T19:33:17Z
Популярний шоколад із Дубаю спричинив світовий дефіцит фісташок
Gazeta UA
2025-04-20T19:09:52Z
Хто є власником землі під приватним будинком
24tv
2025-04-20T19:03:13Z
Німецька компанія продавала у Росію хром для виробництва гармат, – Handelsblatt
24tv
2025-04-20T18:45:56Z
Чи можуть в Україні запровадити графіки відключення газу: експерт чітко відповів
GlavRed
2025-04-20T18:27:52Z
Купує у Росії і спродує Європі: як Китай обійшов США із природним газом, – NYT
24tv
2025-04-20T18:27:34Z
НБУ ввів в обіг унікальну монету в честь Великодня: перші фото
24tv
2025-04-20T18:18:10Z
Ван Ністелрой прокоментував виліт Лестера з АПЛ
Football.ua
2025-04-20T21:28:59Z
Реал вирвав перемогу над Атлетіком завдяки божевільному м'ячу в овертаймі: відео суперголу
24tv
2025-04-20T21:03:54Z
Черговий божевільний удар Вальверде приніс Реалу перемогу в El Clasico проти Атлетіка
Football.ua
2025-04-20T21:01:46Z
Мілан додатково погіршив свої шанси на єврокубки мінімальною поразкою від Аталанти
Football.ua
2025-04-20T20:46:17Z
Світоліна у фіналі WTA здобула перший трофей за два роки
Факти ICTV
2025-04-20T20:39:26Z
Барелла: Інтер не повинен пропускати такі голи ні за яких обставин
Football.ua
2025-04-20T20:31:12Z
Болонья вирвала перемогу в Інтера на 94-й хвилині
Football.ua
2025-04-20T20:06:36Z
Нагадало битву Усик – Ф'юрі: українець переміг в Ер-Ріяді двометрового гіганта
24tv
2025-04-20T19:21:59Z
Ганьба Шахтаря, Карпати рвуться в Європу, осічка Полісся: підсумки 25 туру та таблиця УПЛ
24tv
2025-04-20T18:54:16Z
З консистенцією зубної пасти: дослідники створили рідкий акумулятор
InternetUA
2025-04-20T19:34:02Z
ШІ генерує зображення гламурних ляльок у стилі Барбі: експерти попередили про загрозу
InternetUA
2025-04-20T18:31:24Z
Найшвидша пам'ять у світі записує дані в 10 000 разів швидше, ніж сучасні технології
InternetUA
2025-04-20T17:31:29Z
Експерти розкрили способи захисту гаджетів від стеження у 2025 році
InternetUA
2025-04-20T16:34:38Z
У Чорнобилі вперше помітили гібридів коней Пржевальського
FaceNews
2025-04-20T15:54:47Z
Експерти розповіли, як смартфон «вмирає» через одне налаштування
InternetUA
2025-04-20T15:46:21Z
220 днів у космосі: найстарший чинний астронавт із США приземлився на Землю у свій 70-й день народження
Фокус
2025-04-20T15:33:10Z
Вчені з'ясували, що найбільше шкодить акумуляторам телефонів й ноутбуків
InternetUA
2025-04-20T15:01:30Z
Інсайдер показав нові зображення iPhone 17 Pro в різнокольорових чохлах
InternetUA
2025-04-20T14:31:03Z
3 мільйони за кемпер у стилі космічної ери, який виглядає, ніби він з іншої планети
Топ Жир
2025-04-20T21:30:03Z
Ford призупиняє експорт автомобілів до Китаю через наслідки торгової війни з тарифами
Топ Жир
2025-04-20T20:15:10Z
Піастрі виграв Гран-прі Саудівської Аравії та очолив загальний залік
Факти ICTV
2025-04-20T19:42:33Z
Чи хто-небудь керує Porsche 911 Dakar? Ще один автомобіль перевернувся, забезпечивши прибуток у $100,000
Топ Жир
2025-04-20T18:45:48Z
5 ознак, що ваше авто на межі поломки — не чекайте на великий ремонт
360ua.news
2025-04-20T18:24:01Z
Новий електричний кросовер Subaru Trailseeker для любителів подорожей
360ua.news
2025-04-20T17:27:34Z
Спробуйте розкрити капот свого Dodge Charger Daytona, щоб порушити його
Топ Жир
2025-04-20T17:15:47Z
Огляд електричного пікапа Riddara RD6: Як справляється перший позашляховик Geely на електриці?
Топ Жир
2025-04-20T16:00:00Z
Ця поширена звичка на заправці може стати причиною дорогого ремонту
24tv
2025-04-20T15:51:05Z