MY.UAНовини
Загальна військова повинність: досвід США
Загальна військова повинність: досвід США

Загальна військова повинність: досвід США

Добровольчим силам виповнилося 50 років. Цивільні чиновники і військове командування називають теперішній період найскладнішим з моменту їх створення в 1973 році. Під час розгорнутої дискусії про те, як вирішити проблему призову в армію, багато хто висловлює думку, що допоможе повернення до обов'язкового загального призову.

Найчастіше прихильники такого підходу вважають, що призов на військову службу міг би розв'язати проблеми, що стоять перед суспільством, яке, на їхню думку, менш пристосоване до життя, менш патріотичне і не так охоче йде на службу, як попередні покоління.

Фокус переклав статтю Раяна Палласа про те, які складнощі та переваги бачаться для загальної військової повинності.

На жаль, сучасні дискусії про військову повинність часто спираються на спотворене розуміння її історії. За останні 250 років призов до армії загалом застосовувався рідко. Хоч би якими були переваги чи недоліки повернення до цієї практики сьогодні, історичний досвід свідчить про те, що вона навряд чи стане панацеєю від проблем країни. За словами військового історика Браяна Лінна, "ностальгійні посилання на золотий вік, коли американці були здорові, патріотичні та цілеспрямовані, є основною частиною армійських переказів уже понад сто років, але вони навряд чи відображають історичну реальність".

Вибірковість виборчого призову

Під час Війни за незалежність колонії залежали від ополчення, що складалося з "сирих ненавчених солдатів, з тієї вагомої причини, що інших практично не було". Першу "схему мобілізації" було запроваджено 18 липня 1775 року, і Війна за незалежність "велася Континентальною армією, частково укомплектованою за рахунок призову ополчення". Після цього, під час Громадянської війни, було ухвалено перший закон про національну військову повинність. Якщо розібратися, то спочатку це зробив не президент Авраам Лінкольн, а Джефферсон Девіс і Конгрес Конфедерації у квітні 1862 року. Закон про загальну військову повинність було ухвалено в США тільки в березні 1863 року.

Закон про загальну військову повинність було ухвалено в США тільки в березні 1863 року
Фото: ©United States Department of Defense

Створення в травні 1917 року Служби військового обліку, що відповідає за призов до армії, отримало широку громадську підтримку. Перед початком Другої світової війни законодавці передбачали дедалі більшу потребу в збільшенні чисельності особового складу, що призвело до ухвалення першого закону про призов у мирний час у 1940 році. Після закінчення Другої світової війни в США зберігалася потреба в призові в мирний час, і в 1948 році він був знову введений після того, як президент Гаррі Трумен скасував його роком раніше. Тенденція до введення призову в мирний час була спрямована на забезпечення адекватного рівня особового складу, необхідного для ведення холодної війни. Армія США залишається найбільшим замовником призовного контингенту — більше, ніж будь-яка інша служба, з огляду на історично сформовані кадрові проблеми. У цьому контексті вигоди від призову полягали в "постійній і достатній кількості новобранців при низьких витратах на зарплатню і пільги".

У період з 1951 по 1967 роки Конгрес неодноразово голосував за продовження терміну служби за призовом, не зустрічаючи практично жодного опору. Потім, у міру продовження війни у В'єтнамі, вище військове керівництво почало все частіше представляти цю практику як таку, що історично склалася в країні. У результаті, коли 1973 року було створено повністю добровольчі сили, легко було забути, що це "означало не стільки розрив із традицією, скільки данину поважній практиці". Насправді, Америка "спиралася на загальний заклик тільки чотири рази: під час Громадянської війни (1863-1865 рр.), Першої світової війни (1917-1918 рр.), Другої світової війни (1940-1945 рр.) та холодної війни (1946-1947 рр. та 1948-1973 рр.) — загалом 35 років". Швидкий підрахунок показує, що це всього лише 15% часу існування країни.

Америка спиралася на загальний заклик тільки чотири рази в історію

Загальна військова повинність: старі та нові проблеми

Загальна військова повинність не тільки не є нормою — американська та європейська історія вкотре застерігає від того, щоб розглядати її як панацею. Розглянемо думку істориків щодо застосування військової повинності під час наполеонівських війн. Після революції громадяни Франції згуртувалися навколо закликів до обов'язкової військової служби, або levée en masse, що забезпечило французькому уряду нескінченний приплив кадрів. Це "давало змогу французьким командирам вести більш агресивні й дорогі кампанії та проводити їх у більшій кількості". Якими б не були короткострокові вигоди, в кінцевому підсумку Франція поплатилася за такий підхід.

Попри перемогу у війні з Францією, Велика Британія також зіткнулася з проблемами, пов'язаними з військовою повинністю. Бернард Росткер, один із провідних експертів з кадрової політики США та офіцер армії, який служив у період загальної військової повинності, стверджував, що у Великій Британії, як і в Америці сьогодні, "романтики й утопісти мріяли про повинність громадян до військової служби". Однак він дійшов висновку, що трансформація в постійну професійну армію була "неминучою" через широкі історичні тенденції. Коротше кажучи, "саме практичне міркування, що призовна армія не може більше створювати життєздатний військовий інститут, спонукало Англію до створення професійної армії".

Показово, що саме невдоволення британською практикою військової повинності стало причиною опору перших американських лідерів цій практиці. Бенджамін Франклін, описуючи примусову службу в королівському флоті, писав: "Тоді питання зводиться до такого: чи справедливо в суспільстві, щоб багатші примушували бідніших битися за них та їхнє майно за таку винагороду, яку вони вважають за потрібне дозволити, і карали їх, якщо ті відмовляються?". Франклін, зі свого боку, дійшов висновку, що, хоча така практика може бути законною, "я не можу переконати себе в тому, що вона справедлива".

Трансформація в постійну професійну армію була "неминучою" через широкі історичні тенденції

Крім цих історичних прецедентів, сьогодні військова повинність зіткнулася б з великими проблемами, навіть якби її запроваджували більш елегантно, ніж у випадку Британії. Росткер нещодавно зауважив, що заклики до військової повинності не враховують той невеликий відсоток особового складу, який ця політика дійсно повинна буде забезпечити. Тоді як багато хто бачить ідеалістичну політику, за якої полчища працездатних чоловіків з'являться на обов'язкову службу, їхні аргументи не враховують збільшені витрати, логістику і вимоги до персоналу для організації та підготовки таких військ. Таким чином, заклики до повернення до військової повинності стають радше відродженням уявного минулого, ніж відповіддю на конкретні потреби сучасного військового відомства.

Аргументи на користь призову також не враховують того, що з усього наявного населення для армії потрібні лише частки відсотка від загального числа придатних до служби чоловіків. Історія показує аналогічну ситуацію, коли "у 1960-ті роки чисельність призовного контингенту молодих людей, які щороку досягають призовного віку, була настільки великою, а потреби армії настільки малими, що на практиці призов припинив бути загальним".

Заклики до призову також не враховують жінок, які становлять половину населення країни і більшість людей з вищою освітою. Призов в армію тільки чоловіків був підтриманий 25 червня 1981 року суддею Вільямом Ренквістом на тій підставі, що жінки не можуть брати участь у бойових діях. Цей аргумент більше не діє, оскільки міністри оборони Леон Панетта і Еш Картер відкрили для жінок посади, пов'язані з бойовими діями, і всі військові професії в 2013 і 2015 роках відповідно. Ба більше, 2019 року окружний суд визнав призов тільки чоловіків неконституційним.

Висновок

Історія не може сказати нам, правильне чи неправильне введення призову в армію. Але вона показує, що така політика була винятком протягом усього існування країни. Історично обґрунтований підхід до забезпечення кадрового складу, необхідного збройним силам США, може розпочатися з вивчення анахронічної кадрової політики, яка значною мірою сформувалася після Другої світової війни та зберігається досі. До них належать нездатність визнати невідповідність потреб військової служби і сучасної сім'ї, нові форми сімейного співжиття, архаїчні схеми просування по службі, застарілі таблиці оплати праці, часті переїзди. Нове дослідження військової служби могло б також охоплювати деякі фактори, які первісна комісія Гейтса 1973 року проігнорувала, зокрема роль жінок і сімей. Це могло б послужити основою для більш довгострокових і значущих змін, спрямованих на підвищення ефективності військової служби в майбутньому.

Про автора

Раян Паллас — чинний офіцер Корпусу морської піхоти, який пройшов службу в Мірамарі (штат Каліфорнія), Юмі (штат Аризона), Канеохе-Бей (штат Іллінойс) і Квантіко (штат Вірджинія). Наразі він обіймає посаду наукового співробітника зі стратегії при коменданті Корпусу морської піхоти в Школі політики та управління імені Шара при Університеті Джорджа Мейсона в Арлінгтоні, штат Вірджинія.

Наведені в статті погляди належать автору і не відображають точку зору Корпусу морської піхоти, Міністерства оборони або будь-якого іншого державного відомства США.

Теги за темою
Армія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Дефицит хлеба в Киеве: когда ждать рекордного роста цен
Политека
2025-07-17T20:00:12Z
«Укрзалізниця» оголосила рамковий тендер на закупівлю 15,5 тис т металопрокату
AgroNews
2025-07-17T18:18:09Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Эскалация конфликта в Сирии: ООН созвала Совбез
Корреспондент
2025-07-18T01:48:50Z
Путин дал Героя России Герою Украины: что известно
Comments UA
2025-07-17T23:12:40Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Даже если с собственного огорода: как правильно мыть овощи, чтобы не отравиться
Знай
2025-07-17T20:51:16Z
Лето, жара и стройная фигура: как худеть в зной с кайфом, а не с насилием над собой
Знай
2025-07-17T18:51:56Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На Хортице в Запорожье заметили необычного гостя: милое видео показали в сети
Telegraf
2025-07-18T02:12:49Z
Рыбачишь под проводами - рискуешь жизнью: линии могут убить даже без прикосновения
Gazeta UA
2025-07-18T00:00:54Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Норм или стрем: брать деньги у мужа за домашнюю работу
Comments UA
2025-07-17T21:57:44Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Выплаты ко Дню Независимости: могут ли получить УБД
ZN UA
2025-07-18T02:24:52Z
Четырехдневная рабочая неделя: в каких странах ввели и нужно ли это Украине
Comments UA
2025-07-18T02:12:09Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Им стоит сделать ребут: Трейлер фильма «Мортал Комбат II»
GameMag
2025-07-17T23:10:08Z
В оккупированной Ялте скончался известный режиссер-фанат Путина, родившийся из Донецка
Comments UA
2025-07-17T18:51:54Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Люди с высоким IQ не делают этого: три привычки, которые сознательно избегают
Gazeta UA
2025-07-17T21:39:14Z
День ангела 18 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-17T21:18:19Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T02:06:37Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Погиб экстремальный спортсмен Феликс Баумгартнер, совершивший прыжок в стратосферу
ZN UA
2025-07-17T21:01:48Z
В Северной Осетии взорвали высокопоставленного офицера минобороны РФ: что известно
TSN
2025-07-17T19:54:55Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб экстремал Феликс Баумгартнер
Gazeta UA
2025-07-18T02:09:18Z
Стало известно, с кем сыграет житомирское "Полесье" в Лиге конференций
Gazeta UA
2025-07-18T01:42:49Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Полузащитник Русенборга пришел развивать свой талант в Манчестер Сити
Корреспондент
2025-07-17T21:39:35Z
Рекордные гонорары: сколько заработают Усик и Дюбуа за бой-реванш
UAToday
2025-07-17T21:06:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Федоров: Дія будет отвечать на голосовые запросы
Корреспондент
2025-07-18T00:39:59Z
Состоялся релиз RoboCop: Rogue City Unfinished Business — отдельного дополнения для игры с Робокопом
GameMag
2025-07-17T23:10:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z