MY.UAНовини
Загальна військова повинність: досвід США
Загальна військова повинність: досвід США

Загальна військова повинність: досвід США

Добровольчим силам виповнилося 50 років. Цивільні чиновники і військове командування називають теперішній період найскладнішим з моменту їх створення в 1973 році. Під час розгорнутої дискусії про те, як вирішити проблему призову в армію, багато хто висловлює думку, що допоможе повернення до обов'язкового загального призову.

Найчастіше прихильники такого підходу вважають, що призов на військову службу міг би розв'язати проблеми, що стоять перед суспільством, яке, на їхню думку, менш пристосоване до життя, менш патріотичне і не так охоче йде на службу, як попередні покоління.

Фокус переклав статтю Раяна Палласа про те, які складнощі та переваги бачаться для загальної військової повинності.

На жаль, сучасні дискусії про військову повинність часто спираються на спотворене розуміння її історії. За останні 250 років призов до армії загалом застосовувався рідко. Хоч би якими були переваги чи недоліки повернення до цієї практики сьогодні, історичний досвід свідчить про те, що вона навряд чи стане панацеєю від проблем країни. За словами військового історика Браяна Лінна, "ностальгійні посилання на золотий вік, коли американці були здорові, патріотичні та цілеспрямовані, є основною частиною армійських переказів уже понад сто років, але вони навряд чи відображають історичну реальність".

Вибірковість виборчого призову

Під час Війни за незалежність колонії залежали від ополчення, що складалося з "сирих ненавчених солдатів, з тієї вагомої причини, що інших практично не було". Першу "схему мобілізації" було запроваджено 18 липня 1775 року, і Війна за незалежність "велася Континентальною армією, частково укомплектованою за рахунок призову ополчення". Після цього, під час Громадянської війни, було ухвалено перший закон про національну військову повинність. Якщо розібратися, то спочатку це зробив не президент Авраам Лінкольн, а Джефферсон Девіс і Конгрес Конфедерації у квітні 1862 року. Закон про загальну військову повинність було ухвалено в США тільки в березні 1863 року.

Закон про загальну військову повинність було ухвалено в США тільки в березні 1863 року
Фото: ©United States Department of Defense

Створення в травні 1917 року Служби військового обліку, що відповідає за призов до армії, отримало широку громадську підтримку. Перед початком Другої світової війни законодавці передбачали дедалі більшу потребу в збільшенні чисельності особового складу, що призвело до ухвалення першого закону про призов у мирний час у 1940 році. Після закінчення Другої світової війни в США зберігалася потреба в призові в мирний час, і в 1948 році він був знову введений після того, як президент Гаррі Трумен скасував його роком раніше. Тенденція до введення призову в мирний час була спрямована на забезпечення адекватного рівня особового складу, необхідного для ведення холодної війни. Армія США залишається найбільшим замовником призовного контингенту — більше, ніж будь-яка інша служба, з огляду на історично сформовані кадрові проблеми. У цьому контексті вигоди від призову полягали в "постійній і достатній кількості новобранців при низьких витратах на зарплатню і пільги".

У період з 1951 по 1967 роки Конгрес неодноразово голосував за продовження терміну служби за призовом, не зустрічаючи практично жодного опору. Потім, у міру продовження війни у В'єтнамі, вище військове керівництво почало все частіше представляти цю практику як таку, що історично склалася в країні. У результаті, коли 1973 року було створено повністю добровольчі сили, легко було забути, що це "означало не стільки розрив із традицією, скільки данину поважній практиці". Насправді, Америка "спиралася на загальний заклик тільки чотири рази: під час Громадянської війни (1863-1865 рр.), Першої світової війни (1917-1918 рр.), Другої світової війни (1940-1945 рр.) та холодної війни (1946-1947 рр. та 1948-1973 рр.) — загалом 35 років". Швидкий підрахунок показує, що це всього лише 15% часу існування країни.

Америка спиралася на загальний заклик тільки чотири рази в історію

Загальна військова повинність: старі та нові проблеми

Загальна військова повинність не тільки не є нормою — американська та європейська історія вкотре застерігає від того, щоб розглядати її як панацею. Розглянемо думку істориків щодо застосування військової повинності під час наполеонівських війн. Після революції громадяни Франції згуртувалися навколо закликів до обов'язкової військової служби, або levée en masse, що забезпечило французькому уряду нескінченний приплив кадрів. Це "давало змогу французьким командирам вести більш агресивні й дорогі кампанії та проводити їх у більшій кількості". Якими б не були короткострокові вигоди, в кінцевому підсумку Франція поплатилася за такий підхід.

Попри перемогу у війні з Францією, Велика Британія також зіткнулася з проблемами, пов'язаними з військовою повинністю. Бернард Росткер, один із провідних експертів з кадрової політики США та офіцер армії, який служив у період загальної військової повинності, стверджував, що у Великій Британії, як і в Америці сьогодні, "романтики й утопісти мріяли про повинність громадян до військової служби". Однак він дійшов висновку, що трансформація в постійну професійну армію була "неминучою" через широкі історичні тенденції. Коротше кажучи, "саме практичне міркування, що призовна армія не може більше створювати життєздатний військовий інститут, спонукало Англію до створення професійної армії".

Показово, що саме невдоволення британською практикою військової повинності стало причиною опору перших американських лідерів цій практиці. Бенджамін Франклін, описуючи примусову службу в королівському флоті, писав: "Тоді питання зводиться до такого: чи справедливо в суспільстві, щоб багатші примушували бідніших битися за них та їхнє майно за таку винагороду, яку вони вважають за потрібне дозволити, і карали їх, якщо ті відмовляються?". Франклін, зі свого боку, дійшов висновку, що, хоча така практика може бути законною, "я не можу переконати себе в тому, що вона справедлива".

Трансформація в постійну професійну армію була "неминучою" через широкі історичні тенденції

Крім цих історичних прецедентів, сьогодні військова повинність зіткнулася б з великими проблемами, навіть якби її запроваджували більш елегантно, ніж у випадку Британії. Росткер нещодавно зауважив, що заклики до військової повинності не враховують той невеликий відсоток особового складу, який ця політика дійсно повинна буде забезпечити. Тоді як багато хто бачить ідеалістичну політику, за якої полчища працездатних чоловіків з'являться на обов'язкову службу, їхні аргументи не враховують збільшені витрати, логістику і вимоги до персоналу для організації та підготовки таких військ. Таким чином, заклики до повернення до військової повинності стають радше відродженням уявного минулого, ніж відповіддю на конкретні потреби сучасного військового відомства.

Аргументи на користь призову також не враховують того, що з усього наявного населення для армії потрібні лише частки відсотка від загального числа придатних до служби чоловіків. Історія показує аналогічну ситуацію, коли "у 1960-ті роки чисельність призовного контингенту молодих людей, які щороку досягають призовного віку, була настільки великою, а потреби армії настільки малими, що на практиці призов припинив бути загальним".

Заклики до призову також не враховують жінок, які становлять половину населення країни і більшість людей з вищою освітою. Призов в армію тільки чоловіків був підтриманий 25 червня 1981 року суддею Вільямом Ренквістом на тій підставі, що жінки не можуть брати участь у бойових діях. Цей аргумент більше не діє, оскільки міністри оборони Леон Панетта і Еш Картер відкрили для жінок посади, пов'язані з бойовими діями, і всі військові професії в 2013 і 2015 роках відповідно. Ба більше, 2019 року окружний суд визнав призов тільки чоловіків неконституційним.

Висновок

Історія не може сказати нам, правильне чи неправильне введення призову в армію. Але вона показує, що така політика була винятком протягом усього існування країни. Історично обґрунтований підхід до забезпечення кадрового складу, необхідного збройним силам США, може розпочатися з вивчення анахронічної кадрової політики, яка значною мірою сформувалася після Другої світової війни та зберігається досі. До них належать нездатність визнати невідповідність потреб військової служби і сучасної сім'ї, нові форми сімейного співжиття, архаїчні схеми просування по службі, застарілі таблиці оплати праці, часті переїзди. Нове дослідження військової служби могло б також охоплювати деякі фактори, які первісна комісія Гейтса 1973 року проігнорувала, зокрема роль жінок і сімей. Це могло б послужити основою для більш довгострокових і значущих змін, спрямованих на підвищення ефективності військової служби в майбутньому.

Про автора

Раян Паллас — чинний офіцер Корпусу морської піхоти, який пройшов службу в Мірамарі (штат Каліфорнія), Юмі (штат Аризона), Канеохе-Бей (штат Іллінойс) і Квантіко (штат Вірджинія). Наразі він обіймає посаду наукового співробітника зі стратегії при коменданті Корпусу морської піхоти в Школі політики та управління імені Шара при Університеті Джорджа Мейсона в Арлінгтоні, штат Вірджинія.

Наведені в статті погляди належать автору і не відображають точку зору Корпусу морської піхоти, Міністерства оборони або будь-якого іншого державного відомства США.

Теги за темою
Армія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Шольц разом із Зеленським відвідав поранених українських військових
Европейская правда
2024-12-02T13:03:15Z
У Херсоні відновлюють водопостачання та каналізацію у співпраці з агенціями ООН
УкраинФорм
2024-12-02T12:49:25Z
Херсонщина чи Запоріжжя: військовий експерт припустив, на якому напрямку фронту наступатиме ворог
TSN
2024-12-02T12:48:58Z
ЗСУ загрожує напівоточення на Донеччині: експерт назвав, де є загроза
TSN
2024-12-02T12:36:27Z
Гребля Білогірського водосховища у Криму перебуває під загрозою руйнування - експерт
УкраинФорм
2024-12-02T12:33:26Z
За місяць на сході Росія втратила понад 35 тисяч військових - Сили оборони
УкраинФорм
2024-12-02T12:30:48Z
Синоптики розповіли, якою буде погода в Україні у грудні - без стійкого снігу чи сильних морозів
Комсомольская правда
2024-12-02T12:28:32Z
Гороскоп на завтра 3 грудня: Скорпіонам - відпочинок, Водоліям - цікаве повідомлення
GlavRed
2024-12-02T12:27:47Z
В Україну прийде потепління: синоптикиня назвала дати
GlavRed
2024-12-02T12:27:47Z
В Українському центрі в Баку відзначили річницю референдуму про незалежність України
УкраинФорм
2024-12-02T13:03:36Z
Загострення в Сирії зумовлене тим, що конфлікт не вирішувався 13 років - МЗС Туреччини
УкраинФорм
2024-12-02T13:00:05Z
У ПАР після погроз Трампа заявили, що БРІКС не планує спільну валюту
УкраинФорм
2024-12-02T12:58:59Z
У США відповіли, чи готові повернути Україні ядерну зброю
Хвиля
2024-12-02T12:58:49Z
Ілон Маск прагне змінити керівництво ще однієї країни: це критично важливий партнер України
24tv
2024-12-02T12:57:49Z
ЄС хоче зблизитися з Трампом, збільшуючи імпорт сільгосппродукції – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T12:57:02Z
Сійярто приїхав в Москву до Лаврова і повторив свою мантру про "мир"
Европейская правда
2024-12-02T12:49:53Z
У Тбілісі та кількох містах студенти влаштували страйк на підтримку протестів
Европейская правда
2024-12-02T12:48:23Z
Чи "привіз" Шольц ракети Taurus до Києва: ЗМІ розкрили деталі
TSN
2024-12-02T12:48:18Z
Тренування на 5 хвилин: для тих випадків, коли вам не хочеться нічого робити, але – треба
24tv
2024-12-02T12:45:41Z
Чи впливає рівень тестостерону на лібідо чоловіка
24tv
2024-12-02T12:06:47Z
Чому люди у Фінляндії їдять неочищену картоплю
24tv
2024-12-02T10:12:41Z
Що не варто робити, якщо у вас безсоння
24tv
2024-12-02T09:45:21Z
Що буде, якщо вставити гілку алое вера в банан
GlavRed
2024-12-02T09:27:40Z
Названо наукову причину, чому люди прокидаються за декілька хвилин до будильника
TSN
2024-12-02T08:36:21Z
Вчені розкривають, як ракові клітини обходять хіміотерапію
Portaltele
2024-12-02T08:31:38Z
Адаптуйтесь або втратите роботу: ШІ розповідає про зміни на ринку праці
InternetUA
2024-12-02T06:43:19Z
За даними вчених, ця проста звичка може збільшити тривалість життя
Portaltele
2024-12-02T06:31:38Z
Чи втратять заброньовані бронювання у грудні: оновлені вимоги до підприємств
24tv
2024-12-02T13:03:44Z
В Україні стає значно менше вітчизняної сільгосптехніки
AgroPortal
2024-12-02T13:00:20Z
Україна позитивно вплине на економіку ЄС в разі вступу - президент Євроради
УкраинФорм
2024-12-02T12:52:31Z
Виплати роботодавцям за ВПО: які суми компенсацій у грудні
24tv
2024-12-02T12:45:30Z
Українська металургія має стати рушієм відродження України – ректор Метінвест Політехніки
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T12:42:40Z
«Харківська ОВА продовжує працювати над децентралізацією енергосистеми», — Синєгубов
Мій Харків
2024-12-02T12:37:51Z
Фонд гарантування продає активи «Промінвестбанку» за ₴7,6 мільярда
УкраинФорм
2024-12-02T12:37:48Z
В Україні запрацювала система миттєвих платежів
1News
2024-12-02T12:33:21Z
Розмінування земель: угод за держпрограмою уклали на 500 млн грн
AgroPortal
2024-12-02T12:30:46Z
Новорічне шоу-казка від ілюзіоністів Magic Brothers збере столичний Палац Спорту
TSN
2024-12-02T13:03:21Z
Ірина Горова висловилася, як змінилася Надя Дорофєєва під час шлюбу з ресторатором Кацуріним
TSN
2024-12-02T13:03:11Z
Тоня Матвієнко відкриє фестиваль «Коляда на Майзлях» у Франківську
УкраинФорм
2024-12-02T12:58:01Z
"Де ти його ховала?": Pink здивувала шанувальників знімком зі своїм братом
Фокус
2024-12-02T12:57:04Z
Дружина Романа Сасанчина заявила про виїзд із 2-річною донькою за кордон і назвала причину
TSN
2024-12-02T12:48:43Z
Анджеліна Джолі у ролі легендарної оперної діви: цікаві факти про фільм «Марія»
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T12:45:17Z
Зірку "поттеріани" зобов'язали через суд сплатити 1,8 мільйона фунтів: що сталося
Фокус
2024-12-02T12:27:57Z
Я дуже люблячий тато, – зірка "Вітальки", який служить в ЗСУ, вперше розповів про свою доньку
24tv
2024-12-02T12:27:54Z
Стануть сватами: син Едді Мерфі заручився з дочкою Мартіна Лоуренса
Комсомольская правда
2024-12-02T12:06:21Z
Новий порядок бронювання: начальник ТЦК розповів, що змінилося з 1 грудня
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T13:03:23Z
В Україні запустили електронну систему реєстрів «е-Рослинництво»
УкраинФорм
2024-12-02T12:54:17Z
Жінка з інвалідністю відверто поділилася про секс та свою вагітність: "Хизуюся тілом"
TSN
2024-12-02T12:48:06Z
Алкотестер не витримав: в Україні затримали "смертельно п'яного" водія
Фокус
2024-12-02T12:42:40Z
Оголосили конкурс на здобуття премії імені Миколи Лисенка у 2025 році
УкраинФорм
2024-12-02T12:27:22Z
Що відомо про сім'ю загиблого від удару дрона в Тернополі
24tv
2024-12-02T12:21:52Z
Понад 2000 добровольців з 1 жовтня призвалися в обрані військові частини без участі ТЦК - Генштаб
УкраинФорм
2024-12-02T12:18:50Z
Ядерка чи гроші: українці створили чимало мемів на тему візиту Шольца в Україну
24tv
2024-12-02T12:18:37Z
Україна має ударні дрони, які можуть долати 1800 кілометрів - Федоров
УкраинФорм
2024-12-02T12:15:50Z
"Допомога" вартістю до десяти тисяч доларів: шахрай із Києва видурив гроші у сімей полонених
Политека
2024-12-02T13:00:25Z
ДТП з BMW у Дніпрі: медики розповіли про стан постраждалих, найважчі — дві дівчинки-сестри
Фокус
2024-12-02T12:57:30Z
У Берліні сталися пожежі на двох підприємствах - поліція підозрює підпал
УкраинФорм
2024-12-02T12:54:27Z
У Києві поліція затримала «месника» за підпал дверей квартири
Украина Криминальная
2024-12-02T12:39:50Z
Впала з недобудови: на Полтавщині розбилася на смерть дівчина
TSN
2024-12-02T12:36:16Z
Допомагали чоловікам втікати з України: у Києві – новий скандал за участі працівників ТЦК
24tv
2024-12-02T12:36:07Z
Поліція спростувала, що за кермом BMW у Дніпрі знаходився неповнолітній
Комсомольская правда
2024-12-02T12:25:36Z
На Вінничині п'яний водій на Mitsubishi перекинувся на трамвайні колії: фото
TSN
2024-12-02T12:06:36Z
Поліцейські завершили розслідування смертельної авто-гужової ДТП на Звягельщині
Украина Криминальная
2024-12-02T11:57:10Z
Каррагер: Ман Сіті доведеться боротися за першу четвірку в АПЛ
Football.ua
2024-12-02T12:55:12Z
"Борода" став другим гравцем в НБА, якому підкорився гросмейстерський показник: історичне відео
24tv
2024-12-02T12:45:25Z
Оболонь виступила із заявою щодо помилок арбітрів у грі проти Лівого Берега
Football.ua
2024-12-02T12:39:19Z
Петряк: Соромно – насамперед перед пацанами, яких ми підвели. Матюкався, сварився, це – емоції і моя проблема
Football.ua
2024-12-02T12:19:59Z
Українські стрільці виграли 5 золотих медалей на «Відкритому калібрі Польщі
УкраинФорм
2024-12-02T12:18:31Z
Ортега: Хтось мені раніше казав, що Ліверпуль — не найкращий регіон Великої Британії
Football.ua
2024-12-02T12:06:38Z
Футбольний матч у Гвінеї забрав життя майже 100 людей: відео масової тисняви
24tv
2024-12-02T12:06:14Z
У Гвінеї сталися сутички під час футбольного матчу, через тисняву загинули понад 50 людей
УкраинФорм
2024-12-02T11:42:53Z
"Виграє дуже переконливо": ексчемпіон світу дав однозначний прогноз на другу битву Усик – Ф'юрі
24tv
2024-12-02T11:42:18Z
Цю неймовірну намазку на хліб чомусь усі забули: рецепт паштету з квасолі та сирків
Знай
2024-12-02T12:52:37Z
Ароматна випічка з готового тіста: рецепт кіша з лососем і шпинатом
24tv
2024-12-02T12:45:44Z
Якщо насипати соди у пральну машинку – це зашкодить чи допоможе: відповідь експертів
TSN
2024-12-02T12:36:25Z
Збиратимете яйця щодня: ось, що обов'язково повинно стояти в курнику взимку
TSN
2024-12-02T12:36:01Z
Ці 5 кольорів фарби відразу ж збільшать вашу кухню: використайте їх
24tv
2024-12-02T12:27:36Z
Який манікюр зробити на Різдво: святкові ідеї, які сподобаються всім
24tv
2024-12-02T12:21:42Z
Пішла проти правил і перемогла: відома дизайнерка у несподіваний спосіб оновила ванну кімнату
24tv
2024-12-02T11:27:34Z
Що чекає на всі знаки зодіаку до 15 грудня: гороскоп Таро на молодик
GlavRed
2024-12-02T11:27:11Z
Позбудетеся раз і назавжди: як легко вивести плісняву зі стіни
24tv
2024-12-02T11:21:29Z
Volkswagen увімкнув режим економії у створенні нових моделей
AutoCentre
2024-12-02T12:43:16Z
Представлений кросовер Avatr 11 Ultra з подвійним живленням
Portaltele
2024-12-02T11:35:18Z
Запас ходу популярних китайських електромобілів оцінили у реальних умовах: результати тестів
AutoGeek
2024-12-02T10:46:58Z
В Україні стартували продажі нового Honda Civic з витратою 2,1 л/100 км: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-12-02T10:22:22Z
Незвичне купе: розсекречено перший Jaguar нового покоління
AutoGeek
2024-12-02T10:15:51Z
Тюнери перетворили BMW X6 M на справжнього звіра: він потужніший за Ferrari Purosangue
AutoCentre
2024-12-02T10:09:58Z
Рідини для електромобілів – електричне майбутнє з Castrol
AutoCentre
2024-12-02T09:46:13Z
Залишились лічені дні: Норвегія планує відмовитись від авто з ДВЗ
AutoGeek
2024-12-02T09:45:27Z
Що робити, щоб не пітніли вікна в машині: п'ять ефективних способів без кондиціонера
TSN
2024-12-02T09:36:11Z
Найбільший електричний літак в історії полетить у 2025 році
24tv
2024-12-02T13:03:55Z
На одному з найбільших балкерів у світі встановлять вітрову силову установку
InternetUA
2024-12-02T12:58:16Z
CERN закрила доступ росіянам до Великого адронного колайдера
ITC
2024-12-02T12:43:31Z
Інтернет на базі xPON в Україні мають майже чотири мільйони абонентів - Федоров
InternetUA
2024-12-02T12:34:07Z
Продажі iPhone зупинилися, незважаючи на відновлення світового ринку смартфонів
InternetUA
2024-12-02T12:16:27Z
5,5 млн років тому Середземне море майже повністю випарувалося: чому це сталося
Фокус
2024-12-02T12:12:36Z
Жінка отримала $1380 за 8 годин без смартфону: які були умови експерименту
ITC
2024-12-02T12:06:16Z
Астероїд розміром з хмарочос наближається до Землі: чи є небезпека - Forbes
GlavRed
2024-12-02T12:00:49Z
Розробники Civilization 7 знайшли спосіб розв’язати головну проблему серії
ITC
2024-12-02T11:57:47Z