MY.UAНовини
Загальна військова повинність: досвід США
Загальна військова повинність: досвід США

Загальна військова повинність: досвід США

Добровольчим силам виповнилося 50 років. Цивільні чиновники і військове командування називають теперішній період найскладнішим з моменту їх створення в 1973 році. Під час розгорнутої дискусії про те, як вирішити проблему призову в армію, багато хто висловлює думку, що допоможе повернення до обов'язкового загального призову.

Найчастіше прихильники такого підходу вважають, що призов на військову службу міг би розв'язати проблеми, що стоять перед суспільством, яке, на їхню думку, менш пристосоване до життя, менш патріотичне і не так охоче йде на службу, як попередні покоління.

Фокус переклав статтю Раяна Палласа про те, які складнощі та переваги бачаться для загальної військової повинності.

На жаль, сучасні дискусії про військову повинність часто спираються на спотворене розуміння її історії. За останні 250 років призов до армії загалом застосовувався рідко. Хоч би якими були переваги чи недоліки повернення до цієї практики сьогодні, історичний досвід свідчить про те, що вона навряд чи стане панацеєю від проблем країни. За словами військового історика Браяна Лінна, "ностальгійні посилання на золотий вік, коли американці були здорові, патріотичні та цілеспрямовані, є основною частиною армійських переказів уже понад сто років, але вони навряд чи відображають історичну реальність".

Вибірковість виборчого призову

Під час Війни за незалежність колонії залежали від ополчення, що складалося з "сирих ненавчених солдатів, з тієї вагомої причини, що інших практично не було". Першу "схему мобілізації" було запроваджено 18 липня 1775 року, і Війна за незалежність "велася Континентальною армією, частково укомплектованою за рахунок призову ополчення". Після цього, під час Громадянської війни, було ухвалено перший закон про національну військову повинність. Якщо розібратися, то спочатку це зробив не президент Авраам Лінкольн, а Джефферсон Девіс і Конгрес Конфедерації у квітні 1862 року. Закон про загальну військову повинність було ухвалено в США тільки в березні 1863 року.

Закон про загальну військову повинність було ухвалено в США тільки в березні 1863 року
Фото: ©United States Department of Defense

Створення в травні 1917 року Служби військового обліку, що відповідає за призов до армії, отримало широку громадську підтримку. Перед початком Другої світової війни законодавці передбачали дедалі більшу потребу в збільшенні чисельності особового складу, що призвело до ухвалення першого закону про призов у мирний час у 1940 році. Після закінчення Другої світової війни в США зберігалася потреба в призові в мирний час, і в 1948 році він був знову введений після того, як президент Гаррі Трумен скасував його роком раніше. Тенденція до введення призову в мирний час була спрямована на забезпечення адекватного рівня особового складу, необхідного для ведення холодної війни. Армія США залишається найбільшим замовником призовного контингенту — більше, ніж будь-яка інша служба, з огляду на історично сформовані кадрові проблеми. У цьому контексті вигоди від призову полягали в "постійній і достатній кількості новобранців при низьких витратах на зарплатню і пільги".

У період з 1951 по 1967 роки Конгрес неодноразово голосував за продовження терміну служби за призовом, не зустрічаючи практично жодного опору. Потім, у міру продовження війни у В'єтнамі, вище військове керівництво почало все частіше представляти цю практику як таку, що історично склалася в країні. У результаті, коли 1973 року було створено повністю добровольчі сили, легко було забути, що це "означало не стільки розрив із традицією, скільки данину поважній практиці". Насправді, Америка "спиралася на загальний заклик тільки чотири рази: під час Громадянської війни (1863-1865 рр.), Першої світової війни (1917-1918 рр.), Другої світової війни (1940-1945 рр.) та холодної війни (1946-1947 рр. та 1948-1973 рр.) — загалом 35 років". Швидкий підрахунок показує, що це всього лише 15% часу існування країни.

Америка спиралася на загальний заклик тільки чотири рази в історію

Загальна військова повинність: старі та нові проблеми

Загальна військова повинність не тільки не є нормою — американська та європейська історія вкотре застерігає від того, щоб розглядати її як панацею. Розглянемо думку істориків щодо застосування військової повинності під час наполеонівських війн. Після революції громадяни Франції згуртувалися навколо закликів до обов'язкової військової служби, або levée en masse, що забезпечило французькому уряду нескінченний приплив кадрів. Це "давало змогу французьким командирам вести більш агресивні й дорогі кампанії та проводити їх у більшій кількості". Якими б не були короткострокові вигоди, в кінцевому підсумку Франція поплатилася за такий підхід.

Попри перемогу у війні з Францією, Велика Британія також зіткнулася з проблемами, пов'язаними з військовою повинністю. Бернард Росткер, один із провідних експертів з кадрової політики США та офіцер армії, який служив у період загальної військової повинності, стверджував, що у Великій Британії, як і в Америці сьогодні, "романтики й утопісти мріяли про повинність громадян до військової служби". Однак він дійшов висновку, що трансформація в постійну професійну армію була "неминучою" через широкі історичні тенденції. Коротше кажучи, "саме практичне міркування, що призовна армія не може більше створювати життєздатний військовий інститут, спонукало Англію до створення професійної армії".

Показово, що саме невдоволення британською практикою військової повинності стало причиною опору перших американських лідерів цій практиці. Бенджамін Франклін, описуючи примусову службу в королівському флоті, писав: "Тоді питання зводиться до такого: чи справедливо в суспільстві, щоб багатші примушували бідніших битися за них та їхнє майно за таку винагороду, яку вони вважають за потрібне дозволити, і карали їх, якщо ті відмовляються?". Франклін, зі свого боку, дійшов висновку, що, хоча така практика може бути законною, "я не можу переконати себе в тому, що вона справедлива".

Трансформація в постійну професійну армію була "неминучою" через широкі історичні тенденції

Крім цих історичних прецедентів, сьогодні військова повинність зіткнулася б з великими проблемами, навіть якби її запроваджували більш елегантно, ніж у випадку Британії. Росткер нещодавно зауважив, що заклики до військової повинності не враховують той невеликий відсоток особового складу, який ця політика дійсно повинна буде забезпечити. Тоді як багато хто бачить ідеалістичну політику, за якої полчища працездатних чоловіків з'являться на обов'язкову службу, їхні аргументи не враховують збільшені витрати, логістику і вимоги до персоналу для організації та підготовки таких військ. Таким чином, заклики до повернення до військової повинності стають радше відродженням уявного минулого, ніж відповіддю на конкретні потреби сучасного військового відомства.

Аргументи на користь призову також не враховують того, що з усього наявного населення для армії потрібні лише частки відсотка від загального числа придатних до служби чоловіків. Історія показує аналогічну ситуацію, коли "у 1960-ті роки чисельність призовного контингенту молодих людей, які щороку досягають призовного віку, була настільки великою, а потреби армії настільки малими, що на практиці призов припинив бути загальним".

Заклики до призову також не враховують жінок, які становлять половину населення країни і більшість людей з вищою освітою. Призов в армію тільки чоловіків був підтриманий 25 червня 1981 року суддею Вільямом Ренквістом на тій підставі, що жінки не можуть брати участь у бойових діях. Цей аргумент більше не діє, оскільки міністри оборони Леон Панетта і Еш Картер відкрили для жінок посади, пов'язані з бойовими діями, і всі військові професії в 2013 і 2015 роках відповідно. Ба більше, 2019 року окружний суд визнав призов тільки чоловіків неконституційним.

Висновок

Історія не може сказати нам, правильне чи неправильне введення призову в армію. Але вона показує, що така політика була винятком протягом усього існування країни. Історично обґрунтований підхід до забезпечення кадрового складу, необхідного збройним силам США, може розпочатися з вивчення анахронічної кадрової політики, яка значною мірою сформувалася після Другої світової війни та зберігається досі. До них належать нездатність визнати невідповідність потреб військової служби і сучасної сім'ї, нові форми сімейного співжиття, архаїчні схеми просування по службі, застарілі таблиці оплати праці, часті переїзди. Нове дослідження військової служби могло б також охоплювати деякі фактори, які первісна комісія Гейтса 1973 року проігнорувала, зокрема роль жінок і сімей. Це могло б послужити основою для більш довгострокових і значущих змін, спрямованих на підвищення ефективності військової служби в майбутньому.

Про автора

Раян Паллас — чинний офіцер Корпусу морської піхоти, який пройшов службу в Мірамарі (штат Каліфорнія), Юмі (штат Аризона), Канеохе-Бей (штат Іллінойс) і Квантіко (штат Вірджинія). Наразі він обіймає посаду наукового співробітника зі стратегії при коменданті Корпусу морської піхоти в Школі політики та управління імені Шара при Університеті Джорджа Мейсона в Арлінгтоні, штат Вірджинія.

Наведені в статті погляди належать автору і не відображають точку зору Корпусу морської піхоти, Міністерства оборони або будь-якого іншого державного відомства США.

Теги за темою
Армия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Відома оперна діва Людмила Монастирська відзначає ювілей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:33:31Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-25T14:39:52Z
«Віват, король!». Хто вітав легендарного Юрія Рибчинського з 80-річчям: репортаж з Палацу «України»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:00:27Z
Jerry Heil шокувала, як окупанти під час нічної атаки на Київ зруйнували студію звукозапису її хітів
TSN
2025-05-25T11:09:57Z
Полякова у день 46-річчя Єфросиніної показала їхні небачені фото з-за лаштунків і зробила зізнання
TSN
2025-05-25T09:51:41Z
Вєрка Сердючка зробила публічне зізнання на 80-річчі Рибчинського і викликала фурор потужним виступом
ТСН
2025-05-25T09:33:27Z
KOLA - "Блюз" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-05-25T07:51:32Z
У бою за Україну загинув актор Назар Малік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T19:18:44Z
У Польщі кажуть про "другу поспіль дуже напружену ніч" через удари РФ по Україні
Европейская правда
2025-05-26T05:09:11Z
Трамп покритикував Зеленського: все, що виходить з його вуст, викликає проблеми
Европейская правда
2025-05-26T04:46:04Z
Трамп назвав Путіна «божевільним» і попередив про «крах Росії» у разі захоплення всієї України
Vlasti
2025-05-26T04:45:40Z
Стало відомо, чи отримав Зеленський запрошення на саміт НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T04:39:31Z
Кремль має дві цілі. Аналітики ISW пояснили, чому РФ посилила удари по Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:57:33Z
Дрони атакували Іванівську область РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:36:39Z
Вибухи у Росії та нові заяви Трампа: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:03:04Z
Китай створив матеріал, який може підірвати ефективність «Золотого купола» Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:54:37Z
The Economist проаналізував, скільки «шахедів» за ніч у майбутньому може випускати РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:45:09Z
Чому спорт на піску — найкраще фізичне навантаження для людей старше 30 років
FaceNews
2025-05-25T11:12:36Z
Як правильно підживити розсаду перцю для гарного врожаю: поради
ТСН
2025-05-25T06:36:43Z
В Китаї жінка отримала перелом перевернувшись уві сні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T05:03:17Z
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
2025-05-24T18:09:41Z
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
2025-05-24T17:55:33Z
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
2025-05-24T17:54:50Z
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
2025-05-24T17:54:41Z
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
2025-05-24T17:53:39Z
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
2025-05-24T17:53:22Z
Календар рибалки на червень 2025 року: дні найкращого кльову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T19:00:37Z
Названо найпопулярнішу ягоду, яка є природним рятівником від випадіння волосся
TSN
2025-05-25T09:21:56Z
Як відкрити банку з тугою кришкою: три найкращі методи, які реально працюють
TSN
2025-05-25T08:09:14Z
Чи можна передбачити стать дитини за обличчям батька
TSN
2025-05-25T08:09:04Z
Як змусити людину сказати вам правду: 4 трюки, про які ніхто не знає
TSN
2025-05-25T07:06:52Z
Туристів обурюють ціни на курортах Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:06:43Z
«Назаймана краса»: таємний острів у Туреччині підкорив туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:00:11Z
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
2025-05-24T17:54:43Z
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
2025-05-24T17:53:56Z
Втрати ворога станом на 26 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T04:57:06Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 26 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:27:49Z
У Києві працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:06:29Z
Лінія фронту станом на 25 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T19:51:13Z
Росія у рамках обміну передала Україні дезертира, який добровільно здався бойовикам
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:33:15Z
Окупанта після обміну допитали, побили і відправили на передову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T17:15:03Z
Італієць вивчив українську та воює в ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T16:12:32Z
Розвідка пояснила, чому серед звільнених полонених не було бійців «Азова»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:18:23Z
Окупант заснув, а прокинувся у полоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T14:15:28Z
Стало відомо, які міста України є лідерами за витратами на оборону
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:51:37Z
В Україні оголошено масштабну тривогу через пуски ракет
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:39:06Z
Українські біженці знову отримають допомогу з працевлаштування у Латвії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:00:01Z
У російській армії створено VIP-бригаду для чиновників – The New York Times
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T21:30:08Z
Боляче бачити. Рашисти перетворили на руїни вулицю в Мархалівці на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:54:45Z
Верещук узяла до рук автомат
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T17:00:03Z
«Алієв ніколи не служив у 112 бригаді». Доброволець різко розкритикував ексгравця «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T16:24:09Z
Ярослав Калінін:"СЗЧ - проблема загальна. В К-2 ми знайшли вихід".Віч-на-віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
2025-05-25T16:15:11Z
День Києва. Ліна Костенко пригадала, що нацисти теж так «вітали» Київ під час Другої світової
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:15:58Z
У Львівській області на шахті загинув гірник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T04:18:31Z
На Хмельниччині внаслідок нічної атаки є руйнування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:18:21Z
У ДТП на Харківщині загинули мати та дитина, а водій скоїв самогубство
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:18:23Z
У Тулі у Росії пролунала серія вибухів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T23:24:40Z
Харків атаковано дронами: у місті чули потужні вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T23:00:27Z
В Умані п'яний чоловік на BMW врізався в автобус
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T20:24:00Z
Під час російської атаки загинули батьки ексдепутата Хмельницької облради
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:00:54Z
На Французькій Рив’єрі друге за два дні масштабне відключення світла, підозрюють підпал
Европейская правда
2025-05-25T15:46:57Z
Біля берегів Індії затонуло судно з небезпечним вантажем, на борту були українці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T14:42:05Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Прогноз магнітних бур на 25-27 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T04:42:48Z
В Альпах зведено найвищу у світі вежу, надруковану на 3D-принтері
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:00:21Z
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
2025-05-24T17:57:14Z
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-05-24T17:56:04Z
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
2025-05-24T17:55:36Z
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
2025-05-24T17:54:05Z
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:15:30Z
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
2025-05-24T13:00:37Z
Травневі дощі дають шанс на хороший урожай зернових культур
AgroPortal
2025-05-26T05:00:54Z
Трамп відклав 50% тарифи на імпорт з ЄС до 9 липня, щоб продовжити торговельні переговори
Vlasti
2025-05-26T04:57:42Z
Вчасно увімкнути захисний режим: як біотехнологія рятує рослини від посухи та водного стресу
AgroPortal
2025-05-26T03:00:02Z
Переробники пішли за черешнями та вишнями у Центральну Азію
AgroPortal
2025-05-25T12:30:01Z
Борги перед інвесторами стримують розвиток зеленої енергетики – юристка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T11:33:38Z
Agritechnica 2025: акцент на цифровізації та рішеннях з адаптації до змін клімату
AgroPortal
2025-05-25T09:00:47Z
АМПУ друга за прибутками серед державних компаній
AgroPortal
2025-05-25T08:30:20Z
Перший врожай ранньої прибуткової картоплі збирають на Чернігівщині
Agravery
2025-05-25T08:07:30Z
Автомобільний агроекспорт прискорився та подешевшав
AgroPortal
2025-05-25T06:30:09Z
Олексій Середа приніс Україні третє золото на Євро-2025 зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:57:44Z
Збірна США виграла чемпіонат світу з хокею вперше з 1960 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:27:17Z
Українки вибороли «золото» на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:57:20Z
Сили оборони знищили ексгравця збірної Росії з футзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:36:45Z
Підсанкційний гімнаст Нагорний незаконно відвідав окуповані Донецьк та Маріуполь
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:54:41Z
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:21:16Z
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:00:19Z
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T13:39:56Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:21:18Z