MY.UAНовини
Загальна військова повинність: досвід США
Загальна військова повинність: досвід США

Загальна військова повинність: досвід США

Добровольчим силам виповнилося 50 років. Цивільні чиновники і військове командування називають теперішній період найскладнішим з моменту їх створення в 1973 році. Під час розгорнутої дискусії про те, як вирішити проблему призову в армію, багато хто висловлює думку, що допоможе повернення до обов'язкового загального призову.

Найчастіше прихильники такого підходу вважають, що призов на військову службу міг би розв'язати проблеми, що стоять перед суспільством, яке, на їхню думку, менш пристосоване до життя, менш патріотичне і не так охоче йде на службу, як попередні покоління.

Фокус переклав статтю Раяна Палласа про те, які складнощі та переваги бачаться для загальної військової повинності.

На жаль, сучасні дискусії про військову повинність часто спираються на спотворене розуміння її історії. За останні 250 років призов до армії загалом застосовувався рідко. Хоч би якими були переваги чи недоліки повернення до цієї практики сьогодні, історичний досвід свідчить про те, що вона навряд чи стане панацеєю від проблем країни. За словами військового історика Браяна Лінна, "ностальгійні посилання на золотий вік, коли американці були здорові, патріотичні та цілеспрямовані, є основною частиною армійських переказів уже понад сто років, але вони навряд чи відображають історичну реальність".

Вибірковість виборчого призову

Під час Війни за незалежність колонії залежали від ополчення, що складалося з "сирих ненавчених солдатів, з тієї вагомої причини, що інших практично не було". Першу "схему мобілізації" було запроваджено 18 липня 1775 року, і Війна за незалежність "велася Континентальною армією, частково укомплектованою за рахунок призову ополчення". Після цього, під час Громадянської війни, було ухвалено перший закон про національну військову повинність. Якщо розібратися, то спочатку це зробив не президент Авраам Лінкольн, а Джефферсон Девіс і Конгрес Конфедерації у квітні 1862 року. Закон про загальну військову повинність було ухвалено в США тільки в березні 1863 року.

Закон про загальну військову повинність було ухвалено в США тільки в березні 1863 року
Фото: ©United States Department of Defense

Створення в травні 1917 року Служби військового обліку, що відповідає за призов до армії, отримало широку громадську підтримку. Перед початком Другої світової війни законодавці передбачали дедалі більшу потребу в збільшенні чисельності особового складу, що призвело до ухвалення першого закону про призов у мирний час у 1940 році. Після закінчення Другої світової війни в США зберігалася потреба в призові в мирний час, і в 1948 році він був знову введений після того, як президент Гаррі Трумен скасував його роком раніше. Тенденція до введення призову в мирний час була спрямована на забезпечення адекватного рівня особового складу, необхідного для ведення холодної війни. Армія США залишається найбільшим замовником призовного контингенту — більше, ніж будь-яка інша служба, з огляду на історично сформовані кадрові проблеми. У цьому контексті вигоди від призову полягали в "постійній і достатній кількості новобранців при низьких витратах на зарплатню і пільги".

У період з 1951 по 1967 роки Конгрес неодноразово голосував за продовження терміну служби за призовом, не зустрічаючи практично жодного опору. Потім, у міру продовження війни у В'єтнамі, вище військове керівництво почало все частіше представляти цю практику як таку, що історично склалася в країні. У результаті, коли 1973 року було створено повністю добровольчі сили, легко було забути, що це "означало не стільки розрив із традицією, скільки данину поважній практиці". Насправді, Америка "спиралася на загальний заклик тільки чотири рази: під час Громадянської війни (1863-1865 рр.), Першої світової війни (1917-1918 рр.), Другої світової війни (1940-1945 рр.) та холодної війни (1946-1947 рр. та 1948-1973 рр.) — загалом 35 років". Швидкий підрахунок показує, що це всього лише 15% часу існування країни.

Америка спиралася на загальний заклик тільки чотири рази в історію

Загальна військова повинність: старі та нові проблеми

Загальна військова повинність не тільки не є нормою — американська та європейська історія вкотре застерігає від того, щоб розглядати її як панацею. Розглянемо думку істориків щодо застосування військової повинності під час наполеонівських війн. Після революції громадяни Франції згуртувалися навколо закликів до обов'язкової військової служби, або levée en masse, що забезпечило французькому уряду нескінченний приплив кадрів. Це "давало змогу французьким командирам вести більш агресивні й дорогі кампанії та проводити їх у більшій кількості". Якими б не були короткострокові вигоди, в кінцевому підсумку Франція поплатилася за такий підхід.

Попри перемогу у війні з Францією, Велика Британія також зіткнулася з проблемами, пов'язаними з військовою повинністю. Бернард Росткер, один із провідних експертів з кадрової політики США та офіцер армії, який служив у період загальної військової повинності, стверджував, що у Великій Британії, як і в Америці сьогодні, "романтики й утопісти мріяли про повинність громадян до військової служби". Однак він дійшов висновку, що трансформація в постійну професійну армію була "неминучою" через широкі історичні тенденції. Коротше кажучи, "саме практичне міркування, що призовна армія не може більше створювати життєздатний військовий інститут, спонукало Англію до створення професійної армії".

Показово, що саме невдоволення британською практикою військової повинності стало причиною опору перших американських лідерів цій практиці. Бенджамін Франклін, описуючи примусову службу в королівському флоті, писав: "Тоді питання зводиться до такого: чи справедливо в суспільстві, щоб багатші примушували бідніших битися за них та їхнє майно за таку винагороду, яку вони вважають за потрібне дозволити, і карали їх, якщо ті відмовляються?". Франклін, зі свого боку, дійшов висновку, що, хоча така практика може бути законною, "я не можу переконати себе в тому, що вона справедлива".

Трансформація в постійну професійну армію була "неминучою" через широкі історичні тенденції

Крім цих історичних прецедентів, сьогодні військова повинність зіткнулася б з великими проблемами, навіть якби її запроваджували більш елегантно, ніж у випадку Британії. Росткер нещодавно зауважив, що заклики до військової повинності не враховують той невеликий відсоток особового складу, який ця політика дійсно повинна буде забезпечити. Тоді як багато хто бачить ідеалістичну політику, за якої полчища працездатних чоловіків з'являться на обов'язкову службу, їхні аргументи не враховують збільшені витрати, логістику і вимоги до персоналу для організації та підготовки таких військ. Таким чином, заклики до повернення до військової повинності стають радше відродженням уявного минулого, ніж відповіддю на конкретні потреби сучасного військового відомства.

Аргументи на користь призову також не враховують того, що з усього наявного населення для армії потрібні лише частки відсотка від загального числа придатних до служби чоловіків. Історія показує аналогічну ситуацію, коли "у 1960-ті роки чисельність призовного контингенту молодих людей, які щороку досягають призовного віку, була настільки великою, а потреби армії настільки малими, що на практиці призов припинив бути загальним".

Заклики до призову також не враховують жінок, які становлять половину населення країни і більшість людей з вищою освітою. Призов в армію тільки чоловіків був підтриманий 25 червня 1981 року суддею Вільямом Ренквістом на тій підставі, що жінки не можуть брати участь у бойових діях. Цей аргумент більше не діє, оскільки міністри оборони Леон Панетта і Еш Картер відкрили для жінок посади, пов'язані з бойовими діями, і всі військові професії в 2013 і 2015 роках відповідно. Ба більше, 2019 року окружний суд визнав призов тільки чоловіків неконституційним.

Висновок

Історія не може сказати нам, правильне чи неправильне введення призову в армію. Але вона показує, що така політика була винятком протягом усього існування країни. Історично обґрунтований підхід до забезпечення кадрового складу, необхідного збройним силам США, може розпочатися з вивчення анахронічної кадрової політики, яка значною мірою сформувалася після Другої світової війни та зберігається досі. До них належать нездатність визнати невідповідність потреб військової служби і сучасної сім'ї, нові форми сімейного співжиття, архаїчні схеми просування по службі, застарілі таблиці оплати праці, часті переїзди. Нове дослідження військової служби могло б також охоплювати деякі фактори, які первісна комісія Гейтса 1973 року проігнорувала, зокрема роль жінок і сімей. Це могло б послужити основою для більш довгострокових і значущих змін, спрямованих на підвищення ефективності військової служби в майбутньому.

Про автора

Раян Паллас — чинний офіцер Корпусу морської піхоти, який пройшов службу в Мірамарі (штат Каліфорнія), Юмі (штат Аризона), Канеохе-Бей (штат Іллінойс) і Квантіко (штат Вірджинія). Наразі він обіймає посаду наукового співробітника зі стратегії при коменданті Корпусу морської піхоти в Школі політики та управління імені Шара при Університеті Джорджа Мейсона в Арлінгтоні, штат Вірджинія.

Наведені в статті погляди належать автору і не відображають точку зору Корпусу морської піхоти, Міністерства оборони або будь-якого іншого державного відомства США.

Теги за темою
Армия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Напередодні виборів Португалія вирішила радикально боротись із нелегалами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T09:57:47Z
"Це не в інтересах Америки": посол прокоментував чутки про вихід США з переговорів щодо України
24tv
2025-05-05T09:57:24Z
Зеленський у Празі розпочав переговори з прем’єром Фіалою
УкраинФорм
2025-05-05T09:55:54Z
Фіцо звинуватив Зеленського у "залякуванні" світових лідерів. Посольство України відповіло
Лига
2025-05-05T09:52:46Z
Румыния в шаге от ультраправой победы: удастся ли остановить "друга Путина и Трампа"
Европейская правда
2025-05-05T09:52:43Z
"Останній подарунок Кіма для Путіна": Росія купує у КНДР дешеву робочу силу
24tv
2025-05-05T09:48:58Z
В Ірані заявили, що його позиція щодо ядерних переговорів зі США залишається незмінною — Reuters
ZN UA
2025-05-05T09:43:56Z
Російські хакери атакували урядові сайти Румунії у день президентських виборів
УкраинФорм
2025-05-05T09:43:48Z
Українцям дозволять мати подвійне громадянство: деталі від уряду
Фокус
2025-05-05T09:42:45Z
Білосніжка, Пікачу та інші: як ШІ бачить світові марки авто в образі персонажів з мультфільмів
24tv
2025-05-05T09:51:55Z
Белла Рамзі з серіалу The Last of Us претендує на роль Жанни д’Арк у новому фільмі Warner Bros
ITC
2025-05-05T09:40:34Z
Jerry Heil виступить на сцені "Євробачення" як запрошена зірка
Комсомольская правда
2025-05-05T09:39:35Z
"Дякую за звільнення": Ані Лорак зробила гучну заяву і змінила імідж
GlavRed
2025-05-05T09:27:46Z
За три роки UNITED24 зібрала понад ₴56 мільярдів - Зеленський
УкраинФорм
2025-05-05T09:18:39Z
3 легендарні бойовики, які тримають в напрузі до останньої хвилини
24tv
2025-05-05T09:15:15Z
Каменських відсвяткувала день народження: що їй подарували Потап і фанати
Фокус
2025-05-05T09:12:20Z
Справа зовсім не в географії: чому США не беруть участь в Євробаченні
24tv
2025-05-05T09:12:09Z
Джіджі Хадід повертає моду на шкіряні штани: стильний аутфіт
24tv
2025-05-05T09:06:44Z
На Буковині ще дві парафії перейшли з УПЦ МП до ПЦУ
УкраинФорм
2025-05-05T09:48:35Z
100 днів МАСКулінності, Кокаїновий Гамбург, Кінець епохи Skype. Найкращі історії світу
Лига
2025-05-05T09:48:12Z
Роботодавці назвали проблеми при працевлаштуванні людей з інвалідністю
УкраинФорм
2025-05-05T09:45:19Z
Антикорупційна рада Міноборони розповіла про «фінансову піраміду» заводу, який постачав неякісні снаряди до ЗСУ
Украина Криминальная
2025-05-05T09:42:31Z
Джавеліна та Байрактар: які незвичайні імена давали дітям в останні роки
Telegraf
2025-05-05T09:42:20Z
Жінка прийшла на співбесіду й була шокована одним із питань, яке поставив HR
Фокус
2025-05-05T09:36:26Z
Український "Алькатрас". Як живе Замкова колонія, де утримують довічників
Telegraf
2025-05-05T09:27:51Z
Сирський про курську операцію: РФ можна перемогти лише нестандартними методами
ZN UA
2025-05-05T09:25:05Z
У Києві та Львові відбудуться зустрічі з нобелівською лауреаткою з літератури Ольгою Токарчук
УкраинФорм
2025-05-05T09:21:55Z
Ціни на ранні овочі та фрукти в Україні полетіли вниз: що раптово подешевшало
GlavRed
2025-05-05T09:54:23Z
Списання податків на 641 мільйон: до суду передали справу ексзаступника голови Фіскальної служби
УкраинФорм
2025-05-05T09:52:59Z
Україна та Південна Корея розвиватимуть економічну співпрацю через Ділову раду
УкраинФорм
2025-05-05T09:52:30Z
Опитування аграріїв з прифронтових та тимчасово окупованих територій: банки не кредитують, а борги зростають
Agravery
2025-05-05T09:46:34Z
Українцям пояснили, що буде із землею, якщо її ще не приватизували
Хвиля
2025-05-05T09:45:46Z
Саудівська Аравія готова критично важливих змін на ринку нафти
24tv
2025-05-05T09:45:32Z
Україна отримає 3 мільярди доларів за рахунок активів Росії
24tv
2025-05-05T09:42:06Z
Новий графік поїздів зі Львова з 6 травня: які зміни відбудуться
Политека
2025-05-05T09:30:49Z
В Україну можуть повернутися графіки вимкнення світла: названо терміни
GlavRed
2025-05-05T09:27:45Z
У Кишиневі посадковий трап зіткнувся з літаком: як інцидент прокоментували в аеропорту
24tv
2025-05-05T09:57:43Z
У ДТП на Полтавщині загинули поліцейський і військовий Полтавського ТЦК
24tv
2025-05-05T09:45:25Z
Чоловік постане перед судом за поширення інтимного відео колишньої дружини
InternetUA
2025-05-05T09:36:47Z
СБУ викрила двох колаборантів, які працювали у російській катівні Херсона
УкраинФорм
2025-05-05T09:18:04Z
Сильна злива на Тернопільщині: вулиці перетворилися на річки, загинули птахи
Фокус
2025-05-05T08:51:55Z
На Житомирщині в ДТП загинули двоє людей, ще двоє - госпіталізовані
УкраинФорм
2025-05-05T08:49:48Z
Моторошна ДТП у Києві: мотоцикліст влетів на великій швидкості в стовп
Telegraf
2025-05-05T08:48:04Z
У шахті на півночі Перу знайшли тіла 13 людей, викрадених кілька днів тому
Украина Криминальная
2025-05-05T08:42:11Z
У Києві двоє зловмисників побили товариша та залишили у безпорадному стані у ліфті
Украина Криминальная
2025-05-05T08:27:20Z
Не лише видаляє, а й захищає: як легко позбутися цвілі у квартирі
24tv
2025-05-05T09:27:15Z
Неочевидне про нігті: 10 маловідомих фактів, які змінять ваше уявлення про них
Gazeta UA
2025-05-05T09:00:03Z
"Не сумуй, посміхнись": що таке токсична позитивність та як їй протистояти
24tv
2025-05-05T08:54:15Z
З крові чоловіка, який пережив 200 укусів змій, створили потужну протиотруту
24tv
2025-05-05T07:24:16Z
Лікування безпліддя в Україні: народилася дитина, зачата за допомогою нових технологій
Факти ICTV
2025-05-05T07:19:29Z
Плюси і мінуси пізнього материнства: гінеколог назвала найкращий вік для вагітності
Факти ICTV
2025-05-05T06:19:06Z
Інновації заради ефективності: біопрепарати — новий рубіж в агровиробництві
AgroPortal
2025-05-05T04:00:56Z
Лікарі вперше у світі успішно пересадили серце, яке не зупинялося ні на секунду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T03:21:08Z
Якщо мед зацукрувався: чи все з продуктом гаразд і як його правильно розтопити
24tv
2025-05-05T03:12:47Z
Це вам не "город": як красиво і правильно розповісти про своє місто
24tv
2025-05-05T09:36:55Z
Той самий рецепт, який просять всі гості: найсмачніша маринована цибулька до шашлику
24tv
2025-05-05T09:30:31Z
Найкрасивіший світанок на планеті: куди відправитися, щоб побачити його
24tv
2025-05-05T08:42:05Z
5 сортів кабачків, які дадуть найкращий урожай: вони вас вразять
24tv
2025-05-05T08:39:58Z
Чим підживити смородину у травні: змішайте два бюджетних інгредієнти і здивуєтесь багатому врожаю
Gazeta UA
2025-05-05T08:00:16Z
100 привітань з днем народження для сестри
Мій Харків
2025-05-05T07:55:50Z
Для когось вони кращі за вареники: готуємо опіканці – давню українську страву з історією
24tv
2025-05-05T07:45:30Z
Мельхіор знову блищатиме: ось ідеальний спосіб очистити його
24tv
2025-05-05T07:36:29Z
Піщаний пляж та унікальний клімат. Затоплене село в Україні стало раєм для відпочинку
Telegraf
2025-05-05T07:30:51Z
Україну охоплять дощі з похолоданням - прогноз на вівторок
Gazeta UA
2025-05-05T09:48:46Z
На кордоні з Дніпропетровщиною – важко, там ворог перейшов в активний наступ, – DeepState
24tv
2025-05-05T09:45:58Z
Спека вище +40: коли Україну накриє хвиля аномального тепла
GlavRed
2025-05-05T09:27:02Z
Донбас може залишитися без води вже цього літа: місцеві водосховища вичерпані
24tv
2025-05-05T09:24:49Z
У Києві 5-11 травня відбудуться ярмарки: де можна купити недорогі продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T09:24:01Z
"Просто починають бігти по полю": ЗСУ здивовані тактикою перегонів росіян на Покровському напрямку
Фокус
2025-05-05T09:21:23Z
ЗСУ нарощують удари у напрямку Тьоткіно на Курщині - росЗМІ
Подробности
2025-05-05T09:18:34Z
День народження «Азова». 11 років тому Андрій Білецький заснував легендарний добровольчий підрозділ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T09:18:31Z
Стали залітати далі: дрони ЗСУ "страйками" зривають росіянам плани на Лиманському напрямку
Фокус
2025-05-05T09:12:42Z
Новий седан Nio ET5 розсекретили до офіційної прем’єри
AutoCentre
2025-05-05T09:43:38Z
Зміна концепції: Mercedes-Benz наблизить дизайн нових електромобілів до авто з ДВЗ
AutoGeek
2025-05-05T09:42:46Z
Маленька сімейна ракета: у Києві засвітився незвичний заряджений Opel
Фокус
2025-05-05T09:36:55Z
Mercedes відзначає фільм Бреда Піта про Формулу-1 спеціальною версією AMG GT
Топ Жир
2025-05-05T09:30:59Z
Volkswagen допоможе: знаменитий бюджетник Ford може повернутися на ринок
ЗаРулем
2025-05-05T09:24:23Z
Без спорту: електромобіль BMW i2 стане класичним седаном
AutoGeek
2025-05-05T08:51:35Z
Із двигуном Volvo: новий Renault Koleos 2025 виходить на світовий ринок
Фокус
2025-05-05T08:42:54Z
Оновлений FIAT Cronos отримав свіжий вигляд і сучасні опції
360ua.news
2025-05-05T08:39:29Z
Genesis кидає виклик BMW та Cadillac з новим електрокросовером
AutoCentre
2025-05-05T08:19:14Z
Найкращий бомбардир збірної України підбив підсумки чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T09:57:02Z
Трент – про відхід з Ліверпуля: Це найважче рішення в моєму житті
Football.ua
2025-05-05T09:55:01Z
Після бойової мирової: анонс матчу Інтер – Барселона у боротьбі за фінал Ліги чемпіонів
24tv
2025-05-05T09:42:31Z
Анчелотті: Могли забити четвертий гол Сельті, але заміна Асенсіо змінила хід гри
Football.ua
2025-05-05T09:37:52Z
Ліверпуль оголосив про розставання з Александер-Арнольдом
Football.ua
2025-05-05T09:37:38Z
Один з лідерів «Ліверпуля» переходить в «Реал»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T09:36:02Z
Абсолютний чемпіон світу повернувся після нокдауну та нокаутував суперника
ZN UA
2025-05-05T09:31:44Z
Українські дзюдоїсти виступлять на етапі Кубка Європи в Грузії
УкраинФорм
2025-05-05T09:30:15Z
Киянин встановив національний рекорд з безперервного щоденного бігу
Комсомольская правда
2025-05-05T09:28:15Z
iPhone 18 Pro отримає інноваційний дизайн
InternetUA
2025-05-05T09:46:52Z
Підручники з біології доведеться викинути: вчені спростували основоположне правило
Фокус
2025-05-05T09:45:31Z
Астрономи показали унікальне атмосферне сяйво, помітне лише в пустелі
ZN UA
2025-05-05T09:43:23Z
Місія до найдорожчого астероїда в історії зазнала збою під час польоту
24tv
2025-05-05T09:36:20Z
Ніж у спину всьому людству: рани на нашому тілі загоюються втричі повільніше, ніж у інших тварин
Фокус
2025-05-05T09:30:22Z
У росіян знову негаразди зі зв'язком та інтернетом: не працюють щонайменше три оператори
InternetUA
2025-05-05T09:28:02Z
Десятки років без підзарядки: у Кореї створили першу у світі ядерну батарейку з перовскітом
Фокус
2025-05-05T09:21:51Z
У Китаї використовують ШІ DeepSeek для розробки сучасних бойових літаків: що відомо
Фокус
2025-05-05T09:21:15Z
Microsoft підвищує вартість Xbox по всьому світу та продаватиме AAA-ігри по $80
ITC
2025-05-05T09:01:15Z