MY.UAНовини
Україна на поступки не піде – погрожує позовом до СОТ: чи продовжить ЄС блокаду зерна
Україна на поступки не піде – погрожує позовом до СОТ: чи продовжить ЄС блокаду зерна

Україна на поступки не піде – погрожує позовом до СОТ: чи продовжить ЄС блокаду зерна

Як вибори в Польщі впливають на блокування українського зерна, що означають субсидії для українських компаній та чи шукає Єврокомісія збалансоване рішення – усе це дізнавалася кореспондентка 24 Каналу в Брюсселі Софія Назаренко.

Коли та чому почалась зернова блокада

Під заборону Єврокомісії українські сільськогосподарські продукти потрапили ще наприкінці квітня 2023. Після односторонньої блокади, Єврокомісія вирішила призупинити імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику до п'яти країн-членів ЄС. Ембарго на українські продукти наклали уряди сусідніх країн – Польщі, Угорщини, Румунії та Словаччини. А також Болгарії.

Це рішення схвалили через надлишок українського зерна в сховищах та скарги місцевих фермерів. Для "постраждалих" європейських підприємців із бюджету ЄС навіть виділили понад 100 мільйонів євро.

Заборона на імпорт передбачалася до початку червня, але зрештою Єврокомісія продовжила бан до 15 вересня.

Хто зараз виступає за продовження ембарго, а хто проти

В кулуарах Єврокомісії відверто говорять, що більшість держав-членів ЄС скептично ставляться до прохання п’яти країн продовжити заборону. Найактивніше цю ідею критикували, зокрема, посли Франції та Німеччини під час зустрічі з представниками Комісії. Хоча дипломати й розуміють занепокоєння п'ятірки, все ж закликають шукати альтернативні рішення.

Водночас Ян Бонд, директор із питань зовнішньої політики Центру європейських реформ вважає, що проти продовження ембарго виступають і деякі країни-члени східного флангу ЄС.

Важливо, що чимало країн, не лише західноєвропейських, таких як Франція та Німеччина, але й країн, які досить тісно пов'язані з Польщею та Україною, до прикладу Латвія, дають зрозуміти, що вони дуже незадоволені тим, що робить Польща та інші держави-сусіди в плані перешкоджання українському експорту,
– наголосив Ян Бонд у коментарі 24 Каналу.

Немає єдності й всередині так званого блоку. Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус, після неформальної зустрічі аграрних міністрів ЄС в Іспанії, заявив про претензії з боку Болгарії.

Уряд Болгарії просить вилучити зі списку насіння соняшника, оскільки виробники потребують цей продукт. Натомість хочуть ввести бан на сухе молоко.

Польський міністр підкреслив, що зараз у блоці виникла ідея зробити список імпортних заборон "гнучким". Тобто, за потреби продукт можуть додати до цього списку, або ж навпаки – вилучити.

Субсидії для транзиту українського зерна

Єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський запропонував продовжити заборону імпорту українського зерна до кінця року. На його думку, зараз заборона дає результати.

Він аргументує це тим, що в разі скасування зернової блокади фермери прифронтових країн опиняться у кризовій ситуації через надмірну кількість українського зерна.

  • Втім, Войцеховський виступив з ідеєю надання субсидій для українських компаній, аби ті змогли транспортувати урожай до третіх країн світу. Вартість українського зерна зросте, якщо Україна самостійно буде транспортувати весь урожай до європейських портів.
  • Згідно з його пропозицією, вартість транзиту тонни зерна коштуватиме 30 євро і ЄС має відшкодувати цю суму. Таким чином ЄС доведеться витратити 600 мільйонів євро, аби допомогти в транзиті 20 мільйонів тонн українського зерна. Єврокомісар вважає, що в порівнянні з іншими альтернативними рішеннями, ця ідея не є дуже затратною.

Я сподіваюся, що це буде, перш за все, підтримка транзиту з України, надання субсидій для України, виплата компенсації компаніям за транзит до морських портів у Латвії, Литві, Польщі або Німеччині. Можливо, й інші порти, список яких слід підготувати й підтримати транзит,
– сказав Войцеховський.

Аналітик Центру європейських реформ Ян Бонд вважає таку пропозицію "кроком уперед", оскільки економічно ефективним способом експорту українського зерна є морський шлях. Через постійні обстріли Росії Україна має шукати інші шляхи транзиту продуктів.

"Якщо ви зможете більш-менш вирівняти витрати, то думаю, що це значно допоможе вирішити проблему, оскільки це збільшить стимули для України експортувати зерно цим довшим маршрутом", – вважає експерт.

Водночас аналітикиня центру Європейської політики Світлана Таран оцінює цю пропозицію, як пошук рішення для пошуку компромісу між Україною, п'ятьма країнами та Єврокомісією. За її словами, зараз Єврокомісія шукає певні інструменти, аби задовольнити всі сторони й уникнути кризової ситуації.

Експертка пояснює, що Україна зацікавлена в експорті через румунські порти, оскільки це найкоротший шлях, а відповідно, найдешевша логістика. Втім потужність портів у Румунії залишається обмеженою, а експорт через країни Балтії означав би збільшення логістичних витрат.

Якщо зерно транспортується довшим шляхом, то ціна зростає і товар стає менш конкурентоздатним на глобальних ринках. Наприклад, конкурентність знижується, порівняно з російським зерном, яке теж намагаються продавати,
– каже Світлана Таран.

Однак, аналітикиня вважає, що субсидії для українських компаній не варто розглядати як окремий інструмент. За її словами, в цьому випадку необхідно вжити комплекс заходів – збільшити потужності коридорів солідарності та портів, розбудовувати елеватори, транспорті шляхи.

"Після виникнення кризи Єврокомісія додатково почала виділяти гроші на інфраструктурні проєкти, і зараз ця робота продовжується", – нагадала Таран.

Україна погрожує позовом до СОТ

Звичайно, можливим продовженням зернового ембарго українська сторона незадоволена. Зокрема, міністерка з євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна не піде на поступки в цьому питанні. За її словами, Брюссель запевнив Київ, що продовження не буде, хоча Польща й активно наполягає на обмеженнях. А це тісно пов'язано із майбутніми виборами.

За величезної поваги та вдячності до польського народу, чудових відносин з польським урядом та громадянським суспільством, Україна за жодних обставин не буде інструментом передвиборчої кампанії. Вибори там відбудуться у жовтні, і до цього часу деякі урядовці та політичні групи не гребують нічим у боротьбі за рейтинги. В цьому торговельному питанні не буде поступок з боку України. Ми не будемо називати чорне білим,
– сказала Стефанішина.

Водночас заступник міністра економіки України Тарас Качка попередив, що Україна подасть позов до Світової організації торгівлі проти ЄС та Польщі, якщо обмеження на імпорт продукції не будуть зняті. Проводження ембарго порушує Угоду про вільну торгівлю між Україною та ЄС від 2014 року.

Аналітикиня Центру європейської політики Світлана Таран вважає, що позов до СОТ – це країні заходи, які варто вживати лише тоді, коли інші зусилля не дали результату.

"Тоді це виноситься вже на арбітраж і незалежні експерти Світової організації торгівлі будуть вивчати дані, аналізувати, приймати рішення хто правий, а хто – ні", – наголошує експертка.

Єврокомісія шукає альтернативу

Оскільки термін заборони спливає 15 вересня, в європейських кварталах Брюсселя активно обговорюють чи продовжувати зернове ембарго. Виконавчий заступник глави Єврокомісії Валдіс Домбровскіс запевнив, що пошук альтернативного рішення ще триває. Для ЄС важливо задовольнити всі сторони.

"Наша позиція дуже чітка. Ми шукаємо рішення, що задовольнить усі зацікавлені сторони. Ми зробили ініціативу "коридорів солідарності", щоб дозволити Україні експортувати замість чорноморських маршрутів. І щодо можливостей, ми досить близькі до загальних обсягів українського експорту сільськогосподарських продуктів. Сподіваємося, що за найближчий рік обсяги експорту становитимуть 4,7 мільйона тонн на місяць", – сказав Домбровскіс журналістам.

Ця заборона приймалася як тимчасовий захід в екстреній ситуації. В червні заборона вже була продовжена. Де гарантія, що, наприклад, в кінці року вони знову її не продовжать ще на пів року?
– запитує аналітикиня Світлана Таран.

Зерновий бан: до чого тут вибори у Польщі?

Експерт з Центру європейських реформ Ян Бонд припускає, що Єврокомісії буде важко знайти рішення, щоб задовольнити всі сторони. Як ми вже згадали, у Польщі скоро відбудуться вибори, а тому польський уряд не бажає втрачати підтримку фермерів.

"Я не впевнений, що Європейська комісія знайде компроміс, але я впевнений, що вони будуть намагатися зробити це дуже наполегливо. Ключовою країною є Польща. Це питання пов'язане з польськими виборами, які скоро відбудуться. Тож, можливо, це одне з тих питань, що можна вирішити після виборів, але неможливо вирішити до виборів", – вважає Ян Бонд.

Експерт зазначив, що польські фермери, як правило, голосують за правлячу партію. Тому, жоден уряд за кілька тижнів до виборів не піде на те, щоб дратувати значну частину своїх виборців.

Відповідаючи на питання 24 Каналу чи причетний аграрний єврокомісар Войцеховський до підтримки польського уряду, Ян Бонд зазначив, що було б дивно, якби Войцеховський не підтримував уряд.

Він не лише поляк, але й був призначений нинішнім урядом. Але я не думаю, що решта членів Комісії дадуть йому повну свободу дій. Щоб Войцеховський не робив, це все одно має бути сумісним із законодавством ЄС, інакше рішення можна буде оскаржити в Суді Європейського Союзу,
– попередив експерт.

І все ж таки, якщо Єврокомісія не продовжить заборони, польська сторона погрожує здійснити блокаду в односторонньому режимі. Зазначимо, що за законодавством ЄС такі дії є незаконними.

"Саме цей польський уряд регулярно має проблеми з Європейською комісією та Європейським судом. Тож вони можуть не дуже перейматися тим, що порушують європейське законодавство. Але Комісія почне проти них провадження про порушення, якщо вони спробують ввести національну заборону на український імпорт, як вони це зробили навесні", – пояснив Ян Бонд.

Експерт наголошує, що Польща звісно хоче, аби Україна мала можливість експортувати зерно. Проте, польські фермери виступають проти продажу окремої продукції на своїй території. Зрештою, Єврокомісія оголосить своє рішення – яким воно буде ми дізнаємося вже цієї п'ятниці.

Теги за темою
Еврокомиссия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як Європа підтримає Україну, якщо Трамп припинить допомогу: деталі від Bloomberg
TSN
2025-05-24T20:09:57Z
Чому Маск відійшов від політики: WP розкрило непублічні причини
TSN
2025-05-24T20:09:24Z
"Суцільний потік трешу": Кислиця про поведінку та заяви росіян на переговорах у Стамбулі
TSN
2025-05-24T20:09:07Z
Армія США вивчає використання бойових дронів на прикладі війни в Україні — Трамп
TSN
2025-05-24T19:45:13Z
Кандидати у президенти Польщі посперечалися через Україну
ТСН
2025-05-24T19:33:41Z
Кислиця розкрив раніше невідомі заяви росіян на переговорах у Стамбулі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T19:24:35Z
Обмін полоненими "1000 на 1000": Берлінська назвала справжні цілі Путіна
TSN
2025-05-24T19:18:20Z
Ініціатива у мирних переговорах переходить до Кремля. І ось чому
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:30:38Z
Європа шукає підтримки у Китаю: про що говорили Мерц і Сі Цзіньпін
ТСН
2025-05-24T17:57:53Z
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
2025-05-24T18:09:41Z
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
2025-05-24T17:55:33Z
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
2025-05-24T17:54:50Z
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
2025-05-24T17:54:41Z
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
2025-05-24T17:53:39Z
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
2025-05-24T17:53:22Z
В Україні стрімко зростає захворюваність на кір: в чому причина
ТСН
2025-05-24T17:53:21Z
Чому людина падає в непритомність та коли варто звернутися до лікаря
TSN
2025-05-24T17:52:15Z
Поки ще є час: весняне підживлення, яке активує шалене зростання томатів — рецепт
ТСН
2025-05-23T17:40:48Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
У бою за Україну загинув актор Назар Малік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T19:18:44Z
Каннський кінофестиваль 2025: журі оголосило лауреатів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:48:56Z
Гурт "ВІА Гра" розпався після 25 років існування: Меладзе і колишні солістки зробили заяви
ТСН
2025-05-24T17:57:56Z
Джамала привітала сина з першим роком життя і показала його на рідкісних кадрах
TSN
2025-05-24T17:55:04Z
Переможниця "Холостяка-13" Бєлєнь після скандалу з Тереном замилувала поцілунками з новим коханим
ТСН
2025-05-24T17:54:20Z
Руслана у своє 52-річчя публічно звернулася до батьків і приголомшила, скільки грошей перекаже ЗСУ
TSN
2025-05-24T17:54:17Z
Відомий блогер підколов Анатолія Анатоліча за втрачену вагу й "Оземпік": ведучий кумедно відреагував
ТСН
2025-05-24T17:53:47Z
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
2025-05-24T17:54:43Z
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
2025-05-24T17:53:56Z
Місячний календар стрижок на червень 2025 року: не пропустіть дати, коли можна змінювати імідж
TSN
2025-05-24T17:53:01Z
Неймовірно смачне закушування з пекінської капусти: так ви ще точно не готували
ТСН
2025-05-24T17:52:04Z
Смачна закуска за 20 хвилин: рецепт страви з чотирьох інгредієнтів
ТСН
2025-05-24T17:51:36Z
Чи можна використовувати курячий послід для підживлення плодових дерев: які з них полюбляють таке добриво
TSN
2025-05-24T17:51:04Z
Школа як простір емоційної безпеки: як в КМDШ протидіють булінгу та навчають вирішувати конфлікти
TSN
2025-05-24T17:49:57Z
Дівам варто більше вчитися, а Скорпіонам слід попрацювати з імпульсивністю: гороскоп за картами Таро на 23 травня 2025 року
TSN
2025-05-23T17:42:57Z
Астрологи назвали два знаки зодіаку, доля яких постійно змінюється
ТСН
2025-05-23T17:41:48Z
Росіянам вдалося закріпитися на Сумщині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:33:23Z
Захисника Маріуполя від розстрілу врятувало прізвище
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:15:28Z
Окупанти "намацують" слабкі місця: Трегубов про ситуацію на кордоні Харківщини
TSN
2025-05-24T18:09:22Z
Україну атакували ворожі дрони: де літають
TSN
2025-05-24T17:57:41Z
Росіяни наступають на ще одне велике місто України: воїни ЗСУ відверто розповіли про ситуацію
TSN
2025-05-24T17:57:37Z
Хвиля вибухів: у Києві по російських дронах працює ППО
ТСН
2025-05-24T17:57:23Z
На Київщині оголошено повітряну тривогу: у столиці працює ППО
TSN
2025-05-24T17:57:19Z
Обмін полоненими: як це відбувалося і чому виникають труднощі
TSN
2025-05-24T17:57:02Z
У Києві зростала кількість постраждалих унаслідок російської атаки
TSN
2025-05-24T17:56:58Z
Мовознавиця назвала українське слово, яке має три варіанти наголосу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T20:00:53Z
“Треба масштабуватись”: військовий "Азову" про переваги і труднощі української зброї
ТСН
2025-05-24T18:33:38Z
Російські військові літаки порушили повітряний простір Фінляндії
ТСН
2025-05-24T17:57:36Z
У Києві попрощалися з військовим і ведучим Максимом Неліпою: фото, відео
ТСН
2025-05-24T17:57:20Z
РФ атакувала Київ "Шахедами": що відомо про наслідки
TSN
2025-05-24T17:57:10Z
24 травня — яке церковне свято, чому забороняється ламати гілки шипшини
TSN
2025-05-24T17:56:54Z
Родина військового виховує 9 дітей: як через війну 26-річний чоловік став багатодітним батьком
ТСН
2025-05-24T17:56:53Z
Гроші, "перевиховання" та таємні операції: Лубінець розкрив шокувальні деталі викрадення українських дітей
ТСН
2025-05-24T17:56:35Z
У Липецькій області РФ дрони знову атакували завод, важливий для виробництва БпЛА
ТСН
2025-05-24T17:56:20Z
Жінка напала на людей на пероні вокзалу: 12 постраждалих
ТСН
2025-05-24T17:57:59Z
Пасажирський літак ударився хвостом під час приземлення в аеропорту
TSN
2025-05-24T17:57:55Z
Росія вдарила по Київщині дронами: є постраждалі
TSN
2025-05-24T17:57:54Z
Уламки БпЛА влучили у багатоповерхівку на Оболоні, загорівся увесь під'їзд: фото
TSN
2025-05-24T17:56:34Z
Київ опинився під черговим обстрілом БпЛА та балістики: де працюють рятувальники
ТСН
2025-05-24T17:56:18Z
У Києві упали уламки дронів і ракет та спалахнули пожежі: названі райони
ТСН
2025-05-24T17:56:10Z
Росія атакувала Київ: скільки людей постраждало
ТСН
2025-05-24T17:55:55Z
Вночі РФ атакувала БпЛА і балістикою: влада про наслідки масованого удару по Києву
TSN
2025-05-24T17:55:10Z
Женя Кот під час нічних обстрілів Київщини опинився в епіцентрі вибухів: "Роз'їдає горло"
ТСН
2025-05-24T17:54:34Z
Курс валют на вихідні, 24-25 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-05-24T17:56:41Z
Яким буде курс долара в Україні до кінця травня: банкір дав прогноз
ТСН
2025-05-24T17:55:56Z
Тариф на світло: скільки платитимуть українці від 1 червня
ТСН
2025-05-24T17:53:43Z
Чехія повідомила, яку користь економіці приносять біженці з України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:00:36Z
ДТЕК «Енерго» пройшов сертифікацію на відповідність міжнародному екологічному стандарту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T12:39:57Z
Для інтеграції до європейського ринку слід скасувати прайс-кепи – Всеукраїнська енергетична асамблея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T12:30:15Z
Хмельниччина зменшила експорт зерна, молока та м'яса
AgroPortal
2025-05-24T11:30:27Z
В Україні не виробляється обладнання для переробки фундука
AgroPortal
2025-05-24T10:30:12Z
У Тульській області РФ уражено хімічне підприємство «Азот»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:03:13Z
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
2025-05-24T17:57:14Z
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-05-24T17:56:04Z
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
2025-05-24T17:55:36Z
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
2025-05-24T17:54:05Z
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:15:30Z
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
2025-05-24T13:00:37Z
Нова ракета Falcon 9 вивела на орбіту ще 27 супутників Starlink
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T00:03:53Z
Магнітна буря 23 травня: яка її потужність
ТСН
2025-05-23T17:42:50Z
Підсанкційний гімнаст Нагорний незаконно відвідав окуповані Донецьк та Маріуполь
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:54:41Z
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:21:16Z
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:00:19Z
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T13:39:56Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:21:18Z
Був командиром спецпризначенців. На Курщині ЗСУ ліквідували чемпіона світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T08:18:04Z
Жіноча збірна України з пляжного футболу здобула перемогу в другій грі Євроліги-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:45:43Z
Тренер «Наполі» Конте встановив унікальне досягнення за титулами в Серії А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:33:50Z
Збірна Росії з хокею остаточно відсторонена від Олімпіади-2026 – джерело
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:54:02Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z