MY.UAНовини
Україна на поступки не піде – погрожує позовом до СОТ: чи продовжить ЄС блокаду зерна
Україна на поступки не піде – погрожує позовом до СОТ: чи продовжить ЄС блокаду зерна

Україна на поступки не піде – погрожує позовом до СОТ: чи продовжить ЄС блокаду зерна

Як вибори в Польщі впливають на блокування українського зерна, що означають субсидії для українських компаній та чи шукає Єврокомісія збалансоване рішення – усе це дізнавалася кореспондентка 24 Каналу в Брюсселі Софія Назаренко.

Коли та чому почалась зернова блокада

Під заборону Єврокомісії українські сільськогосподарські продукти потрапили ще наприкінці квітня 2023. Після односторонньої блокади, Єврокомісія вирішила призупинити імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику до п'яти країн-членів ЄС. Ембарго на українські продукти наклали уряди сусідніх країн – Польщі, Угорщини, Румунії та Словаччини. А також Болгарії.

Це рішення схвалили через надлишок українського зерна в сховищах та скарги місцевих фермерів. Для "постраждалих" європейських підприємців із бюджету ЄС навіть виділили понад 100 мільйонів євро.

Заборона на імпорт передбачалася до початку червня, але зрештою Єврокомісія продовжила бан до 15 вересня.

Хто зараз виступає за продовження ембарго, а хто проти

В кулуарах Єврокомісії відверто говорять, що більшість держав-членів ЄС скептично ставляться до прохання п’яти країн продовжити заборону. Найактивніше цю ідею критикували, зокрема, посли Франції та Німеччини під час зустрічі з представниками Комісії. Хоча дипломати й розуміють занепокоєння п'ятірки, все ж закликають шукати альтернативні рішення.

Водночас Ян Бонд, директор із питань зовнішньої політики Центру європейських реформ вважає, що проти продовження ембарго виступають і деякі країни-члени східного флангу ЄС.

Важливо, що чимало країн, не лише західноєвропейських, таких як Франція та Німеччина, але й країн, які досить тісно пов'язані з Польщею та Україною, до прикладу Латвія, дають зрозуміти, що вони дуже незадоволені тим, що робить Польща та інші держави-сусіди в плані перешкоджання українському експорту,
– наголосив Ян Бонд у коментарі 24 Каналу.

Немає єдності й всередині так званого блоку. Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус, після неформальної зустрічі аграрних міністрів ЄС в Іспанії, заявив про претензії з боку Болгарії.

Уряд Болгарії просить вилучити зі списку насіння соняшника, оскільки виробники потребують цей продукт. Натомість хочуть ввести бан на сухе молоко.

Польський міністр підкреслив, що зараз у блоці виникла ідея зробити список імпортних заборон "гнучким". Тобто, за потреби продукт можуть додати до цього списку, або ж навпаки – вилучити.

Субсидії для транзиту українського зерна

Єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський запропонував продовжити заборону імпорту українського зерна до кінця року. На його думку, зараз заборона дає результати.

Він аргументує це тим, що в разі скасування зернової блокади фермери прифронтових країн опиняться у кризовій ситуації через надмірну кількість українського зерна.

  • Втім, Войцеховський виступив з ідеєю надання субсидій для українських компаній, аби ті змогли транспортувати урожай до третіх країн світу. Вартість українського зерна зросте, якщо Україна самостійно буде транспортувати весь урожай до європейських портів.
  • Згідно з його пропозицією, вартість транзиту тонни зерна коштуватиме 30 євро і ЄС має відшкодувати цю суму. Таким чином ЄС доведеться витратити 600 мільйонів євро, аби допомогти в транзиті 20 мільйонів тонн українського зерна. Єврокомісар вважає, що в порівнянні з іншими альтернативними рішеннями, ця ідея не є дуже затратною.

Я сподіваюся, що це буде, перш за все, підтримка транзиту з України, надання субсидій для України, виплата компенсації компаніям за транзит до морських портів у Латвії, Литві, Польщі або Німеччині. Можливо, й інші порти, список яких слід підготувати й підтримати транзит,
– сказав Войцеховський.

Аналітик Центру європейських реформ Ян Бонд вважає таку пропозицію "кроком уперед", оскільки економічно ефективним способом експорту українського зерна є морський шлях. Через постійні обстріли Росії Україна має шукати інші шляхи транзиту продуктів.

"Якщо ви зможете більш-менш вирівняти витрати, то думаю, що це значно допоможе вирішити проблему, оскільки це збільшить стимули для України експортувати зерно цим довшим маршрутом", – вважає експерт.

Водночас аналітикиня центру Європейської політики Світлана Таран оцінює цю пропозицію, як пошук рішення для пошуку компромісу між Україною, п'ятьма країнами та Єврокомісією. За її словами, зараз Єврокомісія шукає певні інструменти, аби задовольнити всі сторони й уникнути кризової ситуації.

Експертка пояснює, що Україна зацікавлена в експорті через румунські порти, оскільки це найкоротший шлях, а відповідно, найдешевша логістика. Втім потужність портів у Румунії залишається обмеженою, а експорт через країни Балтії означав би збільшення логістичних витрат.

Якщо зерно транспортується довшим шляхом, то ціна зростає і товар стає менш конкурентоздатним на глобальних ринках. Наприклад, конкурентність знижується, порівняно з російським зерном, яке теж намагаються продавати,
– каже Світлана Таран.

Однак, аналітикиня вважає, що субсидії для українських компаній не варто розглядати як окремий інструмент. За її словами, в цьому випадку необхідно вжити комплекс заходів – збільшити потужності коридорів солідарності та портів, розбудовувати елеватори, транспорті шляхи.

"Після виникнення кризи Єврокомісія додатково почала виділяти гроші на інфраструктурні проєкти, і зараз ця робота продовжується", – нагадала Таран.

Україна погрожує позовом до СОТ

Звичайно, можливим продовженням зернового ембарго українська сторона незадоволена. Зокрема, міністерка з євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна не піде на поступки в цьому питанні. За її словами, Брюссель запевнив Київ, що продовження не буде, хоча Польща й активно наполягає на обмеженнях. А це тісно пов'язано із майбутніми виборами.

За величезної поваги та вдячності до польського народу, чудових відносин з польським урядом та громадянським суспільством, Україна за жодних обставин не буде інструментом передвиборчої кампанії. Вибори там відбудуться у жовтні, і до цього часу деякі урядовці та політичні групи не гребують нічим у боротьбі за рейтинги. В цьому торговельному питанні не буде поступок з боку України. Ми не будемо називати чорне білим,
– сказала Стефанішина.

Водночас заступник міністра економіки України Тарас Качка попередив, що Україна подасть позов до Світової організації торгівлі проти ЄС та Польщі, якщо обмеження на імпорт продукції не будуть зняті. Проводження ембарго порушує Угоду про вільну торгівлю між Україною та ЄС від 2014 року.

Аналітикиня Центру європейської політики Світлана Таран вважає, що позов до СОТ – це країні заходи, які варто вживати лише тоді, коли інші зусилля не дали результату.

"Тоді це виноситься вже на арбітраж і незалежні експерти Світової організації торгівлі будуть вивчати дані, аналізувати, приймати рішення хто правий, а хто – ні", – наголошує експертка.

Єврокомісія шукає альтернативу

Оскільки термін заборони спливає 15 вересня, в європейських кварталах Брюсселя активно обговорюють чи продовжувати зернове ембарго. Виконавчий заступник глави Єврокомісії Валдіс Домбровскіс запевнив, що пошук альтернативного рішення ще триває. Для ЄС важливо задовольнити всі сторони.

"Наша позиція дуже чітка. Ми шукаємо рішення, що задовольнить усі зацікавлені сторони. Ми зробили ініціативу "коридорів солідарності", щоб дозволити Україні експортувати замість чорноморських маршрутів. І щодо можливостей, ми досить близькі до загальних обсягів українського експорту сільськогосподарських продуктів. Сподіваємося, що за найближчий рік обсяги експорту становитимуть 4,7 мільйона тонн на місяць", – сказав Домбровскіс журналістам.

Ця заборона приймалася як тимчасовий захід в екстреній ситуації. В червні заборона вже була продовжена. Де гарантія, що, наприклад, в кінці року вони знову її не продовжать ще на пів року?
– запитує аналітикиня Світлана Таран.

Зерновий бан: до чого тут вибори у Польщі?

Експерт з Центру європейських реформ Ян Бонд припускає, що Єврокомісії буде важко знайти рішення, щоб задовольнити всі сторони. Як ми вже згадали, у Польщі скоро відбудуться вибори, а тому польський уряд не бажає втрачати підтримку фермерів.

"Я не впевнений, що Європейська комісія знайде компроміс, але я впевнений, що вони будуть намагатися зробити це дуже наполегливо. Ключовою країною є Польща. Це питання пов'язане з польськими виборами, які скоро відбудуться. Тож, можливо, це одне з тих питань, що можна вирішити після виборів, але неможливо вирішити до виборів", – вважає Ян Бонд.

Експерт зазначив, що польські фермери, як правило, голосують за правлячу партію. Тому, жоден уряд за кілька тижнів до виборів не піде на те, щоб дратувати значну частину своїх виборців.

Відповідаючи на питання 24 Каналу чи причетний аграрний єврокомісар Войцеховський до підтримки польського уряду, Ян Бонд зазначив, що було б дивно, якби Войцеховський не підтримував уряд.

Він не лише поляк, але й був призначений нинішнім урядом. Але я не думаю, що решта членів Комісії дадуть йому повну свободу дій. Щоб Войцеховський не робив, це все одно має бути сумісним із законодавством ЄС, інакше рішення можна буде оскаржити в Суді Європейського Союзу,
– попередив експерт.

І все ж таки, якщо Єврокомісія не продовжить заборони, польська сторона погрожує здійснити блокаду в односторонньому режимі. Зазначимо, що за законодавством ЄС такі дії є незаконними.

"Саме цей польський уряд регулярно має проблеми з Європейською комісією та Європейським судом. Тож вони можуть не дуже перейматися тим, що порушують європейське законодавство. Але Комісія почне проти них провадження про порушення, якщо вони спробують ввести національну заборону на український імпорт, як вони це зробили навесні", – пояснив Ян Бонд.

Експерт наголошує, що Польща звісно хоче, аби Україна мала можливість експортувати зерно. Проте, польські фермери виступають проти продажу окремої продукції на своїй території. Зрештою, Єврокомісія оголосить своє рішення – яким воно буде ми дізнаємося вже цієї п'ятниці.

Теги за темою
Єврокомісія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Соратник розказав, чому Фаріон дивилися на війну оптимістично
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:12:48Z
У Польщі стався серйозний збій системи управління повітряним рухом
Европейская правда
2025-07-19T11:58:23Z
Шмигаль заявив про масштабування антишахедних рішень в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:45:49Z
Сибіга поспілкувався із главою МЗС Молдови
Европейская правда
2025-07-19T11:43:52Z
Сибіга: Україна повертатиме в офіційний вжиток українські назви іноземних міст
Европейская правда
2025-07-19T11:25:11Z
Зеленський доручив синхронізувати санкції ЄС в українській юрисдикції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:18:59Z
Генпрокурор заявив про закриття понад 30% кримінальних проваджень щодо бізнесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:00:56Z
У Польщі поширюють фейк щодо промови посла України про Волинь
Европейская правда
2025-07-19T10:37:59Z
Що буде після "трампівських" 50 днів для України та росії? ВИСНОВКИ.
FM-TV
2025-07-19T10:12:19Z
Найбільший український енергохолдинг заявив про великі плани на Європу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:12:15Z
За півроку ДТЕК інвестував 4 млрд грн у ремонти ТЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:48:46Z
Чехія легалізувала вирощування та зберігання канабісу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:45:19Z
Prometey виставив на продаж діючий елеватор на Дніпропетровщині
AgroPortal
2025-07-19T09:00:56Z
Світові ціни на фундук зростуть: причина — погода в Туреччині
AgroPortal
2025-07-19T08:30:36Z
В Україні прогнозують 29,26 млн т урожаю кукурудзи
AgroPortal
2025-07-19T07:30:25Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
На Сумщині телятник пропонують в оренду за 75 грн
AgroPortal
2025-07-19T10:30:02Z
Конфлікт у столичному метро: поліція розшукала дівчину, яка схвалювала РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:54:30Z
У клубі Києва під час вечірки вмикали російську музику
VGorode
2025-07-19T08:18:04Z
Російський командир наказав пристрелити власного пораненого бійця – перехоплення ГУР
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:12:41Z
«Атеш» виявив польовий госпіталь у бригаді морпіхів РФ в Севастополі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:18:30Z
Суд відмовився арештувати «будинок розпусти» у центрі Києва, пов'язаний з Кличком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:49Z
Виконував бойові завдання на рідній Лиманщині та в районі Авдіївки. Згадаймо Ярослава Труша
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:00:23Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:54:37Z
Продовольчі ярмарки у Києві 19-20 липня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:24:37Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Більшість німців не підтримують заборону ультраправої "АдН"
Европейская правда
2025-07-19T11:01:10Z
Кажани дедалі частіше оселяються у багатоповерхівках: пояснення науковиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:00:00Z
Рік без Ірини Фаріон. Спогади найкращої подруги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:45Z
У Фінляндії можна безкоштовно отримати житло: як працює програма
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:44Z
Вступна кампанія 2025: майже 400 тис абітурієнтів вже готові до вступу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:54:42Z
Україна повернула з окупації 11 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:45:41Z
Літературознавиця, що викладає в західних університетах: Міф про «велику російську культуру» досі живий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:38Z
Рік після загибелі Ірини Фаріон: Львів вшановує пам'ять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:06:07Z
Чи правильно казати «зеесушник», «есбеушник»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:15:26Z
В Іспанії на аукціоні продали найдорожчий сир у світі
AgroPortal
2025-07-19T06:30:18Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
В Австрії загинув німецький альпініст, зірвавшись зі скелі
Европейская правда
2025-07-19T12:15:32Z
У Києві мати-ґвалтівниця та її спільник отримали вирок за сексуальне насильство над дитиною
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:00:26Z
На Київщині потяг збив чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:30:26Z
Вдарила чоловіка шампурем: поліція на Черкащині розслідує вбивство під час відпочинку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:39:23Z
У Німеччині через інцидент з феєрверками на ярмарку постраждали 19 осіб
Европейская правда
2025-07-19T08:37:27Z
Українські військові ліквідували міну, прибиту хвилями до узбережжя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:27:05Z
Атака на Павлоград: пошкоджено пожежну частину, підприємства, п’ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:45:18Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
«Дипломатичний» виїзд за $18 тис: у Львові викрили ексвикладача вишу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:06:03Z
Головний бій року. Все, що потрібно знати про протистояння між Усиком та Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:42:05Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
В Туреччині розпочали перевірки Visa та Mastercard
Европейская правда
2025-07-19T07:13:58Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Липневі тарифи: скільки коштує зарядити електрокар в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:00:44Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z