MY.UAНовини
Росія наростила виробництво ракет, незважаючи на санкції: в NYT розкрили подробиці
Росія наростила виробництво ракет, незважаючи на санкції: в NYT розкрили подробиці

Росія наростила виробництво ракет, незважаючи на санкції: в NYT розкрили подробиці

Росія змогла наростити виробництво ракет попри введені Заходом санкції та експортний контроль. Наразі на території РФ виробництво ракет перевищило довоєнний рівень.

Внаслідок цього Україна найближчими місяцями може зіткнутися з посиленням ракетних атак з боку Росії. Подробиці повідомляє The New York Times.

Видання з посиланням на слова офіційних представників США, Європи та України стверджує, що Росії вдалося подолати санкції та експортний контроль, запроваджені Заходом. Наразі обсяги виробництва перевищують довоєнні рівні. А це означає, що найближчими місяцями РФ здатна посилити ракетні атаки по Україні.

NYT пише, що США поряд із наданням військової допомоги Україні зробило ставку на ослаблення військової потужності РФ шляхом обмеження військових постачань Росії. І на початку ця стратегія спрацювала. У перші шість місяців повномасштабної агресії проти України Росія змушена була різко сповільнити виробництво ракет та інших озброєнь.

Проте вже до кінця 2022 року військово-промисловий комплекс РФ почав набирати обертів. І зараз це визнають навіть американські урядовці.

Досягти подолання введеного Штатами експортного контролю Москва змогла за допомогою своїх розвідслужб та міністерства оборони, які створили контрабандні схеми для переправлення ключових компонентів, необхідних для виробництва ракет, через треті країни. Так, через рік після початку повномасштабного вторгнення Росія повним ходом закуповувала критично важливі компоненти через Вірменію і Туреччину. І спільні зусилля регуляторів США та Євросоюзу не змогли ні зупинити, ні обмежити постачання через пов'язані з РФ країни.

Тепер же у переддень зими західні партнери України побоюються продовження ударів Москви по українській критичній інфраструктурі.

"Відновлення військового виробництва в Росії викликає особливу тривогу, оскільки Москва використала артилерію для обстрілів українських солдатів на передовій, а свої ракети для атак на електромережі та іншу критично важливу інфраструктуру, а також для терору мирного населення в містах. Чиновники побоюються, що збільшення запасів ракет може означати особливо темну та холодну зиму для громадян України", – пише видання.

Наразі зусилля США спрямовані на те, щоб допомогти Україні захиститися від російських атак. Пентагон уже передав Україні системи Patriot та сприяв передачі союзниками Україні боєприпасів для систем ППО С-300. Також США надали інші засоби протиповітряної оборони, наприклад, системи Avenger та Hawk.

Проте систем ППО, що є в України, критично мало для захисту всієї країни. Тому Києву доводиться обирати об'єкти, які потребують першочергового захисту.

При цьому в Києві вже заявили, що посилення ракетного обстрілу може знищити протиповітряну оборону країни.

Щоб обмежити можливості РФ у поповненні ракетних запасів, у Вашингтоні у жовтні 2022 року зібрали представників міжнародної спільноти. Тоді йшлося про обмеження на постачання в РФ необхідних для виробництва високоточної зброї мікрочіпів, плат, комп'ютерних процесорів та інших компонентів. Також під обмеження підпали постачання комплектуючих для дизельних двигунів, вертольотів та танків.

Однак Росії вдалося обійти заборони та обмеження. Держава-агресорка перебудувала економіку, поставивши на чільне місце ВПК.

"Завдяки доходам від високих цін на енергоносії російські спецслужби та міністерство оборони змогли контрабандою ввозити мікроелектроніку та інші західні матеріали, необхідні для крилатих ракет та іншої високоточної зброї. У результаті військове виробництво не лише відновилося, а й різко зросло", – пише видання.

За підрахунками західних чиновників, зазначає NYT, якщо до початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія могла виробляти до 100 танків на рік, зараз їх виробляють близько 200. Не вдалося західним країнам також перешкодити збільшенню виробництва артилерійських снарядів: за даними західних розвідслужб, зараз РФ наближається виробництва двох мільйонів таких снарядів на рік. Це вдвічі більше, ніж прогнозували західні розвідки.

"Росія зараз виробляє більше боєприпасів, ніж США та Європа. Загалом, за оцінками Кусті Салма, начальника штабу Міністерства оборони Естонії, нині виробництво боєприпасів у Росії в сім разів перевищує виробництво на Заході. Витрати на виробництво в Росії також набагато нижче, ніж на Заході, частково тому, що Москва жертвує безпекою та якістю у своїх зусиллях зі створення дешевшої зброї, сказав Салм. Наприклад, виробництво 155-міліметрового артилерійського снаряда обходиться західній країні в 5000–6000 доларів, тоді як виробництво співставного 152- міліметрового артилерійського снаряда коштує Росії приблизно 600 доларів", – пише видання.

У той же час, Москва так і не зуміла накопичити на складах великих запасів ракет, хоча деяких видів (наприклад, крилатих ракет повітряного базування Х-55) у неї зараз більше, ніж. за даними розвідок, було початку вторгнення.

"У деяких сферах їм вдалося значно наростити виробництво", - сказав Дмитро Альперович, експерт з міжнародної безпеки та голова Silverado Policy Accelerator, вашингтонського аналітичного центру.

Він пояснив, чому, ймовірно, експортний контроль не зміг завадити РФ виготовляти ракети. Справа в тому, що чіпи, необхідні для пари сотень ракет, легко можна вмістити в кілька рюкзаків. Тому, не закуповуючи мільйони чіпів за раз, Росія відносно легко примудряється оминати заборони.

Постачання необхідних для виробництва ракет компонентів Росія проводить через треті країни.

"Оскільки заходи контролю справили реальний вплив, російський уряд не просто розвів руками і сказав: "Ви нас спіймали, ми здаємося". Вони ставали дедалі винахідливішими у своїх спробах обходу. І ми дійсно активно працювали над різними способами придушення", – констатував відповідальний за питання експортного контролю представник Міністерства торгівлі США Метью Аксельрод.

Нині США та Євросоюз мають спільний список із 38 різних категорій товарів, експорт яких до Росії обмежено. Американські офіційні особи заявили, що дев'ять із 38, в основному мікроелектроніка, що використовується в ракетах і дронах, є найбільш пріоритетними для блокування.

"Американські та європейські чиновники працюють з банками над розробкою системи оповіщення, яка б попереджала уряди про можливі порушення санкцій. На даний момент американські банки повідомили уряд США про 400 підозрілих транзакцій. Міністерству торгівлі вдалося використати третину цих звітів про підозрілу діяльність у своїх розслідуваннях", – пише видання.

Так, 31 серпня Міністерство торгівлі звинуватило трьох осіб за участь у незаконній російській закупівельній мережі. Один із трьох, Артур Петров, громадянин Росії та Німеччини, був заарештований та звинувачений Міністерством юстиції у порушенні експортного контролю.

Петрова звинувачують у придбанні мікроелектроніки в американських експортерів з метою відправлення її на Кіпр, Латвію чи Таджикистан. Звідти, припускають у США, через інші компанії компоненти зрештою було б поставлено до держави-агресорки.

При цьому ще одна проблема полягає в тому, що Росії потрібні не чіпи вищого класу, які легше відстежувати, а комерційні чіпи, які можна використовувати в різних цілях, а не тільки для виробництва ракет.

"Це ускладнює нашу роботу, оскільки існує безліч країн, яким дозволено і цілком нормально продавати ці чіпи в законних комерційних цілях. Проблема в тому, що ці чіпи потім перенаправляються та вирушають до Росії", – заявив Аксельрод.

У той же час, пише видання з посиланням на американських та європейських чиновників, Росії так і не вдалося налагодити достатнє виробництво боєприпасів та техніки, щоб заповнити витрати та втрати. Наприклад, лише наближаючись до виробництва двох мільйонів снарядів для артилерії на рік, за цей період РФ витрачає понад десять мільйонів снарядів. Саме тому Кремль змушений був гарячково шукати допомоги у своїх нечисленних союзників, зокрема спробував укласти угоду з Північною Кореєю.

"Хоча Москва досягла успіхів у контрабанді процесорів і друкованих плат, вона стикається з нестачею ракетного палива та основних вибухових речовин, заявили американські чиновники, - матеріалу, який важче переправити, ніж друковані плати. Цей дефіцит, ймовірно, стримуватиме Москву, якщо вона спробує наростити подальше виробництво боєприпасів, ракет чи бомб", – прогнозує NYT.

У той же час, нарощування військового виробництва стало ударом для російської економіки.

"Санкції завдали шкоди загальному стану російської економіки, і подолання західних експортних заборон обійшлося недешево, заявили американські та західні офіційні особи. Високопоставлений представник західного міністерства оборони заявив, що Росія перерозподілила майже третину своєї комерційної економіки на виробництво озброєнь. Країна зіштовхнулася з браком робочої сили, що може ускладнити досягнення подальших промислових успіхів", – пише видання.

Водночас, українські та західні чиновники прогнозують, що після відносного літнього "затишшя" з настанням холодів РФ практично напевно відновить терористичні удари по енергетичній інфраструктурі України. На думку Кремля, це може позбавити волі українців до опору агресії.

У США тим часом працюють над стабільними постачаннями боєприпасів для ППО та покращенням української системи протиповітряної оборони, щоб мінімізувати наслідки ймовірного ракетного терору РФ.

"Українці стали краще захищати свою інфраструктуру та зміцнювати оборону навколо своїх електростанцій та критично важливих енергетичних мереж. Вони стали краще справлятися з ремонтом та стежити за тим, щоб наслідки перебоїв у подачі електроенергії та інших перебоїв у комунальних послугах не були такими серйозними", – вважає начальник штабу Міністерства оборони Естонії.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що Росія купує санкційні деталі для літаків через ОАЕ, Китай та Туреччину.

Основу російського авіапарку складають Boeing та Airbus. Тому в РФ вдалися до так званого паралельного імпорту. Про це свідчать митні дані з березня 2022-го до березня 2023 року.

Згідно з документами, за цей період в країну ввезли оригінальних запчастин для Boeing і Airbus не менше ніж на 18 млрд рублів.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі Obozrevatel та Viber . Чи не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
В Совете Европы начали процесс создания Спецтрибунала по преступлению агрессии РФ
Европейская правда
2025-05-14T12:07:57Z
Трамп допустил свой визит в Стамбул
Корреспондент
2025-05-14T11:57:20Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Составить резюме, пройти профориентацию, найти новые возможности: гид "Фестивалем карьеры"
VGorode
2025-05-14T10:18:30Z
Роберт Де Ниро получил Золотую пальмовую ветвь и раскритиковал Трампа
Корреспондент
2025-05-14T08:57:55Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Папа Лев XIV призвал к миру и переговорам
Корреспондент
2025-05-14T11:39:24Z
Германия отказала в убежище 90% россиян
Корреспондент
2025-05-14T10:48:31Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
2025-05-12T18:51:37Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Какие продукты нужно есть для укрепления костей
UAToday
2025-05-13T12:03:26Z
Болезнь Лайма: мифы, факты и как уберечься
VGorode
2025-05-13T11:57:11Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Кремль созывает срочное совещание из-за дефицита топлива - разведка
Корреспондент
2025-05-14T11:57:25Z
Шмыгаль назвал задачи для нового руководителя Нафтогаза
Корреспондент
2025-05-14T11:30:20Z
В России провалился проект замены самолёта Ан-2
Корреспондент
2025-05-14T11:09:54Z
Компания Microsoft увольняет около 7000 сотрудников
Корреспондент
2025-05-14T11:00:50Z
Укренерго предупредило о бережном потреблении электроэнергии
Корреспондент
2025-05-14T09:33:20Z
Цены на фрукты в Украине вырастут: весенние заморозки уничтожили урожай
VGorode
2025-05-14T08:42:36Z
Доллар и евро выросли в обменных пунктах
Корреспондент
2025-05-14T08:42:12Z
Курс валют в Украине 14 мая 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-05-14T08:18:53Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
На Украину надвигается ненастье: в каких регионах будут дожди, снег и шквалы
TSN
2025-05-14T12:06:30Z
Агент ГРУ корректировал удары по военным госпиталям в Полтавской области
Корреспондент
2025-05-14T10:54:52Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Винницкой области учительница географии организовала схему для уклонистов
Корреспондент
2025-05-14T11:51:22Z
В Дагестане обвал скалы "отрезал" от мира более 50 сел
Корреспондент
2025-05-14T11:24:22Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Киевлянка убила пенсионера скалкой за "извращенные сексуальные фантазии"
Корреспондент
2025-05-14T10:12:31Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
BMW представила специальную версию внедорожника X7 для Японии
Корреспондент
2025-05-13T16:48:42Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
США недополучат $12,5 млрд от туризма в 2025 году
Корреспондент
2025-05-13T10:21:37Z
Британец завершил 8-месячный триатлон на Эвересте
Корреспондент
2025-05-13T07:00:22Z
Раки должны довериться тишине, а Скорпионам пора остановиться: астрологический прогноз на рунах на 13 мая 2025 года
TSN
2025-05-13T02:34:59Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T18:03:48Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Реал намерен приобрести перспективного защитника Бенфики
Корреспондент
2025-05-14T11:27:34Z
Тренер Джошуа верит в победу Усика в реванше из Дюбуа
Корреспондент
2025-05-14T11:24:29Z
Лунина внезапно убрали из списка игроков на предстоящий матч Реала
Корреспондент
2025-05-14T10:33:54Z
Не хочу быть обузой: Сидорчук о возможном возвращении в Динамо
Корреспондент
2025-05-14T10:27:20Z
Сидорчук поделился мнением о работе Луческу в Динамо
Корреспондент
2025-05-14T10:03:44Z
Нет ветряка: Уайлдер озвучил причину своих поражений в последних боях
Корреспондент
2025-05-14T09:51:44Z
Экс-капитан Динамо оценил шансы в финале против Шахтера
Корреспондент
2025-05-14T09:27:31Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Земля разорвалась в прямом эфире: впервые зафиксирован разлом в реальном времени
TSN
2025-05-14T12:06:58Z
Китайская ракета вывела на орбиту аппараты для космических вычислений
Корреспондент
2025-05-14T08:39:12Z
Телескоп Джеймса Уэбба зафиксировал мощные полярные сияния на Юпитере
Корреспондент
2025-05-14T08:09:32Z
Samsung официально представила сверхтонкий Galaxy S25 Edge
Корреспондент
2025-05-13T19:30:54Z
В Германии обнаружены бронзовые урны возрастом более 3 тысяч лет
Корреспондент
2025-05-13T17:18:54Z
Украинский геймер продлил контракт со шведской командой
Корреспондент
2025-05-13T17:09:35Z
Samsung выпустила первый в мире OLED-монитор с частотой обновления 500 Гц
Корреспондент
2025-05-13T17:03:45Z
На Марсе обнаружили структуры, похожие на вафли и соты: ученые предполагают следы старой жизни
UAToday
2025-05-13T15:24:51Z