MY.UAНовини
Прислухайтеся до голосу переробників і фермерів на шляху до ЄС - генеральна директорка Польської Молочної Палати
Прислухайтеся до голосу переробників і фермерів на шляху до ЄС - генеральна директорка Польської Молочної Палати

Прислухайтеся до голосу переробників і фермерів на шляху до ЄС - генеральна директорка Польської Молочної Палати

Польща виробляє 14,1 млн літрів молока та стала третім його виробником в ЄС

Спілка молочних підприємств України (СМПУ) посприяла тому, щоб українські молочні підприємства вперше взяли участь у міжнародному молочному форумі в Польщі, який відбудеться в Білостоку в кінці вересня. Наші виробники вперше стануть учасниками дискусії щодо світових трендів у молочній галузі та послухають досвід колег, які вступали до ЄС.

"Бізнес Телеграф" розпитав у організатора форуму, очільниці Польської Молочної Палати Агнешки Малішевської, чим може бути корисним захід нашим виробникам, до яких випробувань бути готовими на ринках ЄС та яких слів добирати нашим урядовцям в перемовинах з Євросоюзом.

Про міжнародний молочний форум

Пані Агнешка, 20-21 вересня українські виробники візьмуть участь у молочному форумі в Білостоці. Чому він важливий?

У Білостоці зустрінеться молочний сектор з усього світу. А цього року вперше буде присутня велика група підприємств з України. Це буде двадцята конференція. Вона розвинулася з форуму національного рівня до формату зустрічей молочного сектору в міжнародному масштабі.

Які питання будуть обговорюватися?

Ми будемо розмовляти про поточну ситуацію в нашій галузі. Ця подія є великим святом для молочного сектору. Зосередимося на актуальних проблемах, викликаних світовою постпандемічною кризою. Обговоримо наслідки агресії Росії проти України для галузі. Озвучимо виклики, з якими стикаємося у сфері зміни клімату та сталості виробництва. Зазирнемо в майбутнє виробничих напрямків, подискутуємо про тенденції у виробництві та переробці молока. Розглянемо все це як з європейської, так і з глобальної точки зору, тому що дамо слово учасникам та спікерам з багатьох країн Європи та світу. Вони поділяться своїми знаннями та досвідом.

Яких результатів ви очікуєте?

Перш за все, я очікую предметної та змістовної дискусії. Це найголовніше. Сьогодні у нас є багато проблем. Ми стикаємось з викликами, пов’язаними зі зміною обличчя молочної галузі. Окремим викликом є зміна поколінь виробників молока. На форумі ми хочемо розглянути стимули, які слід використовувати, щоб заохотити молодих фермерів, членів кооперативів, приймати ферми та ставати активними членами молочних кооперативів. Досвід попередніх конференцій показав, наскільки важливою є предметна розмова та обмін думками. Це дозволяє нам створювати кращі моделі управління молочним сектором.

Як довго триває співпраця між Польською Молочною Палатою та Спілкою Молочних Підприємств України? Які проблеми вона допомагає вирішити?

Співпраця між польськими та українськими організаціями триває вже кілька місяців. Ми підготували спільні побажання щодо подальшої роботи. Не лише Польська Молочна Палата, а й інші польські організації, які утворюють так звану Молочну угоду, спілкуються з українською Спілкою. Мета такого спілкування — збудувати мости для ведення бізнесу по обидва боки кордону. Ми усвідомлюємо, як ускладнила ситуацію на молочному ринку невиправдана агресія Росії проти України, і скільки постраждало українських фермерів та переробників. До речі, польський молочний сектор відразу прийшов на допомогу як українським громадянам, так і фермерам, підтримавши вас у ці трагічні часи.

Уточніть, будь ласка, про яку допомогу йдеться?

Багато польських молочних компаній пожертвували велику кількість молочної продукції в якості гуманітарної допомоги народу України. Польська Молочна Палата закупила і передала від своїх фондів продукти гуманітарним організаціям на суму понад 250 тисяч злотих. Через нас було передано насіння для українських фермерів на суму майже 20 тисяч євро. Все це ми робили в перші місяці війни. Крім того, компанії, що входять до Польської Молочної Палати, самі передали молочні продукти на багато мільйонів злотих. Допомога йшла гуманітарним організаціям та українським солдатам.

Польський досвід вступу до ЄС

Україна рухається до Європейського Союзу. Як цей процес сприймався польськими виробниками?

Форум у Білостоці стане чудовою можливістю поділитися таким досвідом з українськими колегами. До речі, перший молочний форум був організований напередодні вступу Польщі до Європейського Союзу у 2002 році. Тоді у нас було багато страхів і сумнівів. З цим була пов’язана навіть назва першої конференції: "Можливості та загрози для польської молочної промисловості перед вступом до Європейського Союзу".

Чим були викликані ці страхи?

Найбільше хвилювалися фермери, що під впливом майбутніх обмежень та квот доведеться скоротити виробництво молока. Як ми знаємо, на сьогодні система квотування вже скасована і жодних обмежень у цьому плані у нас немає. Але перед вступом нам довелося зробити чимало роботи. Як фермерам так і переробникам.

Що довелося змінити?

Перш за все, необхідно було адаптувати виробництво та переробку до величезної кількості стандартів та вимог, які висуває Європейський Союз. Ми внесли багато змін на основі директив в роботу підприємств та якість продукції. Це вимагало великої рішучості та зовсім іншого підходу до багатьох аспектів. Ключовими словами були "якість", "безпечність харчових продуктів", "стандартизація", "прозорість".

Через які труднощі довелося пройти польським молочним компаніям під час вступу до ЄС?

На жаль, тисячі документів, стандартизація, досить велика бюрократія тощо. Спочатку було дуже важко, але після запровадження певних процедур, складний аспект документації стає набагато легшим. Добре підготовлені ІТ-системи та електронне управління, які були в зародковому стані 20 років тому, виявилися дуже корисними. Сьогодні реалізувати ці процедури було б, мабуть, набагато легше.

Що найбільше стримувало перехід?

На мій погляд, найбільшими бар’єрами були менталітет і людський фактор. І тут ми дуже схожі.

Чи всім вдалося перебудувати роботу?

Багато господарств не хотіли братися за ці завдання. Особливо ті, де не було наступників. Вони покинули виробництво, ліквідувавши господарства. Або переключилися на вирощування зерна. Але були й ті, хто погодився йти дорогою змін, докласти зусиль, вони розвивали свої господарства. Це був час змін для багатьох молочних заводів і кооперативів, які отримали кошти від передвступних фондів. Завдяки цьому багато польських кооперативів були модернізовані, отримали нові машини, обладнання та системи, що дозволило вивести виробництво на інший рівень. І, що дуже важливо, отримати доступ до єдиного ринку ЄС.

Якого результату вдалося досягти вступом до ЄС польським виробникам?

Сьогодні Польща є одним із провідних виробників молока в ЄС, і користується репутацією виробника дуже якісних продуктів. Ми експортуємо по всьому світу і хочемо продовжувати розвиватися.

Наведіть приклади компаній, які успішно конкурують на ринках ЄС

Сьогодні у нас є багато компаній, переважно молочних кооперативів, які успішно конкурують з виробниками в усьому світі. Як приклад, це Mlekovita, Mlekpol, Piątnica, Spomlek, Sierpc, Polmlek, Łowicz, Gostyń. Це компанії, які продають по всьому світу.

Як їм це вдалося?

Відкриття ринків ЄС означає, що ми широко відкриваємо двері для вільного потоку товарів на єдиному ринку. Ми продаємо свої товари в інші країни ЄС, а вони продають свої товари на нашому ринку. Тому сьогодні ми не лише конкуруємо між собою, але й співпрацюємо. Подібно до споживачів, які подорожують по всьому світу і часто шукають нові смаки та нові продукти, компанії також намагаються бути на крок попереду споживача, щоб запропонувати йому широкий асортимент продуктів. Змінюються уподобання, змінюються продукти, тож це одна з проблем, з якою ми стикаємося.

Про конкуренцію в ЄС

Якою є частка польського молока на ринку ЄС і в світі? Як вона змінюється?

Польща є третім виробником молока в ЄС і дванадцятим у світі. У 2022 році, згідно з даними Головного Статистичного Управління, виробництво молока в Польщі становило 14,1 млрд літрів. Останніми роками виробництво дещо скорочується, але одразу після вступу до ЄС воно значно зросло. Фермери багато інвестували в якість молока. Чим якісніше молоко, тим кращі його параметри, тим вищу ціну сплачують фермерам.

Яка державна підтримка виробників і переробників молока передбачена на 2023 рік та запланована на 2024 рік?

Кожна підтримка записана в екосхемах Спільної Аграрної Політики ЄС. Найбільше грошей можуть отримати молочні ферми від покращення умов утримання тварин.

Наскільки сильною є конкуренція за споживачів на молочних ринках ЄС? Як це проявляється?

Перебуваючи на єдиному ринку, ми маємо такі ж умови для конкуренції за споживачів, як і інші країни. Тому ми можемо конкурувати, насамперед, якістю продукції.

Що дозволяє польським виробникам молока прориватися через місцеве лобі в експорті на інші ринки ЄС?

Я б висловилась інакше. Не місцеве лобі, а споживач. Проводимо рекламну діяльність, беремо участь у ярмарках та виставках. Але ще раз нагадаю про якість, тому що споживач приділяє їй велику увагу.

Поради від польских молочників

До чого готуватися українським компаніям на шляху вступу до ЄС?

Треба бути готовими до того, що не всі компанії зможуть впоратися з цими змінами. Тим більше, що за роки, відколи Польща приєдналася до ЄС, сам ЄС також дуже змінився. Він, як і весь, світ пішов вперед. Однак бюрократичні процедури ЄС стають ще більш надмірними. Це можна побачити навіть у останніх документах ЄС, таких як Європейська Зелена Угода, яка викликає багато дискусій у самому ЄС. Ми стикаємося з багатьма викликами, такими як рівновага і скорочення CO2. Це виклики для всіх країн, у тому числі для України, яка хоче приєднатися до структур ЄС.

Що мають зробити українські урядовці, щоб полегшити виробникам вступ до ЄС?

Вони повинні прислухатися до голосу переробників і фермерів. Правила співпраці під час процедури вступу визначені документами ЄС. Але хочу наголосити — ефективна співпраця між адміністрацією та переробниками (тобто спілками, які представляють переробників і фермерів) є надзвичайно важливим аспектом на шляху вступу до ЄС.

Який досвід був би корисним для України в перемовинах з країнами ЄС щодо постачання власної продукції? Яких помилок слід уникати?

Скромність, співпраця та адаптація до вимог ЄС. Я не рекомендую найкоротшого шляху — дороги навпростець.

Теги за темою
Євросоюз
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Неможливо встояти": Злата Огнєвіч висловилася про стосунки з лідером Бумбоксу
GlavRed
2024-10-08T00:27:30Z
Монатік з дружиною показали, як оригінально привітали сина з 9-річчям: "Важливий для нас день"
TSN
2024-10-07T20:57:23Z
3 моторошні екранізації книжок Стівена Кінга, які варто подивитися цієї осені
24tv
2024-10-07T20:33:26Z
Леся Нікітюк розсекретила бойфренда: хто став обранцем ведучої та що про нього відомо
24tv
2024-10-07T20:24:08Z
Серіал «Володар перснів»: виконавець ролі Саурона пояснює фінал другого сезону та розповідає про третій
ITC
2024-10-07T20:07:00Z
Присмак невагомої чуттєвості — TEREN & BORA презентують сингл «Не треба світла»
Storyboom
2024-10-07T19:34:26Z
Била посуд і писала вертихвісткам: Падалко розповіла про ревнощі в шлюбі
GlavRed
2024-10-07T19:27:16Z
"Прийшов час одружуватися": путініст Філіп Кіркоров показав пристрасний поцілунок з Анастасією Стоцькою
GlavRed
2024-10-07T19:27:05Z
У чому зустрічати 2025: стильні поради та ідеї для Нового року змії
CutInsight
2024-10-07T19:24:01Z
Бензин, дизель та автогаз: що відбувається з цінами на українських АЗС
Хвиля
2024-10-08T02:06:17Z
Опалювальний сезон 2024-2025: строки та тарифи
ZN UA
2024-10-08T02:03:59Z
Держава визначить пріоритетні напрямки для надання грантів через Brave1
InternetUA
2024-10-08T01:01:11Z
У Чорноморську російський дрон влучив у багатоповерхівку - ЗМІ
TSN
2024-10-08T00:54:30Z
Туреччина виходить на енергетичний ринок Східної Африки: інвестує в пошук нафти і газу біля узбережжя Сомалі
Хвиля
2024-10-08T00:12:25Z
Amazon скоротить тисячі менеджерів для підвищення операційного прибутку
InternetUA
2024-10-08T00:01:56Z
Польський злотий падає: курс валюти в Україні досяг нового мінімуму
Хвиля
2024-10-07T21:42:19Z
Поліція провела обшуки в одній з найбільших дорожніх компаній України
Украина Криминальная
2024-10-07T21:09:55Z
Штучний інтелект на рейках: Hitachi запустила інноваційний сервіс для залізниць
Хвиля
2024-10-07T20:36:23Z
Проривних рішень не буде: чого чекати Україні від перемоги Гарріс на виборах у США
GlavRed
2024-10-08T02:54:54Z
Україна може стати членом НАТО раніше, ніж увійде до ЄС - Корнієнко
УкраинФорм
2024-10-08T02:51:18Z
За головної умови: Україну можуть запросити в НАТО до закінчення війни
24tv
2024-10-08T02:45:41Z
Повістки від ТЦК отримують заброньовані та з відстрочкою: що відбувається
Знай
2024-10-08T02:30:37Z
Штайнмаєр застеріг проти посилення антисемітизму в Німеччині
УкраинФорм
2024-10-08T02:30:28Z
ЦАХАЛ розповів, скільки військових втратив під час наземної операції у Лівані
ГЛАВКОМ NET
2024-10-08T02:27:16Z
США не зацікавлені у військовому розгромі Росії - Золотарьов
GlavRed
2024-10-08T02:21:45Z
Подоляк заявив, що ніяких «дивних мирних планів» не передбачається
ГЛАВКОМ NET
2024-10-08T02:15:58Z
Українське питання буде «великою частиною» візиту Байдена до Німеччини - Білий дім
УкраинФорм
2024-10-08T02:15:37Z
БпЛА невизначеного типу на Сумщині: можлива робота ППО
TSN
2024-10-08T02:57:44Z
Росіяни продовжують атакувати Україну безпілотниками
TSN
2024-10-08T02:57:21Z
Минулий рік був найпосушливішим для річок по всьому світу - ООН
УкраинФорм
2024-10-08T02:51:55Z
Олег Старіков розповів, чи потрібна Україні мобілізація з 20 років
Знай
2024-10-08T02:21:07Z
Проблем з субсдією можна уникнути: що потрібно знати отримувачам
Знай
2024-10-08T02:12:52Z
Чарльз ІІІ призупинить лікування раку під час візиту до Океанії - ЗМІ
УкраинФорм
2024-10-08T01:42:14Z
Філіааіни разом із США проводять навчання на тлі загострення у Південно-Китайському морі
ГЛАВКОМ NET
2024-10-08T01:30:15Z
Мрії стануть реальністю: 4 знаки зодіаку, які досягнуть шаленого успіху у листопаді
GlavRed
2024-10-08T01:18:14Z
Вже не військові успіхи: що може посилити позиції України у світі
24tv
2024-10-08T00:36:36Z
"Шукають слабкі місця": чи готується РФ до прориву на Лиманському напрямку, — ЗСУ
Фокус
2024-10-08T02:57:11Z
На курахівському напрямку росіяни вклинилися в оборону ЗСУ, догістика українських підрозділів під загрозою
ZN UA
2024-10-08T02:46:43Z
У Тернополі посадили іменні дерева та зібрали понад ₴1,7 мільйона на дрони для ЗСУ
УкраинФорм
2024-10-08T02:36:45Z
Київ хочуть з’єднати залізницею з Братиславою і Кошице
ZN UA
2024-10-08T02:09:19Z
Романтичний настрій Скорпіонів і Козорогів подарує нові перспективи: гороскоп на 8 жовтня
24tv
2024-10-08T02:03:09Z
Астрологічний прогноз на 8 жовтня для всіх знаків Зодіаку: вівторок стане днем змін
Политека
2024-10-08T02:00:44Z
Сапери знешкодили на Донеччині 1,5-тонну російську авіабомбу
УкраинФорм
2024-10-08T01:54:12Z
Росіяни бояться здаватися в полон: до чого тут кадирівці
24tv
2024-10-08T01:33:53Z
Одещину атакують ворожі дрони: перебувайте в укриттях
TSN
2024-10-08T00:54:48Z
Як восени знезаразити грядки на городі: господині розкрили хитрощі
Политека
2024-10-07T22:03:41Z
Британський лікар увів токсини замість вакцини від COVID-19 своєму вітчиму: причина шокує
TSN
2024-10-07T20:57:48Z
Для чого заливати шкірку апельсинів оцтом: вражаючий лайфхак для прибирання
24tv
2024-10-07T18:27:55Z
Надія для багатьох людей: нова терапія вилікувала перших пацієнтів з аутоімунними хворобами
24tv
2024-10-07T17:42:17Z
Через ухилянтів вдарили по медикам: лікарні не отримають гроші
Знай
2024-10-07T17:36:57Z
На чому краще смажити яєчню на сковорідці: думки кулінарних експертів
TSN
2024-10-07T16:57:13Z
Стало відомо, які каші швидко відновлюють печінку
AgroNews
2024-10-07T16:27:26Z
Що буде, якщо щодня вживати насіння чіа
24tv
2024-10-07T16:21:18Z
Як "відірвати" дитину від комп'ютера та телефона й залучити її до фізичної активності
24tv
2024-10-07T16:18:45Z
Гаверц не зіграє за збірну Німеччини через травму
Football.ua
2024-10-07T21:40:35Z
Судаков випередив Реброва та Мілевського у списку рекордсменів УПЛ
Football.ua
2024-10-07T20:46:07Z
Кейн зможе зіграти: Англія втратила кількох гравців перед матчами Ліги націй
Football.ua
2024-10-07T20:22:11Z
Помер видатний гравець збірної Нідерландів Йохан Неескенс: він забивав у фіналі чемпіонату світу
24tv
2024-10-07T19:24:34Z
Брагару: Очікували, що буде важка гра – так і сталося
Football.ua
2024-10-07T19:21:06Z
Іньєста оголосив про завершення кар'єри
Football.ua
2024-10-07T19:12:18Z
Залишаться без ігрової практики: Таджикистан та Пакистан відмовилися грати зі збірною Росії
24tv
2024-10-07T18:54:04Z
Григорчук покинув Нефтчі
Football.ua
2024-10-07T18:49:49Z
Україна – Грузія: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги націй
TSN
2024-10-07T18:48:51Z
Пошкоджене судно з російською селітрою не пускають у європейські порти – NYT
ZN UA
2024-10-08T02:51:33Z
СБУ оголосила підозру 29 зрадникам, які катували цивільних на ТОТ Херсонщини
УкраинФорм
2024-10-08T02:39:07Z
На Сумщині пролунало 143 вибухи: подробиці
TSN
2024-10-08T01:09:59Z
Житель Нікополя ножицями убив дружину
Украина Криминальная
2024-10-08T00:18:05Z
Атака "Шахедами" на Одещину: у Чорноморську є влучання у багатоповерхівку, – ЗМІ
24tv
2024-10-07T23:57:53Z
Жителя Сум за підпал військової автівки арештували без права застави
УкраинФорм
2024-10-07T23:39:20Z
За 1 млн. 250 тис. доларів шахраї обіцяли посприяти у призначенні керівниками двох підприємств Полтавського району
Украина Криминальная
2024-10-07T23:33:58Z
У Сумах і передмісті Харкова пролунали вибухи – перші деталі
TSN
2024-10-07T23:03:33Z
В Україні затримали шахраїв, які видурювали гроші під виглядом служби безпеки банку
InternetUA
2024-10-07T21:27:25Z
Що означає слово "голій": лише одиниці знають його справжнє значення
GlavRed
2024-10-08T01:54:20Z
Швидкі ласощі: як зробити ніжне печиво з повітряною начинкою
Политека
2024-10-08T01:01:11Z
Мити унітаз «більше не доведеться»: що потрібно покласти в туалетний бачок
GlavRed
2024-10-08T00:42:49Z
Чим обробляти дерева в саду восени: поради господарів для гарного врожаю
Политека
2024-10-08T00:00:01Z
Ручки скажуть вам "дякую": як захистити та зволожити шкіру в холодну пору
GlavRed
2024-10-07T22:27:37Z
Як правильно підготувати грядки до зими: досвідчені фермери дали важливі поради
Политека
2024-10-07T20:40:21Z
Де захована білка: лише люди з "орлиним зором" зможуть її знайти за 30 секунд
GlavRed
2024-10-07T20:27:42Z
Сигнал тривоги: яка ознака свідчить, що сметану не можна їсти
24tv
2024-10-07T20:03:19Z
5 помилок під час прасування, про які знають не всі: перевірте себе
24tv
2024-10-07T19:48:54Z
Kia відзначила 80-річчя рестомодом Pride
AutoCentre
2024-10-07T17:06:28Z
Дружина Марка Цукерберга отримала ексклюзивний 660-сильний мінівен Porsche
Топ Жир
2024-10-07T16:12:43Z
McLaren представив гібридний гіперкар за 2,1 млн доларів
AutoCentre
2024-10-07T16:06:21Z
На дороги виїхали перші прототипи фургонів Mercedes-Benz VAN.EA
AutoCentre
2024-10-07T16:06:13Z
Компанії не хочуть страхувати Tesla Cybertruck — скасовують поліси або пропонують внески більше вартості авто
ITC
2024-10-07T14:31:24Z
Jeep готує до дебюту новий Compass
AutoCentre
2024-10-07T14:16:17Z
Представлений Lotus Emira Turbo SE 2025
Portaltele
2024-10-07T14:07:56Z
Старший брат Duster: опубліковано офіційні фото доступного сімейного кросовера від Renault
Фокус
2024-10-07T14:06:26Z
Вантажівки Dongfeng отримують в Україні нові надбудови
AutoCentre
2024-10-07T13:16:29Z
Galaxy S25 Ultra помітили з Android 15
InternetUA
2024-10-08T02:01:34Z
Facebook показуватиме більше контенту з профілів, на які ви не підписані
InternetUA
2024-10-07T23:03:49Z
Telegram розширив перелік підстав для скарг на публікації в телеграм-каналах та групових чатах
InternetUA
2024-10-07T22:01:22Z
Є ряд проєктів, які в стадії розробки: Мінстратегпром про підводні дрони
InternetUA
2024-10-07T20:31:12Z
Google запускає безкоштовну навчальну програму «Основи кібербезпеки для бізнесу»
InternetUA
2024-10-07T19:46:39Z
Apple більше не проводитиме щорічні анонси нових гаджетів
InternetUA
2024-10-07T19:01:33Z
Alien: Isolation отримає продовження — розробники анонсували сиквел культової гри жахів
ITC
2024-10-07T18:49:22Z
Ось 5 застосунків, які надійно заховають ваші паролі
InternetUA
2024-10-07T18:31:10Z
Ремейк Silent Hill 2: на що впливає рівень складності у грі
24tv
2024-10-07T18:18:58Z