MY.UAНовини
Прислухайтеся до голосу переробників і фермерів на шляху до ЄС - генеральна директорка Польської Молочної Палати
Прислухайтеся до голосу переробників і фермерів на шляху до ЄС - генеральна директорка Польської Молочної Палати

Прислухайтеся до голосу переробників і фермерів на шляху до ЄС - генеральна директорка Польської Молочної Палати

Польща виробляє 14,1 млн літрів молока та стала третім його виробником в ЄС

Спілка молочних підприємств України (СМПУ) посприяла тому, щоб українські молочні підприємства вперше взяли участь у міжнародному молочному форумі в Польщі, який відбудеться в Білостоку в кінці вересня. Наші виробники вперше стануть учасниками дискусії щодо світових трендів у молочній галузі та послухають досвід колег, які вступали до ЄС.

"Бізнес Телеграф" розпитав у організатора форуму, очільниці Польської Молочної Палати Агнешки Малішевської, чим може бути корисним захід нашим виробникам, до яких випробувань бути готовими на ринках ЄС та яких слів добирати нашим урядовцям в перемовинах з Євросоюзом.

Про міжнародний молочний форум

Пані Агнешка, 20-21 вересня українські виробники візьмуть участь у молочному форумі в Білостоці. Чому він важливий?

У Білостоці зустрінеться молочний сектор з усього світу. А цього року вперше буде присутня велика група підприємств з України. Це буде двадцята конференція. Вона розвинулася з форуму національного рівня до формату зустрічей молочного сектору в міжнародному масштабі.

Які питання будуть обговорюватися?

Ми будемо розмовляти про поточну ситуацію в нашій галузі. Ця подія є великим святом для молочного сектору. Зосередимося на актуальних проблемах, викликаних світовою постпандемічною кризою. Обговоримо наслідки агресії Росії проти України для галузі. Озвучимо виклики, з якими стикаємося у сфері зміни клімату та сталості виробництва. Зазирнемо в майбутнє виробничих напрямків, подискутуємо про тенденції у виробництві та переробці молока. Розглянемо все це як з європейської, так і з глобальної точки зору, тому що дамо слово учасникам та спікерам з багатьох країн Європи та світу. Вони поділяться своїми знаннями та досвідом.

Яких результатів ви очікуєте?

Перш за все, я очікую предметної та змістовної дискусії. Це найголовніше. Сьогодні у нас є багато проблем. Ми стикаємось з викликами, пов’язаними зі зміною обличчя молочної галузі. Окремим викликом є зміна поколінь виробників молока. На форумі ми хочемо розглянути стимули, які слід використовувати, щоб заохотити молодих фермерів, членів кооперативів, приймати ферми та ставати активними членами молочних кооперативів. Досвід попередніх конференцій показав, наскільки важливою є предметна розмова та обмін думками. Це дозволяє нам створювати кращі моделі управління молочним сектором.

Як довго триває співпраця між Польською Молочною Палатою та Спілкою Молочних Підприємств України? Які проблеми вона допомагає вирішити?

Співпраця між польськими та українськими організаціями триває вже кілька місяців. Ми підготували спільні побажання щодо подальшої роботи. Не лише Польська Молочна Палата, а й інші польські організації, які утворюють так звану Молочну угоду, спілкуються з українською Спілкою. Мета такого спілкування — збудувати мости для ведення бізнесу по обидва боки кордону. Ми усвідомлюємо, як ускладнила ситуацію на молочному ринку невиправдана агресія Росії проти України, і скільки постраждало українських фермерів та переробників. До речі, польський молочний сектор відразу прийшов на допомогу як українським громадянам, так і фермерам, підтримавши вас у ці трагічні часи.

Уточніть, будь ласка, про яку допомогу йдеться?

Багато польських молочних компаній пожертвували велику кількість молочної продукції в якості гуманітарної допомоги народу України. Польська Молочна Палата закупила і передала від своїх фондів продукти гуманітарним організаціям на суму понад 250 тисяч злотих. Через нас було передано насіння для українських фермерів на суму майже 20 тисяч євро. Все це ми робили в перші місяці війни. Крім того, компанії, що входять до Польської Молочної Палати, самі передали молочні продукти на багато мільйонів злотих. Допомога йшла гуманітарним організаціям та українським солдатам.

Польський досвід вступу до ЄС

Україна рухається до Європейського Союзу. Як цей процес сприймався польськими виробниками?

Форум у Білостоці стане чудовою можливістю поділитися таким досвідом з українськими колегами. До речі, перший молочний форум був організований напередодні вступу Польщі до Європейського Союзу у 2002 році. Тоді у нас було багато страхів і сумнівів. З цим була пов’язана навіть назва першої конференції: "Можливості та загрози для польської молочної промисловості перед вступом до Європейського Союзу".

Чим були викликані ці страхи?

Найбільше хвилювалися фермери, що під впливом майбутніх обмежень та квот доведеться скоротити виробництво молока. Як ми знаємо, на сьогодні система квотування вже скасована і жодних обмежень у цьому плані у нас немає. Але перед вступом нам довелося зробити чимало роботи. Як фермерам так і переробникам.

Що довелося змінити?

Перш за все, необхідно було адаптувати виробництво та переробку до величезної кількості стандартів та вимог, які висуває Європейський Союз. Ми внесли багато змін на основі директив в роботу підприємств та якість продукції. Це вимагало великої рішучості та зовсім іншого підходу до багатьох аспектів. Ключовими словами були "якість", "безпечність харчових продуктів", "стандартизація", "прозорість".

Через які труднощі довелося пройти польським молочним компаніям під час вступу до ЄС?

На жаль, тисячі документів, стандартизація, досить велика бюрократія тощо. Спочатку було дуже важко, але після запровадження певних процедур, складний аспект документації стає набагато легшим. Добре підготовлені ІТ-системи та електронне управління, які були в зародковому стані 20 років тому, виявилися дуже корисними. Сьогодні реалізувати ці процедури було б, мабуть, набагато легше.

Що найбільше стримувало перехід?

На мій погляд, найбільшими бар’єрами були менталітет і людський фактор. І тут ми дуже схожі.

Чи всім вдалося перебудувати роботу?

Багато господарств не хотіли братися за ці завдання. Особливо ті, де не було наступників. Вони покинули виробництво, ліквідувавши господарства. Або переключилися на вирощування зерна. Але були й ті, хто погодився йти дорогою змін, докласти зусиль, вони розвивали свої господарства. Це був час змін для багатьох молочних заводів і кооперативів, які отримали кошти від передвступних фондів. Завдяки цьому багато польських кооперативів були модернізовані, отримали нові машини, обладнання та системи, що дозволило вивести виробництво на інший рівень. І, що дуже важливо, отримати доступ до єдиного ринку ЄС.

Якого результату вдалося досягти вступом до ЄС польським виробникам?

Сьогодні Польща є одним із провідних виробників молока в ЄС, і користується репутацією виробника дуже якісних продуктів. Ми експортуємо по всьому світу і хочемо продовжувати розвиватися.

Наведіть приклади компаній, які успішно конкурують на ринках ЄС

Сьогодні у нас є багато компаній, переважно молочних кооперативів, які успішно конкурують з виробниками в усьому світі. Як приклад, це Mlekovita, Mlekpol, Piątnica, Spomlek, Sierpc, Polmlek, Łowicz, Gostyń. Це компанії, які продають по всьому світу.

Як їм це вдалося?

Відкриття ринків ЄС означає, що ми широко відкриваємо двері для вільного потоку товарів на єдиному ринку. Ми продаємо свої товари в інші країни ЄС, а вони продають свої товари на нашому ринку. Тому сьогодні ми не лише конкуруємо між собою, але й співпрацюємо. Подібно до споживачів, які подорожують по всьому світу і часто шукають нові смаки та нові продукти, компанії також намагаються бути на крок попереду споживача, щоб запропонувати йому широкий асортимент продуктів. Змінюються уподобання, змінюються продукти, тож це одна з проблем, з якою ми стикаємося.

Про конкуренцію в ЄС

Якою є частка польського молока на ринку ЄС і в світі? Як вона змінюється?

Польща є третім виробником молока в ЄС і дванадцятим у світі. У 2022 році, згідно з даними Головного Статистичного Управління, виробництво молока в Польщі становило 14,1 млрд літрів. Останніми роками виробництво дещо скорочується, але одразу після вступу до ЄС воно значно зросло. Фермери багато інвестували в якість молока. Чим якісніше молоко, тим кращі його параметри, тим вищу ціну сплачують фермерам.

Яка державна підтримка виробників і переробників молока передбачена на 2023 рік та запланована на 2024 рік?

Кожна підтримка записана в екосхемах Спільної Аграрної Політики ЄС. Найбільше грошей можуть отримати молочні ферми від покращення умов утримання тварин.

Наскільки сильною є конкуренція за споживачів на молочних ринках ЄС? Як це проявляється?

Перебуваючи на єдиному ринку, ми маємо такі ж умови для конкуренції за споживачів, як і інші країни. Тому ми можемо конкурувати, насамперед, якістю продукції.

Що дозволяє польським виробникам молока прориватися через місцеве лобі в експорті на інші ринки ЄС?

Я б висловилась інакше. Не місцеве лобі, а споживач. Проводимо рекламну діяльність, беремо участь у ярмарках та виставках. Але ще раз нагадаю про якість, тому що споживач приділяє їй велику увагу.

Поради від польских молочників

До чого готуватися українським компаніям на шляху вступу до ЄС?

Треба бути готовими до того, що не всі компанії зможуть впоратися з цими змінами. Тим більше, що за роки, відколи Польща приєдналася до ЄС, сам ЄС також дуже змінився. Він, як і весь, світ пішов вперед. Однак бюрократичні процедури ЄС стають ще більш надмірними. Це можна побачити навіть у останніх документах ЄС, таких як Європейська Зелена Угода, яка викликає багато дискусій у самому ЄС. Ми стикаємося з багатьма викликами, такими як рівновага і скорочення CO2. Це виклики для всіх країн, у тому числі для України, яка хоче приєднатися до структур ЄС.

Що мають зробити українські урядовці, щоб полегшити виробникам вступ до ЄС?

Вони повинні прислухатися до голосу переробників і фермерів. Правила співпраці під час процедури вступу визначені документами ЄС. Але хочу наголосити — ефективна співпраця між адміністрацією та переробниками (тобто спілками, які представляють переробників і фермерів) є надзвичайно важливим аспектом на шляху вступу до ЄС.

Який досвід був би корисним для України в перемовинах з країнами ЄС щодо постачання власної продукції? Яких помилок слід уникати?

Скромність, співпраця та адаптація до вимог ЄС. Я не рекомендую найкоротшого шляху — дороги навпростець.

Теги за темою
Евросоюз
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський повідомив, коли домовлятиметься з Трампом про завершення війни
TSN
2024-11-15T21:48:48Z
Експерт розповів, як Трамп буде вирішувати питання росії та України: «Готується документ на 60-100 сторінок»
Знай
2024-11-15T21:42:28Z
Зеленский назвав умову для переговорів з Путіним
TSN
2024-11-15T21:36:31Z
Іран будує укриття для російських Су-35: з'явилися супутникові знімки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T21:36:29Z
У Трампа свідомо ігнорують перевірки ФБР для кандидатів на високі посади - CNN
УкраинФорм
2024-11-15T21:36:10Z
Трамп збирав команду за кількома критеріями: чия кандидатура турбує найбільше
24tv
2024-11-15T21:33:51Z
Сталлоне зробив Трампу оригінальний комплімент – Euronews
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T21:30:58Z
"Кінець уже близько": що пророкують для України на 2025 рік мольфари, екстрасенси і тарологи
Знай
2024-11-15T21:30:48Z
Не Польща: де перебуває найбільша кількість біженців з України
TSN
2024-11-15T21:24:55Z
5 атмосферних новорічних фільмів, які не набридає переглядати
24tv
2024-11-15T21:33:47Z
Принцеса померла: в Японії не стало 101-річної Юріко
GlavRed
2024-11-15T20:27:45Z
Королева екранів у 90-х: 4 найкращі фільми з Шерон Стоун
24tv
2024-11-15T20:21:19Z
Довів до істерики: чоловік Тодоренко публічно зганьбив її під час шоу
GlavRed
2024-11-15T19:27:26Z
Інтимні листування і романтичні побачення: Єфросиніна розповіла про стосунки з чоловіком-воїном
24tv
2024-11-15T19:06:36Z
На проєкті "Холостяк" відбувся перший поцілунок: з ким із дівчат зблизився Олександр Терен
24tv
2024-11-15T18:57:27Z
“Де би ти не була”: PARFENIUK з камерним оркестром у новій відеороботі
Storyboom
2024-11-15T18:42:28Z
Дизайнери назвали 5 культових стилів інтер'єру, які вони просто обожнюють
24tv
2024-11-15T18:42:03Z
Музика до вистави «Косачка» з’явилась на Spotify і Apple Music
Вива
2024-11-15T18:18:45Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Як приготувати м’яку печінку без вимочування: варіант з яблуками та цибулею
24tv
2024-11-15T21:57:37Z
Топ 5 заспокійливих напоїв, які допоможуть розслабитися після напруженого дня
Фокус
2024-11-15T21:12:03Z
Уряд підтримав проєкт закону про реформування соціального страхування
ZN UA
2024-11-15T21:01:02Z
Українські лікарні можуть знову потрапити до лап бюрократії: зарплати затримаються, купівля обладнання відкладеться
Знай
2024-11-15T20:12:48Z
Як часто потрібно насправді замінювати губку для посуду: відповідь точно здивує
24tv
2024-11-15T20:12:28Z
Реформа МСЕК: уряд змінив систему призначення інвалідності
24tv
2024-11-15T20:06:56Z
Не все так просто: як потрібно чхати, щоб не нашкодити собі та іншим
24tv
2024-11-15T20:06:40Z
МСЕК замінять новою системою встановлення та підтвердження інвалідності - рішення уряду
УкраинФорм
2024-11-15T19:42:18Z
"Холостяк" 13 сезон 3 випуск: хто з дівчат покинув проєкт
24tv
2024-11-15T21:57:14Z
Чи можна взяти паперову довідку в ТЦК про відстрочку, якщо її було оформлено в "Резерв+"
Знай
2024-11-15T21:51:20Z
"У мене велике серце": жінка врятувала понад 350 000 дітей
GlavRed
2024-11-15T21:42:55Z
Привласнив кошти, зібрані для ЗСУ. Військовий отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T21:39:48Z
ЄВГЕН ПЛІНСЬКИЙ: ЗВІДКИ БЕРУТЬСЯ БАЙКИ ПРО БІОЛАБОРАТОРІЇ З КОМАРАМИ-ВБИВЦЯМИ
Известия Киев
2024-11-15T21:33:46Z
Вагітні підлітки, відкриті душові та відсутність туалетного паперу: Україну сколихнули гучні скандали в інтернатах
TSN
2024-11-15T21:24:47Z
Виробляєш електрику та худнеш: український винахідник змайстрував унікальний тренажер
TSN
2024-11-15T21:24:44Z
Китай вперше поставив Росії зброю для війни проти України – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T21:24:24Z
В Україні оновили вимоги до перевірки лічильників: що змінилося
Хвиля
2024-11-15T21:00:08Z
Газпром відзавтра припиняє поставки газу австрійській компанії через Україну
УкраинФорм
2024-11-15T21:24:49Z
Підозрюваний у мільярдних оборудках з держмайном придбав віллу та яхту за кордоном – розслідування
TSN
2024-11-15T21:24:05Z
Російські НПЗ закриваються через збитковість – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T21:18:06Z
Сало вже не народний продукт: м'ясні вироби стають недоступними для українських родин - нові ціни зашкалюють
Знай
2024-11-15T21:12:16Z
Борщовий набір стане ще дорожчим: українців попередили про дефецит популярного овоча
Хвиля
2024-11-15T21:03:36Z
Канцлер Австрії після припинення поставок "Газпрому": Не піддамось шантажу Путіна
Европейская правда
2024-11-15T20:06:26Z
Поки не думає дешевшати: які зараз ціни на картоплю у магазинах
24tv
2024-11-15T20:03:23Z
В Україні закриваються колекторські компанії, кредитні спілки та ломбарди: статистика НБУ
Хвиля
2024-11-15T19:36:02Z
Долар почав рости, євро - "просіло": офіційний курс на 18 листопада
GlavRed
2024-11-15T19:27:21Z
Смак, відомий з дитинства: рибні котлети по-одеськи
24tv
2024-11-15T20:33:25Z
Ви самі знімете захист із себе та всієї родини: які речі ніколи не можна викидати
GlavRed
2024-11-15T20:27:45Z
Речі, які ніколи не варто зберігати біля плити
24tv
2024-11-15T19:57:45Z
Наука каже, що ви розумні, якщо робите це у своїх стосунках
24tv
2024-11-15T19:36:44Z
4 знаки зодіаку, до яких вже до кінця листопада повернеться натхнення
24tv
2024-11-15T19:00:38Z
Жовта смуга на унітазі зникне назавжди: народний метод працює безвідмовно
24tv
2024-11-15T18:36:27Z
Додайте яскравих фарб до свята з Аперолем: простий рецепт улюбленого коктейлю
24tv
2024-11-15T18:06:56Z
Догляд за птахами взимку: способи продовжувати забезпечувати їх водою в холодні місяці
24tv
2024-11-15T17:51:54Z
Що добре роз'їдає іржу на плитці: сім перевірених домашніх засобів, які впораються не гірше за хімію
TSN
2024-11-15T17:22:02Z
Португалія знищила Польщу у другому таймі матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-15T21:46:37Z
Іспанія здолала Данію та виграла групу A4
Football.ua
2024-11-15T21:46:03Z
Володар Золотого М'яча, який грав за Реал та Ювентус, завітає в Росію на розважальний турнір
24tv
2024-11-15T21:39:19Z
Квеквескірі: Нам не треба якихось додаткових досліджень про сильні чи слабкі якості збірної України
Football.ua
2024-11-15T20:58:58Z
Титулований французький клуб отримав дискваліфікацію у другий дивізіон: деталі скандалу
24tv
2024-11-15T20:42:41Z
Українська футбольна «молодіжка» результативно зіграла у Португалії
УкраинФорм
2024-11-15T20:24:34Z
Ювентус думає над подвійним підписанням захисників із Північного Лондона
Football.ua
2024-11-15T19:57:12Z
Ексдружина В'ячеслава Узелкова зробила заяву на тлі конфлікту з мамою боксера
24tv
2024-11-15T19:57:00Z
Батагов відзначився трьома голами за Україну U-21 в надрезультативній товариській грі проти Португалії
Football.ua
2024-11-15T19:33:03Z
На фронті 157 зіткнень, на Покровському та Курахівському напрямках найбільша кількість боїв
УкраинФорм
2024-11-15T21:57:31Z
Вперше таке бачимо, – Андрющенко розповів про перекидання техніки в Маріуполі
24tv
2024-11-15T21:48:58Z
Ризик оточення ЗСУ: військовий експерт повідомив про різке погіршення ситуації на Курахівському напрямку
Политека
2024-11-15T21:27:17Z
Відновлення будинку після ракетного удару: у Києві спалахнув скандал
TSN
2024-11-15T21:24:48Z
У Маріуполі і Бердянську вночі лунали вибухи: Андрющенко розповів деталі
24tv
2024-11-15T20:57:08Z
Україну атакують групи ворожих «Шахедів»
УкраинФорм
2024-11-15T20:42:12Z
Міністерство культури надало перелік історичних пам'яток Одеси, пошкоджених російською комбінованою атакою
ZN UA
2024-11-15T20:03:59Z
Спецоперація ССО на Курщині: із оточення врятовано 16 бійців Сил оборони
24tv
2024-11-15T19:57:19Z
Обстріли почнуться перед зимою, коли це буде найболючіше: "Не зможемо відновити швидко..."
Знай
2024-11-15T19:36:46Z
На Черкащині жінка побила 11-річну дитину та відібрала телефон
InternetUA
2024-11-15T21:42:17Z
Представник ТЦК відкрив стрілянину під Києвом: Міноборони відреагувало
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T21:27:19Z
Невагомість та крики: люди пережили жах під час авіаперельоту і розвернули літак
Фокус
2024-11-15T20:39:26Z
Блогер Сорд "розвів" підписників на зборі для ЗСУ - його викрила поліція
Комсомольская правда
2024-11-15T20:19:26Z
У Турині на протесті студентів вибухнула бомба, поранені 15 поліцейських
УкраинФорм
2024-11-15T19:51:17Z
На Черкащині 5-річний хлопчик потрапив до реанімації після видалення зуба
Комсомольская правда
2024-11-15T19:49:33Z
Шахраї виманили у чоловіка понад 330 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-15T19:39:21Z
Двоє правоохоронців продавали наркотики через інтернет
InternetUA
2024-11-15T19:04:55Z
Стрілянина на Київщині за участю працівника ТЦК: Сухопутні війська повідомили деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T18:51:33Z
Google відстежила 40 мільйонів смартфонів по всьому світу
InternetUA
2024-11-15T21:51:52Z
До Чорної п'ятниці Київстар ТБ запустила промокампанію: чого очікувати глядачам
TSN
2024-11-15T21:24:50Z
Народжені бачити світ плоским: учені розповіли, чому ми не бачимо округлість Землі
Фокус
2024-11-15T21:06:17Z
Apple видалила новинний додаток з російського App Store на вимогу «Роскомнадзору»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T20:48:55Z
Бурбон дарує світло: науковці знайшли геніальне використання відходів його виробництва
24tv
2024-11-15T20:42:30Z
Apple видалила з російського AppStore додаток «Радио Свобода»
УкраинФорм
2024-11-15T20:18:46Z
Головні смартфони-флагмани 2024 року порівняли за автономністю: хто переміг
InternetUA
2024-11-15T19:46:23Z
Вчені створили фотонні кристали часу, які експоненціально посилюють світло
Portaltele
2024-11-15T19:46:03Z
Переконав кинути роботу і піти за ним: як робот викрав 12 великих "колег" іншого виробника – відео
TSN
2024-11-15T19:21:41Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z
Автопарк Укрпошта оновився місткими фургонами
AutoCentre
2024-11-15T18:18:10Z
Яким чудом Nissan X-Trail прискорюється 0-100 за 7 секунд
AutoCentre
2024-11-15T17:15:52Z
Відбувся перший публічний показ автобусів VDL Van Hool
AutoCentre
2024-11-15T16:16:03Z
Зимовий омивач в авто: як обрати не підробку
Взгляд
2024-11-15T15:42:58Z
Mercedes-Benz Trucks відкрив зарядний парк для електровантажівок
AutoCentre
2024-11-15T14:12:27Z
Водії зі стажем обов'язково возять в автомобілі пляшку з оцтом: навіщо так робити
TSN
2024-11-15T13:18:35Z
Зимові шини Michelin Alpin: як стати еталонним продуктом
AutoCentre
2024-11-15T12:34:06Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:51:55Z