MY.UAНовини
Шкільний булінг: як допомогти жертві і покарати кривдників
Шкільний булінг: як допомогти жертві і покарати кривдників

Шкільний булінг: як допомогти жертві і покарати кривдників

Частіше за все цькування відбувається серед учнів 5-8 класів

Початок навчального року — це зустріч з однокласниками, яскраві враження та новий досвід. На жаль, далеко не для всіх учнів повернення до школи супроводжується позитивними емоціями. За даними UNICEF, 24% українських дітей у віці від 11 до 17 років ставали жертвами булінгу, 48% з них не розповідали про цькування навіть батькам, а 44% школярів були спостерігачами булінгу, але ігнорували його, через страх за себе.

Виходячи із сумної статистики, щодня цькуванню піддаються десятки тисяч українських школярів, і щонайменше половина з них не отримує захисту ані від батьків, ані від однолітків. Між тим, щорічно в Україні близько 2,5 тисяч дітей намагаються вчинити самогубство. Причиною 40% суїцидів є булінг, який здійснюється над дитиною у школі.

"Телеграф" з'ясовував, як розпізнати в дитині жертву цькування, припинити булінг та покарати кривдників.

Психологічні аспекти

За словами дитячого психолога, нейропсихолога, керівника дитячого корекційного напрямку благодійної організації "Mental Help 365" Дмитра Вакуленка, загального "портрету жертви" булінгу нема, проте є передумови, які збільшують вірогідність цькування. Наприклад, недостатня психологічна підтримка вдома, знижена самооцінка, тривожність, малий досвід роботи в групах, гіперактивність та інші особливості розвитку.

— Жертвою булінгу може стати будь-хто. Це пов’язано з тим, що першопричина цькування може бути абсолютно не пов’язана з дитиною, яку кривдять, і базуватися виключно на особливостях розвитку дитини, яка цькує. Третьою стороною цієї історії виступають працівники освіти, які часто просто не встигають виконувати всі свої обов'язки через надмірну завантаженість. В теорії допомагати у цьому має асистент вчителя, але заробітна плата на цій посаді часто надто низька навіть у столиці (10 000 грн на місяць), тому знайти працівника вкрай складно.

Крім того, на жаль, сьогодні все ще можна зустріти викладачів, які просувають в класах ідею агресивної конкуренції "під шапочкою" розвитку навичок лідерства (хоча бути лідером потрібно далеко не всім і ці стандарти можуть "зламати" дитину, формуючи в ній негативне переконання про себе). Це також може створювати нездорову атмосферу в класі, і бути передумовою булінгу.

— Які поради ви б дали школяреві, який йде у новий колектив, аби уникнути булінгу?

— Залишатись собою, бути відкритим до нового спілкування, наскільки це комфортно. Бути уважним до правил поведінки і намагатися їх дотримуватись. Пам'ятати, що на все потрібен свій час: як ти адаптуєшся у колективі, так і колектив адаптується до тебе. Перш ніж щось зробити — подумай, проаналізуй. А щоб було, що обдумувати та аналізувати, слухай і спостерігай.

Трохи нервувати — це нормально, та якщо ти відчуваєш сильний, майже неконтрольований страх, про це варто сказати батькам. Стосовно самозахисту і в яких випадках можна застосовувати силу, я відзняв колись окреме відео.

— Як зрозуміти, що дитина піддається цькуванню в школі?

— Серед маркерів, які можна спостерігати:

  • зміна поведінки: дратівливість, замкнутість, тривожність, агресивність;
  • емоційна нестабільність, поява депресивних настроїв;
  • синці, подряпини невідомого походження та зіпсовані або "загублені" особисті речі;
  • порушення режиму сну та/або апетиту;
  • динаміка зі знаком мінус в академічній сфері;
  • небажання відвідувати школу;
  • зміна часу та маршруту до школи/дому.

— Якщо булінг має місце, але підліток категорично проти втручання батьків, чи варто робити це проти його волі?

— Все залежить від кожної окремої ситуації, проте варто все ж спиратися на побажання дитини. Важливо зрозуміти, з яких причин підліток відмовляється від допомоги дорослих. Якщо він не вірить у дієвість і боїться, що стане тільки гірше, слід запропонувати контраргументи і донести логіку того, що у цивілізованому світі звертатися до третіх сил, тобто до адміністрації школи, для врегулювання конфлікту — це нормально. Адже працювати з кривдником повинна не жертва і не її батьки, а третя сторона.

Це взагалі дуже важлива тема для обговорення з дітьми, починаючи вже з дитсадка. Скаржитись на кривдника — це не "стукацтво", а цивілізований спосіб вирішення проблем. У дорослому житті ми звертаємось по допомогу до поліції, суду та інших органів, а не вирішуємо питання варварськими методами, типу "око за око". Діти повинні навчатись цього змалку.

З іншого боку, якщо булінг носить систематичний характер, ймовірно, адміністрація школи заплющує на це очі, тому звернення до директора дійсно може не принести результату. У такому разі слід звертатися в інші уповноважені органи або змінити клас/школу, але знову ж таки — лише після згоди самої дитини, інакше у неї може виникнути відчуття, що її зрадили, і більше вона вам не довіриться.

— Якщо дитина не може прижитися у колективі, переведення в інший клас або школу стане виходом із ситуації чи навпаки — привчить тікати від складнощів, а не вчитися налагоджувати стосунки?

— Все залежить від обставин. Наше завдання не в тому, щоб навчити дитину дружити з усіма. Вона повинна вміти функціонувати в колективі, здобувати освіту, комунікувати з іншими. Але ця ефективна взаємодія має кілька сторін: сама дитина, колектив, педагоги. Процес "приживання" залежить не тільки від дитини. Якщо з боку освітян ця комунікація не організована і не врегульована, а з боку інших учнів несе агресивний та девіантний характер (тобто суперечить прийнятим у даному суспільстві правовим, моральним, соціальним нормам і стереотипам. — Ред.), дитина не повинна вчитися налагоджувати з ними стосунки.

За таких умов зміна школи або переведення в інший клас стане логічним і правильним рішенням, адже причини соціальної дезадаптації дитини в цьому колективі не перебувають у зоні її контролю.

Зовсім інша річ, якщо в класі нормальна педагогічна атмосфера, поведінка дітей організована, врегульована, учні не мають ніяких особливостей розвитку поведінки, а конкретно наша дитина демонструє дезадаптацію: не може себе контролювати, постійно розфокусована, гіперактивна тощо. В такому разі зміна колективу не матиме сенсу, адже в новому буде відбуватися те ж саме.

Такі діти повинні працювати з нейропсихологом або психотерапевтом, які допоможуть встановити причину подібної поведінки (наприклад, розлад дефіциту уваги та гіперактивності) і впоратися з органічними особливостями розвитку. Можливо, варто буде подумати про інклюзивне навчання, адже не всі учні готові бути "терапевтичним матеріалом" для дитини з особливостями.

Правові механізми

На жаль, більшість українців досі вважають, що притягнути кривдника до відповідальності можна лише якщо потерпілий отримав тілесні ушкодження. Між тим, українське законодавство визначає психологічне насилля як злочин, що передбачаючає цілком реальне покарання.

Зокрема, булінг із боку повнолітніх осіб, внаслідок якого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2023 року це 850-1700 гривень) або громадськими роботами на строк від 20 до 40 годин.

Якщо ж у цькуванні брали участь кілька осіб або ж йдется про повторний випадок булінгу з боку порушника протягом року, сплатити доведеться вже від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн) або виконувати громадські роботи протягом 40-60 годин.

За підлітків, які не досягли повноліття, штраф платитимуть батьки або особи, котрі їх замінюють. Виконувати громадські роботи також доведеться їм.

Якщо булінг призвів до шкоди фізичному здоров'ю, кривдники караються не лише в рамках Адміністративного кодексу, а й постають перед судом за статтями 121 і 122 Кримінального кодексу України.

Щоб запустити процес притягнення до відповідальності кривдників, батькам потерпілого слід звернутися до директора навчального закладу з письмовою заявою державною мовою, зі вказанням прізвища, ім’я, по батькові заявника, адресою проживання, контактним телефоном.

У заяві має бути:

  • розгорнутий виклад і опис фактів булінгу;
  • ваш статус: постраждалий, представник постраждалого чи свідок булінгу;
  • тривалість булінгу;
  • дата подання заяви;
  • особистий підпис.

Заява має бути зареєстрована у закладі освіти. Краще, щоб звернення було у вас у двох екземплярах. Після реєстрації, на одному примірнику працівник школи має поставити вхідний номер і дату заяви, і віддати її вам. Інший примірник залишається у закладі освіти.

Після цього директор школи повинен невідкладно (до однієї доби) повідомити про випадок булінгу поліцію, службу у справах дітей, центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Наступним кроком керівника закладу стає скликання відповідним наказом засідання комісії з розгляду випадку булінгу не пізніше, аніж упродовж трьох робочих днів з дня отримання заяви або повідомлення.

До складу комісії входять педагогічні (науково-педагогічні) працівники, зокрема, практичний психолог і соціальний педагог (за наявності) закладу освіти, представники служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Батьки або інші законні представники малолітніх або неповнолітніх сторін за згодою також можуть долучатися до участі в засіданні комісії. Створена комісія проводить розслідування, з’ясовує, цей інцидент є разовим випадком чи це дійсно регулярне цькування.

Рішення комісії оформляють у письмовому вигляді — під час засідання ведуть протокол. Копію рішення ви маєте право отримати: для цього треба написати запит на доступ до публічної інформації відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації".

У разі незгоди з результатами засідання комісії, ви маєте право звернутися до органів Національної поліції із відповідною заявою та копіями ваших попередніх заяв і документів.

А якщо адміністрація школи не реагує на скарги батьків і не вживає заходів для припинення булінгу (наприклад, відмовляється звертатися до поліції), директор учбового закладу муситиме сплатити штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виконувати виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Якщо дитина зазнала булінгу з боку педагогічного працівника, необхідно також звернутися із заявою до керівника закладу освіти або одразу до поліції.

Теги за темою
ДітиШкола
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Загрозлива для ЗСУ ситуація: генерал розповів, що відбувається в районі Часового Яру
Политека
2024-11-27T07:42:30Z
У Севастополі чути гучні вибухи - соцмережі
УкраинФорм
2024-11-27T07:39:44Z
Сніг та морози до -15°: українців попередили про найхолоднішу зиму за останні роки
Знай
2024-11-27T07:36:13Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 27 листопада
Мій Харків
2024-11-27T07:34:29Z
На Харківському напрямку відбулося п’ять ворожих атак, на Куп’янському за добу відбулося 18 атак окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-27T07:28:32Z
Попереджала про рейди ТЦК: співробітниці харківського метрополітену винесли вирок
InternetUA
2024-11-27T07:28:06Z
Росіяни за добу здійснили 62 обстріли прикордоння Чернігівщини, Сумщини та Харківщини
УкраинФорм
2024-11-27T07:25:30Z
На Харківщині з Купʼянського і Борівського напрямків евакуювали ще 64 людей
УкраинФорм
2024-11-27T07:10:02Z
В окупованому Криму лунають вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T07:09:24Z
АРМА продало портрет Медведчука: яку смішну ціну заплатив переможець за намальованого зрадника
24tv
2024-11-27T07:39:09Z
Байден звернеться до Конгресу по додаткове фінансування для України
ZN UA
2024-11-27T07:34:01Z
Надія Савченко вийшла на публіку і перелічила «найвідоміших ухилянтів»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T07:30:53Z
Росія готується до наступу на Дніпропетровщину, ігноруючи мирні ініціативи – ISW
ZN UA
2024-11-27T07:25:56Z
ЗС РФ за місяць в Україні окупували територію, як пів Лондона, — Reuters
Фокус
2024-11-27T07:25:39Z
Заморожування війни є найреалістичнішим сценарієм, але це не влаштує ні Київ, ні Москву – Розумний
GlavRed
2024-11-27T07:25:09Z
Маск розкритикував запит Байдена до Конгресу про нову підтримку України
Европейская правда
2024-11-27T07:21:43Z
Делегація на чолі з Умєровим прибула до Південної Кореї - Yonhap
УкраинФорм
2024-11-27T07:15:45Z
Очільник МЗС Польщі зробив заяву щодо блокування кордону з Україною
ZN UA
2024-11-27T07:15:35Z
Помер Джим Абрагамс, автор культових комедій "Голий пістолет" та "Гарячі голови"
Комсомольская правда
2024-11-27T07:40:06Z
Путініст Буйнов уперше вийшов на зв'язок після звісток, що він помирає від раку
GlavRed
2024-11-27T07:25:29Z
"Потрібно впасти на дно": Ксенія Мішина розкрила свій секрет стрункості
GlavRed
2024-11-27T07:25:17Z
Сміх, гріх і бабак. У прокат виходить новий фільм Романа Бондарчука «Редакція»
Детектор М
2024-11-27T07:00:32Z
Червона помада і мереживо: розкішна Катерина Тишкевич поділилася гарячим фото
GlavRed
2024-11-27T06:27:02Z
Україна візьме участь у виставці World Expo 2025 в Японії
УкраинФорм
2024-11-27T05:21:53Z
Який манікюр зробити взимку, щоб бути в тренді і виглядати дорого
GlavRed
2024-11-27T00:27:48Z
У Польщі показали перформанс про Миколаїв
УкраинФорм
2024-11-26T23:33:44Z
Оксана Білозір презентувала кліп «Два серця», створений штучним інтелектом
Storyboom
2024-11-26T21:23:19Z
Чи може випадати волосся через надлишок тестостерону
24tv
2024-11-27T06:03:30Z
Лікарі розповідають, як уникнути пташиного грипу
Portaltele
2024-11-27T05:01:50Z
Скільки калорій потрібно спалювати, якщо ви хочете схуднути
24tv
2024-11-27T04:18:10Z
У Києві прооперували дівчинку з рідкісною патологією: її статеві органи виглядали як чоловічі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T02:36:43Z
Безоплатні профілактичні обстеження на онкозахворювання можна пройти у 840 медзакладах - НСЗУ
УкраинФорм
2024-11-27T01:42:15Z
Чому сифіліс в Україні відмовляються лікувати одним уколом, як у США
Украина Криминальная
2024-11-26T23:45:24Z
Чому у людей бувають кошмари, чим вони відрізняються від просто поганих снів і як ними керувати
24tv
2024-11-26T21:42:17Z
Венерологиня пояснила, чому сифіліс в Україні відмовляються лікувати одним уколом, як у США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:12:58Z
Аналіз на менопавзу: що це за дослідження та кому потрібно проходити
24tv
2024-11-26T20:03:38Z
Може цілий день провести на кухні: найкраща тенісистка України вразила кулінарними навиками
24tv
2024-11-27T07:39:19Z
Голанд побив рекорд Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T07:24:51Z
GiveMeSport назвав найкращих боксерів у 2024 році
УкраинФорм
2024-11-27T07:22:01Z
Тренер Баєра оцінив дебют наймолодшого українця в історії Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-27T06:54:22Z
17-річний українець дебютував в Лізі чемпіонів за чемпіонів Німеччини та побив низку рекордів
24tv
2024-11-27T06:24:30Z
«Шахтар» сьогодні зіграє з ПСВ в Лізі чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-11-27T05:06:09Z
17-річний українець дебютував за «Баєр» у матчі Ліги чемпіонів, уламки дрона пошкодили будівлю в Києві, є постраждалі: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T04:42:45Z
Фейл російського голкіпера ПСЖ допоміг Баварії здобути перемогу у 5-му турі Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-26T23:12:41Z
Онлайн-трансляція матчу ПСВ – Шахтар в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-26T22:33:53Z
Українські яблука, що мають найбільший попит на експорт: топ-5 сортів
24tv
2024-11-27T07:33:58Z
Дотації за сільгосптехніку та кошти на розмінування направили на «тисячу Зеленського»
AgroPortal
2024-11-27T07:30:22Z
В Україні у 2025 р змінять правила виходу на пенсію
AgroNews
2024-11-27T07:13:02Z
Ціни на нафту стабілізувалися на тлі припинення вогню між Ізраїлем і «Хезболлою»
УкраинФорм
2024-11-27T07:10:05Z
Банки США більше не хочуть фінансувати вугільну генерацію
Петр и Мазепа
2024-11-27T07:06:02Z
Завдяки електромобілям: Маск знову став найбагатшою людиною в історії
AutoGeek
2024-11-27T07:03:05Z
IGC погіршила прогноз світового виробництва пшениці
AgroPortal
2024-11-27T07:00:47Z
Нацбанк Польщі показав, скільки українців планують залишитись у країні
Хвиля
2024-11-27T06:36:50Z
Україна і Японія запускають проект для розвитку малого садівництва
Agravery
2024-11-27T06:27:29Z
Вночі ворог запустив майже 90 "Шахедів" з 3 напрямків: як відпрацювала ППО
24tv
2024-11-27T07:42:17Z
Водіїв незаконно штрафують за перевезення дітей: як повернути гроші
Знай
2024-11-27T07:36:47Z
Адвокати-диверсанти підбурюють до саботажу. Хто з-за кордону радить українцям тікати від мобілізації
Украина Криминальная
2024-11-27T07:35:46Z
Народився мертвим: Кіркоров видав особистий секрет і розповів про приниження матері
GlavRed
2024-11-27T07:25:51Z
Новий закон про виплати військовим у полоні: правозахисниця пояснила, як це працюватиме
Политека
2024-11-27T07:25:49Z
Бібліотеці українського освітнього центру в Ризі передали українські книжки
УкраинФорм
2024-11-27T07:25:16Z
РФ запустила майже 90 дронів. Більшість збили чи втратили локаційно, деякі повернулись в РФ
ZN UA
2024-11-27T07:24:58Z
Букінгемський палац закривають до 2027 року: резиденцію монархів модернізують за $464 млн
Фокус
2024-11-27T07:15:33Z
Як змінилось ставлення до українських біженців у Литві: дані опитування
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T07:12:44Z
Атака на Київщину: поліція показала наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T07:34:04Z
Атака на Київську область: поліція показала фото з руйнуваннями
TSN
2024-11-27T07:33:07Z
На Київщині внаслідок атак БпЛА є пошкодження багатоквартирних та приватних будинків
Khreschatyk
2024-11-27T07:30:10Z
Росіяни ввечері обстріляли комунальне підприємство в Херсоні
УкраинФорм
2024-11-27T07:28:17Z
Одеситка 12 разів дзвонила в ДСНС і просила вимкнути повітряну тривогу, бо замерзла в підвалі
Комсомольская правда
2024-11-27T07:13:42Z
Ворог атакував Київщину ударними дронами: деталі наслідків розповіли в ОВА
24tv
2024-11-27T07:09:30Z
Вибиті вікна, пошкоджені дахи: на Київщині уламки дронів впали в двох районах
УкраинФорм
2024-11-27T07:06:47Z
Внаслідок атаки безпілотників на столицю уламки впали на будинок, є постраждалі
УкраинФорм
2024-11-27T07:03:33Z
Контрабандистка перевозила в Україну прекурсори під виглядом прального порошку
Украина Криминальная
2024-11-27T06:57:57Z
Із часом їх цінність лише зросте: дизайнери назвали 5 речей для дому, які варто купити зараз
24tv
2024-11-27T07:30:12Z
Працює миттєво: чим розчинити накип у чайнику
GlavRed
2024-11-27T07:30:11Z
Забудьте про неапетитну масу: як посмажити картоплю, щоб хрустіла, а не розвалювалася
24tv
2024-11-27T07:30:00Z
Для кого зі знаків зодіаку 2025 рік стане переломним у любовній сфері
24tv
2024-11-27T07:09:18Z
Як звичайна сіль перетворює гарячий шоколад на витвір мистецтва
Знай
2024-11-27T06:51:57Z
Рецепт авдіївської гонорової каші: її готували ще у ХІХ столітті
24tv
2024-11-27T06:12:31Z
Всього за допомогою одного трюку можна перетворити кисле вино на солодке
Знай
2024-11-27T05:51:58Z
Психолог про те, як подолати тривожний стан: Поверніться до рутинного життя і живіть «тут і зараз»
Комсомольская правда
2024-11-27T05:02:45Z
Ребус для тих, у кого відмінний зір: треба за 5 секунд знайти двох дівчат
GlavRed
2024-11-27T04:27:36Z
Як захистити свою приватність від стеження через веб-камеру
InternetUA
2024-11-27T07:38:47Z
Huawei випускає перші телефони, що функціонують під управлінням нової операційної системи власної розробки
InternetUA
2024-11-27T07:32:41Z
Що відбувається всередині посудомийної машини: користувачі шоковані побаченим
24tv
2024-11-27T07:30:52Z
Перезавантаження смартфона: як часто це потрібно робити
InternetUA
2024-11-27T07:24:38Z
Знайдено новий 11-кілометровий шрам на тілі Землі: його створило те, про що ніхто не знав
Фокус
2024-11-27T07:15:58Z
Рідкісний вибух наднової допоміг побачити початок історії Всесвіту
Portaltele
2024-11-27T07:01:41Z
Щось дивне сталося з російським космічним кораблем на орбіті: що відомо
Фокус
2024-11-27T07:00:55Z
Може пересуватися як водою, так і сушею: винахідники з Волині презентували дрон-амфібію
Фокус
2024-11-27T06:45:53Z
Під загрозою 8 млн смартфонів: названо 15 небезпечних додатків, які варто видалити
InternetUA
2024-11-27T06:42:24Z
Німецькі експерти назвали найбільш проблемні автомобілі
AutoGeek
2024-11-27T07:42:55Z
Понад 3000 машин: в інтернеті показали найбільшу автоколекцію у світі
Фокус
2024-11-27T07:30:10Z
Xiaomi готує новий повнорозмірний кросовер
AutoCentre
2024-11-27T07:10:49Z
Нема керма – нема проблем? Дональд Трамп підтримав безпілотні авто
ЗаРулем
2024-11-27T05:09:21Z
Як зменшити витрати бензину на автоматі: досвідчені водії здивовані про це не знали
GlavRed
2024-11-26T22:27:17Z
Один із найвидатніших гоночних автомобілів продадуть на аукціоні
AutoCentre
2024-11-26T20:48:56Z
В GTA 6 буде процедурна генерація та значно покращений рушій, — LinkedIn розробника
ITC
2024-11-26T19:43:48Z
Вантажівки Foton в Україні освоюють нові кузовні надбудови
AutoCentre
2024-11-26T18:09:51Z
Huawei та JAC анонсували розкішного конкурента Maybach та Rolls-Royce
AutoCentre
2024-11-26T17:09:03Z