MY.UAНовини
Шкільний булінг: як допомогти жертві і покарати кривдників
Шкільний булінг: як допомогти жертві і покарати кривдників

Шкільний булінг: як допомогти жертві і покарати кривдників

Частіше за все цькування відбувається серед учнів 5-8 класів

Початок навчального року — це зустріч з однокласниками, яскраві враження та новий досвід. На жаль, далеко не для всіх учнів повернення до школи супроводжується позитивними емоціями. За даними UNICEF, 24% українських дітей у віці від 11 до 17 років ставали жертвами булінгу, 48% з них не розповідали про цькування навіть батькам, а 44% школярів були спостерігачами булінгу, але ігнорували його, через страх за себе.

Виходячи із сумної статистики, щодня цькуванню піддаються десятки тисяч українських школярів, і щонайменше половина з них не отримує захисту ані від батьків, ані від однолітків. Між тим, щорічно в Україні близько 2,5 тисяч дітей намагаються вчинити самогубство. Причиною 40% суїцидів є булінг, який здійснюється над дитиною у школі.

"Телеграф" з'ясовував, як розпізнати в дитині жертву цькування, припинити булінг та покарати кривдників.

Психологічні аспекти

За словами дитячого психолога, нейропсихолога, керівника дитячого корекційного напрямку благодійної організації "Mental Help 365" Дмитра Вакуленка, загального "портрету жертви" булінгу нема, проте є передумови, які збільшують вірогідність цькування. Наприклад, недостатня психологічна підтримка вдома, знижена самооцінка, тривожність, малий досвід роботи в групах, гіперактивність та інші особливості розвитку.

— Жертвою булінгу може стати будь-хто. Це пов’язано з тим, що першопричина цькування може бути абсолютно не пов’язана з дитиною, яку кривдять, і базуватися виключно на особливостях розвитку дитини, яка цькує. Третьою стороною цієї історії виступають працівники освіти, які часто просто не встигають виконувати всі свої обов'язки через надмірну завантаженість. В теорії допомагати у цьому має асистент вчителя, але заробітна плата на цій посаді часто надто низька навіть у столиці (10 000 грн на місяць), тому знайти працівника вкрай складно.

Крім того, на жаль, сьогодні все ще можна зустріти викладачів, які просувають в класах ідею агресивної конкуренції "під шапочкою" розвитку навичок лідерства (хоча бути лідером потрібно далеко не всім і ці стандарти можуть "зламати" дитину, формуючи в ній негативне переконання про себе). Це також може створювати нездорову атмосферу в класі, і бути передумовою булінгу.

— Які поради ви б дали школяреві, який йде у новий колектив, аби уникнути булінгу?

— Залишатись собою, бути відкритим до нового спілкування, наскільки це комфортно. Бути уважним до правил поведінки і намагатися їх дотримуватись. Пам'ятати, що на все потрібен свій час: як ти адаптуєшся у колективі, так і колектив адаптується до тебе. Перш ніж щось зробити — подумай, проаналізуй. А щоб було, що обдумувати та аналізувати, слухай і спостерігай.

Трохи нервувати — це нормально, та якщо ти відчуваєш сильний, майже неконтрольований страх, про це варто сказати батькам. Стосовно самозахисту і в яких випадках можна застосовувати силу, я відзняв колись окреме відео.

— Як зрозуміти, що дитина піддається цькуванню в школі?

— Серед маркерів, які можна спостерігати:

  • зміна поведінки: дратівливість, замкнутість, тривожність, агресивність;
  • емоційна нестабільність, поява депресивних настроїв;
  • синці, подряпини невідомого походження та зіпсовані або "загублені" особисті речі;
  • порушення режиму сну та/або апетиту;
  • динаміка зі знаком мінус в академічній сфері;
  • небажання відвідувати школу;
  • зміна часу та маршруту до школи/дому.

— Якщо булінг має місце, але підліток категорично проти втручання батьків, чи варто робити це проти його волі?

— Все залежить від кожної окремої ситуації, проте варто все ж спиратися на побажання дитини. Важливо зрозуміти, з яких причин підліток відмовляється від допомоги дорослих. Якщо він не вірить у дієвість і боїться, що стане тільки гірше, слід запропонувати контраргументи і донести логіку того, що у цивілізованому світі звертатися до третіх сил, тобто до адміністрації школи, для врегулювання конфлікту — це нормально. Адже працювати з кривдником повинна не жертва і не її батьки, а третя сторона.

Це взагалі дуже важлива тема для обговорення з дітьми, починаючи вже з дитсадка. Скаржитись на кривдника — це не "стукацтво", а цивілізований спосіб вирішення проблем. У дорослому житті ми звертаємось по допомогу до поліції, суду та інших органів, а не вирішуємо питання варварськими методами, типу "око за око". Діти повинні навчатись цього змалку.

З іншого боку, якщо булінг носить систематичний характер, ймовірно, адміністрація школи заплющує на це очі, тому звернення до директора дійсно може не принести результату. У такому разі слід звертатися в інші уповноважені органи або змінити клас/школу, але знову ж таки — лише після згоди самої дитини, інакше у неї може виникнути відчуття, що її зрадили, і більше вона вам не довіриться.

— Якщо дитина не може прижитися у колективі, переведення в інший клас або школу стане виходом із ситуації чи навпаки — привчить тікати від складнощів, а не вчитися налагоджувати стосунки?

— Все залежить від обставин. Наше завдання не в тому, щоб навчити дитину дружити з усіма. Вона повинна вміти функціонувати в колективі, здобувати освіту, комунікувати з іншими. Але ця ефективна взаємодія має кілька сторін: сама дитина, колектив, педагоги. Процес "приживання" залежить не тільки від дитини. Якщо з боку освітян ця комунікація не організована і не врегульована, а з боку інших учнів несе агресивний та девіантний характер (тобто суперечить прийнятим у даному суспільстві правовим, моральним, соціальним нормам і стереотипам. — Ред.), дитина не повинна вчитися налагоджувати з ними стосунки.

За таких умов зміна школи або переведення в інший клас стане логічним і правильним рішенням, адже причини соціальної дезадаптації дитини в цьому колективі не перебувають у зоні її контролю.

Зовсім інша річ, якщо в класі нормальна педагогічна атмосфера, поведінка дітей організована, врегульована, учні не мають ніяких особливостей розвитку поведінки, а конкретно наша дитина демонструє дезадаптацію: не може себе контролювати, постійно розфокусована, гіперактивна тощо. В такому разі зміна колективу не матиме сенсу, адже в новому буде відбуватися те ж саме.

Такі діти повинні працювати з нейропсихологом або психотерапевтом, які допоможуть встановити причину подібної поведінки (наприклад, розлад дефіциту уваги та гіперактивності) і впоратися з органічними особливостями розвитку. Можливо, варто буде подумати про інклюзивне навчання, адже не всі учні готові бути "терапевтичним матеріалом" для дитини з особливостями.

Правові механізми

На жаль, більшість українців досі вважають, що притягнути кривдника до відповідальності можна лише якщо потерпілий отримав тілесні ушкодження. Між тим, українське законодавство визначає психологічне насилля як злочин, що передбачаючає цілком реальне покарання.

Зокрема, булінг із боку повнолітніх осіб, внаслідок якого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2023 року це 850-1700 гривень) або громадськими роботами на строк від 20 до 40 годин.

Якщо ж у цькуванні брали участь кілька осіб або ж йдется про повторний випадок булінгу з боку порушника протягом року, сплатити доведеться вже від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн) або виконувати громадські роботи протягом 40-60 годин.

За підлітків, які не досягли повноліття, штраф платитимуть батьки або особи, котрі їх замінюють. Виконувати громадські роботи також доведеться їм.

Якщо булінг призвів до шкоди фізичному здоров'ю, кривдники караються не лише в рамках Адміністративного кодексу, а й постають перед судом за статтями 121 і 122 Кримінального кодексу України.

Щоб запустити процес притягнення до відповідальності кривдників, батькам потерпілого слід звернутися до директора навчального закладу з письмовою заявою державною мовою, зі вказанням прізвища, ім’я, по батькові заявника, адресою проживання, контактним телефоном.

У заяві має бути:

  • розгорнутий виклад і опис фактів булінгу;
  • ваш статус: постраждалий, представник постраждалого чи свідок булінгу;
  • тривалість булінгу;
  • дата подання заяви;
  • особистий підпис.

Заява має бути зареєстрована у закладі освіти. Краще, щоб звернення було у вас у двох екземплярах. Після реєстрації, на одному примірнику працівник школи має поставити вхідний номер і дату заяви, і віддати її вам. Інший примірник залишається у закладі освіти.

Після цього директор школи повинен невідкладно (до однієї доби) повідомити про випадок булінгу поліцію, службу у справах дітей, центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Наступним кроком керівника закладу стає скликання відповідним наказом засідання комісії з розгляду випадку булінгу не пізніше, аніж упродовж трьох робочих днів з дня отримання заяви або повідомлення.

До складу комісії входять педагогічні (науково-педагогічні) працівники, зокрема, практичний психолог і соціальний педагог (за наявності) закладу освіти, представники служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Батьки або інші законні представники малолітніх або неповнолітніх сторін за згодою також можуть долучатися до участі в засіданні комісії. Створена комісія проводить розслідування, з’ясовує, цей інцидент є разовим випадком чи це дійсно регулярне цькування.

Рішення комісії оформляють у письмовому вигляді — під час засідання ведуть протокол. Копію рішення ви маєте право отримати: для цього треба написати запит на доступ до публічної інформації відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації".

У разі незгоди з результатами засідання комісії, ви маєте право звернутися до органів Національної поліції із відповідною заявою та копіями ваших попередніх заяв і документів.

А якщо адміністрація школи не реагує на скарги батьків і не вживає заходів для припинення булінгу (наприклад, відмовляється звертатися до поліції), директор учбового закладу муситиме сплатити штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виконувати виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Якщо дитина зазнала булінгу з боку педагогічного працівника, необхідно також звернутися із заявою до керівника закладу освіти або одразу до поліції.

Теги за темою
ДітиШкола
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кривава Богемія, приховані скарби Гаваїв і нова «Цива». Сім нових ігор лютого для ПК та консолей
AIN
2025-02-02T09:33:13Z
Ла-Нінья цього року слабша, ніж очікувалось
AgroPortal
2025-02-02T09:30:29Z
Цей додаток "пожирає" пам’ять на телефоні: як вирішити проблему в пару кліків
InternetUA
2025-02-02T09:01:37Z
Українці помітили вночі у небі унікальне явище – зближення Місяця з Венерою
Комсомольская правда
2025-02-02T08:43:23Z
Приховані впродовж століть: в Італії археологи розкопали невідомі гробниці етрусків
Фокус
2025-02-02T08:42:34Z
Як дізнатися, чи не стежить хтось за вашим iPhone
InternetUA
2025-02-02T08:22:30Z
Як прискорити смартфон: що необхідно видалити насамперед
InternetUA
2025-02-02T07:40:39Z
Тайвань заборонив урядовцям використовувати DeepSeek, посилаючись на проблеми безпеки
InternetUA
2025-02-02T07:31:08Z
Apple заплатить 20 мільйонів доларів, щоб врегулювати позов про збільшення батареї годинника
InternetUA
2025-02-02T07:16:38Z
Член екіпажу круїзного корабля назвала "кодове слово", яке означає велику біду
Фокус
2025-02-02T09:36:38Z
Китайський гороскоп на завтра 3 лютого: Бикам - битва, Козлам - смуток
GlavRed
2025-02-02T09:27:26Z
Ніколи не викидайте старих рушників: креативні ідеї для застосування в побуті
TSN
2025-02-02T09:06:36Z
Забудьте про котиків і зайчиків: як ніжно та красиво звертатись до обранця або коханого
24tv
2025-02-02T09:06:18Z
Не субпродукт, а делікатес: готуємо курячі шлунки з печерицями – бюджетна вечеря для сім'ї
24tv
2025-02-02T08:45:50Z
Мама дворічної рекордсменки: Якщо дитині подобається вода, дозвольте їй насолоджуватися процесом
Комсомольская правда
2025-02-02T08:01:01Z
Варто починати вже зараз: як підготувати свій сад до весняного цвітіння
24tv
2025-02-02T07:39:32Z
Хто зі знаків зодіаку в лютому переживатиме зраду
24tv
2025-02-02T07:15:35Z
Чим зайнятися у Карпатах у лютому та скільки це коштує: від рафтингу до походів у засніжені гори
Комсомольская правда
2025-02-02T06:01:38Z
Житомирські поліцейські затримали підозрюваного у вбивстві містянина
Украина Криминальная
2025-02-02T09:57:01Z
Жахлива авіакатастрофа у Філадельфії
360ua.news
2025-02-02T09:42:05Z
Цинічний удар по будинку у Полтаві: кількість жертв зросла
TSN
2025-02-02T09:06:46Z
Кількість загиблих унаслідок атаки по житловому будинку у Полтаві зросла до 14
УкраинФорм
2025-02-02T09:03:31Z
Ракетний удар по Полтаві: число загиблих знову зросло
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T09:01:07Z
Нічна атака на Харків
360ua.news
2025-02-02T09:00:20Z
У Львові в готелі вибухнула граната: ЗМІ повідомляють про одного постраждалого
24tv
2025-02-02T08:45:36Z
У Харкові загасили пожежу на підприємстві, яка cпалахнула через влучання російського БПЛА
УкраинФорм
2025-02-02T08:42:36Z
Горів об'єкт інфраструктури: на Сумщині ліквідували масштабну пожежу внаслідок удару Росії
24tv
2025-02-02T08:27:38Z
Український боксер, який представляє Польщу, здобув дострокову перемогу
24tv
2025-02-02T09:51:44Z
Шевченко підтримав екстренера Шахтаря, якого виставив за двері Мілан
24tv
2025-02-02T09:15:40Z
Полісся підсилилось португальським нападником
Football.ua
2025-02-02T09:04:25Z
Прогулянка в небі: двоє чоловіків пройшлися по стропі, натягнутій між двома повітряними кулями
Фокус
2025-02-02T09:00:36Z
Стали відомі чвертьфіналісти жіночого Кубка України з гандболу
УкраинФорм
2025-02-02T08:39:48Z
Авторитетний журнал The Ring анонсував повернення Кличка
24tv
2025-02-02T08:36:06Z
"Можливість для нас": промоутер Усика про бій з Кличком
24tv
2025-02-02T08:09:32Z
Рух — Штурм: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-02-02T07:18:47Z
Чемпіонат Європи-2025 з біатлону завершують естафетні гонки
УкраинФорм
2025-02-02T06:27:00Z
У селі на Донеччині внаслідок ворожого обстрілу поранені троє людей
УкраинФорм
2025-02-02T10:04:52Z
"Прилітало біля кожного": військова "Азову" розповіла, чи звикла до особливих ситуацій на війні
24tv
2025-02-02T10:03:13Z
Екологічна загроза на Одещині
360ua.news
2025-02-02T10:00:08Z
Росіяни завʼязли у міських боях за Часів Яр і Торецьк, темпи наступу сповільнюються - військові
УкраинФорм
2025-02-02T09:36:25Z
Скільки бронетехніки залишилося у росіян: ЗСУ завдають потужні удари
GlavRed
2025-02-02T09:30:37Z
Велика втрата: внаслідок обстрілу загинув заступник начальника Новогродівської МВА Олег Жужман
24tv
2025-02-02T09:24:46Z
Тарифи на водопостачання та громадський транспорт: про що варто знати
Знай
2025-02-02T09:21:15Z
Календар магнітних бур на тиждень: названо небезпечні дні з 3 по 9 лютого
Политека
2025-02-02T08:42:55Z
Молода дівчина привласнила волонтерські гроші, представившись військовою львівської бригади
InternetUA
2025-02-02T08:37:04Z
Макс Барських кинув росіян на 100 тисяч доларів і розкрив, куди спрямував ці кошти
TSN
2025-02-02T10:03:59Z
До Дня всіх закоханих: топ 10 романтичних фільмів
Фокус
2025-02-02T10:00:21Z
Мстислав Чернов отримав престижну нагороду на Sundance за фільм "2000 метрів до Авдіївки"
24tv
2025-02-02T09:39:20Z
Рецензія на фільм «Компаньйон» / Companion
ITC
2025-02-02T08:58:27Z
Король Чарльз III на екрані
360ua.news
2025-02-02T08:15:52Z
Була яскрава і гучна: через удар по Полтаві загинула акторка та волонтерка Настя Кольвах
24tv
2025-02-02T07:57:50Z
Пам’яті художника Сергія Пущенка
УкраинФорм
2025-02-02T07:00:55Z
Принцеса Діана, Джейн Біркін, Грейс Келлі: на честь яких жінок називали культові сумки
Фокус
2025-02-02T06:00:28Z
Ось 3 головні зміни у чоловічому стилі весни 2025 року
24tv
2025-02-02T05:12:59Z
Українці можуть розраховувати на пенсію у 25 тисяч: для цього треба дотриматись двох важливих умов
Политека
2025-02-02T10:04:50Z
Як заговорити іноземною мовою? Корисна вправа, яка не займе багато часу, але дасть результат
ZN UA
2025-02-02T10:04:41Z
Базова військова підготовка: хто зі студентів повинен її проходити
ZN UA
2025-02-02T10:04:41Z
Чи можуть одночасно мобілізувати чоловіка та дружину: що каже закон
24tv
2025-02-02T10:03:49Z
Росія створила безпілотник, що здатен уражати морські дрони ЗСУ – ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T10:03:20Z
Розкриті технічні характеристики американських ракет AARGM-ER для винищувачів F-35
InternetUA
2025-02-02T10:01:56Z
О, це я в червоних трусах, – медикиня "Азову" пригадала смішну історію про врятованого бійця
24tv
2025-02-02T09:48:29Z
Як оформити автоцивілку з 50% знижкою для учасників бойових дій: поради
ТСН
2025-02-02T09:48:29Z
У Нідерландах хочуть дозволити добре інтегрованим українцям довгострокове перебування
Европейская правда
2025-02-02T09:46:40Z
Вчені пояснили, чому на ніч дуже хочеться їсти: як вирішити цю проблему
TSN
2025-02-02T10:03:42Z
Як вправи допомагають розслабити тіло і покращити здоров’я
360ua.news
2025-02-02T09:24:44Z
Вчені створили 3D-модель мозку для вивчення нейронних мереж
Portaltele
2025-02-02T09:10:03Z
Уряд дозволив бронювати 100% медпрацівників державних і комунальних закладів
УкраинФорм
2025-02-02T08:27:03Z
Як схуднути і омолодити організм, не витративши жодної копійки
24tv
2025-02-02T08:15:28Z
Омолоджує та зміцнює імунітет: назвали головні властивості пекінської капусти
Gazeta UA
2025-02-02T07:39:17Z
Як картопля впливає на здоровʼя серця
24tv
2025-02-02T07:36:15Z
Які кольори в інтер'єрі кімнати роблять господаря нещасним
Gazeta UA
2025-02-02T07:18:50Z
Календар стрижок на тиждень: найсприятливіші дні з 3 по 9 лютого
Политека
2025-02-02T06:42:32Z
Нові мита США: хто заплатить за "економічний експеремент Трампа"
ZN UA
2025-02-02T09:36:20Z
Мінагрополітики розподілило квоти на експорт цукру до ЄС
Agravery
2025-02-02T09:10:14Z
Kиївстар, Vodafone та Lifecell підняли ціни: названо найдорожчі та найдешевші тарифи для українців
Политека
2025-02-02T09:03:36Z
Мексика обіцяє дзеркальну відповідь на мита США
УкраинФорм
2025-02-02T08:54:59Z
В Україні торік експортні перевезення зернових залізницею зросли на 30%
УкраинФорм
2025-02-02T08:48:31Z
DeepState показав, яку площу України окупувала Росія у січні
Хвиля
2025-02-02T08:45:33Z
Агросектор торік сплатив понад ₴105 мільярдів акцизного податку
УкраинФорм
2025-02-02T08:42:16Z
Промислове картоплярство врятує Україну від імпорту
AgroPortal
2025-02-02T08:30:28Z
Куди Україна експортувала IT-послуги у 2024 році та наскільки вигідно це було
24tv
2025-02-02T08:24:16Z
Простояло 10 років надворі: в Україні врятували розкішне американське авто 80-х
Фокус
2025-02-02T09:21:50Z
Opel Combo отримав гібридну версію з турбодизелем
AutoCentre
2025-02-02T08:13:36Z
Porsche у Китаї збирав аналог "Логана": про це мало хто знає, але авто досі актуальне
Знай
2025-02-02T05:51:30Z
Небезпечний вибір: чому не варто купувати автомобілі старше 15 років
Хвиля
2025-02-01T20:30:05Z
Tesla готує бюджетні електромобілі та тестує безпілотний сервіс
360ua.news
2025-02-01T19:21:35Z
Дорожній знак "гриб та дві блискавки": де можна зустріти та про яку небезпеку він попереджає
ТСН
2025-02-01T18:33:51Z
Справжній ексклюзив: раритетний Mercedes 1954 року пішов із молотка за $53 мільйони
Фокус
2025-02-01T16:27:33Z
Як українці купували нові авто у 2024 році
360ua.news
2025-02-01T15:30:00Z
Новий електрокар продемонстрував рекордно швидку зарядку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T13:12:50Z
"Війна відкинула Україну на 100 років назад": Зеленський відповів на заяву Рубіо
GlavRed
2025-02-02T10:03:30Z
ЗСУ показали траєкторію польоту бомби, скинутої росіянами на санаторій у Суджі
Хвиля
2025-02-02T09:30:20Z
Німецька ультраправа партія AfD одержима Трампом і Маском — CNN
InternetUA
2025-02-02T09:27:43Z
Мерц обіцяє зміну політики Німеччини щодо біженців у разі перемоги на виборах
ZN UA
2025-02-02T09:21:51Z
Сайт Агентства США з міжнародного розвитку USAID припинив роботу
Детектор М
2025-02-02T09:10:02Z
В Італії опозиція вимагає відставки Мелоні після третьої невдачі її міграційного плану
Европейская правда
2025-02-02T09:09:31Z
Профспілки виступили проти ініціативи Трампа щодо скорочення держслужбовців
iPress
2025-02-02T09:01:27Z
У Трампа заявили, що Україна має провести вибори: назвали терміни
Хвиля
2025-02-02T09:01:05Z
Сайт USAID перестав працювати на тлі повідомлень про те, що Трамп може підпорядкувати Агентство Держдепу
ZN UA
2025-02-02T09:01:01Z