MY.UAНовини
Врятувати Дмитрика могла одна людина на весь світ: як працює пересадка кісткового мозку
Врятувати Дмитрика могла одна людина на весь світ: як працює пересадка кісткового мозку

Врятувати Дмитрика могла одна людина на весь світ: як працює пересадка кісткового мозку

Днями лікарі столичного "Охматдиту" пересадили кістковий мозок маленькому Дмитрику. Хлопчик, якому виповнився всього рік, бореться з синдромом Гурлера - важким захворюванням обміну речовин. Трансплантація кровотворних клітин дорівнює життю.

Порятунок прийшов з-за океану – донором для маленького українця став 26-річний американець. Прокласти місток між двома світами вдалося завдяки Українському реєстру донорів кісткового мозку – благодійній організації, що була заснована у 2018 році.

Як це працює, про міфи, реальність і місію такого виду донорства KP.UA розповіла член команди реєстру Юля Акімова.

Дива трапляються

Юлія Акімова. Фото: facebook.com/yulia.akimova.96

- Юліє, чому довелося звертатися аж в Америку? У Дмитрика є батьки, родичі...

- Нас часто про це запитують, люди плутають експертизу з ДНК і співпадіння по показниках ДНК. Тільки для 25% пацієнтів, які потребують трансплантації кісткового мозку, підходять родинні донори - тато, мама, брати чи сестри. В інших випадках співпадіння можливе лише з неродинним донором.

Не буду дуже заглиблюватися в подробиці, бо це наука досить складна. Скажу тільки, що у кожної людини є свій двійник по набору ДНК-показників. Він може опинитися поруч, а може знаходитися на іншому боці планети. Коли виникає потреба в трансплантації, конче важливо таку людину знайти. Для цього в усіх країнах і створюються реєстри потенційних донорів кісткового мозку.

- Ваш реєстр пов’язаний із закордонними реєстрами?

- Так, вони бачать нашу базу, ми – їхні бази. Коли в лікарню потрапляє пацієнт, і медики бачать, що трансплантація – єдиний порятунок, вони подають заявку до нашого реєстру. На Дмитрика така заявка була подана три місяці тому.

Спершу ми починаємо шукати донора у власному реєстрі, тобто серед українців. Якщо співпадінь по ДНК немає, звертаємося до закордонних донорських баз.

- Часто вдається знаходити рятівника серед земляків?

- На жаль, ні, хоча це було б ідеально, адже українці всі між собою певним чином споріднені. У нас тільки цієї весни пересадили клітини українцю від українця.

Тож доводиться шукати по реєстрах світу. Співпадіння може бути повним і неповним. Наприклад, сходяться 8 чи 9 із 10 показників. Це теж допускається, однак є ризик, що клітини будуть важче приживатися.

Щодо Дмитрика, то це просто унікальна історія. З усіх реєстрів світу йому підходив тільки один донор – отой молодий американець. А співпадіння було 10 з 10!

Просто щастя, що цей чоловік колись зареєструвався потенційним донором, що зараз з ним було все добре і він дав згоду на порятунок маленького українця.

Все прораховано по хвилинах

- Як відбувається зв’язок між українськими пацієнтами і зарубіжними донорами?

- З донором контактують представники реєстру в країні його перебування. Давши згоду, донор приходить у клініку на обстеження, лягає на донацію – забір стовбурових клітин. Є міжнародна компанія, і ми з нею співпрацюємо, яка займається логістикою кровотворних клітин по світу. У них все вирахувано по хвилинах.

Кур’єр компанії оселяється в готелі поруч із клінікою, де обстежується донор. Він точно знає годину, коли клітини можна забрати. Забирає, мчить у найближчий аеропорт, де вже куплені квитки на найекономніший за часом рейс, прилітає в аеропорт, який найближчий до клініки з рецепієнтом. Крім плану А прораховується і план Б – це на випадок непередбачених обставин.

Через війну логістика в Україну порушена. Тому кров для Дмитрика кур’єр привіз у Варшаву, звідти машиною довіз до кордону, а там її отримав наш Роман Ткачук, який виконує роль українського кур’єра.

Клітини перевозяться живими в спеціальних контейнерах, які забезпечують необхідну температуру зберігання. Стандарт дозволяє витрачати на перевезення 72 години, нам усім вдалося вкластися у 42 години.

- Трансплантація пройшла успішно?

- Так, сподіватимемось, що янгол хлопчика і надалі його оберігатиме. Інтенсивне приживлення кровотворних клітин триває 100 днів, тож ближчим часом малюк перебуватиме в лікарні.

Американська кров для українського малюка. Роман Ткачук доставив, лікар Олена Нестеренко прийняла. Фото: facebook.com/ubmdr

Люди мусять рятувати людей

- Стати рятівником – це дуже благородно, але коли заходить мова про забір кісткового мозку, багатьом стає лячно. Уява малює, як просвердлюють кістку, витягають з ней оте, що всередині...

- Це найбільший і найнебезпечніший міф, з яким ми весь час боремося. Йдеться про забір стовбурових клітин. Процедура має два види.

Перший – це забір крові з вени. Кров викачується з однієї руки, стовбурові клітини відфільтровуються, решта повертається в організм донора через другу руку. З механікою знайомі люди, які здавали компоненти крові, але ця процедура довша – триває від 3 до 5 годин.

Другий спосіб – це забір концентрації кісткового мозку з тазової кістки. Отут є анестезія і невеличкий прокол. Ніяких швів потім не треба накладати, з наркозу донор виходить легко і нормально почувається.

Який метод підходить конкретному пацієнту, мають радити лікарі. У складних випадках вони рекомендують кістковий мозок. Але! Донор завжди має право сам вибрати процедуру. Якщо категорично проти проколу, але згоден здавати периферичну кров, то так і буде.

- Скільки у вашому реєстрі донорів?

- Зараз 10 130 українців. Я не можу ручатися, що всі вони перебувають в Україні, хтось міг виїхати за кордон, але зазвичай зареєстровані донори самі повідомляють, де їх можна розшукати.

Ми дуже активно працюємо, щоб розширити базу в Україні, нам потрібні добровольці від 18 до 35 років. Це не значить, що кожен потенційний донор стане реальним. Але кожен матиме шанс врятувати чиєсь життя шляхом неважкої і неболісної процедури. Як отой 26-річний чоловік з Америки.

Люди мусять рятувати людей.

- Яка потреба в донорстві кісткового мозку?

- Ми не маємо таких даних, оскільки працюємо з лікарськими заявками. На всю Україну тільки три центри роблять такі пересадки – “Охматдит” у Києві для діток, Київський центр трансплантації кісткового мозку – для дорослих і Черкаський клінічний онкоцентр.

Про потреби може свідчити світова статистика - щогодини одна людина отримує діагноз "рак крові". Це не значить, що всім одразу потрібні донори. На перших стадіях рятує хіміотерапія, комусь може підійти аутогенна трансплантація – це коли сам собі донор або шукається родинний донор.

Трансплантації від неродинного донора проводять, коли іншого варіанта порятунку вже немає.

- За допомогу Дмитрику ви дякували благодійному фонду “Таблеточки”. Співпрацюєте з ними?

- Так, ми перетинаємось, бо вони також опікуються дітьми з онкохворобами. В нашому випадку вони долучися до процедури доставки клітин.

- Багато людей впевнені, що трансплантація – це шалені кошти. А насправді?

- Великі кошти – це ще один міф. Трансплантація оплачується державою, для пацієнта вона безкоштовна. Головне - вчасно дійти до лікаря і отримати правильну рекомендацію.

Зарееєструватися можна тут. Фото: facebook.com/ubmdr

Важливо

Як стати донором

  • Донором кісткового мозку может стати кожен, хто бажає, у віці від 18 до 35 років, якщо не має важких хронічних захворювань.
  • Потенційним донорам треба зареєструватися в центрах Biopharma Plasma, які працюють в 7 містах України, і на місці зробити ДНК-тест з конвертика Українського реєстру донорів кісткового мозку (мазок паличками з ротової порожнини). Процедура займає 10 хвилин.
  • Протягом місяця на електронну пошту надійде підтвердження реєстрації.
  • Реєстрація безкоштовна. За бажанням можна зробити донат, скинувши його через сайт реєстру або підписати на кешбек у Monobank. Реєстрація та обробка аналізу ДНК кожного нового потенційного донора відбувається за кордоном і обходиться реєстру в 35 євро.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Експерт розповів чому російська ядерна програма провалилася
360ua.news
2024-09-23T15:18:34Z
Мобілізацію обмежено придатних чоловіків до 25 років зупинено – нардеп
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:12:41Z
Офіс президента відреагував на статтю The Times про український "план перемоги"
Комсомольская правда
2024-09-23T15:10:09Z
Естонія та Фінляндія заявили про готовність перекрити Росії доступ до Балтійського моря
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:03:24Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Британія не змінила позицію щодо використання Storm Shadow в Росії
Европейская правда
2024-09-23T14:51:05Z
Іран готовий до переговорів щодо ядерної угоди, "якщо цього захочуть інші сторони" — міністр закордонних справ
ZN UA
2024-09-23T14:45:33Z
Путін шукає альтернативу ядерним погрозам, – The Washington Post
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T14:45:29Z
Президент Фінляндії закликає зняти обмеження на далекобійні удари України по РФ
Европейская правда
2024-09-23T14:28:56Z
Менеджер Ф'юрі назвав можливим бій "Циганського короля" і Джошуа
24tv
2024-09-23T13:57:24Z
Дженоа шукає заміну Маліновському: клуб звернув увагу на іншого українського півзахисника
24tv
2024-09-23T13:27:00Z
Тренер ФК “Тростянець” прокоментував гру підлеглих словами “б**” та “амеби”
Комсомольская правда
2024-09-23T13:04:52Z
Ексдружина Тимощука прокоментувала те, що він передав футболку на російський воєнний аукціон
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T12:54:42Z
Бєсєдін: Суркіс був не проти, щоб я залишився в Динамо
Football.ua
2024-09-23T12:54:24Z
Комітет арбітрів УЄФА визнав помилку не ставити пенальті за гру рукою Кукурельї в матчі Євро Німеччина – Іспанія
Football.ua
2024-09-23T12:52:19Z
Зірковий футболіст "Барселони" пропустить весь сезон через важку травму
ZN UA
2024-09-23T12:34:45Z
Не Усиком єдиним: до українського футбольного клубу може долучитися зірка іншого виду спорту
24tv
2024-09-23T12:24:00Z
Голанд — перший гравець в історії АПЛ, який забив десять голів у стартових п’яти турах
Football.ua
2024-09-23T12:23:53Z
"Я почувалася здобиччю": 19-річна одиночна туристка назвала найнебезпечнішу країну Європи
TSN
2024-09-23T15:03:23Z
Як вивести плями від червоного вина з чого завгодно: експерти назвали найкращі засоби
GlavRed
2024-09-23T14:27:35Z
Жодного транспорту: як чоловік за 25 років перейшов увесь світ
TSN
2024-09-23T14:18:29Z
Виберіть один із мостів на картинці, щоб дізнатися про свої приховані таланти – тест
TSN
2024-09-23T13:54:12Z
Психологія багатства: як мислити для досягнення фінансового успіху
Знай
2024-09-23T13:51:16Z
Вісім ознак, які вказують на те, що собака збирається вас вкусити чи напасти
TSN
2024-09-23T13:33:58Z
Жодної комахи в оселі більше не буде: 5 способів, як позбутися від мух народними засобами
GlavRed
2024-09-23T13:27:28Z
У Німеччині суттєво подорожчає популярний проїзний квиток
Европейская правда
2024-09-23T13:10:20Z
Нудисти розповіли про найголовніший міф щодо них
Фокус
2024-09-23T12:57:20Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
У віці 75 років: помер барабанщик легендарного гурту ABBA
24tv
2024-09-23T14:36:30Z
Новий трейлер «Гладіатор II» розкрив раптовий «кровний» зв’язок Луція з Максимусом
ITC
2024-09-23T14:25:55Z
Режисери «Месники: Завершення» пояснили «найбезглудніший» елемент фіналу — і тепер він має сенс
ITC
2024-09-23T14:25:36Z
Ольга Навроцька здивувала, як хотіла переїхати до Росії і як Людмила Гурченко її від цього відмовила
TSN
2024-09-23T14:18:11Z
BADstreet Boys, Нателла Кірс, Макс Барських - глядачі обрали останніх номінантів премії MUZVAR
Комсомольская правда
2024-09-23T14:10:28Z
Бокс-офіс США. Третя перемога «Бітлджюса Бітлджюса»
Кино-Театр
2024-09-23T14:07:57Z
Помер легендарний учасник ABBA Роджер Палм: відома причина смерті
TSN
2024-09-23T14:06:51Z
На пальчику з'явились чорні лінії: у Львові дитині видалили небезпечну пухлину на руці
24tv
2024-09-23T14:12:54Z
Реабілітація мʼяса: знайшли протиракові властивості у їжі тваринного походження
24tv
2024-09-23T13:33:38Z
На Львівщині від коронавірусу померла 4-річна дитина: в МОЗ нагадали перші симптоми COVID-19
TSN
2024-09-23T13:33:05Z
Як часто можна їсти сосиски та які купувати, щоб не нашкодити здоров’ю
TSN
2024-09-23T11:24:00Z
Урологічні захворювання, що впливають на фертильність
iPress
2024-09-23T11:01:21Z
Мобілізація в Україні: які лікарі мають оглядати військовозобов'язаного під час ВЛК
TSN
2024-09-23T10:30:37Z
На Львівщині від коронавірусу померла 4-річна дитина
Комсомольская правда
2024-09-23T09:49:35Z
Їх не можна ігнорувати: шість ознак, що у домі треба встановити осушувач повітря
24tv
2024-09-23T09:33:44Z
Цей напій п’ють щодня, та мало хто здогадується про його користь для здоров’я
TSN
2024-09-23T09:30:54Z
В Омську двоє школярів спалили гелікоптер Мі-8
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:06:00Z
Горять не тільки ліси: у семи областях України - 18 масштабних пожеж
УкраинФорм
2024-09-23T14:19:09Z
На Дніпропетровщині лунають вибухи: про що попереджають Повітряні Сили
TSN
2024-09-23T14:18:52Z
У поліції вирішили перевірити походження квартири замначальника ГУ Нацполіції Києва
ZN UA
2024-09-23T14:14:49Z
«Бойові» за «відкати»: посадовець військкомату розробив схему привласнення грошей
Политека
2024-09-23T14:01:53Z
Судитимуть сімейного кривдника, який порушував обмежувальний припис та переслідував колишню дружину
Украина Криминальная
2024-09-23T14:00:22Z
На Харківщині затримали жінку, яка обікрала дітей
Мій Харків
2024-09-23T13:52:39Z
Заробили понад три млн грн. У Тернополі затримано чоловіків, які переправляли ухилянтів за кордон
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T13:39:12Z
Напав на охоронця з ножем: слідчі повідомили про підозру харків’янину у скоєнні розбійного нападу
Мій Харків
2024-09-23T13:37:53Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Учні в Україні вчитимуться на рік довше: Лісовий назвав причину
24tv
2024-09-23T15:00:27Z
У ЗСУ показали, як інженерні війська створюють проходи у мінних полях в Курській області
УкраинФорм
2024-09-23T14:48:47Z
Міністр оборони Нідерландів: НАТО має бути більш рішучим щодо російських дронів
Европейская правда
2024-09-23T14:48:02Z
Закон щодо заборони російської церкви в Україні набув чинності
УкраинФорм
2024-09-23T14:36:43Z
Дуже важливі прикмети: які двері не можна замикати 24 вересня
GlavRed
2024-09-23T14:27:58Z
Церковне свято 24 вересня: що заборонено робити у день святої Фекли
GlavRed
2024-09-23T14:27:53Z
Стало відомо, чому Україна відмовилася від шведських літаків Gripen
TSN
2024-09-23T14:19:53Z
Чи є наразі ризик для ЗСУ втратити Вугледар: думка військового експерта
TSN
2024-09-23T15:21:45Z
Метро на Виноградар обійдеться на 8 млрд грн дорожче, ніж планувалося – Держаудитслужба
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:12:16Z
Поранений у Краматорську журналіст Reuters вийшов із коми
УкраинФорм
2024-09-23T14:36:46Z
Якість повітря у столиці нормалізувалася: деталі від КМДА
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T14:36:22Z
Мають якийсь план: військовий розповів про деталі штурмів ворога на фронті
24tv
2024-09-23T14:21:34Z
У армії рф велика проблема: військовий експерт розповів про ситуацію на східному фронті
Политека
2024-09-23T14:16:27Z
Україна втричі збільшила показники мобілізації: Умєров розповів про наступний крок
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T14:15:28Z
У Львові керівник одного з міжрегіональних управлінь Мін’юсту обклав «даниною» підприємців
Украина Криминальная
2024-09-23T14:14:35Z
Росіяни у Сочі провели форум пропагандистів для тимчасово окупованих територій України – ЦНС
ZN UA
2024-09-23T14:07:15Z
Changan відкрив приймання замовлень на пікап-трансформер Nevo E07
AutoCentre
2024-09-23T14:13:32Z
У Європі відродили знаменитого виробника ексклюзивних авто, створеного українцем
Фокус
2024-09-23T13:30:00Z
Land Rover Defender отримав спецверсію у стилі Ібіци
AutoCentre
2024-09-23T13:14:21Z
Осінній цінопад: знижки на KG Mobility до 126 000 гривень
AutoGeek
2024-09-23T13:13:50Z
Шукатиме інженерні таланти США: Lucid відкриває новий дослідний центр у Детройті
AutoGeek
2024-09-23T12:33:56Z
Автодорожники отримали спеціалізовані автомобілі IVECO Daily
AutoCentre
2024-09-23T12:13:21Z
За ціною $10 000: названо найбільш популярний електромобіль у Китаї
AutoGeek
2024-09-23T11:42:22Z
Потужний концепт Hummer H3R виставили на аукціоні
AutoCentre
2024-09-23T11:04:22Z
Ввели в оману з запасом ходу: власник BMW i3 відсудив у автовиробника значну суму грошей
AutoGeek
2024-09-23T10:57:23Z
Біля Хмельницької АЕС знову пролетів ударний дрон - Енергоатом
УкраинФорм
2024-09-23T14:51:10Z
В «Укренерго» хочуть суттєво збільшити тариф на передачу електроенергії
ZN UA
2024-09-23T14:49:08Z
Росія тимчасово зупиняє два великі газові проєкти через санкції
24tv
2024-09-23T14:39:56Z
Туреччина зробила ще один крок на шляху незалежності від газу та нафти з Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T14:19:52Z
Китайські автодилери можуть отримати збитки у розмірі 20 мільярдів доларів
24tv
2024-09-23T14:18:46Z
Хто з пенсіонерів може залишитися без пенсії через пів року
24tv
2024-09-23T14:18:38Z
"Національний кешбек": як відбуватимуться нарахування і що можна буде купити за ці гроші
TSN
2024-09-23T14:18:33Z
Україна експортувала понад 691 тис т цукру
AgroNews
2024-09-23T14:16:52Z
Очільник ВАР Андрій Дикун зустрівся з аграріями Хмельниччини
Agravery
2024-09-23T14:16:03Z
Telegram передаватиме правоохоронцям контактні дані зловмисників: деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T14:58:26Z
Випробування стрибка Deep Blue Aerospace зазнало аномалії за мить до приземлення
Portaltele
2024-09-23T14:16:50Z
Розкрито дизайн та характеристики смартфона HMD Aura 2
InternetUA
2024-09-23T14:01:33Z
У Білорусі визнали «екстремістським» ютуб-канал «Уніан»
Детектор М
2024-09-23T13:57:33Z
Джонні Айв та голова OpenAI готують революційний ШІ-пристрій
InternetUA
2024-09-23T13:46:59Z
SpaceX запустить за два роки п'ять безпілотних кораблів Starship на Марс - Маск
УкраинФорм
2024-09-23T13:40:47Z
Xiaomi та Redmi отримали "жорсткого" конкурента: що відомо про Samsung Galaxy A16 5G
InternetUA
2024-09-23T13:31:59Z
iPhone 16 отримує максимальний бал за ремонтопридатність
360ua.news
2024-09-23T13:21:20Z
Xiaomi 14T та 14T Pro можуть «втратити» зарядний пристрій
Portaltele
2024-09-23T13:16:27Z