Експерти розповіли, на які продукти в Україні можуть восени злетіти ціни.
Як передає "Хвиля", про це вони повідомили "Фокусу".
Так, восени можуть подорожчати деякі крупи та молочні продукти.
За словами аналітика УКАБу Максима Гопки, цінники на рис можуть неприємно здивувати українців. Зокрема, через скорочення обсягів ввезення круп з Китаю, Індії та Пакистану.
При цьому він зазначив, що у 2023 році очікується імпорт на рівні 73 тис. т, що на 17% менше від показника 2022 року.
"Скорочення імпортних поставок зумовлене зростанням світових цін на рис та низькою платоспроможністю українців. Середня ціна на рис становить 60,70-79,00 грн/кг, вона змінюватиметься залежно від змін цін на внутрішньому ринку експортера", – розповів він.
Крім того, можуть піднятися ціни на м'ясо на 4-5%. Як зазначається, це може статися через стабільний попит та збільшення додаткових витрат до середини осені. Крім того, до підвищення цін на м'ясо може призвести подорожчання кормів, пального та тарифів на електроенергію.
"При зростанні виробничих витрат - подорожчання кормів, пального та електроенергії - у жовтні-листопаді 2023 року можливе підвищення цін на м'ясо - до 5%", - пояснила провідна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки Наталія Копитець.
Експерти також розповіли, що українцям потрібно готуватись до нових цінників на молочку.
"Ціни на молочні продукти в першій половині осені можуть підвищитися через те, що останні півтора місяці була посуха, тому валовий надій молока на підприємствах зменшився. Це відчувають переробники, які підняли закупівельні ціни на сире молоко раніше сезонного тренду, акцентуючи увагу на зменшенні надою", - зазначили в УКАБ.
При цьому Гопка звернув увагу, що деякі ціни на продукти будуть помірними, у тому числі на цукор. Так, посівні площі під цукрові буряки українські аграрії збільшили на 35%. Однак на ціну може вплинути зміна вартості електроенергії на переробних заводах та витрати на логістику.
А ось головна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки Світлана Черемісін розповіла, що за прогнозами вчених, у вересні цінова ситуація на крупи та борошно залишатиметься постійною.
"Гречка може подешевшати ще на 3-5%. Ціна на борошно залишатиметься стабільною. Цінова динаміка за іншими видами круп (рис, пшоно) може зазнати незначного коливання в межах 0,5-2%. При цьому очікується подальше поступове зростання середньої ціни на хліб у діапазоні 0,5-1% на місяць", – сказала вона.
У свою чергу завідувач відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки Інна Сало наголосила, що у вересні очікується зниження ціни овочів борщового набору на 5-20%. Таким чином, вартість капусти білокачанної та буряків знизиться до 8 грн/кг, цибулі – до 9 грн/кг, моркви та картоплі – до 10 грн/кг.
Нагадаємо, супермаркети підвищили ціни на вершкове масло, сметану та молоко.