MY.UAНовини
Меценатство, як поклик
Меценатство, як поклик

Меценатство, як поклик

Історія знає чимало прикладів українського меценатства: М.І.Терещенко та Б.І.Ханенко, П.І.Харитоненко та Г.П.Галаган… Саме вони заклали традицію формування приватних музеїв, які сьогодні стали національним надбанням України.

Продиктована часом традиція, продовжена і С.В.Цюпко, діяльність якого у 2005 році доповнилася статусом фундатора Музею сучасного мистецтва України.

Історія створення кожного приватного музею пов'язана з життям самого збирача. Інтерес до сучасного мистецтва завжди має індивідуальний характер і відрізняється уподобаннями.

Колекція Першого приватного музею сучасного мистецтва України, власником якої є засновник, меценат Сергій Цюпко, вважається одним із найбільш повних та репрезентативних зібрань українського живопису, графіки, скульптури та декоративно-ужиткового мистецтва ХХ-ХХІ століть, іконопису ХVI-XVIIIcт.

Кожна світова столиця, кожне місто, вважаючи себе унікальним культурним центром, пишається власними музеями найрізноманітнішої спрямованості, але має чи прагне створення музею сучасного мистецтва – яскравого іміджевого проекту, з унікальним ментальним поглядом, музею, як відображення мистецьких устремлінь, як рефлексії часу.

Створення у Києві Музею сучасного мистецтва припало на складний час, коли приватні структури своєю ініціативою підхоплювали важливі для держави теми, в тому числі збереження мистецького надбання.

Сергій Вікторович Цюпко був першим серед них. Нова інституція мала підкреслити свою зацікавленість в придбанні творів сучасних митців, сприяти відтоку мистецьких цінностей за кордон. Це зараз збирання приватних колекцій стало звичним, а наприкінці минулого століття формування музейного фонду розглядалося як прорив, як проект, на який чекають і художники, і суспільство в цілому. Приватний музей – це один з напрямів меценатської діяльності, найважливіший елемент культури, найкраща форма її збереження.

Сьогодні фонди Музею сучасного мистецтва налічують 6 тис. експонатів, а починалося все з перших робіт, що мали послужити оформленню інтер'єра. Як людина, схильна до професійного підходу у всьому, Сергій Цюпко, заглибившись у незвичне для себе творче середовище, зразу оточив себе людьми, здатними зорієнтувати у світі художніх течій, жанрового розмаїття. Вся інформація та пропозиції ретельно їм розглядалися, підштовхуючи до музеєстворення, а досвід відвідування музеїв та виставкових майданчиків Європи дали можливість скласти власне бачення майбутнього установи, сформувати свій погляд. Цей образ втілився у 2005 році – Перший приватний Музей сучасного мистецтва України відчинив свої двері для відвідувачів і розпочав власне життя!

При формуванні колекції було взято курс на представлення художнього життя країни - діапазону від 30-х років минулого століття до наших днів.

Розмаїття художніх шкіл, стильових напрямів, особливостей регіональної ідентичності знайшли відображення у творчих проектах музею.

Постмодернізм та соцреалізм демонструють щаблі творчого переосмисленого поступу традицій та новаторства в умовах розвитку художньо-історичного контексту. Нефігуративний живопис, що складав основу колекції, був розширений роботами традиційних напрямів, подолав географічні межі та обмеження, чим зберіг цілий художньо-історичний пласт для подальшого вивчення та популяризації.

В колекції музею майже всі класики: І.Айвазовський, І.Труш, Ф.Кричевський, А.Маневич. А.Ерделі, К.Єлева... Вже більш пізні С.Шишко,Т.Яблонська, Є.Волобуєв, М.Глущенко. А також Г.Якутович, Г.Файнерман, П.Столяренко, О.Слєшинський, Р.Сельський, А.Сафаргалін, О.Хмельницький… За ними наші сучасники: Ф.Тетянич, О.Животков, В.Реунов, І.Марчук, Л.Рапопорт, Г.Неледва, Р. Петрук, Л.Медвідь,

П.Маков, А Криволап…

Музейна експозиція вибудовувалась таким чином, аби максимально дати уяву про мистецькі школи України, її регіональні особливості, знайомити з яскравими творчими іменами. Широко відомі мистецькі проекти, ініційовані музеєм, всебічно підтримані фундатором С.В.Цюпко:

«Мистецька Мапа України» супроводжувалася ланцюгом масштабних експозицій та виданням супровідних повних каталогів. А перед тим – постійна робота та відбір творів у майстернях, збір бібліографічного матеріалу. Шість об`ємних виставок! Кожний регіон відзначився окремим представленням, а вернісаж став мистецькою подією країни, коли все творче середовище вважало за необхідне бути присутнім!

Проект «Сімейні цінності - Родинні зв’язки» - багаторічне джерело дослідження творчих династій, що відкриває нові творчі імена, пробуджує інтерес до тих, хто в свій час лишився в тіні. Це проект, який відновлює історичні взаємозв'язки, вказує на вплив сімейних традицій, суспільних подій у формуванні особистісних поглядів.

Можливості музейних фондів сприяють створенню будь-яких експозиційним підходам, в тому числі і «Арт-Вояж» - пересувний проект, що мандрує до тих поціновувачів, хто очікує можливості в своєму місті ознайомитися зі збіркою!

Висока планка, піднята спочатку, допомагає в роботі, в можливості поповнення та популяризації колекції. А це і закупівля робіт, і проведення пленерів, різноманітних виставкових проектів (у тому числі і пересувних), видання поліграфічної продукції (зокрема художнього альбому, каталогів) неможливо уявити без фундаторської підтримки. Супроводжуючим у роботі музею став і журнал «Файн Арт», що досі актуальний та цікавий як професіоналам, так і тим, хто поглиблює мистецькі знання. Важливою формою роботи в експозиційних залах стала і екскурсійна з різноманітними соціальними групами, і творчі заняття з дітьми.

Сьогоднішній день музей вирішує ті самі завдання, але погляд Сергія Вікторовича спрямований на майбутнє. Постійною лишається мрія про постійний Дім для власної колекції.

З часу відкриття музею складалося так, що музей не раз змінював адреси перебування, і щоразу представляв поціновувачам мистецтва своє оновлене обличчя – або масштабно-розмашисте, або камерно-приватне.

Перша адреса на вул. Братській, у самому центрі київського Подолу, у 2-х поверховому особняку, в атмосфері найкращих традицій приватних збірок, розпочала своє самостійне життя. Концепція популяризації збірки, як відображення художнього надбання, твореного митцями, народженими і тими, хто вчився в Україні, хто творив на українській землі, проявилася повною мірою.

Отримавши важливі надихаючі сигнали суспільної оцінки, наступною адресою музейного перебування стала величезна, в 3,5 тис. м2, будівля в три поверхи на Глибочицькій. Сам масштаб будівлі спрямовував роботу над постійною експозицією. Розгорнута презентація розставила найважливіші акценти. Навіть колірне рішення залів підкреслило експозиційний ряд якнайкраще. Саме тоді прийшла і державна відзнака - «Музей року-2010».

Музей на Кирилівській знову повернувся відвідувачів до камерного формату. Але це тільки надало обертів виставковій роботі. Найрізноманітніші проекти були народжені саме у цих залах. Здається все там налаштовувало до творчого підходу. Навіть бібліотека у відкритому доступі та антикварне піаніно посприяли єднанню образотворчого мистецтва та музики, синтезу нових форм. Родзинкою музейного простору став і внутрішній дворик, що колективно створювався та наповнювався життям. Він став улюбленим місцем для зустрічей, щедро даруючи можливість спілкування та творчого єднання....

З вдячністю відштовхуючись від власної історії, сьогоднішній музейний погляд спрямований на майбутнє. Мрія про свій Дім для музейної скарбниці лишається незмінною. Сергій Вікторович Цюпко, що продовжує історію українського меценатства, завжди ставить перед собою амбітні плани. Втілення в життя задумів, поєднуючи доброчинну діяльність з музейним облаштуванням - ознака сьогоднішнього дня фундатора музею.

Перший приватний Музей сучасного українського мистецтва матиме свій Дім!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна готується до мирних переговорів із РФ: майор ЗСУ розкрив деталі
GlavRed
2024-05-21T00:27:17Z
Була з супроводом: Кейт Міддлтон уперше за півроку з'явилася на людях
GlavRed
2024-05-28T19:27:43Z
Відкриють ворота і втечуть: Орбан хоче створити у Європарламенті проросійську "коаліцію за мир"
24tv
2024-06-02T02:37:55Z
Росія завдає масованого удару по Україні: у багатьох областях - вибухи
GlavRed
2024-05-30T00:25:50Z
Зеленський закликав країни Азії долучитися до Глобального саміту миру
УкраинФорм
2024-06-02T07:59:16Z
Аналітики роз'яснили, до чого може призвести двояка позиція США щодо дозволу бити по території рф
Варта1
2024-06-02T07:57:26Z
Большевицька атака проти українського війська. Що коїть депутатка Безугла?
ГЛАВКОМ NET
2024-05-27T10:12:59Z
Експрезидент України Віктор Янукович прибув до Білорусі, — соцмережі
Фокус
2024-05-24T14:13:59Z
Удари по цивільних об’єктах: СБУ оголосила підозру російському генералу
1News
2024-05-31T15:36:46Z
"Остаточне рішення": з'явилася брудна правда про Ані Лорак
GlavRed
2024-05-27T19:27:39Z
Який вигляд мала Заворотнюк перед смертю - останнє фото актриси
GlavRed
2024-05-30T09:28:25Z
"Я щаслива": Наталя Могилевська показалася в обіймах відомого українського співака
GlavRed
2024-05-20T06:27:51Z
Померла Анастасія Заворотнюк: головні ролі актриси
GlavRed
2024-05-30T08:28:16Z
Зіркова пара Джо Джонас і Стормі Брі розійшлася, – ЗМІ
24tv
2024-06-02T07:39:37Z
Розбитна розлучена: Наталі Портман спіймали на "побаченні" з молодшим на 14 років артистом
GlavRed
2024-06-02T07:26:47Z
Дмитро Коляденко зізнався, чому припинив спілкування з Іриною Білик: "Досить"
TSN
2024-05-27T15:09:46Z
Чемний хлопчик. Джамала народила третього сина
Детектор М
2024-05-27T10:01:09Z
«Хтось має вмерти». Відомий український шоумен показав сина, який підтримує Путіна
ГЛАВКОМ NET
2024-05-25T04:48:09Z
Кількість загиблих внаслідок удару по "Епіцентру" зрізко росла: останні дані
TSN
2024-05-26T08:36:38Z
«Чутно вибухи»: у Москві масштабна пожежа на промисловій територій
ГЛАВКОМ NET
2024-05-30T04:32:39Z
У Ростові-на-Дону суховантаж врізався у проліт залізничного мосту: видовищні фото річкової ДТП
24tv
2024-05-26T11:09:11Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 29 травня
Мій Харків
2024-05-29T06:52:21Z
Нічна атака дронів: на Миколаївщині горіли склади підприємства
1News
2024-06-02T07:49:34Z
Нічна атака дронів: під Миколаєвом спалахнула потужна пожежа
ГЛАВКОМ NET
2024-06-02T07:48:10Z
У США розбився новий військовий літак F-35: деталі авіакатастрофи
ГЛАВКОМ NET
2024-05-29T06:13:29Z
На Закарпатті у річці знайшли мертвим підлітка: деталі трагедії
Обозреватель
2024-05-27T11:01:10Z
Розкрито таємницю «НЛО» на дні Балтійського моря
Portaltele
2024-05-27T10:13:48Z
Забудьте про цей податок: які пільги мають пенсіонери
24tv
2024-05-20T14:42:34Z
В Україні зросте плата за світло: 4,80 грн для користувачів, які споживають більше 100 кВт на місяць
Варта1
2024-05-28T20:28:13Z
Банки та обмінники за вихідні переписали курс долара: які тепер ціни на валюту
Обозреватель
2024-05-27T07:49:50Z
В Україні посилили графіки відключень світла: розклад на 23 травня
Обозреватель
2024-05-23T10:37:41Z
Акціонер Tesla подав до суду на Маска за інсайдерську торгівлю
InternetUA
2024-06-02T07:56:13Z
В Україні з 1 червня перерахували пенсії та пощастить не всім: хто отримуватиме більше
Политека
2024-06-02T07:22:29Z
Абонентів "Київстар" поставлять перед вибором: це буде непросто
Знай
2024-05-22T18:30:24Z
ПФУ завершив фінансування пенсій у травні
УкраинФорм
2024-05-27T10:21:52Z
Стало відомо, звідки везуть полуницю до України
AgroNews
2024-05-27T10:16:25Z
На Хрещатику сталася масова бійка: що відомо про інцидент у Києві
24tv
2024-05-26T20:03:44Z
На Кіровоградщині чоловік написав заяву про те, що не буде воювати: яке рішення суду
Политека
2024-05-28T19:01:51Z
"Там просто лежать трупи цивільних": волонтер про ситуацію у Вовчанську
TSN
2024-06-01T11:03:33Z
Гороскоп на завтра 31 травня: Тельцям - щаститиме на кожному кроці, Терезів - використають
GlavRed
2024-05-30T07:28:48Z
У Києві запровадили тривалі відключення світла 2 червня - опубліковано графік
Комсомольская правда
2024-06-02T07:58:36Z
Не влучив жоден: українська ППО таки заганяла останнього "шахеда"
ZN UA
2024-06-02T07:56:06Z
Чоловіка з роботи завезли до ТЦК і дали повістку, але він різко відмовився від мобілізації: як це закінчилось
TSN
2024-05-28T09:33:17Z
Зеленський після удару по гіпермаркету у Харкові, де «могли бути понад 200 людей»: Дайте нам ППО
УкраинФорм
2024-05-25T17:13:28Z
Потужний ракетний удар по Харкову: кількість загиблих зростає
TSN
2024-05-23T08:51:13Z
"Життя закінчилось, я померла": брат "Чеки" опублікував передсмертного листа Ірини Цибух
GlavRed
2024-05-30T21:27:01Z
Українцям можуть припинити нараховувати соцвиплати: кого це торкнеться
Политека
2024-05-27T19:01:49Z
Чому пенсіонери з великим стажем мають зменшені пенсії
24tv
2024-05-30T05:15:59Z
Яке свято у середу, 29 травня: що не можна робити у цей день
24tv
2024-05-29T04:03:04Z
Як оновити дані в Реєстрі застрахованих осіб
Украина Криминальная
2024-06-02T07:52:33Z
Павло Зібров розсекретив розмір пенсії й назвав себе "багатою людиною"
Обозреватель
2024-06-02T07:33:25Z
ТЦК змінюють методи пошуку: що треба знати
Знай
2024-05-29T06:36:46Z
Власників тварин чекають штрафи: у якому випадку доведеться платити до 5100 гривень
Политека
2024-05-27T10:31:59Z
Наступають з двох боків: у росіян змінився задум на Харківщині
24tv
2024-05-27T00:39:23Z
"Ніхто не думав". Дочка відомих українських акторів виявилася чемпіонкою з боксу
Обозреватель
2024-05-21T13:28:50Z
"Почував себе зле": Маркевичу стало погано після болючої поразки Карпат
24tv
2024-05-29T10:00:16Z
Дерев’янченко дізнався ім’я наступного суперника
УкраинФорм
2024-05-28T20:21:05Z
Барселона та Кімміх не зійшлись у питанні фінансових вимог гравця
Football.ua
2024-05-27T11:37:31Z
Вечір боксу в Саудівській Аравії: Чжилей нокаутував Вайлдера, Хргович програв Дюбуа
ZN UA
2024-06-02T07:49:10Z
«Шахтар» отримає суперників у групі Ліги чемпіонів УЄФА 29 серпня
УкраинФорм
2024-06-02T07:34:15Z
Зубков і Ванат — найкращі асистенти УПЛ в сезоні-2023/24
Football.ua
2024-05-25T17:55:10Z
Португалія оголосила свою заявку на Євро-2024
Football.ua
2024-05-21T15:51:58Z
Нове амплуа для Усика: боксер отримав роль у голлівудському фільмі
24tv
2024-05-23T07:37:16Z
Ви будете в шоці: як прибрати черв'яків із черешні - швидкий та дієвий метод
GlavRed
2024-05-30T12:25:05Z
Допоможе заснути за 3 хвилини: експерт показала хитрий трюк
GlavRed
2024-05-28T09:27:08Z
Популярний напій: розвінчуємо п'ять міфів про чай
Обозреватель
2024-05-28T04:13:29Z
Заморожені продукти, які зменшують запалення: що радять дієтологи
Обозреватель
2024-05-30T03:31:10Z
Чому набрякають ноги і як позбутись цього стану
24tv
2024-06-02T07:01:48Z
Продукти, які можуть контролювати рівень цукру в крові
Обозреватель
2024-06-02T05:15:50Z
Як позбутися від мошок: ці домашні продукти мають допомогти
Политека
2024-05-23T00:03:32Z
Ефективне управління стресом і тривогою: 5 корисних порад
Обозреватель
2024-05-21T14:04:35Z
Гороскоп на завтра 30 травня: Близнюкам - неочікувана подія, Леви - балуйте себе
GlavRed
2024-05-29T06:27:25Z
Чи зможете знайти людину на цій оптичній ілюзії
TSN
2024-05-19T12:03:46Z
Припиняють дію: "Київстар" попередив про послуги, які не працюватимуть
Политека
2024-05-27T04:31:34Z
Чи може щось виштовхнути Місяць з орбіти
24tv
2024-05-29T03:21:53Z
Роботизований російський корабель покинув МКС і згорів в атмосфері Землі
Portaltele
2024-05-29T07:01:50Z
Ще жодна країна цього не робила: Китай здійснив посадку на зворотному боці Місяця
Фокус
2024-06-02T07:51:16Z
Надзвуковий літак NASA X-59 досяг критичної віхи
InternetUA
2024-06-02T07:32:50Z
Як перевірити, хто переглядає ваш профіль у Instagram: є кілька способів
Политека
2024-05-27T11:31:05Z
4 знаки зодіаку, які залежні від соцмереж
24tv
2024-05-21T14:03:55Z
Завжди залишитеся на зв’язку: як не дати розрядитися телефону під час вимкнення світла
InternetUA
2024-06-02T07:06:55Z
Що б не сталося: яку фразу нізащо не можна говорити дітям
24tv
2024-05-29T08:51:11Z
Довше їсти, аніж готувати: рецепт лінивих хачапурі на кілька хвилин
24tv
2024-05-29T21:30:32Z
Ребус для тих, у кого зір орла: треба за 11 секунд знайти пружину
GlavRed
2024-05-30T03:27:21Z
Гороскоп Таро на 27 травня для всіх знаків Зодіаку: кому доведеться почати все з чистого листа
Политека
2024-05-27T02:06:36Z
З'ясувалося, для чого насправді потрібна загадкова петля ззаду на джинсах
Фокус
2024-06-02T07:47:04Z
Пасує ідо всього: рецепт "зеленого масла", на який потрібно лише 5 хвилин
24tv
2024-06-02T07:30:34Z
Ніхто не встоїть: готуємо апетитний салат з молодих кабачків
24tv
2024-05-23T03:12:21Z
Замість дерунів: "Мастер Шеф" Ярославський дав оригінальний рецепт смаженої картоплі
Политека
2024-05-29T09:01:27Z
У жодному разі не піднімайте гроші на дорозі: чому це заборонено і чим загрожує
Знай
2024-05-31T13:31:39Z
Китай у лідерах: стало відомо, з яких країн в Україну найбільше завезли автомобілів
AutoGeek
2024-05-27T10:40:22Z
Кросовери і не тільки: названо найпопулярніші дизельні авто в Україні
Фокус
2024-05-21T11:16:31Z
Названо найпопулярніші марки і моделі автомобілів в Україні
Фокус
2024-06-02T07:42:54Z
Щороку на дорогах у світі гине більше мільйона людей. Як цьому запобігти
Украина Криминальная
2024-06-02T05:35:31Z
Ребус для тих, у кого суперзір: знайдіть 3 відмінності на картинках із кроликом
GlavRed
2024-06-02T04:27:33Z
General Motors запатентувала батареї для електромобілів, схожі на конструктор Lego
24tv
2024-06-01T17:07:43Z
Зеленський і президент Індонезії обговорили прогрес в імплементації Формули миру
УкраинФорм
2024-06-01T15:34:51Z
Мають купу технічних проблем: водії назвали найжахливіші авто
Обозреватель
2024-06-01T15:08:23Z
Техогляд авто у Польщі: що змінилося у 2024 році, ціни
Хвиля
2024-06-01T14:36:46Z