MY.UAНовини
Меценатство, як поклик
Меценатство, як поклик

Меценатство, як поклик

Історія знає чимало прикладів українського меценатства: М.І.Терещенко та Б.І.Ханенко, П.І.Харитоненко та Г.П.Галаган… Саме вони заклали традицію формування приватних музеїв, які сьогодні стали національним надбанням України.

Продиктована часом традиція, продовжена і С.В.Цюпко, діяльність якого у 2005 році доповнилася статусом фундатора Музею сучасного мистецтва України.

Історія створення кожного приватного музею пов'язана з життям самого збирача. Інтерес до сучасного мистецтва завжди має індивідуальний характер і відрізняється уподобаннями.

Колекція Першого приватного музею сучасного мистецтва України, власником якої є засновник, меценат Сергій Цюпко, вважається одним із найбільш повних та репрезентативних зібрань українського живопису, графіки, скульптури та декоративно-ужиткового мистецтва ХХ-ХХІ століть, іконопису ХVI-XVIIIcт.

Кожна світова столиця, кожне місто, вважаючи себе унікальним культурним центром, пишається власними музеями найрізноманітнішої спрямованості, але має чи прагне створення музею сучасного мистецтва – яскравого іміджевого проекту, з унікальним ментальним поглядом, музею, як відображення мистецьких устремлінь, як рефлексії часу.

Створення у Києві Музею сучасного мистецтва припало на складний час, коли приватні структури своєю ініціативою підхоплювали важливі для держави теми, в тому числі збереження мистецького надбання.

Сергій Вікторович Цюпко був першим серед них. Нова інституція мала підкреслити свою зацікавленість в придбанні творів сучасних митців, сприяти відтоку мистецьких цінностей за кордон. Це зараз збирання приватних колекцій стало звичним, а наприкінці минулого століття формування музейного фонду розглядалося як прорив, як проект, на який чекають і художники, і суспільство в цілому. Приватний музей – це один з напрямів меценатської діяльності, найважливіший елемент культури, найкраща форма її збереження.

Сьогодні фонди Музею сучасного мистецтва налічують 6 тис. експонатів, а починалося все з перших робіт, що мали послужити оформленню інтер'єра. Як людина, схильна до професійного підходу у всьому, Сергій Цюпко, заглибившись у незвичне для себе творче середовище, зразу оточив себе людьми, здатними зорієнтувати у світі художніх течій, жанрового розмаїття. Вся інформація та пропозиції ретельно їм розглядалися, підштовхуючи до музеєстворення, а досвід відвідування музеїв та виставкових майданчиків Європи дали можливість скласти власне бачення майбутнього установи, сформувати свій погляд. Цей образ втілився у 2005 році – Перший приватний Музей сучасного мистецтва України відчинив свої двері для відвідувачів і розпочав власне життя!

При формуванні колекції було взято курс на представлення художнього життя країни - діапазону від 30-х років минулого століття до наших днів.

Розмаїття художніх шкіл, стильових напрямів, особливостей регіональної ідентичності знайшли відображення у творчих проектах музею.

Постмодернізм та соцреалізм демонструють щаблі творчого переосмисленого поступу традицій та новаторства в умовах розвитку художньо-історичного контексту. Нефігуративний живопис, що складав основу колекції, був розширений роботами традиційних напрямів, подолав географічні межі та обмеження, чим зберіг цілий художньо-історичний пласт для подальшого вивчення та популяризації.

В колекції музею майже всі класики: І.Айвазовський, І.Труш, Ф.Кричевський, А.Маневич. А.Ерделі, К.Єлева... Вже більш пізні С.Шишко,Т.Яблонська, Є.Волобуєв, М.Глущенко. А також Г.Якутович, Г.Файнерман, П.Столяренко, О.Слєшинський, Р.Сельський, А.Сафаргалін, О.Хмельницький… За ними наші сучасники: Ф.Тетянич, О.Животков, В.Реунов, І.Марчук, Л.Рапопорт, Г.Неледва, Р. Петрук, Л.Медвідь,

П.Маков, А Криволап…

Музейна експозиція вибудовувалась таким чином, аби максимально дати уяву про мистецькі школи України, її регіональні особливості, знайомити з яскравими творчими іменами. Широко відомі мистецькі проекти, ініційовані музеєм, всебічно підтримані фундатором С.В.Цюпко:

«Мистецька Мапа України» супроводжувалася ланцюгом масштабних експозицій та виданням супровідних повних каталогів. А перед тим – постійна робота та відбір творів у майстернях, збір бібліографічного матеріалу. Шість об`ємних виставок! Кожний регіон відзначився окремим представленням, а вернісаж став мистецькою подією країни, коли все творче середовище вважало за необхідне бути присутнім!

Проект «Сімейні цінності - Родинні зв’язки» - багаторічне джерело дослідження творчих династій, що відкриває нові творчі імена, пробуджує інтерес до тих, хто в свій час лишився в тіні. Це проект, який відновлює історичні взаємозв'язки, вказує на вплив сімейних традицій, суспільних подій у формуванні особистісних поглядів.

Можливості музейних фондів сприяють створенню будь-яких експозиційним підходам, в тому числі і «Арт-Вояж» - пересувний проект, що мандрує до тих поціновувачів, хто очікує можливості в своєму місті ознайомитися зі збіркою!

Висока планка, піднята спочатку, допомагає в роботі, в можливості поповнення та популяризації колекції. А це і закупівля робіт, і проведення пленерів, різноманітних виставкових проектів (у тому числі і пересувних), видання поліграфічної продукції (зокрема художнього альбому, каталогів) неможливо уявити без фундаторської підтримки. Супроводжуючим у роботі музею став і журнал «Файн Арт», що досі актуальний та цікавий як професіоналам, так і тим, хто поглиблює мистецькі знання. Важливою формою роботи в експозиційних залах стала і екскурсійна з різноманітними соціальними групами, і творчі заняття з дітьми.

Сьогоднішній день музей вирішує ті самі завдання, але погляд Сергія Вікторовича спрямований на майбутнє. Постійною лишається мрія про постійний Дім для власної колекції.

З часу відкриття музею складалося так, що музей не раз змінював адреси перебування, і щоразу представляв поціновувачам мистецтва своє оновлене обличчя – або масштабно-розмашисте, або камерно-приватне.

Перша адреса на вул. Братській, у самому центрі київського Подолу, у 2-х поверховому особняку, в атмосфері найкращих традицій приватних збірок, розпочала своє самостійне життя. Концепція популяризації збірки, як відображення художнього надбання, твореного митцями, народженими і тими, хто вчився в Україні, хто творив на українській землі, проявилася повною мірою.

Отримавши важливі надихаючі сигнали суспільної оцінки, наступною адресою музейного перебування стала величезна, в 3,5 тис. м2, будівля в три поверхи на Глибочицькій. Сам масштаб будівлі спрямовував роботу над постійною експозицією. Розгорнута презентація розставила найважливіші акценти. Навіть колірне рішення залів підкреслило експозиційний ряд якнайкраще. Саме тоді прийшла і державна відзнака - «Музей року-2010».

Музей на Кирилівській знову повернувся відвідувачів до камерного формату. Але це тільки надало обертів виставковій роботі. Найрізноманітніші проекти були народжені саме у цих залах. Здається все там налаштовувало до творчого підходу. Навіть бібліотека у відкритому доступі та антикварне піаніно посприяли єднанню образотворчого мистецтва та музики, синтезу нових форм. Родзинкою музейного простору став і внутрішній дворик, що колективно створювався та наповнювався життям. Він став улюбленим місцем для зустрічей, щедро даруючи можливість спілкування та творчого єднання....

З вдячністю відштовхуючись від власної історії, сьогоднішній музейний погляд спрямований на майбутнє. Мрія про свій Дім для музейної скарбниці лишається незмінною. Сергій Вікторович Цюпко, що продовжує історію українського меценатства, завжди ставить перед собою амбітні плани. Втілення в життя задумів, поєднуючи доброчинну діяльність з музейним облаштуванням - ознака сьогоднішнього дня фундатора музею.

Перший приватний Музей сучасного українського мистецтва матиме свій Дім!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
В Литве задумались о создании механизма для оценки музыкантов, приезжающих с концертами
Европейская правда
2025-05-03T11:54:25Z
На фронте погиб хореограф-балетмейстер Виктор Войников
Комсомольская правда
2025-05-03T11:33:07Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Сергей Стерненко показал первое фото из больницы после ранения: как выглядит блогер
Фокус
2025-05-01T20:00:23Z
В партии Фицо говорят, что он до сих пор планирует ехать к Путину на парад
Европейская правда
2025-05-03T12:01:42Z
Перемирие с РФ к 9 мая: Зеленский отверг предложение Путина
Фокус
2025-05-03T12:00:24Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
2025-05-01T19:34:04Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Кто получит "жирные" подряды? Инвестбанкир Игорь Мазепа остался без оборудования "Укрнафты"
Знай
2025-05-03T12:12:46Z
Подорожание продуктов в Днепре: на что существенно переписали ценники
Политека
2025-05-03T12:01:54Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
В Эстонии пройдут масштабные учения по киберобороне Locked Shields
Европейская правда
2025-05-03T12:13:51Z
"Последний подарок": оставленный покойной матерью конверт принес мужчине богатство
Фокус
2025-05-03T11:30:15Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ 20 апреля: сколько оккупантов ликвидировано
TSN
2025-04-21T06:24:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
РФ сбросила КАБ на здание ГСЧС в Купянске: что со спасателями
Факти ICTV
2025-05-03T12:07:57Z
В селе на Закарпатье нетрезвые местные случайно взорвали гранату
Апостроф
2025-05-03T10:57:34Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Сколько воды нужно пить в день: вовсе не 1,5 литра
UAToday
2025-05-03T12:00:15Z
Сколько клубники можно съесть без вреда здоровью
UAToday
2025-05-03T09:00:14Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Назвали кашу, которую полезнее всего есть утром
Gazeta UA
2025-05-03T07:15:57Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Гороскоп на май 2025 для Стрельцов: выигрыш, любовь и новые возможности
GlavRed
2025-05-03T09:27:52Z
Туристы на автомобиле застряли между зданиями, следуя указаниям навигатора
Фокус
2025-05-03T09:15:58Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Снова рекордная жара? Какое лето прогнозируют украинцам синоптики
Telegraf
2025-05-03T11:54:07Z
В Киеве прошел автопробег в поддержку пленных
Апостроф
2025-05-03T11:24:23Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Удар Свитолиной в финале WTA 250 могут признать лучшим за апрель
Комсомольская правда
2025-05-03T12:01:56Z
"Ракета летит в дом": Усик объяснил, в чем видит сходство Путина с Гитлером
ZN UA
2025-05-03T11:51:58Z
Хави рассматривает предложение от одного из топ-клубов Саудовской Аравии
Корреспондент
2025-05-03T11:48:25Z
Легендарный футболист может стать тренером Довбика
Корреспондент
2025-05-03T11:30:18Z
Главный тренер Черноморца рассказал о важности Ракицкого для команды
Корреспондент
2025-05-03T11:27:58Z
Ромеро считает, что Гарсия и Хейни должны снова встретиться на ринге
Корреспондент
2025-05-03T10:45:33Z
Нганну нарушил свое молчание после трагического ДТП с его участием
Корреспондент
2025-05-03T10:09:05Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Монстр на 700 "лошадок": в Украину приехал уникальный пикап Ford за 4,6 млн грн
Знай
2025-05-03T11:51:49Z
Говорить "лобовое стекло" - ошибка. Как правильно на украинском
Gazeta UA
2025-05-03T11:10:30Z
Никогда не отвечайте на эти три вопроса полицейского, иначе могут быть проблемы
Comments UA
2025-05-03T10:42:58Z
Штрафы от ПДД могут обернуться конфискацией авто: юрист объяснил детали
Знай
2025-05-03T03:51:06Z
Дорожный знак, по которому приходят большие штрафы: о чем должны знать водители
Знай
2025-05-02T12:51:03Z
На уровень выше: тест-драйв нового Mitsubishi L200
Фокус
2025-05-02T11:15:41Z
Кузов Chery Tiggo 8 CSH успешно выдержал давление массой 11,5 т
Gazeta UA
2025-05-02T10:09:57Z
Водители могут получить штраф: что точно не стоит менять в своем авто
Comments UA
2025-05-02T08:21:47Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Ще 43 одиниці техніки додали до програми держкомпенсації 15% вартості
AgroNews
2025-05-03T11:16:43Z
Украину накроет мощная магнитная буря, которая продлится два дня
Комсомольская правда
2025-05-03T11:07:29Z
В Канаде обнаружили новый вид бабочек, который провел в полной изоляции 40 тысяч лет
Известия Киев
2025-05-03T10:34:40Z
Об этом писали в Евангелии: ученые нашли место, связанное с Распятием Христовым
Фокус
2025-05-03T10:06:17Z
Новые острова, враги и паркур: Ubisoft раскрыла планы по будущим обновлениям для Assassin's Creed Shadows
Знай
2025-05-03T09:52:36Z
У травні у системі Прозорро.Продажі заплановано 3,5 тис земельних аукціонів
AgroNews
2025-05-03T08:04:11Z
Гигантская китайская дамба изменила вращение планеты: теперь сутки на Земле продолжаются дольше
Comments UA
2025-05-03T07:12:35Z