MY.UAНовини
Неефективність монобільшості: український досвід
Неефективність монобільшості: український досвід

Неефективність монобільшості: український досвід

Неефективність монобільшості: український досвід

Коли 2019 року українці вперше в історії довірили всю повноту влади одній політичній силі на чолі з президентом Володимиром Зеленським, чимало хто плекав сподівання, що це — унікальний шанс змінити країну та очиститися від політичних нашарувань минулого. Однак понад чотири роки правління монобільшості повністю спростували ці приємні, але глибоко помилкові ілюзії. В українських реаліях монобільшість не стала інструментом для якісних реформ, подолання системної корупції та перезапуску держави. Зате спричинилася до падіння ефективності державного управління, монополізації всієї повноти влади в руках офісу президента, кадрових прорахунків і низки помилкових рішень стратегічного характеру.

У серпні 2019 року було сформовано перший уряд монобільшості на чолі з Олексієм Гончаруком. Тоді президент Зеленський поставив завдання за п’ять років досягнути зростання української економіки на 40%. Обіцянки економічного дива й ефективної боротьби з корупцією були серед передвиборних гасел глави держави. Звісно, тоді ніхто не міг передбачити світової пандемії коронавірусу і повномасштабного російського вторгнення. Але простого аналізу діяльності Кабміну монобільшості до 24 лютого 2022 року цілком достатньо, щоб дійти висновку: жодних натяків на економічне диво в Україні не спостерігалося.

Монобільшість прийшла до влади у час, коли українська економіка перебувала на підйомі. ВВП зростав уже 14-й квартал поспіль. У квітні—червні 2019-го економіка України показала один з найкращих результатів після початку російсько-української війни 2014 року. Тоді ВВП зріс на 4,6%. Уряд Гончарука мав стати урядом професіоналів-технократів. Але проіснував найменше з усіх урядів і запам’ятався короткочасним зміцненням гривні, серйозним падінням доходів бюджету та обсягів промислового виробництва. Ще у третьому кварталі економіка утримувала позитивний імпульс і зросла на 4,1%. У четвертому кварталі економічне зростання уповільнилося до 1,5%. А вже у першому кварталі 2020 року українська економіка почала скорочуватися. Важливо, що падіння економіки розпочалося ще до оголошення у державі загального карантину. Врешті, терпець у Зеленського урвався, і на Банковій вирішили попрощатися з молодим головою Кабміну.

Поява коронавірусу в Україні у березні 2020-го збіглася у часі з відставкою уряду Гончарука та призначенням прем’єр-міністром Дениса Шмигаля. Економічні підсумки 2020 року були невтішні. Через пандемію українська економіка скоротилася на 3,8%. У 2021-му ВВП повернувся до зростання, але так і не зумів відіграти падіння першого року пандемії. Та важливі не просто ці статистичні цифри. Важливо те, що зменшення української економіки 2020 року було глибшим, а відновлення — значно повільнішим, ніж у більшості держав світу. Хоча Україна точно не була одним із головних центрів пандемії коронавірусу.

Люстрація як частина правосуддя перехідного періоду. Що потрібно врахувати, щоб не помилитися?

Для порівняння, світовий ВВП 2020 року впав на 3,4%, а український — на 3,8%. У 2021 році глобальна економіка зросла в середньому на 5,8%, тоді як українська навіть не змогла компенсувати обвал 2020-го, показавши зростання лише на 3,4%. Незважаючи на грандіозні програми на кшталт «Велике будівництво» та спроби реанімації економічного життя, уряд Дениса Шмигаля не зміг продемонструвати видатних досягнень. Навпаки, вляпався у серйозні скандали через розбалансовану роботу МОЗ і хаотичну підготовку енергетики до зими 2021/22 років.

Побічним ефектом правління монобільшості стало поступове розмивання принципу поділу гілок влади. Хитка система стримувань і противаг рухнула. Відбулася небачена концентрація повноважень в офісі президента, який по суті став ще однією паралельною гілкою виконавчої влади і перетворився на центр прийняття всіх головних рішень кадрового і стратегічного характеру. Посада керівника офісу президента за своєю значущістю і впливом значно перевершила голову уряду та Верховної Ради. Де-факто Україна доби монобільшості перетворилася на президентську республіку, хоча де-юре залишається парламентсько-президентською.

Прем'єр-міністр, який раніше був вагомою політичною фігурою, став звичайним клерком і позбувся політичної суб'єктності. Ніколи ще український уряд не перебував у такій тіні офісу президента. Законодавча гілка влади теж помітно деградувала. Посада голови Верховної Ради стала декорацією до президентської форми правління. Коли попередній спікер Дмитро Разумков спробував проявляти певну інституційну самостійність, йогозамінили на цілковито підконтрольну фігуру Руслана Стефанчука. Президентська фракція партії «Слуга народу» не перетворилася на взірець політичної принциповості та відповідальності, а стала центром постійних скандалів і не змогла встояти перед численними спокусами, які забезпечує влада.

Корупції не стало менше. Просто відбулося переформатування основних бенефіціарів отримання корупційних вигод. Вплив офісу президента на Офіс генпрокурора, судову систему, СБУ, ДБР та інші центральні державні органи значно посилився. Однак не став інструментом очищення країни від нечесних чиновників і системних антикорупційних змін. Клептократія і кумівство залишаються одними з головних вад влади періоду монобільшості, негативно впливаючи на якість роботи всього державного механізму. В умовах надмірної концентрації важелів управління в одних руках намітилася тенденція до збільшення кількості призначень на посади, виходячи з принципу лояльності й особистої відданості, а не професіоналізму і здібностей. Це призвело до падіння ефективності низки державних органів. Важливо, що навіть після звільнень через провальну роботу чи корупційні скандали окремі експосадовці з офісу президента чи друг дитинства Зеленського Іван Баканов, який очолював СБУ, так і не понесли якоїсь відповідальності.

"СпівДія" — сайт майбутньої партії Блоку Зеленського: на кого ставитиме президент під час виборів

Помітно посилився вплив авторитарного стилю управління на ухвалення рішень. Недостатня підготовка до можливої військової агресії Росії та нехтування попередженнями Заходу — це не лише помилки конкретних посадових осіб, а й наслідок неефективної самовпевненої моделі прийняття рішень в епоху монобільшості. Якби президенту довелося мати справу з коаліційним урядом і суб’єктним та достатньо незалежним парламентом, можливо, ще 2021 року було прийнято рішення про термінове будівництво оборонних споруд і мінних полів на напрямках можливих ударів російської армії. Аналогічно не було б скорочення фінансування ракетної програми після 2019 року. А Міністерством оборони керували б особи із значно вищим рівнем компетентності.

Із запровадженням воєнного стану централізація влади, яка й до того була дуже висока, ще більше зросла. Відбулася суттєва монополізація інформаційного простору. Помітно звузилися можливості місцевого самоврядування. Голови військових адміністрацій на час воєнного стану отримали право розпоряджатися обласними бюджетами. Також виникла негативна тенденція з відсторонення від посад міських голів. Лунають пропозиції розпустити районні та обласні ради. У планах уряду — зменшення фінансової самостійності місцевого самоврядування шляхом спрямування ПДФО з військових і поліції до державної скарбниці. Та чи зможе Кабмін, який раніше не демонстрував вміння ефективно і оперативно вирішувати багато питань із забезпечення потреб ЗСУ, розпорядитися цими коштами належним чином?

Заради справедливості варто сказати, що іноді монобільшість і концентрація влади в одних руках дійсно допомагають країні модернізуватися прискореними темпами. Все залежить від масштабу особистості, її принципів і світоглядних орієнтирів. Так сталося, зокрема, у Сінгапурі за часів правління Лі Куан Ю і у Південній Кореї в епоху президентства Пак Чон Хі.

Коли Сінгапур здобув незалежність, ніхто не очікував, що ця маленька держава за кілька десятків років перетвориться на одну з найбагатших країн світу. У лідера молодої держави Лі Куан Ю був вибір: красти і вивести друзів та родичів у списки «Форбс» чи служити своєму народу і вивести країну до десятки найкращих держав світу. Він вибрав другий варіант. Методи багаторічного прем’єр-міністра не можна назвати цілком демократичними. Але вони спрацювали і принесли феноменальний успіх. А Сінгапур у результаті здобув і економічний добробут, і демократію.

У випадку з Південною Кореєю економічні успіхи доби правління Пак Чон Хі також поєднувалися з авторитарною жорсткою формою правління і навіть репресіями. Коли військові прийшли 1962 року до влади, КНДР значно випереджала Південну Корею за рівнем розвитку та промисловим потенціалом. Пак Чон Хі взяв курс на прискорену індустріалізацію країни, надаючи протекцію галузям із високою доданою вартістю. Це заклало фундамент «корейського економічного дива». Ці приклади повчальні. Але вони також показують, що, радше, є певним винятком із правил і дієві лише за певних умов.

Монобільшість продемонструвала свою неефективність в українських реаліях, де погано працюють інституції та загалом низька якість політичних еліт. Очевидно, що відсутність монобільшості і формування уряду на коаліційній основі є більш ефективною політичною моделлю для України. Така система принаймні зберігає конкурентне політичне середовище та сприяє політичній еволюції, утримуючи баланс гілок влади. Це підвищує шанси на більш вдалі і правильні рішення та адекватнішу реакцію на зовнішні та внутрішні виклики.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Секрети сяйливого погляду: що варто знати про темні кола під очима
TSN
2025-07-04T18:03:17Z
Зуби із сечі: вчені створили незвичайний спосіб синтезу мінералу для імплантів
Фокус
2025-07-04T16:30:11Z
Не просто гормон стресу: за що відповідає кортизол та як розпізнати дисбаланс
24tv
2025-07-04T16:06:08Z
Учені дізналися, в якій формі цукор найнебезпечніший для нас: нею виявилася зовсім не їжа
Фокус
2025-07-04T16:00:33Z
Рослинні олії з насіння — корисні чи шкідливі: дієтологи нарешті дали остаточну відповідь
TSN
2025-07-04T15:36:44Z
Їжа проти сивини, які продукти підтримують природний колір волосся
360ua.news
2025-07-04T15:03:27Z
Лікарі пояснили нашестя комарів в Україні: кого "загризають" найбільше
Знай
2025-07-04T14:51:35Z
ОПЕК+ несподівано перенесла зустріч з рекордного збільшення видобутку нафти: що це означає
24tv
2025-07-04T18:03:38Z
Дефіцит продуктів у Сумській області: важливий товар опинився під загрозою
Политека
2025-07-04T18:00:08Z
Євросоюз збільшив квоти на імпорт української агропродукції
iPress
2025-07-04T17:48:59Z
Удар Росії спричинив блекаут на Запорізькій АЕС
24tv
2025-07-04T17:48:42Z
Банки встановили ліміти на зняття грошей
Знай
2025-07-04T17:36:29Z
"Це схоже на саботаж": у клієнтів ПриватБанку не працює важлива функція
GlavRed
2025-07-04T17:27:11Z
ЄС і США востаннє перед 9 липня спробують погодити торговельну угоду
Европейская правда
2025-07-04T17:15:54Z
Чи вплине підвищення мінімальної зарплати у 2026 році на розмір пенсій
24tv
2025-07-04T16:48:41Z
Найбільш недооцінена витрата: що під час будівництва нового дому може значно збільшити бюджет
24tv
2025-07-04T16:48:30Z
Вірменія оголосила Росії протест через втручання у внутрішні справи
Европейская правда
2025-07-04T18:00:55Z
Віткофф намагається зняти якомога більше санкцій із Росії - ЗМІ
ZN UA
2025-07-04T17:57:18Z
Росія знову запустила "Шахеди": для яких областей існує загроза
24tv
2025-07-04T17:51:36Z
У Литві нелегали закидали прикордонників камінням
iPress
2025-07-04T17:48:49Z
Словаччина продовжує блокувати 18-й пакет санкцій ЄС проти РФ
Европейская правда
2025-07-04T17:48:39Z
В Одесі під час обстрілу постраждало консульство Китаю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T17:48:25Z
Наталія Вітренко у Києві: скандальна сепаратистка судиться з державою за 5 тисяч
TSN
2025-07-04T17:48:24Z
Глава Пентагону зупинив постачання зброї Україні попри відсутність загрози запасам США
iPress
2025-07-04T17:48:24Z
Нова архітектура безпеки у Європі може з’явитись після війни або відставки Путіна - американський експерт
УкраинФорм
2025-07-04T17:48:17Z
"Буде і 1000 одиниць на добу, і більше": в ЗСУ розповіли, скільки "Шахедів" Росія планує запускати по Україні
TSN
2025-07-04T18:03:41Z
Літак підлетів надто близько: як росіяни змогли вдарити КАБом по Кривому Рогу
24tv
2025-07-04T17:51:20Z
ГУР: У Херсонській області підірвали трьох окупантів з підрозділу Рогозіна
Лига
2025-07-04T17:45:21Z
Українці можуть отримати гроші за невикористану відпустку – хто має право на такі виплати
24tv
2025-07-04T17:45:15Z
"Аналіз розвідданих": Командувач СБС попереджає про запуски по 1000 "Шахедів" на добу і більше
24tv
2025-07-04T17:39:19Z
Для ЗСУ розробили новий дрон R34-T з лазерним наведенням
Комсомольская правда
2025-07-04T17:34:43Z
Виплати для ВПО в Харківській області: кого з українців позбавлять допомоги в липні
Политека
2025-07-04T17:30:23Z
В жодному разі не "Анюта": як правильно називати Ганну українською
GlavRed
2025-07-04T17:27:41Z
Зеленський відзначив працівників Нацполіції державними нагородами
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T17:27:08Z
Як пахнув Стародавній Рим, історія запахів імперії
360ua.news
2025-07-04T18:00:44Z
Щоб потім не шкодувати все життя: чому не можна ставити холодильник біля плити
24tv
2025-07-04T17:33:49Z
"Посилають" сигнали з того світу: як близькі "нагадують" про себе після смерті
GlavRed
2025-07-04T17:27:27Z
Китайський гороскоп на завтра 5 липня: Щурам - щасливий день, Змії - зустріч
GlavRed
2025-07-04T17:27:15Z
Якщо є вишня і кефір: розкішний пиріг, який готується сам на сковороді
Telegraf
2025-07-04T17:06:53Z
Ось коли потрібно поливати троянди: багато садівників не знають і втрачають цвітіння
24tv
2025-07-04T16:45:59Z
Не закуска, а порція насолоди: готуємо ніжні сирні кульки з фетою від Ектора
24tv
2025-07-04T16:45:04Z
Дешевше і не гірше за Рим: куди поїхати у відпустку в Польщі
24tv
2025-07-04T16:33:53Z
Невидимі вороги чоловічої сили, про що мовчить ваш холодильник
360ua.news
2025-07-04T16:33:51Z
Удар по Києву: аварійно-рятувальні роботи призупинено
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T18:03:52Z
Сили оборони України вдруге за тиждень вдарили по штабу восьмої армії РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T18:00:37Z
ЗСУ вразили ще 2 російські командні центри в Донецькій області, - Генштаб
Хвиля
2025-07-04T18:00:15Z
У Києві розгорівся скандал через укриття: чому в одну з кімнат не пустили людей
Telegraf
2025-07-04T17:54:04Z
У Києві після атаки Росії вигоріли квартири з другого по п’ятий поверх: що відомо
24tv
2025-07-04T17:54:00Z
Погоду в Україні різко змінить атмосферний фронт: Діденко показала, чого чекати до 9 липня
Хвиля
2025-07-04T17:33:31Z
"Мінус" 100 "елітних" бійців: ЗСУ вдарили по схованці ЗС РФ на Кінбурнській косі
Фокус
2025-07-04T17:27:48Z
Справжній Армагеддон атакує Україну: литимуть дощі з грозами, градом та шквалами
GlavRed
2025-07-04T17:27:28Z
Масована атака на Київ: під обстрілами опинились автомобілі швидкої допомоги
TSN
2025-07-04T17:21:47Z
Фільм Паоло Соррентіно La Grazia відкриє Венеційський кінофестиваль-2025
Детектор М
2025-07-04T17:45:17Z
Продюсер Нікітін показав маму у її день народження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T17:42:34Z
Стипендії для жінок-підприємиць, виставка в Осло та цифрові інновації в агро — можливості тижня
AIN
2025-07-04T16:30:49Z
Софія Ротару кривавим фото відреагувала на обстріл Києва
GlavRed
2025-07-04T16:27:52Z
Гурт "Океан Ельзи" приголомшив сумою, яку вдалося зібрати на дрони й РЕБи з львівських концертів
24tv
2025-07-04T16:06:59Z
"Гомін detailing": на автохімчистці переспівали той самий хіт, від якого шаленіють українці
24tv
2025-07-04T15:57:30Z
Помилки у виборі одягу, які додають віку: відмовтеся від того, що старить
24tv
2025-07-04T15:51:35Z
Іспанський мовник RTVE закликав розпочати дебати щодо участі Ізраїлю в «Євробаченні»
Детектор М
2025-07-04T15:45:56Z
Прем'єри тижня: дует Гелі Зозулі та Віктора Павліка і кліп SKYLERR з Раміною Есхакзай та її екснареченими
Комсомольская правда
2025-07-04T15:34:54Z
Шахрай ошукав мати загиблого воїна на майже 1 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T17:48:30Z
У російському Нальчику стався напад на працівників ДПС: була стрілянина, є поранений
24tv
2025-07-04T17:45:25Z
У Харкові на водоймі загинула дитина
Мій Харків
2025-07-04T17:36:52Z
На Дніпропетровщині російський поплічник підпалив на замовлення станцію оператора мобільного зв’язку
InternetUA
2025-07-04T17:28:19Z
У Римі кількість постраждалих внаслідок вибуху на АЗС зросла до понад 40
Европейская правда
2025-07-04T17:21:22Z
Росіяни вдарили КАБом по селу на Запоріжжі, є загиблий
УкраинФорм
2025-07-04T17:18:35Z
Наснилась покійна мати і сказала йти з квартири: киянка розповіла, як дивом вижила під час атаки РФ
TSN
2025-07-04T16:51:12Z
У Кривому Розі через дронову атаку без світла - близько 2000 абонентів
УкраинФорм
2025-07-04T16:49:45Z
Росіяни повторно атакували Кривий Ріг: уражено цивільну інфраструктуру, є постраждалі
ZN UA
2025-07-04T16:45:14Z
Що буде, якщо повністю розрядити Tesla?
360ua.news
2025-07-04T17:03:25Z
Форд заявляє, що приховані записи викривають порушення у справі про 2,5 мільярда за перекидання авто
Топ Жир
2025-07-04T16:48:31Z
Xpeng представив доступного конкурента Tesla Model Y
AutoCentre
2025-07-04T16:24:08Z
Porsche оновила повнопривідні 911: шість версій і 480 сил
Gazeta UA
2025-07-04T15:27:26Z
Ви не єдиний, кому Ferrari Amalfi нагадує Toyota
Топ Жир
2025-07-04T15:18:25Z
Polestar та Volvo анонсували нові електричні кросовери
AutoCentre
2025-07-04T14:54:11Z
Tesla Model Y більше не найпопулярніше авто у світі — хто новий король?
ITC
2025-07-04T14:07:04Z
Чи вартує цей Porsche 911 майже 3 мільйони доларів?
Топ Жир
2025-07-04T13:33:40Z
На фоні електрифікації бренду: продажі Jaguar впали на 98 відсотків
AutoGeek
2025-07-04T13:12:19Z
Аргентинська тенісистка встановила історичний рекорд на Вімблдоні-2025
24tv
2025-07-04T17:54:54Z
Борчиня Анастасія Польська принесла Україні третє «золото» на ЧЄ-2025
УкраинФорм
2025-07-04T17:54:05Z
Фаті: Ціль Монако – серйозно ускладнити життя ПСЖ
Football.ua
2025-07-04T17:48:30Z
Марта Костюк достроково залишає Вімблдон-2025
УкраинФорм
2025-07-04T17:45:49Z
У команді Усика розкрили важливіший бій, аніж трилогія із Ф'юрі
24tv
2025-07-04T17:42:37Z
Колишній одноклубник Зінченка постане перед судом: що накоїв футболіст
24tv
2025-07-04T17:18:05Z
Штрафна хвиля від УЄФА: топ-клуби Європи під ударом за порушення фінансових правил
Football.ua
2025-07-04T17:15:30Z
Колишній боксер приголомшив прогнозом на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-04T17:03:54Z
Погба: Моя мета – повернутися до гри на найвищому рівні, однак робити це потрібно не форсуючи події
Football.ua
2025-07-04T17:00:38Z
Apple наростила продажі iPhone у Китаї попри спад ринку
InternetUA
2025-07-04T18:04:35Z
Нова гігантська екзопланета виявлена ​​за 400 світлових років від Землі
Portaltele
2025-07-04T17:34:46Z
Чому Земля стала домом для життя, а Марс — пустелею
360ua.news
2025-07-04T17:30:37Z
Таємниця найдавніших останків в Антарктиді: учених приголомшила неймовірна знахідка
GlavRed
2025-07-04T17:27:36Z
Перша жінка, яка отримала Нобелівську премію стала жертвою свого відкриття
24tv
2025-07-04T17:18:27Z
iPhone 17 Pro отримає три однакові камери по 48 Мп
InternetUA
2025-07-04T17:04:57Z
Еверест вкритий сміттям: Bloomberg показав, як прибирають гору дронами – видовище ще те
24tv
2025-07-04T16:54:12Z
Defense Tech в Україні: компанії, які можуть стати єдинорогами
AIN
2025-07-04T16:51:50Z
Цифрові хижаки над Європою: як боротися з дронами нового покоління
Лига
2025-07-04T16:42:10Z