MY.UAНовини
Спільна справа: яка роль громадських організацій у реформі освіти
Спільна справа: яка роль громадських організацій у реформі освіти

Спільна справа: яка роль громадських організацій у реформі освіти

Чому в утіленні змін державі не обійтися без ГО, а ГО — без держави, а також як вдало співпрацюють сектори за кордоном і в Україні.

На першій спільній конференції Міністерства освіти віцепрем’єр-міністр Михайло Федоров і міністр освіти Оксен Лісовий презентували візію, як трансформуватиметься українська освіта. В основі бачення — принцип, що освіта має стати «новою попкультурою» та національною ідеєю, аби кожен українець міг стати тим, ким хоче, а також продовження реформи «Нова українська школа», призупиненої через війну та зміну уряду.

Ідеї чудові. Та поки з усіх розпочатих освітніх реформ успішна й доведена до кінця лише одна — ЗНО (загальне незалежне оцінювання). Обсяг робіт — колосальний, і навряд під силу одному МОН. Тож хто і як трансформуватиме освіту та якою має бути роль громадських організацій?

«Якби міністерства робили свою роботу, ГО не було б»

В Україні традиційно вкрай низький рівень довіри до державних інституцій, і багато громадських організацій розпочинали свою роботу як опозиція державі. Часто можна почути, що якби профільні міністерства робили свою роботу, то ГО не було б. Але це міф.

Навіть в освітніх супердержавах на кшталт Фінляндії чи Канади є багато потужних ГО. Різниця в тому, що в держсектора там є чітке розуміння, де він очікує державно-приватного партнерства, а які сфери можна віддати «на відкуп» громадськості. Дуже часто це послуги, де держава не хоче бути монополістом, адже їх якість буде вищою, якщо буде багато різних провайдерів. Наприклад, позашкільна освіта або навчання вчителів.

Другий сектор, де ГО активні в країнах із розвиненою освітою, — це непершочергові речі, наприклад, популяризація якогось особливого підходу чи методу. І нарешті, це організації, напряму пов’язані з освітнім туризмом і популяризацією освітньої системи країни за кордоном. Наприклад у Фінляндії є ГО, яка щороку робить рейтинг найцікавіших освітніх стартапів і знайомить їх із партнерами за кордоном. Або Канадське бюро міжнародної освіти, яке допомагає урядам та організаціям інших країн отримати канадську освітню експертизу — саме з ними ми працювали, щоб започаткувати Новопечерську школу. Саме їхніми послугами користувалася Саудівська Аравія, щоб підготувати 5000 молодих учителів. Поки що до цього рівня нам далеко.

У країнах, що розвиваються, ГО справді закривають прогалини, але й там тісно співпрацюють із державою. Мабуть, найвідоміший приклад освітніх ГО, які справді масштабно змінили освіту, — це індійська Pratham. У 1995 році вони почали з навчання дошкільнят у нетрях Мумбая, а у 2007 році вони змогли значно покращити грамотність на національному рівні через кампанію, яку підтримала держава та яка зачепила 34 мільйона дітей. Це масштаб!

Тож хай там як, але сам громадський сектор не може замінити державу. Це утопія, і системні речі робляться тільки на державному рівні. То як же йому бути? Відповідь — ставати повноправним партнером, як це було на старті НУШ.

НУШ — реформа, з якої все починалося

Рестарт «Нової української школи» — це надзвичайно позитивна новина, адже одна з «травм» української освіти — це відсутність тяглості будь-яких реформ, коли реформа триває не довше за каденцію чинного міністра, а з кожним наступним посадовцем відбувається повна зміна курсу. Це не лише гальмує позитивні зміни, а й викликає певну демотивацію.

Саме з НУШ почалась активна співпраця громадськості з урядом в освіті. Тогочасна міністерка Лілія Гриневич часто казала, що освіта — занадто важлива галузь, аби залишати її на розсуд самій лише державі. Саме вона вперше зібрала громадський сектор і залучила до реальної роботи над НУШ. Це стало поштовхом для деяких організацій перейти з парадигми конкуренції за гранти до співпраці.

Наша спілка «Освіторія» також стояла біля витоків реформи НУШ і була офіційною партнеркою уряду при запуску реформи. Тільки в перший рік 22 тисячі вчителів перших класів пройшли підготовку на курсі, який ми розробили разом із партнерами EdEra, а зараз цей курс пройшли майже 300 тисяч користувачів, що робить його одним із найуспішніших курсів у Європі.

Зараз робота триває. Зокрема, «Освіторія» нещодавно випустила новий курс «НУШ: базова середня освіта» — безплатне навчання для вчителів-предметників середньої школи. Інші організації також активно долучаються, кожна у своєму полі: адвокацією, експертизою, робочими руками.

І це лише один із прикладів, наскільки ефективною може бути співпраця держави з ГО, якщо кожен використовує свої сильні сторони.

Аутсорс, а не робочі групи

Робочі групи — найпростіший спосіб залучити громадськість, і він же — найменш ефективний. Достатньо часто це лише інструмент отримати підтримку громадськості — вдати, ніби її, громадськість спитали.

Мій досвід участі в робочих групах був коротким і не дуже продуктивним. На кожну новаторську раціональну ідею від громадського сектору той чи той чиновник відповідав, що це неможливо, а якщо можливо — то років через п’ять, а зараз нема людей, нема грошей, нема механізмів. Але навіть у випадку справжнього бажання отримати підтримку чиновники часто не вміють нею скористатися, бо не навчалися бути фасилітаторами, проєктними менеджерами та працювати з різнорівневими командами.

Тому ми в «Освіторії» перейшли до «проєктів під ключ», коли на замовлення уряду ми беремо реалізацію проєкту або розв’язання частини завдання на себе. Це найефективніший варіант співпраці.

Наприклад, під час пандемії «Освіторія» на замовлення уряду створила першу в Україні платформу для дистанційного навчання «Всеукраїнська школа онлайн». На початку вторгнення на платформі було пів мільйона користувачів, зараз — понад два мільйони учнів із 80 країн світу. Але особливо ми пишаємося тими 6 тисячами учнів, які регулярно займаються на платформі, перебуваючи на тимчасово окупованих територіях, у Криму та на сході України. ВШО дозволяє не втрачати зв’язок із рідною країною та мовою тим дітям, які виїхали або опинилися в окупації. Це наш внесок у відбудову освіти, і ми ефективні саме в цьому — створенні освітніх продуктів.

Міжнародні гроші й ефективність

До речі, про ефективність. Під час війни багато міжнародних донорів посилили підтримку освіти в Україні, наприклад, ЮНІСЕФ, UBS Optimus Foundation, Finn Church Aid, House of Europe, World Bank, IREX in Ukraine тощо. Міжнародні донори дають більше фінансування, але й мають вищі вимоги до якості роботи, прозорості процесів і стимулюють ГОшки бути більш ефективними та сталими. І, до речі, часто міжнародні фонди охочіше дають гроші саме ГО, а не напряму державі, але це в будь-якому випадку гроші, які інвестуються в освіту — у відбудову шкіл, як-от Reducation, у створення цифрових продуктів для подолання освітніх втрат на кшталт ВШО та «ВивчаюНеЧекаю» тощо.

Зараз — зоряний час для громадського сектору України. Йому хронічно бракувало трьох складових: грошей, впливу та кваліфікованих людей. Але саме зараз через увагу міжнародних донорів, через високу мотивацію держави, суспільства та лідерів думок, через злет патріотизму та віри в Україну й українське, всі ці три складові доступніші, ніж будь коли.

Зоя Литвин, голова ГС «Освіторія», громадська діячка

Титульне фото Unsplash

Читайте також
Історії не з підручників: громадська організація UMind разом з Олександром Педаном створили серіал про цінності освіти
Війна та освіта. Як рік повномасштабного вторгнення вплинув на українські школи
«Вчися вухами»: українські старшокласники отримали аудіоуроки від ГО «Смарт освіта»
Анна Сидорук, «Освіторія»: «Нам треба створювати таку освіту, щоб українці хотіли повертатись»
Голова «Смарт освіти» Галина Титиш: «У громадський сектор потрібно йти зі щирим інтересом й однодумцями»
Теги за темою
Образование
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Був найвищим та найекстремальнішим в Україні, а тепер в аварійному стані: де цей міст і як він називається
Telegraf
2025-07-28T19:18:27Z
Спатифілум ростиме, як на дріжджах: запам'ятайте одне просте правило
24tv
2025-07-28T19:03:50Z
Чому вода в озері Світязь така чиста й прозора
24tv
2025-07-28T18:15:42Z
Частина спадщини України: автентичний рецепт легендарної каші "Зозуля"
24tv
2025-07-28T18:03:19Z
Ідеальні дні для посадки рослин і збору урожаю: місячний календар городника на серпень
24tv
2025-07-28T17:48:23Z
6 знаків зодіаку чекають гарні новини 29 липня: хто потрапив у список везунчиків
GlavRed
2025-07-28T17:27:46Z
Вершина ніжності: рулет з маскарпоне без випікання, якому позаздрять кондитерські
24tv
2025-07-28T16:42:47Z
Може завдати шкоди іншим рослинам поряд: що безпечно саджати під волоським горіхом
24tv
2025-07-28T16:00:08Z
Чи потрібно косити картопляне бадилля: дачники поділилися секретом
24tv
2025-07-28T15:45:49Z
Зірки Євробачення розповіли, хто може гідно представити Україну на конкурсі у 2026
24tv
2025-07-28T19:39:20Z
Їх варто подивитися: 4 недооцінені фільми, які ви могли пропустити
24tv
2025-07-28T19:30:27Z
Працював з Рамаззоті, Лаурою Паусіні та не тільки: в Італії помер композитор Чельсо Валлі
24tv
2025-07-28T19:06:39Z
Шанувальники не впізнали Тіну Кароль - що вона змінила в зовнішності
GlavRed
2025-07-28T18:27:01Z
Вийшов трейлер третього «Аватара»
УкраинФорм
2025-07-28T18:21:27Z
Бредлі Купер планує освідчитися Джіджі Хадід, – ЗМІ
24tv
2025-07-28T18:09:49Z
Театр у Нідерландах подарував понад 600 крісел театру в Житомирі
УкраинФорм
2025-07-28T18:06:01Z
Статки Бейонсе: на чому співачка заробила майже мільярд
24tv
2025-07-28T18:03:57Z
Згенеровані ШІ фотографії моделі у Voge викликали неоднозначні відгуки у beauty-індустрії
ZN UA
2025-07-28T17:36:49Z
Що їсти після тренування для ефективного відновлення – і чого нізащо споживати не можна
24tv
2025-07-28T19:27:23Z
У Києві різко зросла кількість випадків хвороби Лайма – зафіксовано 164 інфікованих
24tv
2025-07-28T18:24:42Z
Не втратьте урожай: 3 причини пожовтіння листя баклажанів
24tv
2025-07-28T17:03:26Z
12-річна Кіра прийшла до тями: що відомо про стан дівчинки, якій пересадили серце під обстрілами
24tv
2025-07-28T16:57:03Z
Японія першою у світі створюватиме людські ембріони зі стовбурових клітин, але є умова
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:18:25Z
Скасувати понеділок: дослідження доводить ефективність чотириденного робочого тижня
ITC
2025-07-28T14:07:29Z
Сіль: біле золото чи біла смерть
GlavRed
2025-07-28T13:28:01Z
На Львівщині хлопець три місяці ходив зі зламаною рукою: до яких наслідків це призвело
24tv
2025-07-28T12:57:59Z
Огірки будуть плодоносити до заморозків: зробіть кілька простих кроків
24tv
2025-07-28T12:18:17Z
У центрі Лондона сталася різанина: загинуло двоє чоловіків
24tv
2025-07-28T19:27:30Z
На Сумщині увечері росіяни атакували дронами Буринську громаду, поранена людина
УкраинФорм
2025-07-28T19:15:50Z
Катастрофа на залізниці у Німеччині, серед пасажирів було 5 українців: у якому вони стані
24tv
2025-07-28T19:12:17Z
Чоловік втратив 170 тисяч гривень, купуючи трактор в інтернеті
InternetUA
2025-07-28T18:33:04Z
Трагедія на пляжі Чорноморська: за день через шторм потонули кілька людей, 10 дітей врятували
24tv
2025-07-28T18:15:39Z
У Києві підлітки залізли на верхівку будівельного крану: з їхніми батьками розбиралась поліція
24tv
2025-07-28T17:51:11Z
Розкрадання грошей, зібраних на модульні будинки у Мощуні: підрядник отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T17:27:20Z
Таїланд: жахлива стрілянина на ринку забрала життя кількох людей
360ua.news
2025-07-28T17:09:58Z
Вивезла сина, хотіла ще й чоловіка: жінка вигадала хитру схему перетину кордону
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T17:00:56Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
У Китаї обурилися санкціями з боку України
iPress
2025-07-28T19:40:53Z
В Росії відповіли на новий ультиматум Трампа – що заявили
TSN
2025-07-28T19:40:48Z
кремль маніпулює "загрозою нацизму" та погорожує Європі – ЦПД
iPress
2025-07-28T19:40:42Z
Україна має отримати від Німеччини ще 11 систем IRIS-T
iPress
2025-07-28T19:40:34Z
Трамп скоротить 50-денний термін, відведений Путіну на перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T19:40:06Z
У Польщі відкрили провадження проти поліцейського через погрози українському таксисту
Европейская правда
2025-07-28T19:36:30Z
Трамп передумав і дав Путіну значно менше часу: експерт пояснив чому
TSN
2025-07-28T19:24:43Z
Зеленський анонсував оновлений план щодо дронів
УкраинФорм
2025-07-28T19:21:42Z
"Афганістан став могилою для росіян": чому гімн "Талібану" обурив Дерджуму
24tv
2025-07-28T19:42:30Z
РФ перестала під час атак популярні ракети: у МВС назвали цікаву причину
GlavRed
2025-07-28T19:42:14Z
Бельгійські розробники інтегрують крилату ракету JSM у бойові винищувачі F-35
InternetUA
2025-07-28T19:31:28Z
Мовчазний свідок історії: де в Україні росте тисячолітній дуб та що ми про нього знаємо
24tv
2025-07-28T19:30:52Z
Відстрочки від мобілізації "обнуляться" 7 серпня: що робити
Хвиля
2025-07-28T19:30:33Z
Буква Ґ — заборонена та повернена: символ незламності мови
GlavRed
2025-07-28T19:27:02Z
Звільнення Кіндратівки: експерт назвав нові можливості для ЗСУ
TSN
2025-07-28T19:21:36Z
Пенсіонерам уріжуть 20% пенсії: ПФУ попередив про утримання із виплат
Хвиля
2025-07-28T19:15:19Z
У школах викладатимуть новий предмет: такого ще освітяни не бачили
Знай
2025-07-28T19:12:53Z
Київ накрила сильна гроза
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T19:27:35Z
Обмеження руху в Києві: як довго продовжуватимуться незручності для місцевих жителів
Политека
2025-07-28T19:00:41Z
У Луцьку перекриють рух транспорту: українців попередили, коли введуть обмеження на дорогах міста
Политека
2025-07-28T18:30:25Z
На Україну чекає найспекотніший день: синоптик назвала дату
GlavRed
2025-07-28T18:18:00Z
Серпень 2025 стане успішним у роботі для цих знаків зодіаку
24tv
2025-07-28T18:03:36Z
Нова система оплати проїзду у Кропивницькому: жителям зробили важливе попередження
Политека
2025-07-28T17:30:03Z
Позиції росіян рівняють із землею: пропагандисти бідкаються через успішні штурми ЗСУ на Сумщині
24tv
2025-07-28T17:27:34Z
«Вони такої війни не бачили». Комбат Інтернаціонального легіону розповів, які пільги є в іноземних бійців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T17:18:00Z
Росіяни намагаються прорватися до Куп'янська, – в ОСУВ "Хортиця" окреслили ситуацію на фронті
24tv
2025-07-28T17:03:53Z
Ноттінгем Форест перехопив Ндоє у Наполі – Романо
Football.ua
2025-07-28T19:28:09Z
Помер легендарний чемпіон світу з боксу, який бився з Холіфілдом та Форманом
24tv
2025-07-28T19:15:57Z
Аморім: Манчестер Юнайтед повинен відповідати вимогам Прем'єр-ліги
Football.ua
2025-07-28T19:04:10Z
Юлія Стародубцева обіграла китаянку Яфань Ван на старті турніру WTA в Монреалі
УкраинФорм
2025-07-28T19:03:20Z
Брюгге знову відмовив Мілану в продажі Яшарі – Тавольєрі
Football.ua
2025-07-28T18:40:18Z
Українські веслувальники увійшли до топ-10 молодіжного ЧС-2025
УкраинФорм
2025-07-28T18:15:59Z
Динамо втратило капітана перед матчем-відповіддю у Лізі чемпіонів
24tv
2025-07-28T18:09:20Z
Деревінський обслужить матч Верес – Динамо та інші призначення на стартовий тур УПЛ
Football.ua
2025-07-28T17:51:10Z
Пішов з життя ексчемпіон світу з боксу у двох вагових категоріях
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T17:42:22Z
Електричне аеротаксі вперше здійснило політ між аеропортами у Британії
1News
2025-07-28T19:42:59Z
Дефіцит овочів у Дніпропетровській області: що відбувається на українському ринку
Политека
2025-07-28T19:30:27Z
Російська влада заборонила експорт бензину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T19:12:09Z
Українцям можуть компенсувати вартість продуктів: хто отримає виплати
24tv
2025-07-28T19:03:15Z
ПриватБанк без попередження закриває кредитні ліміти
Знай
2025-07-28T18:12:45Z
З “білого списку” бізнесу виключили понад 3 200 компаній – чи чекають їх податкові перевірки
24tv
2025-07-28T18:03:01Z
Україна почала отримувати газ з Азербайджану
360ua.news
2025-07-28T17:48:48Z
У Росії повністю заборонили до осені експорт бензину
УкраинФорм
2025-07-28T17:30:41Z
Пенсіонери отримуватимуть копійки: роки стажу не допоможуть
Знай
2025-07-28T17:30:19Z
Глава OpenAI застеріг, що розмови з ChatGPT можуть бути використані в суді
iPress
2025-07-28T19:40:10Z
У рф впали «Госуслуги» слідом за зламом «Аерофлоту»
InternetUA
2025-07-28T19:22:52Z
Apple iPhone 17 Pro отримає 8x зум, ще одну кнопку та професійний застосунок, — інсайдер
ITC
2025-07-28T19:06:55Z
У Росії «ліг» сервіс держпослуг - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-28T19:03:33Z
Вчені назвали місце, де сонце не заходить протягом двох місяців щороку
TSN
2025-07-28T18:48:35Z
Китайська оптимізація: гра Wuchang приховано масштабує зображення навіть у режимі без масштабування
ITC
2025-07-28T18:28:50Z
Версія BIOS дозволяє подати 1600 Вт на відеокарту
ITC
2025-07-28T18:28:34Z
Apple зможе врятувати виробництво Intel у цікавий спосіб
ITC
2025-07-28T18:28:06Z
Навіщо сучасним телефонам більше пам’яті, ніж ноутбукам
360ua.news
2025-07-28T18:21:52Z
Увага власникам Hyundai: обирайте місце для паркування електромобілів обережно
Топ Жир
2025-07-28T19:21:41Z
Mercedes готує V-Class із запасом ходу понад 500 км
360ua.news
2025-07-28T19:12:14Z
Електровелосипед чи класичний кафе-рейсер? Відрізнити їх можна лише при уважному погляді
Топ Жир
2025-07-28T18:36:59Z
Tesla виявилася кращою — 216 аварій у масштабному тесті систем автономного водіння
ITC
2025-07-28T18:28:13Z
Нові Corvette Z06 накопичуються у дилерів через зростання знижок
Топ Жир
2025-07-28T17:51:58Z
Забутий суперкар мільярдера може стати найдорожчим McLaren в історії
Топ Жир
2025-07-28T17:06:36Z
Розкрито перші подробиці нового французького конкурента BMW X3 і Audi Q5
Фокус
2025-07-28T17:00:26Z
Tesla може зменшити свої амбітні плани щодо Cybertruck, щоб зробити його більш практичним
Топ Жир
2025-07-28T16:36:16Z
Найінноваційнішому фургону Mercedes-Benz виповнилося 30 років
AutoCentre
2025-07-28T16:19:04Z