MY.UAНовини
Поверніть наших дітей! Як і куди рф депортує неповнолітніх українців та чому може уникнути покарання
Поверніть наших дітей! Як і куди рф депортує неповнолітніх українців та чому може уникнути покарання

Поверніть наших дітей! Як і куди рф депортує неповнолітніх українців та чому може уникнути покарання

"Телеграф" з'ясовував, що робить Україна для повернення депортованних та хто може стати посередником у цій важливій справі

Офіційно Україна каже про майже 20 тисяч депортованих до рф дітей, росія — про майже 800 тисяч. Точної цифри наразі назвати не може ніхто. Але, як дослідив "Телеграф", українських дітей депортують не лише у рф. Не під запис співрозмовники кажуть про можливу торгівлю дітьми з України. Як відбувається процес повернення викрадених дітей на рідну землю та чому рф може уникнути покарання за депортацію і не повернути всіх дітей — у великому дослідженні "Телеграфу".

"Більшість дітей з окупованого Генічеська пішли до "юнармії"

Вікторії ледь виповнилось 16 років, майже весь час повномасштабного вторгнення вона знаходилась на тимчасово окупованій території в районі Генічеська, окрім одного тижня, який вона разом з іншими українськими підлітками провела у Москві, на так званій "науковій конференції" за участі пропагандистів соловйова, медведєва та російських політиків.

Такі дії рф спеціально проводить в рамках мілітаризації українських дітей.

Незадовго до того, як у липні цього року волонтери центру Save Ukraine евакуювали Вікторію до Києва, представники рф збирались депортувати її до одного з російських міст.

Виїжджати дівчина вирішила сама, тому що рідний батько, який пішов працювати на російських військових, збирався здати її місцевій так званій поліції. Він звинувачував Вікторію у роботі на Україну і передачі інформації ЗСУ.

За її словами, тих, кого підозрювали у співпраці з українськими військовими або кого треба було "переконати" голосувати за рф, відправляли у місцеве ПТУ № 17, де катували.

Дітей насильно змушували ходити до російської школи. За словами дівчини, багатьом батькам погрожували, що якщо вони не віддадуть своїх дітей до школи, то їх відправлять у рф. Такі ж аргументи використовували, і якщо хтось відмовлявся отримувати російський паспорт.

"В нашому селі всі більш-менш знали, хто на якій стороні. Якщо хтось з сусідів чув розмови про політику, то він міг здати їх учасників росіянам, є навіть спеціальна програма для цього. Хоча здавати могли й тих, хто просто не подобається. Таких людей просили виїхати самих, або їм допоможуть. Багато хто просто зникав", — розповіла Вікторія. За її словами, більшість дітей в Генічеську та в області пішли до новоствореної "юнармії".

"Для більшого впливу нас відвезли до Москви. Чотири дні ми з іншими дітьми з 8 ранку до 8 вечора слухали лекції про те, яка росія хороша. З нами говорили російські чиновники, пропагандист соловйов. Вони розповідали, як будуть відбудовувати наші регіони", — каже Вікторія.

Це не єдиний випадок, коли українських дітей відвозять до Москви. Наприклад, у відкритих даних на російських сайтах можна знайти інформацію, як цього року випускників з тимчасово окупованого Маріуполя возили на "випускний" до столиці рф. Чи всіх їх звідти повернули, інформації немає.

Вікторію напередодні виїзду на підконтрольну Україні територію, записали до так званого табору у Краснодарі, куди її мали вивезти. Але це не вдалось, тому що дівчина фактично сховалась — і від росіян, і від рідного батька-колаборанта.

"Оздоровчі табори" — один з видів депортації неповнолітніх

Відвозити дітей у так звані "оздоровчі табори" або "санаторії" — це один з видів депортації, яким користуються росіяни. Загалом їх існує наразі не менше п’яти, про що раніше розповідала радниця — уповноважена президента з прав дітей Дар'я Герасимчук. Дітей розлучають з батьками під час фільтрації, вилучають з біологічних родин, викрадають, якщо росіяни вбили батьків, чи з закладів інституційного догляду.

Окупанти вивозять українських дітей під різними приводами, наголошує радниця — уповноважена президента з прав дітей Дар'я Герасимчук

"Телеграф" додав би ще один пункт: у батьків вилучають дітей, які не хочуть йти до російської школи.

"Нещодавно в Енергодарі та інших населених пунктах була історія. До батьків приходили співробітники ФСБ або директори шкіл і говорили: завтра ваша дитина має прибути на евакуацію, ми її вивозимо в табір на відпочинок в Ростов-на-Дону. Мама каже, що не хоче відправляти дитину, а їй відповідають: якщо ви не відправите, вас викличуть в органи опіки та позбавлять батьківських прав, а вашу дитину все одно відправлять. По суті, це ніби не вважається депортацією, бо мама "добровільно" віддала документи, але по факту це створення умов для депортації", — коментує "Телеграфу" представниця уповноваженого з прав дітей Ірина Суслова.

На порталі "Діти війни" наразі стоїть цифра 19 546 депортованих дітей, але це лише офіційно. Неофіційно, як кажуть і українські чиновники, і волонтери, таких дітей набагато більше.

"Я спочатку оперувала цифрою у 260 тисяч дітей, тому що цю цифру на засіданні ООН декілька разів повторювали представники Британії та США. Потім з’явились цифри у понад 700 тисяч дітей, російські ЗМІ писали про понад 744 тисячі вивезених українських діток", — розповідає експерт Regional Center for Human Rights Катерина Рашевська.

"Точну кількість депортованих українських дітей наразі назвати не може ніхто", - каже експерт Regional Center for Human Rights Катерина Рашевська

Ця організація, серед інших, збирала докази депортації дітей до рф, які потім лягли в основу ордера на арешт володимира путіна і марії львової-бєлової з боку Міжнародного кримінального суду. Такі ж приблизні цифри щодо депортованих називає і Дар’я Герасимчук.

Достеменно сказати, скільки дітей зараз знаходиться у рф, неможливо ще й тому, що Україна не має списків дітей чи онлайн-черги з батьків депортованих дітей.

"У нас немає електронної черги цих батьків, у нас немає бази даних, зокрема і даних ДНК. Мене постійно запитують з Незалежної комісії ООН з розслідування, чому у нас немає такої бази. Якщо в нас дійсно тисячі депортованих дітей, то чому немає батьків? Ми намагались пояснити, що там є і діти-сироти, і діти, позбавлені батьківського піклування. Але вони просять точну цифру. Вони кажуть, що якщо вивозять в табори, то тоді це за згодою і це не депортація. Ми доводимо, що ця "згода" була отримана під тиском. Вони не розуміють, що батьки в окупації не можуть написати листа і поскаржитись, бо тоді вони точно не побачать свою дитину", — каже Рашевська.

Відомі випадки, що на всиновлення у рф передають дітей, в яких в Україні є батьки

Наприкінці липня уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до спеціального представника генсека ООН у справах дітей та збройних конфліктів Вірджинії Гамби з проханням отримати від російської сторони списки депортованих українських дітей і передати їх Україні. Але відповіді досі немає.

Такі списки також мають бути у Міжнародного комітету Червоного Хреста, але на прохання "Телеграфу" прокоментувати цю тему там не відповіли.

У дослідженні, яке Єльський університет опублікував ще в лютому 2023 року, йшлося про те, що існує щонайменше 43 заклади на території рф та Криму, в яких утримують українських дітей віком від чотирьох місяців до 17 років. Згідно з цим дослідженням, 10 таких закладів знаходяться недалеко від великих російських міст — Москви, Казані, Єкатеринбурга, а також в Сибіру та на Далекому Сході.

Це фото ілюструє дослідження Єльського університету про російську програму перевиховання та усиновлення дітей з України

За словами голови центру Save Ukraine Миколи Кулеби, дітей розселяють по всій росії.

У відкритих джерелах можна побачити, як самі ж росіяни вихваляються тим, що вони передали тисячу малюків з Маріуполя у 16 регіонів рф. Дітей з України розміщували, наприклад, у Ростовській області у спортивно-оздоровчому комплексі "Ромашка", у школі N 7 у Геленджику, у Краснодарському регіоні, Білгородській області.

Згідно з дослідженням Єльського університету, щонайменше 20 дітей з цих таборів були влаштовані в сім'ї в Московській області та зараховані в школи. За словами Катерини Рашевської, точно підрахувати кількість всиновлених дітей наразі неможливо, але вона однозначно більша. Адже родини, які хочуть всиновити дитину, згідно з новим законодавством рф, більше не мають надавати документ про обстеження їхніх житлових умов, тому дітей можуть забирати ледь не безпритульні. І що далі буде відбуватись з цими дітьми — встановити важко.

Крім того, представники російської влади самі дзвонять родинам та пропонують брати дитину з України. Є родини, які збирались всиновити російських дітей, але їм кажуть, що це їхній "громадянський обов’язок" — взяти дитину з України.

Не поодинокі випадки, коли росіяни віддають на усиновлення дітей, які мають батьків або інших родичів в Україні. В таких ситуаціях дитині просто кажуть, що її батьків вже немає в живих і України також нібито вже не існує.

Депортація до Білорусі та Південної Осетії

Окрема тема — депортація українських дітей до Білорусі. Публічно президент Білорусі говорив таке: "Я вийшов на президента рф володимира путіна і кажу: давай, ми частину бюджету витратимо на цих дітей. Отак і почали їх привозити".

Про роль Білорусі в історії з депортацією почали говорити відносно нещодавно. Представник білоруської опозиції Павло Латушко заявляв про декілька тисяч дітей, депортованих до Білорусі. Білоруська опозиціонерка Ольга Карач в інтерв`ю "Телеграфу" говорила про близько 300 дітей, які постійно знаходяться у Білорусі, частина з них вивозиться при посередництві компанії "Білоруськалій". На її думку, українських дітей в майбутньому можуть використати, аби зняти санкції з цієї компанії. При чому, якщо подивитись сторінки цієї компанії у соціальних мережах, вони не приховують інформацію про вивезення дітей, але пишуть про так зване оздоровлення.

Наразі можна казати про щонайменше вісім місць утримання українських дітей у Білорусі. Серед них: табір "Дубрава" компанії "Білоруськалій", реабілітаційний центр "Ждановичи" у Мінській області, санаторій "Золоті піски" у Гомельській області, дитяча лікарня "Острошицький городок" у Мінській області, готель "Білорусь" у Вітебській області, дитячий центр "Зубренок" у Мінській області, санаторії "Волма" та "Зелений бор".

До вивезення українських дітей також причетний Червоний Хрест, очільник якого Дмитро Шевцов їздив на тимчасово окуповані території та в ефірі білоруського телебачення зізнавався, що ЧХ вивозить і буде вивозити українських дітей до Білорусі.

Якщо промоніторити сторінки ЧХ у соціальних мережах, то можна побачити, що там активно пишуть про приїзд українських дітей на "оздоровлення". Зокрема, можна побачити сюжети про таких дітей, які зараз знаходяться в Могильові. На запит "Телеграфу" в ЧХ досі не відповіли.

Організацією відпочинку дітей займається й білоруська компанія "Домочай".

За інформацією з відкритих джерел, дітей привозять в Білорусь потягом Адлер — Мінськ. Транспортом також забезпечує "Білоруськалій".

"У випадку з Білоруссю це відбувається тому, що хтось недовиконує свої повноваження на захист інтересів та прав громадян України на території Білорусі. Ми б мали запросити списки тих дітей, яких вивозять. І тут би Білорусь могла б вчинити двома способами: передати список, але не повний. Другий фантастичний варіант — передати повний список. А третій варіант — сказати, що у нас немає українських дітей. Але є з громадянством рф, і потім рф вже може казати, що це їхні громадяни, але ж ми розуміємо, що це громадянство було оформлено під тиском", — коментує Рашевська.

Втім українське посольство у Мінську фактично нічого не робить, і жодних списків не запитує. У відповідь на запит "Телеграфу" у дипломатичному відомству відповіли так:

"Повідомляємо про відсутність в консульському підрозділі посольства Україні в Республіці Білорусь офіційної інформації білоруської сторони щодо кількості дітей з України, які перебувають на оздоровленні в Білорусі, а також про переміщення дітей — громадян України з України через Білорусь до росії.

Принагідно інформуємо, що українсько-білоруський кордон повністю закритий на виїзд з України з 28 лютого 2022 року".

У червні президент Володимир Зеленський звільнив з посади посла України в Білорусі Ігоря Кизима. За інформацією джерел "Телеграфу", Кизим достатньо часто відвідував адміністрацію Лукашенка, маючи при цьому лояльне відношення до білоруської влади.

"Ми перевіряємо інформацію про Білорусь. Ми бачимо інформацію в ЗМІ, і чуємо, що Лукашенко казав, ми відпрацьовуємо цей напрям",- зазначила ювенальна прокурорка Яніна Тертична.

Але не лише до рф і Білорусі депортують українських дітей. За інформацією ЗМІ Південної Осетії, там (на окупованій рф грузинській території) були готові прийняти групу дітей-сиріт з України. Про це була домовленість між так званим президентом республіки Анатолієм Бібіловим та ватажком так званої "ДНР" Денисом Пушиліним. Навесні 2022 року на сайті ugo-osetia.ru можна було прочитати, що українські діти вже навчаються у місцевих школах. Наразі вивченням цієї інформації займаються у Regional Center for human rights.

Діти з Донбасу пішли в школу у Південній Осетії. Фото з місцевих ЗМІ

Окремого вивчення потребує тема торгівлі дітьми, загроза якої існує завжди при усіх війнах, особливо, якщо передивитись історичні дані попередніх воєнних конфліктів за участю росії. З власних джерел "Телеграфу" відомо, що про як мінімум декілька таких випадків знають в ОБСЄ. Але на запит видання щодо цього за три тижні так і не відповіли, попри те, що запит був надісланий і від народного депутата України.

Декілька європейських громадських організацій також почали досліджувати цю проблему, але офіційного коментаря наше видання від них теж досі не отримало. Не під запис вони кажуть, що працювати з цією проблемою важко, тому що жодна з європейських країн не хоче визнавати, що на її території може відбуватись торгівля людьми, дітьми, особливо депортованими до рф.

Загалом, жодна з багатьох структур, до яких звертався "Телеграф" так і не прокоментувала це офіційно.

Повернення дітей — це завжди спецоперація

Повертати кожну дитину — це спецоперація, каже Ірина Суслова. "Цими питаннями особисто займається омбудсман Дмитро Лубінець, як і комунікацією з тією стороною, з Москальковою, по кожній дитині окремо направляються запити, окремо відбувається комунікація", — наголошує Ірина.

Повертати дітей стало набагато важче, каже представниця уповноваженого з прав дітей Ірина Суслова

Розповідати про всі шляхи, якими повертають дітей до України, "Телеграф" не буде з міркувань безпеки. Можна лише сказати, що за поверненням кожної дитини стоїть багато людей і окремих служб, які це роблять як в легальний, так і в нелегальний спосіб. На початку повномасштабної війни у вивезенні українських родин і дітей з рф допомагали навіть декілька російських волонтерів і священників. Один з волонтерів, російський художник, ім'я якого не буде називатись з певних міркувань, навіть створив чат-бот, через який можна було організувати виїзд. Але за гроші. І з особою, що супроводжує, якщо мова про дитину. Від імені волонтера "Телеграф" переписувався в чаті, за 5000—7000 рублів там обіцяли допомогти, але навіть якщо грошей немає, то теж обіцяли вивезти.

Чат-бот, через який можна було організувати виїзд дитини з рф

Та загалом виїзд як з окупованих територій, так і з рф зараз значно ускладнився. Деякий час було можливо забирати дітей з законним представником. Наприклад, такий шлях серед інших використовував центр Save Ukraine. Але через згодом у рф зрозуміли, що часто ці люди не є кровними родичами цих дітей, тому запровадили обов’язковий ДНК-тест. Його результати можна очікувати місяцями.

"І головне, що міжнародники їх за це не осудять, тому що це якраз в рамках протидії торгівлі людьми", — каже Рашевська.

Також росіяни почали вимагати документи, які засвідчують, що діти будуть навчатись в українській школі російською мовою. На рівні Держдуми ухвалена постанова про те, що український закон про освіту суперечить правам меншин, в тому числі російської.

Щасливі хвилини повернення додому

Ще одна загроза, про яку зараз також майже не говорять, це те, що чим довше дитину тримають в депортації та оброблюють пропагандою, тим вище ризик, що внаслідок цього впливу вона не захоче повертатись.

Про такі випадки "Телеграф" чув вже неодноразово. "Спочатку діти самі просять їх повернути, потім проходить декілька місяців, і вони просять їм більше не писати і не дзвонити. Такий випадок був із дівчинкою з Маріуполя. Довгий час вона просила повернути її, це повернення не відбувалось, дитина була в складному психологічному стані. До неї почали писати, а вона видала сторіз в інстаграмі, в якій попросила її більше не турбувати, вона тепер росіянка і буде жити у рф", — розповідає Рашевська.

Чому потрібен посередник у справі повернення депортованих дітей

Складність також в тому, що через відсутність списку депортованих дітей російська сторона може повернути навіть тисячу дітей, а потім сказати, що більше українських дітей в неї немає. І довести, що це була саме депортація, а не порятунок дитини від війни, згідно з міжнародним правом буде важко. Тому що немає норми про тривалість вивезення.

"Україна не може напряму спілкуватись з рф, тому що рф підозрюється у вчиненні воєнного злочину. У цій справі потрібен посередник. Це може бути держава, група держав або навіть окремий орган чи генсек ООН. Ми укладаємо договори між Україною і третьою стороною і між третьою стороною і рф. І рф зобов'язана виконати цей договір щодо повернення дітей. Не повертає — це ще один міжнародний злочин", — каже експертка.

Такими країнами, за інформацією від джерел "Телеграфу", можуть стати Туреччина та Саудівська Аравія. На жаль, Ватикан, який теж мав допомагати у цьому процесі та стати посередником у поверненні дітей, свою місію не виконує.

За словами прокурорки Тертичної, існує єдине кримінальне провадження, в якому прокуратура перевіряє інформацію щодо депортації дітей з Донецької, Луганської, Запорізької, Харківської, Миколаївської областей.

"Ми поділяємо депортованих дітей на чотири категорії:

  • статусні діти — їх надалі передають під опіку в російські сім`ї, де асимілюють в російському середовищі;
  • діти, які залишились без батьківського супроводу через збройну агресію рф;
  • діти, які залишились без батьків через фільтраційні заходи рф;
  • діти, які перебували у таборах.

Ми співпрацюємо з МКС щодо розслідування депортації наших дітей. Після ордеру, який вони видали, ми продовжуємо виконувати прохання МКС надавати їм докази. По даному провадженню в нас немає міжнародної слідчої групи, тому на нас лягає велике навантаження в розслідуванні. Ми співпрацюємо з Європолом щодо пошуку людей і дітей", — зазначила прокурорка.

Теги за темою
Дети
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
2025-05-16T20:54:33Z
В Конгрессе призвали "вооружить Украину до зубов"
Корреспондент
2025-05-25T19:18:46Z
В Москве новая атака дронов: не работают аэропорты
Корреспондент
2025-05-25T16:33:36Z
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
2025-05-18T14:48:10Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Совет ЕС 27 мая обсудит лишение Венгрии права голоса в Евросоюзе
Европейская правда
2025-05-22T16:00:45Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
2025-05-25T07:48:32Z
На войне погиб актер Назар Малик
Корреспондент
2025-05-25T03:12:56Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Почему лаванда смертельно опасна для кошек: как защитить своего любимца
TSN
2025-05-25T10:18:28Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Чем обработать картошку перед посадкой, чтобы защитить от колорадского жука
TSN
2025-05-24T17:51:36Z
Гороскоп на 25 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-24T15:27:13Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
В ГУР ответили Редису по поводу обмена пленными
Корреспондент
2025-05-25T16:24:16Z
С начала суток произошло 100 боев – Генштаб
Корреспондент
2025-05-25T14:00:41Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
2025-05-25T03:06:24Z
Ночью возможен повторный ракетный удар – мониторы
Корреспондент
2025-05-25T18:57:16Z
РФ запустила "шахеды" с нескольких направлений
Корреспондент
2025-05-25T18:00:10Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Во Франции за два дня произошло два отключения электроэнергии
Корреспондент
2025-05-25T18:39:05Z
В Киевской области повреждено более сотни домов
Корреспондент
2025-05-25T18:18:37Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Итальянская Giamaro Automobili представила свои первые гиперкары
Корреспондент
2025-05-23T20:15:02Z
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
2025-05-23T17:15:08Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
2025-05-25T14:45:13Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Пенсионный фонд увеличил выплаты за последний месяц
Корреспондент
2025-05-24T09:45:46Z
Россия заключит с Бахрейном трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
2025-05-23T17:48:58Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
2025-05-23T17:39:25Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Nvidia выпустит бюджетный чип с искусственным интеллектом для Китая - СМИ
Корреспондент
2025-05-25T09:09:07Z
В Украине разработали дрон Батяр, похожий на "шахед"
Корреспондент
2025-05-23T21:18:31Z
ИИ Microsoft предсказывает погоду и природные катастрофы точнее людей
Корреспондент
2025-05-23T20:24:24Z
Anthropic представила новые ИИ-модели Claude 4
Корреспондент
2025-05-23T20:03:19Z
Apple планирует выпустить умные очки в 2026 году - СМИ
Корреспондент
2025-05-23T17:27:20Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
На трехметровом трамплине украинки на чемпионате Европы взяли золото
Корреспондент
2025-05-25T19:30:38Z
Покер Атлетико в матче в Жироной: Крапивцов и Цыганков участвовали в матче
Корреспондент
2025-05-25T15:54:52Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z