Українського посла викликали до МЗС Польщі через заяву Зеленського
Міністерство закордонних справ Польщі повідомило, що 20 вересня терміново викликало посла України у Варшаві через заяви президента України на засіданні Генасамблеї ООН про “перетворення зернової теми на триллер”.
Заступник міністра Павло Яблонський передав рішучий протест польської сторони щодо вчорашніх заяв президента України Володимира Зеленського про те, що деякі країни ЄС удавали солідарність, опосередковано підтримуючи Росію.
В польському відомства заявили, що “ця теза є неправдивою щодо Польщі і, тим більше, несанкціонованою щодо нашої країни, яка з перших днів війни підтримує Україну”.
“Тиск на Польщу на багатосторонніх форумах чи надсилання скарг до міжнародних трибуналів не є відповідними методами вирішення суперечок між нашими країнами”, - скав Яблонський.
Він додав, що “ці дії не будуть ефективними проти Польщі, оскільки дії польського уряду для захисту інтересів польських фермерів відповідають національному праву, праву ЄС і міжнародному праву”.
Заступник глави МЗС також висловив занепокоєння нещодавнім публічним повідомленням вищих представників української влади щодо заборони Польщею ввезення українського зерна та інших продуктів.
Яблонський висловив сподівання, що “як політика української влади, так і її публічна комунікація відображатимуть реальний характер польсько-українських відносин, як поточних, так і історичних, беручи до уваги безпрецедентну допомогу, яку надають Польща та поляки українському населенню і Україні”.
У своїй промові на засіданні Генасамблеї ООН Володимир Зеленський заявив таке: “Цікаво, що дехто в Європі розігрує солідарність у політичному театрі, перетворюючи зернову тему на трилер. Може здатися, що вони грають свої ролі, але насправді вони допомагають створити сцену для актора з Москви. Зеленський не назвав назву країни, про яку говорив, але політики польської влади та опозиції заявили, що український президент говорив про Польщу.
Зокрема президент Польщі Анджей Дуда, коментуючи суперечку з Україною щодо експорту українського зерна, сказав, що Україна поводиться як потопаючий, який хапається за все. “Ми маємо право захищатися, щоб потопаючий не завдав нам шкоди”, - сказав він.
Нагадаємо, 15 вересня Європейська комісія вирішила не продовжувати обмеження щодо ввезення сільськогосподарської продукції з України на територію п’яти держав ЄС. Однак Уряди трьох країн, Польщі, Словаччини та Угорщини, оголосили, що в односторонньому порядку продовжать заборону на імпорт з України низки продовольчих товарів.
Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус заявив, що Варшава не боїться наслідків за рішення заборонити український агроімпорт у односторонньому форматі.