MY.UAНовини
Гуцульські Афіни: місце сили Лесі Українки, Івана Франка та Михайла Коцюбинського
Гуцульські Афіни: місце сили Лесі Українки, Івана Франка та Михайла Коцюбинського

Гуцульські Афіни: місце сили Лесі Українки, Івана Франка та Михайла Коцюбинського

Криворівня – старовинне високогірне гуцульське село у горах у Верховинському районі Івано-Франківської області. Це місце вже друге століття, як магнітом, приваблює творчу та інтелектуальну еліту.

Їхали не відпочивати, а працювати

Місцеві жителі вважають «своїми» майже всіх сучасних письменників (наприклад, Тараса Прохаська та Сергія Жадана), багатьох учених, філософів, драматургів. А століттям раніше їхні предки приймали у себе Івана Франка, Лесю Українку, Михайла Коцюбинського, Гната Хоткевича, Михайла Грушевського, Володимира Гнатюка – і це далеко не повний перелік, бували у карпатських гуцулів у гостях і Станіславський та Немирович-Данченко. Один із найвідоміших фактів про Криворівню – саме завдяки поїздкам сюди Михайло Коцюбинський написав повість про гуцулів «Тіні забутих предків». А в 1963-1964 роках сюди приїжджав Сергій Параджанов, який зняв фільм за цією повістю.

Сюди, кажуть місцеві, великі українці їхали, щоб працювати – в оточенні гір біля річки Черемош, навіть виснажені багаторічною копіткою працею чи хворобами, вони швидше відновлювалися – і вперед, за перо. «Робочий кабінет» серед гір сподобався багатьом видатним людям. «Українськими Афінами» називав це важкодоступне село етнограф Володимир Гнатюк, вважаючи його місцем натхнення творчої інтелігенції.

Чим Криворівня приваблює творчу та інтелектуальну еліту та що тут робив Михайло Коцюбинський, Іван Франко та інші великі українці, KP.UA розповів дослідник, старший науковий співробітник Національного природного парку «Верховинський», мешканець Криворівні Іван Зеленчук.

Сім музеїв в одному селі

Як розповідає Іван Михайлович, є дві основні причини, які притягують людей сюди. Перша – це клімат.

Старший науковий співробітник Національного природного парку "Верховинський" Іван Зеленчук. Фото: report.if.ua

– Тут завжди на п'ять градусів тепліше, ніж у навколишніх селах, – пояснює KP.UA Іван Зеленчук. – У горах вітряно та холодніше, а у Криворівні – ні. Від холодних вітрів ми з трьох боків захищені горами: з півночі горою Ігрець, зі сходу у нас Ігровець, із заходу – Писаний Камінь. Із заходу, із Чорногори, завжди дмуть холодні вітри. Цього року там сніг так і не зійшов. Це кухня погоди. З висоти село виглядає як величезний амфітеатр, розгорнутий на південь усередині гір.

Друга причина – тут навіть вкрай виснажена людина відновлюється дуже швидко. Кажуть, що за одну ніч. Криворівню можна було б назвати місцем сили, але такі порівняння місцеві не люблять.

Зрозумівши, що тут можна скоротити час на відпочинок, зарядившись за лічені години, а то й підлікуватись – навіть повітря тут особливе, сюди поїхала творча інтелігенція.

– «Відкрив» Криворівню не Франко, як усі вважають, а ректор Львівського університету, науковець-філолог Яків Головацький, – наголошує Іван Зеленчук. – Він із поетом Маркіяном Шашкевичем та дослідником Іваном Вагилевичем, відомими як «Російська трійця», став автором першої книги українською мовою – «Русалки Дністрової». У 1839 році він приїхав до нас досліджувати Гуцульщину, жив у місцевого священика, та так захопився, що одружився з його дочкою Марією.

Сьогодні у Криворівні працюють сім музеїв: Івана Франка, Михайла Грушевського, хата-Гражда гуцульської господині, етнографічний музей, музей Параски Плитки-Горицвіт – гуцульської художниці, письменниці, філософа, етнографа з Криворівні, «Дідова аптека» та музей села.

Гражі – типові для Гуцульщини хати, які разом із господарськими спорудами утворюють прямокутний замкнутий дворик. Фото: karpaty.rocks

Дочка Гната Хоткевича приїжджала із Франції

Музей Івана Франка у Криворівні облаштувала третя дружина Гната Хоткевича – музиканта, письменника, композитора, уродженця Харкова, який мешкав тут шість років безвиїзно, Платоніда. Будинок, де вона жила на той час, пізніше придбав Іван Зеленчук. Сюди до нього після розвалу Союзу приїжджала дочка Хоткевича Галина. Сама вона мешкала у Франції.

– Галина Гнатівна сумувала за матір'ю – їх війна розлучила, а тут відчувала з нею зв'язок, – згадує Іван Михайлович. – Її матір похована в Івано-Франківську. З Галиною ми до другої ночі, бувало, засиджувалися за розмовами…

Гнат Хоткевич ховався у Криворівні від переслідування російської влади. Спочатку втік із Харкова, а потім і Львова.

Закінчував облаштовувати музей Івана Франка місцевий житель, учень третьої дружини Хоткевича Платоніди - Микола Дзурак.

- Маючи зарплату співробітника музею, він витрачав її не на їжу та одяг, а на оформлення музею, – згадує Іван Зеленчук. – Так він 40 років пропрацював, зібрав величезну кількість експонатів у горах, а потім ще його дружина та донька присвятили життя музею. На жаль, їх уже немає в живих.

Тут, у горах, 2010 року драматург Гнат Хоткевич створив унікальний Гуцульський театр – у ньому грали любителі-актори. Цей народний театр привніс в українську культуру того часу нові та самобутні тенденції. Гастролював і Галичиною, і Польщею, а частина трупи виступала потім у Москві. Щоб переконатися у існуванні цього феномену, до села приїжджав навіть Костянтин Станіславський. Тут Хоткевич написав повість «Кам'яна душа» про життя опришків, учасників повстанського руху на Галичині, Закарпатті та Буковині.

- 1912 року він поїхав від нас, і в результаті його спіймали і таки знищили, - зітхає Іван Зеленчук. (У 1930-х роках Хоткевич, який залишився в радянській Україні, зазнав репресій, а 1938 року його розстріляли).

У Криворівні Хоткевич написав кілька книг про гуцулів, про Олексу Довбуша, ватажка опришків.

У музеї Івана Франка показано реальні побутові умови, в яких відпочивав і працював тут письменник. Фото: karpaty.rocks

«Ось Жаб'є – гуцульська столиця»

Іван Франко вперше потрапив до Криворівні 1889 року – йшов пішки зі Львова, сам вів експедицію. Тоді він написав: «Ось Жаб'є – гуцульська столиця. Нема, кажуть, села понад Жаб'є, і більшого лиха шукати даремно». Жаб'є – стара назва Верховини, районного центру, що за 14 км від Криворівні. Пізніше нову назву селищу дали через те, що воно оточене безліччю «верхів» – «верхами» гуцули називають гори в тисячу метрів. А справжня гора для них – це вже 1500 метрів. 500 метрів підйому - і зовсім не вважається горою.

Чому люди не їдуть із важкодоступного гірського регіону? Відповідь проста, і її наш співрозмовник цитує із 400-сторінкового дослідження етнографа Марії Лаврук: «Земля та люди – речі нероздільні».

– Є квіти, що ростуть лише у степах, є – лише у лісосмугах, а є ті, яким добре в горах, – пояснює Іван Зеленчук.

Пізніше Іван Франко, за словами співрозмовника, потрапив сюди завдяки дружині Ользі. 1900 року вони відпочивали у Косові (27 км від Криворівні), там на базарі Ольга Франко зустрілася з дружиною етнографа, секретаря Наукового товариства імені Тараса Шевченка Володимира Гнатюка – вищезгаданою донькою священника Андрія Бурачинського із Криворівні Марією. Та покликала їх у гості. Після цього щоліта протягом 12 років родина Франка із чотирма дітьми жила у Криворівні. Спочатку у газди Проця Мітчука, а потім – у будинку, де згодом відкрили музей Франка.

Так Криворівня виглядала на початку 20 століття. Фото: Фонд національного цифрового архіву Польщі

Коцюбинському презентували гуцульського коня

Науковим товариством імені Тараса Шевченка керував Михайло Грушевський. Володимир Гнатюк, окрім того, що виконував обов'язки секретаря, був ще й студентом Грушевського. Так Франко познайомився із майбутнім українським президентом, вони тісно співпрацювали. Тож незабаром у гори покликали і Грушевського – він навіть купив тут будинок.

– З його щоденника: «Сьогодні виконав свою норму – написав 15 сторінок. Тричі купався у Черемоші. Вода – 18 градусів», - цитує Іван Михайлович. – Він був атлетом. Писав: «Сьогодні прогулявся до Довбушевих комор (1186 м) та Білої кобили (1477 м)». Ми, місцеві, знаємо, що це не прогулянка, а одноденний та складний похід.

А ось Михайло Коцюбинський приїхав до Криворівні вже тяжко хворим… Завітати до гуцульського краю письменника впросив Володимир Гнатюк – щоб Коцюбинський написав про нього. Вже тоді всім було зрозуміло: якщо щось напише Коцюбинський, то це увійде у історію. Не побувавши там, каже Іван Зеленчук, Коцюбинський писати відмовлявся, а їхати до Карпат замість острова Капрі не дуже хотів… Але пішов на цю «жертву» – і провів у Криворівні три роки. І написав "Тіні забутих предків" - повість, яка прославила гуцулів на весь світ.

Один із 7 музеїв у селі присвячений Михайлу Грушевському. Фото: karpaty.rocks

Оскільки письменник хворів, йому для пересування запропонували гуцульського коня. Про нього він писав дружині: «Весь день провожу на гуцульському коні, граційному, як балерина».

- Такий кінь дуже зручний для їзди, він дивиться, куди в горах поставити ногу, - пояснює Іван Михайлович. – На цьому коні він піднявся аж на гору Скупову – а це понад 1500 м! Якби ви проїхали цей маршрут горами через чотири села, ви б поважали Коцюбинського як стійкого мандрівника... Туди - швидким ходом на коні пів дня. Ех, все у нас добре, окрім географії – дуже далеко, дуже високо, майже немає інфраструктури... Якщо ви у Львові купите хліб, то вже за пів години родина його їстиме. А якщо я куплю у Верховині, а живу у Бубках, то ще не факт, що сьогодні дістануся додому. Треба 10 км йти верхами (горами. – Авт.) нагору.

Тож серед місцевих гуцулів сьогодні навряд чи знайдеш когось без коня. Без нього тут не впоратися, а транспорт не проїде. На коні – за хлібом і за дітьми до школи.

Михайло Грушевський із сімейством на відпочинку. Фото: photo-lviv.in.ua

«Ще Леся Українка – і в церкві був би весь цвіт нації»

1901 року у Криворівні з Франком та Гнатюком зустрічалася Леся Українка. Вона ночувала тут, не встигнувши горами на колясці без ресор за день доїхати з Верховини до Буркута (45 км від Криворівни) на лікування. Сьогодні там уже давно немає людей, це село-примара, а тоді багато хто їхав до мінерального джерела на кшталт Боржомі.

– У Буркуті вона прийняла пропозицію свого коханого Климента Квітки, – зазначає наш співрозмовник. - І вперше в житті, як вона писала, поправилася - погладшала на 3 кг. А також дописала «Одержиму», яку присвятила Франкові. Тож вся еліта того часу в нас була. Якось на службі в церкві 1912 року священник Олекса Волянський сказав: «Якби зараз ще зайшла Леся Українка, то в мене в церкві був би весь цвіт української нації».

Етнограф Володимир Гнатюк із рідними та знайомими. Фото з експозиції ЛММ Івана Франка у Криворівні

ДО РЕЧІ

1969 року тут побував Олесь Гончар. Саме тоді гірське село спіткало лихо - страшний потоп. І ця трагедія надихнула письменника на роман «Циклон» – про протистояння людини водній стихії.

І сьогодні, попри труднощі з транспортною розв'язкою, Криворівня продовжує залишатися одним із центрів української культури. У Верховині та сусідніх населених пунктах проводять гуцульські фестивалі і конференції з участю сучасних письменників.

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мощная вспышка на Солнце "обесточила" Тихий океан: зафиксировано массовое радиоотключение
Фокус
2025-02-25T16:21:08Z
Из отходов в источник лития: найден способ получать ценные металлы с помощью масла
Фокус
2025-02-25T15:51:08Z
Мошеннические QR-коды в общественных местах: киберполиция рассказала, как не потерять деньги
Апостроф
2025-02-25T15:33:44Z
Как инженерное мышление и инновации меняют мир: опыт и взгляд Дениса Дрофа
Фокус
2025-02-25T15:27:25Z
Прорыв в солнечной энергетике: панели из перовскита показали рекордную эффективность
Фокус
2025-02-25T15:12:32Z
Разработчики Detroit: Become Human успокоили игроков — Quantic Dream не закрывают
GameMag
2025-02-25T15:04:19Z
Следы океанов: на Марсе нашли древние пляжи
ZN UA
2025-02-25T14:58:16Z
Google перейдет на QR-коды для аутентификации в Gmail
Корреспондент
2025-02-25T14:39:49Z
Tekken 8 разошлась тиражом в 3 миллиона копий — быстрее Tekken 7
GameMag
2025-02-25T14:39:45Z
Когда приезжала завистливая подружка: как очистить пространство квартиры с помощью соли
Знай
2025-02-25T15:51:12Z
5 красных флажков на первом свидании: будьте бдительны, если вы заметили следующие признаки
Comments UA
2025-02-25T15:36:12Z
Как можно отстирать очень грязные кухонные полотенца: метод, который справится с очень сложными пятнами
TSN
2025-02-25T15:33:34Z
Почему ни в коем случае нельзя вечером выносить мусор: 4 веские причины
TSN
2025-02-25T15:06:41Z
Может ли партнер искренне любить двоих и любовь ли это?
Marie Claire
2025-02-25T15:00:55Z
Вы получите любую работу, которую захотите: 5 секретов успешного собеседования, о таком вы не знали
Знай
2025-02-25T14:51:29Z
Испытание для смельчаков: "парящий в небесах" мост поражает воображение туристов
Фокус
2025-02-25T13:57:47Z
Пять лучших рецептов блинчиков на Масленицу
Comments UA
2025-02-25T13:54:08Z
Ароматные яблочные розы: десерт, который покорит не только ваше сердце, рецепт от Эктора
Знай
2025-02-25T13:51:22Z
В Польше из помещения горсовета выпал и погиб молодой человек: СМИ пишут, что это украинец
TSN
2025-02-25T16:03:39Z
Нападение на велосипедиста в Харькове: реакция ТЦК
Корреспондент
2025-02-25T15:57:48Z
Тело малыша в морозильнике: как соцслужбы не защитили ребенка в Одессе
Comments UA
2025-02-25T15:54:51Z
Китайское судно задержали при перерезке подводных интернет-кабелей
Comments UA
2025-02-25T14:54:43Z
В Конго вспышка неизвестной болезни унесла жизни 50 человек
Корреспондент
2025-02-25T14:51:06Z
Беспредел ТЦК и полиции в Харькове: что говорят правоохранители
Comments UA
2025-02-25T14:36:39Z
Масштабные пожары на полигоне отходов: в Одесчине объявили подозрение директору предприятия
TSN
2025-02-25T14:33:51Z
В Ровенской области чиновников поймали на взятке в 1,3 млн грн
Comments UA
2025-02-25T14:33:19Z
Отравленое пламя: халатность привела к загрязнению атмосферного воздуха
Comments UA
2025-02-25T13:42:44Z
Судаков назвал чемпионат, в который хочет перейти
Корреспондент
2025-02-25T16:06:53Z
"Может случиться с каждым": Баколе оценил последствия поражения от Паркера
Корреспондент
2025-02-25T15:24:09Z
Сын Виталия Кличко дебютировал в сборной Украины по баскетболу
Фокус
2025-02-25T13:51:41Z
FAST и Favbet Foundation: национальный проект первой помощи для спортивного коммьюнити
Апостроф
2025-02-25T13:48:50Z
Стало известно, сколько матчей пропустит Забарный из-за дисквалификации за красную карточку в АПЛ
TSN
2025-02-25T13:27:34Z
Тренер Милана на грани увольнения - установлены сроки, чтобы исправить ситуацию
Корреспондент
2025-02-25T13:24:59Z
В Турции хотят возбудить уголовное дело против футбольного тренера Моуриньо
ZN UA
2025-02-25T12:52:11Z
Нокаутировал бы любого: Тренер Паркера оценил победу над Баколе
Корреспондент
2025-02-25T12:42:37Z
Галатасарай обвинил Моуринью в расизме и подаст в суд
Корреспондент
2025-02-25T12:03:31Z
Гороскоп на 26 февраля для всех знаков Зодиака: кого ждет напряженный день
Политека
2025-02-25T16:04:19Z
Россияне ударили по Краматорску: более десятка раненых, среди которых есть дети
Апостроф
2025-02-25T16:03:33Z
В пригороде Киева жителей испугала необычная работа мобильных огневых групп: что известно
Comments UA
2025-02-25T16:03:31Z
В Киеве сдается бесплатная квартира любителям кошек, но есть ньюансы
TSN
2025-02-25T16:03:19Z
Гороскоп на среду 26 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-25T16:03:01Z
В Киеве разоблачили партию сигаретных подделок
Корреспондент
2025-02-25T15:09:42Z
Враг оккупировал село Запорожье в Донецкой области: как будет действовать дальше — DeepState
TSN
2025-02-25T15:06:14Z
В Херсонской области оккупанты запугивают проукраинское население и устраивают показательные судилища
Апостроф
2025-02-25T14:24:10Z
В результате обстрела Краматорска погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-25T14:12:34Z
Немного распущенности: 6 главных трендов в стрижках этой весной
Marie Claire
2025-02-25T15:27:02Z
Klavdia Petrivna перенесла европейский тур из-за простуды
Комсомольская правда
2025-02-25T14:30:01Z
Украинская актриса повредила себе лицо моющим средством перед важными кинопробами
Апостроф
2025-02-25T14:27:55Z
Канье Уэст переодел Бьянку Цензори в медсестру
Фокус
2025-02-25T14:27:19Z
"Все, все покинуть, до тебе полинуть...": история самой большой любви Леси Украинки
Апостроф
2025-02-25T13:51:41Z
Дмитрий Богомазов рассказал, как поставил «Сон летней ночи» с пришельцами: «Шекспир у нас получился очень современный»
Знай
2025-02-25T13:42:26Z
Меган Маркл снова заподозрили в плагиате: при чем тут Памела Андерсон
Фокус
2025-02-25T13:06:02Z
Дженнифер Лопес рассказала о неудачной любви
UAToday
2025-02-25T13:03:42Z
Племянницы леди Ди на фронт-роу и Кафельникова на подиуме: 8 ярких событий Недели моды в Лондоне
Marie Claire
2025-02-25T13:01:40Z
Минобороны будет заключать трехлетние контракты с производителями оружия
Корреспондент
2025-02-25T16:24:34Z
В прошлом году украинцы усыновили больше всего детей за последние пять лет
Апостроф
2025-02-25T16:18:23Z
В Нацполиции рассказали о наказаниях для нарушителей комендантского часа
Апостроф
2025-02-25T16:15:43Z
Россияне назвали новорожденного ребенка Трампом
Comments UA
2025-02-25T16:15:40Z
В Литве на дроны для Украины собрали более 5 млн евро
Корреспондент
2025-02-25T16:12:33Z
Российский Су-57 впервые приземлился в Иране и простоял там неделю: в чем причина
Фокус
2025-02-25T15:57:21Z
Тайвань перехватил судно Китая, которое перерезало подводный кабель
Корреспондент
2025-02-25T15:54:10Z
Заставят ли пенсионеров вернуть деньги государству: украинцам объяснили больной вопрос
Знай
2025-02-25T15:30:17Z
Среди кандидатов – африканец и филиппинец: кто может стать следующим Папой Римским
TSN
2025-02-25T14:51:45Z
В Украине фиксируют гриппозный энцефалит: это не новый штамм, а тяжелое последствие болезни
Комсомольская правда
2025-02-25T16:22:18Z
«Крепкие» викинги на самом деле были больны и инфицированы – открытие озадачило даже ученых
Апостроф
2025-02-25T15:57:42Z
Стала известна привычка долгожителей №1: гарантирована ясность ума в старости
Comments UA
2025-02-25T13:36:10Z
Психическое здоровье украинцев под угрозой: почти половина населения страдает из-за войны
TSN
2025-02-25T12:06:20Z
Выживаемость возросла на 83%: ученые назвали продукты, спасающие мозг от деменции
Фокус
2025-02-25T12:00:10Z
Какие продукты нужно обязательно есть людям за 60: защищают от рака, деменции и ломкости костей
TSN
2025-02-25T11:33:34Z
Поспешите к семейному врачу: правила кардинально меняются с 1 марта
Знай
2025-02-25T11:30:38Z
Шелковое полотенце: стоит ли оно своих денег и как влияет на состояние волос
Marie Claire
2025-02-25T11:16:28Z
Срочно уберите эти предметы из кухни: они являются рассадниками плесени и неприятного запаха
TSN
2025-02-25T10:36:27Z
Украинцам с марта поднимут плату за вывоз мусора: какими будут тарифы
Знай
2025-02-25T16:12:44Z
Украина снизила импорт энергоресурсов за год
Корреспондент
2025-02-25T15:51:45Z
Польша предоставит Украине больше терминалов Starlink
Корреспондент
2025-02-25T15:40:00Z
Украинцев предупредили о вероятном повышении цен на мясо: подробности
Фокус
2025-02-25T15:27:27Z
Какая будет пенсия после индексации: как узнать ее размер
TSN
2025-02-25T15:21:39Z
"Сегодня не работают программы ипотеки для ветеранов. Потому что увольняющийся становится неинтересным". Интервью с представителем Минветеранов
Апостроф
2025-02-25T14:45:08Z
Цена на электричество с 1 марта: украинцев предупредили
Политека
2025-02-25T14:31:28Z
Изменился пенсий возраст и требования для выхода на пенсию: о чем следует знать
Знай
2025-02-25T14:30:22Z
Sony обогнала Mitsubishi и поднялась на второе место в рейтинге самых дорогих японских компаний
GameMag
2025-02-25T14:19:19Z
Украина представила обновленную версию подводного дрона Toloka TLK 150: детали улучшений
Фокус
2025-02-25T15:15:13Z
Необычный раритет: на продажу выставили винтажный 70-летний автодом Alfa Romeo
Фокус
2025-02-25T13:45:14Z
Вдвое дешевле Tesla Cybertruck: дебютировал корейский электропикап за $33 500
Фокус
2025-02-25T12:51:56Z
Роскошь из 90-х: обнаружен культовый 35-летний Mercedes W126 в новом состоянии
Фокус
2025-02-25T12:06:37Z
Падение акций Tesla: среди причин – политическая активность Маска
Апостроф
2025-02-25T11:03:15Z
В Украине появится новый флагман Opel: цены и подробности
Фокус
2025-02-25T10:00:07Z
Монстр для бездорожья: известная студия собрала двухместный пикап-спорткар Jeep Wrangler
Знай
2025-02-25T06:51:32Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Сколько у Украины есть времени, чтобы продержится без оружия от США: назван критический срок
Новости Украины
2025-02-25T16:21:52Z
Словацкие националисты требуют, чтобы Фицо извинился за поддержку Украины в ООН
Европейская правда
2025-02-25T16:21:29Z
Бандитский стиль переговоров: подпишут ли Украина и США в конце концов соглашение по ресурсам
Comments UA
2025-02-25T16:06:00Z
Российский генерал-лейтенант наладил наркоторговлю среди военных – расследование
TSN
2025-02-25T16:03:04Z
Дуда сказал, имеет ли Трамп план по переговорам с Россией
TSN
2025-02-25T15:51:47Z
Канадцы призывают лишить Маска гражданства
Хвиля
2025-02-25T15:51:38Z
Военные КНДР вызвали волну возмущения у россиян: что произошло
Comments UA
2025-02-25T15:45:01Z
США могут отключить Starlink: что произойдет со связью ВСУ и чем ее заменить
Фокус
2025-02-25T15:42:23Z
Премьер Британии объявил об увеличении расходов на оборону до 2,5% ВВП к 2027 году, назвав Россию "угрозой" — The Guardian
ZN UA
2025-02-25T15:40:34Z