MY.UAНовини
Долетять до Кримського мосту і не лише: навіщо Україні ракети ATACMS і коли США можуть їх надати
Долетять до Кримського мосту і не лише: навіщо Україні ракети ATACMS і коли США можуть їх надати

Долетять до Кримського мосту і не лише: навіщо Україні ракети ATACMS і коли США можуть їх надати

ATACMS – далекобійні ракети, які мають суттєві відмінності від уже наявної в нас далекобійної зброї, тобто британських ракет Storm Shadow чи французьких SCALP. Які основні характеристики американських далекобійних ракет, у чому їхні головні відмінності від тих, які вже отримала Україна, та як вони допоможуть Силам оборони у контрнаступі – розбирався 24 Канал.

"Привіт" Кримському мосту: чому американські ракети важливі для України

Ракети ATACMS мають меншу дальність, ніж британські Storm Shadow чи французькі SCALP, однак їхня потужність це може компенсувати. Наприклад, модифікація Block IA здатна вражати цілі на відстані 290 кілометрів. Тобто ракета, в бойовій частині якої є 300 касетних суббоєприпасів, може сміливо дістати до якого-небудь кримського аеродрому та перетворити його на непридатний для використання окупантами.

Крім того, залежно від отриманих модифікацій, цими ракетами можна пробивати російську оборону, адже ATACMS вправно знищують фортифікаційні споруди.


Ракети ATACMS здатні вражати фортифікаційні споруди ворога / Фото Lockheed Martin

У сукупності з постійними операціями зі знищення російського флоту, удари по аеродромах можуть стати частиною стратегії зі знищення ворожої логістики, фінальним ударом для якої стане знищення Кримського мосту. А це, до слова, цілком можливе як і з уже наявним арсеналом ЗСУ, так і з ракетами ATACMS. Ракета з касетними боєприпасами може зруйнувати цю споруду набагато швидше, ніж інші ракети.

Втрата шляхів постачання морем, сушею та повітрям суттєво вплине не лише на окупантів в Криму, але й на Півдні материкової України. Звичайно, що це тільки на словах виглядає так легко і просто, однак для втілення таких планів потрібно зробити багато роботи й отримати багато зброї. У тому числі й американських далекобійних ракет.

Коли США нададуть Україні ATACMS

Україна вже тривалий час веде переговори щодо ракет ATACMS і питання далекобійної зброї неодноразово порушували й у Вашингтоні. Однак досі у США є кілька побоювань:

  • Адміністрація президента США Джо Байдена боїться, що Україна може використати американську зброю для ударів по території Росії, що може призвести до загострення війни. Однак ці побоювання стають все меншими, оскільки Україна вже використовує далекобійні ракети британського та французького виробництва для ударів по цілях виключно в межах міжнародно визнаних кордонів України;
  • У Пентагоні заявляли про те, що запас цих ракет є не досить потужним, тому потенційно надання ATACMS Україні може вплинути на обороноздатність США. Однак, за підрахунками американських ЗМІ, в американському арсеналі близько 4 000 ракет різних модифікацій, що в рази більше за запаси ракет Storm Shadow у Великій Британії та SCALP у Франції.

У західних ЗМІ були припущення, що адміністрація Байдена оголосить про надання далекобійних ракет у вересні. Підсилювало цю інформацію й те, що вдруге під час повномасштабного вторгнення Володимир Зеленський запланував візит до США, у межах якого виступив на Генасамблеї та Радбезі ООН і зустрівся з американськими високопосадовцями, включно з Джо Байденом. Варто відзначити, що під час першого візиту президента України до Вашингтона Білий дім оголосив про надання ЗРК Patriot, довкола якого також точилися тривалі дискусії.

21 вересня Джо Байден оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на 325 мільйонів доларів, до якого увійшли додаткові ракети та системи ППО, артилерія та інша зброя. Однак напередодні цього оголошення радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Джо Байден вирішив поки не надавати Україні ракети ATACMS, однак не виключає цієї можливості в майбутньому.

22 вересня NBC News з посиланням на 3 анонімні джерела з адміністрації президента США повідомило, що президент Джо Байден таки пообіцяв Володимирові Зеленському надати невелику кількість далекобійних ракет ATACMS. Однак коли будуть офіційні заяви й перші поставки – невідомо.

Роки вдосконалень: основні модифікації ракет ATACMS

ATACMS є одними із найстаріших далекобійних ракет у світі, які зараз використовують. Їхня історія розпочалася ще з задумів у 1970-х роках, які переросли в те, що перші ракети сконструювали у 1988 році. Відповідальними за виробництво були одразу 6 компаній, кожна з яких відповідала за створення окремого компоненту нової ракети.

Уперше цю далекобійну зброю США використали у 1991 році під час операції "Буря в пустелі". Тоді по іракських цілях випустили 32 ракети ATACMS. Однак це були ще ті перші ракети, виготовлені в 1988 році. Зараз основних модифікацій вже є 4, також є проєкти, які припинили або тільки планують. Та далі говоритимемо про наявні – про ті, які ми можемо отримати.

  • ATACMS Block I. Основна бойова частина ракети вміщує аж 950 суббоєприпасів М74. Кожен такий суббоєприпас "накриває" 15 метрів квадратних. Дальність таких ракет сягає 165 кілометрів з відхиленням від цілі до 250 метрів. Серед особливостей можна відзначити наявність оснащення системою, яка дозволяє контрольовано підривати ракету на потрібній висоті, що збільшує можливу площу ураження касетними боєприпасами. Ці ракети підходять для ударів по аеродромах, ворожій ППО, командних пунктах, скупченнях техніки та особового складу. Однак вони не ефективні проти бронетехніки.
  • ATACMS Block IA. Модифікація, яка з'явилася через 10 років після виготовлення першої ракети. У цій модифікації суттєво зменшили кількість касетних суббоєприпасів і залишили тільки 300 одиниць, що зменшило вагу ракети, і, відповідно, збільшило її дальність. Ці ракети здатні вражати цілі на відстані до 290 кілометрів. Крім того, ця версія ATACMS отримала покращену систему навігації та управління, що підвищило її точність – Block ІА вражає цілі з похибкою до 25 метрів. Ця модифікація, як і перша версія, годиться для ударів по аеродромах, ППО, командних пунктах і скупченню техніки чи окупантів, тільки на більшій відстані.
  • ATACMS Block II. Бойова частина цієї ракети у порівнянні з попередніми версіями стала більш уніфікованою – замість кількох сотень касетних боєприпасів, Block II оснащений 13 самонавідними бойовими елементами BAT. Дальність цієї модифікації – до 140 кілометрів.
  • ATACMS Block IVA. Це фактично найновіша модифікація ракети і її від усіх попередніх версій відрізняє повністю унітарна бойова частина. Її вага – 227 кілограмів. Перевагою такої ракети є те, що з її допомогою зручно знищувати фортифікаційні споруди чи навіть бункери, при тому відсутність касетних боєприпасів мінімізує пошкодження навколо цілі. Дальність ATACMS Block IVA сягає до 300 кілометрів за будь-яких погодних умов. Ще однією перевагою є можливість швидкого перезаряджання, що дозволяє вести тривалий вогонь.


Усі модифікації ракет запускають з установок РСЗВ / Фото Lockheed Martin

Характеристики ракет ATACMS

Попри різні модифікації, чимало характеристик ракет ATACMS залишаються спільними. То ж загальні характеристики далекобійної американської зброї виглядають наступним чином:

  • Виробник: корпорація Lockheed Martin;
  • Період розробки: з 1988 року;
  • Вага ракети: 1 200 – 1 670 кілограмів (залежно від модифікації);
  • Вага бойової частини: до 560 кілограмів (залежно від модифікації);
  • Тип бойової частини: касетні суббоєприпаси, самонавідні бойові елементи або унітарна;
  • Довжина ракети: 3,96 – 4 метри;
  • Розмах крил: 1,4 метра;
  • Діаметр ракети: 0,61 метра;
  • Дальність ураження: від 140 до 300 кілометрів;
  • Швидкість: до 3 600 кілометрів на годину;

Незалежно від модифікації ракети, спільними залишаються довжина, розмах крил та діаметр, що пояснюється дуже просто – для запуску ракет використовують РСЗВ HIMARS або MLRS. І варто відзначити, що обидві установки ще від минулого року допомагають Україні в боротьбі та перетворилися на ефективний інструмент зі знищення окупантів у руках наших воїнів.


Куди дістають ракети ATACMS / Карта "Скриньки Пандори"

Чим ATACMS відрізняються від інших далекобійних ракет

Україна вже отримала від Великої Британії ракети Storm Shadow та SCALP від Франції. Також тривають переговори щодо ракет Taurus від Німеччини. Однак ATACMS – принципово інша зброя. І вона майже за всіма параметрами відрізняється від інших далекобійних ракет.

Найперша суттєва відмінність – клас ракет. І німецькі, і британські, і французькі ракети – зброя класу "повітря – повітря". Тобто запуск здійснюється з винищувачів. Водночас американські ракети є зброєю класу "земля – земля" і для їх запуску використовують пускові установки реактивних систем залпового вогню.

Коли далекобійна зброя Великої Британії, Франції чи Німеччини лише з'явилася на озброєнні, США використовували вже 4-ту модифікацію своїх ракет. ATACMS програють іншим ракетам у максимальній дальності ураження, адже німецькі, британські та французькі ракети здатні вражати цілі на відстані 500 або й більше кілометрів. Однак ATACMS мають перевагу у швидкості, що робить ці ракети невловними для ворожої ППО. Ракета, яка летить зі швидкістю 3 600 кілометрів на годину (для європейських ракет ця величина становить близько 1 000 – 1 100 кілометрів на годину) для російської ППО може стати жахіттям.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Розвідка перехопила накази командування РФ щодо розстрілу українських військовополонених
Украина Криминальная
2024-12-03T00:36:44Z
Ворог може наступати в межах одразу трьох областей: Світан попередив про небезпеку
GlavRed
2024-12-03T00:27:40Z
З Франківська на Курахівський напрямок передали 100 FPV-дронів
УкраинФорм
2024-12-03T00:24:50Z
«Ліси України» зменшило рубки в Карпатах, але проблема всихання ялинників залишилась - Болоховець
УкраинФорм
2024-12-03T00:00:21Z
Окупанти просуваються у Кураховому та ще 3 населених пунктах: карта DeepState
24tv
2024-12-02T23:39:54Z
У Києві встановили інсталяцію I’m fine з пошкодженого росіянами телекомунікаційного обладнання
Детектор М
2024-12-02T23:27:27Z
Як Україна може повернути Крим: Зеленський відповів
24tv
2024-12-02T23:15:07Z
Зеленський розкрив втрати українців у війні
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T23:09:56Z
Без опадів, місцями туман: прогноз погоди на 3 грудня
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T23:00:23Z
Франція і Британія обговорюють розміщення військ в Україні як гарантію безпеки, – чиновник НАТО
24tv
2024-12-03T00:21:47Z
Польське головування в ЄС має зосередитися на двох пріоритетах щодо України - віцемаршалок Сенату РП
УкраинФорм
2024-12-03T00:12:50Z
П'ять років роботи Ради. Стало відомо, хто найбільший «говорун» у парламенті
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T00:00:43Z
У Білому домі захистили рішення Байдена помилувати свого сина і пояснили мотиви
ZN UA
2024-12-02T23:52:29Z
Ворог хоче прорватися через кордон із військами КНДР: Зеленський назвав напрямок
GlavRed
2024-12-02T23:27:01Z
Пентагон не бачить, але й не виключає активної участі військ КНДР у боях проти України
УкраинФорм
2024-12-02T23:18:08Z
Війна, день 1013. Візит Шольца до Києва, Україна не хоче знижувати мобілізаційний вік до 18 років
Football.ua
2024-12-02T23:00:16Z
У Румунії остаточно затвердили результати першого туру виборів президента
Европейская правда
2024-12-02T22:54:00Z
Європейська мовна спілка засудила насильство щодо журналістів у Грузії
InternetUA
2024-12-02T22:51:48Z
В Україні від початку повномасштабної війни зруйновані або пошкоджені 2167 обʼєктів медзакладів - МОЗ
УкраинФорм
2024-12-03T00:39:37Z
Чому порушується менструальний цикл: перелік основних причин
24tv
2024-12-02T20:06:35Z
Якщо мало сонця: 4 продукти, у яких міститься добова доза вітаміну D
Фокус
2024-12-02T19:30:49Z
У Львові видалили 5–кілограмову пухлину, яка проросла до серця: деталі ризикованої операції
24tv
2024-12-02T18:39:53Z
В Україні розробляють протези пальців рук: як працює стартап
24tv
2024-12-02T18:24:51Z
Будьте обережними: 5 речей, які ніколи не можна чистити оцтом
24tv
2024-12-02T16:39:12Z
Вакцинація допомогла знизити втричі кількість смертей від одного виду раку: що це за щеплення
24tv
2024-12-02T16:03:10Z
Чим помити холодильник всередині: чудозасіб, який прибере поганий запах
24tv
2024-12-02T15:48:19Z
Наче з майбутнього. Вчені вигадали VR-гаджет у формі льодяника, який дозволяє відчувати смаки без споживання їжі
InternetUA
2024-12-02T15:01:42Z
Знайшла магію: дружина Вілла Сміта випадково проговорилася про роман із дівчиною
GlavRed
2024-12-03T00:27:52Z
Пісня-хіт TikTok стала мемом: користувачі масово пародіюють оригінальний кліп
Фокус
2024-12-03T00:00:07Z
Перший учасник Євробачення-2025 під загрозою дискваліфікації - суть скандалу
GlavRed
2024-12-02T22:27:53Z
Ольга Фреймут вперше за довгий час показала сина: який він зараз має вигляд
24tv
2024-12-02T22:18:15Z
Дружина Тараса Тополі прокоментувала стосунки зі співаком: "Я йому не мама"
GlavRed
2024-12-02T21:27:53Z
Приховаєте всі недоліки: як обрати ідеальну сукню за типом фігури
GlavRed
2024-12-02T20:27:36Z
Іванна Онуфрійчук замилувала, як з чоловіком і 6-місячним сином подорожувала Швейцарією
TSN
2024-12-02T19:51:34Z
Олена Тополя відверто висловилась про сварки у шлюбі з чоловіком: "Є домовленість"
24tv
2024-12-02T19:42:05Z
alyona alyona, Klavdia Petrivna и Таню Муиньо – полный список победителей премии МУЗВАР-2024
Комсомольская правда
2024-12-02T19:35:52Z
Щоб поповнити втрати: у РФ за рік контрактникам підвищили виплати в 5 разів, — росЗМІ
Фокус
2024-12-03T00:36:46Z
Казахстанський тенге впав до рекордного рівня: все через вплив рубля
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T23:30:26Z
Підвищення Трампом тарифів стане ризиком для світової торгівлі - Мінфін Туреччини
Хвиля
2024-12-02T22:42:00Z
«Ліси України» уклали майже на ₴1 мільярд піврічних договорів на постачання деревини
УкраинФорм
2024-12-02T21:54:18Z
Ціни на нафту змінили динаміку на ринку: усе через США, Китай та Близький Схід
24tv
2024-12-02T21:42:28Z
Нацбанк за тиждень продав понад 708 мільйонів доларів
Хвиля
2024-12-02T21:36:05Z
Українців позбавили "трудових пенсій", що отримають пенсіонери натомість
Хвиля
2024-12-02T20:45:37Z
"Тисяча Зеленського": три способи, як оформити допомогу від держави
24tv
2024-12-02T20:30:58Z
"Питання виживання...": енергетики відповіли, чому українці взимку залишаться без тепла та світла
Знай
2024-12-02T20:30:33Z
У Британії бійці ЗСУ відпрацьовують штурм і зачистку будівель
УкраинФорм
2024-12-02T23:36:52Z
Три громади Херсонщини закупили для оборонців області тактичні засоби РЕБ майже на ₴1,1 мільйона
УкраинФорм
2024-12-02T22:54:07Z
Мобілізація у грудні: чи можна буде оплатити штрафи у Резерв+
24tv
2024-12-02T22:18:28Z
3 грудня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T22:03:43Z
На Закарпатті знешкодили бойову частину ракети Х-101
24tv
2024-12-02T21:51:20Z
У Норвегії почали будувати новий завод із виробництва снарядів
InternetUA
2024-12-02T21:51:14Z
Мобілізація у грудні: журналістка розповіла, що зміниться і що готує Сирський
Знай
2024-12-02T21:42:18Z
Розкриті технічні характеристики американської бойової протикорабельної системи NMESIS
InternetUA
2024-12-02T21:31:17Z
ТЦК змушує збирати довідки для відстрочки: які документи можна не показувати
Знай
2024-12-02T21:12:40Z
Виготовляли підробки під виглядом світових брендів - на Буковині судитимуть фальсифікаторів
InternetUA
2024-12-03T00:12:10Z
Смертельна ДТП сталася на блокпосту в Одеському районі
Украина Криминальная
2024-12-02T22:57:54Z
Стрілянина у Чернігові: троє чоловіків відкрили вогонь по маршрутці
24tv
2024-12-02T21:27:43Z
Поліція спростувала, що за кермом BMW у Дніпрі знаходився неповнолітній
Комсомольская правда
2024-12-02T21:18:54Z
Поліцейські викрили інтернет-шахрая, який ошукав чотирьох українців
InternetUA
2024-12-02T21:12:45Z
“Мажорна” ДТП у Дніпрі: все, що відомо про аварію з BMW і загибель 10-річної дівчинки
TSN
2024-12-02T20:36:28Z
На Вінниччині затримали молодиків, яких підозрюють у замовному підпалі відділення пошти
InternetUA
2024-12-02T20:13:27Z
"Весь під'їзд був у диму": жителі будинку у Тернополі, куди влучив "Шахед", поділилися пережитим
24tv
2024-12-02T19:51:06Z
На вокзалі у Кривому Розі двоє чоловіків скоїли напад на військового
24tv
2024-12-02T19:45:27Z
Рома з Довбиком поступилась Аталанті
Football.ua
2024-12-02T23:30:12Z
Чемпіон світу Дюбуа повернеться на ринг у лютому гучним боєм
ZN UA
2024-12-02T23:15:14Z
Курйоз в чемпіонаті Італії: українця Довбика випустили на поле з помилкою у прізвищі на футболці
24tv
2024-12-02T22:36:35Z
Автор дубля у ворота Шахтаря потрапив у сферу інтересів двох клубів АПЛ
Football.ua
2024-12-02T22:22:40Z
Севілья та Осасуна обмінялися забитими голами
Football.ua
2024-12-02T21:57:59Z
Артем Довбик провалив черговий матч в Серії А: його Рома продовжує ганьбитися та програвати
24tv
2024-12-02T21:51:32Z
Зоря — Карпати 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-12-02T21:27:46Z
Реал цікавиться Дало — Relevo
Football.ua
2024-12-02T20:51:21Z
Бартулович: Зоря завжди була командою з характером. Ми змінюємось
Football.ua
2024-12-02T20:21:13Z
Унітаз стане білосніжним за лічені хвилини: як відмити сечовий камінь із сидушки
GlavRed
2024-12-03T00:36:50Z
Буря в душі, спокій на обличчі: які ТОП-3 знаки зодіаку вміють приховувати емоції
GlavRed
2024-12-02T23:27:39Z
Чому пінгвіни не літають: дослідники вразили поясненням
GlavRed
2024-12-02T22:27:38Z
Жучків у крупах більше не буде: їх захистить сушений листок
24tv
2024-12-02T22:27:25Z
Гумові чоботи та страви зі стічними водами: в інтернеті обговорюють паб "з секретом"
Фокус
2024-12-02T22:15:27Z
5 звичок сну, які допоможуть вам прожити до 100 років: спробуйте їх зараз
24tv
2024-12-02T20:51:47Z
На свята та вихідні: рецепт голубців, які негайно зникають зі столу
24tv
2024-12-02T20:36:31Z
Який знак зодіаку зустріне Новий рік з важливою людиною
24tv
2024-12-02T19:06:04Z
Їх обожнюють цілком заслужено: рецепт ідеальних млинців
24tv
2024-12-02T18:36:29Z
Як 50 років тому з’явився британсько-німецький Ford Escort
AutoCentre
2024-12-02T20:31:09Z
Легенда італійського автопрому на київських дорогах
360ua.news
2024-12-02T20:21:21Z
Безпілотний український бронеавтомoбіль Protector показали у роботі
AutoCentre
2024-12-02T19:46:57Z
Ралійний Subaru WRX STI Кена Блока виставили на продаж
AutoCentre
2024-12-02T19:04:46Z
"Скорпіони" готові до бою: турецькі зброярі викотили новий варіант броньовика Akrep II
InternetUA
2024-12-02T18:51:43Z
Renault Duster залишається фаворитом серед українців
360ua.news
2024-12-02T18:30:18Z
У Києві серед зими помітили швидкісний суперкар Ferrari
Фокус
2024-12-02T18:30:14Z
Автомобільні вподобання українців: які бренди були найпопулярнішими у листопаді
ITC
2024-12-02T18:09:46Z
Зробить з автомобіля генератор енергії: створено "сонячну фарбу" з ККД 20%
Фокус
2024-12-02T17:57:25Z
Nothing випустить наступного року кілька нових смартфонів
InternetUA
2024-12-03T00:01:14Z
Відео на мільйонні перегляди – найпопулярніша пісня тіктока стала справжнім мемом
24tv
2024-12-02T21:57:21Z
Момент прозріння: вчений знайшов помилку в датуванні листа Оттона I та виправив тисячолітнє непорозуміння
Фокус
2024-12-02T21:57:02Z
Кур'єрів Glovo в Іспанії оформлять у штат компанії
InternetUA
2024-12-02T20:51:24Z
Квантові комп'ютери отримають звичайні дисплеї та лазери: як працює нова технологія
InternetUA
2024-12-02T20:42:51Z
Перша у своєму роді: на півночі Нідерландів виявили епічний артефакт часів вікінгів
Фокус
2024-12-02T20:03:15Z
Деградація земель серйозно загрожує кордонам планети
Portaltele
2024-12-02T19:34:34Z
Прості компоненти змінюють квантову науку
360ua.news
2024-12-02T19:04:28Z
WhatsApp скоро перестане запускатися на старих iPhone: серед них може бути ваш
InternetUA
2024-12-02T19:01:41Z