MY.UAНовини
"Український бізнес не виживає, а вже думає про розвиток": інтерв'ю із заступницею міністра економіки, ч. I
"Український бізнес не виживає, а вже думає про розвиток": інтерв'ю із заступницею міністра економіки, ч. I

"Український бізнес не виживає, а вже думає про розвиток": інтерв'ю із заступницею міністра економіки, ч. I

Представниця економічного блоку уряду розповіла "Телеграфу" про збереження держпрограм для бізнесу, і скільки на це піде коштів

Минулого тижня Кабмін схваливпроєкт державного бюджету на 2024 рік. І хоча його ще має розглянути й ухвалити Верховна Рада, а основні економічні вектори державної економічної політикиздебільшого зрозумілі, до головного кошторису країни є запитання. Чи справді українська економіка зростатиме й надалі? Що буде з урядовими програмами з підтримки бізнесу? Для чого держава витрачає кошти на програму "5-7-9"? Про це заступниця міністра економіки Надія Бігун розповіла "Телеграфу" у першій частині інтерв'ю.

Бізнес-середовище непокоїть доля урядових програм з підтримки підприємництва. Наприклад, з початку цього року бізнес вже отримав 65 млрд грн доступних кредитів. Зараз до Ради надійшов проєкт держбюджету-2024. Чи залишиться ця програма і яку саме суму закладають на кредитні програми наступного року?

— В бюджеті-2024 заклали 18 млрд гривень на компенсацію відсоткових ставок. Якщо порівняти поточний рік з наступним, то 2023-го було 16 млрд грн. Сподіваємось, що вдасться захистити цей показник у бюджеті, як і кошторис в цілому. Це важливо, тому що попит на кредитну програму підтримки бізнесу "5-7-9" величезний.

Минулого тижня Нацбанк зменшив облікову ставку до 20%. Це дуже гарний сигнал. Водночас ми чуємо від бізнесу (коли в регіонах зустрічаємося з представниками реального сектору і під час регулярних зустрічей з асоціаціями), що "5-7-9" — єдина працююча кредитна програма, яка є на ринку. Відповідно, вона не може собою закрити всі потреби, що існують в країні.

Для бізнесу важливо мати доступ до грошей, до ресурсів. І відновлення кредитування – це те, що нам необхідно, щоб економіка почала перезавантажуватись і працювати. Тому, з одного боку, дуже хотілося б, щоб облікова ставка і умови кредитування ставали більш доступними.

Надія Бігун: "Насамперед економіці допомагають наші громадяни". Фото - Олега Терещенка

З іншого боку, все одно "5-7-9" буде і наступного року відігравати дуже серйозну роль у кредитному портфелі банків (до програми долучилось понад 40 банків).

Наскільки трансформувалась ця програма, чому і на кого орієнтується в першу чергу?

— Програма себе дуже гарно показала в тому сенсі, що це стимулюючий інструмент. Відповідно, ситуація змінилась відтоді, коли розроблявся її "дизайн". Нагадаю, це було ще навіть до ковіду. Тоді спочатку дизайн програми був під маленьких і середніх підприємців.

Мета була такою, щоб включити МСБ (малий і середній бізнес) в економіку, дати таким підприємствам і ФОПам можливість залучати гроші на банківському ринку. Тому що деякі банки, наприклад, які фокусуються саме на МСБ, кажуть, що в Україні є певна специфіка "малий-середній бізнес". Наприклад, фінустанови не розуміли і не знали, як оцінити: такий клієнт надійний чи ні.

З іншого боку, і наші підприємці не дуже звикли брати кредитні гроші. Особливо, якщо йдеться про маленький бізнес. Малі підприємства розраховують самі на себе, а це стримує їх у розвитку. Тому спочатку програма стартувала, як магніт для маленьких суб'єктів господарювання, щоб вони захотіли ці гроші взяти.

Такі кредити були доступними, і в процесі малий бізнес навчався ставати для банків зрозумілим, вчився цими кредитами користуватися, і культура того, щоб бізнес залучав більше кредитних грошей, зростала. Такий підхід важливий з точки зору того, щоб мати більше можливостей аби розвивати підприємництво.

Але потім стався ковід, почалася повномасштабна війна і фокус трохи змістився. Ця програма стала більш антикризовою, аніж просто програмою розвитку та стимулювання розвитку.

Тому є сенс також говорити про те, що дизайн цієї програми треба буде переосмислити і подивитися, які ми маємо на сьогодні виклики та фокуси, щоб максимально ефективно скористатися грошима з компенсації ставок.

Уточніть, вона охоплює тільки МСБ чи до кредитування долучається і великий бізнес?

— Взагалі-то вона була створена під малий-середній бізнес, але в процесі виконання антикризових задач програма почала охоплювати ширший діапазон бізнесу. Почав з'являтися і деякий великий бізнес.

Якщо сьогодні подивитися на структуру портфелю, хто найбільше отримує кредитів?

— 54% всіх клієнтів, які за цією програмою беруть гроші, є представниками агросектору. Коли почалося повномасштабне вторгнення, треба було підтримати аграріїв, щоб вони могли посіяти і зібрати врожаї, щоб питання продовольчої безпеки не стояло дуже гостро.

Зараз ситуація більш-менш вирівнюється, і оскільки програма антикризова, вже у більшій мірі можна знову повертатися до моделі того, що це проєкт розвитку.

"Дуже хотілося б вірити, що економіка адаптувалася"

Торік ми економічно падали дуже потужно – на 29,2%. Але ми раділи і цьому, бо Світовий банк прогнозував нам обвал до 45,1%. Тож падіння до 29,2% – це ще було дуже добрим показником. Цього року падіння зупинилося, є зростання (станом на середину літа – на 2,2%, а на кінець цього року сподіваємось, що буде понад 3% росту).

Що означає така динаміка?

— Дуже хотілося б вірити у те, що ми адаптувалися. Передусім український бізнес призвичаївся до цих викликів і почав відновлюватися. Почався процес того, що ми вже не просто виживаємо, а бізнес вже думає про розвиток, про нові ринки, про те, куди рухатися далі, як розбудовуватися і як шукати нові можливості.

Тому інструменти, які стимулюють бізнес, мають вже також переорієнтовуватися на те, щоб думати про наступні роки, куди саме розвиватися.

За рахунок чого відбувається економічне пожвавлення в країні?

— Насамперед економіці допомагають наші громадяни. Треба казати, що наші економічні успіхи – це результат того, як наші люди долають існуючі виклики. Торік були дуже песимістичні прогнози. На щастя, більшість із них не справдилися, не реалізувалися.

У нас вистояла енергетична система, втрималися хлопці і дівчата на фронті тощо. Відповідно, це додало оптимізму, щоб думати і планувати, куди розвиватися далі. Звісно, ми все ще дуже залежимо від грошей, які нам дають наші партнери. Ці кошти йдуть на виплату всіх соціальних потреб.

Але водночас війна створює нові можливості і нові ринки. Якщо ми подивимося на структуру бюджету (і наступний рік буде такий плюс-мінус, як 2023-й), то майже половина наших бюджетних видатків будуть пов'язані з війною, із забезпеченням потреб армії тощо. З'являються нові виробництва, пов'язані з війною, і компанії, які постачають продукцію і товари Збройним силам.

Паралельно, окрім кредитування, уряд намагається створювати програми розвитку. Так, цього року у нас були грантові проєкти…

Що це за програми і на кого вони орієнтуються?

— Це — мікрогранти; гранти для ветеранів і для їхніх родин; і гранти для переробних підприємств. На наступний рік також будемо ці напрями розвивати.

Перші грантові виплати за цими програмами стартували приблизно рік тому. Потихеньку ці грантові проєкти набували ваги і динаміки. За цей час видано майже 7 тисяч різних грантів — від маленьких до великих, і було створено приблизно 24 тисячі робочих місць.

Наприклад, ми бачимо, що мікрогранти – дуже хороший стимул навіть не для класичних підприємців, а для людей, які колись думали про те, щоб займатися бізнесом (у яких були певні мрії і сподівання, щоб відкрити власну справу).

Бачимо, що внутрішньо переміщені особи після переїзду починають на новому місці шукати роботу. Часто, якщо ми кажемо про західні регіони країни (там, де зараз фактично перенаселення), знайти її не так просто. Тож такі люди звертають увагу на урядові грантові програми.

Тому я вважаю, що ця програма допомогла включити, залучити підприємницьку енергію українців. Ми завжди були нацією, схильною до підприємництва.

Зараз дуже багато людей займається волонтерством, яке нагадує те ж саме підприємництво, адже ти береш відповідальність за себе та за інших людей, починаєш шукати можливості, тобі ніхто не нарізає задач. Відтак, вважаю, що багато людей, які вели волонтерську діяльність, також будуть звертати увагу на те, які можливості є для підприємництва й шукати можливості для реалізації свого таланту.

Яка структура найбільш популярних держгрантів?

— 7 тисяч гарантів видано загалом, з них у сфері переробки — тільки 500. Не так давно до цієї програми ми додали гранти для ветеранів і їхніх родин. Вже видали приблизно 100 (сума гаранту — до мільйона гривень). Якщо ми говоримо про переробку, то мова йде про суму до 8 млн гривень.

Найбільш масова програма – це мікрогранти від 50 тис. до 250 тис. грн. Якщо створюєш одне робоче місце, то отримуєш трохи меншу суму. Якщо два робочі місця, то сума більша.

Умовно 6500 грантів – це гранти саме маленькі для мікропідприємців. Але треба розуміти, що саме мікропідприємці й малий бізнес – це основа економіки. Тож номером один будуть маленькі грантові кейси з точки зору кількості (по грошах трошки більше). А вже ветерани і переробка – це буде друге і третє місця.

Чому все-таки держава залишає гранти на переробку, а не, скажімо, підтримку якихось вуличних кав'ярень як бізнес-стартапів? Пів тисячі "переробних" кейсів — чимало, близько 10%…

— Треба враховувати, що одне підприємство переробної галузі створює приблизно 2,5-2,6 додаткових робочих місця на суміжних підприємствах. І коли ми говоримо про переробку, то зазвичай мова не про одне конкретне підприємство. Це ще й низка суміжних суб'єктів господарювання. Адже зазвичай переробне підприємство не вирощує щось. Воно отримує продукцію, а потім її переробляє, після чого продає з високою доданою вартістю. Такі підприємства є частиною більшої "екосистеми". Така архітектура дуже важлива через те, що включає суміжні підприємства. Це має ефект мультиплікатора, що створює ще більше робочих місць.

Тому фокус на переробку і буде зберігатися. Оскільки за рахунок переробки (ми віримо в це, і у нас такий великий виклик стоїть) українська економіка має зробити потужний стрибок.

"Війна створює нові можливості і нові ринки"

Адже внутрішній валовий продукт на душу населення в Україні і ВВП в Європі — дуже велика різниця. Щоб заходити в європейську родину і мати комфорт, треба дуже швидко підтягтися. Бо поки є різниця між нами і європейськими країнами, це означає тільки одне: нам дуже швидко треба наростити темпи розвитку.

І саме тому в бюджет на наступний рік закладено багато стимулюючих програм — і нових, і розширених попередніх. Тому що ми відновлюємося на ці 3%, повертаємося до зростання. Але якщо ми будемо по 3% рости щороку, то ці 30%, які ми торік втратили, будемо надолужувати ще 10 років. І у такому разі ми тільки повернемося до стану економіки до повномасштабної війни. Але ж нам треба набагато швидше зростати, у 10 разів потужніше, щоб досягнути втраченого рівня, повернутися на попередній і ще наздогнати наших сусідів. Тож наступного року будуть ширші програми для стимулювання бізнес-середовища.

*Про долю державної програми єОселя в 2024 році, реанімацію інвестнянь, першопричини перекосів у держзакупівлях та бруківку з барабанами — читайте у другій частині інтерв'ю з Надією Бігун найближчим часом.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Трамп: лидеры стран просят снизить пошлины
Корреспондент
2025-04-21T01:51:16Z
NYT: глава Пентагона слал данные об ударах по Йемену в чат с женой
Корреспондент
2025-04-21T01:21:14Z
Исторический прецедент: трое экспрезидентов США выступили с критикой Трампа
Факти ICTV
2025-04-20T14:48:08Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
"Будет вынуждена покинуть добровольно": Епифаний рассказал, как именно закончится война
Фокус
2025-04-21T00:27:39Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
21 апреля – какой сегодня праздник, Обливаемый понедельник, обычаи и запреты, что нельзя делать в этот день
Комсомольская правда
2025-04-21T02:34:34Z
Штрафы от ТЦК умножаются на два: как не платить 50 тысяч
Знай
2025-04-21T02:30:30Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Как оставаться в форме после 40: простые упражнения без тренажерного зала
Gazeta UA
2025-04-21T00:00:17Z
Могут ли отправить в ТЦК после прохождения ВВК
Telegraf
2025-04-20T22:24:04Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
2025-04-20T16:51:14Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Известный российский актер разбился: жена рассказала истинную причину его госпитализации
Comments UA
2025-04-20T21:21:19Z
Пол Радд вспоминает молодые геймерские годы в рекламном ролике Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-20T20:55:19Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Украинские военные отбили атаку в десять раз больше войска
Gazeta UA
2025-04-21T02:39:49Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T02:36:31Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
"Молот" на 200 кг: авиация ВСУ взорвала тайник пехоты ВС РФ в Селидово
Фокус
2025-04-13T14:27:52Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Харькове горела 12-этажка, людей эвакуировали
Корреспондент
2025-04-21T00:45:40Z
В Тернопольской области возле больницы нашли младенца
Корреспондент
2025-04-20T23:40:46Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Почему нельзя просто выбросить веник: приметы, которые должна знать каждая хозяйка
Gazeta UA
2025-04-20T18:43:04Z
Потеря работы и сплошное безденежье: почему нельзя класть вещи на стул и кровать
Gazeta UA
2025-04-20T16:57:01Z
Их красоте обзавидуются соседки: как сажать бархатцы в апреле и что нельзя делать
Telegraf
2025-04-20T15:42:46Z
Лунный календарь стрижек на май 2025: когда идти к парикмахеру
Факти ICTV
2025-04-20T14:51:46Z
Морковь взойдет через 3 дня: как правильно сажать и каких ошибок следует избегать
Знай
2025-04-20T12:52:10Z
10 высказываний, которые должны забыть родители в разговоре с детьми
Gazeta UA
2025-04-20T11:51:58Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Почти на 20% дешевле: весеннее тепло начало сбивать цены на овощи
Знай
2025-04-21T02:12:06Z
Вмешательство в работу счетчика газа: что может грозить бытовому потребителю
ZN UA
2025-04-21T00:13:44Z
DHL приостановит доставку посылок США ценой от $800 для частных лиц
Корреспондент
2025-04-20T22:21:47Z
Без штрафов и комиссий: украинцам рассказали, как отказаться от кредитного договора
Хвиля
2025-04-20T20:15:19Z
Продажа авто загонит в минус: украинцев ошеломили новыми требованиями - не сжалятся даже на подержанные авто
Знай
2025-04-20T19:30:10Z
Подорожание проезда в маршрутках во Львове: к каким ценам готовиться
Политека
2025-04-20T18:31:50Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
"Любимая, поздравляю": муж Свитолиной эмоционально поздравил ее с триумфом во Франции
Gazeta UA
2025-04-20T23:40:28Z
Оклахома одержала первую победу в матчах плей-офф НБА
Корреспондент
2025-04-20T21:37:26Z
Триумфаторку французского теннисного турнира тепло поздравил ее муж
Корреспондент
2025-04-20T21:03:23Z
Манчестер Юнайтед потерялся в антирекордах
Корреспондент
2025-04-20T19:39:46Z
Звездная тренер назвала три худшие ошибки в тренировках
Gazeta UA
2025-04-20T19:15:42Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Похудела и превратилась в мумию: появилось шокирующее фото ведущей ведущей из РФ
Comments UA
2025-04-20T20:51:22Z
Assassin’s Creed Origins и Assassin’s Creed Odyssey привлекли по 40 миллионов игроков каждая — большой успех для Ubisoft
GameMag
2025-04-20T20:16:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Гран-при Саудовской Аравии: 24-летний гонщик Макларен Пиастри - первый
Корреспондент
2025-04-20T22:03:32Z
10 японских авто, ставших хитами на рынке подержанных машин
UAToday
2025-04-20T14:03:58Z
Эксклюзив за $7,5 миллиона: на аукцион выставили Ferrari знаменитого кутюрье
Фокус
2025-04-20T10:57:10Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z