MY.UAНовини
Економимо на всьому: як живуть жителі Томаківки, яких підрив Каховської ГЕС позбавив води
Економимо на всьому: як живуть жителі Томаківки, яких підрив Каховської ГЕС позбавив води

Економимо на всьому: як живуть жителі Томаківки, яких підрив Каховської ГЕС позбавив води

Вже на четвертий день після підриву росіянами Каховської ГЕС жителі селища Томаківка, що у Нікопольському районі Дніпропетровщини, залишилися без централізованого водопостачання.

Водогінні мережі селища знаходяться на балансі комунального підприємства у місті Марганець, що в Дніпропетровській області. І лише минулого місяця жителі Марганецької громади отримали у трубах воду із Миколаївського водосховища, яка, через свою якість, не придатна до вживання.

З технічних причин до Томаківської громади водопостачання відсутнє, тому жителі виживають на підвізній воді та тій, яку набирають зі свердловин у самому селищі.

Зараз дивляться

Зокрема, містяни придумали, як за таких умов закачувати воду у систему багатоквартирного будинку і мати її у крані. І, разом з тим, томаківчани найбільше чекають на реалізацію загальнодержавного проєкту побудови магістрального водогону із Запоріжжя, який дозволить їм знову користуватися питною дніпровською водою.

Селище водоносів і водовозів

Євгенії Філь 80 років і уже четвертий місяць поспіль вона через день ходить набрати води за кілька вулиць від свого приватного будинку. Жінка мешкає сама і має хвору руку. За раз може принести дві баклажки з питною водою – тому користується дуже економно.

– Якщо їсти варить і щось рідке – то може літрів 30 чи 40. В мене технічної води нема – я користуюся цією. Чи помити посуд, чи вмитися, чи помитися, чи голову помити, – каже Євгенія.

Та найбільше літня жінка переживає за своє індивідуальне опалення. Через відсутність води у крані воно і досі не готове до сезону, бо ніяк залити воду у систему, бідкається томаківчанка.

– Чекаємо. А коли вона буде у крані – ніхто нічого не каже. Я переживаю за опалення, бо не буде чим підживити систему. Ми ж не знали, що воно таке буде. Можна ж було, як опалювальний сезон закінчився, залити воду. Не залили. А хто тепер знає, що там – не видно. У мене розширювальний бачок запаяний над ванною – я не знаю як там вода.

Євгенія Філь. Фото: Ярослав Шейко

Через день приходить набрати води і Анатолій Дузенко. Він теж мешкає у приватному будинку і щоразу кравчучкою везе додому 40 літрів питної води.

– Як Каховку бомбанули, так і ходжу. Вода то хороша, як кажуть, із Запоріжжя чи звідки там возять. Нормальна вода – їсти варимо, перемо.

Двадцять років тому, каже чоловік, пробив на подвір’ї свердловину. І хоч вода там технічна, то зараз зрозумів її цінність.

– Купаюся зі свердловини. А таке – їсти зварити, чай приготувати – із цієї води. Приїжджають і люди набирають, кому потрібна така вода, – зауважує Анатолій.

Анатолій Дузенко. Фото: Ярослав Шейко

У Томаківці б’ють свердловини

Без води у Томаківці залишилося 9,5 тис. жителів, 2,5 тис. з яких – внутрішньо переміщені особи. У селищі є 30 багатоквартирних будинків – біля них місцеві жителі почали облаштовувати свердловини. Інна Лінивенко мешканка одного з них. Розповідає – як тільки не стало води у кранах, почали радитися з сусідами, як вирішити проблему і хоч трохи полегшити собі життя.

– Організовано було підвіз води для мешканців будинку. Але ми розуміємо, що зима не за горами. Ми не знаємо, як і коли з’явиться вода в кранах у нас. І тому ми розв’язали проблему свердловиною. Мешканці двох будинків – тут 32 квартири, самоорганізувалися і, завдячуючи підтримці селищного голови, ми розв’язали проблему водопостачання бурінням свердловини, – каже жінка і показує на ручну колонку, яка встановлена на подвір’ї між будинками.

Інна Лінивенко. Фото: Ярослав Шейко

Вода у колонці технічна, її беруть з глибини 7 метрів. Її облаштування обійшлося жителям по 300 грн з квартири. Але зі свердловини нині можуть брати воду усі, кому вона потрібна, запевняє Інна.

– Наша колонка дуже зручна у користуванні. Вона передбачена навіть на зимовий час і морози. Тут за бажанням вода є не тільки для оцих двох будинків – мешканці з інших будинків також приходять сюди і набирають воду. Її вистачає.

Централізованого водопостачання немає – а вода у крані вже є

Аби бути з водою у тяжкий час, томаківчани вдаються і до організації складніших схем водозабезпечення. В одній із двоповерхівок на 15 квартир один із мешканців запропонував вихід – облаштувати у підвалі міністанцію подачі води. Сергій Кобяков, за професією енергетик, зробив усі розрахунки для встановлення водонасосної станції та її під’єднання у будинкову мережу.

– Це приміщення, де ми зробили водонасосну станцію. Ємність поставили для води, яку наповнюємо водовозом. Це надала нам громада ємність на 24 куби. Ми її трохи зменшили, щоби було менше води завозити. Потім зробили ось тут по трубі – вивели її у під’їзд, там на вході у під’їзд і пожежним шлангом наповнюється ця ємність, – пояснює чоловік.

Сергій Кобяков. Фото: Ярослав Шейко

Два тижні тому цю м’яку ємність – флекситанк – заповнили 10 кубами питної води із Запоріжжя. Тепер завдяки насосу жителі у будь-який час можуть відкрити кран в оселі або запустити пральну машинку. Аби наразі мати таку розкіш вдома, з кожної квартири довелося скидатися по 1,4 тис. гривень. І, все одно, каже сусідка Надія Тимченко, економити доводиться, бо чиста вода дорога.

– Ну пере машинка, посуд намагаюся мити тією (підвізна вода, – Ред.), щоб зекономити. Ми економимо на всьому. Помили посуд – виливаємо в унітаз. А якщо використовувати стільки води, як раніше – 4 куби в місяць, то мені пенсії не вистачить. Бо теперішній куб був по 250, а який дальше буде – може і 300. І 400, і 500, – розповідає Надія.

Надія Тимченко. Фото: Ярослав Шейко

Такі флекситанки завезли до громади стараннями обласної військової адміністрації. У селищній раді кажуть – ще мають 10 ємностей, які, за потреби і бажанням жителів, можуть видати у безкоштовне користування для облаштування таких водонасосних станцій.

У Томаківці облаштували станцію очищення води

У Томаківці нині працює чотири точки розливу питної води, шість свердловин та 17 точок роздачі технічної. Одна з найбільших – із колишніх фермерських колодязів. Сюди може під’їхати будь-хто і набрати води – є для цього насос.

Через день то робить Леонід Бучан. Чоловік сам із сусідньої Мирівської громади, яка теж лишилася без водопостачання через підрив Каховської ГЕС. Він працює водієм швидкої допомоги та, паралельно, водовоза – уже кілька місяців привозить до Томаківської лікарні воду – 10 кубів на день. А от для домашніх потреб чоловік воду купує.

Чоловік пояснює, що має басейн на 8 кубів, а воду для нього доводиться купувати по 400 гривень за куб.

– Нічого. Найголовніше, щоб була перемога за нами. Тоді розгребемося, – каже він.

Леонід Бучан. Фото: Ярослав Шейко

Тут же, розповідає селищний голова Томаківки Іван Калашник, за сприяння міжнародних партнерів вдалося облаштувати станцію очищення води. Забір роблять із глибини 12 м і протягом години можна отримати 2 куб. м чистої питної води, яку місцеві жителі можуть набрати безкоштовно.

– Береться технічна вода, потім очищується у дві різні ємності і паралельно вони виводяться назовні приміщення, щоб люди могли набирати її. Також ми накопичуємо воду і водовозом розвозимо по населеному пункту. Ми облаштували дистрибуцію на 4-х точках, де стоять 3-кубові, 4-кубові ємності і ми переливаємо цю очищену воду туди і люди по населеному пункту мають, – розповідає Іван.

Втім, цього не вистачає, щоб закрити потребу томаківчан у питній воді.

– В нас є ще фонди, які привозять із Запоріжжя з водоканалу воду, є пункти, облаштовані для цієї води. Але ми все одно не закриваємо всю потребу Томаківки. Навіть не кажучи про села, які теж залежали від централізованого водопостачання. На добу ці установки ще промиваються, тому близько 20-30 кубічних метрів вони здатні виробляти. Щоб в питній воді закрити потребу, то нам таких би точок 4-5 би вистачило, – зауважує селищний голова.

Селищний голова Томаківки Іван Калашник. Фото: Ярослав Шейко

Чекатимуть на дніпровську воду

Томаківські водомережі перебувають на балансі Марганецького водоканалу. Минулого місяця туди запустили подачу технічної води. Та селище знаходиться наприкінці гілки і з технічних причин води не отримало. Тому тут чекають на запуск загальнодержавного магістрального водогону із Запоріжжя.

– По наших землях через Томаківську громаду будується новий водогін за програмою президента. Зараз ми звертаємося до того, щоб нам в цих водогонах побудували відвідну для того, щоб ми могли брати дніпровську воду. І зараз ми розробляємо дорожню карту зі створення власного водоканалу – комунального підприємства, щоб ми могли забезпечити населення водою, – розповів Іван Калашник.

Будівництвом магістрального водогону на ділянці Запоріжжя – Томаківка – Марганець, довжиною майже 77 км, займається ТОВ Група компаній Автострада. На початку вересня на своїй сторінці у Facebook вона відзвітувала про прокладання 20 км трубопроводу.

Фото: Ярослав Шейко

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
За цей рік війська РФ здійснили понад 800 ударів по енергетичних об'єктах Сумщини
УкраинФорм
2024-12-02T22:30:19Z
Карта бойових дій в Україні станом на 3 грудня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T22:30:12Z
"Що того запхнуть у бус, що того": молодий захисник Маріуполя про мобілізацію 18-річних
TSN
2024-12-02T22:18:42Z
На Запорізькому напрямку прикордонники за допомогою дронів знищили два пункти спостереження РФ
УкраинФорм
2024-12-02T22:18:38Z
Зеленський розкрив втрати українців у війні
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T22:09:13Z
Чи є реальна загроза від росіян Запорізькій та Дніпропетровській областям у 2025 році
24tv
2024-12-02T21:48:28Z
Росіянин показав селище "зі Сталкера" в Курській області, яке обстріляли ЗС РФ
Фокус
2024-12-02T21:39:44Z
З 14 бригад укомплектовано лише 2, – Зеленський про те, чому ворог має просування на Сході
24tv
2024-12-02T21:33:14Z
Як Україна може повернути Крим: Зеленський відповів
24tv
2024-12-02T21:33:13Z
Канада слідом за країнами Балтії накладе санкції на грузинських посадовців
Европейская правда
2024-12-02T22:31:54Z
Прем'єр-міністр Словаччини розкритикував нове керівництво ЄС за підтримку України
iPress
2024-12-02T22:31:29Z
Поблажливість США дала поштовх до зростання авторитаризму путіна – The Hill
iPress
2024-12-02T22:31:18Z
Для путіна прихід до влади Трампа ускладнює шлях вперед – The Hill
iPress
2024-12-02T22:31:03Z
КНДР зазнає втрат у війні проти України: Зеленський озвучив деталі
GlavRed
2024-12-02T22:27:00Z
Франція і Британія обговорюють розміщення військ в Україні як гарантію безпеки, – чиновник НАТО
24tv
2024-12-02T22:10:41Z
Китай пообіцяв "рішучі контрзаходи" у відповідь на продаж зброї США Тайваню
Хвиля
2024-12-02T22:09:09Z
Посли країн G7 вдруге за рік зустрілися з українськими журналістами
Детектор М
2024-12-02T22:06:46Z
У штаб-квартирі ООН обговорили проблеми захисту української енергетики від терористичних атак Росії
УкраинФорм
2024-12-02T22:03:46Z
Чому порушується менструальний цикл: перелік основних причин
24tv
2024-12-02T20:06:35Z
Якщо мало сонця: 4 продукти, у яких міститься добова доза вітаміну D
Фокус
2024-12-02T19:30:49Z
У Львові видалили 5–кілограмову пухлину, яка проросла до серця: деталі ризикованої операції
24tv
2024-12-02T18:39:53Z
В Україні розробляють протези пальців рук: як працює стартап
24tv
2024-12-02T18:24:51Z
Будьте обережними: 5 речей, які ніколи не можна чистити оцтом
24tv
2024-12-02T16:39:12Z
Вакцинація допомогла знизити втричі кількість смертей від одного виду раку: що це за щеплення
24tv
2024-12-02T16:03:10Z
Чим помити холодильник всередині: чудозасіб, який прибере поганий запах
24tv
2024-12-02T15:48:19Z
Наче з майбутнього. Вчені вигадали VR-гаджет у формі льодяника, який дозволяє відчувати смаки без споживання їжі
InternetUA
2024-12-02T15:01:42Z
Чому важливо спати за графіком
360ua.news
2024-12-02T14:36:17Z
Перший учасник Євробачення-2025 під загрозою дискваліфікації - суть скандалу
GlavRed
2024-12-02T22:27:53Z
Ольга Фреймут вперше за довгий час показала сина: який він зараз має вигляд
24tv
2024-12-02T22:18:15Z
Дружина Тараса Тополі прокоментувала стосунки зі співаком: "Я йому не мама"
GlavRed
2024-12-02T21:27:53Z
Приховаєте всі недоліки: як обрати ідеальну сукню за типом фігури
GlavRed
2024-12-02T20:27:36Z
Іванна Онуфрійчук замилувала, як з чоловіком і 6-місячним сином подорожувала Швейцарією
TSN
2024-12-02T19:51:34Z
Олена Тополя відверто висловилась про сварки у шлюбі з чоловіком: "Є домовленість"
24tv
2024-12-02T19:42:05Z
alyona alyona, Klavdia Petrivna и Таню Муиньо – полный список победителей премии МУЗВАР-2024
Комсомольская правда
2024-12-02T19:35:52Z
"Цариці": Вітвіцька викликала захоплення рідкісним фото з молоденькою мамою
GlavRed
2024-12-02T19:27:09Z
Олег Винник звернувся до своїх прихильників
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T18:57:55Z
«Ліси України» уклали майже на ₴1 мільярд піврічних договорів на постачання деревини
УкраинФорм
2024-12-02T21:54:18Z
Ціни на нафту змінили динаміку на ринку: усе через США, Китай та Близький Схід
24tv
2024-12-02T21:42:28Z
Нацбанк за тиждень продав понад 708 мільйонів доларів
Хвиля
2024-12-02T21:36:05Z
Українців позбавили "трудових пенсій", що отримають пенсіонери натомість
Хвиля
2024-12-02T20:45:37Z
"Тисяча Зеленського": три способи, як оформити допомогу від держави
24tv
2024-12-02T20:30:58Z
"Питання виживання...": енергетики відповіли, чому українці взимку залишаться без тепла та світла
Знай
2024-12-02T20:30:33Z
Військовозобов'язаних аграріїв бронюватимуть по-новому: що змінилося з 1 грудня
24tv
2024-12-02T20:06:59Z
Саудівська Аравія витісняє Росію з нафтового ринку Азії - ЗМІ
УкраинФорм
2024-12-02T20:06:15Z
Усе про "зимову тисячу": як отримати, на що витратити та кому можуть відмовити
TSN
2024-12-02T20:06:11Z
Мобілізація у грудні: чи можна буде оплатити штрафи у Резерв+
24tv
2024-12-02T22:18:28Z
3 грудня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T22:03:43Z
На Закарпатті знешкодили бойову частину ракети Х-101
24tv
2024-12-02T21:51:20Z
У Норвегії почали будувати новий завод із виробництва снарядів
InternetUA
2024-12-02T21:51:14Z
Мобілізація у грудні: журналістка розповіла, що зміниться і що готує Сирський
Знай
2024-12-02T21:42:18Z
Розкриті технічні характеристики американської бойової протикорабельної системи NMESIS
InternetUA
2024-12-02T21:31:17Z
ТЦК змушує збирати довідки для відстрочки: які документи можна не показувати
Знай
2024-12-02T21:12:40Z
У Чехії хочуть наймати українців у поліцію для роботи з "проблемною" діаспорою
Хвиля
2024-12-02T21:06:26Z
Довідка про непридатність Романа Кравця до військової служби, яку показало hromadske в розслідуванні, несправжня, - джерела «ДМ»
Детектор М
2024-12-02T21:04:14Z
Стрілянина у Чернігові: троє чоловіків відкрили вогонь по маршрутці
24tv
2024-12-02T21:27:43Z
Поліція спростувала, що за кермом BMW у Дніпрі знаходився неповнолітній
Комсомольская правда
2024-12-02T21:18:54Z
Поліцейські викрили інтернет-шахрая, який ошукав чотирьох українців
InternetUA
2024-12-02T21:12:45Z
“Мажорна” ДТП у Дніпрі: все, що відомо про аварію з BMW і загибель 10-річної дівчинки
TSN
2024-12-02T20:36:28Z
На Вінниччині затримали молодиків, яких підозрюють у замовному підпалі відділення пошти
InternetUA
2024-12-02T20:13:27Z
"Весь під'їзд був у диму": жителі будинку у Тернополі, куди влучив "Шахед", поділилися пережитим
24tv
2024-12-02T19:51:06Z
На вокзалі у Кривому Розі двоє чоловіків скоїли напад на військового
24tv
2024-12-02T19:45:27Z
У Харкові 15-річний блогер заради забави підпалив потяг
TSN
2024-12-02T19:09:49Z
Напав на співробітника та розгромив м'ясний відділ: в Японії ведмідь вломився в супермаркет
Фокус
2024-12-02T18:57:47Z
Курйоз в чемпіонаті Італії: українця Довбика випустили на поле з помилкою у прізвищі на футболці
24tv
2024-12-02T22:36:35Z
Автор дубля у ворота Шахтаря потрапив у сферу інтересів двох клубів АПЛ
Football.ua
2024-12-02T22:22:40Z
Рома з Довбиком поступилась Аталанті
Football.ua
2024-12-02T22:09:14Z
Севілья та Осасуна обмінялися забитими голами
Football.ua
2024-12-02T21:57:59Z
Артем Довбик провалив черговий матч в Серії А: його Рома продовжує ганьбитися та програвати
24tv
2024-12-02T21:51:32Z
Зоря — Карпати 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-12-02T21:27:46Z
Реал цікавиться Дало — Relevo
Football.ua
2024-12-02T20:51:21Z
Бартулович: Зоря завжди була командою з характером. Ми змінюємось
Football.ua
2024-12-02T20:21:13Z
"Дуже боляче": легіонер Шахтаря підтримав грузинський народ
24tv
2024-12-02T20:06:11Z
Чому пінгвіни не літають: дослідники вразили поясненням
GlavRed
2024-12-02T22:27:38Z
Жучків у крупах більше не буде: їх захистить сушений листок
24tv
2024-12-02T22:27:25Z
Гумові чоботи та страви зі стічними водами: в інтернеті обговорюють паб "з секретом"
Фокус
2024-12-02T22:15:27Z
5 звичок сну, які допоможуть вам прожити до 100 років: спробуйте їх зараз
24tv
2024-12-02T20:51:47Z
На свята та вихідні: рецепт голубців, які негайно зникають зі столу
24tv
2024-12-02T20:36:31Z
Який знак зодіаку зустріне Новий рік з важливою людиною
24tv
2024-12-02T19:06:04Z
Їх обожнюють цілком заслужено: рецепт ідеальних млинців
24tv
2024-12-02T18:36:29Z
Дім сяятиме чистотою: як легко організувати 15-хвилинне щоденне прибирання
24tv
2024-12-02T18:24:09Z
Куди поїхати відпочити в 2025 році: рейтинг найпривабливіших міст світу
Фокус
2024-12-02T18:15:58Z
Як 50 років тому з’явився британсько-німецький Ford Escort
AutoCentre
2024-12-02T20:31:09Z
Легенда італійського автопрому на київських дорогах
360ua.news
2024-12-02T20:21:21Z
Безпілотний український бронеавтомoбіль Protector показали у роботі
AutoCentre
2024-12-02T19:46:57Z
Ралійний Subaru WRX STI Кена Блока виставили на продаж
AutoCentre
2024-12-02T19:04:46Z
"Скорпіони" готові до бою: турецькі зброярі викотили новий варіант броньовика Akrep II
InternetUA
2024-12-02T18:51:43Z
Renault Duster залишається фаворитом серед українців
360ua.news
2024-12-02T18:30:18Z
У Києві серед зими помітили швидкісний суперкар Ferrari
Фокус
2024-12-02T18:30:14Z
Автомобільні вподобання українців: які бренди були найпопулярнішими у листопаді
ITC
2024-12-02T18:09:46Z
Зробить з автомобіля генератор енергії: створено "сонячну фарбу" з ККД 20%
Фокус
2024-12-02T17:57:25Z
Відео на мільйонні перегляди – найпопулярніша пісня тіктока стала справжнім мемом
24tv
2024-12-02T21:57:21Z
Момент прозріння: вчений знайшов помилку в датуванні листа Оттона I та виправив тисячолітнє непорозуміння
Фокус
2024-12-02T21:57:02Z
Кур'єрів Glovo в Іспанії оформлять у штат компанії
InternetUA
2024-12-02T20:51:24Z
Квантові комп'ютери отримають звичайні дисплеї та лазери: як працює нова технологія
InternetUA
2024-12-02T20:42:51Z
Перша у своєму роді: на півночі Нідерландів виявили епічний артефакт часів вікінгів
Фокус
2024-12-02T20:03:15Z
Деградація земель серйозно загрожує кордонам планети
Portaltele
2024-12-02T19:34:34Z
Прості компоненти змінюють квантову науку
360ua.news
2024-12-02T19:04:28Z
WhatsApp скоро перестане запускатися на старих iPhone: серед них може бути ваш
InternetUA
2024-12-02T19:01:41Z
Представлено міні-ПК Aoostar GEM 12 Pro Max
Portaltele
2024-12-02T18:34:40Z