MY.UAНовини
Як українці обдурюють ворога за допомогою макетів військові техніки
Як українці обдурюють ворога за допомогою макетів військові техніки

Як українці обдурюють ворога за допомогою макетів військові техніки

Російське міністерство вбивств щоразу звітує про ураження установок HIMARS, танків Leopard, систем ППО Patriot та іншої техніки у кількостях, яких у нас ніколи не було. Найчастіше це відверта брехня, але деколи вони дійсно потрапляють... у якісні макети цієї техніки.

Гумовий КрАЗ-260Б з надбудовою зенітно-ракетного комплексу на двовісному причепі, башта з 125-мм гарматою і 12,7-мм кулеметом на гусеничному шасі, танк Т-80 та РЛС на спецшасі МАЗ-543М умовно імітують бойові позиції. З відстані в якихось 150-200 метрів той КрАЗ з пусковою установкою батареї ЗРК С-300 уже важко відрізнити від справжнього. Він тут без металевих конструкцій, усі викройки зроблені з щільної гумоподібної тканини.

Читайте також Модернізовані українцями танки Т-72 з’являються на передовій

Обдурювання ворога має законну силу

Не секрет, що в арміях світу для імітації розгортання муляжної техніки на бойових позиціях існують цілі підрозділи. До повномасштабного вторгнення у ЗСУ засоби імітації стояли за важливістю навіть не на другому чи третьому місці. В основному на складах лежали макети радянських часів, щось в мізерній кількості закуповувалося в Росії, але здебільшого обходилося без муляжів.

Погодьтеся, тут не вистачає знака з держномером. Здалеку поглянеш – близнюк справжнього КрАЗу. Фото: Валентин Ожго, Авто24

Читайте також: Три причини. чому поважають вантажівки КрАЗ

З небагатьох українських підприємств, що спеціалізуються на виробництві надувної рекламної продукції щось правдоподібне у військовій тематиці пропонує хіба що Slon. В його номенклатурі товарів є надувний макет танку, вартість якого сягає 240 500 грн без ПДВ, тобто десь 6 080 євро.

Набули поширення муляжі воєнної техніки, які виготовляє "Метінвест". Ціни різні, все залежить від типу озброєння чи техніки. Скажімо, макет 155-міліметрової гаубиці М777 коштує трохи понад $1000.

Російські напрацювання перейшли на службу ЗСУ

З жердин та фанери муляжі гармат і літаків уже ніхто не робить – схожості мало. Складських радянських запасів практично не лишилося. Як і тієї мізерної кількості закуплених у мирні часи російських макетів "Русбал". Цікаво, що техніка того родоводу в Україну поставляється й понині. Щоправда, під іншим брендом і не з РФ, а з Чехії.

Якщо бути точним, то практично усі технологічні напрацювання російського "Русбала" сьогодні можна побачити в продукції чеської компанії Inflatech. І це не дивно, оскільки менеджерами цих підприємств в Росії та Чехії є батько і син Таланови.

Старший Олександр Таланов вже кілька десятиліть очолює російське підприємство, яке окрім рекламних надувних макетів, арок, атракціонів, аеростатів шиє муляжі техніки для армії РФ та оборонних відомств інших країн. Крім України, звісно.

А ось син російського керівника "Русбала" Віктор Таланов, який у компанії батька довгий час був радником та заступником гендиректора, а потім з ним "побив горшки", у 2015 році став співвласником компанії Inflatech, яка шиє надувні макети для багатьох армій світу, в т.ч. і для української.

Про такий незвичний симбіоз виробничників по різні сторони країн у стані війни, зокрема, повідомляв російський інформаційний ресурс Insider, що занесений Кремлем у список іноагентів.

Читайте також: Як "розумний снаряд" пробиває броню російського танка Т-90: відео

Ось так виглядає практично готовий муляжний Leopard чеської компанії Inflatech для африканської пустелі, хоча за годину-другу він може набути європейський камуфляж. Фото: Inflatech

Insider шиє арміям НАТО макети техніки. Україна також стала покупцем цієї муляжної продукції, це не секрет. У березні нинішнього року Forbes повідомив, що більше третини одиниць Himars, ніби-то знищених російськими військами в Україні, насправді були надувними приманками, виробленими компанією Inflatech. А ще ж є танки, БТРи, літаки.

Від замкнутої конструкції довелося відмовитися

Найдешевшими у виготовленні, звісно, є пневматичні макети озброєння та військової техніки, що відповідають не лише габаритним розмірам, а й візуально-об'ємним характеристикам оригінальної продукції.

Читайте також Гуманітарна техніка зі США прибула в Україну: які цікаві машини привезли

Тут ще є ще одна фішка: у реальних умовах розгортання кожна з таких машин відтворює ознаки "випадкового" демаскування, випромінюючи хвилі в оптичному, тепловому і радіолокаційному діапазонах. Нічого подібного раніше в макетах не було.

Макет радіолокатора підсвічування та наведення, що імітує радіолокаційні імпульси й теплове випромінювання в інфрачервоному діапазоні, виготовлений за технологією умовної герметичності. Фото: Валентин Ожго, Авто24

Практика показала, що найкращою є технологія умовної герметичності. В пошитій конструкції створено невеликі рукави, куди підключаються вентилятори. Вони нагнітають всередину повітря і завжди перебувають у робочому режимі, підтримуючи всередині необхідний тиск. Так само працюють дитячі надувні гірки в парках атракціонів у всьому світі.

Читайте також Як німецькі тягачі MAN НХ81 витягають танки після бою

На відміну від замкнутої конструкції, коли макет спочатку надувається, а потім вентилятори відключаються (щось на кшталт надувного човна), в цьому випадку макет може витримати враження від куль стрілецької зброї, уламків гранат або випадкових порізів.

У світовій практиці вже відмовилися від виробництва муляжів замкнутої конструкції, що за своєю масою важчі, вимагають складніших монтажно-демонтажних робіт, а в польових умовах розгортання часто виходили з ладу через пошкодження "в бойових обставинах".

При технології умовної герметичності навіть з частковим пошкодженням корпусу повітря виходить зовні, але постійна робота вентиляторів дозволяє зберігати форму макета по всьому контуру. Фото: Валентин Ожго, Авто24

Звичайно, така псевдомашина виходить більш затратною в експлуатації через витрати палива на роботу мобільного дизельного чи бензинового генератора. Однак частина енергії, в т.ч. і трохи підігріте повітря від вентилятора, витрачається на відтворення ознак, що "демаскують", техніку в тепловому діапазоні саме там, де це потрібно.

Якщо сховати під танк електростанцію та вентилятор теплової сигнатури, то вони у зоні умовного моторного відсіку додатково імітуватимуть в ІЧ-діапазоні працюючий двигун танка. Фото: Валентин Ожго, Авто24

В основному для хибних імпульсів ІЧ-діапазону використовується відпрацьовані вихлопні гази електрогенератора, направлені у теплові панелі макета. Вони створюють тепловий слід у певних місцях, відтворюючи на приймальній апаратурі літака-розвідника, супутника чи дрона реальність об'єкта.

Сучасна імітація базується навіть на дрібних деталях. Можна порівняти муляж на умовній позиції та реальний бойовий танк практично в одному композиційному ракурсі знімання. Фото: Валентин Ожго, Авто24

Імітація бойових позицій та маскування військової техніки проводиться попутно з… елементами демаскування. Так-так, демаскування. Розробники засобів імітації озброєння та військової техніки окрім згаданого вище теплового контуру вшивають у надувні муляжі металеву нитку, яку чудово засікають бортові РЛС літаків-розвідників чи дронів-розвідників. Таким чином макет не відрізнити від реального об'єкту.

Не горить, не тоне і навіть не мнеться

Тепер про матеріал, з якого шиють муляжі. Це не брезент і не гумова тканина. Після багатьох експериментів розробники зупинилися на поліаміді. Це синтетичне волокно створено для імітації шовку, щось на зразок нейлону, тільки трохи товстіше й цупкіше. Головна перевага матеріалу – в його легкості, міцності та пружності. Він добре протистоїть фізичному зносу, не пропускає мастил та інші хімікати, еластичний і при розгортанні макету розрівнюється.

Авторучка легко входить у дірку від кулі калібру 7,62 мм. Навіть кілька десятків дрібних кульових та осколкових отворів не виведуть макетну установку з ладу. Фото: Валентин Ожго, Авто24

Вологостійка тканина чудово тримає перепади температур, не втрачає своїх властивостей на морозі та в спеку, не стільки горить, скільки тліє, плавиться, але не спалахує, оскільки має властивість самогасіння.

Якщо брати за приклад хоча б макет пускової установки на шасі згаданого вище шасі муляжного автомобіля КрАЗ-260Б з напівпричепом, то на пошиття геометричного об'єму фігури витрачається маже 1 тис. метрів тканини. Швачки роблять майже 1 км шовних рядків. Один макет шиють 4-6 швачок, витрачаючи на це до п'яти днів.

Для забезпечення роботи вентиляторів та теплової сигнатури будь-якого пневматичного макета достатньо невеликого автономного енергоблока потужністю 3,5-4 кВт. Фото: Валентин Ожго, Авто24

Готова продукція, як і на справжньому виробництві, проходить повний цикл контрольних перевірок макета на випробувальному майданчику. На розгортання муляжу пускової установки "бойовий розрахунок" з 4 осіб у спокійному темпі роботи витрачає 20 хвилин.

За цей час вони повністю монтують установку у польових умовах. Спочатку розчохлюють пакувальну сумку (контейнер) загальною вагою майже 190 кг. При цьому маса самої оболонки становить 90 кг. Комплект анкерних колів з капроновими кантами натягу/якоріння важить 26 кілограмів, автономний енергоблок в масі дає ще десь 47 кілограмів, хоча все залежить від моделі. Є ще інша атрибутика.

Вітром на такій прив'язі макет навряд чи зірве. Головне, правильно заякорити… Фото: Валентин Ожго, Авто24

Добре закріплена муляжна установка здатна витримати пориви вітру до 20 м/с. Це, як зазначили розробники, паспортна рекомендація заводу-виробника, хоча на випробуваннях макет перевіряли набагато сильнішим "вітром", так що запас міцності тут закладається солідний.

Однак у таких макетів куди більший фінансовий потенціал: направлені на українські муляжі російські ракети, як і реальна бронетехніка, у кілька сотень разів дорожчі за надувні танки...

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
День бургера: як приготувати вдома найпопулярніший фастфуд світу
Gazeta UA
2025-07-27T09:39:34Z
Вапняний наліт "сповзе" з плитки та лійки миттєво: який засіб творить дива
GlavRed
2025-07-27T09:39:07Z
Досить ПОкати: коли "по-" у мовленні казати неправильно – перевірте себе
24tv
2025-07-27T09:24:05Z
15 корисних звичок, які сприяють збільшенню заробітку вдвічі
Gazeta UA
2025-07-27T08:42:08Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 28 липня по 2 серпня
GlavRed
2025-07-27T08:27:56Z
Ніколи не купуйте такий кавун: як не натрапити на небезпечну ягоду
Telegraf
2025-07-27T08:27:20Z
Чому водоспад Шипіт називають одним із найкрасивіших в Україні
24tv
2025-07-27T08:18:20Z
З Європи до Америки за 54 хвилини: чи можна побудувати тунель під Атлантичним океаном
Фокус
2025-07-27T08:06:57Z
Закрутка, яка повинна бути в кожного: рецепт кабачкової ікри "як у бабусі"
24tv
2025-07-27T07:33:44Z
Прощання з легендою: де і як пройде похорон рок-ікони Оззі Осборна
24tv
2025-07-27T10:13:55Z
Лайма Вайкуле зробила гучну заяву про війну в Україні та поставила на місце журналіста
TSN
2025-07-27T10:09:25Z
Рік тому не стало видатного українського режисера: що відомо про смерть Олега Фіалка та що він зняв
Telegraf
2025-07-27T09:42:00Z
Як виглядати дорого біля басейну чи на пляжі: Андре Тан дав важливі поради
24tv
2025-07-27T09:33:01Z
«Довга хода» Стівена Кінга оживає: режисер «Голодних ігор» показав новий трейлер на Comic-Con
ITC
2025-07-27T09:30:59Z
Дизайнери назвали 6 ознак стильної кімнати
24tv
2025-07-27T09:27:33Z
«Ви – наша душа». Петриненко привітав із днем народження Тетяну Горобець
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T08:57:14Z
Альона Омаргалієва у 12-ту річницю шлюбу розчулила, яким було її весілля з Тамерланом
TSN
2025-07-27T08:33:01Z
Зняв "Мою прекрасну няню" і шоу для Газпрому: що говорить про війну уродженець Одеси Едуард Лівнєв і де він зараз
Telegraf
2025-07-27T08:15:28Z
Чому після схуднення на Оземпік "падають" сідниці
24tv
2025-07-27T08:12:38Z
Уряд доручив МОЗ та Мінсоцполітики вирішити проблемні питання з протезування
УкраинФорм
2025-07-27T07:30:53Z
Які хвороби можуть загрожувати кожному знаку зодіаку: пояснення астрологів
TSN
2025-07-27T07:18:47Z
Червоний рівень магнітної бурі, як уберегти себе?
360ua.news
2025-07-27T07:18:00Z
Скільки заробляють медики в Україні й де платять більше
24tv
2025-07-27T06:36:58Z
Привітання з Днем медичного працівника: які теплі слова сказати лікарям
24tv
2025-07-27T05:12:12Z
Немовля з "пухлиною" у роті приголомшило лікарів: що це було насправді
TSN
2025-07-27T04:33:52Z
Зі святом, медики! Найкрасивіші привітання у картинках та листівках зі святом 27 липня
Telegraf
2025-07-27T03:18:42Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: де українці можуть отримати безкоштовну медичну підтримку
Политека
2025-07-27T03:00:44Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Західні санкції "душать" Калініград: які проблеми переживає регіон
24tv
2025-07-27T10:15:31Z
"Уже йде, але ніколи не оголосять": Коваленко пояснив, чому "класичної Третьої світової" не буде
24tv
2025-07-27T10:15:12Z
РФ нарощує виробництво зброї, Україну чекає нова хвиля ударів восени
360ua.news
2025-07-27T10:12:39Z
Економіка та оборона: Свириденко підбила підсумки першого тижня роботи нового уряду
УкраинФорм
2025-07-27T10:09:41Z
Нардеп розповів, чи будуть блокувати мобільний зв’язок під час атаки дронів
TSN
2025-07-27T10:06:27Z
Росію не можуть виключити з проєкту будівництва Міжнародного термоядерного реактора
24tv
2025-07-27T10:00:46Z
У Литві хочуть заборонити політичну діяльність осіб з громадянством ворожих держав
Европейская правда
2025-07-27T09:58:01Z
Трамп заявив, що Бейонсе отримала 11 мільйонів доларів за підтримку Гарріс
Комсомольская правда
2025-07-27T09:57:07Z
Дочка Стіва Джобса вийшла заміж: де відбулося розкішне святкування
24tv
2025-07-27T09:54:59Z
Нові виплати українцям з дітьми: проєкт закону вже схвалено
24tv
2025-07-27T09:39:24Z
У Вінниці померла найстарша волонтерка міста
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T09:36:52Z
Розкриті технічні характеристики американських військових літаків S-2 Tracker
InternetUA
2025-07-27T09:33:20Z
Я б запровадила це на державному рівні, – військова сказала, що варто зробити кожному українцеві
24tv
2025-07-27T09:33:19Z
"Усі в шоці": дівчина показала своє затишне житло в бабусиному саду
Фокус
2025-07-27T09:21:38Z
Я розстеляю каремат і лягаю на могилу, – історія дружини, яка набила тату у пам'ять про чоловіка
24tv
2025-07-27T09:03:31Z
Пенсія для українських біженців закордоном: як не залишитися без виплат
24tv
2025-07-27T09:03:28Z
Реальніше виграти: ціни на житло в Британії змушують молодь сподіватися хіба що на лотереї
24tv
2025-07-27T09:03:23Z
У Кривому Розі поліція перевіряє відео побиття чоловіка військовим ТЦК – відео
Лига
2025-07-27T10:03:38Z
Через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі: зʼявилися моторошні кадри
GlavRed
2025-07-27T09:54:06Z
У Ленінградській області лунали вибухи після атаки дронів: припинено роботу аеропорту
Gazeta UA
2025-07-27T09:42:45Z
Пекельна спека: в Європі зафіксували рекордну температуру, метеорологи кажуть про нову норму
Фокус
2025-07-27T09:39:49Z
Китай накрили зливи - тисячі людей евакуювали, є загиблі
УкраинФорм
2025-07-27T09:12:33Z
На півночі Індії через тисняву в храмі загинули шестеро людей, десятки постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T08:33:32Z
Рейс затримали, а потім – розвернули: у Росії пасажири 7 годин не можуть покинути літак
24tv
2025-07-27T08:30:00Z
Не подобалося, коли люди палять: харків'янин зарізав чоловіка під час сварки на вулиці
24tv
2025-07-27T08:03:37Z
3500 доларів США за зняття з розшуку: у Києві на вимаганні викрили посадовця ТЦК
24tv
2025-07-27T07:24:58Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 28 липня по 3 серпня: градуси підуть вверх, синоптики назвали дні пекельної спеки
Политека
2025-07-27T10:00:41Z
Циклон Karlheinz насувається на Україну: де очікувати негоди
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T09:57:33Z
Кілька міст у Донецькій області залишилися без води: оголошено графік підвезення
24tv
2025-07-27T09:54:46Z
Спекотний фінал літа: де в Україні чекати справжнього пекла у серпні
Хвиля
2025-07-27T09:45:02Z
Аналітики заявили про окупацію сіл у Дніпропетровській області: що кажуть у Генштабі
Фокус
2025-07-27T09:36:57Z
Спека в Україні: синоптик сказала, коли чекати на зміну погоди
GlavRed
2025-07-27T09:33:29Z
Графік відключення води на тиждень з 28 липня по 3 серпня у Харкові: перелік адрес, де не буде постачання
Политека
2025-07-27T09:30:59Z
У Харкові через російську агресію пошкоджені 44 із 58 комунальних медзакладів
УкраинФорм
2025-07-27T09:30:51Z
Аномальна спека охопить частину України: коли припікатиме до +40 градусів
GlavRed
2025-07-27T09:27:32Z
Страсбур придбав восьмого за літо гравця, загальні витрати сягнули 80 млн євро
Football.ua
2025-07-27T09:57:57Z
Феліш погодився на перехід до Ан-Насра
Football.ua
2025-07-27T09:57:57Z
У МОК розповіли про можливий допуск росіян на зимову Олімпіаду-2026
ZN UA
2025-07-27T09:57:34Z
Торіно оголосив про трансфер воротаря Спортінга
Football.ua
2025-07-27T09:52:55Z
Шкрініар близький до трансферу у Фенербахче — контракт до 2029 року вже узгоджено
Football.ua
2025-07-27T09:37:38Z
Микола Рущак - бронзовий призер Всесвітньої Універсіади у спортивній ходьбі
УкраинФорм
2025-07-27T09:30:49Z
Моєс: Евертону все ще бракує п'яти-шести новачків
Football.ua
2025-07-27T09:28:06Z
Бенфіка домовляється про трансфер нападника Юніона
Football.ua
2025-07-27T09:25:53Z
Довбик спростував чутки про затягування свого відновлення від травми
24tv
2025-07-27T09:24:17Z
Урожай буде грандіозним: садівники розповіли про важливу обробку малини
24tv
2025-07-27T10:09:33Z
Україна очікує на санкції проти російських металів, газу та інших ресурсів - Власюк
УкраинФорм
2025-07-27T10:06:37Z
Працювали все життя, а пенсія мізерна: як система з’їдає ваші гроші
24tv
2025-07-27T10:03:16Z
В Україні ціни на популярний овоч почали стрімко зростати
TSN
2025-07-27T09:18:21Z
Скільки дають землі під забудову в Україні у липні 2025 року
24tv
2025-07-27T09:03:29Z
Після 70 років більше грошей: які доплати за віком зараз
24tv
2025-07-27T08:21:21Z
Більші у 3-4 рази штрафи, відкритий банкінг і жодного ПДВ: що зміниться в Україні з 1 серпня
Фокус
2025-07-27T08:12:18Z
Чи є дефіцит електроенергії в областях України: відповідь Міненерго
24tv
2025-07-27T08:06:31Z
Не Саудівська Аравія: у якій країні світу найбільше запасів нафти
24tv
2025-07-27T08:03:56Z
Названо розміри дисплеїв складаного смартфона Apple iPhone Fold
InternetUA
2025-07-27T10:01:42Z
Українські полярники взяли рідкісні зразки тканин косатки в Антарктиці
УкраинФорм
2025-07-27T09:57:27Z
Підлітки в Британії видають себе за Нормана Рідуса, щоб обійти перевірку віку в Discord
InternetUA
2025-07-27T09:01:09Z
Сонце не дрімає. Чи очікується найближчим часом магнітна буря
Telegraf
2025-07-27T09:00:25Z
NASA відмінила революційну космічну місію TRACERS через критичну несправність
InternetUA
2025-07-27T08:58:51Z
Найочікуваніші ігри 2025 року – календар головних релізів
24tv
2025-07-27T08:57:42Z
Учені виявили в нашій ДНК прихований елемент: що він робить
Фокус
2025-07-27T08:57:26Z
Британія запровадила вікову селфі-перевірку для перегляду порносайтів
Детектор М
2025-07-27T08:33:37Z
Топ-3 телевізори з діагоналлю екрана 55 дюймів: найкращі моделі за результатами тестів
Фокус
2025-07-27T08:00:36Z
Дорога капсула часу: 24-річне купе від Honda продали за ціною Porsche 911 Turbo
Фокус
2025-07-27T09:51:26Z
Toyota оновила моделі Corolla Cross і Frontlander
Gazeta UA
2025-07-27T08:00:48Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z