Помічники Байдена ведуть переговори з В'єтнамом про постачання зброї, що може роздратувати Китай — Reuters
Адміністрація президента США Джо Байдена веде переговори з В'єтнамом щодо укладення угоди про найбільше в історії постачання озброєнь між колишніми противниками в холодній війні, повідомили дві людини, знайомі з ходом угоди, яка може викликати роздратування Китаю і відтіснити Росію на другий план, пише Reuters.
Угоду, підготовка якої очікується протягом найближчого року, може доповнити нове партнерство між Вашингтоном та Ханоєм щодо продажу парку американських винищувачів F-16 в умовах напруженості відносин із Пекіном у Південно-Китайському морі.
Угода поки що знаходиться на ранній стадії, її точні умови ще не допрацьовані, і вона може не відбутися. Однак ця тема була однією з ключових на офіційних переговорах між В'єтнамом та США у Ханої, Нью-Йорку та Вашингтоні протягом останнього місяця.
Крім того, Вашингтон розглядає можливість розробки спеціальних умов фінансування дорогого обладнання, які могли б допомогти Ханою, якому не вистачає грошей, відмовитися від традиційної залежності від дешевших озброєнь російського виробництва.
"Ми підтримуємо з В'єтнамом дуже продуктивні та багатообіцяючі відносини в галузі безпеки і бачимо інтерес до деяких американських систем, зокрема, до того, що може допомогти їм краще контролювати морську акваторію, можливо, до транспортних літаків та деяких інших платформ. Усередині уряду США ми шукаємо варіанти, як надати В'єтнаму найкращі варіанти фінансування", — сказав один з американських чиновників.
Адміністрація Байдена заявила, що намагається знайти баланс між геополітичним суперництвом із Китаєм, у тому числі в Тихоокеанському регіоні, та відповідальним управлінням відносинами двох наддержав.
На початку цього місяця В'єтнам підвищив статус Вашингтона до найвищого дипломатичного статусу, поряд із Китаєм та Росією, коли країну відвідав президент США Джо Байден. Це значний поворот у відносинах майже через півстоліття після закінчення війни у В'єтнамі.
З того часу, як у 2016 році зняли ембарго на постачання зброї, американський оборонний експорт до В'єтнаму обмежувався кораблями берегової охорони та навчальними літаками, а Росія постачала близько 80% всього арсеналу країни.
В'єтнам щорічно витрачає на імпорт озброєнь приблизно 2 млрд доларів, і Вашингтон оптимістично налаштований на те, що у довгостроковій перспективі він зможе переключити частину цього бюджету на озброєння від США чи їхніх союзників та партнерів, насамперед Південної Кореї та Індії.