MY.UAНовини
Чому фільм «Какая разніца» радять дивитися спікеру Верховної Ради
Чому фільм «Какая разніца» радять дивитися спікеру Верховної Ради

Чому фільм «Какая разніца» радять дивитися спікеру Верховної Ради

Автор проекту Мирослава Барчук пропонує системний аналіз тих явищ і процесів, які виховали адептів «какой разницы». Й, без перебільшення, привели в Україну велику війну.

Яких помилок припустилися українці і чи можна їх було уникнути – відповідь пропонує шукати глядачам «Какая разніца»  — продовження документального циклу Суспільного мовлення«Останнявійна».

Це авторський проєкт журналістки Мирослави Барчук, і, на відміну від першого епізоду «Анатомія рашизму», в одну серію розмова не вклалася. Тож «Какая разніца» пропонується як перша частина другої серії. І тому хочу дочекатися другої частини — бо в першій не почув дуже важливої, сказати навіть — ключової для українського суспільства історії занурення у згубний для самого суспільства й держави загалом контекст «какой разницы».

Один зі спікерів, журналіст Юрій Макаров, згадує у фільмі, як колись написав статтю з назвою «Какая разница» — роздуми про те, чому чимало з нас не відчувало різниці між власною та навʼязаною ідентичністю. Проте «какая разница» згадується в Україні ледь не щодня від 1 січня 2020 року й дотепер. І це не цитата статті пана Макарова, а розтягана на негативні цитати новорічна промова Володимира Зеленськоговже в якості президента України. Її тоді назвали комунікативною невдачею. Зазначається, що саме ця промова нового голови держави породила в соцмережах хештег #какаяразніца. Відтоді сумнозвісна «какая разница» є загальною назвою, що визначає і самого Зеленського, і його погляди, і політику «Слуги народу».

Так-так, досі, під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Активна частина суспільства щиро переконана: чинна влада в центрі й на місцях досі культивує принцип «какой разницы». Щоденні руйнації, новини про загибель військових і цивільних, викрадення дітей, ракетний терор і блекаути перевиховали далеко не всіх. Досі серед нас чимало тих, хто згоден ось із цими президентськими тезами: «Хто я? Житель Франківська, який захищає свою рідну мову — или житель Краматорска, говорящий на родном русском языке? Той, хто вивчив українську мову — чи той, хто не хоче цього робити? Хто каже “я тебе кохаю”, чи — “я тебя люблю”? Хтось переконав нас, що наші відмінності мають значення. Немає різниці, біля якого пам’ятника ти чекаєш дівчину, в яку ти закоханий. Неважливо, як названа вулиця, якщо вона світла й заасфальтована». Гаразд, нехай автори згаданого епізоду вирішили не згадувати це — може, повторюся, в другій частині згадають? — але загалом Мирослава Барчук пропонує системний аналіз тих явищ і процесів, які виховали адептів «какой разницы». Й, без перебільшення, привели в Україну велику війну.

Більшість задіяних у епізоді спікерів, зокрема — Євген Глібовицький, Мирослав Маринович і Віталій Портников, — різними словами, кожен зі своєї позиції та у своїй пізнаваній цільовою аудиторією манері говорить про одне: радянська Україна виявилася неготовою до Незалежності. Тут не стільки про неправильний вибір першого президента 1 грудня 1991 року. Я кілька разів десь читав і чув сумніви в політичній компетентності нині покійного Вʼячеслава Чорновола. Насправді утопічні повернення саме в цей проміжок часу цілком притаманні емоційним українцям, котрі охоче моделюють нереальні ситуації. Історик і журналіст Дмитро Шурхало колись назвав це «якбитологією». Уявляти Чорновола президентом і жити в вигаданій, сприятливішій для України реальності — все одно, що досі ділити легендарні скарби Полуботка. Або ж аналізувати, хто й коли їх украв, зупинивши молоду незалежну державу в розвитку.

Неготовність українців була і досі є в іншому. Мирослава Барчук десь прямим текстом, десь — через фрази запрошених спікерів наголошує: «русский мир» у свій простір пустили не політики, а пересічні громадяни. Для яких не було Росії, але лишалася ностальгія за СРСР. Росія на всіх рівнях впливу, від політичного до культурного, просто підтримувала вогонь під казаном із таким варивом. Тож дуже цікаво було почути й побачити завдяки архівним кадрам, котрих раніше не використовували документалісти: а виявляється, наші 1990-ті були чи не найбільш сприятливим періодом для розвитку всього, що виводило Україну з «русского мира». Навіть Леонід Кучма подається не проросійським президентом, а обʼєктом системної й успішної роботи всіх-всіх-всіх російських спецслужб.

Звичайно, російське та радянське вважалося «нашим спільним» і тоді. Просто цей контент не домінував, йому була альтернатива. Але саме ці розділи «Какой разніци» — потрібні, завжди актуальні, контекстуальні, з правильними акцентами, проте вже не раз і не два проговорені в різних форматах на різних майданчиках різними людьми. Так, українське телебачення від 2000-го року непомітно для адептів «какой разницы», навіть на їхню радість стало філією російського. Так, український шоу-бізнес фактично розчинився в російських ефірах і гастролях, бо той ринок більший, грошей там більше й мову вчити не треба. Так, Україна стала майданчиком для зйомок російських фільмів і серіалів із російськими акторами в головних ролях, і цей продукт мільйони сприймали «нашим».

Проте розмови на цю тему завжди вдячні й майже ніколи не доходять висновку: Росія на цих територіях Україну банально перекупила. Широка аудиторія це сприйняла й радісно споживала. До речі, споживає досі, під російськими бомбами. Варто лиш подивитися статистику запитів у мережі. Власне, на цю тему вже є свіжий аналіз від, наприклад,  медіаексперта Олексія Ковжуна.

Натомість пропонований епізод узяв до детального розгляду непросту тему, про яку в інформаційному просторі говорять мало. Тобто, багато говорять про потребу максимально обмежити роботу російської церкви в Україні, але не часто пояснюють, чому саме. Причина — в делікатності тематики. Направду в нас є фахові релігієзнавці при мінімальній кількості журналістів, здатних просто і ясно пояснити складні речі, пов’язані з релігією та питаннями віри загалом. Тим часом «какая разніца» — це в Україні не в останню чергу питання ставлення до релігії. Насамперед — проблема, в який храм, у належну до якої парафії церкву носити святити паску, яйця й ковбасу на Великдень і де хрестити дітей: у тій церкві, яка через дорогу, чи шукати Бог зна де храм ПЦУ.

Через подібні нібито дрібниці просувається небезпечний наратив: нема різниці, в якому храмі говорити з Богом. Яка різниця, до якого храму веде дорога, головне — аби храм. Служба російською — так не слухай священика, молися сам собі, як зручно. Я не раз бачив, як на всенощну перед Великоднем до російської церкви в нашому парку йшли цілком собі поважні люди в вишиванках. Це не бутафорія, не карнавал. Просто росіяни захопили простір віри так само міцно, як інформаційний і культурний.

Але якщо телевізор можна було не дивитися,  Кіркорова — не слухати, а Донцову — не читати, від сакрального так просто не відмовитися. Навіть якщо ти агностик, російські церкви в міському й сільському просторі України впливають, формують, точніше — деформують свідомість так само непомітно й згубно, як російська політична культура, яка більш звична нашим депутатам усіх рівнів. Нібито говорить про якісь приземлені, побутові речі — а виходить на «какую разницу».

Тож цілком зрозуміло, що перший розділ згаданого епізоду починається з розмов про вплив РПЦ на українців незалежно від їхнього ставлення до релігії. Там усе розкладено по нотах, ще й проілюстроване красномовним, раніше невідомим широкій аудиторії архівним відео. Воно свідчить про міцну спайку Росії, ФСБ, РПЦ та українського політикуму.

Не дивно, що саме цей розділ публічні люди вирізнили в епізоді окремо. А ексміністр інфраструктури, нині — військовослужбовець Володимир Омелян звернувся на своїй сторінці у Facebook до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука: «Дуже раджу спікеру українського парламенту Ruslan Stefanchuk переглянути нову частину документального циклу «Остання Війна» під промовистою назвою «Какая Разніца». Там про центр резидентури Кремля в Україні — Московський патріархат, і компроміс еліт старої та нової формації, і про зумисне засилля російської мови, культури, журналістики, кіно і музики. «Какая разніца», «немає голосів», «не на часі» — все це краде наш час. І наші життя. І наше нормальне майбутнє. Будьте українцем, подивіться фільм і вичавіть із себе совок».

Це так співпало, і збіг лише підкреслює актуальність і дочастність саме боротьби з Московським патріархатом. Бо епізод створювався давніше, вийшов 21 вересня, перші враження й обговорення пішли в мережу 22-го, а 23-го вересня пан Стефанчук заявляє: для заборони агентів впливу Кремля в парламенті нема голосів. Згоден, навіть наявність голосів і нарешті законодавча заборона РПЦ не в змозі замістити цей «продукт» ц релігійному просторі так само, як у світському заміщають кіно, серіали, книги й музику. Але витіснення московської церкви та всього, що з нею повʼязане, у перспективі матиме для перемоги всередині країни значення, подібне до деокупації Криму силами ЗСУ. Можливо, після ефіру на майданчику Єдиного марафону  процес піде жвавіше.

Detector Media · «Найбільша таємниця Росії — її справжня історія»

У цілому автори епізоду «Какая разніца» (частина перша) не шукають винних ніде. Авторка та запрошені спікери чесно визнають: активна проукраїнська меншість програла «какой разнице» тридцять років Незалежності. Проте мета створення проєкту — показати не лише причини програшу й усвідомлення причин хвороби, а й визначити точку неповернення. Хоча розвороти у проросійський бік і прогнозуються, опір цьому все ж буде сильнішим, ніж після Революції Гідності.

Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Игроки считают, что Square Enix может объявить о возвращении Parasite Eve на презентации State of Play от Sony
GameMag
2025-02-12T01:19:17Z
Самцы японских палочников перестали участвовать в размножении: самки теперь делают все сами
Telegraf
2025-02-12T01:15:58Z
Слух: Ремастеры греческой саги God of War будут анонсированы совсем скоро
GameMag
2025-02-11T23:09:46Z
Хидео Кодзима покажет Death Stranding 2 на SXSW 2025 в марте
GameMag
2025-02-11T23:09:31Z
Ждём на State of Play? Скоро состоится анонс Senua’s Saga: Hellblade II на PlayStation 5 — инсайдер
GameMag
2025-02-11T23:09:26Z
Каннибализм по-европейски: ученые раскрыли жуткую правду в польской пещере
Фокус
2025-02-11T19:57:13Z
Patapon 3 готовится выйти на PlayStation 5 и PlayStation 4 — ждём в PlayStation Plus
GameMag
2025-02-11T19:39:24Z
"Прекрасно справился с задачей": Харрисон Форд высоко оценил работу Троя Бейкера в Indiana Jones and the Great Circle
GameMag
2025-02-11T19:27:12Z
Неожиданная находка на месте императорского дворца: археологи сделали невероятное открытие
Фокус
2025-02-11T19:06:59Z
Гороскоп на 12 февраля: к кому деньги потекут рекой, а кому стоит затянуть пояса
Gazeta UA
2025-02-11T22:39:24Z
День ангела 12 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-11T22:21:15Z
Выращивание рассады: какую культуру специалисты советуют не ставить на подоконник, сделайте только хуже
TSN
2025-02-11T19:21:56Z
Гороскоп на 12 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-11T18:54:50Z
В Буковеле открыли аквапарк "Мавка": что предлагают посетителям и сколько стоит отдых
Telegraf
2025-02-11T18:00:40Z
5 причин, почему в доме должен быть умный пылесос
Marie Claire
2025-02-11T17:31:52Z
Подарки для мужчины на 14 февраля: 10 идей, которые точно запомнятся
Comments UA
2025-02-11T17:00:31Z
Снежная Луна 12 февраля 2025: что нам принесет это полнолуние
Фокус
2025-02-11T17:00:22Z
Гороскоп на среду 12 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-11T16:03:44Z
В Киеве посреди ночи произошла драка со стрельбой: что известно
Telegraf
2025-02-11T22:51:25Z
В Польше пьяная украинка устроила ДТП, а затем с пассажиром избила медиков "скорой"
TSN
2025-02-11T21:51:54Z
"Такого еще не было": на Черниговщине псевдополицейские "похитили" мобилизованных с буса ТЦК – все детали
TSN
2025-02-11T20:21:00Z
Осужденный мобилизовался в ВСУ, чтобы сбежать: суд решил его судьбу
Политека
2025-02-11T20:00:20Z
Автомобиль Кабмина попал в ДТП в Киеве
Telegraf
2025-02-11T19:48:18Z
В Кривом Роге прозвучал мощный взрыв: первые подробности
Telegraf
2025-02-11T19:36:45Z
Скандал в Укроборонпроме: чиновников разоблачили на хищении более 107 млн гривен
Comments UA
2025-02-11T19:16:52Z
На Сицилии боссы мафии пытались возродить Коза ностру: полиция задержала более 180 мафиози
Фокус
2025-02-11T19:00:25Z
Буянил и бросился на нож: суд приговорил отца за случайное убийство сына
Telegraf
2025-02-11T18:21:06Z
Беринчик и Дэвис провели первую битву взглядов перед титульным боем
ZN UA
2025-02-11T19:39:18Z
"Один удар - это единственный шанс": легендарный Коллина предложил изменить правила футбола
Gazeta UA
2025-02-11T17:39:42Z
Известный украинский футболист вернулся в итальянский клуб
ZN UA
2025-02-11T16:16:26Z
"Принцип справедливости": Италия допустила Z-лыжника к соревнованиям
Telegraf
2025-02-11T15:54:48Z
Бывшую украинскую спортсменку осудили за поддержку армии РФ
Корреспондент
2025-02-11T15:06:56Z
Переобулся: компания известного футболиста зарегистировала свой бренд в России
Comments UA
2025-02-11T13:48:33Z
Известный журналист завел в тупик Андрея Шевченко. Что он у него спросил?
Telegraf
2025-02-11T13:30:26Z
Менеджер Фьюри выбрал соперника для Чисоры - это не Усик
Корреспондент
2025-02-11T12:45:25Z
Портер: Усик является лучшим боксером последних двух поколений
Корреспондент
2025-02-11T12:45:23Z
Овнам стоит начать что-то новое, а у Близнецов все изменится: гороскоп по картам Таро на 12 февраля 2025 года
TSN
2025-02-11T23:51:53Z
Что произошло за сутки на фронте: Генштаб сообщил оперативную информацию
Gazeta UA
2025-02-11T23:24:56Z
Без прекращения движения: в КГВА опровергли новость об остановке транспорта, будет другое решение
Фокус
2025-02-11T23:12:04Z
Хронология войны — день 1085: бои под Покровском и взрывы в Николаеве
Telegraf
2025-02-11T22:00:24Z
Россияне неистово атакуют: где активизировался враг
Comments UA
2025-02-11T21:12:01Z
"Сытые времена прошли": россиян готовят к большому кризису
Comments UA
2025-02-11T20:15:34Z
Армия РФ начала резко приближаться к важному городу на Донбассе: ситуация становится угрожающей
Comments UA
2025-02-11T19:39:40Z
Мощные взрывы потрясли Кривой Рог: что известно о последствиях удара баллистикой
Comments UA
2025-02-11T19:21:37Z
Такого россияне не ожидали: ВСУ сломали планы РФ на Покровском направлении. ФОТО
Новости Украины
2025-02-11T19:18:13Z
Стильный Карл Урбан в образе Джонни Кейджа на первом постере фильма "Мортал Комбат 2"
GameMag
2025-02-11T23:27:16Z
"Мечта сбудется моя… снова в Праге я": Олег Винник спел с женой, которую не так просто узнать
Апостроф
2025-02-11T19:57:14Z
​"В украинском языке слова "стерва" нет": писатель указал на ошибку в хите Тины Кароль
Апостроф
2025-02-11T19:27:07Z
«Замороженный» румянец: самый нежный бьюти-тренд февраля
Marie Claire
2025-02-11T19:00:49Z
Годится ей в сыновья: как выглядит избранник предательницы Свиридовой, которая грозилась "убить" Зеленского
Telegraf
2025-02-11T18:21:24Z
Тому и Джерри — 85! Кинокомпания Warner Bros целый февраль транслирует мультфильмы с любимыми героями
Фокус
2025-02-11T18:15:36Z
Елка, оливье и страх родов: почему Маша Ефросинина решила не рожать
Знай
2025-02-11T16:51:54Z
Участники "Евровидения" оскандалились поддержкой российской группы
Апостроф
2025-02-11T16:45:50Z
Модель с 15 размером груди Кузнецова раскрыла свои заработки и сколько ей приносит OnlyFans
TSN
2025-02-11T16:21:52Z
В США команда Маска объявила о миллионных сокращениях в сфере образования
TSN
2025-02-12T01:21:56Z
В Германии заявили о повреждении военных кораблей диверсантами
Корреспондент
2025-02-12T01:12:36Z
Уроки языка: как сказать на украинском «попкорн»
ZN UA
2025-02-12T01:03:47Z
В Польше зафиксировали российский разведывательный самолет Су-24МР: что известно
Фокус
2025-02-12T00:30:51Z
В Украине задумались об отказе от мобилизации
Telegraf
2025-02-11T23:42:32Z
Исследование: В России аниме больше смотрят мужчины и демонстрируют высокую вовлечённость
GameMag
2025-02-11T23:33:59Z
Польша заявила, что российский военный самолет нарушил ее воздушное пространство
Европейская правда
2025-02-11T23:09:19Z
Церковный праздник 12 февраля: что нельзя делать сегодня, чтобы не привлечь в дом бедность
Telegraf
2025-02-11T22:21:42Z
Популярного российского ведущего парализовало: что произошло
Comments UA
2025-02-11T22:15:24Z
Домашние растения, незаменимые в народной медицине: топ рецептов
Comments UA
2025-02-12T01:36:46Z
Подогрев сидений в авто: комфортная функция, которая может навредить здоровью
Gazeta UA
2025-02-12T00:57:51Z
Крабовые палочки вредны для организма: какие реакции вызывает популярный продукт
Comments UA
2025-02-12T00:30:33Z
С подагрой не могут мобилизовать? Какие болезни костей и суставов освобождают от призыва
Telegraf
2025-02-12T00:18:21Z
Уникальные свойства пекинской капусты, о которых знают не все: топ вкусных салатов
Comments UA
2025-02-11T23:30:13Z
Убивающие мифы: что нам врут о наркомании и алкоголе
Знай
2025-02-11T21:51:51Z
Тайны лаврового листа: как ароматная специя может стать лучшим другом в борьбе за здоровье
Знай
2025-02-11T20:51:55Z
Зеленский сказал, когда будет заседание СНБО по теме лекарства
Gazeta UA
2025-02-11T20:33:37Z
Голубые глаза, темные зимы: почему светлоглазые чаще в депрессии
Знай
2025-02-11T19:51:59Z
В Wizz Air рассказали о планах возвращения в Украину после прекращения огня
ZN UA
2025-02-12T00:24:55Z
Франция вложит рекордную сумму в развитие ИИ-технологий
Хвиля
2025-02-11T21:06:14Z
Масло, мука и сахар: на сколько поднимутся цены в Украине
Знай
2025-02-11T20:30:53Z
Продукты и коммуналка бьют по кошельку: цены взлетели на 12,9%
Gazeta UA
2025-02-11T18:48:49Z
Как снять наличные без банкомата: НБУ напомнил о важной услуге, список мест
Знай
2025-02-11T17:21:12Z
Объект не работает: в ДТЭК раскрыли последствия российского удара по Полтавщине
Comments UA
2025-02-11T17:15:30Z
Эксперты пояснили, почему мы до сих пор не может пользоваться термоядерной энергией
Фокус
2025-02-11T17:15:28Z
Повышение тарифов на воду, свет и тепло: в Раде сделали заявление
Comments UA
2025-02-11T17:06:07Z
Revolut в Украине: мгновенные переводы и новые возможности для украинцев
Gazeta UA
2025-02-11T16:57:29Z
Простой лайфхак позволит водителям сэкономить несколько сотен гривен за считанные минуты
Фокус
2025-02-11T18:06:50Z
Поможет Европе потеснить Китай: представлено решение важной проблемы с аккумуляторами
Фокус
2025-02-11T17:15:55Z
С мотором от Golf GTI: Volkswagen Passat и Tiguan получили мощные версии
Фокус
2025-02-11T16:30:22Z
Раритет из 80-х: обнаружен культовый внедорожник Chevrolet в заводской упаковке
Фокус
2025-02-11T14:42:41Z
Зимние дороги: 5 правил, которые спасут вас от неприятностей за рулем
Знай
2025-02-11T13:51:04Z
Сода в бардачке должна быть обязательно: неожиданные лайфхаки для водителей
Знай
2025-02-11T11:51:43Z
На рынок выходит американский коммерческий электрокар с богатым оснащением
Фокус
2025-02-11T10:15:01Z
Будущая классика: какие подержанные авто со временем подорожают
Фокус
2025-02-11T09:30:05Z
Водителей оштрафуют и лишат прав всего за одно: о чем нужно помнить
Знай
2025-02-11T06:51:07Z
Разведка Дании описала сценарии нападения РФ на НАТО
Корреспондент
2025-02-12T01:36:44Z
Трамп не допустил Associated Press к мероприятию в Овальном кабинете: причина
ZN UA
2025-02-12T01:28:28Z
Трамп мог назначить тайного спецпосланника для переговоров с Россией: СМИ назвали его имя
Telegraf
2025-02-12T00:45:35Z
Трамп рассказал о тайном обмене с Россией
Корреспондент
2025-02-12T00:06:30Z
Дональд Трамп давит на короля Иордании, используя зависимость страны от США
ZN UA
2025-02-11T23:46:33Z
Вслед за США международную помощь сокращает ЕС: важные детали
Comments UA
2025-02-11T22:42:39Z
Разговоры про металлы. Компенсация для Трампа
Корреспондент
2025-02-11T22:36:26Z
Король Иордании выступил против идеи Трампа выселить палестинцев
Корреспондент
2025-02-11T22:36:03Z
Хочет ли Путин мира: какие на самом деле планы вынашивает Кремль
Comments UA
2025-02-11T22:12:49Z