MY.UAНовини
«Діти вели батьків за руку по укриттю й казали, що тут не страшно, що вони вже тут гралися»
«Діти вели батьків за руку по укриттю й казали, що тут не страшно, що вони вже тут гралися»

«Діти вели батьків за руку по укриттю й казали, що тут не страшно, що вони вже тут гралися»

Олена Соценко — вихователька Херсонського закладу дошкільної освіти комбінованого типу №83. «Детектор медіа» публікує її історію волонтерства та боротьби за добробут і здоров’я своїх вихованців у перші години вторгнення росіян у Херсон і окупації.

Олена Соценко — одна з цьогорічних учасниць Global Teacher Prize Ukraine, щорічної національної премії для змінотворців в освіті. Премія відзначає важливість вчителів і їхній внесок у розвиток майбутніх поколінь України. Національну премію ініціювала у 2017 році громадська спілка «Освіторія» після підписання меморандуму з засновниками світової премії Global Teacher Prize — фондом Varkey GEMS Foundation.

Після початку повномасштабного вторгнення формат премії адаптували. У 2022 році «Освіторія» відзначила українських освітян за хоробрість і незламність під час великої війни та в підсумку випустила про них збірку «Жити, щоб навчати». У 2023 році організатори продовжили збирати історії про вчителів, які «залишаються новаторами в складних умовах, чий професійний досвід і віддана робота з дітьми уособлюють українське вчительство воєнного часу».

Нижче — історія Олени Соценко прямою мовою: такою вона подала її на конкурс.

Олена Соценко

Без любові до Батьківщини, готовності примножувати її багатства, берегти честь і славу, боротися за її свободу й незалежність людина не може бути громадянином. Головним напрямком у роботі нашого садочка й у моїй особисто було патріотичне виховання, адже патріотичні почуття дітей дошкільного віку формуються з їхнього найближчого оточення (сімʼї, батьківського дому, рідного міста, села), яке вони бачать щодня, вважають своїм, рідним, нерозривно повʼязаним із ними. Тому ми як вихователі старанно формували у своїх вихованців любов до рідного краю, до рідної домівки, сімʼї, дитячого садка, міста.

У садочку колектив постійно волонтерив, підтримував наших захисників ще до початку повномасштабного російського вторгнення: малювали малюнки, пекли смаколики та вітали зі святами. Колектив, батьки, діти та всі охочі залюбки брали. Багато й довго можна розповідати про свій садочок, але основне, що діти й батьки завжди могли почуватися тут затишно, як у справжній люблячій сімʼї. Педколектив, звісно ж, підтримав батьків у момент безпорадності й наляканості в перший день повномасштабного вторгнення російських військ у Херсон.

Незадовго до початку великої війни в садочку облаштували укриття. Для збереження життя та спокою дітей проводили тренувальні евакуації, до яких залучили орієнтовно 100 учасників. Тренування організували в ігровій формі. Усі діти знали місця, які були закріплені за їхніми групами.

У перші жахливі дні, коли все вибухало, сирена не вщухала, літали гелікоптери, літаки, а небо було чорне від вибухів і пожеж, до нашого садочка бігли батьки з дітьми, бабусями та дідусями, знайомими. Вони знали, що в садочку є укриття. На відміну від дорослих, діти сприймали це як ще одну гру, у яку тепер грають усі.

Оскільки група, у якій я працюю, інклюзивна, то в ній вчаться і діти з особливими освітніми потребами (ООП). Їх у групі двоє. Вони добре реагують на тактильні відчуття (у нашому випадку це були обійми, тримання за руку, погладжування, шепіт на вушко, улюблені іграшки з собою). Під час воєнної агресії діти з ООП перебували в укритті разом із батьками й особливою збудженістю від інших дітей не відрізнялися, бо місце їм було вже добре знайоме.

Укриття в Херсонському садочку

Я не могла сидіти вдома, бо знала, що треба щось робити, треба йти до садочка, принаймні, забрати документи дітей, щоб не втратити звʼязок із родинами моїх вихованців. Та коли я підійшла й побачила, скільки людей із дітьми біжать саме в наш садочок, а мої колеги вже збилися з ніг, щоб кожного облаштувати, я не роздумуючи почала допомагати. Ми зносили ковдри, подушки, стільці, лави, облаштовували більше й більше місць, а люди все бігли й бігли в паніці. Потім усі поступово почали заспокоюватися, спілкуватися. Діти вели батьків за руку по укриттю й казали, що тут не страшно, що вони вже тут гралися. Поступово ми принесли іграшки, книжки, пластилін, олівці й інше приладдя. Це дало можливість відволікати дітей від розмов старших про війну, перемикати їх на позитив.

З перших годин вторгнення Росії на територію Херсонської області всім співробітникам рекомендували залишатися вдома та сповістити батьків вихованців про те, що садочок не працює. Звісно, ми могли нічого не робити, та бажання піклуватися про людей, вселяти віру в перемогу, виховувати любов до України, нагадувати, що ми одне ціле та все в нас буде добре, надихало на постійне спілкування з дітьми та їхніми батьками.

Головне, що ми отримували й віддавали — це підтримка. Без неї ми б не впоралися в окупації. Люди, які були з нами в укритті, писали багато подяк у соцмережах, і це допомагало нам триматися.

Бої велися під самим Херсоном. Не скажу, що було не страшно, але дорослі, спілкуючись одне з одним, приходили до тями, діти почувалися добре. Саме в цьому укритті садочка в перші дні війни, ховаючись від ворожих атак, перебували близько 300 людей. Працівники закладу старалися, щоб укриття функціонувало й було забезпечене всім необхідним. Ми проводили заняття з дітками невеликими групами, а також чергували, змінюючи одне одного, ходили переодягатися і знову все те саме. Невідомість… Що ж далі? А далі… Далі брали прапор України з групи та ходили пішки (бо транспорт не працював) на мітинг, щоб висловити своє ставлення до загарбників, які нахабно вдерлися до нашої країни.

Та з часом це ставало небезпечно: висловлення своєї думки закінчувалося зникненням людей, телефони вимушені були чистити, пересування містом із кожним днем було все більш ризикованим. Російські солдати, техніка почали вільно пересуватися вулицями, ми вже не були захищені, на медичну допомогу не розраховували. Тому ухвалили рішення виїжджати з окупації на підконтрольну Україні територію.

На той час офіційних евакуаційних коридорів із Херсона не було, тому їхали на свій страх і ризик. Блокпостів було понад десять (це тільки російських), дорога вщент розбита, якщо щось траплялося з машиною, люди просто залишали її на дорозі, скрізь стояли згорілі цивільні автівки. Документи й телефони перевіряли в усіх, хто був у машині, чоловіків роздягали для перевірки татуювань, деяких людей просто забирали з авто в невідомому напрямку. Пересуватися потрібно було з колоною, оскільки узбіччя заміновані. Виїзд відбувався під постійними обстрілами, російські військові поводилися грубо, а морально було дуже страшно.

Олена Соценко

Зараз команда вихователів нашого закладу проводить заняття з вихованцями онлайн. З кожною групою працює психолог, який займається як із дітьми, так і з батьками; музичний керівник, який проводить ігри з музичним супроводом, піснями, рухливими вправами; логопед, який займається з дітьми індивідуально через відеозвʼязок.

Наразі я теж працюю дистанційно. Концентруюся на тому, що допомагаю батькам вчити діток читати, писати, бо попереду їх чекає школа.

Головна підтримка для дітей зараз ― це відчуття, що вони не самі, що поряд саме ті люди, які про них піклуються, цікавляться їхнім життям, станом, заспокоюють і завжди можуть розраховувати на бесіду, пораду та підтримку.

Багато вихованців садочка живуть разом із батьками за кордоном, частина розселилася по всій Україні, але є сімʼя, яка залишилася в Херсоні. Саме із цією сім’єю ми постійно на звʼязку — на Новий рік надіслали дітям подарунки, піклуємося, щоб у них був одяг і їжа. Бо ми справді сімʼя, ми одна родина. Ми усвідомили, що виховання любові до рідного краю, патріотизму, який ми «саджали паростками», саме зараз дало плоди.

  • Анна Сидорук, «Освіторія»: «Нам треба створювати таку освіту, щоб українці хотіли повертатись» 
  • Спільна справа: яка роль громадських організацій у реформі освіти

Після пережитого мені теж треба було перемкнутися. Не вистачало впевненості в собі, комунікації, однодумців, які б мене надихали на працю, на віру в перемогу. Тому я шукала місце, де зможу бути максимально корисною. Так я стала волонтеркою і кожен день із задоволенням біжу до «Гончаренко центру», де разом з іншими плету сітки для наших воїнів. Увечері йду додому — знову сідаю за підготовку до занять, бо зранку починається новий день, і ми знову на звʼязку з дітлахами. Як маю вільний час, то проходжу вебінари, марафони, опановую навчальні матеріали з безпеки життя, а потім ділюся цими знаннями з батьками та дітьми. Працюємо, підтримуємо та наближаємо нашу перемогу.

На жаль, наш дитячий садочок дуже постраждав після чергового бомбардування: вікон немає, майданчики зруйновані. Але співробітники, які залишилися в Херсоні, намагаються постійно чергувати та піклуються, щоб заклад не залишався без господаря, бо в кожного болить душа за долю нашої домівки. Ми не маємо жодних сумнівів, що повернемося в Херсон, відбудуємо садок і наповнимо його дитячим сміхом. Прапор, із яким ми ходили на мітинги, я зберегла та привезла до Одеси. Він обовʼязково повернеться до садочка, до рідного Херсона — і ми знову підемо з ним на мітинг, але вже на святковий мітинг Перемоги України.

Олена Соценко

Олена Соценко розповіла «Детектору медіа», що нині продовжує волонтерити в «Гончаренко центрі» в Одесі та дистанційно займатися з вихованцями Херсонського садочку. Вихователька чекає на повернення в Херсон, але нині її домівка досі під обстрілами росіян. Вона розповіла, що садочок був затоплений після підриву Каховської ГЕС. Нині в ньому немає опалення, проте деякі працівники продовжують доглядати за будівлею, відновлювати комунікації.

Фото Олени Соценко, скриншот nus.org.ua

Читайте також
Спільна справа: яка роль громадських організацій у реформі освіти
Чому російські «воєнкори» втрачають захист цивільних у зоні бойових дій
«Жовта стрічка» оголосила на тимчасово окупованих територіях акцію «Не відкривай двері рашистам»
Або вбити, або викрасти: Росія веде цілеспрямовану геноцидну політику щодо українських дітей
У Росії зізнались у вивезенні з України 700 тисяч дітей
Олександра Матвійчук: «Коли ми говоримо, що Україна має перемогти, це означає, що Росія має програти»
Активісти розробили інтерактивну карту екологічних злочинів російських окупантів на Херсонщині
Історії не з підручників: громадська організація UMind разом з Олександром Педаном створили серіал про цінності освіти
Війна та освіта. Як рік повномасштабного вторгнення вплинув на українські школи
Анна Сидорук, «Освіторія»: «Нам треба створювати таку освіту, щоб українці хотіли повертатись»
Голова «Смарт освіти» Галина Титиш: «У громадський сектор потрібно йти зі щирим інтересом й однодумцями»
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Цього літа понад 3 тисячі дітей вивозили з окупованої Херсонщини до РФ «на перевиховання» - Лубінець
УкраинФорм
2025-01-11T14:51:45Z
Я доручив збільшити кількість замовлень дронів, – Зеленський
24tv
2025-01-11T14:45:22Z
В Україні запровадили вікові доплати до пенсії
360ua.news
2025-01-11T14:33:59Z
Без фізики та хімії: в Україні скоротять предмети для старшокласників
GlavRed
2025-01-11T14:27:02Z
"Живий Нострадамус" зробив нове жахливе передбачення на 2025 рік: чого варто боятися
Фокус
2025-01-11T14:21:09Z
З 1 вересня у школах більше не буде 8 класів із поглибленим вивченням предмета: це добре чи погано
ZN UA
2025-01-11T14:18:59Z
Демобілізації чекати не потрібно: за яких обставин відпустять з війська у 2025 році
Знай
2025-01-11T14:12:21Z
В українських школах запровадять обов'язковий курс фінансової грамотності
УкраинФорм
2025-01-11T14:10:43Z
Якщо завтра буде війна за Тайвань, Китай легко знищить авіацію США у Тихому океані, – аналіз
24tv
2025-01-11T14:09:05Z
Відомий актор зі сльозами висловився про 10-річного сина та його діагноз: "Особлива дитина"
TSN
2025-01-11T14:21:46Z
Остап Ступка розповів про стосунки з молодшою на 35 років коханою: чи хоче він одружуватися
24tv
2025-01-11T14:15:54Z
Лесик з DZIDZIO, у якого на сцені зупинилось серце, після реабілітації повернувся додому
Фокус
2025-01-11T13:51:10Z
Кольори одягу, які зроблять фігуру стрункою: візьміть їх до уваги вже зараз
24tv
2025-01-11T13:48:24Z
Джей Ло занепокоїлася через Бена Аффлека на фоні пожеж у Лос-Анджелесі: що вона зробила
Фокус
2025-01-11T13:27:33Z
"Я не шукаю жалю чи співчуття": Тодоренко на фото показала невиліковну недугу
GlavRed
2025-01-11T13:27:15Z
Дім Майлі Сайрус – приклад для наслідування: чому дизайнери обожнюють її інтер'єр
24tv
2025-01-11T13:12:47Z
Дуже страшно, – Макс Чмерковський показав, як вогонь наблизився до його будинку в Каліфорнії
24tv
2025-01-11T12:24:56Z
Рецензія на анімаційний серіал «Монстри Коммандос» / Creature Commandos
ITC
2025-01-11T12:24:01Z
У Мінкульті розповіли про "важливий крок" щодо ексгумацій жертв Волинської трагедії
Европейская правда
2025-01-11T14:52:30Z
Шольц офіційно став кандидатом у канцлери і пообіцяв виграти вибори
Европейская правда
2025-01-11T14:48:41Z
В Раді анонсували продовження воєнного стану
1News
2025-01-11T14:48:30Z
Праві обрали кандидатку на посаду канцлера ФРН
УкраинФорм
2025-01-11T14:18:45Z
Голова Інститут нацпам’яті Польщі нічого не знає про "провив" з ексгумаціями в Україні
Европейская правда
2025-01-11T14:10:11Z
Проросійські хакери атакували вебсайти в Італії
УкраинФорм
2025-01-11T14:06:07Z
Зеленський подякував партнерам за посилення санкцій проти РФ
УкраинФорм
2025-01-11T14:06:03Z
Як далеко Росія може зайти у гібридній війні проти Європи: західні журналісти припустили масштаб
24tv
2025-01-11T13:57:32Z
У SPRAVDI спростували фейк про Україну та захист Данії
Комсомольская правда
2025-01-11T13:54:56Z
Директора спортивної школи підозрюють у шахрайстві на купівлі спортінвентарю
Khreschatyk
2025-01-11T14:51:19Z
У столиці судитимуть водія, що здійснив наїзд на неповнолітню та втік з місця злочину
Khreschatyk
2025-01-11T14:45:37Z
Під час сварки житель Вінниччини перерізав горло односельцю
Украина Криминальная
2025-01-11T14:21:35Z
На курорті Драгобрат спалахнув готель, евакуювали 20 людей: що відомо на зараз
24tv
2025-01-11T14:03:22Z
В Італії помер "Робінзон Крузо" - чоловік прожив на безлюдному острові понад 30 років
Комсомольская правда
2025-01-11T14:00:48Z
Майже ₴700 тис. шкоди на закупівлі квадрокоптерів для військових – підозрюються посадовці органу влади в Запоріжжі
Украина Криминальная
2025-01-11T13:21:02Z
У Лос-Анджелесі продовжується боротьба з пожежами: зросла кількість загиблих та руйнувань
ZN UA
2025-01-11T13:15:17Z
У Британії зафіксували рекордні морози за останні 15 років
Европейская правда
2025-01-11T12:01:01Z
В Енгельсі четверту добу палає нафтобаза, яку атакували ЗСУ
iPress
2025-01-11T11:57:33Z
Температура знизиться, а на дорогах буде ожеледиця: прогноз погоди в Україні на 12 січня
24tv
2025-01-11T14:48:48Z
Наступні цілі після Курахового: військовий експерт розкрив, які населені пункти в небезпеці
Политека
2025-01-11T14:30:34Z
"Далі будемо відступати": ситуація в районі Курахового загострюється - деталі
GlavRed
2025-01-11T14:27:39Z
Теплий прийом: РФ відступила на Харківщині - космічні втрати техніки та піхоти
GlavRed
2025-01-11T14:27:04Z
Занедбані багатоповерхівки в Криму стали новими опорними пунктами росіян – "АТЕШ"
TSN
2025-01-11T14:21:37Z
Снайпери ГУР ліквідували групу загарбників під Покровськом: ефектне відео
24tv
2025-01-11T14:10:00Z
У Києві проведуть капремонт перегінного тунелю метро між "Лук'янівською" та "Золотими воротами"
Khreschatyk
2025-01-11T14:00:13Z
У Києві відновили теплопостачання для споживачів після аварії на перетині вулиць Жилянської та Петлюри
Khreschatyk
2025-01-11T13:51:20Z
Вдарить мороз -10 градусів: Україну накриває сильне похолодання
GlavRed
2025-01-11T13:27:50Z
Ризикувати чи ні: коли розбите яйце можна їсти, а коли варто викинути
GlavRed
2025-01-11T14:51:35Z
Місячні вузли змінюють знак: які доленосні події відбудуться в найближчі півтора року
GlavRed
2025-01-11T14:27:48Z
Багато людей роблять неправильно: експерт пояснив, як потрібно зберігати яйця
GlavRed
2025-01-11T14:27:42Z
Чи треба додавати кондиціонер для прання: неочевидна відповідь експертів
GlavRed
2025-01-11T14:27:34Z
Вино: як вибрати ідеальний напій до їжі
24tv
2025-01-11T14:24:31Z
Несподівані речі, які не можна викидати в унітаз: не всі це знають
24tv
2025-01-11T13:48:02Z
Майже ніхто туди не хоче: 20 країн світу, які найменше відвідують туристи
24tv
2025-01-11T13:09:07Z
Жінка не могла заснути протягом 25 років: який трюк назавжди змінив її життя
Фокус
2025-01-11T13:00:43Z
Змітають за пару хвилин: відпадна закуска всього з трьох інгредієнтів
24tv
2025-01-11T10:48:16Z
Meta скасовує програми різноманітності через «зміну політичного ландшафту»
ITC
2025-01-11T14:45:52Z
Суттєвий "стрибок" цін на продукти в Україні: що подорожчало найбільше
GlavRed
2025-01-11T14:45:29Z
Куріння кальяну в ресторанах поза законом: Верховний суд виніс рішення
24tv
2025-01-11T14:03:52Z
Які зміни чекають на ринок землі у 2025 році: які ціни за 1 гектар землі
24tv
2025-01-11T14:03:38Z
Українців лякають новими графіками відключень газу: що насправді відбувається
Политека
2025-01-11T14:03:22Z
На тлі санкції США і Британії проти рф ціни на нафту зросли на 3% – Reuters
iPress
2025-01-11T14:03:00Z
Спецрахунок для сил оборони в Нацбанку: невикористаними залишились 75% коштів
ZN UA
2025-01-11T13:33:17Z
У США значно скоротилось виробництво волоського горіха
AgroPortal
2025-01-11T13:30:44Z
У Шотландії збудують найбільші акумуляторні системи зберігання енергії: у чому їх особливість
24tv
2025-01-11T13:27:31Z
Підручний вдруге поспіль фінішував у квітковій церемонії на Кубку світу з біатлону в Обергофі
TSN
2025-01-11T14:36:29Z
Не тільки Забарний. «ПСЖ» ризикує втритити суперзірку через воротаря з Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T14:33:46Z
Втрачений шанс на медаль: Підручний з трьома промахами потрапив до квіткової церемонії персьюту
24tv
2025-01-11T14:30:49Z
Ярмолюк і Забарний гратимуть із перших хвилин матчів 1/32 фіналу Кубка Англії
Football.ua
2025-01-11T14:24:05Z
Зірковий футболіст Неймар заробив космічну суму за 42 хвилини виступів у Саудівській Аравії
ZN UA
2025-01-11T14:18:20Z
Кубок Англії: Ліверпуль із дебютним голом К'єзи розгромив Аккрінгтон, перемога Вулвергемптона та інші матчі
Football.ua
2025-01-11T14:13:14Z
Баскетбол: «Дніпро» продовжив серію без поразок, здолавши «Черкаські Мавпи»
УкраинФорм
2025-01-11T14:12:21Z
Шахін: Ми хотіли бути сміливими в матчі з Баєром
Football.ua
2025-01-11T14:10:30Z
Відомий український боєць UFC провалив зважування перед боєм: яким буде штраф
24tv
2025-01-11T14:03:01Z
Готується неочікуваний ремейк культового горору з 90-их – перші деталі
24tv
2025-01-11T14:48:18Z
ДРАЦС відновив доступ до цифрових свідоцтв у «Дії»
Детектор М
2025-01-11T14:36:07Z
Реєстрація стане платною: Маск планує нововведення для платформи X, — ЗМІ
InternetUA
2025-01-11T14:03:07Z
Найпрестижніші виші Німеччини та Австрії йдуть з соцмережі Маска: в чому причина
InternetUA
2025-01-11T14:00:21Z
У Китаї розгорнули надшвидку мережу на 13 000 км: які дані передаватимуть
InternetUA
2025-01-11T13:33:37Z
Грали ще наші предки: в Україні є своя версія гри із серіалу "Гра в кальмара" ґонґі
24tv
2025-01-11T13:06:37Z
Регулює світло і тепло. Ізраїльські вчені створили розумне вікно
InternetUA
2025-01-11T13:01:54Z
Такого немає ніде у світі: показано перше повітряне таксі з однією "особливістю"
InternetUA
2025-01-11T12:33:50Z
Парад планет 2025: коли можна побачити шість і сім планет одночасно
TSN
2025-01-11T12:27:08Z
Neuralink продовжує прогресувати: імплант вживили третьому пацієнту
InternetUA
2025-01-11T14:51:08Z
Івано-Франківщина отримала сучасний томограф
УкраинФорм
2025-01-11T12:45:41Z
Усі відповіді в мозку: чому деякі люди більш схильні до вживання алкоголю і канабісу
24tv
2025-01-11T12:12:21Z
В МОЗ повідомили кількість пацієнтів на трансплантацію
360ua.news
2025-01-11T10:30:32Z
Як самостійно зробити сольовий спрей для носа: доктор Комаровський дав інструкцію
Политека
2025-01-11T10:27:53Z
Чому постійно хочеться спати: перелік основних причин
24tv
2025-01-11T07:09:55Z
Кого можуть мобілізувати з 3 групою інвалідності
24tv
2025-01-11T06:24:44Z
У черзі на трансплантацію стоять понад 3,5 тисячі українців
УкраинФорм
2025-01-11T05:00:39Z
Невидима небезпека: як захиститися від отруєння чадним газом
ZN UA
2025-01-11T02:04:35Z
Renault повертає знамениту дешеву модель
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T14:24:24Z
В Україні помітили унікальний седан Mercedes з характеристиками суперкара
Топ Жир
2025-01-11T13:12:11Z
Автопілот, Tesla-зарядки та мінімалізм: Honda показала стильний седан та кросовер
Знай
2025-01-11T12:51:45Z
Як позашляховик ЛуАЗ оснастили харківським дизелем
AutoCentre
2025-01-11T12:42:53Z
Електромотор і ціна 20 000 євро: Renault повертає знамениту дешеву модель
Фокус
2025-01-11T09:27:15Z
Kia має намір підкорити сегмент фургонів електричною новинкою
AutoCentre
2025-01-11T08:09:13Z
Який бензин може повільно "вбивати" автомобіль: попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-11T04:27:42Z
Tesla презентувала у Китаї оновлену версію Model Y
УкраинФорм
2025-01-11T03:54:54Z
Volkswagen підбив підсумки продажів комерційних автомобілів за 2024 рік
AutoCentre
2025-01-10T21:42:42Z