Україні бракує міжнародних механізмів, які допомогли б повернути незаконно вивезених до Росії українських дітей. Про це в інтерв’ю Голосу Америки розповів генеральний прокурор України Андрій Костін.
«У нас є певний набір міжнародних законодавчих актів для захисту українських дітей, але зараз цього недостатньо, щоб повернути їх додому», — відзначив генпрокурор. Він пояснив, що притягнути до відповідальності винних за депортацію українських дітей — «не означає автоматично, що наших дітей повернуть додому». Адже не існує механізму, який автоматично повертав би дітей в Україну з Росії.
На переконання Костіна, ООН та інші міжнародні партнери повинні відігравати активнішу роль у поверненні незаконно депортованих Росією дітей з України: «Якщо Організація Об’єднаних Націй така активна у тому, щоб нагодувати дітей в інших країнах українським зерном, вона могла б відіграти провідну роль у поверненні українських дітей додому з Росії, використовуючи всі елементи комунікації та тиску на російську владу. І це важливо не лише для українських дітей, це важливо для багатьох інших дітей у багатьох інших країнах світу, де їхні права порушуються у багатьох інших війнах та конфліктах».
На запитання про те, як саме зараз планує діяти українська влада, щоб розв’язати це питання, генпрокурор відповів: «Звичайно, ми будемо розширювати режим санкцій на тих, хто причетний у Росії до цієї незаконної діяльності. Ми також використовуємо інші шляхи, про які я не буду говорити публічно, щоб повернути наших дітей додому в Україну».
Світлана Рябцева із своїми дітьми Ангеліною та Олександром, яких у вересні минулого року окупанти незаконно вивезли до Росії, а у вересні 2023 року їх вдалося повернули до України
«Детектор медіа» повідомляв про те, що журналісти The Kyiv Independent ідентифікували 20 дітей, яких викрали з Донецької області і передали російським сім'ям. А журналісти проєктів «Ти як?» і «Схеми» ідентифікували причетних до депортації 31 української дитини за допомогою свідчень Євгена Межевого, чиї діти були у «списку 31». Прем’єра розслідування відбулася 18 липня 2023 року на ютуб-каналі «Радіо Свобода».
Також ми писали про те, що журналісти довідалися про опікунів хлопця з Маріуполя, якого «всиновила» російська омбудсман Львова-Бєлова.
За даними порталу «Діти війни», українській владі вдалося повернути 386 дітей та ідентифікувати більше 19 тисяч примусово переміщених хлопців і дівчат. Хоча цифра депортованих дітей з тимчасово окупованих територій може бути значно більшою, зазначають правозахисники.
Читайте також:
-
Українські хакери отримали доступ до російської бази «Діти Донбасу» й дізналися нові деталі викрадення дітей з Маріуполя
-
«Світ нам співчуває, але не вірить, що ці жахіття справді відбуваються з нашими дітьми»
-
«Обміни не такі масові, тому що вони примусять росіян визнати, що ці діти викрадені», — керівниця організацій допомоги дітям про депортацію
Фото: ДСНС України та Reuters /Andriy Perun
Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.