MY.UAНовини
Геополітичне суперництво: чому туризм в Україні важливий
Геополітичне суперництво: чому туризм в Україні важливий

Геополітичне суперництво: чому туризм в Україні важливий

Розвиток туристичної галузі сприяє підприємницькій активності малого та середнього бізнесу. Як приклад – європейські країни з високим рівнем життя. Раціональні європейці давно реалізовують потенціал своїх гірських регіонів, які є непридатними для будь-яких інших проявів економіки. Це екологічний магніт для інвестицій та тисячі робочих місць у депресивному гірському регіоні.

Україна є лідером по ландшафтних багатствах, та аутсайдером по механізмах їх реалізації на своє благо. Що цікаво, не безініціативність гальмує розвиток, а парадоксальний факт впертого протистояння. Проти – інвестовані тією ж Європою активісти. І тут ніби смішно: свій до свого по своє, а сусідні держави висловлюють занепокоєння стосовно ментального комфорту місцевих ведмедів. Яких, до речі, значно більше ніж в сусідніх країнах – за даними "Національного екологічного центру", Україна займаючи менше 6% території Європи, володіє не менше 35% її біологічного різноманіття, і за цим показником випереджає майже всі європейські країни. Чому інноваційні туристичні проєкти, енергозберігаючі ініціативи, запити на контрольований туризм (з метою піклування про природу!) стикаються із супротивом екоактивістів? Закордонне фінансування яких наводить на роздуми: необхідність у недобросовісній пропаганді – це "зелені" наміри? Чи ідеться про іншу "зелень"? Гроші пахнуть грошима, як то кажуть. Давайте розбиратися.

Малий та середній бізнес у Карпатах гуртується навколо гірськолижного туризму

Початок повномасштабної війни – критичний період для існування української економіки. Ментальна стійкість переламала тенденцію – і сьогодні українці все частіше відкривають власну справу. У червні 2023 року в Україні було зареєстровано найбільшу кількість фізичних осіб-підприємців (ФОП) за останні 3 роки – більш як 31 тисяча ФОПів. З них чимало бізнесів – у західних областях, де знаходяться Карпати:

  • Львівщина – 10 139
  • Івано-Франківщина – 4 488
  • Закарпаття – 2 832

Це логічно. Карпати – це туризм. Туризм є джерелом для розвитку місцевої, і навіть державної економіки. На прикладі Австрії, гірськолижний туризм дає фантастичні 12% ВВП країни. При співставній площі австрійських та українських гір в Австрії діють 440 гірськолижних курортів, які щороку відвідують 35 млн туристів, що у чотири рази більше за населення країни.

Часто нові справи – це напрямки, від яких безпосередньо залежить розвиток туризму в Україні. Кафе, готелі, ресторани, бази відпочинку, туристичні агентства мають відносно сталий попит, сприяють зростанню інвестицій, розширенню бізнесу та створюють нові робочі місця.

Разом з цим статистика вказує на суттєве відставання реєстрацій нового бізнесу на Закарпатті. Причина – низький рівень інфраструктури, яка повинна сприяти розвитку туристичної індустрії та створюватиме умови для підприємництва.

Зберегти Карпати – це дати їм економічні можливості!

Новий туристично-рекреаційний комплекс на Закарпатті – це перспективно. Як говорить європейський досвід, навколо такого проєкту розгортається інфраструктура, у якій задіяний малий та середній бізнес – готелі, ресторани та кафе, магазини, прокат, АЗС тощо.

В Австрії, до порівняння, кожен десятий громадянин працює в індустрії гірськолижного туризму. Вона є основою добробуту австрійських громадян та громад, головним джерелом надходження валюти та наповнення бюджетів країни. Поява ТРК може вирішити соціальні, економічні, а також екологічні проблеми регіону.

В першу чергу – це якісні дороги. Це безпечна інфраструктура (бо мости, побудовані за часів Австро-Угорщини – небезпечні!), це повноцінні сім‘ї, де батьки не наймитують за кордоном, щоб прогодувати дітей.

Це маленькі українці, котрі залишаться вдома розбудовувати свою державу, а не після закінчення школи збиратимуть полуницю в Польщі. Це майбутнє. Наше, українське. Кому воно може бути не вигідним?

Чому гірськолижний комплекс є порятунком природи, а не її шкодою

Звинувачення екоактивістів у сторону громад щодо повного знищення природи та того, що "гори будуть залиті в бетон" – більше схоже на залякування малих дітей. Грамотна, свідома, доросла нація розуміє: який сенс туристам їхати на курорт, якщо там немає ніякої природи?

Згідно планів, вся інфраструктура курорту буде розташована в низовині поблизу населених пунктів. Та й взагалі, як може зашкодити Карпатам гірськолижний комплекс територією усього 0,06% від площі Карпат?

Особливо, коли всі розуміють, що реально шкодить природі Карпат: неконтрольована вирубка лісів.

Це соціальна проблема: ліси рубають у депресивних регіонах, де немає іншої можливості населенню заробляти на прожиття. Саме таке відбувається в Рахівському районі, поки екоактивісти блокують будь-який розвиток регіону. І не важливо, чи то будівництво гірськолижного комплексу, чи просто звичайна дорога, що в 21 столітті є нормальною практикою цивілізації.

Місцеві громади добре усвідомлюють перспективи залучення інвестицій та неодноразово на цьому наголошували. Вони також усвідомлюють, що курорт збереже ліси, бо є альтернатива вирубці, що наразі чи не єдиний спосіб заробітку у регіоні. Контрольований туризм – це сервісна економіка, яка приносить більше доходів та відповідно береже природу. Це відсутність нищівного джипінгу.

"Ми, мешканці карпатських громад, – патріоти свого краю. Українські Карпати не повинні бути постачальником мільйонів кубометрів кругляка за кордон і сировинним придатком для цивілізованого світу. Тут має розвиватися туристична індустрія", – висловили думку у колективному зверненні до влади на захист свого розвитку територіальні громади.

Природа та економіка не виключають одна одну. Економіка наповнює бюджети з яких фінансується захист навколишнього середовища.

За словами Степана Попа, професора та керівника робочої групи по формуванню звіту з оцінки впливу на навколишнє середовище ТРК "Свидовець", "Інвестиційний проєкт обґрунтований і доцільний. А негативне ставлення до нього екоактивістів упереджене і не сприяє економічному розвитку гірського регіону". Його підтримує доктор економічних наук Володимир Приходько. Стверджуючи, що підприємництво та заповідники сумісні Володимир Приходько каже, що цей проєкт втілюватимуть в умовах сучасних технологій, які здатні збалансувати вплив людської діяльності і природозахисних завдань.

Постає питання: якщо громади та фахові науковці тісно співпрацюють та приходять до єдиної думки стосовно обраного проєкту, хто тоді виступає проти?

Хто і навіщо фінансує екоактивістів Карпат?

В гірських районах Карпат вам відверто розкажуть: хто ці люди, що приїжджають захищати природу, нікому не відомо. Так звані "екологи" переважно з’являються тут з Києва чи Львова та з європейських країн. Одним з очільників руху проти курорту є такий собі француз, батьківщина якого асоціюється з найбільшим гірськолижним курортом у світі.

Земля належить громадам, які на ній проживають. Саме вони, за законодавством України, повинні вирішувати, як нею розпоряджатися. Вирішальне слово про реалізацію туристичних проєктів приймають виключно місцеві.

Проте поява сучасного інноваційного курорту в Україні сприятиме втраті туристичного "кеш-флоу" держав ЄС.

Тому саме розпорядникам фінансових потоків від гірського туризму може бути цікаве фінансування екоактивістів через екологічні фонди. Їх мета – добитися від української влади перетворення максимальної кількості карпатських земель на заповідники.

Але європейський досвід свідчить: якщо частка заповідної території перевищує 20%, то регіон опиняється у зоні депресії та економічного занепаду. У Рахівському районі цей показник вже становить 23%.

Зимові види спорту – це найбільш делікатний з точки зору впливу на природу вид туризму. На лижах катаються по сніговому покриву, це не порушує ані червонокнижних рослин, ані ящірок та інших тварин, що впадають у зимову сплячку. Та й створення рекреаційно-туристичної зони відповідає закону України "Про природно заповідний фонд" та стратегії старого розвитку Карпат.

В Україні лише 68 кілометрів гірськолижних трас. В горах Європи їх – 120 тисяч кілометрів. У нас усього 30 робочих витягів, в одній же лише Франції їх 3000.

Тож при співставній площі гір Австрії (52,6 тис. км²), Франції (40,8 тис. км²) та України (37 тис. км²) відсоток ВВП Україні від гірського туризму складає лише 0,5%, тоді як у Австрії це 12%, а у Франції – 8%. Саме така ситуація влаштовує іноземних конкурентів України.

Чи буде збільшуватися, або зменшуватися підприємницька діяльність у карпатських регіонах – прямо і безпосередньо залежить від розвитку туристичної галузі у цьому краї. Там є всі умови для зростання туристичної привабливості бізнесу у сфері відпочинку. Для зародження середнього класу в державі. Освіченого, свідомого, проукраїнського громадянина. Який точно знає, що ілюзія токсичних маніпуляцій сусіда – надто хитка дорога в майбутнє. Ми ж за нього сьогодні воюємо?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Ти завжди будеш з нами": Камалія розповіла про трагічну втрату близької людини
Политека
2025-01-20T02:00:58Z
Кароль втрутилася в новий скандал на "Євробаченні-2025": "Ведіть боротьбу з честю!"
Политека
2025-01-19T23:30:17Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-01-19T22:48:07Z
"Супермен" Генрі Кавілл уперше став батьком
GlavRed
2025-01-19T22:27:10Z
Голлівудський дебют: 8-річна донька Дмитра Ступки знімається для Netflix
GlavRed
2025-01-19T21:27:57Z
"Дурненький": Камалія поставила на місце Соломку, який назвав її бездарною
GlavRed
2025-01-19T20:27:07Z
Мірошниченко з дружиною зворушливо привітав сина з 5-річчям: як Марко відсвяткував перший ювілей
TSN
2025-01-19T20:06:09Z
Померла учасниця гурту "Лісапетний батальйон" Манастирська
TSN
2025-01-19T19:55:05Z
Варшавський фонд Pro Musica Viva цьогоріч розширить географію симфонічних концертів в Україні
УкраинФорм
2025-01-19T19:36:22Z
Прямо на ходу водій маршрутки у Києві дивився Тік Ток: українці обурені
Telegraf
2025-01-20T02:27:14Z
Іменини Тимофія у 2025 році: всі дати святкування Дня ангела
Telegraf
2025-01-20T02:18:49Z
Дрони атакували аеродром у Рязанській області РФ - моніторингові канали
TSN
2025-01-20T01:36:41Z
Від 19 до 70 тисяч: які зарплати пропонують військовим та УБД в Україні
Хвиля
2025-01-20T01:09:44Z
«Яка реакція батюшок? Жодної!». Військовий висловився про пошкодження собору УПЦ МП в Запоріжжі
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T01:06:20Z
«Покликання» та «посилання»: коли потрібно вживати ці слова
ZN UA
2025-01-20T01:03:20Z
"Найзарозуміліші люди на планеті": відомий глянець "розніс" Гаррі та Меган
GlavRed
2025-01-20T00:27:45Z
Іменини Ігоря у 2025 році: всі дні, коли Ігор святкує День ангела
Telegraf
2025-01-20T00:18:21Z
Радянська тактика та мотивація: Сирський пояснив, як воюють солдати КНДР в Курській області
Telegraf
2025-01-20T00:03:28Z
Байден ніколи не хотів перемоги України у війні: ЗМІ навели докази
Telegraf
2025-01-20T03:00:53Z
Дружина Трампа випустила власний мем-коїн, обваливши ціну криптовалюти Трампа
УкраинФорм
2025-01-20T02:45:41Z
Путін "націлився" на Німеччину: як можуть діяти російські спецслужби на виборах
24tv
2025-01-20T02:33:59Z
Путін буде випрошувати перемовини: які напрацювання Байдена може продовжити Трамп
24tv
2025-01-20T01:48:55Z
Покласти край війні в Україні та створити власний "Залізний купол": що пообіцяв Трамп у виступі на "мітингу перемоги"
Telegraf
2025-01-20T01:45:22Z
"Ми її повинні відспівати": генерал СБУ розкрив сценарій розпаду Росії
GlavRed
2025-01-20T01:36:51Z
Мільярдери, ультраправі популісти, зірки: кого запросив Трамп на інавгурацію
УкраинФорм
2025-01-20T01:36:50Z
Головний біль для Кремля: в ЗСУ назвали нові цілі масованих ударів по Росії
GlavRed
2025-01-20T01:27:09Z
Британська влада не збирається забороняти TikTok
InternetUA
2025-01-20T01:01:10Z
Ціна нафти Brent перетнула важливу психологічну позначку на ринку
24tv
2025-01-20T01:36:53Z
Українці почули попередження "Нафтогазу": список нових заборон
Знай
2025-01-20T01:30:34Z
В ОАЕ побудували єдину у світі цілодобову сонячну електростанцію
ZN UA
2025-01-19T23:30:39Z
"Укрпошта" випускає лімітований поштовий набір "Третя штурмова"
ZN UA
2025-01-19T22:55:22Z
«Укрпошта» анонсувала випуск нової марки, присвячений Третій штурмовій бригаді
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T22:15:46Z
Українцям показали, скільки коштує оренда квартири у країнах Європи
Хвиля
2025-01-19T20:30:27Z
Затримка пенсійних виплат: куди звертатися
Знай
2025-01-19T20:06:45Z
Клієнтка Київстару заплатила "зайвих" 600 грн: компанія пояснила, чому так сталося
Политека
2025-01-19T20:00:38Z
Колосальні запаси нафти та газу: експерти розповіли, чому Трамп хоче "захопити" Гренландію
Политека
2025-01-19T19:42:02Z
Синоптики прогнозують різке потепління з 20 січня: в яких областях цього очікувати
Политека
2025-01-20T03:00:29Z
Колаборанти на ТОТ погрожують відбирати житло у неповносправних, які не отримали російські паспорти
УкраинФорм
2025-01-20T02:51:52Z
Росіяни перерізали основну дорогу до Торецька, оглядачі кажуть, що іноді відступити – це добре
ZN UA
2025-01-20T02:15:03Z
Три роки без справжньої зими: як змінився клімат у Києві
Хвиля
2025-01-20T02:06:44Z
На Львівщині створили найбільшу мережу профтехосвіти в країні
УкраинФорм
2025-01-20T01:57:43Z
У Сіверськодонецьку залишився працювати єдиний терапевт на все місто - Лисогор
УкраинФорм
2025-01-20T01:18:19Z
Торецьк: ворог захопив один з двох териконів на виїзді з міста - військовий оглядач
TSN
2025-01-20T01:06:49Z
Гострі бої у Торецьку та Часовому Ярі, позиції переходять із рук у руки: огляд боїв і карти ISW
24tv
2025-01-20T01:00:07Z
Україна відновила деякі позиції, Росія просунулась на Харківщині, – DeepState
24tv
2025-01-20T00:54:01Z
У Тель-Авіві 19-річний палестинець напав з ножем на перехожих: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T02:21:50Z
Правоохоронці викрили шахраїв, які привласнили ₴2,5 мільйони донатів для ЗСУ
УкраинФорм
2025-01-20T02:21:32Z
Чоловік спершу побив знайомого сокирою, ледь не закопав живцем та добив його лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T02:06:39Z
У Сумах ошукали жінку, яка хотіла орендувати квартиру в центрі міста
InternetUA
2025-01-20T02:03:39Z
П'яний водій мікроавтобуса насмерть збив двох пішоходів на Буковині
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T00:39:53Z
На Одещині підприємець і посадовці Держпродспоживслужби організували побори із зернотрейдерів
Украина Криминальная
2025-01-20T00:33:48Z
На Рівненщині згоріла старовинна церква
Украина Криминальная
2025-01-19T23:45:32Z
На Львівщині водій наїхав на велосипедиста: чоловік загинув
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T23:42:04Z
єПідримка – МВС застерігає від фейкових повідомлень шахраїв
Украина Криминальная
2025-01-19T23:30:21Z
Гороскоп на 20 січня для всіх знаків Зодіаку: у Овнів збудеться мрія, Ракам треба подбати про себе
Политека
2025-01-20T01:03:35Z
Для успіху та достатку: тримайте ці рослини на підвіконні увесь 2025 рік
24tv
2025-01-19T22:57:23Z
Це стане хітом сезону: як приготувати свинячу відбивну з медовою капустою
24tv
2025-01-19T22:00:46Z
У коробочках більше купувати не будете: як вибрати слабосолоний оселедець, і навіть з ікрою
Знай
2025-01-19T21:51:10Z
Як пробити злив у ванній: забудьте про соду та оцет
24tv
2025-01-19T21:27:16Z
Обведуть навколо пальця будь-кого: 5 найхитріших знаків зодіаку
GlavRed
2025-01-19T20:27:12Z
Стрижки з чубчиком, які полюблять всі дівчата: добірка найкращих варіантів
24tv
2025-01-19T19:45:45Z
Що робити, щоб страшний сон не збувся: народні способи
GlavRed
2025-01-19T19:27:33Z
Його смак вас точно здивує: готуємо квасолевий суп з копченою паприкою
24tv
2025-01-19T19:24:55Z
«Доступні ліки»: чи можна одержати комбіновані препарати проти серцево-судинних захворювань
ZN UA
2025-01-20T02:03:34Z
Щоденний перегляд TikTok, Reels та Shorts руйнують мозок – дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T01:33:17Z
Чи правда, що ходьба босоніж холодною підлогою викликає хвороби
Знай
2025-01-19T19:51:21Z
Небезпечна навіть невелика порція: учені розповіли, який вид м'яса губить наш мозок
Фокус
2025-01-19T19:45:49Z
Перша у світі програма-вимагач з’явилася 35 років тому — її розповсюдили на 5,25” дискетах
ITC
2025-01-19T19:37:15Z
Серед молоді фіксують стрімке зростання випадків раку, який раніше вважали старечим
24tv
2025-01-19T19:24:59Z
Вчені виявили ще один ген, мутація якого може спричинити хворобу Альцгеймера
УкраинФорм
2025-01-19T19:24:13Z
Виявляє проблему заздалегідь: учені розробили нову діагностику хвороби нирок
Фокус
2025-01-19T19:00:36Z
Що буде замість МСЕК: українцям пояснили, як знайти свою комісію після реформи
Политека
2025-01-19T18:27:19Z
Китай маскуватиме дрони під НЛО розміром зі стадіон
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T02:45:59Z
Творець Crysis розповів, чому гра була такою вимогливою до комп'ютера
InternetUA
2025-01-20T02:03:13Z
Дружба проти Nvidia. Apple долучилась до створення нового стандарту для ШІ
InternetUA
2025-01-20T00:01:57Z
TikTok відновив роботу у США: подробиці
Фокус
2025-01-19T22:45:06Z
Українські інноватори з Києва підкорили NASA: перемога на Space Apps Challenge
InternetUA
2025-01-19T22:18:42Z
Коли чекати магнітні бурі: календар сонячної активності на тиждень
Telegraf
2025-01-19T21:42:33Z
Як припинити "зависати" у соцмережах: прості та дієві способи зменшити залежність від інтернету
24tv
2025-01-19T21:36:51Z
Три функції iPad, яких не вистачає на Mac
InternetUA
2025-01-19T21:16:40Z
У раціоні предків людей знайшли несподівані "смаколики": їх дуже не люблять фанати "палеодієти"
Telegraf
2025-01-19T20:45:19Z
Світоліна розгромила росіянку на Australian Open
Telegraf
2025-01-20T02:42:45Z
Переса переобрано президентом Реала
Football.ua
2025-01-19T23:39:23Z
Мілан може відмовитися від Рашфорда
Football.ua
2025-01-19T22:39:28Z
Валенсія мінімально здолала Сосьєдад
Football.ua
2025-01-19T22:33:31Z
Інтер здолав Емполі
Football.ua
2025-01-19T22:18:22Z
Неймар за крок від оренди в Сантос
Football.ua
2025-01-19T21:33:58Z
З надіями на медалі: визначився склад чоловічої збірної України на ЧЄ-2025 з біатлону
24tv
2025-01-19T21:00:39Z
Мбаппе забив ювілейний гол у клубній кар'єрі
Football.ua
2025-01-19T21:00:18Z
Матч Галатасарай – Динамо Київ у Лізі Європи обслуговуватиме бригада арбітрів з Естонії
Football.ua
2025-01-19T20:48:43Z
Чому в СРСР лобове скло було під нахилом: значення знають не всі
GlavRed
2025-01-20T02:36:18Z
Закладаємося, цей перелік вас здивує: 5 дорогих марок авто з найменш надійними двигунами
24tv
2025-01-19T19:33:14Z
Tesla Cybertruck конфіскували в Англії як заборонене авто — тим часом пікап вільно їздить Одесою
ITC
2025-01-19T17:04:54Z
Німецьким вантажівкам Henschel виповнилося 100 років
AutoCentre
2025-01-19T13:07:49Z
Donut Lab анонсувала інновації в електротехніці
360ua.news
2025-01-19T13:03:40Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z