MY.UAНовини
Спочатку гребли, тепер скаржаться: все що треба знати про скандал навколо українського зерна
Спочатку гребли, тепер скаржаться: все що треба знати про скандал навколо українського зерна

Спочатку гребли, тепер скаржаться: все що треба знати про скандал навколо українського зерна

"Зернова криза", в яку нещодавно потрапили наші експортери у Східній Європі, і особливо в Польщі, поки що далека від вирішення

Скандал навколо української пшениці не вщухає. Країни Східної Європи блокують наше зерно, Україна у відповідь скаржиться до Світової організації торгівлі і погрожує власними заборонами. "Бізнес-Телеграф" пояснює, що відбувається.

Спрощено історія виглядає так. Ворог заблокував Чорне море, український врожай поїхав залізницею та автотранспортом. Транзитні країни почали скаржитись на те, що наше зерно замість того, щоб пройти транзитом, потрапляє на їхні ринки. Додайте вибори у Польщі. Ось і вийшов гучний скандал. Польща заборонила імпорт нашої пшениці, до неї приєдналось кілька сусідніх країн. Україна заговорила про можливість обмеження імпорту із Польщі. Це проблема, адже тамтешні фермери висадили овочі із урахуванням нашого ринку. Він став привабливим для них після окупації частини Херсонщини. То ж політики в Польщі цю погрозу почули. Наприкінці кінців президент Польщі Анджей Дуда сказав, що країна підготувала транзитні коридори для нашого зерна.

Зі Словаччиною, Румунією та Болгарією, які також скаржились на українське зерно, компроміс начебто знайдено. Країни домовились про ліцензування експортеру.

Проблема вирішується? Економіст Олексій Кущ не впевнений. Він вважає ці рішення половинчастими. І побоюється, що за якийсь час зернові скандали можуть спалахнути знов.

Найцікавіше в цій історії те, що Польща ніколи не була помітним експортним ринком для українського зерна. Ось що відбулось.

Польські вибори та "утруска"

Перші ознаки скандалу з’явились з півроку тому. "Навесні поляки вже мали претензії щодо транзиту українського зерна. Нібито, по дорозі відбувається якась дивна "утруска" і до портів доїжджає менше, ніж проходило через кордон, — розповів високопосадовець, який займається питаннями зернової логістики в одному з міністерств. — Тоді місцеві чиновники навіть погрожували нам, що збиратимуть всі транзитні фури на кордоні, і супроводжуватимуть їх із спеціальним поліцейським конвоєм до кораблів. Але пізніше зупинився зерновий коридор, нам потрібна була підтримка європейських партнерів у розширенні доступу до їхніх портів, і питання зам'яли".

Проте низка країн Східної Європи після фермерських протестів все ж запровадила обмеження на ввезення української агропродукції до 15 вересня. "Після того, як зерновий коридор припинив працювати, складнощі на сухопутних маршрутах завдавали додаткових втрат близько 170 млн євро щомісяця", — зазначив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Найбільше пристрасті киплять у Польщі. Премьєр Матеуш Моравецький сьогодні пригрозив взагалі заблокувати імпорт продуктів з України. Ось що відбувається.

Перша причина: передвиборча кампанія у Польщі. "Електорат правлячої партії – це саме аграрії. 2,5 млн польських фермерів та їхні сім'ї — загалом близько 10 млн осіб. Вони живуть у продажу агропродукції, плюс від обсягів залежить сума дотацій, – каже голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензін. — Українське зерно їм явно заважає. Воно дешевше за польське, крім того, це "зайві" обсяги, на які польські селяни явно не розраховували. Звідси – масові протести фермерів та дуже різка позиція польських політиків".

Друга причина: власне зерно, яким українські трейдери буквально засипали Польщу. Донедавна польский ринок не був для наших аграріїв чимось важливим. За даними Державної митної служби, Польща за останні роки не потрапляла до списків великих покупців зернових культур, за винятком хіба що жита. Країна входить до переліку найбільших імпортерів. Минулого року на частку Польщі припало вже 30,76% відвантажень українського жита, а за 8 місяців цього року — 39,65%. Але якраз по житу у поляків претензій немає — їх обурює насамперед засилля української пшениці.

Основні напрямки експорту українського жита

Нелегали та трейдери

Одже як працює "утруска"."Обсяги, які заїжджали на фурах, були більшими, ніж ті, що доїжджали до вивантаження в портах. Крім того, була розбіжність в обсягах під час перевалки з наших залізничних вагонів до європейських на вузьку колію. Тобто виходить, що частина обсягів нелегально, без документів, осідає на польському ринку і продається тамтешнім покупцям. Звичайно, за заниженими цінами, — анонімно пояснює той самий чиновник, відповідальний за логістику. - Ця схема працює не без участі польських посередників. Наші внутрішні розслідування дають змогу стверджувати, що з української сторони в ній беруть участь невеликі трейдерські компанії, з польської – теж не особливо відомі фірми. Але для них це непоганий бізнес".

"Польщу заповнило українське "сіре" та "чорне" зерно. Це товар без документів, продаж продовольчої пшениці під виглядом фуражу для заниження вартості тощо. Польські фермери просто не звикли до подібних бізнес-моделей. І, звичайно, їм складно конкурувати з продавцями, які можуть дати цінник до 50% нижче", — додав Олексій Кущ.

Цю схему провокують особливості зернової логістики. За даними Української зернової асоціації на 15 вересня цього року, ключовими для експорту зерна буди порти (через них пройшло 58,6 млн т). Але значну частку тримаються також залізниця (15,6 млн) та автомобільний транспорт (6,7 млн). Останні якраз забезпечують доставку збіжжя у Європу, і, зокрема, Польщу.

Найбільші імпортери українського ячміню

Голова Української аграрної конфедерації (її членами є багато зернотрейдерів, у тому числі "Нібулон", "Укрлендфармінг", Українська зернова асоціація, що об'єднує представництва іноземних компаній та ін.) Павло Коваль звертає увагу на "веліку корупційну складову" в логістиці, зокрема, на залізниці.

"Постійні великі черги, буває по кількасот вагонів, Черги на все — погрузку, відправку. І вже сам цей факт викликає питання. Ви бачили, що пасажирські потяги у черзі стояли? А хіба не можна так спланувати, щоб і вантажні не стояли? Але черги — це благодатне підгрунтя для корцпції, бо завжди є люди, які вирішують, хто поїде першим. Там справжнє болото, і насправді саме звідси треба починати наведення порядку з експортом", — каже коваль Коваль.

Але нелегальні потоки — лише одна із складових зернового валу.

Інша — "білі" партії зерна, які останньої миті змінюють пункт призначення. Наприклад, заявлялися як вантаж, скажімо, для Єгипту, а були реалізовані у тій же Польщі.

Таких випадків також чимало. Головна причина: спроба експортерів заощадити на логістиці. Вартість доставки української агропродукції експортними маршрутами зараз дуже висока. В середньому, доставка автотранспортом навіть до найближчих країн Східної Європи стане, за даними компанії Spike Brokers, 80-100 євро за тонну. При цьому тонна пшениці в портах Румунії коштує близько 200 євро. Тобто логістика легко може додати майже половину до цінника.

Якщо везти врожай далі, логістична складова ще більше збільшується, і під час відправлення на наші донедавна традиційні ринки (Єгипет, країни Південно-Східної Азії та ін.) може зрости ще на 25%, що "з'їдає" заробітки на експорті. "Що й змушує трейдерів скидати товар якомога ближче", — каже Пензин.

Дані Державної митної служби за останні три роки показують, як змінювалися експортні пріоритети українських трейдерів. Скажімо, якщо у 2021 році великими покупцями української пшениці були Єгипет та Індія, то торік із топ-3 зникла Індія, а частка Єгипту знизилася. А цього року їх переліку великих покупців зник і Єгипет, у результаті закупівлі української пшениці лідирують Туреччина, Румунія та Іспанія.

Найбільші імпортери української пшениці

Які саме обсяги українського зерна зрештою осідає у Східній Європі, зокрема, тій самій Польщі? За оцінками Куща, мова може йти про 1-1,5 млн тонн на місяць. Олег Пензин каже про приблизно мільйон тонн на місяць.

Проблема не в зерні

Зернотрейдери, до яких "Бізнес-Телеграф" звернувся з питанням, чи правда, що вони нібито зливають товар у Польщі, замість того, щоб везти його "на традиційні ринки збуту", коментувати цю тему відмовилися.

А ось голова Української аграрної конфедерації Павло Коваль усе підтвердив. Та не бачить у продажу зерна в Польщі нічого поганого.

"Хіба з економічного погляду це нелогічно – продавати, де вигідніше? Якщо у Польщі є покупці, то чому б не продати? Весь минулий рік поляки гребли наше зерно, просто черги стояли. Забили склади на місяці наперед. А їх чиновники чомусь прокинулися саме зараз, під вибори, і раптом виявили, що українські експортери образили польських фермерів. Хоча минулого року польське аграрне міністерство саме закликало селян не поспішати із продажем урожаю, мовляв, зараз пройде дешева українська пшениця, потім можна буде продати вигідніше. Але ніхто не врахував кон'юнктури та обсягів, не прорахували трафік українського зерна. Мабуть, не очікували, що його виявиться так багато, – пояснює Коваль. — А крайніми тепер чомусь виявилися трейдери. Хоча та ж Польща помітно збільшила зернову переробку, виробництво комбікормів та макаронів, а також реекспортувала зерно – все за рахунок нашого врожаю. У Болгарії така сама ситуація, але з насінням. Замість 6 МЕЗів цього сезону працювало 11, болгари наростили експорт соняшникової олії майже вдвічі. А тепер, виявляється, наш соняшник їм заважає. Проблема не в українському зерні, а в тому, що ніхто — ні в Брюсселі, ні у Варшаві, ні в Києві — не знає, які обсяги пішли в конкретні країни Європи, як організований трафік. Проблему можна було б вирішити, впровадивши відкриту електронну систему реєстрації зернових вантажів, щоб кожен — від фермера до зернотрейдера, переробника чи чиновника міг подивитися куди, що і за якими цінами піде. І вже залежно від цього планувати свою роботу".

Чи допоможуть ліцензії та експортні коридори?

Україна як варіант виходу із зернової кризи запропонувала ліцензувати експорт. "Під ліцензування потраплять пшениця, кукурудза, насіння ріпаку та соняшнику. Українські компанії отримуватимуть ліцензії за погодженням з Мінекономіки та Мінагрополітики, потім дані отримає Єврокомісія та ті країни, до яких відправляється вантаж. Якщо та чи інша країна не зможе його прийняти, йде відмова, і тоді шукатимемо альтернативи. Якщо погодять, партія зайде. Румунія та Болгарія такий механізм уже схвалили, Словаччина погодилася протестувати", — зазначив Марчук.

Польща оголосила, що готує Україні спеціальні транзитні коридори.

Найбільші імпортери української кукурудзи

Втім, як вважає Кущ, не факт, що ліцензування чи транзитні коридори дозволять вирішити зернову кризу.

"Ліцензування може спіткнутися об банальну корупцію та договірняки, як це було, наприклад, з ліцензіями на перевезення, якими у Східній Європі, до речі, також обурювалися. Тоді наші чиновники видали стільки ліцензій, що ними стали просто торгувати. Щодо експортних коридорів, то там основною проблемою може стати дефіцит перевалочних потужностей, що спровокує черги та знизить обсяги експорту. І в результаті теж не зможе гарантувати відсутності "утряски" зерна на території Польщі. Проблем треба вирішувати кардинально, аж до того, що держава викуповуватиме всі експортні обсяги і під свої гарантії транспортуватиме їх на сухі порти в країнах Східної Європи, де зерно зберігатиметься в режимі митного складу до моменту відправки на експорт. Але чи піде уряд на такий крок, і головне — що із цього приводу скажуть великі трейдери — питання відкрите", — резюмував Кущ.

Теги за темою
Польша
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Тищенко та експоліцейський Писаренко більше не під цілодобовим арештом – рішення суду
24tv
2025-05-12T11:45:33Z
Єврокомісар з питань оборони назвав найкращий спосіб зупинити Путіна
Европейская правда
2025-05-12T11:43:51Z
Перемовини у Стамбулі: експерт розповів, про що буде йтися і чи приїде путін
Знай
2025-05-12T11:42:58Z
Уряд Німеччини обмежить інформацію про постачання Україні зброї - йдеться і про Taurus
УкраинФорм
2025-05-12T11:40:30Z
Перемовини не можуть відбуватися під час триденного припинення вогню - глава МЗС Італії
УкраинФорм
2025-05-12T11:40:28Z
Новий посол України в Китаї приступив до роботи
УкраинФорм
2025-05-12T11:37:46Z
У Кропивницькому оголосили вирок блогеру за перешкодження законній діяльності ЗСУ
Детектор М
2025-05-12T11:37:46Z
Експосадовиця розвідки США пояснила, як сприймати участь Китаю у параді Путіна 9 травня
Лига
2025-05-12T11:36:01Z
Перемир'я або санкції: в уряді Німеччини кажуть, що Росія має час до кінця доби
Европейская правда
2025-05-12T11:34:40Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Це був фурор: як Вєрка Сердючка запалила на Євробаченні і коли це було
Telegraf
2025-05-12T11:45:48Z
"З якого ти поверху неба?": пісня Jerry Heil і Yarmak очолила український чарт Apple Music
24tv
2025-05-12T11:45:25Z
Дизайнери назвали головне "колірне" правило для оформлення ванної кімнати
24tv
2025-05-12T11:30:27Z
Колишня кохана Джонні Деппа та Ілона Маска вдруге стала мамою
GlavRed
2025-05-12T11:27:38Z
Bird of Pray: текст гурту Ziferblat, з якою вони виступлять на «Євробаченні»
ZN UA
2025-05-12T11:25:32Z
13 травня - урочисте відкриття "Української книжкової полички" у Сілезькій бібліотеці в Катовіцах
Детектор М
2025-05-12T11:22:58Z
Перед півфіналом букмекери оновили прогнози результатів Євробачення. Що пророкують Україні
ZN UA
2025-05-12T11:12:43Z
Стрічка «Україна: Ворог у лісі» отримала телевізійну премію BAFTA-2025
УкраинФорм
2025-05-12T11:03:53Z
Уся сума до вас точно не дійде. Скільки отримає пенсіонер, якщо для нього зробити благодійний внесок у ПФУ
Telegraf
2025-05-12T11:45:32Z
Перелякана жінка виявила під будинком лігво змій: далі стало тільки гірше
Фокус
2025-05-12T11:42:52Z
Людей закликали виносити ковдри та подушки на вулицю: у чому причина
GlavRed
2025-05-12T11:36:25Z
Стартував набір на програму «Monarch: Інформаційна безпека»
Детектор М
2025-05-12T11:34:31Z
Робота для пенсіонерів у Дніпрі: де платять від 14 тисяч гривень
Политека
2025-05-12T11:31:16Z
Через протест польських перевізників може бути ускладнений рух у пункті пропуску «Ягодин-Дорогуськ» - ДПСУ
УкраинФорм
2025-05-12T11:28:59Z
Чому не можна лихословити і плакати 13 травня: яке свято і день ангела
GlavRed
2025-05-12T11:27:47Z
Учасникам бойових дій і ветеранам можуть компенсувати початковий внесок за житло: які умови
24tv
2025-05-12T11:24:24Z
Ми пишемо не тому, що ми сміливі. Ми пишемо, бо мовчати - неможливо
Детектор М
2025-05-12T11:16:10Z
Вчені виявили ефективність грибної сполуки проти хвороби Паркінсона
Факти ICTV
2025-05-12T11:40:48Z
Трамп прагне змусити фармкомпанії знизити ціни на ліки до 80%
24tv
2025-05-12T11:24:18Z
Чи потрібно пити магній разом з вітаміном B6
24tv
2025-05-12T11:15:15Z
Зеленський привітав медсестер з професійним святом
УкраинФорм
2025-05-12T11:13:20Z
Безкоштовний огляд родимок у "Добробуті": як вчасно виявити меланому
Gazeta UA
2025-05-12T10:54:38Z
Україна долучилася до Європейського тижня громадського здоровʼя
УкраинФорм
2025-05-12T10:54:13Z
Банани стануть розкішшю? Кліматологи б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T10:33:57Z
Мобілізація в Україні: з якими хворобами доведеться служити
24tv
2025-05-12T10:03:35Z
Точно смачніше та корисніше, ніж у магазині: класичний рецепт домашнього майонезу
24tv
2025-05-12T09:42:50Z
Страшна ДТП біля Кривого Рогу: внаслідок зіткнення BMW і бензовоза загинула молода пара і песик
24tv
2025-05-12T11:39:25Z
У Києві жінка брала гроші за фіктивні діагнози для військовозобов’язаних
Украина Криминальная
2025-05-12T11:37:42Z
Хотіли купити авто з-за кордону: двоєукраїнців втратили близько 500 тис грн
InternetUA
2025-05-12T11:16:00Z
На Буковині зловмисники під виглядом облаштування укриття незаконно видобували вапняк
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T11:00:44Z
Прокуратура підтверджує: злодій у законі Умка, якого «виховувало» СБУ, має зв’язки у правоохоронних органах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T10:51:25Z
Прокуратура повідомила про підозру киянці, яка намагалася «продати» інсульт за $6 тиc
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T10:45:33Z
Нелегальний видобуток вапняку на суму понад ₴5 мільйонів: на Буковині поліцейські викрили трьох екозлочинців
Украина Криминальная
2025-05-12T10:12:17Z
Трагічний інцидент на Позняках: молодий чоловік випав з вікна багатоповерхівки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T10:06:03Z
Обікрав майже два десятки поховань: викрито 20-річного жителя Одещини
Украина Криминальная
2025-05-12T09:49:04Z
Міг би стати першим трильйонером: який мільярдер мав можливість обігнати Ілона Маска
24tv
2025-05-12T11:45:17Z
Світовий банк виділяє Україні ще $84 мільйони для виплат за програмою «єВідновлення» - Шмигаль
УкраинФорм
2025-05-12T11:40:21Z
В Україні планують підвищити мінімальну зарплату до 10 800 грн
Фокус
2025-05-12T11:36:33Z
Яка група ФОП вигідніша: що варто знати, приклади розрахунків сплати податків
24tv
2025-05-12T11:36:26Z
Торік виробничий потенціал ВПК України зріс втричі, до $35 мільярдів - Сметанін
УкраинФорм
2025-05-12T11:33:55Z
Перспективи розвитку Укроборонпрому обговорили на безпековому форумі у Брюсселі
УкраинФорм
2025-05-12T11:33:19Z
Аграрії засіяли вже 76% ярих зернових та зернобобових культур від прогнозованих площ
Agravery
2025-05-12T11:31:23Z
Прайс-кепи заважають реалізовувати сонячну електроенергію – голова ради Української асоціації відновлювальної енергетики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T11:18:15Z
Microsoft готова поступитись частиною акцій OpenAI в обмін на доступ до майбутніх моделей
InternetUA
2025-05-12T11:16:27Z
Ворожий БпЛА влучив в автомобіль: відоме ім'я загиблого працівника "Сумиобленерго"
24tv
2025-05-12T11:45:06Z
Минулого тижня ворог 20 разів атакував Харків
Мій Харків
2025-05-12T11:43:15Z
У Миколаївському зоопарку народилося перше в Україні маля гамбійських щурів
Комсомольская правда
2025-05-12T11:31:55Z
Грип та ГРВІ у Києві: скільки хворих зафіксували за тиждень
УкраинФорм
2025-05-12T11:31:21Z
У бригаді "Рубіж" сказали, чи змінилось щось на фронті 12 травня
24tv
2025-05-12T11:30:23Z
Невеликі дощі та тепло до +18: погода в Україні на 13 травня
24tv
2025-05-12T11:24:56Z
"Заробляють бабло на фронті", – киянин зневажливо говорив про українських військових
24tv
2025-05-12T11:24:36Z
На Закарпатті в селі Іза запровадили карантин через спалах гепатиту
УкраинФорм
2025-05-12T11:18:06Z
Графік відключення світла в Запоріжжі на 13 травня: кому варто підготуватися
Политека
2025-05-12T11:16:35Z
Новий кросовер Toyota RAV4 2026 показали на перших офіційних фото
Фокус
2025-05-12T11:45:31Z
Етанол в українському бензині. Як це впливає на автомобіль і що з цим робити
AutoCentre
2025-05-12T11:34:48Z
Ця крихітна Daihatsu була затримана через скандал, але тепер нарешті рухається вперед
Топ Жир
2025-05-12T11:30:31Z
Чому в автобусах немає ременів безпеки: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-05-12T11:27:20Z
З гібридною та електричною версіями: новий BMW X7 отримає чотири варіанти силових установок
AutoGeek
2025-05-12T11:06:41Z
Авто для понтифіка: найвідоміші та найцікавіші папамобілі
Фокус
2025-05-12T11:00:49Z
Пікап Ram 1500 наділили нестандартними пропорціями
AutoCentre
2025-05-12T10:16:26Z
Президент Франції Макрон вперше пересів на електромобіль: обрав DS 8
AutoGeek
2025-05-12T10:12:16Z
Чарівний італійський родстер з V8 і механікою – спокуслива новинка
Топ Жир
2025-05-12T10:00:51Z
Концентрат свіжості та вітамінів: салат з молодої капусти до м'яса та риби
24tv
2025-05-12T11:45:01Z
3 знаки зодіаку, які у квіткову повню розв'яжуть усі свої проблеми – хто це буде
24tv
2025-05-12T11:36:41Z
Плющ зникне назавжди, якщо полити його одним натуральним засобом: експерт дав пораду
GlavRed
2025-05-12T11:27:49Z
Квіткова повня: вісім дій, яких варто уникати сьогодні
Gazeta UA
2025-05-12T11:27:30Z
Ці 5 трендів в дизайні кухні вже застаріли: час їх позбутися
24tv
2025-05-12T11:18:09Z
Дуже швидко і дуже ситно: рецепт смачного салату з тушонкою
Фокус
2025-05-12T11:15:26Z
5 найкращих кольорів волосся на літо: так фарбуватися захочуть всі
24tv
2025-05-12T11:03:04Z
Натуральним і не пахло: що підмішували в сметану та морозиво в СРСР
Telegraf
2025-05-12T10:54:03Z
Ось 6 найкращих вправ для вашої спини, які зроблять її більшою та сильнішою
24tv
2025-05-12T10:30:03Z
CRM як інструмент злагодженої роботи відділів: кейс RozetkaPay та NetHunt
Корреспондент
2025-05-12T11:45:40Z
Американська організація Wildcard Academy підписала контракт з 17-річним українцем
24tv
2025-05-12T11:39:30Z
Радянський космічний апарат, який не долетів до Венери, нарешті повернувся на Землю: де він упав
24tv
2025-05-12T11:36:41Z
Краще поміняти: два бюджетні телефони Samsung перестануть нормально працювати
Фокус
2025-05-12T11:36:30Z
8 причин, чому користувачі обирають macOS замість Windows
InternetUA
2025-05-12T11:31:34Z
Новий очільник NASA займатиметься відправленням людей Марс і на Місяць - The Hill
InternetUA
2025-05-12T11:31:08Z
В мережі опинилися дати кваліфікаційних матчів The International 2025
24tv
2025-05-12T11:30:18Z
Процесори Intel Core Ultra уповільнюють швидкісні SSD, — тести
ITC
2025-05-12T11:25:11Z
LIGA.net опинилась під масованою DDoS-атакою, ціль – колонка про кейс Алхім
Лига
2025-05-12T11:13:37Z
Паламарчук, Волохатий та П'ятов повернулись до стартового складу Інгульця на матч за життя проти Лівого Берега
Football.ua
2025-05-12T11:43:28Z
Артета – про нічию з Ліверпулем: Хотів убити себе, побачивши, як ми діяли у перші 30 хвилин
Football.ua
2025-05-12T11:34:54Z
В розпал гонки за єврокубки: Полісся відсторонило від роботи двох менеджерів через розслідування
24tv
2025-05-12T11:33:21Z
В Афганістані влада заборонила громадянам грати шахи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T11:12:32Z
Десятки фанатів «Гамбурга» потрапили до лікарні після святкування виходу в Бундеслігу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T11:12:03Z
Новий Шевченко та коріння з України: хто такий герой Мілана із прізвищем "Золотарчук"
24tv
2025-05-12T11:03:51Z
Манчестер Сіті зацікавлений у півзахиснику Мілана
Football.ua
2025-05-12T11:01:38Z
Українські строгмени виграли командний залік Євро у Німеччині
УкраинФорм
2025-05-12T10:52:57Z
Українські тенісистки зустрініться з іспанками у Кубку Біллі Джин Кінг
УкраинФорм
2025-05-12T10:52:06Z