MY.UAНовини
Біженці із Нагірного Карабаху: Баку обіцяє не допустити етнічних чисток, але ми боїмося
Біженці із Нагірного Карабаху: Баку обіцяє не допустити етнічних чисток, але ми боїмося

Біженці із Нагірного Карабаху: Баку обіцяє не допустити етнічних чисток, але ми боїмося

Ситуація у Нагірному Карабасі – вірмени масово залишають спірну територію, яку Вірменія та Азербайджан вважали своєю, - може трохи нагадувати українську реальність зразка 2014 та 2022 років.

«Ми біжимо не від війни»

Люди вимушено залишають десятиліттями обжиті місця і з утрамбованими в торбинки уламками пам'яті їдуть здебільшого у невідомість. Але порівняння з українською реальністю правильне лише частково. Схожість у тому, що люди вимушено залишають свої будинки, і Республіка Вірменія зараз намагається десь розмістити переселенців та надати їм держпідтримку. Але йдеться про максимум сотні тисяч людей (а не мільйони), і виїжджають вони безперешкодно. Вірменія дає безкоштовне паливо для автомобілів і навіть авто для перевезення тих, хто йде на своїх двох. Декілька благодійних фондів надають тимчасове житло. Паніки немає, якщо не брати до уваги наслідків вибуху паливної цистерни на АЗС 25 вересня в Степанакерті (в результаті якого, за різними даними, загинуло понад 100 осіб), що сильно налякало мирних жителів.

- Ми не біжимо від війни, у нас немає бойових дій, - заявив один із переміщених мешканців Карабахського регіону у коментарях місцевим ЗМІ. – Ми не хочемо чекати на етнічні чистки, які може влаштувати Азербайджан. Я народився у Сумгаїті. Мій батько був депутатом Сумгаїтського виконкому. Я працював у гаражі, користувався там великою повагою. А дружина моя – азербайджанка.

Станом на середину дня 27 вересня Карабах (по-вірменськи - Арцах) залишили близько 30 тисяч вірмен (до вечора неофіційно вже звучала цифра 50 тисяч осіб ). Радник «президента Арцаха» Давіт Бабаян повідомив Reuters, що всі 120 тисяч арцахських вірмен покинуть свою історичну землю і переїдуть до Вірменії, «оскільки 99,9% з них не хочуть і не збираються приєднуватися до Азербайджану і етнічних чисток».

Якщо вірити даним на 2015 рік, тоді на цій території проживало близько 150 тисяч осіб – вірмен, азербайджанців, росіян та інших національностей. Світ визнає так звану Нагірно-Карабахську Республіку («Республіку Арцах») азербайджанською територією, заперечуючи проголошену 1991 року незалежність. Арцах оточений з усіх боків саме Азербайджаном, і події 19-20 вересня цього року рано чи пізно мали відбутися. Азербайджан отримав повний контроль над анклавом, щоправда, говорити про «капітуляцію республіки» можна було лише у разі її визнання на світовій арені. А так – просто черговий виток історії протистояння Вірменії та Азербайджану.

Люди їдуть цілими сім'ями, взявши із собою мінімум речей. Фото: REUTERS

"Ми не знали, чим годувати дітей"

– Ми багато часу провели у блокаді, у нас не було продуктів, води, бензину. Ми були заблоковані в Карабаху, тому що Азербайджан перекрив Лачинський коридор, яким з Вірменії нам йшла електрика та товари. Люди не могли виїхати до Вірменії навіть на лікування – нікого не випускали солдати, навіть дітей, – розповіла іноземним журналістам вірменська біженка зі Степанакерта. – В аптеках давно закінчилися ліки, ми не розуміли, яким буде наступний день та чим годувати дітей. Не вірили, коли сказали, що Лачинський коридор розблокують і можна буде виїхати чи залишитись, щоб стати азербайджанцями. Ми поїхали, ми маємо родичів у Єревані, вони обіцяли нам дах над головою. Наші друзі залишилися, вони повірили, що Азербайджан не розпочне у Карабасі «чистку». Їм не хочеться залишати свій будинок, його будував дід мого друга майже сто років тому.

Біженців селять у будинки у різних районах та областях Вірменії, частина з них розмістилася у наметовому таборі, хтось живе у будинках шкіл, готелів та театрів. У прикордонному вірменському місті Горіс їх реєструють та відправляють у тимчасове житло.

- Ми залишилися живі, але втратили все, треба починати все заново, - плаче біженка з Агдамського району. - Звичайно, ніхто нас не виселяв примусово, але ми злякалися, що це рано чи пізно станеться. Нам вистачило вибухів, наше селище бомбили з літаків. Люди на вулицях загинули. Тож ми поїхали, ми не можемо жити під вибухами.

Для біженців уже розгорнули наметове містечко. Фото: REUTERS

Чи буде вітрина?

Азербайджан запевняє (і поки що немає причини не довіряти цим заявам), що нікого не виганяв, що чисток не буде, що реінтеграція відбудеться максимально м'яко. Але поки надто сильна історична недовіра двох народів один до одного, звучать гучні звинувачення та суперечливі прогнози. Однак у будь-якому разі частина жителів вірменської національності там залишиться: хтось повірить у краще, комусь просто нікуди їхати, хтось на схилі років вирішить дожити свій вік у рідних стінах.

Цілком можливо, що Азербайджан зробить із Нагірного Карабаху вітрину в стилі «було/стало»: був занедбаний у всіх відносинах регіон – став процвітаючий край (до речі, багатий на поклади міді та золота). Якщо виявить східну мудрість і не перекриє в'їзд міжнародним організаціям, волонтерам і журналістам, не влаштує «ночі довгих ножів» і показуватиме вірмен, що залишилися, як живе свідчення своєї миролюбної політики – якийсь толк від переходу Нагірного Карабаху під іншу юрисдикцію буде. Якщо ні – чергового Карабахського конфлікту навряд чи вдасться уникнути.

За різними джерелами, із Нагірного Карабаху за останні дні виїхало від 30 до 50 тис. осіб. Джерело фото: instagram.com/alexander.rodnyansky

З історії питання

Конфлікт двох держав сягає дуже глибоко в історію. А наші сучасники пам'ятають його яскравий спалах наприкінці 1988 року. Радянський Союз вже увійшов у фазу свого розпаду, Закавказзя почало горіти вогнем національних рухів, до якого потрапили всі мешканці двох тодішніх республік.

Як згадують очевидці та учасники подій, Азербайджан зазнав тиску мусульманських проповідників, що хлинули в республіку, зокрема, із суміжного Ірану. Вірменія як православна країна зосередилася на збереженні своєї культури за підтримки одновірців – слов'ян. Міжрелігійні чвари тоді торкнулися майже всіх сіл Нагірного Карабаху, які традиційно змішані і до цього зберігали паритет віри та здорового глузду.

Але в 90-ті ця область стала символом поняття «різанина», в якій брали участь, до речі, обидві сторони. А першими під удар потрапили саме слов'яни: укріплення національної самосвідомості в обох республіках не передбачало наявності під боком іновірців та комуністів. Радянське керівництво банально не знало, як реагувати на Закавказзя, що збожеволіло.

Різанина вірмен, азербайджанців і всіх, хто під руку потрапить, набула тоді нечуваного розмаху. Потоки біженців, які тікали від охоплених історичною люттю сусідів по дому чи селу, обчислювалися сотнями тисяч. Їх приймали вже не союзні республіки, а незалежні держави, зокрема й Україна. Біженці приходили пішки, їхали цілодобово в трюмах кораблів та в кузовах вантажівок, і з усього багажу в їхніх руках були затиснуті брудні долоні переляканих дітей.

До речі, тоді, якщо можна так сказати, «перемогли» вірмени, за яких «вписалася» Росія. І відступили тоді саме азербайджанці.

Після 90-х конфлікт був заморожений, і в Нагірному Карабасі знову утворювалися змішані поселення та вірмено-азербайджанські сім'ї. Зараз їм знову доведеться визначатися, де вони житимуть – у Вірменії та Азербайджані.

Теги за темою
АрменияАзербайджан
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Катерина Кузнецова объяснила, почему рассталась с женихом
Корреспондент
2025-09-11T06:30:29Z
Даже перед смертью успел пошутить: от чего умер украинский актер Яковченко и как выглядит его могила
Telegraf
2025-09-11T06:27:21Z
Екатерина Кузнецова впервые назвала причину разрыва с российским бизнесменом
Gazeta UA
2025-09-11T06:15:53Z
Комфорт вместо каблука: трендовые обуви этой осенью, которые стоит приобрести
Знай
2025-09-11T02:51:27Z
Пиво, пляжи и откровенные бикини: Габриэль Эпштейн показала, как проводит отпуск у океана
Gazeta UA
2025-09-11T01:21:59Z
Певица, поддержавшая войну РФ, в слезах призналась, кто просил ее не изменять Украине
Comments UA
2025-09-10T21:45:41Z
Певица из Одессы, поддерживающая режим Кремля, похвасталась связями с Украиной
Comments UA
2025-09-10T19:51:06Z
Виноват человек Путина: Пугачева впервые рассказала, почему сбежала из России
Telegraf
2025-09-10T19:45:24Z
Пугачева вспомнила свое мрачное "пророчество" 13-летней давности: о чем оно
Comments UA
2025-09-10T19:27:16Z
Ученик на производственной практике: нужно ли предприятию сообщать налоговой
Знай
2025-09-11T06:21:55Z
Чтобы не выросла кривой и косой: как правильно собирать зерно кукурузы на семена
Telegraf
2025-09-11T05:45:11Z
Кредитная история. Важна ли она в Украине и как ее сформировать
Лига
2025-09-11T04:03:49Z
Регулятор проверяет возможные злоупотребления на энергетическом рынке
Корреспондент
2025-09-11T02:48:43Z
Деньги за коммуналку вернут: как "выбить" перерасчет за некачественные услуги
Знай
2025-09-10T18:36:51Z
Криптоказначейство под угрозой: акции компаний падают, биткойн дешевеет - FT
UAToday
2025-09-10T18:27:51Z
"Сырьевые" доходы РФ упали до минимума с начала войны - аналитики
Корреспондент
2025-09-10T17:45:41Z
Куба переживает пятый блэкаут менее чем за год: 10 млн человек остаются без света
Фокус
2025-09-10T17:36:51Z
Доллар подорожал, а курс евро пошел вниз
Gazeta UA
2025-09-10T17:27:50Z
Путину позволит безнаказанно нарушить красные линии: на Западе предупредили о громком фиаско НАТО
Comments UA
2025-09-11T06:30:48Z
Путин допустил стратегическую ошибку: какое ключевое решение для Украины может принять НАТО
Comments UA
2025-09-11T06:27:26Z
Инцидент с российскими дронами обрушил польские акции и злотый
TSN
2025-09-11T06:21:09Z
Руслан Бортник об окончании горячей фазы войны до 2026 года: «Вероятность ниже половины»
Знай
2025-09-11T06:15:59Z
Европейцам будет несладко: озвучен тревожный прогноз дальнейших атак БПЛА России
Comments UA
2025-09-11T06:12:48Z
Война уже постучалась в дверь Европы: на Западе предупредили о дальнейших кровавых действиях Путина
Comments UA
2025-09-11T06:09:34Z
Трамп проиграл апелляцию: суд обязал его выплатить огромную сумму
Comments UA
2025-09-11T06:06:01Z
Фейковые сайты, соцсети и ИИ: эксперт рассказал, как Россия меняет тактику пропаганды
Апостроф
2025-09-11T05:51:54Z
Реакция Трампа на дроны в Польше: хаос его политики разрушает систему международных отношений — El País
TSN
2025-09-11T05:48:22Z
Атака РФ на Сумы: появились фото последствий
Корреспондент
2025-09-11T06:12:14Z
В Киеве в результате ДТП перевернулась маршрутка: появилось видео
TSN
2025-09-11T05:48:37Z
На Кубе в четвертый раз за год произошел полный блэкаут
Корреспондент
2025-09-11T05:42:47Z
Вражеский дрон повредил жилые дома и салон красоты в Запорожье. ФОТО
Новости Украины
2025-09-11T05:24:34Z
В школе произошла очередная стрельба: есть раненые
TSN
2025-09-11T05:06:41Z
Магнитная буря 11 сентября: какой будет ее активность
TSN
2025-09-11T04:03:39Z
Неизвестный расстрелял детей на территории школы
Gazeta UA
2025-09-10T22:15:50Z
Оккупант-рецидивист изнасиловал и убил 9-летнюю внучку женщины, давшей ему жилье
TSN
2025-09-10T21:18:22Z
Стрельба в США: активист и ведущий Чарли Кирк получил тяжелое ранение
Апостроф
2025-09-10T19:27:44Z
Партизаны уничтожили вышку связи на военном заводе в России
ZN UA
2025-09-11T06:27:01Z
Воздушные силы за ночь сбили над Украиной более 60 ударных дронов РФ
Gazeta UA
2025-09-11T06:24:14Z
В Польше нашли уже 16 дронов россиян: один попал в военную базу
Новости Украины
2025-09-11T06:21:17Z
Мошенники нацелились на пенсионеров: как не потерять последние копейки
Знай
2025-09-11T06:06:14Z
Дорогоценная артиллерия не поможет: стало известно, как Европе придется сбивать дроны РФ
Comments UA
2025-09-11T05:51:28Z
Кабмин изменил условия выплаты премии и надбавки учителям: доплаты будут получать все
ZN UA
2025-09-11T05:49:15Z
Залп может составлять более полусотни ракет: какие ракетоносители имеет Россия в море
TSN
2025-09-11T05:33:58Z
Начнут ли отправлять повестки через "Резерв+": что будет, если отказаться от боевой повестки
Comments UA
2025-09-11T05:27:44Z
На украденные у онкобольных детей деньги депутат Киевского облсовета Игорь Колтунов купил себе BMW
Знай
2025-09-11T05:21:35Z
Незаменимый продукт для ваших мышц: что точно стоит добавить в свой рацион
Comments UA
2025-09-11T06:03:09Z
Какой сыр способен замедлять старение мозга
Gazeta UA
2025-09-10T21:42:17Z
Что есть, чтобы снизить сахар в крови: ученые назвали вещество номер один
TSN
2025-09-10T16:48:10Z
Бактерии изо рта человека могут вызвать у него сердечный приступ – ученые
ZN UA
2025-09-10T16:18:23Z
Вред или польза: возможна ли передозировка витаминами
Comments UA
2025-09-10T15:36:26Z
Быстро не будет: когда заметны первые результаты спортивных тренировок
Comments UA
2025-09-10T14:21:20Z
В Чили хирург впервые провел операцию самостоятельно, используя камеру с ИИ
ZN UA
2025-09-10T14:01:39Z
Эта скрытая болезнь сердца может убивать вас годами
Comments UA
2025-09-10T13:54:21Z
Чем микрозелень отличается от обычной
Gazeta UA
2025-09-10T13:15:23Z
Украинские водители предпочитают электромобили: самые популярные авто
Хвиля
2025-09-11T04:45:06Z
Не дороже смартфона: водителям назвали бюджетные авто до 1000 долларов
Хвиля
2025-09-11T03:06:06Z
Hyundai показала концепт будущего Ioniq 3
Корреспондент
2025-09-10T18:54:39Z
Mercedes AMG представила мегаваттную зарядную станцию для электромобилей
Корреспондент
2025-09-10T18:00:04Z
Stellantis представила конкурента Volkswagen ID.3
Корреспондент
2025-09-10T17:46:51Z
Новый недорогой седан Nissan рассекретили до презентации
Фокус
2025-09-10T16:57:01Z
Обслуживание ударит по кошельку: аналитики рассказали, какие четыре машины лучше не покупать
Фокус
2025-09-10T16:15:32Z
Запас хода — 1000 км: в Украине появился недорогой электрифицированный кроссовер Jetour
Фокус
2025-09-10T15:45:13Z
Mercedes-Benz EQS з твердотіловою батареєю подолав 1205 км без підзарядки
AutoCentre
2025-09-10T13:07:39Z
Експерт розповів, коли в Україні почне дорожчати картопля
AgroNews
2025-09-11T06:12:16Z
Ограничение движения транспорта в Днепре: украинцев предупредили, когда ждать неудобства
Политека
2025-09-11T06:00:59Z
Россияне нанесли удар по отделению "Укрпочты"
Новости Украины
2025-09-11T06:00:40Z
Нейтрализовали более сотни оккупантов: Генштаб рассказал об основных направлениях атак
Новости Украины
2025-09-11T05:45:39Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ
Корреспондент
2025-09-11T05:18:55Z
Чума на пороге: какие эпидемии накроют лишенный воды Донецк через несколько месяцев
Фокус
2025-09-11T05:15:00Z
Враг нанес удар по инфраструктуре Сумщины: есть повреждения
Хвиля
2025-09-11T04:12:49Z
Оккупанты 15 раз атаковали Краматорск: били по спасателям. ФОТО
Новости Украины
2025-09-11T03:39:45Z
Синоптики обновили прогноз на четверг
Gazeta UA
2025-09-11T03:30:46Z
Гороскоп сегодня 11 сентября: предложение близнецов, встреча весов и знакомства водолеев
Знай
2025-09-11T01:30:12Z
День ангела 11 сентября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-09-10T21:18:29Z
И сладко, и остро, и с кислинкой: рецепт грузинского соуса ткемали
Telegraf
2025-09-10T18:42:52Z
Тушеная картошка с грибами: рецепт отличного гарнира для обеда или ужина
Telegraf
2025-09-10T16:51:54Z
Секрет свекольного салата в заправке: как приготовить вкусное блюдо на завтрак, обед, ужин
TSN
2025-09-10T16:18:03Z
Главное блюдо осени: как приготовить тыквенный крем-суп, чтобы все просили добавки
Telegraf
2025-09-10T15:30:32Z
Морковь пролежит до весны: понадобится только ящик и немного песка
GlavRed
2025-09-10T15:27:29Z
Гороскоп на 11 сентября 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-09-10T15:27:18Z
Лечо на зиму без единой капли уксуса: простой и вкусный рецепт
Telegraf
2025-09-10T14:21:08Z
Жизнь на Марсе: ровер NASA сделал важное открытие
ZN UA
2025-09-11T06:03:37Z
iPhone 17: когда появится в Украине и какая цена смартфона
TSN
2025-09-11T05:48:07Z
В Україні різко зросли ціни на яловичину і телятину
AgroNews
2025-09-11T05:07:56Z
YouTube запускает многоязычное озвучивание для всех авторов видео
Корреспондент
2025-09-11T04:30:50Z
В Україні дефіцит сховищ для овочів загрожує подорожчанням капусти взимку
AgroNews
2025-09-11T04:00:08Z
Кто звонил: три простых способа узнать имя абонента незнакомого номера
TSN
2025-09-11T03:51:26Z
После Франции очередь может прийти к нам: через какую соцсеть взорвут Украину
Comments UA
2025-09-11T03:39:35Z
Ученые определили разницу между романтическими и дружескими объятиями
Gazeta UA
2025-09-11T00:36:43Z
Уникальную погребальную камеру Римской империи открыли в Албании
Gazeta UA
2025-09-10T22:42:47Z
Футболист МЮ может продолжить карьеру в команде Степаненко
Корреспондент
2025-09-11T06:09:11Z
Украинский футзалист забил гол в ворота Барселоны
Корреспондент
2025-09-11T05:39:41Z
Экс-игрок Манчестер Юнайтед стал игроком немецкого клуба
Корреспондент
2025-09-11T04:09:39Z
Слован преодолевает этап Кубка Словакии при содействии Кухаревича
Корреспондент
2025-09-10T21:39:42Z
"Для меня они были ноунеймами": новичок "Динамо" Бленуце оправдался за скандальные видео с путиным и соловьевым
Знай
2025-09-10T20:51:09Z
Джошуа о потенциальном бое с Фьюри: Настукал бы по башке
Корреспондент
2025-09-10T19:54:32Z
Год продолжения игры для 40-летнего вратаря предложил Вест Хэм
Корреспондент
2025-09-10T19:03:33Z
Уоррен: Могли организовать бой между Дюбуа и Паркером, если бы не травма
Корреспондент
2025-09-10T17:51:30Z
Нападающий Ман Сити травмировал колено: ближайшее дерби пройдет без него
Корреспондент
2025-09-10T16:33:15Z